Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 35 λεπτά , Giouli36 είπε:

      Αχ κορίτσι μου το για πότε μεγάλωσαν ούτε που το καταλαβα και γω!!

      Εγώ συνελαβα φυσιολογικά μετά από 3 διεγερσεις και εξωσωματικες στις οποίες μετά βίας μου έμενε ένα έμβρυο για νσ μεταφέρω(τα καλά της επαρχίας και του δημοσίου νοσοκομείου). Στο τέλος μετά από την τρίτη τελευταία εξωσωματικη όταν έμεινα φυσιολογικά έγκυος και παλινδρομησε είπα θα κάνω μια προσπάθεια σε κέντρο της Αθήνας αλλά με πρόλαβε ο μικρός!!!!

      Οπότε δεν έχω κανένα έμβρυο και να σου πω την αλήθεια μου δε νομίζω ότι έχω τις ψυχικές αντοχές για να μπω πάλι σ'αυτη τη διαδικασία και εγώ και ο σύζυγος!!

      Όταν γεννήθηκε ο μικρός είχα πει σ'ευχαριστω Θεέ μου που μου έφερες τον μικρό, τώρα όσο περνάει ο καιρός σκέφτομαι ότι θέλω ένα αδερφάκι για τν μικρούλι για να μην είναι μόνος του μεγαλώνοντας, αλλά έχουμε πει αν  μας κάτσει φυσιολογικά, που το θεωρώ πολύ πολύ δύσκολο γιατί περνάει και ο καιρός και κοντεύω τα 40!!!

      Εν τω μεταξυ θυμάμαι ότι στην εγκυμοσυνη σου έκανες καθε μέρα εμετό και γενικά δεν πρέπει να πέρασες πολύ καλα!!Σου βγάζω τκ καπελο!!!Τι είμαστε εμείς οι μανάδες, τι περνάμε για να φέρουμε στη ζωή αυτά τα μικροσκοπικά πλασματακια σε πρώτη φάση!!Χαρά στο κουράγιο σου❤️!!

      Ναι έκανα εμετούς μέχρι την ημέρα που γέννησα,αλλά δεν πειράζει, τουλάχιστον δεν έπαθα υπερεμεση και δεν νοσηλεύτηκα🙂 Είχα πάθει και οξεία τενοντίτιδα στο ένα χέρι και ήπια στο άλλο, ήμουν με νάρθηκα τους τελευταίους 3μηνες,ήταν δύσκολο.Λογω των ορμονών και αυτό όπως μου είχε πει ο ορθοπεδικός🤷

      Αχ εχουμε και ίδια ηλικία βλέπω και εγώ 39 είμαι και είπα πως αν είναι να κανω κ άλλο μωράκι, τώρα είναι η στιγμή,γιατί με χαμηλή ΑΜΗ και γενικά με όχι καλή ανταπόκριση στα φάρμακα,δεν έχω και πολλά περιθώρια. Ευχαριστώ πολύ για τα καλά σου λόγια,σου εύχομαι μέσα από την καρδιά μου να αποκτήσεις κ άλλο παιδάκι αν το θέλεις και να έχεις κάθε ευτυχία! Το αξίζεις 🥰Εφόσον έμεινες φυσιολογικά έγκυος μια φορά,γιατί όχι και μια δεύτερη?Όλα είναι πιθανά 

Μανούλες Μαρτίου 2020 !!!!!!!


Recommended Posts

Just now, mpoukitsa said:

Καλησπέρα κοριτσια μου!! Σε οσες γεννησαν ευχομαι να σας ζησουν τα μωρακια σας, καλοτυχα να ειναι με υγεια! Σε οσες περιμένουν με το καλο να ερθουν τα μπεμπακια σας στη ζωη!! Η καισαρικη καπως δυσκολο κομματι για μενα τουλαχιστον! Τραβανε τα ραμματα και ειναι δυσκολο το σηκω κατσε ποσο μαλλον οταν θηλαζω καθε 2 ωρες! Για τις θηλες σιλικονης εχω να πω πως με εσωσαν πραγματικα!! Ο μπεμπης με ματωσε την δευτερη μερα κιολας και γενικα δυσκολευοταν με τις δικες μου θηλες!! Να σας ρωτησω κατι βρε κοριτσια εσας τα μωρακια σας εχασαν βαρος τις πρωτες μερες η οχι? Με αποκλειστικο θηλασμο εμενα εχασε και ηδη ειναι μικρουλης οποτε θα πρεπει αν δεν παρει βαρος μεχρι τη δευτερα να δωσω συμπληρωμα!!

Κουραγιο κοπελα μου! Παρε παυσιπονο ρωτα κ τον γιατρο κ θα περασει σιγα σιγα. Ειναι δυσκολο αλλα συγκεντρωσου στην ευτυχια που φερνει το γλυκακι σου!!

Ειναι απολυτα φυσιολογικο να χάσει μεχρι κ 10% τ βαρους το μωρο τις πρωτες μέρες κ μετά ως περιπου να γινει 15 ημερων σιγα σιγα τα ανακτα κ φτανει στο βαρος γεννησης. Κ γω ετσι ανα 2ωρο δινω κ εχασε πολυ κ στο νοσοκομειο κ στις 15 μερες νταν εφτασε παλι στα αρχικα της. Με αποκλειστικο θηλασμο μπορεί κ θ παρει τα πανω του το μωρακι απλα να εχεις στο νου σου ισως καποιες μερες το καθε δυο ώρες μπορει να μην το καλυπτει γτ εχουν καποια αλματα αναπτυξιακα κ θέλουν πιο συχνα για λιγες μερες ν τρωνε! Αν τα δειτε σκουρα σ συνεργασία με τον παιδιατρο δινεται κ ξενο παντως γενικος κανονας είναι αυτο που σου ειπα. Αν βλεπεις να λερωνει πανουλες σημαινει τρεφεται οπως πρέπει κ ο οργανισμος θα το βρει σιγα σιγα!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 7,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Just now, KNecky είπε:

Κουραγιο κοπελα μου! Παρε παυσιπονο ρωτα κ τον γιατρο κ θα περασει σιγα σιγα. Ειναι δυσκολο αλλα συγκεντρωσου στην ευτυχια που φερνει το γλυκακι σου!!

Ειναι απολυτα φυσιολογικο να χάσει μεχρι κ 10% τ βαρους το μωρο τις πρωτες μέρες κ μετά ως περιπου να γινει 15 ημερων σιγα σιγα τα ανακτα κ φτανει στο βαρος γεννησης. Κ γω ετσι ανα 2ωρο δινω κ εχασε πολυ κ στο νοσοκομειο κ στις 15 μερες νταν εφτασε παλι στα αρχικα της. Με αποκλειστικο θηλασμο μπορεί κ θ παρει τα πανω του το μωρακι απλα να εχεις στο νου σου ισως καποιες μερες το καθε δυο ώρες μπορει να μην το καλυπτει γτ εχουν καποια αλματα αναπτυξιακα κ θέλουν πιο συχνα για λιγες μερες ν τρωνε! Αν τα δειτε σκουρα σ συνεργασία με τον παιδιατρο δινεται κ ξενο παντως γενικος κανονας είναι αυτο που σου ειπα. Αν βλεπεις να λερωνει πανουλες σημαινει τρεφεται οπως πρέπει κ ο οργανισμος θα το βρει σιγα σιγα!

Εσύ κορίτσι μου θηλάζεις αποκλειστικά την μπουμπού σου;; Μπράβο βρε θηρίο!! Κάθε πότε τρώει τώρα;; Το βράδυ κοιμάται (και κοιμάσαι) καθόλου;

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, mpoukitsa είπε:

Καλησπέρα κοριτσια μου!! Σε οσες γεννησαν ευχομαι να σας ζησουν τα μωρακια σας, καλοτυχα να ειναι με υγεια! Σε οσες περιμένουν με το καλο να ερθουν τα μπεμπακια σας στη ζωη!! Η καισαρικη καπως δυσκολο κομματι για μενα τουλαχιστον! Τραβανε τα ραμματα και ειναι δυσκολο το σηκω κατσε ποσο μαλλον οταν θηλαζω καθε 2 ωρες! Για τις θηλες σιλικονης εχω να πω πως με εσωσαν πραγματικα!! Ο μπεμπης με ματωσε την δευτερη μερα κιολας και γενικα δυσκολευοταν με τις δικες μου θηλες!! Να σας ρωτησω κατι βρε κοριτσια εσας τα μωρακια σας εχασαν βαρος τις πρωτες μερες η οχι? Με αποκλειστικο θηλασμο εμενα εχασε και ηδη ειναι μικρουλης οποτε θα πρεπει αν δεν παρει βαρος μεχρι τη δευτερα να δωσω συμπληρωμα!!

Εμένα γεννήθηκε 2.400, κ βγήκαμε απο το μαιευτηριο 2.200.. έχανε περίπου 80-90 γραμμάρια κάθε μερα μέχρι που σταθεροποιήθηκε κ έτσι φύγαμε κανονικά στις 4 μέρες. Μετά στη βδομάδα είχε πάρει σχετικά λίγο, γύρω στα 100 γραμμάρια, μετά όμως φορτσαρε, σκέψου τη δεύτερη βδομάδα πήρε 430 γραμμάρια κ την Τρίτη βδομάδα 270. Όλα αυτά με αποκλειστικό θηλασμό δεν του έχω δώσει καθόλου συμπλήρωμα. Κατα μέσο όρο τρώει κάθε 2-3 ώρες, το βράδυ μπορεί να κοιμηθεί κ 4ωρο όμως δεν τον ξυπνάω.. 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Pagotoula said:

Εσύ κορίτσι μου θηλάζεις αποκλειστικά την μπουμπού σου;; Μπράβο βρε θηρίο!! Κάθε πότε τρώει τώρα;; Το βράδυ κοιμάται (και κοιμάσαι) καθόλου;

Ευχαριστω! Ναι αποκλειστικο θηλασμο ως τωρα δοξα τω Θεω!  Καθε δυωρο την μερα ή τριωρο την νύχτα γιατι κοιμαται λιγο. Αλλά μερικές μερες την πιανει ανα ωρα την νυχτα. Οποτε για να κοιμαμαι την έχω διπλά μου αν δεν την παλεύω. Θα το παλεψω οσο μπορω γιατι κ λογω του προβληματος υγειας της ο θηλασμος εχει εξτρα οφέλη.

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites

23 ώρες πρίν, teta2 είπε:

Σ' ευχαριστώ πάρα πολυ!!! Ναι είχα Πητ στις 25 σύμφωνα με το γιατρό και 28 σύμφωνα με τη β επιπέδου. Τελικά κλείσαμε ραντεβού για καισαρική σημερα γιατί δεν ήθελε να την αφήσει πολύ ο γιατρός. Πάντως το πρωί που σηκώθηκα είχα ροζ υγρά και απ' ότι φαίνεται ο τοκετός θα ξεκινούσε έτσι κι αλλιώς σήμερα!!! Φοβερό ταιμινγκ!! Ευτυχώς ο γιατρός μου είχε βγάλει την επισκληριδιο πριν ανέβω στο δωμάτιο και μετά από λίγο τον καθετήρα οπότε είχα μόνο την πεταλούδα στο χέρι. Γύρω στις 3 σηκώθηκα και κάνω βόλτες στο διάδρομο. Η αλήθεια είναι ότι η αίσθηση ότι ήμουν σαν παράλυτη για κάποιες ώρες με ζορισε πολύ, οπότε όταν μου δόθηκε η ευκαιρία του έδωσα και κατάλαβε!!! Κατά τα αλλά δεν πονάω καθόλου, λίγο μόνο με τραβάνε τα ράμματα αλλά είμαι μια χαρά!!!

Ναι όντως αυτό σκεφτόμουν και εγώ, πως πέρασε ο καιρός.... απίστευτο μου φαίνεται! Απ' ότι φαίνεται κι εγώ θα τις πάρω διαφορετικά θα δυσκολευτεί πολύ να θηλάσει η μικρή. Θα στείλω τον άντρα μου να πάρει αύριο κιόλας! 

Καλησπέρα! Κι εμένα οι θήκες είναι κάπως μικρές και μη σου πω και εισελκουσες, αλλά είχα φοβερή βοήθεια από μαιες που μου το έβαζαν στο στήθος συνέχεια. Το μυστικό είναι να θηλάζει συνέχεια, θα τον βρει τον δρόμο. Είχαν πληγωθεί οι θηλές μου από τη 2η μερα, αλλά θηλαζα μετά από υπόδειξη της μαιας, για να μη σταματήσει η παραγωγή! πονούσα βεβαια αρκετα! Αν θες κάποια συμβουλή από σύμβουλο θηλασμού να μου πεις να σου στειλω τηλέφωνα. Δεν ξέρω γιατί δε μου είπαν για ψευδοθηλες! Πώς είναι; Σαν θηκες; Ωραίο ακούγεται!! Με το καλό να δώσεις στο μωρακι σου τα αντισώματα που τόσο έχει ανάγκη ειδικά τωρα 

2 ώρες πρίν, KNecky είπε:

Ευχαριστω! Ναι αποκλειστικο θηλασμο ως τωρα δοξα τω Θεω!  Καθε δυωρο την μερα ή τριωρο την νύχτα γιατι κοιμαται λιγο. Αλλά μερικές μερες την πιανει ανα ωρα την νυχτα. Οποτε για να κοιμαμαι την έχω διπλά μου αν δεν την παλεύω. Θα το παλεψω οσο μπορω γιατι κ λογω του προβληματος υγειας της ο θηλασμος εχει εξτρα οφέλη.

Πόσους θηλασμούς κανετε την ημέρα και πόσες πάνες βρεχετε; Ξερω ότι 8-12 την ημέρα και 5-6 πάνες είναι το ιδανικό, προσπαθώ να το τηρώ αλλα με εξαντλεί! Κοιμάμαι το πολυ σπαστό 3ωρο την ημέρα! Ελπίζω να το συνηθισω

4 ώρες πρίν, Murtw.st είπε:

Εμένα γεννήθηκε 2.400, κ βγήκαμε απο το μαιευτηριο 2.200.. έχανε περίπου 80-90 γραμμάρια κάθε μερα μέχρι που σταθεροποιήθηκε κ έτσι φύγαμε κανονικά στις 4 μέρες. Μετά στη βδομάδα είχε πάρει σχετικά λίγο, γύρω στα 100 γραμμάρια, μετά όμως φορτσαρε, σκέψου τη δεύτερη βδομάδα πήρε 430 γραμμάρια κ την Τρίτη βδομάδα 270. Όλα αυτά με αποκλειστικό θηλασμό δεν του έχω δώσει καθόλου συμπλήρωμα. Κατα μέσο όρο τρώει κάθε 2-3 ώρες, το βράδυ μπορεί να κοιμηθεί κ 4ωρο όμως δεν τον ξυπνάω.. 

Εμένα γεννήθηκε 2600 Αλλα έχασε πολυ, την πήρα 2300 σπιτι, δεν έχω ζυγαριά στο σπιτι, περιμένω παιδίατρο Τέλος του μήνα! Ειδικα τον βραδυνό θηλασμό θα μου πάρει καιρό να τον συνηθισω

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

4 ώρες πρίν, KNecky είπε:

Κουραγιο κοπελα μου! Παρε παυσιπονο ρωτα κ τον γιατρο κ θα περασει σιγα σιγα. Ειναι δυσκολο αλλα συγκεντρωσου στην ευτυχια που φερνει το γλυκακι σου!!

Ειναι απολυτα φυσιολογικο να χάσει μεχρι κ 10% τ βαρους το μωρο τις πρωτες μέρες κ μετά ως περιπου να γινει 15 ημερων σιγα σιγα τα ανακτα κ φτανει στο βαρος γεννησης. Κ γω ετσι ανα 2ωρο δινω κ εχασε πολυ κ στο νοσοκομειο κ στις 15 μερες νταν εφτασε παλι στα αρχικα της. Με αποκλειστικο θηλασμο μπορεί κ θ παρει τα πανω του το μωρακι απλα να εχεις στο νου σου ισως καποιες μερες το καθε δυο ώρες μπορει να μην το καλυπτει γτ εχουν καποια αλματα αναπτυξιακα κ θέλουν πιο συχνα για λιγες μερες ν τρωνε! Αν τα δειτε σκουρα σ συνεργασία με τον παιδιατρο δινεται κ ξενο παντως γενικος κανονας είναι αυτο που σου ειπα. Αν βλεπεις να λερωνει πανουλες σημαινει τρεφεται οπως πρέπει κ ο οργανισμος θα το βρει σιγα σιγα!

Ναι εχεις δικιο απολυτο απλα εχω αγχος με το παραμικρο!! Λερωνει πανες αρκετες μπορω να πω μεσα στη μερα! Και σε καθε θηλασμο σχεδον κανει κ τα κακα του! Τι να πω ηθελα να θηλασω αποκλειστικα αλλα αν χρειαστει ξενο θα δωσω αρκει να αρχισει να περνει βαρος!!

 

4 ώρες πρίν, Murtw.st είπε:

Εμένα γεννήθηκε 2.400, κ βγήκαμε απο το μαιευτηριο 2.200.. έχανε περίπου 80-90 γραμμάρια κάθε μερα μέχρι που σταθεροποιήθηκε κ έτσι φύγαμε κανονικά στις 4 μέρες. Μετά στη βδομάδα είχε πάρει σχετικά λίγο, γύρω στα 100 γραμμάρια, μετά όμως φορτσαρε, σκέψου τη δεύτερη βδομάδα πήρε 430 γραμμάρια κ την Τρίτη βδομάδα 270. Όλα αυτά με αποκλειστικό θηλασμό δεν του έχω δώσει καθόλου συμπλήρωμα. Κατα μέσο όρο τρώει κάθε 2-3 ώρες, το βράδυ μπορεί να κοιμηθεί κ 4ωρο όμως δεν τον ξυπνάω.. 

Να σου ζησει κοριτσι μου με υγεια!! Μου δινεις κουραγιο σε ευχαριστω πολυ!! Το βραδυ καθε 4ωρο ε?? Και ποση ωρα καθοταν στο στηθος?Εμενα η παιδιατρος μου ειπε να μην το αφηνω πανω απο 3ωρο! Τι να πω θα δειξει!!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Polly1 said:

Καλησπέρα! Κι εμένα οι θήκες είναι κάπως μικρές και μη σου πω και εισελκουσες, αλλά είχα φοβερή βοήθεια από μαιες που μου το έβαζαν στο στήθος συνέχεια. Το μυστικό είναι να θηλάζει συνέχεια, θα τον βρει τον δρόμο. Είχαν πληγωθεί οι θηλές μου από τη 2η μερα, αλλά θηλαζα μετά από υπόδειξη της μαιας, για να μη σταματήσει η παραγωγή! πονούσα βεβαια αρκετα! Αν θες κάποια συμβουλή από σύμβουλο θηλασμού να μου πεις να σου στειλω τηλέφωνα. Δεν ξέρω γιατί δε μου είπαν για ψευδοθηλες! Πώς είναι; Σαν θηκες; Ωραίο ακούγεται!! Με το καλό να δώσεις στο μωρακι σου τα αντισώματα που τόσο έχει ανάγκη ειδικά τωρα 

Πόσους θηλασμούς κανετε την ημέρα και πόσες πάνες βρεχετε; Ξερω ότι 8-12 την ημέρα και 5-6 πάνες είναι το ιδανικό, προσπαθώ να το τηρώ αλλα με εξαντλεί! Κοιμάμαι το πολυ σπαστό 3ωρο την ημέρα! Ελπίζω να το συνηθισω

Εμένα γεννήθηκε 2600 Αλλα έχασε πολυ, την πήρα 2300 σπιτι, δεν έχω ζυγαριά στο σπιτι, περιμένω παιδίατρο Τέλος του μήνα! Ειδικα τον βραδυνό θηλασμό θα μου πάρει καιρό να τον συνηθισω

Κατα μεσο ορο 9 θηλασμους κ πανες πες σε μια νορμαλ μερα. Δεν την αλλαζα καθε φορα την νυχτα αλλα φοβαμαι μην επιβαρύνει το νεφρό της που εχει ηδη το θεμα του , αν πάθει ουρολοίμωξη, οποτε αλλαζω οσο μπορω πιο συχνα. Υπο αλλες συνθήκες δεν παθαινει κατι να μεινει λιγο παραπανω την νυχτα. Ειναι δυσκολα τα βραδυα εχεις δικιο, κ γω ετσι το πολυ 3 ωρο αλλα το θεωρω μια χαρα μπροστα στα μονοωρα τ γιου μου, υπαρχουν χειρότερα χαχα. Ειναι μεχρι ν παρουν τα πανω τους κ μετα θα μας το αραιώσουν οι παιδίατροι εφοσον κοιμαται το μωρακι. Μπραβο για την επιμονή σου κ που το βρηκατε κ ας ειχες δυσκολια με τις θηλες! Οτι θα πληγωθούν το θεωρώ αυτονόητο πλεον κ οι πρωτες μερες πονανε αλλα θελει πεισμα οπως λες κ περναει. Πιστευω φαινεται κ οπτικα το μωρακι οτι παιρνει πάντως, μαγουλακια, μπουτακια, τα ρουχα, οι πανες πως εφαρμοζουν.

Link to comment
Share on other sites

Just now, mpoukitsa είπε:

Ναι εχεις δικιο απολυτο απλα εχω αγχος με το παραμικρο!! Λερωνει πανες αρκετες μπορω να πω μεσα στη μερα! Και σε καθε θηλασμο σχεδον κανει κ τα κακα του! Τι να πω ηθελα να θηλασω αποκλειστικα αλλα αν χρειαστει ξενο θα δωσω αρκει να αρχισει να περνει βαρος!!

 

Να σου ζησει κοριτσι μου με υγεια!! Μου δινεις κουραγιο σε ευχαριστω πολυ!! Το βραδυ καθε 4ωρο ε?? Και ποση ωρα καθοταν στο στηθος?Εμενα η παιδιατρος μου ειπε να μην το αφηνω πανω απο 3ωρο! Τι να πω θα δειξει!!

Εμένα με καισαρική γεννήθηκε2600 και έχασε το 11,5% του βαρους! Θα πάρει βαρος μη στενοχωριέσαι! Η καισαρική και για μένα δύσκολη, δε μ επιασε η επισκληριδειος και πονούσα και κατά τη διάρκεια.  Μετά τη 10η μερα ήμουν κάπως σε φάση να φροντίζω μονη το μωρο.  Εσύ πότε γεννησες;Γενικά είναι ανά 2ωρο τη μέρα και ανα 3ωρο τη νυχτα από την ωρα έναρξης του προηγούμενου θηλασμού ειδικά μ3χρι να ανακτήσει το βάρος γέννησης συν 200 γραμ. Εξαντλητικό πολυ, δεν το τηρώ ειδικά το 2ωρο εκτος αν θέλει το μωρο! 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 9 λεπτά , mpoukitsa είπε:

Ναι εχεις δικιο απολυτο απλα εχω αγχος με το παραμικρο!! Λερωνει πανες αρκετες μπορω να πω μεσα στη μερα! Και σε καθε θηλασμο σχεδον κανει κ τα κακα του! Τι να πω ηθελα να θηλασω αποκλειστικα αλλα αν χρειαστει ξενο θα δωσω αρκει να αρχισει να περνει βαρος!!

 

Να σου ζησει κοριτσι μου με υγεια!! Μου δινεις κουραγιο σε ευχαριστω πολυ!! Το βραδυ καθε 4ωρο ε?? Και ποση ωρα καθοταν στο στηθος?Εμενα η παιδιατρος μου ειπε να μην το αφηνω πανω απο 3ωρο! Τι να πω θα δειξει!!

Συνήθως ξυπνάει στις 3, 3.5 ώρες μόνος του το βράδυ κ τρώει γύρω στο 20-30λεπτο. Μέχρι την προηγούμενη βδομάδα κ τη μερα τον ξυπναγα εγω να φάει κ μετά πάλι κοιμόταν, τωρα την τελευταία βδομάδα εχει αποσυντονιστεί τελείως σχεδόν δεν κοιμάται όλη μερα είναι στο στήθος μου. Δεν ξέρω γιατι έτσι ξαφνικά. Τουλάχιστον εχει διατηρήσει το βραδινό ωράριο στάνταρ. Εντωμεταξύ θελω να αλλάξω κ παιδίατρο κ μέσα σε όλο τον πανικό με τον ιο δεν ξέρω κ ποτε θα μας δει καινούριος για να του τα συζητήσω. Πάντως μην σε αγχώνει ο αποκλειστικός θηλασμός, μια χαρά θα πάρει βάρος το μικράκι σου! Εμένα σήμερα που είναι πλέον ενός μήνα ζυγίζει 3.220! 800 γρ σε ένα μήνα!

Just now, Polly1 είπε:

Εμένα με καισαρική γεννήθηκε2600 και έχασε το 11,5% του βαρους! Θα πάρει βαρος μη στενοχωριέσαι! Η καισαρική και για μένα δύσκολη, δε μ επιασε η επισκληριδειος και πονούσα και κατά τη διάρκεια.  Μετά τη 10η μερα ήμουν κάπως σε φάση να φροντίζω μονη το μωρο.  Εσύ πότε γεννησες;Γενικά είναι ανά 2ωρο τη μέρα και ανα 3ωρο τη νυχτα από την ωρα έναρξης του προηγούμενου θηλασμού ειδικά μ3χρι να ανακτήσει το βάρος γέννησης συν 200 γραμ. Εξαντλητικό πολυ, δεν το τηρώ ειδικά το 2ωρο εκτος αν θέλει το μωρο! 

Κ μένα μου είπε η παιδίατρος να τον ξυπνάω κ το βράδυ ανα 2ωρο αλλα ειλικρινά δεν έχω κουράγιο. Κ στο 3ωρο που ξυπνάει μόνος του μια χαρά είναι όσο παίρνει καλό βάρος ας μην ταλαιπωρούμαστε επιπλέον γιατι μετά κ η μερα δεν βγαίνει !

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Polly1 είπε:

Εμένα με καισαρική γεννήθηκε2600 και έχασε το 11,5% του βαρους! Θα πάρει βαρος μη στενοχωριέσαι! Η καισαρική και για μένα δύσκολη, δε μ επιασε η επισκληριδειος και πονούσα και κατά τη διάρκεια.  Μετά τη 10η μερα ήμουν κάπως σε φάση να φροντίζω μονη το μωρο.  Εσύ πότε γεννησες;Γενικά είναι ανά 2ωρο τη μέρα και ανα 3ωρο τη νυχτα από την ωρα έναρξης του προηγούμενου θηλασμού ειδικά μ3χρι να ανακτήσει το βάρος γέννησης συν 200 γραμ. Εξαντλητικό πολυ, δεν το τηρώ ειδικά το 2ωρο εκτος αν θέλει το μωρο! 

Πω πω δεν σε επιασε η επισκληριδιος?? Δεν μπορω να το φανταστω!! Πρεπει να πονεσες πολυ!! Τουλαχιστον εχεις αγκαλιτσα το παιδακι σου οποτε πιστευω καθε πονος ξεπερνιεται!! Γεννησα στις 6/3. Αυριο ειναι 10 μερες δηλαδη! Και βγαζω τα ραμματα! Ελπιζω να συνελθω γιατι ειναι δυσκολη η φροντιδα του μωρου με πονο απο καισαρικη! Οσο για το 2ωρο τρομερα εξαντλητικο πραγματικα! Και εγω το τρεναρω οσο μπορω απλα οχι πανω απο 3ωρο!!

2 ώρες πρίν, Murtw.st είπε:

Συνήθως ξυπνάει στις 3, 3.5 ώρες μόνος του το βράδυ κ τρώει γύρω στο 20-30λεπτο. Μέχρι την προηγούμενη βδομάδα κ τη μερα τον ξυπναγα εγω να φάει κ μετά πάλι κοιμόταν, τωρα την τελευταία βδομάδα εχει αποσυντονιστεί τελείως σχεδόν δεν κοιμάται όλη μερα είναι στο στήθος μου. Δεν ξέρω γιατι έτσι ξαφνικά. Τουλάχιστον εχει διατηρήσει το βραδινό ωράριο στάνταρ. Εντωμεταξύ θελω να αλλάξω κ παιδίατρο κ μέσα σε όλο τον πανικό με τον ιο δεν ξέρω κ ποτε θα μας δει καινούριος για να του τα συζητήσω. Πάντως μην σε αγχώνει ο αποκλειστικός θηλασμός, μια χαρά θα πάρει βάρος το μικράκι σου! Εμένα σήμερα που είναι πλέον ενός μήνα ζυγίζει 3.220! 800 γρ σε ένα μήνα!

Κ μένα μου είπε η παιδίατρος να τον ξυπνάω κ το βράδυ ανα 2ωρο αλλα ειλικρινά δεν έχω κουράγιο. Κ στο 3ωρο που ξυπνάει μόνος του μια χαρά είναι όσο παίρνει καλό βάρος ας μην ταλαιπωρούμαστε επιπλέον γιατι μετά κ η μερα δεν βγαίνει !

Και εγω εχω παρατηρησει ο,τι ειναι με τις μερες τους. Αλλη φορα τρωνε περισσοτερο και με ορεξη και αλλες λιγο κ περισσοτερες φορες!! Αυτο για τον παιδίατρο εχεις δικιο! Ειναι δυσκολο τωρα να δεχτει καποιος στο ιατρειο αλλα κ σπιτι να ερθει παλι επιφοβο ειναι γιατι δεν ξερεις τι εχει και αυτος και χωρις συμπτωματα καμια φορα! Το βαρος του μωρου σου τελειο!! Μπραβο και με αποκλειστικο θηλασμο??  Παντως βρε κοριτσια τα μωρα της ομαδας μας μικρουτσικα γεννιουνται!! 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλημέρα! Πώς είστε;

Κορίτσια που κάνατε καισαρική, σας έκαναν ξύρισμα-κλύσμα; 

Διάβασα χθες στο news247 ότι το μωρό που γέννησε μια έγκυος που είχε προσβληθεί με κορωνοϊό, βρέθηκε κι αυτό θετικό, αλλά δεν ξέρουν αν είχε ήδη μολυνθεί μέσα στη μήτρα ή όταν γεννήθηκε... πώς να το εκλάβω τώρα αυτό;;;


kUuJp3.pnghOAep3.png

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, mpoukitsa είπε:

Πω πω δεν σε επιασε η επισκληριδιος?? Δεν μπορω να το φανταστω!! Πρεπει να πονεσες πολυ!! Τουλαχιστον εχεις αγκαλιτσα το παιδακι σου οποτε πιστευω καθε πονος ξεπερνιεται!! Γεννησα στις 6/3. Αυριο ειναι 10 μερες δηλαδη! Και βγαζω τα ραμματα! Ελπιζω να συνελθω γιατι ειναι δυσκολη η φροντιδα του μωρου με πονο απο καισαρικη! Οσο για το 2ωρο τρομερα εξαντλητικο πραγματικα! Και εγω το τρεναρω οσο μπορω απλα οχι πανω απο 3ωρο!!

Και εγω εχω παρατηρησει ο,τι ειναι με τις μερες τους. Αλλη φορα τρωνε περισσοτερο και με ορεξη και αλλες λιγο κ περισσοτερες φορες!! Αυτο για τον παιδίατρο εχεις δικιο! Ειναι δυσκολο τωρα να δεχτει καποιος στο ιατρειο αλλα κ σπιτι να ερθει παλι επιφοβο ειναι γιατι δεν ξερεις τι εχει και αυτος και χωρις συμπτωματα καμια φορα! Το βαρος του μωρου σου τελειο!! Μπραβο και με αποκλειστικο θηλασμο??  Παντως βρε κοριτσια τα μωρα της ομαδας μας μικρουτσικα γεννιουνται!! 

Έκανε η @teta2 ποδαρικό στα πιο τσουπωτά κι ελπίζουμε να κρατήσει..! χαχαχαχ παίζει ρόλο κι η εβδομάδα που γεννάμε κορίτσι μου.. άλλο 36η, άλλο 37η, άλλο 38η κοκ.. γιατί πλέον παίρνουν αρκετά γραμμάρια από βδομάδα σε βδομάδα.

Κορίτσια μίλησα με τον γιατρό για να δω αν ανοίγει το ιατρείο και να του ζητήσω να με βάλει πρώτο πρώτο ραντεβού και με ενημέρωσε ότι στα ιδιωτικά μαιευτήρια προς το παρόν δέχονται μόνο γέννες και επείγοντα. Δεν γίνονται ούτε προγραμματισμένες εξετάσεις, ούτε υπέρηχοι, ντόμπλερ, nst. Το λέω για όσες κοπέλες δεν έχουν γεννήσει ακόμα και κάνουν τα nst στο νοσοκομείο, πλέον μόνο στο ιατρείο θα μπορούν. 

Just now, Sweet_child είπε:

Καλημέρα! Πώς είστε;

Κορίτσια που κάνατε καισαρική, σας έκαναν ξύρισμα-κλύσμα; 

Διάβασα χθες στο news247 ότι το μωρό που γέννησε μια έγκυος που είχε προσβληθεί με κορωνοϊό, βρέθηκε κι αυτό θετικό, αλλά δεν ξέρουν αν είχε ήδη μολυνθεί μέσα στη μήτρα ή όταν γεννήθηκε... πώς να το εκλάβω τώρα αυτό;;;

Εμένα ο γιατρός μου είπε ότι γίνεται και κλύσμα και ξύρισμα στην προετοιμασία. Τι σε πειράζει όμως αυτό, καλέ; 

Όσο για το άλλο, δεν ξέρουν τίποτα ακόμα ούτε για τα έμβρυα ούτε για τα νεογέννητα, μόνο εικάζουν, οπότε δεν μπορούμε να το εκλάβουμε κάπως. Το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι να προσέχεις πολύ εσύ κι ο άντρας σου και να μην συναναστρέφεστε κανένα. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Sweet_child είπε:

Καλημέρα! Πώς είστε;

Κορίτσια που κάνατε καισαρική, σας έκαναν ξύρισμα-κλύσμα; 

Διάβασα χθες στο news247 ότι το μωρό που γέννησε μια έγκυος που είχε προσβληθεί με κορωνοϊό, βρέθηκε κι αυτό θετικό, αλλά δεν ξέρουν αν είχε ήδη μολυνθεί μέσα στη μήτρα ή όταν γεννήθηκε... πώς να το εκλάβω τώρα αυτό;;;

Εγω είχα ξυριστει ήδη όποτε δεν χρειάστηκε.. κ κλυσμα με ρώτησαν αν είχα πάει τουαλέτα είπα όχι ίσως για αυτό μ έκαναν, αν έλεγα οτι έχω ενεργηθεί κανονικά θα το γλίτωνα. Αλλα δεν ήταν τίποτα τρελό, με μια σύριγγα απλα ίσα ίσα σου βάζουν ένα υγρό κ μετά απο λίγο πας τουαλέτα.. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Sweet_child είπε:

Καλημέρα! Πώς είστε;

Κορίτσια που κάνατε καισαρική, σας έκαναν ξύρισμα-κλύσμα; 

Διάβασα χθες στο news247 ότι το μωρό που γέννησε μια έγκυος που είχε προσβληθεί με κορωνοϊό, βρέθηκε κι αυτό θετικό, αλλά δεν ξέρουν αν είχε ήδη μολυνθεί μέσα στη μήτρα ή όταν γεννήθηκε... πώς να το εκλάβω τώρα αυτό;;;

Καλημέρα!! Κλυσμα μου κάνανε, ξυρισμένη είχα πάει. Γενικά για τον κορονοιοδεν ξέρουν ουτε οι επιστήμονες τα παντα, μαζεύουν κι αυτοι πληροφορίες 

Καλημερα κοριτσια!! Σημερα κανονικα ηταν η ΠΗΤ μου και κεαραω ηδη εδω και 18 μέρες το μωρο μου στην αγκαλιά!! Θα ήθελα να σας ευχαριστήσω που μοιραστήκαμε μαζί αυτο το δύσκολο για μενα αλλά τοσο υπεροχο ταξιδι!!Που λέγαμε καθημερινά τις ανησυχίες μας αλλα και το ποσό ανυπομονουσαμε να γνωρίσουμε το παιδί μας!! Με το καλό να γεννήσετε και οι υπόλοιπες τα υγιέστατα μωρά σας και γιατι όχι μια μέρα να τα πούμε και από κοντά!!

  • Μου αρέσει 5
Link to comment
Share on other sites

Ρε κοριτσια εχω αγχωθεί με τον ιό .οκ σπιτι μας δεν έρχεται κανεις αλλα ο άντρας μου ειναι υδραυλικός κ βλέπει κόσμο καθημερινά .προσεχει όσο μπορει κραταει απόσταση εχει αντισηπτικό κλπ αλλα αν κολλήσει τιποτα μετα τι θα γίνει ;δεν ανησυχώ για εμάς γιατί όπως λενεβδεννειναιβσοβαρο για τους νέους και για τα παιδιά .αλλα για τα νεογέννητα που δεν έχουν κανει ούτε ενα εμβόλιο ;;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...