Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

Εισαγωγή ντομάτας στη χορτόσουπα... Απορία...


Recommended Posts

Καλημέρα κορίτσια...

Να ρωτήσω... Λεει σταδιακά να προσθέτω διάφορα στη χορτόσουπα της μικρής και θελω τώρα να της προσθέσω ντομάτα οπως λεει ξεφλουδισμένη αλλα εχω μια χαζή, νομίζω, ερώτηση.... :/ Τη βραζω; Και αν ναι δε θα διαλύσει; Γιατι τωρα βραζω τα λαχανικά και μετα τα βγαζω και τα αλέθω... Επίσης ποση ποσότητα βάζετε εσείς; Για τα καροτακια, κολοκύθια, πατάτα κλπ λεει ενα απο το κάθενα αλλα για τα υπόλοιπα δε γράφει ποσότητα.... Επίσης τί θεωρείτε οτι τους αρέσει περισσότερο ώστε να προσθέσω πιο πρώτα; 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Papaki6 είπε:

Καλημέρα κορίτσια...

Να ρωτήσω... Λεει σταδιακά να προσθέτω διάφορα στη χορτόσουπα της μικρής και θελω τώρα να της προσθέσω ντομάτα οπως λεει ξεφλουδισμένη αλλα εχω μια χαζή, νομίζω, ερώτηση.... :/ Τη βραζω; Και αν ναι δε θα διαλύσει; Γιατι τωρα βραζω τα λαχανικά και μετα τα βγαζω και τα αλέθω... Επίσης ποση ποσότητα βάζετε εσείς; Για τα καροτακια, κολοκύθια, πατάτα κλπ λεει ενα απο το κάθενα αλλα για τα υπόλοιπα δε γράφει ποσότητα.... Επίσης τί θεωρείτε οτι τους αρέσει περισσότερο ώστε να προσθέσω πιο πρώτα; 

Καλημερα, να σου ζησει η μικρη σου.Εγω οταν προσθεσα ντοματα φρεσκια την ετριψα με τον τριφτη οπως οταν την κανουμε για σαλτσα(αντι για πουμαρο δηλ.)και εβαλα 2 κουταλιες της σουπας.Εξαλλου οταν αλεθεις τα λαχανικα βαζεις και το ζουμακι που τα βραζεις σωστα;Επισης του εβαζα φασολακια φρεσκα 2 σε καθε γευμα και κατα τον 8ο μηνα του βαζα και αρακα περιπου 10 μπιλακια(πολυ δεν κανει για το εντερο).


ROnbp3.pngPFbVp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Comet είπε:

Καλημερα, να σου ζησει η μικρη σου.Εγω οταν προσθεσα ντοματα φρεσκια την ετριψα με τον τριφτη οπως οταν την κανουμε για σαλτσα(αντι για πουμαρο δηλ.)και εβαλα 2 κουταλιες της σουπας.Εξαλλου οταν αλεθεις τα λαχανικα βαζεις και το ζουμακι που τα βραζεις σωστα;Επισης του εβαζα φασολακια φρεσκα 2 σε καθε γευμα και κατα τον 8ο μηνα του βαζα και αρακα περιπου 10 μπιλακια(πολυ δεν κανει για το εντερο).

Σε ευχαριστώ πολυ! Κι εσένα το/τα παιδάκια σου!!! Δεν γράφει για ζουμάκι το χαρτί που μου έδωσε... ούτε μου είπε κάτι η παιδίατρος αλλα το διάβασα στο ιντερνετ και της βαζω 1-2 κουταλιές της σούπας το πολυ γιατί αλλιώς λογο του οτι βαζω και λιγο λεμόνι και μια κουταλια της σουπας λάδι πριν της τη δώσω μου γίνεται πολύ υδαρή... Οπότε να της τη βαλω μεσα στο νερό που βράζει ε; 

Link to comment
Share on other sites

Κ γω ξεφλουδιζα την ντοματα, κ την ετριβα, γτ γενικα δ πολυφαγαμε αλεσμενα

Οτιδηποτε καινουριο το δοκιμαζεις με μικρη ποσοτητα, πχ μια χουφτα, αναλογα αν μαγειρευεις κ για μια η δυο μερες

Το τι αρεσει στο καθε παιδακι ειναι διαφορετικο. Ο μικρος μου ακομη κ τωρα τρελενεται για αρακα, φασολακια, μπαμιες, σπανακι, οσπρια

Κ.στα δυο αρεζαν παντα γλυκοπατατες, γλυκια μεγαλη κιτρινη κολοκυθα

Τα μυρωδικα θα νοστιμεψουν το φαι, μαιντανο, ανηθο, σελινο, βασιλικο

Link to comment
Share on other sites

18 ώρες πρίν, vikib είπε:

Κ γω ξεφλουδιζα την ντοματα, κ την ετριβα, γτ γενικα δ πολυφαγαμε αλεσμενα

Οτιδηποτε καινουριο το δοκιμαζεις με μικρη ποσοτητα, πχ μια χουφτα, αναλογα αν μαγειρευεις κ για μια η δυο μερες

Το τι αρεσει στο καθε παιδακι ειναι διαφορετικο. Ο μικρος μου ακομη κ τωρα τρελενεται για αρακα, φασολακια, μπαμιες, σπανακι, οσπρια

Κ.στα δυο αρεζαν παντα γλυκοπατατες, γλυκια μεγαλη κιτρινη κολοκυθα

Τα μυρωδικα θα νοστιμεψουν το φαι, μαιντανο, ανηθο, σελινο, βασιλικο

Ωραία!!! Ευχαριστώ πολύ κορίτσια!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Στον μεγάλο μου γιο που η ντομάτα ήταν εποχής έβαζα στο μπλέντερ για να αλεσω κ λίγη ντομάτα φρέσκια χωρίς να την έχω βράσει έδινε άλλη γεύση στο φαγητό ..!!!!

Ζυμαρικά γύρω στον 6 με ,7 μήνα ..!!!


em82p2.png QGcTp2.png

Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πρίν, xaroumenh mama είπε:

Στον μεγάλο μου γιο που η ντομάτα ήταν εποχής έβαζα στο μπλέντερ για να αλεσω κ λίγη ντομάτα φρέσκια χωρίς να την έχω βράσει έδινε άλλη γεύση στο φαγητό ..!!!!

Ζυμαρικά γύρω στον 6 με ,7 μήνα ..!!!

Ευχαριστώ.... Βιολογικά της πέρνω... Λετε να δοκιμασω να της βάλω φρέσκια; Δε μου εχει πει κατι για ζυμαρικα και ειναι 6 μηνων και 27 ημερών γι αυτό ρωταω... 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Papaki6 είπε:

Ευχαριστώ.... Βιολογικά της πέρνω... Λετε να δοκιμασω να της βάλω φρέσκια; Δε μου εχει πει κατι για ζυμαρικα και ειναι 6 μηνων και 27 ημερών γι αυτό ρωταω... 

Τωρα ειδα την απαντηση σου.Εμεις ζυμαρικα βαλαμε μετα τον 9ο.Η παιδιατρος ειπε οτι δεν προσφερουν κατι στο παιδι και νομιζω εχει δικιο.Καλυτερα λαχανικα σε διαφορους συνδιασμους καθε μερα να παιρνει τις βιταμινες,εξαλλου στον 8ο βαλαμε μια φορα τη βδομαδα οσπρια.(φακη για αρχη)


ROnbp3.pngPFbVp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


11 ώρες πρίν, Papaki6 είπε:

Ευχαριστώ.... Βιολογικά της πέρνω... Λετε να δοκιμασω να της βάλω φρέσκια; Δε μου εχει πει κατι για ζυμαρικα και ειναι 6 μηνων και 27 ημερών γι αυτό ρωταω... 

 

11 ώρες πρίν, Papaki6 είπε:

Ευχαριστώ.... Βιολογικά της πέρνω... Λετε να δοκιμασω να της βάλω φρέσκια; Δε μου εχει πει κατι για ζυμαρικα και ειναι 6 μηνων και 27 ημερών γι αυτό ρωταω... 

Στον γιο μου του άρεσε πάρα πολύ ..!! Δοκίμασε να δεις αν του αρέσει ..!!! 

Συνήθως στο φαγητό αντί ζυμαρικών βάζω κινόα φαγοπυρο κεχρί βρώμη που είναι ψευτοδημητριακα .. στον μεγάλο ζυμαρικά έδωσα μετά τον χρόνο στο μεμπη τα έχω ξεκινήσει ποιο νωρίς 

  • Μου αρέσει 1

em82p2.png QGcTp2.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 33 λεπτά , xaroumenh mama είπε:

 

Στον γιο μου του άρεσε πάρα πολύ ..!! Δοκίμασε να δεις αν του αρέσει ..!!! 

Συνήθως στο φαγητό αντί ζυμαρικών βάζω κινόα φαγοπυρο κεχρί βρώμη που είναι ψευτοδημητριακα .. στον μεγάλο ζυμαρικά έδωσα μετά τον χρόνο στο μεμπη τα έχω ξεκινήσει ποιο νωρίς 

Εγω της δίνω το πρωί φρούτα (αχλαδι, μηλο, μπανάνα) το μεσημερι λαχανικά κολοκυθι, καρότο, πατάτα και κρέας κοτόπουλο ή μοσχαρι και το απογευμα τη ρωτησα αν μπορώ να μη της δινω επεξεργασμενο τρόφιμο και να τη θηλάζω καλυτερα και μου είπε ναι αλλα οταν ανοιξα αυτό το ποστ διαβασα μια σελίδα με ενα Ενδεικτικό σχέδιο εισαγωγής στερεών τροφών του παιδίατρου απο Θεσσαλονίκη Στελιου Παπαβέτσι και σε ενα σημείο έγραφε "(6) Από 6 μηνών και οπωσδήποτε πριν το κλείσιμο των 7 μηνών είναι απαραίτητο να εισαχθούν τροφές δημητριακών που περιέχουν γλουτένη. Αρχικά μπορούν να χρησιμοποιηθούν στην κρεατοχορτόσουπα, ενώ αργότερα μπορούν να γίνουν η βάση για το τρίτο απογευματινό γεύμα. Δημητριακά που μπορούν να χρησιμοποιηθούν είναι βρώμη (που μπορεί να αναμειχθεί και στα φρούτα), κριθαράκι, αστράκι, ζυμαρικά, πλιγούρι, κους – κους, ρύζι, κινόα, τραχανά. Είναι καλό να μην δίνουμε δημητριακά ολικής άλεσης στα βρέφη."

και προβληματίστηκα....

Link to comment
Share on other sites

Just now, Papaki6 είπε:

Εγω της δίνω το πρωί φρούτα (αχλαδι, μηλο, μπανάνα) το μεσημερι λαχανικά κολοκυθι, καρότο, πατάτα και κρέας κοτόπουλο ή μοσχαρι και το απογευμα τη ρωτησα αν μπορώ να μη της δινω επεξεργασμενο τρόφιμο και να τη θηλάζω καλυτερα και μου είπε ναι αλλα οταν ανοιξα αυτό το ποστ διαβασα μια σελίδα με ενα Ενδεικτικό σχέδιο εισαγωγής στερεών τροφών του παιδίατρου απο Θεσσαλονίκη Στελιου Παπαβέτσι και σε ενα σημείο έγραφε "(6) Από 6 μηνών και οπωσδήποτε πριν το κλείσιμο των 7 μηνών είναι απαραίτητο να εισαχθούν τροφές δημητριακών που περιέχουν γλουτένη. Αρχικά μπορούν να χρησιμοποιηθούν στην κρεατοχορτόσουπα, ενώ αργότερα μπορούν να γίνουν η βάση για το τρίτο απογευματινό γεύμα. Δημητριακά που μπορούν να χρησιμοποιηθούν είναι βρώμη (που μπορεί να αναμειχθεί και στα φρούτα), κριθαράκι, αστράκι, ζυμαρικά, πλιγούρι, κους – κους, ρύζι, κινόα, τραχανά. Είναι καλό να μην δίνουμε δημητριακά ολικής άλεσης στα βρέφη."

και προβληματίστηκα....

Λογικά στο επόμενο ραντεβού θα σας τα εισάγει ..εμείς τα εισάγαμε περίπου 6,5 μηνών .. εγώ από επιλογή δεν έδωσα στον μεγάλο .μου γιο ζυμαρικά επειδή του άρεσαν τα ψευτοδημητριακα


em82p2.png QGcTp2.png

Link to comment
Share on other sites

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...