Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr

Μανούλες Ιουλίου 2020!!


Vila

Recommended Posts

1 ώρα πρίν, Τζινα38 είπε:

αχ βρε κοριτσια τι ωραια τα νεα σας...εγω σε 2 βδομαδες εχω τον επομενο υπερηχο και λογικα τελος του μηνα η αρχες του χρονου θα κανω αυχενικη αναλογα σε πια βδομαδα θελει ο γιατρος μου να την κανουμε..!!

σε 2 βδομαδες που εχω το ραντεβου θα ειναι 11 εβ.. σε πια βδομαδα σας εβαλε να κανετε την αυχενικη?

11η πηγαίνοντας για 12η εμένα!! Ανυπομονωωω..λένε ότι αν είναι σε καλή θέση βλέπεις κ το φύλλο ε;!;!;! Επίσης σας είπε ο γιατρός για την εξέταση nipt???

5 ώρες πρίν, Giwta1411 είπε:

@Ioannababy έχεις γερό μωράκι μην σκέφτεσαι τίποτα!!!! Προχωράει δυναμικά το ζουζούνι σου! Εύχομαι να υγιής και ήρεμη εγκυμοσύνη από δω και πέρα!!!!

 

@foroulina καλα είμαι εγώ!!! Εν αναμονή!! Περιμένουμε την επόμενη εβδομάδα να δούμε την καρδούλα αν συνεχίζει να χτυπάει και αν μεγαλώνει!! 

Εκτός αυτού ανεβαίνω σήμερα Αθήνα για να κάνω κάποιες εξετάσεις για να δουμε κάποια πράγματα γιατί απευθύνθηκα σε κάποιον εξειδικευμένο γιατρο που ασχολείται με αναπαραγωγή και εξωσωματικές και θέλει να ελέγξει κάποια πράγματα δεδομένης της πρώτης παλινδρομης. Για να δούμε τι φταίει αν δεν πάει και αυτό καλά για να προχωρήσουμε μετά πιο συντονισμένα. Και ηρεμησα είναι η αλήθεια!!! 

Όλα καλά θα πάνε!!! Το σπορακι σου παλεύει κ νομίζω θα παλέψει μέχρι το τέλος!!! Μην άγχωνεσαι!!!

4 ώρες πρίν, Τζινα38 είπε:

κοριτσι μου γλυκο οπως το ειπες σημασια εχει το καλο εμβρυο.... για καποιο λογο δεν προχωρησε το αλλο ισως να ηταν για καλο.!

Κ σε μένα αυτό ακριβώς έγινε.. Αλλά δεν στενοχωρήθηκα..μου αρκούσε που ακουσα μια καρδούλα!!! Οπότε να μη σε ανησυχεί τπτ..

Κ κάτι άλλο συνεχίζετε να μην έχετε συμπτώματα;!!; Γιατί εγώ βρε κορίτσι πέρα από καουρες υπνηλία πεινα κ πρήξιμο δεν έχω κάτι άλλο.. Ακόμα κ τα πονακια στη κοιλιά πλέον έχουν γίνει πιο αραιά.. 

  • Μου αρέσει 2

sw2jp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 5,2k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Just now, Φραουλίνα είπε:

@Emma9 ούτε εγώ έχω κάποιο ιδιαίτερο σύμπτωμα πέρα από πολύ πρήξιμο κι ότι μου βρωμάνε τα ΠΑΝΤΑ 

Καλέ Εγώ ούτε αυτό .. απ την αρχή όλα φυσιολογικά μου μύριζαν πέρα από ελάχιστα που μου βρωμάνε, όπως επίσης όλα μου φαίνονται ίδια στη γεύση.. Μόνο το κρασί που πλέον μου φαίνεται σαν ξύδι.. κατ άλλα τπτ..μα γι αυτο είχα κ πολύ άγχος στον υπέρηχο μέχρι να ακούσω τη καρδούλα.. 


sw2jp2.png

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, Arabella είπε:

@Biky3 μπράβο!Πολύ ευχάριστα τα νέα σου!Με το καλό και η αυχενική!Θα είσαι μάλλον απο τις πρώτες που θα την κάνουν.

@Ioannababy το ίδιο συνέβη και σε μια φίλη μου.Ήταν αρχικά δύο αλλά προχώρησε μόνο το ένα και πήγε πολύ καλά.Τώρα έχει ένα υγιές κοριτσάκι.Όλα να πάνε καλά και να κρατήσεις στα χέρια σου ένα γερό μωράκι.

Καλημέρα σε όλες τις μανούλες της υπέροχης ομαδούλας μας!Εμείς εδώ στα εξωτερικά με 0 βαθμούς, βρισκόμαστε σε απόλυτο χριστουγεννιάτικο μουντ.Σκέφτομαι σιγά σιγά να φτιάξω μελομακάρονα και κουραμπιέδες να μυρίσει το σπίτι.

Να σας ρωτήσω γυμναστικούλα κάνετε; Εγώ σταμάτησα το γυμναστήριο και κάνω κάποιες ασκησούλες στο σπίτι και περπάτημα έξω όποτε είναι εφικτό.

εγω γενικα δεν ειμαι της γυμναστικης αλλα ο γιατρος μου μου ειπε οτι μεχρι να κλεισω τον 3ο να μην κανω εντονη ασκηση η τρεξιμο,,, δεν ξερω ισως λογω εξωσωματικης λογο προηγουμενων αποβολων τι να πω

πρίν από 47 λεπτά , Emma9 είπε:

11η πηγαίνοντας για 12η εμένα!! Ανυπομονωωω..λένε ότι αν είναι σε καλή θέση βλέπεις κ το φύλλο ε;!;!;! Επίσης σας είπε ο γιατρός για την εξέταση nipt???

Όλα καλά θα πάνε!!! Το σπορακι σου παλεύει κ νομίζω θα παλέψει μέχρι το τέλος!!! Μην άγχωνεσαι!!!

Κ σε μένα αυτό ακριβώς έγινε.. Αλλά δεν στενοχωρήθηκα..μου αρκούσε που ακουσα μια καρδούλα!!! Οπότε να μη σε ανησυχεί τπτ..

Κ κάτι άλλο συνεχίζετε να μην έχετε συμπτώματα;!!; Γιατί εγώ βρε κορίτσι πέρα από καουρες υπνηλία πεινα κ πρήξιμο δεν έχω κάτι άλλο.. Ακόμα κ τα πονακια στη κοιλιά πλέον έχουν γίνει πιο αραιά.. 

τι ειναι αυτη η εξεταση πρωτη φορα την ακουω.!

οσο για τα συμπτωματα οσο πανε και μειωνονται... οι καουρες εμφανιζονται που και που το ιδιο και τα πονακια..

εχω ομως συχνοουρια και το πριξιμο


mfzgp3.png4QgMp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπερα κορίτσια!! Μόλις είδα ότι είχα γράψει μια ολόκληρη έκθεση να σας στείλω κ δεν την έστειλα τλκ. Εγώ είμαι πολύ ήρεμη γενικά, ίσως παίζει ρόλο ότι έχω κ άδεια, όμως τις ώρες που έχω αναγούλες με πιάνει ένας πανικός, κάτι νεύρα, θέλω απόλυτη ησυχία.. Για ξύλο είμαι!μολις τελειώσουν επανέρχομαι

Τα μαλλιά κ εμένα είναι χάλια, έχω κ μερικά άσπρα αλλά όσο αντέχω δε θα τα κάνω. Ο γιατρός μου επιτρέπει τα πάντα αλλά η κομμώτρια μου δεν δέχεται να μου τα βάψει ειδικά τώρα στην αρχή. Το έχετε ξανακούσει αυτό? Χάχα! 

Arabella εγώ δεν είμαι καθόλου της γυμναστικής οπότε δε με απασχολεί το θέμα. Δε ρώτησα καν :roll:

Ioannababy σημασία έχει ότι ο γιατρός είναι πολύ ευχαριστημένος έστω κ με το ένα μωρακι κ ότι όλα συνεχίζουν καλά! Μπράβο! 

Foroulina αυτά τα μπεζ υγρα θυμάμαι να μου έχει πει ο γιατρός μου ότι δεν είναι τπτ απλά ότι θέλουν λίγη ξεκουραση. Πλησιάζει κ η Παρασκευή κ θα ηρεμήσεις με τον υπέρηχο!

Emma9 εγώ από συμπτώματα όπως σας είπα έχω πολλές αναγούλες.ελπίζω να τελειώσουν σύντομα γιατί στις 2 προηγούμενες εγκυμοσύνες είχα μέχρι τον 5ο.Τι είναι αυτή η εξέταση?? Στην αυχενική ειδικά τα αγοράκια φαίνονται εύκολα! Εμένα κ στα 2 μου αγόρια μου είχαν δώσει πιθανότητες 90%. Αφού στις φώτο το βλέπαμε κ εμείς! :-D

Biky3, elenaki, vila μου πολυ ευχάριστα τα νεα σας!!! Ανυπομονώ κ εγώ να ξαναπάω στο γιατρό! 

Φραουλινα κ Αντζελινα30 με το καλό να πάτε στο γιατρό αύριο κ να απολαύσετε τα μωράκια σας! Καλά αποτελέσματα! 

  • Μου αρέσει 5

b3Egp2.png

Link to comment
Share on other sites

Εμένα κορίτσια αυχενική μου έβαλε στις 12μιση βδομάδες.

Από συμπτώματα είμαι πολύ καλά και τρώω πολύ καλά επίσης χαχαχαχα γενικά μια πείνα υπάρχει!

Γυμναστικουλα πριν μάθω για την εγκυμοσύνη έκανα τον τελευταίο καιρό εντατικά πιλάτες και γιόγκα, μόλις έμαθα πως είμαι έγκυος σταμάτησα και τώρα σκέφτομαι μετά την αυχενική να ξεκινήσω γιόγκα πρεναταλ στο σπίτι μόνη μου έχω βρει κάτι πολύ ωραία προγραμματακια στο YouTube! Πιο πολύ το θέλω για να με βοηθήσει με πιασίματα και πόνους όσο θα αλλάζει το σώμα μου.

  • Μου αρέσει 2

XDXPp2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια!Η γυμναστικούλα, εφόσον βέβαια το επιτρέπει ο ντοκτορ κάνει καλό.Βοηθάει στους πόνους και ενδυναμώνει το σώμα.Κι εγώ πριν την εγκυμοσύνη έκανα έντονη γυμναστική 3 με 4 φορές την εβδομάδα.Τώρα λίγες ασκησούλες στο σπίτι και περπάτημα.Έχω αρχίσει ήδη να κουράζομαι πιο εύκολα κι έχω και υπνηλία.Θα κάνω όμως και yoga για εγκύους αργότερα.Είχα κάνει και στην πρώτη μου εγκυμοσύνη και ήταν πολύ ωραία εμπειρία.

Το ΝΙPT είναι μια εξειδικευμένη εξέταση αίματος που γίνεται για την ανιχνεύση κάποιων χρωμοσωματικών ανωμαλιών.Είναι μη επεμβατική, σε αντίθεση με την αμνιοπαρακέντηση και την λήψη τροφοβλάστης.Εγώ μάλλον θα την κάνω γιατί είμαι 35.Την αυχενική θα την κάνω, στην 12η εβδ. (11 + 4) .Ο γιατρός μου είπε ότι για εκείνον η 12η εβδομάδα είναι ιδανική για τις μετρήσεις τις αυχενικής.

  • Μου αρέσει 2

  BeKsp1.png smQAp1.png 

Link to comment
Share on other sites

Just now, foroulina είπε:

@gigi αχ να σαι καλά κοριτσάκι μου.πριν είχα λίγα ροζ...για να δούμε...

Για την εξέταση nipt μου είχε πει ο προηγούμενος γιατρός. @Arabella ξέρεις τιμη?

 @foroulina στη Γερμανία κοστίζει 269€.Στην Ελλάδα με μια ματιά που έριξα στο διαδίκτυο είναι γύρω στα 500€.Ρώτησε όμως καλύτερα τον γιατρό σου γιατί μπορεί οι τιμές να είναι διαφορετικές απο κέντρο σε κέντρο.


  BeKsp1.png smQAp1.png 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλημέρα σε όλα τα κορίτσια!

 @Arabella ευτυχώς που δεν έτρωγα να μου κάτσει κανένα κορν φλεικς στο λαιμό και να με τρέχετε!:-Pχαχα

Υπάρχει και μια σελίδα στο fb .Θα πάρω να ρωτήσω τιμη και θα σας πω.


5iXPp3.pngLnKZp3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια! 

Arabella κ εγώ σχεδόν 36 είμαι. Ο γιατρός δε μου μίλησε γιαυτη την εξέταση γιατί γενικά μου πρότεινε να μείνω στις βασικές δηλ αυχενική κ β επιπεδου. Μου είπε ότι αν ήταν πρώτη εγκυμοσύνη θα έκανα σίγουρα παραπάνω εξετάσεις αλλά τώρα η γνώμη του είναι να μη κάνω.δεν το έχω ξεκαθαρίσει ακόμα.. Το σκέφτομαι. Θα κάνω αυχενική με το καλο 20/12 κ μετά θα αποφασίσω μάλλον. Αυτή που λες πολύ ακριβή! Αλλά κ η αμνιοπαρακεντηση νομίζω είναι ακριβή κ την φοβάμαι πολύ.

Foroulina ο γιατρός τι σου είπε για τα υγρά? Σου έδωσε χάπια? 

Κορίτσια μπράβο σας!! Πολύ γυμναστική έχει πέσει στην ομάδα!!!! Εγώ δε συγκινούμαι πάντως.. τεμπελα!!! 


b3Egp2.png

Link to comment
Share on other sites

@gigi μου έπαιρνα ήδη 6 ουτρο.3 από το στόμα και 3 κολπικα.μου είπε ότι δεν είναι κάτι ανησυχητικό το λίγο και να ξεκουραστώ 7 μέρες.λιγο δύσκολο βέβαια με τον μικρό.Δευτέρα έκατσε ο άντρας μου και σήμερα Ήρθε η μάνα μου.αυριο περιμένω πως και πως να δω τι γίνεται.με έπιασαν και πονοι περίοδοι πριν λίγο και τα είδα όλα.

Φαντάσου μου είπε να μην βγω ούτε μέχρι το περίπτερο.και εγώ πάω και παίρνω τον μικρό από τον παιδικό.


5iXPp3.pngLnKZp3.png

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλημέρα. Εύχομαι σε όλες καλές και τελειόμηνες εγκυμοσύνες! Επειδή διάβασα ότι έχετε ερωτήσεις για τη ΝΙΡΤ, η τιμή εξαρτάται από το πακέτο. Εγώ εδώ που ζω είναι δωρεάν για όλες τις γυναίκες ανεξαρτήτου ηλικίας, αλλά το μικρό πακέτο. Δηλαδή κοιτάνε τρισωμία 13, 18 και 21 και σου λένε και το φύλλο αν θες. Τώρα όσο για  την τεχνική, παίρνουν αίμα από εσάς και απομονώνουν το εμβρυϊκό DNA που υπάρχει ελέυθερο στην κυκλοφορία του αίματός μας και από εκεί μπορούν και κάνουν τις εξετάσεις.


cYJKp1.png5yDop1.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια!

@foroulina είναι δύσκολο να έχεις ένα νήπιο και να μπορείς να ξεκουράζεσαι.Ιδιαίτερα χωρίς βοήθεια.Οι πόνοι περιόδου έχω διαβάσει σχετίζονται και με την μήτρα που μεγαλώνει.Ωστόσο ξεκουράσου και μίλα με τον γιατρό σου καλύτερα.

@gigi εμένα απλά με ενημέρωσε για την ύπαρξη της εξέτασης και την δυνατότητα για έναν πιο καλό έλεγχο με μια απλή λήψη αίματος.Εγώ έχω αποφασίσει να την κάνω, επειδή δεν είναι επεμβατική και θα δώσει πιο ακριβή αποτελέσματα.

@Μαρία_Λ χρήσιμες οι πληροφορίες σου και έχει ιδιαίτερο ενδιαφέρον το γεγονός οτι προσφέρουν, έστω το μικρό πακέτο,δωρεάν.

 

  • Μου αρέσει 1

  BeKsp1.png smQAp1.png 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...