Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 5 λεπτά , Marlina είπε:

      Το έχω κ εγώ αυτό το βάρος εδώ και πολύ καιρό.. και εγώ αυτό νιώθω ότι θα φύγουν 😄 Εχω την εντύπωση πως επιδεινώνεται με το πολύ ξαπλα. Επίσης και εγω το νιώθω πολύ πιο έντονα όταν θέλω τουαλέτα. Προσπαθώ να πηγαίνω αρκετά συχνά τουαλέτα γιατί πέρα από το βάρος μου δημιουργούν και συσπάσεις!

      Επίσης με το μπάνιο και εγώ το ίδιο προτιμώ το πρωί που είμαι καλύτερα!!! 

      ωραία περναμε όλες !αχαχαχχαχα 🤣 μωρέ ας πάνε όλα καλα και θα κάνω 5 φορε σ μπάνιο μετά !

Μανουλες Απριλίου 2020!!!


Recommended Posts

8 hours ago, Ginpuam said:

Βρε τσουπρες του Απρίλη που ειστε ολες καλε; :D

Εγω στη 13η εβδομάδα αλλα οι αναγουλες και οι εμετοί δε λένε να μ'αποχωριστούν... έγιναν στενός κορσές...

Γεια σου Ginpuam! Εγώ είμαι 14 εβδομαδες + 5 μέρες και γενικά νιώθω καλά. Τόσο που έχω αρχίσει να ανησυχώ. Αργεί και ο επόμενος υπέρηχος μου.. 

Εντωμεταξύ το αντιγριπικο εμβόλιο το κάνατε? 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 867
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

5 minutes ago, Χριστίνα1 said:

Γεια σου Ginpuam! Εγώ είμαι 14 εβδομαδες + 5 μέρες και γενικά νιώθω καλά. Τόσο που έχω αρχίσει να ανησυχώ. Αργεί και ο επόμενος υπέρηχος μου.. 

Εντωμεταξύ το αντιγριπικο εμβόλιο το κάνατε? 

Έχω υπέρηχο σε 2 εβδομάδες ... δεν περνάνε....

Οχι δεν εβαλα παρολο που την επιασα λιγο. Συνάχι 1-2 μερες... λιγη καταρροή ευτυχώς δε με γύρισε σε βηχα


uVwPp3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Καλημέρα Ginpuam.. Είμαστε λίγες μάλλον εμείς του Απριλίου. Αύριο μπαίνω στις 18 εβδομάδες.Η κοιλίτσα δεν λέει να φουσκώσει, ούτε νιώθω ακόμα τις κινήσεις του και ανησυχώ. Εμένα είναι το πρώτο μου, εσένα; Ελπίζω όλα να πάνε καλά σε όλες μας.

Link to comment
Share on other sites

Εγω είμαι 16 εβδομάδων και κατι κατι. Πήγα χθες για το μηνιαίο υπέρηχο και ευτυχώς ολα καλα ♡ Μεγαλώνει και μεγαλωσε η κοιλιά μου απίστευτα  ξεχωρίζει απο χιλιόμετρο και με ρωτάνε αν ειμαι 7 μηνών!!! 

Στα κιλά είμαι 76 οσα ήμουνα τον επόμενο μηνα ( πως να έβαζα κιολας με τους εμετούς που εκανα σχεδον μεχρι πριν 1 βδομάδα.... )

Είναι το 2ο ζουζουνάκι. Το πρώτο είναι αγοράκι 4 ετών και ανυπομονεί.... για ένα αγοράκι.... ( ο γιατρός δεν είναι ακομη σίγουρος αλλα μαλλον μας είπε για αγοράκι. ..)

Παρόλο που ειναι η 2η μου εγκυμοσύνη είναι φορές που δεν είμαι σίγουρη αν ειναι το μωρο που νιώθω η κατι αλλο  :p


uVwPp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα!! Είμαι 29 χρονών, (πρώτη εγκυμοσύνη) 13 εβδομάδων και πριν λίγες μέρες έκανα την αυχενική διαφάνεια.

Οι τιμές της ελεύθερης β-hCG ήταν

166,90 IU/I ισοδύναμο με 4,454 ΜοΜ και

PAPP-A 3,860 IU/I ισοδύναμο με 0,858 ΜοΜ. Ο υπέρηχος ήταν πολύ καλός με καμία ένδειξη ανησυχίας. Ο εξωτερικός γιατρός που μου έκανε την αυχενική μου είπε οτι δεν υπάρχει ζήτημα για σύνδρομο down αλλά λόγω της αυξημένης χοριακής μου είπε να σκεφτώ να κάνω αμνιοπαρακέντηση. Με 3 άλλους γυναικολόγους που μίλησα, μου είπαν οτι δεν υπάρχει λόγος ανησυχίας, οτι οι αιματολογικές είναι κάποιες φορές αναξιόπιστες κ οτι δεν χρειάζεται να κάνω κάτι. Μου είπαν για την αιματολογική μόνο κ μόνο για να μου φύγει απο το κεφάλι η ιδέα. (Η αμνιοπαρακέντηση γίνεται τόσο νωρίς; Δεν είναι πολυ επικίνδυνο;) 

Link to comment
Share on other sites

Ο δικός σου γυναικολόγος τι λέει;

Παντα σε μια αμνιοπαρακεντηση σου λένε ότι υπάρχει ένας α κίνδυνος. Αλλά αν δεν υπάρχει τοσο σοβαρός λόγος γιατι να μπεις σ' αυτή τη διαδικασία;


uVwPp3.png

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, Ginpuam είπε:

Ο δικός σου γυναικολόγος τι λέει;

Παντα σε μια αμνιοπαρακεντηση σου λένε ότι υπάρχει ένας α κίνδυνος. Αλλά αν δεν υπάρχει τοσο σοβαρός λόγος γιατι να μπεις σ' αυτή τη διαδικασία;

Ο γιατρός μου, είπε οτι δεν υπάρχει λόγος να μπω σε αυτή τη διαδικασία. Και σίγουρα αυτός που μου έκανε την αυχενική θέλει να είναι 100% σίγουρος αλλα φοβάμαι το 1% αποβολής. 

Link to comment
Share on other sites

κορίτσια καλημεραα. με το καλο σε όλες. να σας πω τον φόβο μου..είμαι στην 18η εβδομάδα και έχω πονο χαμηλά στην κοιλια και νιώθω σαν να μου 'μαζεύεται η κοιλιά σαν να σφιγγονται όλα.. ξέρετε αν πρέπει να ανησυχώ; σρον υπέρηχο πριν 2 εβδομάδες ήταν όλα καλά. Τέλος του μήνα πάω για β επίπεδου.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


11 minutes ago, katerinakk said:

κορίτσια καλημεραα. με το καλο σε όλες. να σας πω τον φόβο μου..είμαι στην 18η εβδομάδα και έχω πονο χαμηλά στην κοιλια και νιώθω σαν να μου 'μαζεύεται η κοιλιά σαν να σφιγγονται όλα.. ξέρετε αν πρέπει να ανησυχώ; σρον υπέρηχο πριν 2 εβδομάδες ήταν όλα καλά. Τέλος του μήνα πάω για β επίπεδου.

Καλως όρισες καλη μου και με το καλο να έρθει το ζουζουνάκι σας. Αν πονάς παρε το γιατρο σου και πες του. 

Στην Κυπρο τώρα με το νέο εθνικό σύστημα υγείας μας αποκοπτουν ενα μικρό ποσο καθε μήνα και παμε σε όποιο γιατρό ειναι γραμμένος στο ΓΕΣΥ. πληρώνεις μονο €6 την επίσκεψη. Πηγα πριν μια εβδομάδα την Κυριακή ομως εκανα μια απότομη κίνηση και φοβήθηκα πολυ. Έτσι σημερα πηγα στον γενικό μου γιατρο διοτι ειμαι και συναχωμενη με πονόλαιμο και στο ίδιο κτήριο ειχε γυναικολόγο του ΓΕΣΥ. Ζήτησα παρόλο που δεν ειχα ραντεβού αν μπορούσε να με δει ο γιατρός και ευχαρίστως :)

Παμε μεσα και του λεω χαιρεται απλα ήμουν διπλα και ενιωθα κατι πονακια ηρθα να με δείτε αν ειναι ευκολο. Με ρώταγε αν ηταν συσπασεων κλπ.... μου ελεγε κάμποσα περί γεννας εαν νιωθω το μωρο να κλωτσάει ..... και του λεω γιατρε ειμαι 16 εβδομάδων :p Τα 'χασε εκεινη την ωρα. Οντως για 4 μηνων εχω απίστευτη κοιλιά τελειομηνης. Τα κιλά μου 76 δεν με λεω και υπερβολικά γεματη για υψος 1.66

Παμε στον υπέρηχο ολα καλα μεγαλωνει.... ακουσαμε την καρδούλα του και ναιιιιι δεν γλυτωνω το σοβρακομανι.... :p ( πλέον χαρούμενος και 4χρονος μου μπομπιρας :D) 

Τώρα σε 3 βδομαδες παλι στον κανονικό μου γιατρο :D

  • Μου αρέσει 2

uVwPp3.png

Link to comment
Share on other sites

22 hours ago, katerinakk said:

κορίτσια καλημεραα. με το καλο σε όλες. να σας πω τον φόβο μου..είμαι στην 18η εβδομάδα και έχω πονο χαμηλά στην κοιλια και νιώθω σαν να μου 'μαζεύεται η κοιλιά σαν να σφιγγονται όλα.. ξέρετε αν πρέπει να ανησυχώ; σρον υπέρηχο πριν 2 εβδομάδες ήταν όλα καλά. Τέλος του μήνα πάω για β επίπεδου.

Γεια σου katerinakk! Καταλαβαίνω απόλυτα το άγχος σου, κι εγώ είμαι 18 εβδομάδων και πού και πού έχω τέτοια πονακια στην κοιλιά. Ο γιατρός μου λέει ότι είναι φυσιολογικό γιατί η μήτρα μεγαλώνει συνεχώς. Παρόλα αυτά, εδώ δεν είμαστε γιατροί. Μην διστάζεις να "πρηξεις" το γιατρό σου στις ερωτήσεις. Το θέμα είναι έχουμε όσο γίνεται λιγότερο άγχος.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

22 ώρες πρίν, katerinakk είπε:

κορίτσια καλημεραα. με το καλο σε όλες. να σας πω τον φόβο μου..είμαι στην 18η εβδομάδα και έχω πονο χαμηλά στην κοιλια και νιώθω σαν να μου 'μαζεύεται η κοιλιά σαν να σφιγγονται όλα.. ξέρετε αν πρέπει να ανησυχώ; σρον υπέρηχο πριν 2 εβδομάδες ήταν όλα καλά. Τέλος του μήνα πάω για β επίπεδου.

Καλησπέρα όλα καλά σήμερα, μίλησες με τον γιατρό σου;

Εγώ έχω πονακια από την αρχή σχεδόν της εγκυμοσύνης, από την μήτρα που τεντώνεται. Υπάρχουν μέρες που δεν με ενοχλεί καθόλου, και άλλες που πονάω αρκετές φορές μέσα στην ημέρα χωρίς να έχω κουραστεί ή κάτι. 

Link to comment
Share on other sites

On 12/11/2019 at 4:25 ΜΜ, Χριστίνα1 είπε:

Γεια σου katerinakk! Καταλαβαίνω απόλυτα το άγχος σου, κι εγώ είμαι 18 εβδομάδων και πού και πού έχω τέτοια πονακια στην κοιλιά. Ο γιατρός μου λέει ότι είναι φυσιολογικό γιατί η μήτρα μεγαλώνει συνεχώς. Παρόλα αυτά, εδώ δεν είμαστε γιατροί. Μην διστάζεις να "πρηξεις" το γιατρό σου στις ερωτήσεις. Το θέμα είναι έχουμε όσο γίνεται λιγότερο άγχος.

κορίτσι μου με το καλο και σε σενα. Αυτό μου είπε και μένα ο γιατρός. απλά μου είπε να ξανά πάω αν εχω πολυυ πονο μαζί με αυξημένα υγρα

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...