Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 1 hour ago, Angot είπε:

      σήμερα εχω ελαφρώς πονάκια κοιλιτσα κ μέση! αλλά ισα ενόχληση! με πιάνουν 1 φορά τη βδομάδα , πίνω ένα ντεπονακι κ περνάει! το πρωί βέβαια ξύπνησα με τόση ενέργεια που ήθελα να βγω κ έξω…. 🙄 αύριο εχω το ντοπλερ και αν είναι όλα οκ και μας επιτρέψει ο γιατρός θα κάτσουμε με τον άντρα μ  1 ωριτσα  έξω για φαγητό … 

      Όλα οκ θα είναι και θα πάτε για το φαγητό σας!!!! 🥰

      πρίν από 48 λεπτά , Blue Velvet είπε:

      Ναι,είναι αυτής της φιλοσοφίας ο γιατρός μου.Και μετά την πρώτη αποτυχημένη προσπάθεια,είχαμε αφήσει κενό ένα μήνα και μετά προσπάθησα ξανά. Μακάρι να πετύχει αυτή τη φορά ❤️

      Συγχαρητήρια και για τη χοριακη! Είναι σούπερ ❤️ 🥰 Με το καλό μια τελειομηνη,γλυκιά εγκυμοσύνη 🥰 

      Σε ευχαριστώ κορίτσι μου! 🥰Το ξέρεις και συ ότι περιμένω να δω χοριακη την Τετάρτη....είναι σημαντική...

      Μπράβο τον γιατρό σου που σκέφτεται το καλυτερο για σενα και μπράβο και σένα που τον εμπιστεύεσαι τόσο! Ειναι πολύ σημαντικό. Και μένα ο γιατρός μου είναι πρώτα άνθρωπος και μετά και άριστος  γιατρός και νιώθω πολλή ασφάλεια. Έχω γνωρισει στα τόσα χρόνια πολλούς γιατρούς εξωσωματικέης, 2 ξεχωρίζω μονο!! 

Μανούλες Μαρτίου 2020 !!!!!!!


Recommended Posts

8 ώρες πρίν, Φιλενια είπε:

Καλημέρα κορίτσια  ..... Εχθές 18/3 Στις 14:50 γέννησα με κ εμείς την Τρίτη κόρη ....

Φτ .... ήρθα στις 12:30 με 4 διαστολή κ 7λεπτους πόνους και  εξελίχθηκε γρήγορα.....

Έκανα μόνο 2 εξωθησεις Και βγήκε....

Θηλάζουμε αποκλειστικά 

Χρεισιμοποιω κρεμα γ τις θηλές (ειναι το μόνο που χρειάζεται)

Έχω μαζί μου μόνο τον σύζυγό λόγο της κατάστασης (ευτυχώς απαγορεύονται όλοι μόνο 1 σύνοδο να εχεις) 

Και λόγο φτ περιποιουμε εγώ το μωράκι μου  από την πρώτη στιγμή..... 

 

Καλή ανατροφή και δύναμη σε όλες μας ....

Εύχομαι η κατάσταση να αλλάξει σύντομα και το καλοκαίρι να τα σκεφτόμαστε σαν κακό όνειρο..... 

Αν και εμείς ζούμε σε χωριό και δεν μπορώ ούτε στο ελάχιστο να φανταστώ την ζωή στις μεγάλες πόλεις αυτό τον δύσκολο καιρό..... 

Να σου ζήσει Φιλενια μου και αυτό το μωρο!! Να στα Καλά να τα μεγαλώσετε!! Τέλεια με τον τοκετό σου! 

Just now, Pagotoula είπε:

Να σου ζήσει η κοράκλα!! Πόσο βάρος έχει η μπουμπού; Την κρέμα την βάζεις και στο μαιευτήριο; Επίσης, την θέση σου την έδειξαν οι μαίες ή την βρήκες μόνη σου από τις προηγούμενες κόρες;;;

Κοριτσια μια απο τις κρεμες που προτείνει και η ομαδα θηλασμου αττικης και μου την προτεινε και η μαια μου ειναι η purelan. Δοκιμασμενη και πράγματι θαυματουργή, δε χρειαζεται και ξεβγαλμα! Τις στάσεις σου τις δείχνουν στο μαιευτηριο(εφόσον το ζητησεις)! Είχα δει και βιντεάκια συν βιβλία Αλλα η θεωρία απέχει από την πράξη! Όμως εστω να τα ξέρεις θεωρητικά και στην πράξη θα βρείτε τι σας βολεύει. 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 7,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

1 hour ago, Pagotoula είπε:

Νομίζω σου δίνουν στο μαιευτήριο όσες μέρες είσαι εκεί. Επίσης ο γιατρός μου είπε ότι με την κτ δεν έχεις τρομερά πολλά λόχεια γιατί καθαρίζουν την μήτρα κατά τη διάρκεια του χειρουργείου. Εμένα για το σπίτι μου είπε ότι κι οι κανονικές σερβιέτες είναι μια χαρά.

Τελικά πήρα κάτι βράκες της tena να υπάρχουν, κι ας είναι αχρείαστες ! 

  • Μου αρέσει 1
  • Χαχα 2

kUuJp3.pnghOAep3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Sweet_child είπε:

Τελικά πήρα κάτι βράκες της tena να υπάρχουν, κι ας είναι αχρείαστες ! 

Στο μαιευτηριο ειχαν αυτές της sani lady sensitive, 2  κουτιά δυο διαφορετικά νούμερα κ ένα πακέτο με αυτά τα εσώρουχα τα νοσοκομειακά που είναι σαν μποξεράκια αλλα ψιλό δίχτυ.. μετά σπίτι Φοραγα μια δυο μέρες απο ανασφάλεια απ αυτές αλλα το γύρισα στις κανονικές μετά αν κ είχα ελάχιστο αίμα. Σκέψου στις 25 μέρες έβγαλα κ τις σερβιέτες τζάμπα τις Φοραγα δεν λερώνονταν..κ εγω άκουγα τέρατα κ σημεία για τις αιμορραγιες κ τα εσώρουχα τα τεράστια που πρέπει να έχουμε αλλα τελικά τίποτα δεν ίσχυε. Φυσιολογικά νορμαλ πράγματα δεν νομίζω να περίμενε κ καμία οτι θα φόραγε στρινγκ μόλις γέννησε. Κ αίμα σε νορμαλ πλαίσια. 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

Just now, Sweet_child said:

Τελικά πήρα κάτι βράκες της tena να υπάρχουν, κι ας είναι αχρείαστες ! 

Εμενα με βολεψαν στο μαιευτηριο αυτες γτ παρ ολο π δεν ειχα τρομερη ροη δεν ανησυχουσα πως θα σταθω ή πως θα κοιμηθω μην λερωθω. Ασε π τα πετας κ δεν φερνεις κ αλλα απλυτα σπιτι! Μετα σερβιετες λοχείας γ καμμια βδομαδα κ μετα κανονικες. 28 μερες μετα με σερβιετακι ειμαι κομπλε σκεψου. Πιο πολυ ανασφαλεια εχω μην εχω να τρεχω κ στο μωρο κ να αλλαξω ρούχα αν λερωθω παρα οτι τρεχει φοβερο αιμα κ σε φτ κ σε κτ.

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

Just now, KNecky είπε:

Εμενα με βολεψαν στο μαιευτηριο αυτες γτ παρ ολο π δεν ειχα τρομερη ροη δεν ανησυχουσα πως θα σταθω ή πως θα κοιμηθω μην λερωθω. Ασε π τα πετας κ δεν φερνεις κ αλλα απλυτα σπιτι! Μετα σερβιετες λοχείας γ καμμια βδομαδα κ μετα κανονικες. 28 μερες μετα με σερβιετακι ειμαι κομπλε σκεψου. Πιο πολυ ανασφαλεια εχω μην εχω να τρεχω κ στο μωρο κ να αλλαξω ρούχα αν λερωθω παρα οτι τρεχει φοβερο αιμα κ σε φτ κ σε κτ.

Στο μαιευτήριο δεν μας δίνουν δικές τους? Ή πρέπει να έχω τις δικές μου?

Επίσης, εσώρουχα χρειάζονται? Γιατί θυμάμαι στην πρώτη γέννα δεν φόρεσα καθόλου, φορούσα αυτά που μου έδιναν στο μαιευτήριο. 

  • Μου αρέσει 1

kUuJp3.pnghOAep3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Sweet_child είπε:

Στο μαιευτήριο δεν μας δίνουν δικές τους? Ή πρέπει να έχω τις δικές μου?

Επίσης, εσώρουχα χρειάζονται? Γιατί θυμάμαι στην πρώτη γέννα δεν φόρεσα καθόλου, φορούσα αυτά που μου έδιναν στο μαιευτήριο. 

Δίνουν στο μαιευτήριο και τα νοσοκομειακά και του εμπορίου. Τώρα όποια θέλει φοράει το δικό της με σερβιέτα. Αφού όμως δεν σε βόλεψε ούτε στην πρώτη γέννα, λογικά δεν θα βάλεις το δικό σου ούτε τώρα.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Sweet_child said:

Στο μαιευτήριο δεν μας δίνουν δικές τους? Ή πρέπει να έχω τις δικές μου?

Επίσης, εσώρουχα χρειάζονται? Γιατί θυμάμαι στην πρώτη γέννα δεν φόρεσα καθόλου, φορούσα αυτά που μου έδιναν στο μαιευτήριο. 

Ναι δινουν οπως λεει η Παγωτουλα κ ειπαν κ τα κοριτσια! Απλα εμενα ποτε δεν με βολευαν τα διχτακια κ γαυτο ειχα δικα μου ή εσωρουχα μιας χρησης. Ειναι ατομική επιλογη καθαρα.

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, Kathrin17 είπε:

Ρε κορίτσι εσυ λογικά έχεις γεννήσει.. Αλλά ακόμα είσαι στον πινακα με τις εγκυουλες.. Πες μας ποτε γεννησες για να σε αλλάξω.. Ποτε ήρθε το ζουζουνι σου?? 

Ναιιιιιι. Καθε φορα που παω να γραψω, μενω στη μεση. Επιστρεφω σε λιγο.

  • Μου αρέσει 2
  • Χαχα 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια!

@Pagotoula κλείσαμε ημερομηνία???

Ερώτηση: κάνατε ή κάνετε κάποια ιδιαίτερη προετοιμασία για τις θηλές; Θα ρωτήσω την Δευτέρα την κοπέλα στο ιατρείο αλλά μου είπαν να βάζω οινόπνευμα και μετά ελαιόλαδο για να σκληρύνουν, και ότι είναι πολύ αποτελεσματικό στον πόνο και στις πληγές.

@Kathrin17 βλέπω ότι έχεις ΠΗΤ 31/3! Αν πας φυσιολογικά, μπορεί να γεννήσουμε μαζί!

 


kUuJp3.pnghOAep3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Just now, Sweet_child είπε:

Καλημέρα κορίτσια!

@Pagotoula κλείσαμε ημερομηνία???

Ερώτηση: κάνατε ή κάνετε κάποια ιδιαίτερη προετοιμασία για τις θηλές; Θα ρωτήσω την Δευτέρα την κοπέλα στο ιατρείο αλλά μου είπαν να βάζω οινόπνευμα και μετά ελαιόλαδο για να σκληρύνουν, και ότι είναι πολύ αποτελεσματικό στον πόνο και στις πληγές.

@Kathrin17 βλέπω ότι έχεις ΠΗΤ 31/3! Αν πας φυσιολογικά, μπορεί να γεννήσουμε μαζί!

 

Καλημέρα!! Δν κάνω κάτι για τις θηλες.. Η αδερφη μου μετά από το μπάνιο τις ετριβε με την πετσετα να σκληρυνουν.. Άλλου διάβαζα ότι να τις προετοιμαζεις κ άλλου όχι.. Εγώ κάνω απαλο μασάζ στο στήθος με αμυγδαλαιο μήπως βοηθήσει να γλιτώσω ραγάδες κ περναω ελαφρά κ τις θηλες.. Δν ξέρω.. Ελπίζω η ζουζουνα μου να πιασει καλά κ να μην τραυματιστούν αν κ η αλήθεια είναι ότι δν εχω δει κοπέλα εδώ μέσα να λέει ότι ήταν όλα τέλεια κ δν προεκυψε έστω κ μικρό θεματακι με τις θηλες.. Εεεε κορίτσια?? 

Ναι για φτ παμε.. Πιο πιθανο να γεννήσει η μια στην πητ της άλλης... Χαχαχα... Δε βλέπω να κουνιεται η κόρη μου. . Θέλω τόσο πολυ τον Μάρτη να γεννηθεί, αλλά κουμάντο κάνει αυτή.. Ελπίζω να της αρέσει ο Μάρτης περισσότερο απ'τον Απρίλη.. Χαχαχα

  • Μου αρέσει 1
  • Χαχα 2

j7W7p3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια!! Γέννησα κι εγώ χθες βράδυ.. 3490 η μικρή. Δεν ξέρω από που να αρχίσω.. το απόγευμα εκεί που καθόμουν μου σπάνε τα νερά. Υποτίθεται ότι το Σάββατο θα ερχόμουν για nst και ο γιατρός θα με έβλεπε τη Δευτέρα. Έρχομαι στο μαιευτήριο χωρίς καμία σύσπαση η πόνο. Μιλάω με την μαια και λέμε πως αν δεν υπάρχει διαστολή αφήνουμε το vbac και πάμε κατευθείαν για καισαρική. Στην είσοδο μου παίρνουν τη θερμοκρασία και με αφήνουν να περάσω. Η μαία τη1 βάρδιας μου λέει ότι δεν έχω διαστολή οπότε λέμε με το γιατρο καισαρική. Όταν ήρθαν να μου πάρουν ιστορικό τους είπα ότι είναι μπουκωμενη και ότι είχα και φτερνισμα την προηγούμενη βδομάδα καθώς και ότι η κόρη μου είναι με ωτίτιδα. Εκεί έρχεται η προϊσταμένη μου κάνει τις ίδιες ερωτήσεις και μου είπε ότι θεωρούμαι υπόπτου κρούσμα έστω και με μπούκωμα.. επικρατεί ένας χαμός, μιλάει με 1002 γιατρούς για το πρωτόκολλο που πρέπει να ακολουθηθει και καταλήγουν ότι θα μου κάνουν το τεστ και θα γεννήσω  σε ειδική αιθουσα για προληπτικούς λόγους. Για να μην τα πολυλογώ, γέννησα με 2 γιατρούς της εφημερίας καθώς ο γιατρός μου ήταν κρυωμένος και δεν γινόταν να μπει στον χώρο αυτό.. Δεν με άφησαν να ακουμπήσω το μωρό και το πηραν σε ειδική μονάδα χώρια από τα υπόλοιπα. Υπέγραψα ότι θα της δίνουν ξενο και μέχρι να βγουν τα αποτελέσματα (θέλει κάνα 24ωρο) είμαι σε απομόνωση. Ακομα δεν πιστευω τι εχει συμβει. Και απ ότι μου ειπαν κανονικά θα έπρεπε να είχα πάει σε δημόσιο να γεννήσω αλλά επειδή είχαν σπάσει τα νερά και μπήκα και ήμουν από καισαρική δεν μπορούσαν να διακινδυνεύσουν διακομιδή..

  • Λυπημένη/-ος 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, asda είπε:

Καλημέρα κορίτσια!! Γέννησα κι εγώ χθες βράδυ.. 3490 η μικρή. Δεν ξέρω από που να αρχίσω.. το απόγευμα εκεί που καθόμουν μου σπάνε τα νερά. Υποτίθεται ότι το Σάββατο θα ερχόμουν για nst και ο γιατρός θα με έβλεπε τη Δευτέρα. Έρχομαι στο μαιευτήριο χωρίς καμία σύσπαση η πόνο. Μιλάω με την μαια και λέμε πως αν δεν υπάρχει διαστολή αφήνουμε το vbac και πάμε κατευθείαν για καισαρική. Στην είσοδο μου παίρνουν τη θερμοκρασία και με αφήνουν να περάσω. Η μαία τη1 βάρδιας μου λέει ότι δεν έχω διαστολή οπότε λέμε με το γιατρο καισαρική. Όταν ήρθαν να μου πάρουν ιστορικό τους είπα ότι είναι μπουκωμενη και ότι είχα και φτερνισμα την προηγούμενη βδομάδα καθώς και ότι η κόρη μου είναι με ωτίτιδα. Εκεί έρχεται η προϊσταμένη μου κάνει τις ίδιες ερωτήσεις και μου είπε ότι θεωρούμαι υπόπτου κρούσμα έστω και με μπούκωμα.. επικρατεί ένας χαμός, μιλάει με 1002 γιατρούς για το πρωτόκολλο που πρέπει να ακολουθηθει και καταλήγουν ότι θα μου κάνουν το τεστ και θα γεννήσω  σε ειδική αιθουσα για προληπτικούς λόγους. Για να μην τα πολυλογώ, γέννησα με 2 γιατρούς της εφημερίας καθώς ο γιατρός μου ήταν κρυωμένος και δεν γινόταν να μπει στον χώρο αυτό.. Δεν με άφησαν να ακουμπήσω το μωρό και το πηραν σε ειδική μονάδα χώρια από τα υπόλοιπα. Υπέγραψα ότι θα της δίνουν ξενο και μέχρι να βγουν τα αποτελέσματα (θέλει κάνα 24ωρο) είμαι σε απομόνωση. Ακομα δεν πιστευω τι εχει συμβει. Και απ ότι μου ειπαν κανονικά θα έπρεπε να είχα πάει σε δημόσιο να γεννήσω αλλά επειδή είχαν σπάσει τα νερά και μπήκα και ήμουν από καισαρική δεν μπορούσαν να διακινδυνεύσουν διακομιδή..

Καταρχήν να σου ζήσει η κορουλα σου.. Όλα να πανε καλα από δω κ περα.. Πιστευω δν θα'χετε θέμα με κορονοιο οπότε κάνε υπομονη, ευχομαι να την δεις συντομα ξ να την έχεις αγκαλίτσα... 

Πω πω τι εμπειρία κ αυτή που είχες ρε κορίτσι μου γλυκο... Τώρα πως νιώθεις? Προσπάθησε να ηρεμήσεις κ να συνηδειτοποιησεις όσα έζησες γτ έγιναν όλα πολυ γρήγορα.. Εδώ Είμαστε κ μεις αν θες να μιλήσεις κ να εκφραστείς...Είμαστε αυτές που όλοι μας έλεγαν ότι γεννάνε την καλυτερη εποχη κ να πως ήρθαν τα πραγματα!! Το αστεράκι σου είναι μια χαρά.. Τι ωραία κιλάκια!! 


j7W7p3.png

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολυ!!!! Είμαι σχετικά χαλαρή ακόμα μέχρι να έρθουν τα αποτελέσματα. Η τομη δεν με πονάει ιδιαίτερα. Τώρα είμαι χωρίς παυσίπονα εδώ και ώρες. Απλά σήκωσα την πλάτη του κρεβατιού να πιω ένα τσάι και ζαλιστηκα και έκανα εμετό. Εκεί με πόνεσε λίγο η τομη. Έκανα μετάγγιση αίματος κιόλας και θέλω χρόνο να συνέλθω μάλλον οπότε δεν βλέπω να σηκώνομαι σήμερα.. Θα δείξει. Με καθησυχαζει οτι το μωρο ειναι καλα, έκλαψε κατευθείαν και φάνηκε γερο. Θα αντέξει μόνη της για όσο χρειαστεί πιστεύω.. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

@Ελλην @eleniart @AMAL04 @iliana88 ελπίζουμε να είστε καλά, λογικά έχετε γεννήσει κ τα μικρά σας ρουφουν όλο το χρόνο γι αυτό δε μας γράψατε.. 

@eleniart ξέρω ξέρω περιμένουμε λίγο μέχρι να μας γράψεις.. Χαχαχα

 

 

Μανουλα              ΠΗΤ         

Ελλην                     3/3           κοριτσακι

eleniart                  9/3           κοριτσακι

AMAL04                13/3         αγορακι

iliana88                 19/3         αγορακι

fairytale18            26/3         κοριτσακι

Annette                 26/3          αγορακι

Honeybee             28/3          αγορακι

Kathrin17              31/3         κοριτσακι

 Pagotoula            31/3         κοριτσακι

souzanna7            3/4            αγορακι

Nackt                      4/4          κοριτσακι

Sweet_child           6/4           αγορακι

katerinakk              6/4           αγορακι

Pennyep26             8/4          κοριτσακια 2

 

 

              :-P :-P ΓΕΝΝΗΣΑΜΕ!!! :-P :-P              

 

Μανουλα                 Ημ/νια     

Murtw.st                   14/2             αγορακι 

Pennymav                 20/2            κοριτσακι

Ζουζουνιαααα2        20/2            κοριτσακια 2

KNecky                      22/2            κοριτσακι

Ματιλντα                  22/2            κοριτσακι

Polly1                         27/2            κοριτσακι

ALEX210                    27/2            αγορακι   

Ματίλντα20              5/3              κοριτσακι

mpoukitsa                  6/3              αγορακι

teta2                          14/3            κοριτσακι

Φιλενια                     18/3            κοριτσακι

asda                           19/3            κοριτσακι

 

Just now, asda είπε:

Ευχαριστω πολυ!!!! Είμαι σχετικά χαλαρή ακόμα μέχρι να έρθουν τα αποτελέσματα. Η τομη δεν με πονάει ιδιαίτερα. Τώρα είμαι χωρίς παυσίπονα εδώ και ώρες. Απλά σήκωσα την πλάτη του κρεβατιού να πιω ένα τσάι και ζαλιστηκα και έκανα εμετό. Εκεί με πόνεσε λίγο η τομη. Έκανα μετάγγιση αίματος κιόλας και θέλω χρόνο να συνέλθω μάλλον οπότε δεν βλέπω να σηκώνομαι σήμερα.. Θα δείξει. Με καθησυχαζει οτι το μωρο ειναι καλα, έκλαψε κατευθείαν και φάνηκε γερο. Θα αντέξει μόνη της για όσο χρειαστεί πιστεύω.. 

Μπραβο πολυ καλα.. Έτσι συνέχισε να σαι δυνατή.. Κ η μικρούλα θηρίο!! Θα τα πειτε συντομα από κοντά! 

  • Μου αρέσει 1

j7W7p3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...