Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 3 ώρες πρίν, Eflenew είπε:

      @Nima21 εκανες την εμβρυομεταφορα? Πως νιωθεις?@Bluee19 @DizzyツMommy ποτέ είναι οι εμβρυομεταφορες σας?  Όλα με το καλό και στις 3 σας!!! 🙏

      @Angot εύχομαι να ειστε καλα με τον τζαναμπετη!

      @η ζωή είναι όμορφη τώρα είδα στον 1ο  υπέρηχο που εκανα ότι και εμενα με βγάζει μια μέρα πιο πίσω. Δε με αγχώνει, αλλωστε τα υπολογίζουμε στο περίπου από το ίντερνετ, οι μετρήσεις θα δείξουν που ακριβως είμαστε.  Αύριο δεν έχετε τον υπέρηχο? 

      Ναι την έκανα χθες.. όλα καλα! Αναμεικτα συναισθήματα,συγκίνηση, φόβος, περιέργεια.. και φυσικά αγχος υποσυνείδητα.. αλλα θα χαλαρωσω τωρα στο σπιτακι μου, θα ξεκουραστω και θα περιμένω τη χοριακή!! 🙏♥️

Μανούλες Μαρτίου 2020 !!!!!!!


Recommended Posts

Just now, Pennymav είπε:

Ρε κοριτσια εχω αγχωθεί με τον ιό .οκ σπιτι μας δεν έρχεται κανεις αλλα ο άντρας μου ειναι υδραυλικός κ βλέπει κόσμο καθημερινά .προσεχει όσο μπορει κραταει απόσταση εχει αντισηπτικό κλπ αλλα αν κολλήσει τιποτα μετα τι θα γίνει ;δεν ανησυχώ για εμάς γιατί όπως λενεβδεννειναιβσοβαρο για τους νέους και για τα παιδιά .αλλα για τα νεογέννητα που δεν έχουν κανει ούτε ενα εμβόλιο ;;

Ούτε ο δικός μου μπόρεσε να σταματήσει τη δουλειά ακομη! Απολύμανση και προσευχή! Δεν ξερω τι αλλο να πω!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 7,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Just now, Pagotoula είπε:

Έκανε η @teta2 ποδαρικό στα πιο τσουπωτά κι ελπίζουμε να κρατήσει..! χαχαχαχ παίζει ρόλο κι η εβδομάδα που γεννάμε κορίτσι μου.. άλλο 36η, άλλο 37η, άλλο 38η κοκ.. γιατί πλέον παίρνουν αρκετά γραμμάρια από βδομάδα σε βδομάδα.

Κορίτσια μίλησα με τον γιατρό για να δω αν ανοίγει το ιατρείο και να του ζητήσω να με βάλει πρώτο πρώτο ραντεβού και με ενημέρωσε ότι στα ιδιωτικά μαιευτήρια προς το παρόν δέχονται μόνο γέννες και επείγοντα. Δεν γίνονται ούτε προγραμματισμένες εξετάσεις, ούτε υπέρηχοι, ντόμπλερ, nst. Το λέω για όσες κοπέλες δεν έχουν γεννήσει ακόμα και κάνουν τα nst στο νοσοκομείο, πλέον μόνο στο ιατρείο θα μπορούν. 

Εμένα ο γιατρός μου είπε ότι γίνεται και κλύσμα και ξύρισμα στην προετοιμασία. Τι σε πειράζει όμως αυτό, καλέ; 

Όσο για το άλλο, δεν ξέρουν τίποτα ακόμα ούτε για τα έμβρυα ούτε για τα νεογέννητα, μόνο εικάζουν, οπότε δεν μπορούμε να το εκλάβουμε κάπως. Το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι να προσέχεις πολύ εσύ κι ο άντρας σου και να μην συναναστρέφεστε κανένα. 

Καλημέρα...αν θυμάμαι καλά στο Ιασώ είσαι, σου είπε ο γιατρός ότι δεν κάνουν πλέον εξετάσεις στο νοσοκομείο? Έχω ντοπλερ την Δευτέρα στο Ιασώ...λες να τα ακυρώνουν?


CRVnp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Ξένη είπε:

Καλημέρα...αν θυμάμαι καλά στο Ιασώ είσαι, σου είπε ο γιατρός ότι δεν κάνουν πλέον εξετάσεις στο νοσοκομείο? Έχω ντοπλερ την Δευτέρα στο Ιασώ...λες να τα ακυρώνουν?

 Nαι στο Ιασώ και το Λητώ. Έτσι μου είπε. Πάρε για να είσαι σίγουρη. Αν στο ακυρώσουν, μπορείς μετά να κλείσεις σε ιδιώτη γιατρό. Τα λεφτά δεν διαφέρουν. Εγώ σκεφτόμουν να κάνω το nst την Πεμ το πρωί στο Ιασώ, αλλά τελικά θα πάω στο ιατρείο του. 

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Pagotoula είπε:

 Nαι στο Ιασώ και το Λητώ. Έτσι μου είπε. Πάρε για να είσαι σίγουρη. Αν στο ακυρώσουν, μπορείς μετά να κλείσεις σε ιδιώτη γιατρό. Τα λεφτά δεν διαφέρουν. Εγώ σκεφτόμουν να κάνω το nst την Πεμ το πρωί στο Ιασώ, αλλά τελικά θα πάω στο ιατρείο του. 

Agapi twra esu eisai 38 k kati e?? Opote auth h tn allh vdomada gennas??

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Pagotoula είπε:

Εμένα ο γιατρός μου είπε ότι γίνεται και κλύσμα και ξύρισμα στην προετοιμασία. Τι σε πειράζει όμως αυτό, καλέ; 

Δεν με πειράζει, ίσα ίσα ρωτάω για να το αφήσω αξύριστο μιας και δεν βλέπω που δεν βλέπω, να μου το ξυρίσουν εκεί! :D

Εγώ σήμερα έχω ραντεβού για nst, το κάνω στο ιατρείο. 

Και μια άλλη ερώτηση μιας κι έχω οίστρο σήμερα, σας έκαναν αντιπηκτική ένεση μετά την καισαρική;

  • Χαχα 3

kUuJp3.pnghOAep3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Sweet_child είπε:

Δεν με πειράζει, ίσα ίσα ρωτάω για να το αφήσω αξύριστο μιας και δεν βλέπω που δεν βλέπω, να μου το ξυρίσουν εκεί! :D

Εγώ σήμερα έχω ραντεβού για nst, το κάνω στο ιατρείο. 

Και μια άλλη ερώτηση μιας κι έχω οίστρο σήμερα, σας έκαναν αντιπηκτική ένεση μετά την καισαρική;

Εμενα οχι.κανουν νομιζω σε όσους έχουν θεμα με θρομβοφιλια αλλα μπορει κ να κανω λάθος .εμενα απλα μου έβαλαν κατι κάλτσες μεχρι το μπούτι που ειναι κ καλα για θρόμβους .κατι τετοιο .

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Pennymav είπε:

Agapi twra esu eisai 38 k kati e?? Opote auth h tn allh vdomada gennas??

Πεμ πρώτα ο Θεός εχω ραντεβού και θα μου πει ημερονηνία.

Just now, Sweet_child είπε:

Δεν με πειράζει, ίσα ίσα ρωτάω για να το αφήσω αξύριστο μιας και δεν βλέπω που δεν βλέπω, να μου το ξυρίσουν εκεί! :D

Εγώ σήμερα έχω ραντεβού για nst, το κάνω στο ιατρείο. 

Και μια άλλη ερώτηση μιας κι έχω οίστρο σήμερα, σας έκαναν αντιπηκτική ένεση μετά την καισαρική;

Αν κάνεις ήδη αντιπηκτικές, ναι. Αλλά να έχεις μιλήσει πρώτα με τον αιματολόγο σου, να σου δώσει οδηγίες και δοσολογία και να το πεις στο γυναικολόγο για να το σημειώσει στην καρτέλα σου. Μην σου κάνουν ότι να 'ναι.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Pagotoula είπε:

Πεμ πρώτα ο Θεός εχω ραντεβού και θα μου πει ημερονηνία.

Αν κάνεις ήδη αντιπηκτικές, ναι. Αλλά να έχεις μιλήσει πρώτα με τον αιματολόγο σου, να σου δώσει οδηγίες και δοσολογία και να το πεις στο γυναικολόγο για να το σημειώσει στην καρτέλα σου. Μην σου κάνουν ότι να 'ναι.

Δεν κάνω όχι, μόνο σαλοσπίρ έπαιρνα. 


kUuJp3.pnghOAep3.png

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, Murtw.st είπε:

Εγω είχα ξυριστει ήδη όποτε δεν χρειάστηκε.. κ κλυσμα με ρώτησαν αν είχα πάει τουαλέτα είπα όχι ίσως για αυτό μ έκαναν, αν έλεγα οτι έχω ενεργηθεί κανονικά θα το γλίτωνα. Αλλα δεν ήταν τίποτα τρελό, με μια σύριγγα απλα ίσα ίσα σου βάζουν ένα υγρό κ μετά απο λίγο πας τουαλέτα.. 

Ναι και εγώ είχα ήδη ξυριστεί , με μεγαλη δυσκολία είναι η αλήθεια, αλλά μου έκαναν κάποιες λεπτομέρειες που μου είχαν ξεφύγει. Όσο για το κλυσμα ο γιατρός μου είπε να πάρω δύο υπόθετα γλυκερίνης από το προηγούμενο βραδυ για να το γλυτώσω αλλά δεν έκαναν δουλειά οπότε μου έκαναν και κλυσμα το οποίο δεν είναι κάτι φοβερό. Ρώτησα τη μαία αν είναι απαραίτητο και μου είπε ότι όσο πιο άδειο είναι το έντερο την ώρα της καισαρικής τόσο λιγότερο θα πονάει μετά.

Just now, Sweet_child είπε:

Δεν κάνω όχι, μόνο σαλοσπίρ έπαιρνα. 

Ούτε εγώ έκανα αντιπηκτικες ούτε κάτι άλλο πριν και μου έκαναν τις δύο πρώτες μέρες από μια ένεση αντιπηκτικη.

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια τα νέα από το γιατρό έχουν ως εξής:

Ο μπέμπης είναι μια χαρά, έχει φτάσει 3.350, και εκτός απροόπτου κλείσαμε την καισαρική για 31/3.

Στο Μητέρα επιτρέπεται μόνο ένας συνοδός στο δωμάτιο, ο οποίος μπορεί να αλλάξει εφόσον φύγει ο πρώτος συνοδός. Εάν δεν υπάρχει άλλος, μπορεί κατ΄εξαίρεση συνοδός να είναι ο σύζυγος.

Επισκεπτήριο επιτρέπεται ένας μόνο μέσα στο δωμάτιο, αλλά εγώ δεν θα επιτρέψω επισκεπτήριο.

Μου ζήτησαν κι εμένα (δεν θυμάμαι ποια άλλη κοπέλα το είχε πει) 2 φιάλες αίματος.

Έπεσε στο τραπέζι μήπως μου τον έπαιρνε την ερχόμενη Τρίτη (38+1) λόγω της κατάστασης, αλλά θεώρησα ότι είναι κάπως νωρίς. Εσείς τι λέτε, έκανα καλά;

 

  • Μου αρέσει 1

kUuJp3.pnghOAep3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Just now, Sweet_child είπε:

Κορίτσια τα νέα από το γιατρό έχουν ως εξής:

Ο μπέμπης είναι μια χαρά, έχει φτάσει 3.350, και εκτός απροόπτου κλείσαμε την καισαρική για 31/3.

Στο Μητέρα επιτρέπεται μόνο ένας συνοδός στο δωμάτιο, ο οποίος μπορεί να αλλάξει εφόσον φύγει ο πρώτος συνοδός. Εάν δεν υπάρχει άλλος, μπορεί κατ΄εξαίρεση συνοδός να είναι ο σύζυγος.

Επισκεπτήριο επιτρέπεται ένας μόνο μέσα στο δωμάτιο, αλλά εγώ δεν θα επιτρέψω επισκεπτήριο.

Μου ζήτησαν κι εμένα (δεν θυμάμαι ποια άλλη κοπέλα το είχε πει) 2 φιάλες αίματος.

Έπεσε στο τραπέζι μήπως μου τον έπαιρνε την ερχόμενη Τρίτη (38+1) λόγω της κατάστασης, αλλά θεώρησα ότι είναι κάπως νωρίς. Εσείς τι λέτε, έκανα καλά;

 

Εμένα (νομίζω το έγραψα ξανά) μου είπε ότι αν δεν συντρέχει λόγος, θέλουμε τουλάχιστον να φτάσουμε 38κ4 (και ιδανικά 39) για να έχει ολοκληρωθεί η ανάπτυξη πνευμόνων και εγκεφάλου. Οπότε μάλλον καλά κάνει και σου λέει 31/3. Αφού είσαι και καλά, ένας λόγος παραπάνω. Σε μονόκλινο θα είσαι;

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

Just now, Pagotoula είπε:

Εμένα (νομίζω το έγραψα ξανά) μου είπε ότι αν δεν συντρέχει λόγος, θέλουμε τουλάχιστον να φτάσουμε 38κ4 (και ιδανικά 39) για να έχει ολοκληρωθεί η ανάπτυξη πνευμόνων και εγκεφάλου. Οπότε μάλλον καλά κάνει και σου λέει 31/3. Αφού είσαι και καλά, ένας λόγος παραπάνω. Σε μονόκλινο θα είσαι;

Μακάρι να μπορούσα! Το μονόκλινο έχει 4500 ευρώ, χώρια την αμοιβή του γιατρού! Το είχαμε συζητήσει με τον σύζυγο αλλά το ποσό δυστυχώς είναι απαγορευτικό. Οπότε τρίκλινο κι ο Θεός βοηθός! Ελπίζω να κατορθώσουμε να συνεργαστούμε με τις υπόλοιπες κοπέλες ως προς το κομμάτι του επισκεπτηρίου. 


kUuJp3.pnghOAep3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Sweet_child είπε:

Μακάρι να μπορούσα! Το μονόκλινο έχει 4500 ευρώ, χώρια την αμοιβή του γιατρού! Το είχαμε συζητήσει με τον σύζυγο αλλά το ποσό δυστυχώς είναι απαγορευτικό. Οπότε τρίκλινο κι ο Θεός βοηθός! Ελπίζω να κατορθώσουμε να συνεργαστούμε με τις υπόλοιπες κοπέλες ως προς το κομμάτι του επισκεπτηρίου. 

Κι εγώ μια από τα ίδια. Θα πάρω και μάσκες (να φοράω αν μπει κάποιος επισκέπτης), εννοείται οινόπνευμα για τα χέρια και μαζί χλωρινίτσα και βετεξάκι για το μπάνιο πριν και μετά την χρήση τουαλέτας και για τα πόμολα, την βρύση, το ντουζοτηλέφωνο κλπ. Κι ας παρεξηγηθούν οι άλλες, δεν με νοιάζει. Εδώ κυκλοφορούσα στη δουλειά έτσι ως τον 8ο που βγήκα στην άδεια. Πήγαινα τουαλέτα με dettol, ψέκαζα πόμολα, βρύσες, λεκάνη και εννοείται στην λεκάνη δεν καθόμουν. Τώρα στο νοσοκομείο όμως λόγω καισαρικής, πιθανόν να μην μπορώ αν δεν κάθομαι κανονικά.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πρίν, Pagotoula είπε:

Κι εγώ μια από τα ίδια. Θα πάρω και μάσκες (να φοράω αν μπει κάποιος επισκέπτης), εννοείται οινόπνευμα για τα χέρια και μαζί χλωρινίτσα και βετεξάκι για το μπάνιο πριν και μετά την χρήση τουαλέτας και για τα πόμολα, την βρύση, το ντουζοτηλέφωνο κλπ. Κι ας παρεξηγηθούν οι άλλες, δεν με νοιάζει. Εδώ κυκλοφορούσα στη δουλειά έτσι ως τον 8ο που βγήκα στην άδεια. Πήγαινα τουαλέτα με dettol, ψέκαζα πόμολα, βρύσες, λεκάνη και εννοείται στην λεκάνη δεν καθόμουν. Τώρα στο νοσοκομείο όμως λόγω καισαρικής, πιθανόν να μην μπορώ αν δεν κάθομαι κανονικά.

Ναι ειναι θεμα η τουαλετα στο νοσοκομειο,  καλα θα κανεις να παρεις τα μετρα σου και φυσικα να μη σε νοιαζει αν παρεξηγηθουν οι αλλες! Αλλωστε πιστευω ολες ετσι θα κανουν τωρα με τον ιο! Να σου πω με την καισαρικη ηταν αδυνατον να καθεσαι ορθια στη τουαλετα,  εγω παντως δεν μπορουσα πονουσα! Οποτε οπως λες χλωρινη, αντισηπτικα μαντιλακια οινοπνευμα κ.τ.λ. και η διπλανη μου το ιδιο εκανε κ αυτη! Επισης υπαρχουν καλυμματα τουαλετας μιας χρησης που μπορεις να παρεις και να τα βαζεις κ να καθεσαι πανω σε αυτα!! 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια!

Έχετε απόλυτο δίκιο για την τουαλέτα και γενικά για τους χώρους στο μαιευτήριο, ειδικά τώρα πρέπει να είμαστε πολύ προσεχτικές. Εγώ θα πρότεινα και γάντια μονής χρήσης.

Με το μωρό δεν ξέρω τι θα γίνει. Οκ, θα ζητήσω rooming in, αλλά δεν θα το παίρνουν οι μαίες να το αλλάξουν, να το κάνουν μπάνιο, να το πάνε στον παιδίατρο; Θα τηρούνται οι κανόνες υγιεινής; Το λέω γιατί η κόρη μου είχε βουτήξει σταφυλόκοκκο από εκεί, ευτυχώς που δεν αρρώστησε αλλά τις αντιβιωσάρες τις πήρε, 10 ημερών νεογέννητο... 


kUuJp3.pnghOAep3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...