Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • Καλημέρα σε όλες! Θα χρειαστώ την βοήθεια από κοπέλες που έχουν προχωρήσει με δωρεά ωαριων στην Θεσσαλονίκη. Χρειάζομαι πληροφορίες (σε προσωπικο μήνυμα αν είναι εύκολο καθώς δεν ξέρω αν επιτρεπεται η δημόσια αναφορά)για γιατρούς και κέντρα καθώς δεν γνωρίζω καθόλου.Επίσης ο γιατρός είναι προτιμότερο να είναι του κέντρου η εξωτερικός συνεργάτης;ευχαριστώ πολύ και ευχομαι σε όλες ότι καλυτερο! 

διαβητης κυησης


Recommended Posts

Just now, vikib said:

Ποσο υψηλο; δ ειναι κτ να σε πιασει πανικος. Ειναι κ το πιο. Συνηθες να ειναι εκεινη την ωρα υψηλο

Τι τρως συνηθως για πρωινο; δ εχεις. Δει. Να ειναι καλυτερα η χειροτερα με. Κτ συγκεκριμενο; επισης παιζει ρολο κ μετα απο ποσες ωρες υπνο. Εισαι. Βοηθαει να τρως κτ προ υπνου. Εγω επινα λιγο γαλα

επινα γαλα με ψωμι και το αλλαξα και τρωω ψωμι με τυρι αλλα τωρα λεω να δοκιμασω το φρουτο σημερα ειχα 153 δεν εχω όλες τις ημερες υψηλο γενικα παιζει..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 59
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Just now, Κασσανδραπαπ είπε:

επινα γαλα με ψωμι και το αλλαξα και τρωω ψωμι με τυρι αλλα τωρα λεω να δοκιμασω το φρουτο σημερα ειχα 153 δεν εχω όλες τις ημερες υψηλο γενικα παιζει..

Ψηλο αλλα μην πανικοβαλλεσαι. Θα βρεις τι θα σε κραταει. Χαμηλα

Τρως ψωμι ολικης; μικρη φετουλα σαν  του τοστ. Δοκιμασε γαλα με δημητριακα ολικης. Ψωμι με ταχινι κ ενα φρουτο. Η δυο. Φρυγανιες αντι για ψωμι

Μπορεις αφου τελειωσεις το πρωινο να πιεις αρκετο νερο, ενα ποτηρι. Κ 10' να περπατησεις λιγο μεσα στο σπιτι

Το νεροκ η κινηση βοηθανε πολυ στο ζαχαρο

Link to comment
Share on other sites

Just now, vikib said:

Ποσο υψηλο; δ ειναι κτ να σε πιασει πανικος. Ειναι κ το πιο. Συνηθες να ειναι εκεινη την ωρα υψηλο

Τι τρως συνηθως για πρωινο; δ εχεις. Δει. Να ειναι καλυτερα η χειροτερα με. Κτ συγκεκριμενο; επισης παιζει ρολο κ μετα απο ποσες ωρες υπνο. Εισαι. Βοηθαει να τρως κτ προ υπνου. Εγω επινα λιγο γαλα

 

Just now, vikib said:

Ψηλο αλλα μην πανικοβαλλεσαι. Θα βρεις τι θα σε κραταει. Χαμηλα

Τρως ψωμι ολικης; μικρη φετουλα σαν  του τοστ. Δοκιμασε γαλα με δημητριακα ολικης. Ψωμι με ταχινι κ ενα φρουτο. Η δυο. Φρυγανιες αντι για ψωμι

Μπορεις αφου τελειωσεις το πρωινο να πιεις αρκετο νερο, ενα ποτηρι. Κ 10' να περπατησεις λιγο μεσα στο σπιτι

Το νεροκ η κινηση βοηθανε πολυ στο ζαχαρο

σ ευχαριστω πολύ θα τα δοκιμάσω ....

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Κασσανδραπαπ said:

 

σ ευχαριστω πολύ θα τα δοκιμάσω ....

πιστευεις οτι αν μεινει υψηλο το ζαχαρο μετα το πρωινο γευμα θα χρειαστω ινσουλινη??

Link to comment
Share on other sites

Just now, Κασσανδραπαπ είπε:

πιστευεις οτι αν μεινει υψηλο το ζαχαρο μετα το πρωινο γευμα θα χρειαστω ινσουλινη??

Καλησπέρα.πιστευω πως πρέπει να αντικαταστησεις το ψωμί λογικά αυτό σε ανεβάζει μπορείς να τρως φρυγανιές σικαλης ολικής δυο όχι παραπάνω και όχι σε συνδυασμό με άλλους υδατάνθρακες

Το γάλα μπορείς να το συνδυάσεις με 2 κουταλιές βρώμης και ξηρούς καρπούς η δυο κουταλιές allbran 

Γενικα θέλουν μεγάλη προσοχη οι υδατάνθρακες και θέλεις συγκεκριμένη διατροφη.δεν σου έχουν δωσει;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

1 ώρα πρίν, Κασσανδραπαπ είπε:

επινα γαλα με ψωμι και το αλλαξα και τρωω ψωμι με τυρι αλλα τωρα λεω να δοκιμασω το φρουτο σημερα ειχα 153 δεν εχω όλες τις ημερες υψηλο γενικα παιζει..

γεια σου για να κανεις ινσουλινη πρεπει να μην κατεβαινει με τιποτα . νομιζω με.διατροφη θα τα καταφερεις. οπως σου ειπαν κ.τα κοριτσια το.πρωι ειναι.κ.το πιο υψηλο ζαχαρο. αν δεις οτι καποια τροφη στο ανεβαζει δεν την τρως. εμενα πχ μου το.ανεβαζε κ το τυρι κ το γαλα κ ειδικα το πρωι. το πρωι πριν φας πινε νερακι. αν μπορεις να τρως κ κατι πριν κοιμηθεις  η πριν σηκωθεις. δηλαδη αν ξηπνησεις για τουαλετα μπορεις να φας μια φριγανια ολικης σκετη. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 38 λεπτά , Κασσανδραπαπ είπε:

πιστευεις οτι αν μεινει υψηλο το ζαχαρο μετα το πρωινο γευμα θα χρειαστω ινσουλινη??

Δ ειμαι καλο παραδειγμα για να μιλησω, γτ δ ειχα καλη καθοδηγηση

Γι αυτο κοιτα να βρεις εναν ενδοκρινολογο που να ξερει απο διαβητη κυησης, κ να σου δωσει καλη διατροφη

Εμενα πραγματι δ ρυθμιστηκε με διατροφη, κ παρολο που δ ειχα πολυ υψηλες τιμες, εκανα ινσουλινη. Εκ των υστερων βλεπω οτι δ θα επρεπε.κ ινσουλινη να χρειαστεις, δ ειναι κτ.

Κτ σημαντικο οταν κανεις τις μηνιαιες εξετασεις, να ελεγχεις κ γλυκοζηλιωμενη

Link to comment
Share on other sites

Just now, Nansy29 said:

Καλησπέρα.πιστευω πως πρέπει να αντικαταστησεις το ψωμί λογικά αυτό σε ανεβάζει μπορείς να τρως φρυγανιές σικαλης ολικής δυο όχι παραπάνω και όχι σε συνδυασμό με άλλους υδατάνθρακες

Το γάλα μπορείς να το συνδυάσεις με 2 κουταλιές βρώμης και ξηρούς καρπούς η δυο κουταλιές allbran 

Γενικα θέλουν μεγάλη προσοχη οι υδατάνθρακες και θέλεις συγκεκριμένη διατροφη.δεν σου έχουν δωσει;

μου εχουν δωσει ειδική διατροφή και μετά το πρωινό εχω μόνο υψηλές τιμές -όχι πάντα-οι φρυγανιές είναι πιο καλές? αν το πρωί ετρωγα αυγό?το χεις δοκιμάσει?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. 

Μην αγχώνεσαι, όλα διορθώνονται. Είμαι 35+2, ευτυχώς ανακάλυψα από τη 12η εβδομάδα ότι έκανα διαβήτη κύησης. Θα χρειαστείς έναν ενδοκρινολόγο για να σε παρακολουθεί, εγώ χρειάστηκα κ διατροφολογο κ 4 ινσουλινες την ημέρα! Συν το ότι μετράω ζάχαρο 4 φορές την ημέρα, συν ότι έχω θρομβοφιλια και κάνω κ ένεση κάθε μέρα... γενικώς, όλη μέρα τρυπιεμαι :-P

Όλα διορθώνονται λοιπόν, θα βρεις τι σου ανεβάζει το ζάχαρο κ θα το αποφεύγεις...Το τοστ πάντως, κι εμένα μου ανέβαζε ζάχαρο, οπότε για πρωινό τουλάχιστον τρώω δημητριακά με γάλα (που μετά την εγκυμοσυνη δεν θα τα ακουμπήσω ποτέ ξανά!). Γενικώς όταν αγοράζεις τρόφιμα, άρχισε να κοιτάζεις τα σάκχαρα που περιέχουν.

Link to comment
Share on other sites

Just now, vikib said:

Δ ειμαι καλο παραδειγμα για να μιλησω, γτ δ ειχα καλη καθοδηγηση

Γι αυτο κοιτα να βρεις εναν ενδοκρινολογο που να ξερει απο διαβητη κυησης, κ να σου δωσει καλη διατροφη

Εμενα πραγματι δ ρυθμιστηκε με διατροφη, κ παρολο που δ ειχα πολυ υψηλες τιμες, εκανα ινσουλινη. Εκ των υστερων βλεπω οτι δ θα επρεπε.κ ινσουλινη να χρειαστεις, δ ειναι κτ.

Κτ σημαντικο οταν κανεις τις μηνιαιες εξετασεις, να ελεγχεις κ γλυκοζηλιωμενη

ωχ ελπίζω εν τέλει να πήγαν όλα καλά ναι μου έχει γραψει να κάνω ...

Just now, linaa said:

γεια σου για να κανεις ινσουλινη πρεπει να μην κατεβαινει με τιποτα . νομιζω με.διατροφη θα τα καταφερεις. οπως σου ειπαν κ.τα κοριτσια το.πρωι ειναι.κ.το πιο υψηλο ζαχαρο. αν δεις οτι καποια τροφη στο ανεβαζει δεν την τρως. εμενα πχ μου το.ανεβαζε κ το τυρι κ το γαλα κ ειδικα το πρωι. το πρωι πριν φας πινε νερακι. αν μπορεις να τρως κ κατι πριν κοιμηθεις  η πριν σηκωθεις. δηλαδη αν ξηπνησεις για τουαλετα μπορεις να φας μια φριγανια ολικης σκετη. 

ξυπναω το βραδυ όποτε θα δοκιμάσω να τρωω μια φρυγανιά ολικής...

Just now, Cymoril said:

Καλησπέρα. 

Μην αγχώνεσαι, όλα διορθώνονται. Είμαι 35+2, ευτυχώς ανακάλυψα από τη 12η εβδομάδα ότι έκανα διαβήτη κύησης. Θα χρειαστείς έναν ενδοκρινολόγο για να σε παρακολουθεί, εγώ χρειάστηκα κ διατροφολογο κ 4 ινσουλινες την ημέρα! Συν το ότι μετράω ζάχαρο 4 φορές την ημέρα, συν ότι έχω θρομβοφιλια και κάνω κ ένεση κάθε μέρα... γενικώς, όλη μέρα τρυπιεμαι :-P

Όλα διορθώνονται λοιπόν, θα βρεις τι σου ανεβάζει το ζάχαρο κ θα το αποφεύγεις...Το τοστ πάντως, κι εμένα μου ανέβαζε ζάχαρο, οπότε για πρωινό τουλάχιστον τρώω δημητριακά με γάλα (που μετά την εγκυμοσυνη δεν θα τα ακουμπήσω ποτέ ξανά!). Γενικώς όταν αγοράζεις τρόφιμα, άρχισε να κοιτάζεις τα σάκχαρα που περιέχουν.

εάν έτρωγα αυγό το πρωί και έπινα γάλα κατά τις δωδεκα?

 

εν τω μεταξύ παρατήρησα ότι με το ίδιο πρωινό αλλοτε έχω αυξημένη τιμή και άλλοτε όχι...

στεναχωριέμαι μήπως έτσι ζορίζεται το μωράκι...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Just now, Κασσανδραπαπ είπε:

ωχ ελπίζω εν τέλει να πήγαν όλα καλά ναι μου έχει γραψει να κάνω ...

ξυπναω το βραδυ όποτε θα δοκιμάσω να τρωω μια φρυγανιά ολικής...

εάν έτρωγα αυγό το πρωί και έπινα γάλα κατά τις δωδεκα?

 

εν τω μεταξύ παρατήρησα ότι με το ίδιο πρωινό αλλοτε έχω αυξημένη τιμή και άλλοτε όχι...

στεναχωριέμαι μήπως έτσι ζορίζεται το μωράκι...

μετραει κ η ποσοτητα κ αν ηπιες αρκετο νερο αν περπατησες

Link to comment
Share on other sites

Just now, Κασσανδραπαπ είπε:

μου εχουν δωσει ειδική διατροφή και μετά το πρωινό εχω μόνο υψηλές τιμές -όχι πάντα-οι φρυγανιές είναι πιο καλές? αν το πρωί ετρωγα αυγό?το χεις δοκιμάσει?

Ναι το αυγό είναι μια χαρά.πρωτεινη.μπορεις να φας 2 αυγά βραστά με 2 φρυγανιές.ναι οι φρυγανιές πιθανόν να μην σε ανεβάζουν αρκεί να τρως μόνο 2..Αλλά γενικά Ο κάθε οργανισμός είναι διαφορετικός πρέπει να δοκιμάσεις να δεις τι σε ανεβαζει και τι όχι. 

Γενικά να τρως πρωτεινη αυγά τυρί κρέας ψάρι..λιγους υδατάνθρακες.παντα σαλάτα με το φαγητό.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Κασσανδραπαπ είπε:

ωχ ελπίζω εν τέλει να πήγαν όλα καλά ναι μου έχει γραψει να κάνω ...

ξυπναω το βραδυ όποτε θα δοκιμάσω να τρωω μια φρυγανιά ολικής...

εάν έτρωγα αυγό το πρωί και έπινα γάλα κατά τις δωδεκα?

 

εν τω μεταξύ παρατήρησα ότι με το ίδιο πρωινό αλλοτε έχω αυξημένη τιμή και άλλοτε όχι...

στεναχωριέμαι μήπως έτσι ζορίζεται το μωράκι...

Να ξέρεις ότι και το περπάτημα βοηθάει πολύ!

Link to comment
Share on other sites

Γενικα οπως ειπαν κ τα κοριτσια

Εγω σαν την φιλη πιο πανω. Μια εγκυμοσυνη 9μ ξαπλα. Το ζαχαρο ηταν το κερασακι στην τουρτα. 6-8μετρησεις καθημερινα. Ινσουλινη, ηπαρινη κ ενα σωρο φαρμακα. Συν μετρησεις για πιεση. Εβαζα ξυπνητηρι για να προλαβαινω να τα παιρνω κ να τρωω

Περασα πολυ ασχημα με πολυ στεναχωρια, κ πολυ κακως. Γτ το μωρακι μου ηταν μια χαρα. Ευτυχως δ επηρεαστηκε ουτε απο το ζαχαρο ουτε απο τα υπολοιπα. Μπηκα με προκληση 39+2 κ το βραδυ εκανα καισαρικη. Το σημαντικο ειναι οτι κ εγω κ η μικρη ειμασταν μια χαρα, κ δ μου εμεινε κ κανενα θεμα απο οτι ειχα

Ο διαβητης κυησης ειναι αρκετα απροβλεπτος.με το ιδιο φαγητο μπορει μια μερα να εισαι ψηλα, μια μερα μεσα στα ορια. Κ δ θελει αγχος

Αλλα μην ανησυχεις. Το ξερεις κ θα το ελεγξεις, αυτο ειναι το πιο σημαντικο

Οταν μπηκα στον μηνα μου, παραχαλαρωσα μια μερα, κ πηραμε πιτογυρα απο εξω. Τρωω, μετριεμαι, πινω νερα, περπαταω κ οσο μπορω, αλλα 2ωρες μετα ειχα ακομη 200.παω πανικοβλητη στο νοσοκομειο, αλλα με καθησυχασανε ευτυχως. Μην ανησυχεις με τετοιες τιμες(αυτο δ σημαινει φαε ο, τι να ναι) 

Ευτυχως μετα απο μια δυσκολη πρωτη εγκυμοσυνη, ειχα μια πολυ καλη δευτερη, χωρις διαβητη. Κ ετρωγα αρκετα γλυκα στη δευτερη

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...