Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 48 λεπτά , bcd18 είπε:

      Καλησπέρα! Ναι εχεις δίκιο! Πρέπει να ρωτήσει αν η τιμη θα είναι για μια ή και για δεύτερη προσπάθεια.
      Τι άλλο να ρωτήσει;  Αραγε εδώ θα είναι Ελληνίδες ή μπορεί και από αλλη  χώρα; 

      Φυσικά και μπορεί να ρωτήσει για την καταγωγή. Εμένα μου είχε πει από μόνος του ο γιατρός μου, ότι στις Ελληνίδες δίνουν Ελληνίδες δοτριες και για λόγους χαρακτηριστικών. Αυτό ήταν η πολιτική του κέντρου που ήμουν, αλλά εννοείται ότι μπορεί να το ρωτήσει αν ισχύει και στα άλλα κέντρα. Ας κάνει μια ερώτηση, γιατί άκουσα κάτι περίεργα πρόσφατα, αν υπάρχει περίπτωση να την αντιστοιχισουν με συγκεκριμένη δότρια και δεν ανταποκριθεί στη διέγερση η δότρια, να μην πάρουν κανένα ωάριο, τι γίνεται τότε; Επίσης να ρωτήσει τι ισχύει με το μητρώο δοτριων και πόσα παιδιά μπορεί να δώσει η κάθε μία. Μόλις της το αναλύσουν θα της έρθει σίγουρα να της διευκρινίσουν διάφορα πράγματα!

Τι επιδόματα δικαιούμαστε;;


Recommended Posts

On 18/7/2020 at 2:41 ΠΜ, P.L.L. είπε:

Είμαι ακριβώς στην ίδια κατάσταση με εσένα. Στο πρώτο παιδί γεννησα τέλος Νοεμβρίου οποτε είχε γίνει η πρόσληψη και πήρα τα πάντα από το ΙΚΑ και από τον ΟΑΕΔ. Τώρα που γεννάω αρχες Οκτώβρη και θα είμαι ακόμα στο ταμείο ανεργίας όταν καταβάλεται το επίδομα γεννας και λοχείας από το ΙΚΑ το δικαιούμαι; Δεν έχω ιδέα. Δεν υπάρχει άλλη κοπέλα ρε κορίτσια που να το έχει περάσει αυτό να μας διαφωτίσει; 

Και άνεργη να είσαι αν έχεις 200 ενσημα πριν κάνεις τα χαρτιά σου για το επίδομα τοκετού (56 μέρες πριν την ΠΗΤ) θα πάρεις τα επιδόματα. Μόνο το επίδομα του ΟΑΕΔ δεν θα πάρουμε γιατι πρέπει κατά την έναρξη της άδειας τοκετού να είμαστε σε εργασιακή σχέση (εγώ απολύθηκα 30/6 κ γύρω στις 15/8 που θα κάνω τα χαρτιά μου στο ΙΚΑ θα είμαι άνεργη)

  • Μου αρέσει 2

l4uHp3.pnghqpcp3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Διαφημίσεις

Επανέρχομαι με πληροφορίες γιατί έκανα σήμερα τα χαρτιά μου για το επίδομα κυοφοριας. Τα επιδόματα από το ΙΚΑ τα δικαιούμαστε κι ας βρισκόμαστε σε ταμείο ανεργίας (εφοσον έχουμε συμπληρώσει τα 200 ένσημα). Εγώ προσκομισα βεβαίωση του Οαεδ κ ήθελαν κ την καταγγελία σύμβασης από τον εργοδότη για να δουν την τελευταια ημέρα εργασίας. Με το καλό να κρατήσουμε τα μωράκια μας στις αγκαλιές μας! 

Link to comment
Share on other sites

On 3/8/2020 at 5:00 ΜΜ, Kate83 είπε:

Επανέρχομαι με πληροφορίες γιατί έκανα σήμερα τα χαρτιά μου για το επίδομα κυοφοριας. Τα επιδόματα από το ΙΚΑ τα δικαιούμαστε κι ας βρισκόμαστε σε ταμείο ανεργίας (εφοσον έχουμε συμπληρώσει τα 200 ένσημα). Εγώ προσκομισα βεβαίωση του Οαεδ κ ήθελαν κ την καταγγελία σύμβασης από τον εργοδότη για να δουν την τελευταια ημέρα εργασίας. Με το καλό να κρατήσουμε τα μωράκια μας στις αγκαλιές μας! 

Καλησπέρα,μια διευκρίνιση θα ήθελα.Τα 200 ενσημα συγκεντρωτικά υποθέτω για το έτος που κάνεις την αίτηση πχ.2020 τώρα;Με το καλό το μωράκι σου!


ibK9p3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, ranial83 είπε:

Καλησπέρα,μια διευκρίνιση θα ήθελα.Τα 200 ενσημα συγκεντρωτικά υποθέτω για το έτος που κάνεις την αίτηση πχ.2020 τώρα;Με το καλό το μωράκι σου!

Αντιγράφω από τον ιστό τόπο του Εφκα: Για την χορήγηση του επιδόματος μητρότητας στην ασφαλισμένη μισθωτή του ΕΦΚΑ Μισθωτών (τ.ΙΚΑ- ΕΤΑΜ), προϋπόθεση για τη χορήγηση αυτού είναι η ασφαλισμένη να έχει πραγματοποιήσει 200 τουλάχιστον ημέρες εργασίας κατά τα δύο τελευταία έτη τα προηγούμενα της πιθανής ή της πραγματικής ημέρας τοκετού και να μην εργάζονται κατά το χρόνο της επιδότησης. Άρα, τα δύο έτη αναφέρονται όχι στο τρέχον αλλά στα προηγούμενα. Να είσαι καλά, σε ευχαριστώ πολύ πολύ, το ίδιο εύχομαι κ σε σένα!! 

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 months later...

Καλησπέρα σας , βρισκομαι στην 24 εβδομαδα κύησης και προετοιμάζομαι σιγα σιγά για να συγκεντρωσω οτι δικαιολογητικά χρειαζονται για να βγω σε άδεια κύησης,θα μπορουσε να μου εξηγησει καποια κοπελα τι διαδικασια εκανε προσφατα; να σημειωσω οτι ο γιατρος μου ειναι ιδιωτικός αλλα εχει σφραγίδα του ΕΟΠΥ.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...
On 22/11/2019 at 11:58 ΜΜ, νικηαντωνια81 είπε:

Linaki από 1/1/2020 2000€ για κάθε παιδί που γεννιέται . Αυτό ψηφίστηκε από την νέα κυβέρνηση . Μέχρι τώρα δεν δινόταν επίδομα τοκετού παρά μόνο κυοφορίας κ λοχείας 

Με την προϋπόθεση ότι η μητέρα εργαζόταν και είχε τα απαιτούμενα ένσημα 

Άρα εσυ θα πάρεις κ επίδομα λοχείας και τα 2000€ + το εξάμηνο του ΟΑΕΔ αν το αιτηθείς

Επίσης είναι και το επίδομα παιδιού το οποίο υποβάλλεται από τον λογιστή σοας η αίτηση που λέγεται Α21.

Νικη Αντωνία είσαι λογίστρια αν θυμάμαι καλά ,να σε ρωτήσω κάτι;

Link to comment
Share on other sites

15 ώρες πρίν, νικηαντωνια81 είπε:

Τρομερή μνήμη μπραβο. Ναι οτι θέσ κοριτσι μου

Εγώ θα είμαι άνεργη όταν μπαίνω στην άδεια κύησης , δικαιούμαι κάτι από όλα; Επίσης όταν θα γεννήσω κ θα μπω στο λοχείας θα έχω ξεκινήσει την σύμβαση στην δουλειά μου, από ότι κατάλαβα δεν θα λάβω  την μισθοδοσία μου για το διάστημα που θα είμαι σε άδεια λοχείας.;

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Κορίτσια καλησπέρα 

εχω παραιτηθει απο τη δουλεια μου πριν μια εβδομαδα 

τωρα θα υπογραψω μαλλον καπου συμβαση αοριστου

δεν τους εχω πει κατι για εγκυμοσυνη

δικαιουμαι τα επιδοματα κανονικα τωρα ;;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...