Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 42 λεπτά , Angot είπε:

      κορίτσια 30+1 σήμερα και φτιάχνω τη τσάντα του μαιευτηρίου μου, ανάμεικτα συναισθήματα ! χάρα, άγχος,ανυπομονησία ,αβεβαιότητα για το τι θα προκύψει ,συγκίνηση , κλάμα (πραγματικά λες και εχω ανοίξει βρύση είναι)  , αναδρομή στο τι εχω περάσει , όνειρα, φοβος, περηφάνεια , και πολλά αλλά που ούτε καν ξεχωρίζω τι είναι  …. δε περίμενα ποτέ μια βαλιτσουλα mom’s bag να μου  δημιουργήσει τόσα πολλά συναισθήματα ! για το μόνο που ειμαι σίγουρη είναι ότι εχω κάνει ότι καλύτερο μπορώ για να έρθει αυτό το μωράκι στον κόσμο ! στο βρεφακι μ  θα πάρω μόνο μια αλλαξιά στην περιπτωση εστω 1% να το πάρω μαζί μ φεύγοντας  και μια εικονίτσα από την παναγια της τσαμπίκα! με κάποιες κοπέλες ξεκινήσαμε παρέα , κάποιες είστε πιο καινούριες!! καλή επιτυχία να ευχηθώ σε όλες μας, ευχαριστώ που με ακούγατε να σας πρήζω ( θα το κάνω μέχρι να γεννήσω βέβαια , ελπιζω για βδομαδες ακόμα 😉) γερά μωράκια να φέρουμε στον κόσμο και ας ταλαιπωρούμαστε!  να μου πείτε καλή τύχη από τώρα 🥰

      Όλα θα πάνε καλά και θα γυρίσεις σπίτι με το μωράκι σου τον σωστό χρόνο. Μεγάλη μέρα σήμερα η γιορτή των Βαΐων. Ο Θεός και η Παναγία να είναι μαζί σου! 🙏

Μανούλες Μάιου 2020!!!


Ξένη

Recommended Posts

Just now, Μαρία_Λ είπε:

@kastel σε νιώθω απόλυτα. Εγώ τον τελευταίο καιρό στον ύπνο μου ξυπνάω γιατί νιώθω κάτι σαν τραβήγματα. Δεν θα τα χαρακτήριζα πόνους περιόδου αλλά νιώθω σαν στην περιοχή της μήτρας κάτι να κινείται. Και φυσικά η γραμματέας και εδώ βγάζει διάγνωση. Δεν θέλω να πάω στα επειγοντα και να περιμένω με τις ώρες, αλλά από την άλλη δεν ξέρω αν μπορώ να κάνω υπομονή άλλες 10 μέρες. Αν συνεχίσουν μήπως όντως να πας;; Πού ζεις; Στη Γερμανία που ήμουν παλιά μου είχαν πει κάτι Γερμανοί συνάδεφλοι ότι αν πας στο ιατρείο και μπαστακωθείς ο γιατρός έχει υποχρέωση να σε δει ακόμη και αν δεν έχεις ραντεβού. Δεν χρειάστηκε ποτέ όμως να το δοκιμάσω... 

Αυτό που περιγράφεις είναι κράμπες,  γι αυτό οι γιατροί δίνουν μαγνήσιο. Θυμάμαι πέρυσι κάπως έτσι είχαν ξεκινήσει μέχρι που μετά από μήνες ξυπνούσα από κράμπες στα πόδια κτλ.

Εμένα μου είπε από αρχές Νοεμβρίου να ξεκινήσω να πίνω trofocard.


CRVnp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 5k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Αχ κοριτσια μου δεν ξερω τι καν κανω... @Ξένη  @Μαρία_Λ και @linaa μου σας ευχαριστω..ειναι πονοι περιοδου τωρα αν μοιαζουν τοσο πολυ με εντερικα προβληματα δεν ξερω. Μια χαρα παω τουαλετα εκτος απο σημερα αλλα δεν εχει σημασια αφου ξεκινησαν χθες. Εγω μπορω ανετα να παω στα επειγοντα γιατι εδω ειναι σαν να μην ειναι επειγοντα. Ελβετια ειμαι. Δεν ξερω αν θελω να κανω αυρο που μου ειπε η γιατρος μου η να παω νοσοκομειο να τελειωνουμε. Εκεινη μου συνεστησε μαγνησιο που ξερω οτι χαλαρωνει τη μητρα αλλα μιας και δεν εχω φτασει ποτε σε αυτο το σταδιο εγκυμοσυνης δεν ξερω αν ειναι το σωμα μου που αντιδραει ετσι.


UuEIp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Ξένη said:

Αυτό που περιγράφεις είναι κράμπες,  γι αυτό οι γιατροί δίνουν μαγνήσιο. Θυμάμαι πέρυσι κάπως έτσι είχαν ξεκινήσει μέχρι που μετά από μήνες ξυπνούσα από κράμπες στα πόδια κτλ.

Εμένα μου είπε από αρχές Νοεμβρίου να ξεκινήσω να πίνω trofocard.

@Ξένη σε ευχαριστώ. Δεν θυμάμαι να το είχα στο γιο μου. Θα ρωτήσω το γιατρό όταν θα πάω σε 10 μέρες. Ελπίζω να μην είναι κάτι επείγον. Μετά από αυτά που έχω περάσει φοβάμαι με το παραμικρό :oops: Οι βιταμίνες που παίρνω εδώ έχουν μαγνήσιο αλλά είδα ότι καλύπτει το 19% της Σ.Η.Δ. Ίσως να χρειάζομαι επιπλέον.


cYJKp1.png5yDop1.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 12 λεπτά , Μαρία_Λ είπε:

@Ξένη σε ευχαριστώ. Δεν θυμάμαι να το είχα στο γιο μου. Θα ρωτήσω το γιατρό όταν θα πάω σε 10 μέρες. Ελπίζω να μην είναι κάτι επείγον. Μετά από αυτά που έχω περάσει φοβάμαι με το παραμικρό :oops: Οι βιταμίνες που παίρνω εδώ έχουν μαγνήσιο αλλά είδα ότι καλύπτει το 19% της Σ.Η.Δ. Ίσως να χρειάζομαι επιπλέον.

Καλησπερα κοριτσακια μου,τι κανετε;Βλεπω ολες ψιλοπαιδευομαστε ακομη.Εγω το πρωι εχω τους εμμετους κι απο το μεσημερι και μετα αναγουλα.Εντωμεταξυ πριν λιγο εκανα μπανιο το μικρο και τον εντυσα και επρεπε να ξαπλωσω,ωρες ωρες νιωθω θα πεσω κατω.Ξερω οτι τρωω ελαχιστα αλλα δεν μπορω αλλιως.Δεν εχω καθολου αντοχες πια.Οσο για το σπιτι τα πολυ βασικα...Στο τελος της βδομαδας η μαμα μου θα παει σπιτι της και θα παρει και το μικρο μαζι της για 10 μερες.Μονη μου δεν μπορω να τον φροντισω.Ποτε δεν τον εχω αφησει τοσο πολυ και νιωθω ασχημα ...:cry:


ROnbp3.pngPFbVp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Comet είπε:

Καλησπερα κοριτσακια μου,τι κανετε;Βλεπω ολες ψιλοπαιδευομαστε ακομη.Εγω το πρωι εχω τους εμμετους κι απο το μεσημερι και μετα αναγουλα.Εντωμεταξυ πριν λιγο εκανα μπανιο το μικρο και τον εντυσα και επρεπε να ξαπλωσω,ωρες ωρες νιωθω θα πεσω κατω.Ξερω οτι τρωω ελαχιστα αλλα δεν μπορω αλλιως.Δεν εχω καθολου αντοχες πια.Οσο για το σπιτι τα πολυ βασικα...Στο τελος της βδομαδας η μαμα μου θα παει σπιτι της και θα παρει και το μικρο μαζι της για 10 μερες.Μονη μου δεν μπορω να τον φροντισω.Ποτε δεν τον εχω αφησει τοσο πολυ και νιωθω ασχημα ...:cry:

Μην νιώθεις άσχημα για το μικρό ίσα ίσα κ εσύ δεν μπορείς να αποδόσεις τώρα σε τέτοια κατάσταση... Σκέψου εινσι για καλό θα είναι με τη γιαγιά του. Όσο για τους εμετούς σου εύχομαι να μειωθούν κ θα δεις τότε θα πάρεις τα πάνω σου. Οπότε υπομονή λιγάκι ακόμα τα λέω για να τα ακούω κ εγώ. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Comet είπε:

Καλησπερα κοριτσακια μου,τι κανετε;Βλεπω ολες ψιλοπαιδευομαστε ακομη.Εγω το πρωι εχω τους εμμετους κι απο το μεσημερι και μετα αναγουλα.Εντωμεταξυ πριν λιγο εκανα μπανιο το μικρο και τον εντυσα και επρεπε να ξαπλωσω,ωρες ωρες νιωθω θα πεσω κατω.Ξερω οτι τρωω ελαχιστα αλλα δεν μπορω αλλιως.Δεν εχω καθολου αντοχες πια.Οσο για το σπιτι τα πολυ βασικα...Στο τελος της βδομαδας η μαμα μου θα παει σπιτι της και θα παρει και το μικρο μαζι της για 10 μερες.Μονη μου δεν μπορω να τον φροντισω.Ποτε δεν τον εχω αφησει τοσο πολυ και νιωθω ασχημα ...:cry:

Να μην νιωθεις άσχημα για τον μικρούλη! Αυτή τη στιγμή υπάρχει ανάγκη να φροντίσεις τον εαυτό σου, επίσης και με την γιαγιά νομίζω θα περάσει υπέροχα!!

κοριτσια μου εγώ δεν κάνω εμετούς αλλά υποφέρω από το στομάχι μου... απίστευτη καούρα και πόνος στο στομάχι ειδικά μετά το μεσημέρι! Τα βραδια ξυπνάω γιατί πνίγομαι από τα υγρά ενώ είμαι νηστική! Δεν μπορώ να βρω κάτι να με ανακουφίζει. Εν τω μεταξύ πεινάω η κακομοίρα... έχω και εγώ πολλές ζαλάδες και γενικότερα καμία αντοχή. Ας ελπίσουμε ότι θα μας φύγουν τα συμπτώματα αυτά για να μπορέσουμε να χαρούμε τις εγκυμοσύνες μας!

Link to comment
Share on other sites

Just now, Alex83 είπε:

Να μην νιωθεις άσχημα για τον μικρούλη! Αυτή τη στιγμή υπάρχει ανάγκη να φροντίσεις τον εαυτό σου, επίσης και με την γιαγιά νομίζω θα περάσει υπέροχα!!

κοριτσια μου εγώ δεν κάνω εμετούς αλλά υποφέρω από το στομάχι μου... απίστευτη καούρα και πόνος στο στομάχι ειδικά μετά το μεσημέρι! Τα βραδια ξυπνάω γιατί πνίγομαι από τα υγρά ενώ είμαι νηστική! Δεν μπορώ να βρω κάτι να με ανακουφίζει. Εν τω μεταξύ πεινάω η κακομοίρα... έχω και εγώ πολλές ζαλάδες και γενικότερα καμία αντοχή. Ας ελπίσουμε ότι θα μας φύγουν τα συμπτώματα αυτά για να μπορέσουμε να χαρούμε τις εγκυμοσύνες μας!

Ευχαριστω που με παρηγορειτε.Ελπιζω οταν γυρισουν να ειμαι πολυ καλυτερα.Κι εγω πειναω κοριτσια.Μεχρι στιγμης εχασα 3 κιλα...Εγω παντως για την καουρα πηρα maloox σιροπι.Επαιρνα και στο γιο μου και βοηθουσε αρκετα.

Αν θες ρωτα το γιατρο σου.


ROnbp3.pngPFbVp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Comet είπε:

Ευχαριστω που με παρηγορειτε.Ελπιζω οταν γυρισουν να ειμαι πολυ καλυτερα.Κι εγω πειναω κοριτσια.Μεχρι στιγμης εχασα 3 κιλα...Εγω παντως για την καουρα πηρα maloox σιροπι.Επαιρνα και στο γιο μου και βοηθουσε αρκετα.

Αν θες ρωτα το γιατρο σου.

Τον ρώτησα και μου είπε ότι δεν συμφωνεί να πάρω κάτι ακόμα... θα του το ξαναπώ την Παρασκευή που έχουμε ραντεβού γιατί δεν το αντέχω αλλο

Link to comment
Share on other sites

10 hours ago, Comet said:

Καλησπερα κοριτσακια μου,τι κανετε;Βλεπω ολες ψιλοπαιδευομαστε ακομη.Εγω το πρωι εχω τους εμμετους κι απο το μεσημερι και μετα αναγουλα.Εντωμεταξυ πριν λιγο εκανα μπανιο το μικρο και τον εντυσα και επρεπε να ξαπλωσω,ωρες ωρες νιωθω θα πεσω κατω.Ξερω οτι τρωω ελαχιστα αλλα δεν μπορω αλλιως.Δεν εχω καθολου αντοχες πια.Οσο για το σπιτι τα πολυ βασικα...Στο τελος της βδομαδας η μαμα μου θα παει σπιτι της και θα παρει και το μικρο μαζι της για 10 μερες.Μονη μου δεν μπορω να τον φροντισω.Ποτε δεν τον εχω αφησει τοσο πολυ και νιωθω ασχημα ...:cry:

Καλημέρα! Μην νιώθεις καθόλου άσχημα για το παιδάκι σου. Εγώ είμαι τελείως μόνη εδώ χωρίς καθόλου βοήθεια και μακάρι να είχα τη μαμά μου τώρα να ασχολείται λίγο με το μικρό μου. Νιώθω άσχημα πολλές φορές που θέλει να παίξουμε όπως παλιά που τον σήκωνα και χοροπηδάγαμε και κάναμε μαζί τρέλες και τώρα απλά κάθομαι σε μια καρέκλα γιατί μετά από τη δουλειά νιώθω εξαντλημένη. Είμαι σίγουρη ότι θα περάσει μια χαρά στη γιαγιάκα του! Εύχομαι σε όλες σας να περάσουν σύντομα αυτές οι ζαλάδες και οι εμετοί. Η κάθε μία έχει τα δικά της :lol: Άντε από βδομάδα να αρχίσουμε να ακούμε τα ευχάριστα από τις αυχενικές!! Καλή συνέχεια σε όλες σας!!

ΥΓ: @kastel τι έκανες τελικά; πήγες στο γιατρό;


cYJKp1.png5yDop1.png

Link to comment
Share on other sites

On 21/10/2019 at 12:51 ΜΜ, Μαρία_Λ είπε:

Καλημέρα κορίτσια! Πώς είστε; Να ρωτήσω κάτι. Κάνει κάποια από εσάς αντιπηκτικές ενέσεις; Το Σάββατο μάλλον χτύπησα κάποιο αγγείο και όλη η αριστερά πλευρά της κοιλιάς μου είναι μοβ. Δεν μπορώ ούτε να σκύψω από τον πόνο. Δεν έχει επεκταθεί από προχθες αλλά σίγουρα πονάει και δεν είναι το πιο ωραίο θέαμα :) Καλή εβδομάδα!!

καλησπερα κοριτσι μου, 

εγω κανω Innoh....και η κοιλια μου ηταν μπλε μαρεν. Στην αρχη τουλαχιστον, μετα ηρεμησε και τωρα ξανα εχω  2 μελανιες...  δεν ειναι τπτ... μην αγχωνεσαι! εχουμε δρομο ακομα μπροστα μας.... 

φιλια 


ghbcp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Just now, ZOIRITA20813 said:

καλησπερα κοριτσι μου, 

εγω κανω Innoh....και η κοιλια μου ηταν μπλε μαρεν. Στην αρχη τουλαχιστον, μετα ηρεμησε και τωρα ξανα εχω  2 μελανιες...  δεν ειναι τπτ... μην αγχωνεσαι! εχουμε δρομο ακομα μπροστα μας.... 

φιλια 

@ZOIRITA20813 σε ευχαριστώ πολύ! Για να πω την αλήθεια περιμένω πώς και πώς να κάνω την αυχενική για να πάρω μια ανάσα :)  Αλλά έχεις δίκιο. Έχουμε ακόμη αρκετές εβδομάδες μπροστά μας ;) Είδε ο γιος μου όπως παίζαμε μια μέρα την κοιλιά μου (2 χρονών) και μου έλεγε: "τύπησε μαμά, πονάει. Φιλήσει Νέτολας πελάσει". Δόξα το Θεό έχω το λουλούδι μου και ξεχνιέμαι!


cYJKp1.png5yDop1.png

Link to comment
Share on other sites

23 ώρες πρίν, kastel είπε:

Αχ κοριτσια μου δεν ξερω τι καν κανω... @Ξένη  @Μαρία_Λ και @linaa μου σας ευχαριστω..ειναι πονοι περιοδου τωρα αν μοιαζουν τοσο πολυ με εντερικα προβληματα δεν ξερω. Μια χαρα παω τουαλετα εκτος απο σημερα αλλα δεν εχει σημασια αφου ξεκινησαν χθες. Εγω μπορω ανετα να παω στα επειγοντα γιατι εδω ειναι σαν να μην ειναι επειγοντα. Ελβετια ειμαι. Δεν ξερω αν θελω να κανω αυρο που μου ειπε η γιατρος μου η να παω νοσοκομειο να τελειωνουμε. Εκεινη μου συνεστησε μαγνησιο που ξερω οτι χαλαρωνει τη μητρα αλλα μιας και δεν εχω φτασει ποτε σε αυτο το σταδιο εγκυμοσυνης δεν ξερω αν ειναι το σωμα μου που αντιδραει ετσι.

Κορίτσια πως είστε? Πέρασαν τα πονακια? Κ εγώ είμαι πολύ φοβισμένη είχα δίδυμα το ένα σταμάτησε η καρδούλα του τέσσερις μέρες  είχα έντονους πόνους τώρα έχω λιγους πόνους σαν να περιμενω περίοδο κ έντονο τράβηγμα χαμηλά.  Ο γιατρός μου Χε πει να το περιμένω  για τις συσπάσεις γιατι ο οργανισμός προσπαθεί να αποβάλλει απλα φοβάμαι μην έχει επηρεάστει κ το άλλο  μωράκι για αυτό έχω αυτούς τους πονους. Πίνω 3utragestan k 3χαπια μαγνήσιο αλλά κ πάλι έχω ενοχλήσεις!! 

  • Λυπημένη/-ος 1

KF9Mp2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια! Μίλησα χθες με το γιατρό μου και μου είπε ότι πρέπει να ξεκινήσω μαγνήσιο γιατί έχω αυτές τις κράμπες. Αν σε 2 μέρες συνεχίζω να έχω ενοχλήσεις να πάω οπωσδήποτε να με δει. Από τη μία προσπαθώ να είμαι ήρεμη και θετική αλλά από την άλλη και μόνο η σκέψη ότι μπορεί να χάσω και τρίτη φορά το μωράκι μου με έχει τρομοκρατήσει... Νομίζω οτι θα ζητήσω να τον δω έτσι κι αλλιώς Πέμπτη ή Παρασκευή για να ηρεμήσω. 


cYJKp1.png5yDop1.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Μαρία_Λ είπε:

Καλημέρα κορίτσια! Μίλησα χθες με το γιατρό μου και μου είπε ότι πρέπει να ξεκινήσω μαγνήσιο γιατί έχω αυτές τις κράμπες. Αν σε 2 μέρες συνεχίζω να έχω ενοχλήσεις να πάω οπωσδήποτε να με δει. Από τη μία προσπαθώ να είμαι ήρεμη και θετική αλλά από την άλλη και μόνο η σκέψη ότι μπορεί να χάσω και τρίτη φορά το μωράκι μου με έχει τρομοκρατήσει... Νομίζω οτι θα ζητήσω να τον δω έτσι κι αλλιώς Πέμπτη ή Παρασκευή για να ηρεμήσω. 

Καλημέρα Μαρία....Όλα μια χαρά πάνε,  μην σκέφτεσαι αρνητικά....ξεκινά το μαγνήσιο που σου λέει και ηρέμησε. Για να δεις διάφορες σε εγκυμοσύνη,  επειδή την πρώτη μου εγκυμοσυνη την έχω πρόσφατη και τα θυμάμαι όλα...πέρυσι έμεινα έγκυος στο γαμήλιο ταξίδι,  στην άλλη άκρη του κόσμου,  ταλαιπωρηθηκα πάρα πολύ,  όταν γύρισα από το ταξίδι εγώ ήμουν ήδη 5 εβδομάδων έγκυος αλλά δεν είχα δώσει σημασία σε περίοδο γιατί με το γάμο, με το ταξίδι μετά,  γενικά με τα τρεξίματα,  δεν πίστευα θα μείνω και με την πρώτη έγκυος.  Τεσπα γυρίζουμε απ το ταξίδι,  περνάνε κάποιες μέρες,  πουθενά η περίοδος,  τεσπα μαθαίνω ότι είμαι έγκυος.  Μετά από λίγες μέρες βλέπω αίμα,  ξάπλα εγώ και με ουτροτζεσταν. Τον Αύγουστο ήμουν στον δεύτερο μήνα είχαν ήδη ξεκινήσει οι κράμπες,  έπαιρνα μαγνήσιο κάθε πρωί,  ένα πρωινό με πιάνει ένας πόνος, λέω τελείωσε....έπεσα κάτω από τον πόνο...κυριολεκτικά όμως δεν άντεξα και γονάτισα...λέω πάει θα αποβαλω..Τελικά δεν απεβαλα,  ήταν κραμπα που με έπιασε και γενικά είχα πολλές κράμπες και με ξυπνούσαν και στον υπνο μου κτλ...σε αυτήν την εγκυμοσύνη δεν έχω μέχρι στιγμής. Μερικές φορές νιώθω κάτι ψιλοπονακια αλλά μέχρι εκεί...Εγώ έχασα το μωρό στην 36η εβδομάδα,  ότι χειρότερο, αφού ευχόμουν καλύτερα να είχα αποβάλει τότε.  Δεν θα ήμουν τώρα έτσι...μες στο άγχος..Τώρα και να αγχωνομαστε τι θα καταφέρουμε??? Εσύ Κάνε ότι καλύτερο μπορείς για το μωρό,  πάρε το μαγνήσιο,  μην κουράζεσαι και μην σηκώνεις βάρος και όλα θα πάνε καλά....νομίζω στις βδομάδες είμαστε μαζί, 11 και κάτι δεν είσαι και εσύ? Τι να μας συμβεί σε αυτήν την εβδομάδα,  για να αποβαλεις πρέπει να έχεις από πριν ενδείξεις,  ότι κάτι δεν θα πάει καλά.  Εγώ να σου πω, φοβάμαι την πάω στο γιατρό και μου πει ότι έχει σταματήσει η καρδιά του, όπως και τότε Αλλά μετά λέω, γιατί να μου το πει,  όλα μια χαρά ειναι,  μην φοβάσαι,  αυτή τη φορά όλα θα πάνε μια χαρά.... 

Ουου έγραψα μεγάλο κείμενο......


CRVnp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Ξένη said:

Καλημέρα Μαρία....Όλα μια χαρά πάνε,  μην σκέφτεσαι αρνητικά....ξεκινά το μαγνήσιο που σου λέει και ηρέμησε. Για να δεις διάφορες σε εγκυμοσύνη,  επειδή την πρώτη μου εγκυμοσυνη την έχω πρόσφατη και τα θυμάμαι όλα...πέρυσι έμεινα έγκυος στο γαμήλιο ταξίδι,  στην άλλη άκρη του κόσμου,  ταλαιπωρηθηκα πάρα πολύ,  όταν γύρισα από το ταξίδι εγώ ήμουν ήδη 5 εβδομάδων έγκυος αλλά δεν είχα δώσει σημασία σε περίοδο γιατί με το γάμο, με το ταξίδι μετά,  γενικά με τα τρεξίματα,  δεν πίστευα θα μείνω και με την πρώτη έγκυος.  Τεσπα γυρίζουμε απ το ταξίδι,  περνάνε κάποιες μέρες,  πουθενά η περίοδος,  τεσπα μαθαίνω ότι είμαι έγκυος.  Μετά από λίγες μέρες βλέπω αίμα,  ξάπλα εγώ και με ουτροτζεσταν. Τον Αύγουστο ήμουν στον δεύτερο μήνα είχαν ήδη ξεκινήσει οι κράμπες,  έπαιρνα μαγνήσιο κάθε πρωί,  ένα πρωινό με πιάνει ένας πόνος, λέω τελείωσε....έπεσα κάτω από τον πόνο...κυριολεκτικά όμως δεν άντεξα και γονάτισα...λέω πάει θα αποβαλω..Τελικά δεν απεβαλα,  ήταν κραμπα που με έπιασε και γενικά είχα πολλές κράμπες και με ξυπνούσαν και στον υπνο μου κτλ...σε αυτήν την εγκυμοσύνη δεν έχω μέχρι στιγμής. Μερικές φορές νιώθω κάτι ψιλοπονακια αλλά μέχρι εκεί...Εγώ έχασα το μωρό στην 36η εβδομάδα,  ότι χειρότερο, αφού ευχόμουν καλύτερα να είχα αποβάλει τότε.  Δεν θα ήμουν τώρα έτσι...μες στο άγχος..Τώρα και να αγχωνομαστε τι θα καταφέρουμε??? Εσύ Κάνε ότι καλύτερο μπορείς για το μωρό,  πάρε το μαγνήσιο,  μην κουράζεσαι και μην σηκώνεις βάρος και όλα θα πάνε καλά....νομίζω στις βδομάδες είμαστε μαζί, 11 και κάτι δεν είσαι και εσύ? Τι να μας συμβεί σε αυτήν την εβδομάδα,  για να αποβαλεις πρέπει να έχεις από πριν ενδείξεις,  ότι κάτι δεν θα πάει καλά.  Εγώ να σου πω, φοβάμαι την πάω στο γιατρό και μου πει ότι έχει σταματήσει η καρδιά του, όπως και τότε Αλλά μετά λέω, γιατί να μου το πει,  όλα μια χαρά ειναι,  μην φοβάσαι,  αυτή τη φορά όλα θα πάνε μια χαρά.... 

Ουου έγραψα μεγάλο κείμενο......

@Ξένη αγαπημένη μου Ξένη. Σε ευχαριστώ τόσο πολύ για το κείμενό σου και τη συμπαράσταση. Σε καταλαβαίνω απόλυτα και θυμάμαι πολύ καλά την ιστορία σου. Φοβάμαι γιατί και στις 2 προηγούμνες παλίνδρομες δεν είχα καμία ένδειξη, πέρα απότ ένα ένστικτο. Δεν είχα ποτέ αίμαι, ποτέ κράμπες κτλ. Την πρώτη φορά απλά σταμάτησε η καρδιά, τη δεύτερη δεν αναπτύχθηκε ποτέ έμβρυο. Γι' αυτό φοβάμαι τόσο. Ότι θα πάω και θα ακούσω πάλι τα ίδια. Προσπαθώ να είμαι ήρεμη. Πιστεύω μέσα μου ότι όλα θα πάνε καλά. Αλλά φοβάμαι :) παίρνω όλα τα φάρμακα που μου έχει γράψει ο γιατρός, κάνω τις ενέσεις, ξεκίνησα το μαγνήσιο. Ναι, νομίζω είμαστε ακριβώς στις ίδιες μέρες. 11+2 σήμερα. Σε ευχαριστώ πάρα πολύ. Αλήθεια με γεμίζεις κουράγιο. :wub: Να' σαι καλά και στο λέω με όλη μου την καρδιά. 

  • Ευχαριστώ 1

cYJKp1.png5yDop1.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...