Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 5 λεπτά , Marlina είπε:

      Το έχω κ εγώ αυτό το βάρος εδώ και πολύ καιρό.. και εγώ αυτό νιώθω ότι θα φύγουν 😄 Εχω την εντύπωση πως επιδεινώνεται με το πολύ ξαπλα. Επίσης και εγω το νιώθω πολύ πιο έντονα όταν θέλω τουαλέτα. Προσπαθώ να πηγαίνω αρκετά συχνά τουαλέτα γιατί πέρα από το βάρος μου δημιουργούν και συσπάσεις!

      Επίσης με το μπάνιο και εγώ το ίδιο προτιμώ το πρωί που είμαι καλύτερα!!! 

      ωραία περναμε όλες !αχαχαχχαχα 🤣 μωρέ ας πάνε όλα καλα και θα κάνω 5 φορε σ μπάνιο μετά !

Μανούλες Μάιου 2020!!!


Ξένη

Recommended Posts

On 11/10/2019 at 4:00 ΜΜ, Μαρία_Λ είπε:

Καλημέρα κορίτσια! @Comet Πολύ χαίρομαι :)  άντε όλα να πάνε καλά!! εγώ θα πάω τη Δευτέρα και έχω πολλή αγωνία. Στην πρώτη μου παλίνδρομη είχαμε ακούσει την καρδιά και γύρω στην 8η-9η δυστυχώς σταμάτησε η ανάπτυξη. Οπότε νιώθω ότι κάπως είμαι στην καθοριστική περίοδο ;) Πριν 2 εβδομάδες που πήγα ήμουν 7+4 αλλλά ο γιατρός μου είπε ότι βάσει της μέτρησης του εμβύου ήμουν 8. Το θεώρησα ήδη καλό σημάδι. Θα σας γράψω τη Δευτέρα το βράδυ τα νέα μου. Καλό σκ σε όλες σας!

Βρε κορίτσια μου θέλω κάτι να σας ρωτήσω όλες εσάς που δυστυχώς στο παρελθόν είχατε παλίνδρομη κύηση! 

Πολλές λέτε ότι ακούσατε καρδια κ μετά παλίνδρομησε... Δηλ ήταν όλα ενταλως εντελώς φυσιολογικα π. χ ήταν φυσιολογικοι οι χτυποι, φαινόταν έμβρυο δεν είχατε αίμα κ ήταν όλα τέλεια κ ξαφνικά παλίνδρομησε? Η από την αρχή κάτι δε σας πήγαινε καλά??? Ας πούμε ότι οι χτυποι ήταν λιγότερο από όσο θα έπρεπε η το έμβρυο φαινόταν αρκετά μικρότερο από όσο ήσασταν η δε ξέρω τι άλλο. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 5k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Just now, Mariaia said:

Βρε κορίτσια μου θέλω κάτι να σας ρωτήσω όλες εσάς που δυστυχώς στο παρελθόν είχατε παλίνδρομη κύηση! 

Πολλές λέτε ότι ακούσατε καρδια κ μετά παλίνδρομησε... Δηλ ήταν όλα ενταλως εντελώς φυσιολογικα π. χ ήταν φυσιολογικοι οι χτυποι, φαινόταν έμβρυο δεν είχατε αίμα κ ήταν όλα τέλεια κ ξαφνικά παλίνδρομησε? Η από την αρχή κάτι δε σας πήγαινε καλά??? Ας πούμε ότι οι χτυποι ήταν λιγότερο από όσο θα έπρεπε η το έμβρυο φαινόταν αρκετά μικρότερο από όσο ήσασταν η δε ξέρω τι άλλο. 

@Mariaia καλημέρα! Στην πρώτη μου παλίνδρομη όλα ήταν πολύ περίεργα. Ακούσαμε την καρδιά, η γιατρός δεν μου είπε πόσοι χτύποι. Εγώ όμως από την αρχή είχα ένα πολύ άσχημο προαίσθημα. Και η γιατρός δεν ξέρω αν έβλεπε κάτι γιατί μου το έβγαζε το έμβρυο αρκετά μικρότερο αλλά δεν μου το είχε σχολιάσει παραπέρα. Πρώτη φορά πήγα 8 εβδομάδων. Στις 11 εβδομάδες που πήγα πάλι η καρδιά είχε σταματήσει και μου είπε ότι βάσει του μεγέθους του εμβρύου αυτό πρέπει να συνέβη στις 8 εβδομάδες... Για διάφορους λόγους άλλαξα γιατρό μετά τη δεύτερη παλίνδρομη. Αυτός που έχω τώρα μου είπε ότι σχεδόν πάντα όταν ακούς καρδιά και μετά σταματά σημαίνει ότι υπήρχε κάποια χρωμοσωμική ανωμαλία. Αν συγκρίνω τον υπέρηχο που είχα στο γιο μου 8 εβδομάδων με αυτό της παλίνδρομης μπορώ να σου πω με βεβαιότητα ότι τα έμβρυα δεν είχαν καμία σχέση στην "όψη"  μεταξύ τους.  Στη δεύτερη παλίνδρομη δεν είχε σχηματιστεί έμβρυο. Οπότε άλλη περίπτωση. Σε καμία δεν είχα αίμα ή κάποιο σύμπτωμα που να υπονοεί ότι κάτι πάει στραβά. Δεν ξέρω αν αυτό σε βοηθάει. 


cYJKp1.png5yDop1.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Mariaia είπε:

Βρε κορίτσια μου θέλω κάτι να σας ρωτήσω όλες εσάς που δυστυχώς στο παρελθόν είχατε παλίνδρομη κύηση! 

Πολλές λέτε ότι ακούσατε καρδια κ μετά παλίνδρομησε... Δηλ ήταν όλα ενταλως εντελώς φυσιολογικα π. χ ήταν φυσιολογικοι οι χτυποι, φαινόταν έμβρυο δεν είχατε αίμα κ ήταν όλα τέλεια κ ξαφνικά παλίνδρομησε? Η από την αρχή κάτι δε σας πήγαινε καλά??? Ας πούμε ότι οι χτυποι ήταν λιγότερο από όσο θα έπρεπε η το έμβρυο φαινόταν αρκετά μικρότερο από όσο ήσασταν η δε ξέρω τι άλλο. 

καθε περιπτωση ειναι διαφορετικη . εμενα η αδερφη μου ηταν ολα φυσιολογικα κ η καρδια σταματησε 11 εβδομαδα 4 μερες πριν την αυχενικη βρεθηκε χρωμοσωμικη ανωμαλια μετα στην βιοψια . ειχε πονο για ενα λεπτο κ αιμα. κ μετα τιποτα οταν εκανε τον υπερηχο ειχε σταματησει η καρδια. 

καθε περιπτωση ειναι διαφορετικη κ.επειδη ειναι πολυ μικρα τα εμβρυα δεν φαινονται πολλα πραγματα αν πανε στραβα .

Link to comment
Share on other sites

Just now, Μαρία_Λ είπε:

@Mariaia καλημέρα! Στην πρώτη μου παλίνδρομη όλα ήταν πολύ περίεργα. Ακούσαμε την καρδιά, η γιατρός δεν μου είπε πόσοι χτύποι. Εγώ όμως από την αρχή είχα ένα πολύ άσχημο προαίσθημα. Και η γιατρός δεν ξέρω αν έβλεπε κάτι γιατί μου το έβγαζε το έμβρυο αρκετά μικρότερο αλλά δεν μου το είχε σχολιάσει παραπέρα. Πρώτη φορά πήγα 8 εβδομάδων. Στις 11 εβδομάδες που πήγα πάλι η καρδιά είχε σταματήσει και μου είπε ότι βάσει του μεγέθους του εμβρύου αυτό πρέπει να συνέβη στις 8 εβδομάδες... Για διάφορους λόγους άλλαξα γιατρό μετά τη δεύτερη παλίνδρομη. Αυτός που έχω τώρα μου είπε ότι σχεδόν πάντα όταν ακούς καρδιά και μετά σταματά σημαίνει ότι υπήρχε κάποια χρωμοσωμική ανωμαλία. Αν συγκρίνω τον υπέρηχο που είχα στο γιο μου 8 εβδομάδων με αυτό της παλίνδρομης μπορώ να σου πω με βεβαιότητα ότι τα έμβρυα δεν είχαν καμία σχέση στην "όψη"  μεταξύ τους.  Στη δεύτερη παλίνδρομη δεν είχε σχηματιστεί έμβρυο. Οπότε άλλη περίπτωση. Σε καμία δεν είχα αίμα ή κάποιο σύμπτωμα που να υπονοεί ότι κάτι πάει στραβά. Δεν ξέρω αν αυτό σε βοηθάει. 

Ακούω πολλά κ αγχώνομαι.... Σαν χαζή! Εμείς 7 εβδομάδων κ 2 ημερών ακούσαμε καρδια 143 χτύπους είδαμε έμβρυο 1 εκ και όλα φαίνονται καλά... Αλλά εδώ ακουω κ άλλες που ήταν όλα φυσιολογικά σαν εμένα κ ξαφνικά τζίφος. Αυτό που λίγο με αγχώνει είναι ότι το στήθος μου εδώ κ 2 μέρες πονάει λιγότερο... Κ κάπου διάβασα κάτι κακό για αυτό... Αλλά νταξει όσο μπορώ προσπαθώ να μην επηρεάζομαι 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Mariaia είπε:

Ακούω πολλά κ αγχώνομαι.... Σαν χαζή! Εμείς 7 εβδομάδων κ 2 ημερών ακούσαμε καρδια 143 χτύπους είδαμε έμβρυο 1 εκ και όλα φαίνονται καλά... Αλλά εδώ ακουω κ άλλες που ήταν όλα φυσιολογικά σαν εμένα κ ξαφνικά τζίφος. Αυτό που λίγο με αγχώνει είναι ότι το στήθος μου εδώ κ 2 μέρες πονάει λιγότερο... Κ κάπου διάβασα κάτι κακό για αυτό... Αλλά νταξει όσο μπορώ προσπαθώ να μην επηρεάζομαι 

οι πιθανοτητες ειναι υπερ σας μην το σκεφτεσε να σκεφτεσε βαση πιθανοτητων οτι ολα θα πανε καλα. μεχρι να γεννηθει ενα μωρο γενικα δεν ξερεις τι μπορει να προκυψει αλλα κατα ενα μεγαλο ποσοστο ολα πανε καλα. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Mariaia said:

Ακούω πολλά κ αγχώνομαι.... Σαν χαζή! Εμείς 7 εβδομάδων κ 2 ημερών ακούσαμε καρδια 143 χτύπους είδαμε έμβρυο 1 εκ και όλα φαίνονται καλά... Αλλά εδώ ακουω κ άλλες που ήταν όλα φυσιολογικά σαν εμένα κ ξαφνικά τζίφος. Αυτό που λίγο με αγχώνει είναι ότι το στήθος μου εδώ κ 2 μέρες πονάει λιγότερο... Κ κάπου διάβασα κάτι κακό για αυτό... Αλλά νταξει όσο μπορώ προσπαθώ να μην επηρεάζομαι 

@Mariaia μην το σκέφτεσαι και μην ψάχνεσαι τόσο. Εμένα και στις παλίνδρομες και τώρα το στήθος μου δεν έχει αλλάξει καθόλου και είναι κάτι που με προβληματίζει. Αλλά πρέπει να είμαστε αισιόδοξες. Μην βάζεις στο μυαλό σου ότι κάτι κακό θα συμβεί. :) συμφωνώ ότι μέχρι να γεννηθεί ένα μωρό οτιδήποτε μπορεί να συμβεί και μετά από τις 2 ατυχίες μου χαίρομαι αλλά πηγαίνω βήμα βήμα. Προσπάθησε όσο μπορείς να είσαι ήρεμη :)


cYJKp1.png5yDop1.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Μαρία_Λ είπε:

@Mariaia μην το σκέφτεσαι και μην ψάχνεσαι τόσο. Εμένα και στις παλίνδρομες και τώρα το στήθος μου δεν έχει αλλάξει καθόλου και είναι κάτι που με προβληματίζει. Αλλά πρέπει να είμαστε αισιόδοξες. Μην βάζεις στο μυαλό σου ότι κάτι κακό θα συμβεί. :) συμφωνώ ότι μέχρι να γεννηθεί ένα μωρό οτιδήποτε μπορεί να συμβεί και μετά από τις 2 ατυχίες μου χαίρομαι αλλά πηγαίνω βήμα βήμα. Προσπάθησε όσο μπορείς να είσαι ήρεμη :)

Ναι δυστυχώς έτσι είναι... Δε μπορεις να είσαι 100% σίγουρη μέχρι να το δεις με τα μάτια σου ότι είναι καλά!!!! Ελπίζω κ εύχομαι να πάνε όλα καλά κ να έχουμε γερά μωρακια σε λίγους μήνες! 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Mariaia είπε:

Ναι δυστυχώς έτσι είναι... Δε μπορεις να είσαι 100% σίγουρη μέχρι να το δεις με τα μάτια σου ότι είναι καλά!!!! Ελπίζω κ εύχομαι να πάνε όλα καλά κ να έχουμε γερά μωρακια σε λίγους μήνες! 

Κι εγω εχω 2 παλλινδρομες κι ενα γερο αγορακι στο ενδιαμεσο.Κι αυτη τη φορα αποφασισα να μην κανω οτι εκανα στο γιο μου.Δηλ. να σκεφτομαι συνεχεια οτι κατι μπορει να παει στραβα.Ξερω οτι ισως ακουστει καπως αλλα οτι ειναι να γινει θα γινει,ετσι να σκεφτεσαι γιατι αλλιως θα τρελαθεις.Να εισαι αισιοδοξη .Οι πιθανοτητες ειναι με το μερος σου..

Καλημερα σε ολες.Κι εμενα το στηθος δεν ποναει πια ιδιαιτερα ουτε πρηστηκε αλλο.Αλλα κοριτσια απο το πρωι εκανα 3 φορες εμμετο...Προσπαθω να κανω υπομονη,τα χω ξαναπερασει και ξερω αλλα πειναω και διψαω λιγο...Σερνομαι απο τον καναπε στο κρεβατι...Η μαμα μου προτεινε να φυγει λιγες μερες στην πολη της και να παρει και το μικρο.Ετσι δεν θα σκεφτομαι κι αυτον και καποια στιγμη πρεπει να παει στον μπαμπα μου...


ROnbp3.pngPFbVp3.png

Link to comment
Share on other sites

@Mariaiaη αληθεια ειναι οτι κ εγω στην δικη μου παλινδρομη δεν ενιωσα τιποτα εκτος απο μια μειωση των συμπτωματων τα οποια δεν εχω καταλαβει απο ποια εβδομαδα και μετα ειναι οκ!! Κοριτσια εγω αυτο που σκεφτομαι ειναι αν δεν το παρεις σπιτι, παιδι δεν εχεις, ισως ακουστει καπως αλλα το νιωθω. @Cometπρεπει να ειναι πολυ δυσκολοι οι εμετοι! Εγω με εντονη ναυτια και ειμαι να με κλαινε οι ρεγγες ποσο μαλλον με εμετους. @Μαρία_Λ σε ευχαριστω για την απατηση στο αλλο θεμα :) οπως ελεγα μπερδευομαι πολυ και δεν ξερω ποτε και αν πρεπει να ανησυχησω, ειναι πολυ ζορικο.


UuEIp2.png

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον σημερα εφαγα 5 κουταλιες κοφτο μακαρονακι(μετρημενες) και μισο τοστ κασερι γαλοπουλα.Δεν μπορουσα να τα χωνεψω με τιποτα...Θα εσκαγα,ειπια σοδα αλλα δεν βοηθησε.Και μετα σκεφτηκα το παγωτο...Στο γιο μου ειχα φαει καποιες φορες με τις καουρες.Πηρα μια μπαλα παγωτο βανιλια και αμεσως χωνεψα....Επιτελους...

  • Μου αρέσει 1

ROnbp3.pngPFbVp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


κορίτσια καλησπέρα!!! Πριν λίγη ώρα γύρισα από το γιατρό. Καρδιοχτυπούσα για το σημερινό ραντεβού. Όλα πηγαίνουν καλά! 10+0 σήμερα, 166 παλμοί και ένα έμβρυο που το ένα δευτερόλεπτο έβλεπες το κεφάλι και το άλλο το πόδι. Σε 2 εβδομάδες περίπου θα κάνω την αυχενική διαφάνεια και θα μου πάρουν αίμα για το ΝΙΡΤ (συγγνώμη δεν ξέρω πώς το λένε στην Ελλάδα). Είναι η τεχνική που απομονώνουν εμβρυϊκό DNA από το αίμα της μητέρας. Εδώ το ταμείο το καλύπτει σε όλες τις γυναίκες. Είμαι πολύ χαρούμενη!! Συνεχίζω ενέσεις και τα λοιπά αλλά μάλλον μετά τη 12η εβδομάδα θα τα σταματήσω. 

Πολλά φιλιά σε όλες! Και καλό βραδυ :)

5 hours ago, kastel said:

@Mariaiaη αληθεια ειναι οτι κ εγω στην δικη μου παλινδρομη δεν ενιωσα τιποτα εκτος απο μια μειωση των συμπτωματων τα οποια δεν εχω καταλαβει απο ποια εβδομαδα και μετα ειναι οκ!! Κοριτσια εγω αυτο που σκεφτομαι ειναι αν δεν το παρεις σπιτι, παιδι δεν εχεις, ισως ακουστει καπως αλλα το νιωθω. @Cometπρεπει να ειναι πολυ δυσκολοι οι εμετοι! Εγω με εντονη ναυτια και ειμαι να με κλαινε οι ρεγγες ποσο μαλλον με εμετους. @Μαρία_Λ σε ευχαριστω για την απατηση στο αλλο θεμα :) οπως ελεγα μπερδευομαι πολυ και δεν ξερω ποτε και αν πρεπει να ανησυχησω, ειναι πολυ ζορικο.

@kastel τίποτα! Να είσαι καλά! Συνεχίζω να έχω στήθος πλάκα πάντως και όλα πάνε μια χαρά :)

  • Μου αρέσει 2

cYJKp1.png5yDop1.png

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια ως μανούλα Μαΐου 2019 θέλω να σας ευχηθώ τα καλύτερα! Τέτοια εποχή πέρισυ περνούσα πολύ δύσκολα με τη ναυτία και συγκινούμαι πολύ που τώρα τις ημέρες τις περνάω με το αγοράκι μου!

Η εγκυμοσύνη για μένα ηταν 1000 φορές πιο δύσκολη από το μεγάλωμα του μπέμπη και μην διστάσετε να φωνάξετε και εμάς τις παλιές για όποια απορία έχετε. 

Υ.γ. Ελπίζω φέτος να γεμίσουμε κορίτσια γιατί το 2019 ήταν η χρονιά των αγοριών!

  • Μου αρέσει 3

IfsYp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Kpp83 said:

Κορίτσια ως μανούλα Μαΐου 2019 θέλω να σας ευχηθώ τα καλύτερα! Τέτοια εποχή πέρισυ περνούσα πολύ δύσκολα με τη ναυτία και συγκινούμαι πολύ που τώρα τις ημέρες τις περνάω με το αγοράκι μου!

Η εγκυμοσύνη για μένα ηταν 1000 φορές πιο δύσκολη από το μεγάλωμα του μπέμπη και μην διστάσετε να φωνάξετε και εμάς τις παλιές για όποια απορία έχετε. 

Υ.γ. Ελπίζω φέτος να γεμίσουμε κορίτσια γιατί το 2019 ήταν η χρονιά των αγοριών!

@Kpp83 να σου ζήσει ο γιος σου και να είσαι καλά να τον μεγαλώσεις! Εγώ έχω ένα γιο (και θα ήθελα πολύ ένα κοριτσάκι). Για να δούμε για το 2020. Πάντως, 7 συνάδελφοι και φίλες που γέννησαν περσυ έκανα όλες κορίτσια ;) 

  • Μου αρέσει 1

cYJKp1.png5yDop1.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Μαρία_Λ said:

@Kpp83 να σου ζήσει ο γιος σου και να είσαι καλά να τον μεγαλώσεις! Εγώ έχω ένα γιο (και θα ήθελα πολύ ένα κοριτσάκι). Για να δούμε για το 2020. Πάντως, 7 συνάδελφοι και φίλες που γέννησαν περσυ έκανα όλες κορίτσια ;) 

Καλε να μας πεις που ειναι μαζεμένες οι νύφες γτ και στον κύκλο μου και στο Ιασώ και εδώ στο φόρουμ το 80% αγοράκια!!


IfsYp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Kpp83 είπε:

Καλε να μας πεις που ειναι μαζεμένες οι νύφες γτ και στον κύκλο μου και στο Ιασώ και εδώ στο φόρουμ το 80% αγοράκια!!

Πες τα!!! Ας δούμε κάνα κορίτσακι εμείς.... Πόσο θέλω κορίτσι... Αλλά νταξει κ αγόρι να είναι γερό να είναι! 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...