Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr

Μανούλες Μαρτίου 2020 !!!!!!!


Recommended Posts

14 ώρες πρίν, Pennymav είπε:

Κοριτσια γνωρίζει κάποια αν επιτρέπεται στο θηλασμό να παίρνεις καραμέλα για το λαιμό ;;

Να πάρεις τις φυτικές του Κορρλε, που δεν έχουν φάρμακο.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 7,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

15 ώρες πρίν, Pagotoula είπε:

Κι εγώ το βρίσκω δύσκολο, εκτός αν το κάνουν και για το κέρδος. Θα ρωτήσω από περιέργεια τον γιατρό στο ραντεβού και θα σας πω... Πάντως έχω αγχωθεί όλη μέρα κλεισμένη σπίτι κοντά 3 βδομάδες να βλέπω ειδήσεις... Κάνω ένα βήξιμο.. Τρέχει λίγο η μύτη... και λέω ωχ κορονοιος!! Που μπορεί πχ να την άρπαξα που έχω όλη μέρα ανοιχτά να ανακυκλώνεται ο αέρας και φυσάει κιολας αυτές τις μέρες... Γενικά έχω τρομοκρατηθεί... Δεν ξέρω για εσάς.. Εγώ έχω λαλήσει.. Λέω να μην δω άλλες ειδήσεις. Μόνο μάστερ σεφ μέχρι τη γέννα..

Κι εγώ την τηλεόραση την έχω κόψει! Δεν έχει νοημα! Η κατάσταση είναι δύσκολη και πρέπει να προσέχουμε! Κρατάμε αυτο και οι λεπτομέρειες για κρούσματα και νεκρούς περισσεύουν! 

On 17/3/2020 at 12:33 ΜΜ, Anna-Vangelis είπε:

Καλημέρα και συγνώμη που καθυστερώ να απαντήσω, αλλά δεν έχω καθόλου χρόνο από τότε που γέννησα. 

Βγάζω περίπου 55-65μλ συνήθως, τις νύχτες λίγο περισσότερο, αλλά δε θήλαζα συστηματικά εξαρχής και ίσως αυτό να επηρέασε την παραγωγή. Τις νύχτες η παραγωγή είναι ελαφρώς αυξημένη. 

Ο θηλασμός πάντως είναι πιο δύσκολος και από τον τοκετό για εμένα. Πραγματικά πονάω και έχω τύψεις που αντί να βάζω το μωρό στο στήθος, τις περισσότερες φορές αντλώ γάλα με το θήλαστρο και το δίνω μετά. 

 

 

Μόνο τύψεις να μη νιώθεις και μπράβο σου που το προσπαθείς! Είναι πράγματι πολυ επώδυνο ειδικά στην αρχη! Εγω είχα ματώσει! Κουράγιο και καλή συνέχεια!!

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites

On 17/3/2020 at 3:49 ΜΜ, Anna-Vangelis είπε:

Ψευδοθηλές δεν πήρα ακόμα, θα είναι το επόμενο βήμα όμως αν βοηθάνε. Έχω κουραστεί πολύ πάντως.. 

 

Κοριτσι μου το πιο πιθανο ειναι οτι δεν πιανει καλα, ισως λαθος σταση. Ο θηλασμος δεν ποναει. Δοκιμασε διαφορες στασεις. Εμενα με βολευε πολυ κ η σταση ραμπινγκ. Το κεφαλι στο στηθος κ το σωμα κατω απο την μασχαλη μενα μαξιλαρι κατω απο το μωρο. Δοκιμασε κ αυτο. Γιατι αμα συνεχισει να πιανει λαθος θα σου ανοιξει η ρογα. Το θηλαστρο συστηματικα πριν την εδραιωση εαν δεν ειναι κ νοσοκομειακο  θα σου μειωσει την παραγωγη. Εαν μπορεσεις βρες μια συμβουλο θηλασμου ή μπες σε μια ομαδα θηλασμου. 

 

 

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια μόλις διάβασα στο newsbomb ότι γέννησε μια γυναίκα στο Αττικόν. Μαμά και μωρό είναι καλά αλλά πήραν δείγμα από το μωρό για να δουν αν νοσεί κι αυτό. Σε αναμονή των αποτελεσμάτων.

  • Μου αρέσει 1

kUuJp3.pnghOAep3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια  ..... Εχθές 18/3 Στις 14:50 γέννησα με κ εμείς την Τρίτη κόρη ....

Φτ .... ήρθα στις 12:30 με 4 διαστολή κ 7λεπτους πόνους και  εξελίχθηκε γρήγορα.....

Έκανα μόνο 2 εξωθησεις Και βγήκε....

Θηλάζουμε αποκλειστικά 

Χρεισιμοποιω κρεμα γ τις θηλές (ειναι το μόνο που χρειάζεται)

Έχω μαζί μου μόνο τον σύζυγό λόγο της κατάστασης (ευτυχώς απαγορεύονται όλοι μόνο 1 σύνοδο να εχεις) 

Και λόγο φτ περιποιουμε εγώ το μωράκι μου  από την πρώτη στιγμή..... 

 

Καλή ανατροφή και δύναμη σε όλες μας ....

Εύχομαι η κατάσταση να αλλάξει σύντομα και το καλοκαίρι να τα σκεφτόμαστε σαν κακό όνειρο..... 

Αν και εμείς ζούμε σε χωριό και δεν μπορώ ούτε στο ελάχιστο να φανταστώ την ζωή στις μεγάλες πόλεις αυτό τον δύσκολο καιρό..... 

  • Μου αρέσει 7
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Φιλενια είπε:

Καλημέρα κορίτσια  ..... Εχθές 18/3 Στις 14:50 γέννησα με κ εμείς την Τρίτη κόρη ....

Φτ .... ήρθα στις 12:30 με 4 διαστολή κ 7λεπτους πόνους και  εξελίχθηκε γρήγορα.....

Έκανα μόνο 2 εξωθησεις Και βγήκε....

Θηλάζουμε αποκλειστικά 

Χρεισιμοποιω κρεμα γ τις θηλές (ειναι το μόνο που χρειάζεται)

Έχω μαζί μου μόνο τον σύζυγό λόγο της κατάστασης (ευτυχώς απαγορεύονται όλοι μόνο 1 σύνοδο να εχεις) 

Και λόγο φτ περιποιουμε εγώ το μωράκι μου  από την πρώτη στιγμή..... 

 

Καλή ανατροφή και δύναμη σε όλες μας ....

Εύχομαι η κατάσταση να αλλάξει σύντομα και το καλοκαίρι να τα σκεφτόμαστε σαν κακό όνειρο..... 

Αν και εμείς ζούμε σε χωριό και δεν μπορώ ούτε στο ελάχιστο να φανταστώ την ζωή στις μεγάλες πόλεις αυτό τον δύσκολο καιρό..... 

Καλημερα κοριτσι μου! Να σου ζησει η μπεμπουλα σου, γερη, καλοτυχη με υγεια και ευλογια!! Να σου ζησουν και τα αλλα σου παιδακια!! Μπραβο που πηγαν ολα καλα και δεν ταλαιπωρηθηκες! Οσο για τα τελευται γεγονοτα τι να πω εχω θορυβηθει παρα πολυ,  μακαρι το καλοκαιρι οπως λες να εχει περασει και να το θυμομαστε σαν ονειρο κακο!! Να παιρνουμε τα μωρακια μας στο καροτσι και να κανουμε βολτουλες!!

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Φιλενια said:

Καλημέρα κορίτσια  ..... Εχθές 18/3 Στις 14:50 γέννησα με κ εμείς την Τρίτη κόρη ....

Φτ .... ήρθα στις 12:30 με 4 διαστολή κ 7λεπτους πόνους και  εξελίχθηκε γρήγορα.....

Έκανα μόνο 2 εξωθησεις Και βγήκε....

Θηλάζουμε αποκλειστικά 

Χρεισιμοποιω κρεμα γ τις θηλές (ειναι το μόνο που χρειάζεται)

Έχω μαζί μου μόνο τον σύζυγό λόγο της κατάστασης (ευτυχώς απαγορεύονται όλοι μόνο 1 σύνοδο να εχεις) 

Και λόγο φτ περιποιουμε εγώ το μωράκι μου  από την πρώτη στιγμή..... 

 

Καλή ανατροφή και δύναμη σε όλες μας ....

Εύχομαι η κατάσταση να αλλάξει σύντομα και το καλοκαίρι να τα σκεφτόμαστε σαν κακό όνειρο..... 

Αν και εμείς ζούμε σε χωριό και δεν μπορώ ούτε στο ελάχιστο να φανταστώ την ζωή στις μεγάλες πόλεις αυτό τον δύσκολο καιρό..... 

Να σου ζησει η μικρούλα ! Υγεία κ ευλογιες σε ολη την οικογενεια σας!!! :) Με το καλό ν πάτε σπιτάκι σας!!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, Φιλενια είπε:

Καλημέρα κορίτσια  ..... Εχθές 18/3 Στις 14:50 γέννησα με κ εμείς την Τρίτη κόρη ....

Φτ .... ήρθα στις 12:30 με 4 διαστολή κ 7λεπτους πόνους και  εξελίχθηκε γρήγορα.....

Έκανα μόνο 2 εξωθησεις Και βγήκε....

Θηλάζουμε αποκλειστικά 

Χρεισιμοποιω κρεμα γ τις θηλές (ειναι το μόνο που χρειάζεται)

Έχω μαζί μου μόνο τον σύζυγό λόγο της κατάστασης (ευτυχώς απαγορεύονται όλοι μόνο 1 σύνοδο να εχεις) 

Και λόγο φτ περιποιουμε εγώ το μωράκι μου  από την πρώτη στιγμή..... 

 

Καλή ανατροφή και δύναμη σε όλες μας ....

Εύχομαι η κατάσταση να αλλάξει σύντομα και το καλοκαίρι να τα σκεφτόμαστε σαν κακό όνειρο..... 

Αν και εμείς ζούμε σε χωριό και δεν μπορώ ούτε στο ελάχιστο να φανταστώ την ζωή στις μεγάλες πόλεις αυτό τον δύσκολο καιρό..... 

Καλημέρα.. Κ ότι ήμουν έτοιμη να πω ότι έχουμε μέρες να υποδεχτουμε κάποιο μωράκι.. Να σας ζήσει κ η 3η κόρη σας!! Να ναι γερή κ τυχερή στη ζωή της!! 

Μόλις διάβασα για την γυναίκα που γέννησε με καισαρική στο Αττικό γτ ηταν θετική στον κορονοιο.. Το μωράκι βγήκε αρνητικό.. Έχουν ειδικό χώρο για να γεννούν όσες είναι θετικές ή υποπτα κρουσματα.. Ο ΕΟΔΥ ενημέρωσε το νοσοκομείο άρα μάλλον αυτός αναλάμβανει που θα γεννήσεις.. 

 

Μανουλα              ΠΗΤ         

Ελλην                     3/3           κοριτσακι

eleniart                  9/3           κοριτσακι

AMAL04                13/3         αγορακι

iliana88                 19/3         αγορακι

asda                       23/3         κοριτσακι

fairytale18            26/3         κοριτσακι

Annette                 26/3          αγορακι

Honeybee             28/3          αγορακι

Kathrin17              31/3         κοριτσακι

 Pagotoula            31/3         κοριτσακι

souzanna7            3/4            αγορακι

Nackt                      4/4          κοριτσακι

Sweet_child           6/4           αγορακι

katerinakk              6/4           αγορακι

Pennyep26             8/4          κοριτσακια 2

 

 

              :-P :-P ΓΕΝΝΗΣΑΜΕ!!! :-P :-P              

 

Μανουλα                 Ημ/νια     

Murtw.st                   14/2             αγορακι 

Pennymav                 20/2            κοριτσακι

Ζουζουνιαααα2        20/2            κοριτσακια 2

KNecky                      22/2            κοριτσακι

Ματιλντα                  22/2            κοριτσακι

Polly1                         27/2            κοριτσακι

ALEX210                    27/2            αγορακι   

Ματίλντα20              5/3              κοριτσακι

mpoukitsa                  6/3              αγορακι

teta2                          14/3            κοριτσακι

Φιλενια                     18/3            κοριτσακι

  • Μου αρέσει 2

j7W7p3.png

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, Φιλενια είπε:

Καλημέρα κορίτσια  ..... Εχθές 18/3 Στις 14:50 γέννησα με κ εμείς την Τρίτη κόρη ....

Φτ .... ήρθα στις 12:30 με 4 διαστολή κ 7λεπτους πόνους και  εξελίχθηκε γρήγορα.....

Έκανα μόνο 2 εξωθησεις Και βγήκε....

Θηλάζουμε αποκλειστικά 

Χρεισιμοποιω κρεμα γ τις θηλές (ειναι το μόνο που χρειάζεται)

Έχω μαζί μου μόνο τον σύζυγό λόγο της κατάστασης (ευτυχώς απαγορεύονται όλοι μόνο 1 σύνοδο να εχεις) 

Και λόγο φτ περιποιουμε εγώ το μωράκι μου  από την πρώτη στιγμή..... 

 

Καλή ανατροφή και δύναμη σε όλες μας ....

Εύχομαι η κατάσταση να αλλάξει σύντομα και το καλοκαίρι να τα σκεφτόμαστε σαν κακό όνειρο..... 

Αν και εμείς ζούμε σε χωριό και δεν μπορώ ούτε στο ελάχιστο να φανταστώ την ζωή στις μεγάλες πόλεις αυτό τον δύσκολο καιρό..... 

Τι ωραίος τοκετός!!  Να σας ζήσει! Καλή λοχεία να έχεις!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

@Φιλενια να σου ζήσει το μωρό σου καλή μου, να χαίρεσαι και τα άλλα παιδάκια σου! Ποια κρέμα για θηλές χρησιμοποιείς;

Κορίτσια, αρνητικό το νεογέννητο στον ιό! Ευτυχώς.

Καλημέρα!

  • Μου αρέσει 1

kUuJp3.pnghOAep3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


16 ώρες πρίν, eleniart είπε:

Κοριτσι μου το πιο πιθανο ειναι οτι δεν πιανει καλα, ισως λαθος σταση. Ο θηλασμος δεν ποναει. Δοκιμασε διαφορες στασεις. Εμενα με βολευε πολυ κ η σταση ραμπινγκ. Το κεφαλι στο στηθος κ το σωμα κατω απο την μασχαλη μενα μαξιλαρι κατω απο το μωρο. Δοκιμασε κ αυτο. Γιατι αμα συνεχισει να πιανει λαθος θα σου ανοιξει η ρογα. Το θηλαστρο συστηματικα πριν την εδραιωση εαν δεν ειναι κ νοσοκομειακο  θα σου μειωσει την παραγωγη. Εαν μπορεσεις βρες μια συμβουλο θηλασμου ή μπες σε μια ομαδα θηλασμου. 

 

 

Ρε κορίτσι εσυ λογικά έχεις γεννήσει.. Αλλά ακόμα είσαι στον πινακα με τις εγκυουλες.. Πες μας ποτε γεννησες για να σε αλλάξω.. Ποτε ήρθε το ζουζουνι σου?? 


j7W7p3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Sweet_child είπε:

Έχετε πάρει σερβιέτες λοχείας; Έχει τόσες πολλές που δεν ξέρω πώς να τις επιλέξω...

Νομίζω σου δίνουν στο μαιευτήριο όσες μέρες είσαι εκεί. Επίσης ο γιατρός μου είπε ότι με την κτ δεν έχεις τρομερά πολλά λόχεια γιατί καθαρίζουν την μήτρα κατά τη διάρκεια του χειρουργείου. Εμένα για το σπίτι μου είπε ότι κι οι κανονικές σερβιέτες είναι μια χαρά.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Sweet_child είπε:

@Φιλενια να σου ζήσει το μωρό σου καλή μου, να χαίρεσαι και τα άλλα παιδάκια σου! Ποια κρέμα για θηλές χρησιμοποιείς;

Της Montela είναι αλλά και η λανολιν που είχα στο προηγούμενο παιδί είναι μια χαρά.... κρεμα και σωστή θέση θηλασμού είναι το όλο μυστικο

  • Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Φιλενια είπε:

Της Montela είναι αλλά και η λανολιν που είχα στο προηγούμενο παιδί είναι μια χαρά.... κρεμα και σωστή θέση θηλασμού είναι το όλο μυστικο

Να σου ζήσει η κοράκλα!! Πόσο βάρος έχει η μπουμπού; Την κρέμα την βάζεις και στο μαιευτήριο; Επίσης, την θέση σου την έδειξαν οι μαίες ή την βρήκες μόνη σου από τις προηγούμενες κόρες;;;

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...