Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 5 λεπτά , linaa είπε:

      Νομίζω Κ εγώ ότι δεν το δικαιουσε. Απτήν στιγμή που έχεις παντρευτεί έτσι Κ αλλιώς τα φορολογικά ειναι κοινά άσχετα αν κάνετε χωριστή δήλωση το ότι φαίνετε γάμος ειναι το ίδιο πράγμα. Απλά πληρώνει ο καθένας τα δικά του μερίδια στο τέλος στα υπόλοιπα είναι το ίδιο . 

      και γω αυτό νομίζω αλλά η κοπέλα στο 1555 μου είπε είναι ανεξάρτητο και την ρώτησα και 2 φορες ! θα με πάρουν εκείνοι είπαν! απ ότι ξέρω μόνο το κυοφορίας ,το λοχείας, και μετά αν κάνω το 9μηνο δικαιουμαι

       

       

       

       

Μανουλες Απριλίου 2020!!!


Recommended Posts

2 hours ago, MarakiKakkin said:

Καλημέρα κορίτσια. Εγώ με πιθανή ημερομηνία τοκετού 9 Απριλίου και έκανα την αυχενική την Παρασκευή που μας πέρασε. Μαζί έκανα καί τό PAPP-A.

Κι εγώ έκανα την Αυχενική την Τρίτη που μας πέρασε. Επόμενο ραντεβού για υπέρηχο μου έβαλε 12/11. Δεν είναι λίγο μακρυά βρε κορίτσια? 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 867
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

On 4/10/2019 at 8:57 ΜΜ, Eleni 86 είπε:

Καλησπερα.Καμια κοπελα απο Θεσσαλονικη να μου προτεινει καποιον αξιολογο γιατρο για αυχενικη διαφανεια?οι αποψεις διιστανται για αυτο θα με βοηθουσατε πολυ.

Καλημερα. Θα σου προτεινα την κ. Νατασα Ψαρρα εκει εκανα και εγω αυχενικη και θα κανω και Β' επιπεδου. Ειναι παρα πολυ καλη στη δουλεια της και αυστηρη στις μετρησεις. Ειναι πιστοποιημενη αν δεις και τις λιστες. Καποιοι λενε ειναι απομακρη και αυστηρη ομως εμενα μου φερθηκε αψογα. Δεν λεει πολλα εννοω να πιασετε ψιλη κουβεντα και φιλιες. Λεει αυτα που πρεπει και να σου πω εγω το προτιμω! Για αλλους δεν εχω ιδεα να σου πω! Να ξερεις ομως οτι εχει αναμονη στα ραντεβου γιατι εχει πολυ κοσμο και θα πρεπει να το κλεισεις αρκετα νωρις! Τελος να ξερεις τα λεει ωμα.. δηλαδη αν υπαρχει προβλημα το λεει ξερα κ κοφτα χωρις καλοπιασματα! Σε καποιους δεν αρεσει αυτο. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπερα.Εκανα.αυχενικη σημερα.Στον υπερηχο τα ειδε ολα πολυ καλα.Η αυχενική βγηκε 1.9.Ενω μ.ειπε.ολα καλα,προβληματιζομαι γιατι η πιθανοτητα βγηκε 1/780.Χωρις το pap A.Στην πρωτη ατυχη μου εγκυνοσυνη η πιθανοτητα ήταν 1/5000 .ακουω συνεχεια ποσοστα σε χιλιαδες κ.προβληματιζομαι.Αυριο περιμενω ν το pap A.  Εχετε αποψη για το θεμα?

Link to comment
Share on other sites

11 hours ago, Eleni 86 said:

Καλησπερα.Εκανα.αυχενικη σημερα.Στον υπερηχο τα ειδε ολα πολυ καλα.Η αυχενική βγηκε 1.9.Ενω μ.ειπε.ολα καλα,προβληματιζομαι γιατι η πιθανοτητα βγηκε 1/780.Χωρις το pap A.Στην πρωτη ατυχη μου εγκυνοσυνη η πιθανοτητα ήταν 1/5000 .ακουω συνεχεια ποσοστα σε χιλιαδες κ.προβληματιζομαι.Αυριο περιμενω ν το pap A.  Εχετε αποψη για το θεμα?

Δεν ξερω και πολλα απο αυτά θα σου γραψω τα δικα μου και τι μου ειπε ο δικος μου. 

Η Αυχενική μου βγήκε 1mm

Τρισομια 21

(background risk 1:448 - adjusted 1:8955)

Τρισομια 18

(backround risk 1:1074 - adjusted <1:20000)

Τρισομια 13

(background risk 1:3374 - adjusted 1:19184

Οχι πως καταλαβαινω τι σημαίνουν και πολυ αλλα απο τι στιγμή που ειναι χαμηλό το αμνιακό και υπαρχει και το ρινικό οστό και μου λεει ο γιατρός ολα καλα γιατι να αγχώνομαι περισσότερο;

Η 1η εγκυμοσύνη γιατί δεν προσχώρησε αν επιτρέπεται; ( αν δε θες να πεις εδω στείλε μου προσωπικό μυνημα)

On 10/4/2019 at 7:31 PM, Χριστίνα1 said:

Κι εγώ έκανα την Αυχενική την Τρίτη που μας πέρασε. Επόμενο ραντεβού για υπέρηχο μου έβαλε 12/11. Δεν είναι λίγο μακρυά βρε κορίτσια? 

Και εγω πηγα χθες 7/10 για Αυχενική και επόμενο ραντεβού σ'ενα μηνα 6/11. Φαντάζει οντως μακρυά αλλα σ'αυτη τη φαση δεν εχει να ελέγξει κατι γι' αυτο


uVwPp3.png

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα.βγηκε το pap A   και μουτα κατεβασε ολα στο 1/215 ενω ο υπερηχος ήταν πολυ καλος.Ειμαι χαλια.Πώς γινεται να πεφτουν τοσο τα αιματολογικα.Εχω χασει το μωρακι μου απο ανεπαρκεια τραχηλου.γεννηθηκε 22 εβδ κ εζησε μονο 10 μέρες.Ετοιμαζομουν για περιδεση κ τώρα ολα μαυρισαν.Σας παρακαλω αν εχει καποια παρομοια εμπερια ας μ δωσει λιγο θαρρος

Link to comment
Share on other sites

On 4/10/2019 at 8:57 ΜΜ, Eleni 86 είπε:

Καλησπερα.Καμια κοπελα απο Θεσσαλονικη να μου προτεινει καποιον αξιολογο γιατρο για αυχενικη διαφανεια?οι αποψεις διιστανται για αυτο θα με βοηθουσατε πολυ.

Καλησπέρα κοπέλα μου , εγώ πήγα στον Αρναούτογλου ! Ευχαριστημένη έμεινα , αυστηρός στις μετρήσεις και αρκετά σχολαστικός ! 

On 9/10/2019 at 6:27 ΠΜ, Eleni 86 είπε:

Σήμερα.βγηκε το pap A   και μουτα κατεβασε ολα στο 1/215 ενω ο υπερηχος ήταν πολυ καλος.Ειμαι χαλια.Πώς γινεται να πεφτουν τοσο τα αιματολογικα.Εχω χασει το μωρακι μου απο ανεπαρκεια τραχηλου.γεννηθηκε 22 εβδ κ εζησε μονο 10 μέρες.Ετοιμαζομουν για περιδεση κ τώρα ολα μαυρισαν.Σας παρακαλω αν εχει καποια παρομοια εμπερια ας μ δωσει λιγο θαρρος

Ελένη μου συγνώμη σου απάντησα για γιατρό και δεν είχα δει ότι είχες πάει ήδη για αυχενική ! 

Με τα αιματολογικά ( Papp A ) και μένα μου έριξε το ποσοστό σε 1/900. Φυσιολογικό μου είπε , να μην ανησυχώ αλλά προβληματίστηκα! Επίσης μπήκα στην διαδικασία να κάνω το βασικό πακέτο με τις γονιδιακές αιματολογικές . Εσένα τι σου είπε ο γιατρός σου ; 

Link to comment
Share on other sites

On 9/10/2019 at 6:27 ΠΜ, Eleni 86 είπε:

Σήμερα.βγηκε το pap A   και μουτα κατεβασε ολα στο 1/215 ενω ο υπερηχος ήταν πολυ καλος.Ειμαι χαλια.Πώς γινεται να πεφτουν τοσο τα αιματολογικα.Εχω χασει το μωρακι μου απο ανεπαρκεια τραχηλου.γεννηθηκε 22 εβδ κ εζησε μονο 10 μέρες.Ετοιμαζομουν για περιδεση κ τώρα ολα μαυρισαν.Σας παρακαλω αν εχει καποια παρομοια εμπερια ας μ δωσει λιγο θαρρος

Καλησπέρα και σου εύχομαι όλα να πάνε καλά με την εγκυμοσύνη σου. Αυτό που γνωρίζω να σου πω με σιγουριά είναι ότι τα αρχικά κλάσματα που προκύπτουν έχουν να κάνουν μόνο με την ηλικία της γυναίκας και το γεγονός αν πρόκειται για φυσιολογική σύλληψη ή υποβοηθούμενη αναπαραγωγή. Οι γιατροί όμως δίνουν βάση στα τροποποιημένα αποτελέσματα, που προκύπτουν σε συνάρτηση με τις υπερηχογραφικές μετρήσεις και τις τιμές των ορμονών στο αίμα της γυναίκας στο papp a test. Ο γιατρός σου τι σε συμβούλεψε να κάνεις; Εμένα μου είχε πει όταν είναι μεταξύ 1/300 και 1/1000, προτείνει μη επεμβατικό αιματολογικό έλεγχο nipt, ενώ όταν είναι κάτω του 1/300 προτείνει λήψη τροφοβλάστης ή αμνιοπαρακέντηση, για να σιγουρευτείς ότι είναι υγιές το μωράκι. Όσο για την προηγούμενη εμπειρία σου, ελέγχεις συχνά το μήκος του τραχήλου σου με κολπικό υπέρηχο; Μήπως χρειάζεται να κάνεις προληπτική περίδεση λόγω ιστορικού; Ο γιατρός σου τι σε συμβουλεύει να κάνεις τώρα;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


@Eleni 86 εγώ είχα 1/643 πιθανότητες για σύνδρομο down λόγω μικρού ρινικού οστού. Ο γιατρός μου είπε ποιες ήταν οι επιλογές μου: λήψη τροφοβλάστης, nipt test, παρακολούθηση και αμνιο αργότερα αν χρειαστεί. Χωρίς ενδοιασμό έκανα λήψη τροφοβλάστης παρόλο που οι πιθανότητες για down ήταν σχετικά μικρές. Σαν διαδικασία δεν είναι τίποτα και ησυχάζεις από νωρίς. Τι σου είπε εσένα ο γιατρός σου; Όπως λέει και η @Pagotoula αν οι πιθανότητες είναι μεγαλύτερες απο 1/300 προτείνουν συνήθως επεμβατικό έλεγχο. Σου παραθέτω την εμπειρία μου απλά για να σου πω ότι αν καταλήξεις σε επεμβατικό έλεγχο να μην αγχωθείς καθόλου δεν είναι τίποτα ενώ τα πλεονεκτήματα είναι τεράστια. Με το καλό!

  • Μου αρέσει 1

kUuJp3.pnghOAep3.png

Link to comment
Share on other sites

18 ώρες πρίν, Pagotoula είπε:

Καλησπέρα και σου εύχομαι όλα να πάνε καλά με την εγκυμοσύνη σου. Αυτό που γνωρίζω να σου πω με σιγουριά είναι ότι τα αρχικά κλάσματα που προκύπτουν έχουν να κάνουν μόνο με την ηλικία της γυναίκας και το γεγονός αν πρόκειται για φυσιολογική σύλληψη ή υποβοηθούμενη αναπαραγωγή. Οι γιατροί όμως δίνουν βάση στα τροποποιημένα αποτελέσματα, που προκύπτουν σε συνάρτηση με τις υπερηχογραφικές μετρήσεις και τις τιμές των ορμονών στο αίμα της γυναίκας στο papp a test. Ο γιατρός σου τι σε συμβούλεψε να κάνεις; Εμένα μου είχε πει όταν είναι μεταξύ 1/300 και 1/1000, προτείνει μη επεμβατικό αιματολογικό έλεγχο nipt, ενώ όταν είναι κάτω του 1/300 προτείνει λήψη τροφοβλάστης ή αμνιοπαρακέντηση, για να σιγουρευτείς ότι είναι υγιές το μωράκι. Όσο για την προηγούμενη εμπειρία σου, ελέγχεις συχνά το μήκος του τραχήλου σου με κολπικό υπέρηχο; Μήπως χρειάζεται να κάνεις προληπτική περίδεση λόγω ιστορικού; Ο γιατρός σου τι σε συμβουλεύει να κάνεις τώρα;

Θα κανω προληπτικη περιδεση ετσι κ αλλιως!

Κοριτσια καταρχας ευχαριστω για τις απαντησεις.Επειδη δεν αντεχα πηγα στο Γενεσις κ εκανα 2η αυχενικη.Τα αποτελεσματα δεν ειχαν καμθα σχεση.Πρωτον το μωρο στη 2η μετρηθηκε 11κ 4 και όχι 12 κ 2 οπωα στην πρωτη.Και τα συνδυαστικα αποτελεσματα βγηκα  1/6000 δεν εχουν καμια σχεση.Βεβαια κακως προιδεασα την υπερηχογραφιστρια οτι αυτη η εξεταση γινεται 2η φορα κ μ προτεινε νιπτ.και ρωττω αν ειχα παει μονο στο Γενεσις θα κρατουσα το καλο αποτελςσμα καο δεν θα ανησυχουσα.Πώς γινεται να υπαρχει τετοι αποκλιση?το μονο π.μ.προβληματισς ειναι πως μ.ειπε να παω ξανα σε μια βδομαδα γιατι συνηθως η ιδια κανει αυχενικες σε λιγπ πιο μεγαλα μωρα.Τι λετε?υπαρχει περιπτωση να αλλαξει κατι?ειδε ρινικο κλπ και η αυχενιμη ήταν 1.6 ενω η πρωτη βγηκε 1.9

Link to comment
Share on other sites

Απο γιατρο σε γιατρο αλλάζουν τα αποτελέσματα μιας και ειναι διαφορετικά τα μηχανήματα τους οπως και στα χημεία... που μας λένε παντα.... πηγαίνετε στο ιδιο χημείο....


uVwPp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Eleni 86 είπε:

Θα κανω προληπτικη περιδεση ετσι κ αλλιως!

Κοριτσια καταρχας ευχαριστω για τις απαντησεις.Επειδη δεν αντεχα πηγα στο Γενεσις κ εκανα 2η αυχενικη.Τα αποτελεσματα δεν ειχαν καμθα σχεση.Πρωτον το μωρο στη 2η μετρηθηκε 11κ 4 και όχι 12 κ 2 οπωα στην πρωτη.Και τα συνδυαστικα αποτελεσματα βγηκα  1/6000 δεν εχουν καμια σχεση.Βεβαια κακως προιδεασα την υπερηχογραφιστρια οτι αυτη η εξεταση γινεται 2η φορα κ μ προτεινε νιπτ.και ρωττω αν ειχα παει μονο στο Γενεσις θα κρατουσα το καλο αποτελςσμα καο δεν θα ανησυχουσα.Πώς γινεται να υπαρχει τετοι αποκλιση?το μονο π.μ.προβληματισς ειναι πως μ.ειπε να παω ξανα σε μια βδομαδα γιατι συνηθως η ιδια κανει αυχενικες σε λιγπ πιο μεγαλα μωρα.Τι λετε?υπαρχει περιπτωση να αλλαξει κατι?ειδε ρινικο κλπ και η αυχενιμη ήταν 1.6 ενω η πρωτη βγηκε 1.9

1ον σε σχέση με τους προηγούμενους υπερήχους ποιο από τα δύο συμφωνεί; Η εβδομάδα που σε βγάζει αυτής ο υπέρηχος ή του προηγούμενου; Το να υπάρχει μια απόκλιση 1 έως 4 ημερών μεταξύ μηχανημάτων είναι πιθανό πάντως. Τώρα μου κάνει εντύπωση ο πρώτος που έγινε παλιότερα να σου έβγαζε 12 και 2 και μετά από κάποιο διάστημα που παρεμβλήθηκε κιόλας, να σε βγάζει 11 και 4. Το αντίστροφο θα ήταν πιο φυσιολογικό. Όντως υπάρχει τεράστια απόκλιση μεταξύ 1/240 και 1/6000. Όσο για τους υπερηχογραφιστές του Γένεσις, δεν γνωρίζω καμία πληροφορία. Αν είσαι από Αθήνα και σε ενδιαφέρει πάντως, μπορώ να σου στείλω πμ με τα στοιχεία των δύο καλύτερων υπερηχογραφιστών εμβρυομητρικής της Αθήνας, ο έναε θεωρείται ίσως και της Ελλάδας (το είχα ψάξει πάρα πολύ). Στους συγκεκριμένους πάνε πολλές κοπέλες με αμφίβολα αποτελέσματα και μάλιστα τις στέλνουν άλλοι ιδιώτες υπερηχογραφιστές. Αν σε ενδιαφέρει, πες μου. 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...