Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr

διαβητης κυησης


Recommended Posts

Κοριτσι μου το.95 ειναι το οριο στην εγκυμοσυνη εισαι οριακα εντος οριου οπως αλλωστε ειπες κι εσυ,μην επηρεαζεσαι απο το μακρυ και το κοντο της καθεμιας εδω.

Το 91 περιπου ισχυει προ εγκυμοσυνης.

Βλεπεις,εγω εκανα καμπυλη και προ εγκυμοσυνης και το γνωριζω πολυ καλα.Τοτε την ειχα δειξει στον Παντο,ο οποιος μου ειπε τις ιδιες τιμες για εγκυμοσυνη και προ.

Και τωρα η γυναικοκογος μου.

 


hKYcp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 59
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλησπέρα!! Η ενδοκρινολογος μου δεν ήθελε να ανεβαίνει το πρωινό πάνω από 90. Για την ακρίβεια μου είχε πει ότι από τη στιγμή που είχε βγει 92 στο πρώτο τρίμηνο κανονικά χαρακτηρίζεται διαβήτης κυήσεως και ξεκινάς αυστηρή διατροφη εντελώς ανεξάρτητα από το τι θα δείξει η καμπύλη. Τώρα φαντάζομαι ότι εξαρτάται και από το πόσο αυστηρός είναι ο κάθε γιατρός αλλά αυτό ισχύει by the book. Εγω ειχα πολυ καλή καμπυλη αλλά πάντα νηστείας πάνω από 90 και ήταν πρόβλημα. Έκανα διατροφή.. 

Τώρα μετά από διακοπή της εγκυμοσύνης (για άλλο λόγο) είχα πρωινο 106 και με ξεκίνησε glucophage γιατί αν μεινω έγκυος με αυτό το ζάχαρο θα έχω θέματα. Μου είπε ότι είναι από τη στεναχώρια και το στρες αλλά δεν παυει να είναι παθολογικο και σε επόμενη εγκυμοσύνη ξεκινάω διατροφή αμέσως. 

Σε γενικές γραμμές με προσεκτική διατροφή όλα γίνονται! Εγώ είχα καταφέρει το πρωινό να το κρατάω μέχρι 89 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

Just now, Φραουλίνο είπε:

Καλησπέρα!! Η ενδοκρινολογος μου δεν ήθελε να ανεβαίνει το πρωινό πάνω από 90. Για την ακρίβεια μου είχε πει ότι από τη στιγμή που είχε βγει 92 στο πρώτο τρίμηνο κανονικά χαρακτηρίζεται διαβήτης κυήσεως και ξεκινάς αυστηρή διατροφη εντελώς ανεξάρτητα από το τι θα δείξει η καμπύλη. Τώρα φαντάζομαι ότι εξαρτάται και από το πόσο αυστηρός είναι ο κάθε γιατρός αλλά αυτό ισχύει by the book. Εγω ειχα πολυ καλή καμπυλη αλλά πάντα νηστείας πάνω από 90 και ήταν πρόβλημα. Έκανα διατροφή.. 

Τώρα μετά από διακοπή της εγκυμοσύνης (για άλλο λόγο) είχα πρωινο 106 και με ξεκίνησε glucophage γιατί αν μεινω έγκυος με αυτό το ζάχαρο θα έχω θέματα. Μου είπε ότι είναι από τη στεναχώρια και το στρες αλλά δεν παυει να είναι παθολογικο και σε επόμενη εγκυμοσύνη ξεκινάω διατροφή αμέσως. 

Σε γενικές γραμμές με προσεκτική διατροφή όλα γίνονται! Εγώ είχα καταφέρει το πρωινό να το κρατάω μέχρι 89 

Εχω παει σε ενδοκρινολογο με tsh 5 και μου εχει πει οτι δε χρειαζεται χαπι.Πηγα σε αλλον και μου ειπε αμεσως να ξεκινησω Τ4.

Τι συμπερασμα βγαζουμε?

Τη γυναικολογο μου παντως που μου ειπε οριο το 95 στην κυηση την εμπιστευομαι απολυτα και δεν την αμφισβητώ.


hKYcp3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα κοριτσι μου. 

Αρχικα μην αγχωνεσαι για τις μετρησεις σου. Θα σε καθοδηγησει ο διαβητολογος σου και ο γιατρος σου. Ισως με διατροφη το ρυθμισετε, αν οχι τοτε με ινσουλινη. 

Εγω ειχα στην πρωτη εγκυμοσυνη ηπιας μορφης. Μετρουσα με το μηχανηματακι το σακχαρο μου προ και μετα γευματος καθε φορα και οτι μου ανεβαζε το σακχαρο το εκοβα. 

Ειναι πολλες οι περιπτωσεις στις οποιες εμφανιζεται διαβητης στην εγκυμοσυνη, πραγματικα πολλες κοπελες εδω εμφανισαν, δεν ειναι κατι να φοβασαι ουτε να πιστευεις οτι εχεις κανει "κακο" στο μωρο σου. Το θετικο ειναι παντα πως υπαρχουν οι καταλληλες διαγνωστικες εξετασεις και τα μεσα ωστε να ακολουθουμε αναλογως των αποτελεσματων τις απαραιτητες οδηγιες. Οποτε μην αγχωνεσαι, απολαυσε την εγκυμοσυνη σου και ολα θα πανε καλα. 

Οσο για τα ορια, υπαρχουν διαφορες κατευθυντηριες οδηγιες ανα χωρα και ο εκαστοτε γιατρος ακολουθει και πραττει με βαση τα δικα του κριτηρια. 

Πχ η Αμερικανικη Διαβητολογικη Εταιρεια δεχεται ως οριο νηστειας το 95 οπως και της Αγγλιας αν θυμαμαι καλα. Και πολλοι γιατροι εδω ακολουθουν τις οδηγιες αυτες. Αλλες οπως πχ η Ελληνικη Διαβητολογικη Εταιρεια θετει ως οριο το 92. Ομως στις οδηγιες που δημοσιευει σε ετησια σχεδον βαση αναφερει ως στοχο ωστε να ειναι υπο ελεγχο ο Διαβητης Κυησεως, η γλυκοζη νηστειας να ειναι 70-95 mg/dl. 

Θα το ρυθμισεις το θεμα με το σακχαρο σου παντως μην ανησυχεις καθολου. Ειναι κατι το οποιο αντιμετωπιζεται. 

Μια τελειομηνη εγκυμοσυνη ευχομαι!

  • Μου αρέσει 1

0qR2p2.png3Ow1p2.png

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Joka είπε:

Εχω παει σε ενδοκρινολογο με tsh 5 και μου εχει πει οτι δε χρειαζεται χαπι.Πηγα σε αλλον και μου ειπε αμεσως να ξεκινησω Τ4.

Τι συμπερασμα βγαζουμε?

Τη γυναικολογο μου παντως που μου ειπε οριο το 95 στην κυηση την εμπιστευομαι απολυτα και δεν την αμφισβητώ.

Δεν τίθεται κανένα θέμα αμφισβήτησης! Είναι πάντα και λίγο θέμα γιατρού. Πχ κάποιοι γυναικολόγοι είναι της μόδας να τα απαγορεύουν ΟΛΑ στην εγκυμοσύνη "καλού κακού" και εμένα ο δικός μου το μόνο που δεν με άφηνε να κάνω είναι να κρεμιεμαι από το ταβάνι και να κάνω κολοτουμπες! 

Το θέμα του ζαχάρου όμως ειναι λίγο λεπτό, και εμένα ο γυναικολόγος μου δεν θορυβηθηκε ιδιαίτερα όταν είδε το 92, μου είπε μόνο να μην αγχώνομαι και να δω έναν ενδοκρινολο. Η ενδοκρινολογος το έκρινε επίφοβο.. Δεν μου έβαλε κάποια ταμπέλα και δεν με ξεκίνησε καν αυστηρή διατροφή μέχρι τον 6ο αλλά μου είπε ότι τα όρια είναι αυτά και με είχε υπό στενή παρακολούθηση.

Καλά για την tsh 5 χωρίς Τ4 σε εγκυμοσύνη δεν το σχολιάζω αλλά και πάλι αυτό με το όριο 2,5 στην εγκυμοσύνη ισχύει εδώ, σε άλλες χώρες σου λέει ασχολούνται με πάνω από 10..οτι να ναι!

Όπως και να χει για να μην τρομοκρατείται καμία κοπέλα κανένα μωράκι δεν θα πάθει κάτι με ένα ζάχαρο νηστείας που τσιμπάει λίγο, πρέπει να είναι αρκετά παθολογική η κατάσταση και ανεξέλεγκτη για να δημιουργηθούν σοβαρά προβλήματα.. 

πρίν από 32 λεπτά , nanoula90 είπε:

Καλησπερα κοριτσι μου. 

Αρχικα μην αγχωνεσαι για τις μετρησεις σου. Θα σε καθοδηγησει ο διαβητολογος σου και ο γιατρος σου. Ισως με διατροφη το ρυθμισετε, αν οχι τοτε με ινσουλινη. 

Εγω ειχα στην πρωτη εγκυμοσυνη ηπιας μορφης. Μετρουσα με το μηχανηματακι το σακχαρο μου προ και μετα γευματος καθε φορα και οτι μου ανεβαζε το σακχαρο το εκοβα. 

Ειναι πολλες οι περιπτωσεις στις οποιες εμφανιζεται διαβητης στην εγκυμοσυνη, πραγματικα πολλες κοπελες εδω εμφανισαν, δεν ειναι κατι να φοβασαι ουτε να πιστευεις οτι εχεις κανει "κακο" στο μωρο σου. Το θετικο ειναι παντα πως υπαρχουν οι καταλληλες διαγνωστικες εξετασεις και τα μεσα ωστε να ακολουθουμε αναλογως των αποτελεσματων τις απαραιτητες οδηγιες. Οποτε μην αγχωνεσαι, απολαυσε την εγκυμοσυνη σου και ολα θα πανε καλα. 

Οσο για τα ορια, υπαρχουν διαφορες κατευθυντηριες οδηγιες ανα χωρα και ο εκαστοτε γιατρος ακολουθει και πραττει με βαση τα δικα του κριτηρια. 

Πχ η Αμερικανικη Διαβητολογικη Εταιρεια δεχεται ως οριο νηστειας το 95 οπως και της Αγγλιας αν θυμαμαι καλα. Και πολλοι γιατροι εδω ακολουθουν τις οδηγιες αυτες. Αλλες οπως πχ η Ελληνικη Διαβητολογικη Εταιρεια θετει ως οριο το 92. Ομως στις οδηγιες που δημοσιευει σε ετησια σχεδον βαση αναφερει ως στοχο ωστε να ειναι υπο ελεγχο ο Διαβητης Κυησεως, η γλυκοζη νηστειας να ειναι 70-95 mg/dl. 

Θα το ρυθμισεις το θεμα με το σακχαρο σου παντως μην ανησυχεις καθολου. Ειναι κατι το οποιο αντιμετωπιζεται. 

Μια τελειομηνη εγκυμοσυνη ευχομαι!

Συμφωνώ απολύτως! Οι τιμές εντομεταξυ ανάμεσα στο 92 και το 95 είναι πολύ σχετικές! Μπορεί να κάνω τώρα και να είναι 90 και σε μισή ώρα επειδή έμεινα νηστικη πολλές ώρες να είναι 95.. Αυτό που έχω καταλάβει ως γενική αρχή είναι ότι θέλουν να το κρατάμε ιδανικά κάτω από 90 για να έχουμε το κεφάλι μας ήσυχο.. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Φραουλίνο είπε:

Δεν τίθεται κανένα θέμα αμφισβήτησης! Είναι πάντα και λίγο θέμα γιατρού. Πχ κάποιοι γυναικολόγοι είναι της μόδας να τα απαγορεύουν ΟΛΑ στην εγκυμοσύνη "καλού κακού" και εμένα ο δικός μου το μόνο που δεν με άφηνε να κάνω είναι να κρεμιεμαι από το ταβάνι και να κάνω κολοτουμπες! 

Το θέμα του ζαχάρου όμως ειναι λίγο λεπτό, και εμένα ο γυναικολόγος μου δεν θορυβηθηκε ιδιαίτερα όταν είδε το 92, μου είπε μόνο να μην αγχώνομαι και να δω έναν ενδοκρινολο. Η ενδοκρινολογος το έκρινε επίφοβο.. Δεν μου έβαλε κάποια ταμπέλα και δεν με ξεκίνησε καν αυστηρή διατροφή μέχρι τον 6ο αλλά μου είπε ότι τα όρια είναι αυτά και με είχε υπό στενή παρακολούθηση.

Καλά για την tsh 5 χωρίς Τ4 σε εγκυμοσύνη δεν το σχολιάζω αλλά και πάλι αυτό με το όριο 2,5 στην εγκυμοσύνη ισχύει εδώ, σε άλλες χώρες σου λέει ασχολούνται με πάνω από 10..οτι να ναι!

Όπως και να χει για να μην τρομοκρατείται καμία κοπέλα κανένα μωράκι δεν θα πάθει κάτι με ένα ζάχαρο νηστείας που τσιμπάει λίγο, πρέπει να είναι αρκετά παθολογική η κατάσταση και ανεξέλεγκτη για να δημιουργηθούν σοβαρά προβλήματα.. 

Οχι σε εγκυμοσυνη το 5,πριν!Αλλα και πάλι...Πολυ σωστη η ενδοκρινολογος σου!!!!

Οπως το γραφεις στο τελος ειναι....Δυστυχως εδω επικρατεί η επίθεση,η υστερία και η τρομοκρατία.

Οσο για τους γιατρους,οπως τα λες.Για τους γυναικολογους τα εχω γραψει απειρες φορες.

Για μενα αυτοι που τα απαγορεύουν ολα ειναι επιεικώς απαράδεκτοι και πολυ κακοί γιατροί.Κανουν μεγαλο κακο και στη μητερα και στο μωρο.

Μαλλον έχουν μεινει πισω 100 χρόνια.

Κι εμενα η γιατρος μου ειναι οπως το περιέγραψες και πολυ γελασα!Πραγματικα μονο που δεν κρεμιεμαι απ το ταβανι!


hKYcp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Φραουλίνο είπε:

Δεν τίθεται κανένα θέμα αμφισβήτησης! Είναι πάντα και λίγο θέμα γιατρού. Πχ κάποιοι γυναικολόγοι είναι της μόδας να τα απαγορεύουν ΟΛΑ στην εγκυμοσύνη "καλού κακού" και εμένα ο δικός μου το μόνο που δεν με άφηνε να κάνω είναι να κρεμιεμαι από το ταβάνι και να κάνω κολοτουμπες! 

Το θέμα του ζαχάρου όμως ειναι λίγο λεπτό, και εμένα ο γυναικολόγος μου δεν θορυβηθηκε ιδιαίτερα όταν είδε το 92, μου είπε μόνο να μην αγχώνομαι και να δω έναν ενδοκρινολο. Η ενδοκρινολογος το έκρινε επίφοβο.. Δεν μου έβαλε κάποια ταμπέλα και δεν με ξεκίνησε καν αυστηρή διατροφή μέχρι τον 6ο αλλά μου είπε ότι τα όρια είναι αυτά και με είχε υπό στενή παρακολούθηση.

Καλά για την tsh 5 χωρίς Τ4 σε εγκυμοσύνη δεν το σχολιάζω αλλά και πάλι αυτό με το όριο 2,5 στην εγκυμοσύνη ισχύει εδώ, σε άλλες χώρες σου λέει ασχολούνται με πάνω από 10..οτι να ναι!

Όπως και να χει για να μην τρομοκρατείται καμία κοπέλα κανένα μωράκι δεν θα πάθει κάτι με ένα ζάχαρο νηστείας που τσιμπάει λίγο, πρέπει να είναι αρκετά παθολογική η κατάσταση και ανεξέλεγκτη για να δημιουργηθούν σοβαρά προβλήματα.. 

Συμφωνώ απολύτως! Οι τιμές εντομεταξυ ανάμεσα στο 92 και το 95 είναι πολύ σχετικές! Μπορεί να κάνω τώρα και αν είναι 90 και σε μισή ώρα επειδή έμεινα νηστικη πολλές ώρες να είναι 95.. Αυτό που έχω καταλάβει ως γενική αρχή είναι ότι θέλουν να το κρατάμε ιδανικά κάτω από 90 για να έχουμε το κεφάλι μας ήσυχο.. 

Ετσι ειναι ακριβως. 

Για παραδειγμα να δεις το τρελο του θεματος, ο γυναικολογος μου ακολουθει τις Αμερικανικες οδηγιες και με εβαλε να κανω την 3ωρη καμπυλη σακχαρου με 100γρ γλυκοζης γιατι εκει για να μπει η ταμπελα διαβητης κυησης πρεπει 2 ή παραπανω τιμες να ειναι εκτος οριων (4 μετρησεις) κ οχι μια οπως γινεται με των 75γρ (3 μετρησεις). Ομως ο ενδοκρινολογος μου ηταν της αλλης φιλοσοφιας με τα 75γρ. Και ναι εκανα 2 φορες καμπυλη!!!Στην μεν 100 γρ βρεθηκα οκ μια χαρα, με μια τιμη εκτος, στη δε με τα 75γρ βρεθηκα με διαβητη!!!!!

Δηλαδη βγαζεις ακρη???? Εν τελει ακολουθησα τον ενδοκρινολογο για να ειμαι σιγουρη οτι κανω το σωστο και γιατι ας πουμε ειναι ο τομεας του ο διαβητης και μετρουσα τη γλυκοζη με το μηχανημα κανονικα προσεχοντας παραλληλα.

  • Μου αρέσει 2

0qR2p2.png3Ow1p2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Φραουλίνο είπε:

Δεν τίθεται κανένα θέμα αμφισβήτησης! Είναι πάντα και λίγο θέμα γιατρού. Πχ κάποιοι γυναικολόγοι είναι της μόδας να τα απαγορεύουν ΟΛΑ στην εγκυμοσύνη "καλού κακού" και εμένα ο δικός μου το μόνο που δεν με άφηνε να κάνω είναι να κρεμιεμαι από το ταβάνι και να κάνω κολοτουμπες! 

Το θέμα του ζαχάρου όμως ειναι λίγο λεπτό, και εμένα ο γυναικολόγος μου δεν θορυβηθηκε ιδιαίτερα όταν είδε το 92, μου είπε μόνο να μην αγχώνομαι και να δω έναν ενδοκρινολο. Η ενδοκρινολογος το έκρινε επίφοβο.. Δεν μου έβαλε κάποια ταμπέλα και δεν με ξεκίνησε καν αυστηρή διατροφή μέχρι τον 6ο αλλά μου είπε ότι τα όρια είναι αυτά και με είχε υπό στενή παρακολούθηση.

Καλά για την tsh 5 χωρίς Τ4 σε εγκυμοσύνη δεν το σχολιάζω αλλά και πάλι αυτό με το όριο 2,5 στην εγκυμοσύνη ισχύει εδώ, σε άλλες χώρες σου λέει ασχολούνται με πάνω από 10..οτι να ναι!

Όπως και να χει για να μην τρομοκρατείται καμία κοπέλα κανένα μωράκι δεν θα πάθει κάτι με ένα ζάχαρο νηστείας που τσιμπάει λίγο, πρέπει να είναι αρκετά παθολογική η κατάσταση και ανεξέλεγκτη για να δημιουργηθούν σοβαρά προβλήματα.. 

Συμφωνώ απολύτως! Οι τιμές εντομεταξυ ανάμεσα στο 92 και το 95 είναι πολύ σχετικές! Μπορεί να κάνω τώρα και αν είναι 90 και σε μισή ώρα επειδή έμεινα νηστικη πολλές ώρες να είναι 95.. Αυτό που έχω καταλάβει ως γενική αρχή είναι ότι θέλουν να το κρατάμε ιδανικά κάτω από 90 για να έχουμε το κεφάλι μας ήσυχο.. 

Η Βιοιατρικη εχει στο νηστείας το 95 παντως ανωτατο για εγκυες.Ειδα στις εξετάσεις μου...


hKYcp3.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 45 λεπτά , Joka είπε:

Οχι σε εγκυμοσυνη το 5,πριν!Αλλα και πάλι...Πολυ σωστη η ενδοκρινολογος σου!!!!

Οπως το γραφεις στο τελος ειναι....Δυστυχως εδω επικρατεί η επίθεση,η υστερία και η τρομοκρατία.

Οσο για τους γιατρους,οπως τα λες.Για τους γυναικολογους τα εχω γραψει απειρες φορες.

Για μενα αυτοι που τα απαγορεύουν ολα ειναι επιεικώς απαράδεκτοι και πολυ κακοί γιατροί.Κανουν μεγαλο κακο και στη μητερα και στο μωρο.

Μαλλον έχουν μεινει πισω 100 χρόνια.

Κι εμενα η γιατρος μου ειναι οπως το περιέγραψες και πολυ γελασα!Πραγματικα μονο που δεν κρεμιεμαι απ το ταβανι!

Α καλέ νόμιζα σε εγκυμοσύνη! :unsure: Και όμως οι παλιοί γιατροί ήταν πολύ πιο χαλαροί!! Τυχαίο είναι που με κοιταγε η μάνα μου σαν εξωγήινο όταν της έλεγα διάφορα οπως πχ ότι δεν κάνει να φάω όστρακα κλπ;; Και αυτή γυναικολόγο είχε δεν μας γέννησε σε χωράφι.. Οι νέοι γιατροί έχουν αρχίσει αυτό το τροπάρι γι'αυτό τον δικό μου τον λέω old school αλλά μου αρέσει που είναι χαλαρός (εφόσον δεν υπάρχει πρόβλημα πάντα)! Δεν λέω.. άλλο έγκυος άλλο μη έγκυος, αρκετές διαφορές και κάποιες στερήσεις αλλά στεναχωριέμαι να ακούω πχ όχι μπάνια, όχι σεξ, όχι γυμναστική κλπ όταν δεν υπάρχουν αντενδείξεις.. Και είναι δυστυχώς πολλοί οι γιατροί αυτοί πλέον! 

Just now, nanoula90 είπε:

Ετσι ειναι ακριβως. 

Για παραδειγμα να δεις το τρελο του θεματος, ο γυναικολογος μου ακολουθει τις Αμερικανικες οδηγιες και με εβαλε να κανω την 3ωρη καμπυλη σακχαρου με 100γρ γλυκοζης γιατι εκει για να μπει η ταμπελα διαβητης κυησης πρεπει 2 ή παραπανω τιμες να ειναι εκτος οριων (4 μετρησεις) κ οχι μια οπως γινεται με των 75γρ (3 μετρησεις). Ομως ο ενδοκρινολογος μου ηταν της αλλης φιλοσοφιας με τα 75γρ. Και ναι εκανα 2 φορες καμπυλη!!!Στην μεν 100 γρ βρεθηκα οκ μια χαρα, με μια τιμη εκτος, στη δε με τα 75γρ βρεθηκα με διαβητη!!!!!

Δηλαδη βγαζεις ακρη???? Εν τελει ακολουθησα τον ενδοκρινολογο για να ειμαι σιγουρη οτι κανω το σωστο και γιατι ας πουμε ειναι ο τομεας του ο διαβητης και μετρουσα τη γλυκοζη με το μηχανημα κανονικα προσεχοντας παραλληλα.

Στο εξωτερικό γενικά είναι πολύ διαφορετικά τα πράγματα σε πολλά επίπεδα! Στα περισσότερα διαφωνώ όπως ότι δεν θεωρούν πχ απαραίτητη την α και β επιπέδου, ο γυναικολόγος δεν ειναι και μαιευτήρας και άλλα πολλά πολλά!! Μετά από όσα πέρασα τα ακούω και μου φαίνονται αδιανόητα.. Στο συγκεκριμένο θέμα βέβαια με τις εξετάσεις και τα όρια στις τιμές είμαι κάπου στη μέση γιατι θεωρώ ότι έχουν γίνει πολύ αυστηρά ίσως χωρίς να χρειάζεται.. Όπως λες όμως ακολουθείς το πιο αυστηρό εφόσον σου μπει το μικρόβιο για να είσαι και σίγουρη! 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

13 ώρες πρίν, mama16 είπε:

Έτρωγες ψωμί λευκό η ολικής? Γιατί το λευκό μια χαρά ανεβάζει το σάκχαρο κ ας μην τρως γλυκά. Εγώ πιστεύω ότι με βελτίωση της διατροφής, μικρά κ συχνά γεύματα μια χαρά μπορεί να ρυθμιστεί χωρίς ινσουλίνη. Ξέρω άτομο που από την αρχή της εγκυμοσύνης είχε θέμα με διαβήτη κύησης κ ρυθμίστηκε μόνο με διατροφή χωρίς ινσουλίνη μέχρι το τέλος

λευκό έτρωγα κ μάλιστα η διαιτολόγος μου είπε οτι η γλυκόζη που μου δώσανε στην καμπύλη ισοδυναμεί σε 5 φέτες ψωμί άσπρο. εγώ χτυπούσα άνετα 5 φέτες ψωμί μέσα σε δίωρο τρίωρο οπότε θα χτυπούσα κ 200αρια συχνά πυκνά. πολύ κακή διαχείριση από μέρος μου η μόνη δικαιολογία είναι οτι έχω αναγούλες.. το έκοψα τρώω 3-4 μικρές φέτες μαύρο όλη μέρα κ ήδη σήμερα πρωινή μέτρηση 83.

13 ώρες πρίν, Joka είπε:

Θ ακους τους γιατρους και μόνο.Ειναι οντως ενδεικτικες διαβητη κυησης οι τιμες αλλα οχι υψηλες.

Κι εννοειται οτι διαφοροποιουνται οι ανωτατες τιμες στην εγκυμοσυνη.

Οπως σου εγραψα,η πρωτη τιμη,νηστειας,στην εγκυμοσυνη εχει οριο το 95 αρα εκει εισαι κι εντος οριων,οριακα.

Ψυχραιμια και ηρεμία.

αυτό που με ανησυχεί περισσότερο είναι τα μεταγευματικά 200αρια. η διαιτολόγος μου είπε οτι με δίαιτα το πρωινό θα έχει πέσει σε μια εβδομάδα κ ήδη σε 2 μέρες έπεσε από 95 σε 83. ευχαριστώ έχω ήδη κάπως ηρεμίσει ,θα χαλαρώσω εντελώς αν στον επόμενο υπέρηχο ο μικρός μεγαλώνει κ σε ρυθμούς μέσου όρου κ όχι ανώτατου φυσιολογικού. εκτός κ αν είναι τυχαίο. θα φανεί... 

12 ώρες πρίν, Καντι είπε:

Θα πρεπει να μαθεις τι σε ανεβάζει. Εμενα πχ το ψωμί με αποτελειώνει. Και δεν εχω κανένα πρόβλημα ουτε με μακαρόνια , ουτε με ρύζι, ουτε με πατάτες. Μιλάμε πάντα σε ολα τα προϊόντα για ολικής και λογικές ποσότητες.

 Μπορώ να φάω μια ολόκληρη σοκολάτα μαύρη και να μην ανεβεί καθόλου και ενα πιτόγυρο θα με πάει 180, ενώ ενα κομμάτι πίτσα καθόλου. Καθε οργανισμος ειναι διαφορετικός μονο με μετρήσεις θα καταλάβεις που βρίσκεσαι.

τελος αν καθε πρωί κανεις νηστείας πάνω απο 91 , εκεί ειναι το μεγάλο πρόβλημα που δεν μπορείς να το γυρίσεις σίγουρα ουτε με διατροφή. Και το δεύτερο μεγάλο πρόβλημα ειναι αν μεταγευματικα κανεις καθε μερα μια μέτρηση 130, ειναι χειρότερο απο το να κανεις μια φορα την εβδομαδα 180 που οφείλεται σε μια ατασθαλία.

 Και ναι θα ακούς τους γιατρους και μονο, εγω το πτυχίο ακομα δεν το πήρα, αλλα η εγκυμοσυνη εχει όριο το 91 , 92 καίγεσαι! Οδηγία κορυφαίου διαβητολογου που με παρακολουθεί καθε μήνα.

Να χαίρεσαι το μωράκι σου και με το καλο το δεύτερο!

γεννηθηκε με πρόκληση στις 37 εβδομάδες, σε βάλανε λόγω σακχάρου; Ή ο τοκετός προχώρησε μόνος του;

ναι πρέπει να τσεκάρω τώρα πως αντιδράω στο ψωμί, στα όσπρια, στα πολλά φρούτα αυτό με έχει βάλει να κάνω ώστε να μην στερηθεί το έμβρυο τους υδατάνθρακες. ναι μου είπε κ εμένα οτι στον διαβήτη κύησης το πρωινό είναι γύρω στα 92 και το ανώτατο μεταγευματικό 140 μαξ. 95 ίσως είναι το όριο το γενικό όχι του διαβήτη κύησης ισως πάλι και όχι, στην δικιά μου πάντως την περίπτωση δεν παίζει ρόλο γιατί όπως κ να χει οι υπόλοιπες μετρήσεις μου είναι χάλια ακόμα κ το νηστείας να θεωρείται φυσιολογικό έχω 2 στις 3 οπότε... καλά δεν παίζουμε μπαλίτσα στις ίδιες μετρήσεις με τους διαβητικούς. ο μπαμπάς μου γελάει με τις μετρήσεις μου, μου λέει σιγά που σε βγάλανε διαβητική εσένα με τέτοια νούμερα. άλλα μέτρα κ σταθμά. η διατολόγος μου πιστεύει οτι ο διαβητολόγος θα μου δώσει ινσουλίνη προς το τέλος του 7ου-8ου κ όχι πιο μπροστά. για να δούμε...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


14 ώρες πρίν, Nikoleta... είπε:

Καλησπέρα,

Μη φοβάσαι. Κι εγώ είχα στην προηγούμενη εγκυμοσύνη ζάχαρο. Με πολύ υψηλές τιμές. Μάλιστα το νηστείας μου ήταν πάντα πάνω από 100. Μέχρι και 118 μία φορά πήγε. Δεν έκανα ινσουλίνη.

Επίσης είχα θέμα με την μέτρηση 1 ώρα μετά το πρωινό. Δεν μπορούσα να φάω τίποτα. Μόνο η ομελέτα δε με ανέβαζε. Πεινούσα συνέχεια.

Το μωρό γεννήθηκε 37εβδ+3ημ και το βάρος του ήταν 2.790 γραμμάρια. Και τώρα που είναι 13 μηνών μιά χαρά είναι το βάρος του.

Τώρα είμαι πάλι έγκυος και μου είπανε να προσέχω προληπτικά. Θέλει συχνά και μικρά γεύματα. Όλα καλά να πάνε εύχομαι!

είχες φυσιολογικό βάρος; γιατί εγώ ξεκίνησα ολίγον υπέρβαρη. ξέρω οτι είναι οργανικό το θέμα έχω φίλες παχύσαρκες που βάλανε κ άλλα τόσα κιλά στην εγκυμοσύνη τους και ζάχαρο είχαν τέλειο. απλά ρωτάω έτσι στατιστικά κ γιατί εμένα η γονιμότητα μου εξαρτάται πλήρως από το βάρος μου κ την διατροφή μου. 

όντως γεννήθηκε τυχαία το παιδάκι σου λίγο νωρίτερα ή είχε σχέση με το βάρος του και την ανάπτυξή του; πολύ ενθαρρυντικό που πήγαν όλα καλά εύχομαι τα καλύτερα κ τώρα. σε ευχαριστώ!

εντιτ απορώ γιατί έγιναν δύο οι δημοσιεύσεις. 

η διαιτολόγος μου είπε οτι μέχρι τέλους πρέπει να βάλω μαξ 2 κιλά. μισό κιλό τον μήνα. αυτό στα θετικά του διαβήτη αν τα καταφέρω μετά την γέννα μπορεί να βγω κ πιο αδύνατη απότι μπήκα

Link to comment
Share on other sites

κ εγω ειχα διαβητη στην πρωτη.βεβαια πλεον με την εμπειρια μου κ βρισκοντας καλυτερο γιατρο θεωρω οτι ηταν υπερβολη η ινσουλινη που εκανα,ηταν οριακες οι τιμες μου κ εκανα πολυ λιγο.εμενα το νηστειας μου δ επεφτε.αυτο που βοηθαει ειναι να μην μενεις ωρες νηστικη,πχ με πανω απο 8ωρες υπνος.βοηθαει ενα μικρο γευμα προ υπνου.συνηθως επινα γαλα

καποια στιγμη οταν μπηκα στον μηνα μου το εριξα εξω,τρωγοντας γυρο.κ ειχα τιμες κοντα στο 200που δ επεφταν ουτε στο διωρο,οποτε αγχωθηκα κ πηγα στο νοσοκομειο.μου ειπαν να μην φοβαμαι.οχι οτι ειναι οκ να εχω τετοιες τιμες,απλα με ηρεμησαν που αγχωθηκα για το μωρο

το αγχος σιγουρα ανεβαζει το ζαχαρο

η κορη μου γεννηθηκε με καισαρικη στις 38εβδ.μπηκα με προκληση αλλα δ ειχα συσπασεις.δ ηταν λογω του ζαχαρου αυτα.πλεον θα περιμενα κ αλλο.το μωρο ευτυχως ποτε δ επηρεαστηκε,υγρα φυσιολογικα.μεγαλο μωρο αλλα απο φυσικου του

ενα τιπ που μου ειπανε για τις μεταγευματικες τιμες ειναι να πινω νερο τουλ ενα ποτηρι κ να περπαταω 10' ακομη κ μεσα στο σπιτι.γενικα το νερο κ η κινηση βοηθανε

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

On 11/11/2020 at 9:10 ΜΜ, Καντι είπε:

Να χαίρεσαι το μωράκι σου και με το καλο το δεύτερο!

γεννηθηκε με πρόκληση στις 37 εβδομάδες, σε βάλανε λόγω σακχάρου; Ή ο τοκετός προχώρησε μόνος του;

Σ' ευχαριστώ πολύ! 

Όχι καμία σχέση με το ζάχαρο. Απλά με βαλε με πρόκληση 37+3 για να μην σκιστώ πολύ από κάτω είπε. Αν και έγινε το αντίθετο δυστυχώς. Τώρα στην δεύτερη εγκυμοσύνη έχω άλλο γυναικολόγο.

On 12/11/2020 at 12:15 ΜΜ, Mighty είπε:

είχες φυσιολογικό βάρος; γιατί εγώ ξεκίνησα ολίγον υπέρβαρη. ξέρω οτι είναι οργανικό το θέμα έχω φίλες παχύσαρκες που βάλανε κ άλλα τόσα κιλά στην εγκυμοσύνη τους και ζάχαρο είχαν τέλειο. απλά ρωτάω έτσι στατιστικά κ γιατί εμένα η γονιμότητα μου εξαρτάται πλήρως από το βάρος μου κ την διατροφή μου. 

όντως γεννήθηκε τυχαία το παιδάκι σου λίγο νωρίτερα ή είχε σχέση με το βάρος του και την ανάπτυξή του; πολύ ενθαρρυντικό που πήγαν όλα καλά εύχομαι τα καλύτερα κ τώρα. σε ευχαριστώ!

Ναι είχα φυσιολογικό βάρος. Ξεκίνησα με 51,5 κιλά (ύψος 1,60μ) και πήρα 9,5 κιλά. Πριν ξαναμείνω έγκυος τα έχασα όλα τα κιλά.

Το ζάχαρο δεν είναι θέμα κιλών. Ξέρω άλλες 2 κοπέλες με πιο πολλά κιλά από μένα και ενώ έτρωγαν ό,τι ήθελαν δεν είχαν ζάχαρο.

Η μητέρα μου είχε ζάχαρο εγκυμοσύνης σε 1 από τις 4 γέννες. Αλλά τότε δε δίνανε διατροφή, ούτε κάνανε μετρήσεις στο σπίτι, μόνο τη ζάχαρη της είχε πει να κόψει τελείως.

Σ' ευχαριστώ! Γέννησα πιο νωρίς γιατί μου είπε ο γιατρός πως πιο μετά μπορεί να σκιστώ πολύ από κάτω, γιατί έχω στενή λεκάνη. Το μωρό σε ύψος γεννήθηκε 51 εκατοστά, απλά ήταν λίγο πιο αδύνατος. Και τώρα που είναι 13 μηνών η ανάπτυξή του ευτυχώς είναι μιά χαρά.

  • Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

  • 5 εβδομάδες μετά...

γεια σας κορίτσια διαβάζοντας όλα αυτά για τον διαβήτη θυμάμαι τα ίδια πέρναγα και εγώ πέρυσι τέτοιο καιρό διαγνωστικά με διαβήτη και γέννησα στις 36 εβδομάδες βέβαια εγώ δεν ήξερα ότι υπήρχε περίπτωση να γεννήσω πρόωρα !!! μεγάλη απογοήτευση αισθάνθηκα 

ινσουλίνες έκανα και εγώ αλλά συχνά το ζάχαρο ανέβαινε επίσης δεν θυμάμαι ο συγκεκριμένος γιατρός αν μου έκανε καλλιέργεια κολπική που κάνουν στον 8ο μήνα ...

 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 41 λεπτά , gianna123 είπε:

γεια σας κορίτσια διαβάζοντας όλα αυτά για τον διαβήτη θυμάμαι τα ίδια πέρναγα και εγώ πέρυσι τέτοιο καιρό διαγνωστικά με διαβήτη και γέννησα στις 36 εβδομάδες βέβαια εγώ δεν ήξερα ότι υπήρχε περίπτωση να γεννήσω πρόωρα !!! μεγάλη απογοήτευση αισθάνθηκα 

ινσουλίνες έκανα και εγώ αλλά συχνά το ζάχαρο ανέβαινε επίσης δεν θυμάμαι ο συγκεκριμένος γιατρός αν μου έκανε καλλιέργεια κολπική που κάνουν στον 8ο μήνα ...

 

το παιδί είχε κάποιο πρόβλημα?μεγαλοσωμία ή να έπαθε υπογλυκαιμία όταν γεννήθηκε;


AuQnp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...