Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 8 ώρες πρίν, Aangelika8 είπε:

      Είναι πολύ πιθανό απλά να μη σου ταίριαξε το πρωτόκολλο. Εγω εκανα ωοληψια με arvekap γιατί έχω ιστορικό με υπερδιεγερσεις κ ενώ βλέπαμε γύρω στα 13 πήραμε 7 από τα οποία ήταν μόνο 4 καλά κανένα δεν προχωρησε. 2 μήνες μετά νέα ωοληψια με arvekap κ ovitrelle, αποφύγαμε την υπερδιέγερση, πήραμε 16 ωάρια ήταν ώριμα τα 13 κ τώρα περιμένω αποτελέσματα προεμφυτευτικου από 8 βλαστοκυστες!! Μην απογοητεύεσαι κ έχεις κ 3 που περιμένεις να δεις τι θα γίνει! 

      Καλησπέρα! Είναι ανάμεικτα τα συναισθήματα.. ισως γιατι δεν περιμενα οτι ηταν πιθανο να συμβει αυτο με τετοιο αριθμο ωαριων...περιμενα την πιθανή αποτυχία μετέπειτα αλλα οχι απο τωρα.. φαντάζομαι κ εσυ πως θα ένιωσες την πρωτη φορα! τελος παντων προχωράω οπως λες και περιμένω γιατι κανεις δεν ξερει πως θα εξελιχθει και θα προσπαθησω να ειμαι αισιοδοξη!!

      Καλή επιτυχια σου εύχομαι αυτη τη φορα!!!

Μανούλες Ιουλίου 2020!!


Vila

Recommended Posts

καλημερα...αν καταλαβα καλα(απο την τιμη που ειπατε)πρεπει ειναι η εξεταση που ειναι αντίστοιχη της αμνιοπαρακεντησης...σ δειχνει σε χαμηλοτερο ποσοστο βεβαια αλλα εξισου υψηλο!νομιζω στην ελλαδα τουλαχιστον προτεινεται σε ηλικιες ανω των 35 ή σε περιπτωση που δουν κατι στην αυχενικη κ στις εξετασεις π γίνονται τοτε(τρίσωμια,συνδρομο down)..


BBILp3.png8ZWsp3.pngAY0qp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 5,2k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

On 4/12/2019 at 4:02 ΜΜ, Vila είπε:

Γειά σας φίλες μου!! Μόλις γύρισα από γιατρό!! Όλα τέλεια!! Τι υπέροχο συναίσθημα!!! Η καρδούλα χτυπούσε ακόμα πιο δυνατά αυτή τη φορά!! ❤️  χεράκια ποδαράκια κουνούσε απίστευτο είναι!! Αυχενική έχουμε σε 3 εβδομάδες περίπου! 

@Biky3 μαζί πάμε :x

Εσύ ποτέ είχες τελευταία περίοδο?

 

@Ioannababy όλα για καλό γίνονται!! Τώρα ξέρεις πως έχεις ένα υγιέστατο μωράκι!!

@elenakii22 με το καλό και η καρδούλα!

@foroulina εσύ με τα μπεζ υγρά που είχες όλα καλά???

On 26/11/2019 at 11:56 ΜΜ, "Gigi" είπε:

 

Εγώ τελευταία περίοδο είχα 28 Σεπτ. Στο ίντερνετ υπολόγισα πητ 4.7 Αλλά ο γιατρός μου το έβγαλε στις 6.7.. Όταν θα κάνω την Αυχενική θα είμαι 13η εβδομάδα... καλύτερα είναι κάπου στη μέση να την κάνεις για να φανεί καλύτερα η εξέταση...


Qnwvp2.png

Link to comment
Share on other sites

Εγώ στην αυχενική θα είμαι 12w5d, αυτό θεωρείται 13η εβδομάδα έτσι?? Γιατί με τις εβδομάδες έχω καταμπερδευτει! Κι εμένα ο γιατρός ενώ αρχικά είχα Πητ 29/6 με βγάζει 01/7! Δύο μέρες διαφορά δηλαδή όπως κι εσένα χαχαχα

  • Μου αρέσει 1

XDXPp2.png

Link to comment
Share on other sites

Γεια κορίτσια...σήμερα πήγα για υπέρηχο..είμαι 7 εβδομάδων και πέντε ημερών..ακούσαμε την καρδούλα..απλά το μέγεθος του μωρου είναι λίγο μικρότερο από την ηλικία κύησης...είναι 9,2 mm..έπρεπε να 1 εκατοστό..και μου είπε ότι έχουμε απόκλιση 10 %..μου ανεφερε ότι μπορεί η σύλληψη να έγινε λίγο πιο αργά για αυτό να είναι πιο μικρό και να μην ανησυχώ...απλά θα πάω σε δύο εβδομάδες να με δει ... Μου έδωσε σαλοσπιρ και προγενεστερονη για να με ενισχυσει.. πιστεύετε ότι πρέπει να προβληματιστω;

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Vila είπε:

Εγώ στην αυχενική θα είμαι 12w5d, αυτό θεωρείται 13η εβδομάδα έτσι?? Γιατί με τις εβδομάδες έχω καταμπερδευτει! Κι εμένα ο γιατρός ενώ αρχικά είχα Πητ 29/6 με βγάζει 01/7! Δύο μέρες διαφορά δηλαδή όπως κι εσένα χαχαχα

@Vilaναι, θα είσαι στην 13 εβδομάδα.

  • Μου αρέσει 1

  BeKsp1.png smQAp1.png 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

4 ώρες πρίν, elenakii22 είπε:

καλημερα...αν καταλαβα καλα(απο την τιμη που ειπατε)πρεπει ειναι η εξεταση που ειναι αντίστοιχη της αμνιοπαρακεντησης...σ δειχνει σε χαμηλοτερο ποσοστο βεβαια αλλα εξισου υψηλο!νομιζω στην ελλαδα τουλαχιστον προτεινεται σε ηλικιες ανω των 35 ή σε περιπτωση που δουν κατι στην αυχενικη κ στις εξετασεις π γίνονται τοτε(τρίσωμια,συνδρομο down)..

Γεια σου @elenakii22.Όχι, το τεστ NIPT δεν είναι αντίστοιχο της αμνιοπαρακέντησης γιατί δίνει αποτελέσματα της τάξης του 95+ % για συγκεκριμένες χρωμοσωματικές ανωμαλίες όπως τρισωμία 21, 18 και κάποιες άλλες.Η αμνιοπαρακέντηση δίνει 100% αποτελεσμέματα, είναι διαγνωστική εξέταση και η πιο ακριβής.Όταν υπάρχει κάποια ένδειξη στην αυχενική τότε οι γιατροί συστήνουν τη  αμνιοπαρακέντηση.Είναι μια επεμβατική εξέταση που έχει κι ένα μικρό ποσοστό κάτι να πάει σταβά και να επέλθει αποβολή μετά την εξέταση.

Το NIPT εχώ θα το κάνω γιατί δεν είναι επεμβατικό, δίνει μεγάλο ποσοστό ακρίβειας (για down νομίζω 99%), είμαι στο όριο ηλικιακά και σκέφτομαι ότι θα λειτουργήσει συμπληρωματικά με την εξέταση της αυχενικής.

Just now, Τζινα38 είπε:

δηλαδη εγω που ειναι σημερα 9 κ 3 θεωρουμε 10η βδομαδα??? δεν το ηξερα οτι παει ετσι

Ναι κορίτσι μου γιατί όταν θα είσαι 10 εβδομάδων ακριβώς σημαίνει ότι έχεις συμπληρώσει 10 εβδομάδες κύησης δηλ. 70 ημέρες.

Just now, Αντζελίνα 30 είπε:

Γεια κορίτσια...σήμερα πήγα για υπέρηχο..είμαι 7 εβδομάδων και πέντε ημερών..ακούσαμε την καρδούλα..απλά το μέγεθος του μωρου είναι λίγο μικρότερο από την ηλικία κύησης...είναι 9,2 mm..έπρεπε να 1 εκατοστό..και μου είπε ότι έχουμε απόκλιση 10 %..μου ανεφερε ότι μπορεί η σύλληψη να έγινε λίγο πιο αργά για αυτό να είναι πιο μικρό και να μην ανησυχώ...απλά θα πάω σε δύο εβδομάδες να με δει ... Μου έδωσε σαλοσπιρ και προγενεστερονη για να με ενισχυσει.. πιστεύετε ότι πρέπει να προβληματιστω;

Γεια σου @Αντζελίνα 30. Με το καλό το μωράκι σου.Πολλές φορές συμβαίνει να υπάρχουν μικρές αποκλίσεις και το έμβρυο να φαίνεται στον υπέρηχο μικρότερο.Αυτό όπως σου είπε ο γιατρόα μπορεί να οφείλεται σε καθυστερημένη σύλληψη.Κι έμενα ο γιος μου είχε όπως βλέπω στους υπερήχους 2 - 3 μέρες αποκλίσεις αλλά όλα πήγαν τέλεια.Εγώ θα έλεγα να μην προβληματιστείς, να ακολουθήσεις τις υποδείξεις του γιατρού και να σκέφτεσαι θετικά :)


  BeKsp1.png smQAp1.png 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Arabella είπε:

Γεια σου @elenakii22.Όχι, το τεστ NIPT δεν είναι αντίστοιχο της αμνιοπαρακέντησης γιατί δίνει αποτελέσματα της τάξης του 95+ % για συγκεκριμένες χρωμοσωματικές ανωμαλίες όπως τρισωμία 21, 18 και κάποιες άλλες.Η αμνιοπαρακέντηση δίνει 100% αποτελεσμέματα, είναι διαγνωστική εξέταση και η πιο ακριβής.Όταν υπάρχει κάποια ένδειξη στην αυχενική τότε οι γιατροί συστήνουν τη  αμνιοπαρακέντηση.Είναι μια επεμβατική εξέταση που έχει κι ένα μικρό ποσοστό κάτι να πάει σταβά και να επέλθει αποβολή μετά την εξέταση.

Το NIPT εχώ θα το κάνω γιατί δεν είναι επεμβατικό, δίνει μεγάλο ποσοστό ακρίβειας (για down νομίζω 99%), είμαι στο όριο ηλικιακά και σκέφτομαι ότι θα λειτουργήσει συμπληρωματικά με την εξέταση της αυχενικής.

Ναι κορίτσι μου γιατί όταν θα είσαι 10 εβδομάδων ακριβώς σημαίνει ότι έχεις συμπληρώσει 10 εβδομάδες κύησης δηλ. 70 ημέρες.

Γεια σου @Αντζελίνα 30. Με το καλό το μωράκι σου.Πολλές φορές συμβαίνει να υπάρχουν μικρές αποκλίσεις και το έμβρυο να φαίνεται στον υπέρηχο μικρότερο.Αυτό όπως σου είπε ο γιατρόα μπορεί να οφείλεται σε καθυστερημένη σύλληψη.Κι έμενα ο γιος μου είχε όπως βλέπω στους υπερήχους 2 - 3 μέρες αποκλίσεις αλλά όλα πήγαν τέλεια.Εγώ θα έλεγα να μην προβληματιστείς, να ακολουθήσεις τις υποδείξεις του γιατρού και να σκέφτεσαι θετικά :)

Σε ευχαριστώ πολυ... Ναι αυτό θα κάνω κι όλα θα κυλήσουν όπως θα έρθουν..

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

Just now, Αντζελίνα 30 είπε:

Γεια κορίτσια...σήμερα πήγα για υπέρηχο..είμαι 7 εβδομάδων και πέντε ημερών..ακούσαμε την καρδούλα..απλά το μέγεθος του μωρου είναι λίγο μικρότερο από την ηλικία κύησης...είναι 9,2 mm..έπρεπε να 1 εκατοστό..και μου είπε ότι έχουμε απόκλιση 10 %..μου ανεφερε ότι μπορεί η σύλληψη να έγινε λίγο πιο αργά για αυτό να είναι πιο μικρό και να μην ανησυχώ...απλά θα πάω σε δύο εβδομάδες να με δει ... Μου έδωσε σαλοσπιρ και προγενεστερονη για να με ενισχυσει.. πιστεύετε ότι πρέπει να προβληματιστω;

Αντζελινα μου γλυκια με το καλο να ερθει το μωρακι σου..εγω στον 1ο υπερηχο ειχα 1 βδομαδα διαφορα σε σχεση με την ΤΕΠ στον 2ο υπερηχο ειχα αποκλιση 4 μερες με την ΤΕΠ οποτε μην αγχωνεσαι οσο  θα μεγαλωνει το σπορακι σου θα φτασει εκει που πρεπει.!


mfzgp3.png4QgMp3.png

Link to comment
Share on other sites

22 ώρες πρίν, Τζινα38 είπε:

εγω γενικα δεν ειμαι της γυμναστικης αλλα ο γιατρος μου μου ειπε οτι μεχρι να κλεισω τον 3ο να μην κανω εντονη ασκηση η τρεξιμο,,, δεν ξερω ισως λογω εξωσωματικης λογο προηγουμενων αποβολων τι να πω

τι ειναι αυτη η εξεταση πρωτη φορα την ακουω.!

οσο για τα συμπτωματα οσο πανε και μειωνονται... οι καουρες εμφανιζονται που και που το ιδιο και τα πονακια..

εχω ομως συχνοουρια και το πριξιμο

Είναι αντί για αμνιοπαρακεντηση ..ιδια ακριβως απλα ειναι εξεταση αίματός..32 ειμαι αλλα θέλει λέει να μου τη κάνει!!

  • Μου αρέσει 1

sw2jp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Just now, Sofoulis είπε:

Κορίτσια να σας ρωτήσω κάτι, όλες είχατε καφέ υγρά πριν την χοριακη???

Εγώ ειχα, ναι. Ένα σαββατοκύριακο με ελάχιστα καφέ και ελάχιστο αίμα, με πονακια περιόδου. Αφού νόμιζα πως αδιαθετησα! Μετά από τρεις μέρες έκανα το τεστ που βγήκε αχνό θετικό και τη χοριακη που βγήκε 51


BA68p2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, FofiK είπε:

Εγώ ειχα, ναι. Ένα σαββατοκύριακο με ελάχιστα καφέ και ελάχιστο αίμα, με πονακια περιόδου. Αφού νόμιζα πως αδιαθετησα! Μετά από τρεις μέρες έκανα το τεστ που βγήκε αχνό θετικό και τη χοριακη που βγήκε 51

Με βλαστοκυστες?


bCX6p3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...