Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 3 λεπτά , Fay_ είπε:

      Ευχαριστώ! Έκλεισα να παω αύριο απόγευμα στο Έλενα μπας και βγάλω άκρη.. ελπίζω να μην είναι αργά.. έκανες τεστακι σήμερα; 😊

      Δεν πιστεύω πως έπαθαν κάτι τα εμβρυακια,δεν έχεις θρομβοφιλια απ'οσο είπες.Εκανες πολύ καλά που θα πας να μιλήσεις με την αιματολογο,θα δεις που θα σε καθησυχάσει.Παντως το πότε θα ξεκινήσει κάποια έγκυος να κάνει ενέσεις,δεν είναι στάνταρ.Οταν ήμουν έγκυος τις είχα ξεκινήσει εκεί γύρω στην αυχενική,ήμουν και 37.Τωρα είμαι 39 και τις ξεκίνησα από την επόμενη ημέρα της εμβρυομεταφοράς.Παιζει ρόλο και η ηλικία.Σαλοσπιρ σου έδωσε?

      Ναι έκανα τεστ,είναι θετικό,το έβαλα στο προφίλ ❤️Έχω συγκρατημένη χαρά,θέλω να δω τι θα γίνει με τη χοριακη,ελπίζω να μην έχουμε εκπλήξεις 

Τι επιδόματα δικαιούμαστε;;


Recommended Posts

Γειά σας βρε κορίτσια! Θα ήθελα να ρωτήσω αν κάποια κοπέλα ξέρει... Διανύω την 34η εβδομάδα της εγκυμοσύνης μου έχω ΠΗΤ 2/1/2020 και στις 7 Νοεμβρίου έκανα τα χαρτιά μου για το επίδομα κύησης. Την προηγούμενη Παρασκευή μου έβαλαν τα χρήματα! Τι άλλο δικαιούμαι;; Επίδομα τοκετού υπάρχει ακόμα;;; Δεν έχω ιδέα από αυτά και είναι η 1η φορά που πήρα επίδομα. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Linaki από 1/1/2020 2000€ για κάθε παιδί που γεννιέται . Αυτό ψηφίστηκε από την νέα κυβέρνηση . Μέχρι τώρα δεν δινόταν επίδομα τοκετού παρά μόνο κυοφορίας κ λοχείας 

Με την προϋπόθεση ότι η μητέρα εργαζόταν και είχε τα απαιτούμενα ένσημα 

Άρα εσυ θα πάρεις κ επίδομα λοχείας και τα 2000€ + το εξάμηνο του ΟΑΕΔ αν το αιτηθείς

Επίσης είναι και το επίδομα παιδιού το οποίο υποβάλλεται από τον λογιστή σοας η αίτηση που λέγεται Α21.

  • Μου αρέσει 1

ugAHp3.png

jfV0p3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, νικηαντωνια81 είπε:

Linaki από 1/1/2020 2000€ για κάθε παιδί που γεννιέται . Αυτό ψηφίστηκε από την νέα κυβέρνηση . Μέχρι τώρα δεν δινόταν επίδομα τοκετού παρά μόνο κυοφορίας κ λοχείας 

Με την προϋπόθεση ότι η μητέρα εργαζόταν και είχε τα απαιτούμενα ένσημα 

Άρα εσυ θα πάρεις κ επίδομα λοχείας και τα 2000€ + το εξάμηνο του ΟΑΕΔ αν το αιτηθείς

Επίσης είναι και το επίδομα παιδιού το οποίο υποβάλλεται από τον λογιστή σοας η αίτηση που λέγεται Α21.

Σε ευχαριστώ παρα πολυ για την απάντηση σου! Αυτό το Α21 υποβάλλεται αφού γεννηθεί το μωράκι;;; 

Link to comment
Share on other sites

Ναι βέβαια. Προσκομίζεις στον λογιστή σου πιστοποιητικό οικογενειακής κατάστασης με το μωρό μέσα εννοείται καθώς κ το ΑΜΚΑ του μωρού . Ότι θες στη διάθεσή σου.

  • Μου αρέσει 1

ugAHp3.png

jfV0p3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

12 ώρες πρίν, νικηαντωνια81 είπε:

Ναι βέβαια. Προσκομίζεις στον λογιστή σου πιστοποιητικό οικογενειακής κατάστασης με το μωρό μέσα εννοείται καθώς κ το ΑΜΚΑ του μωρού . Ότι θες στη διάθεσή σου.

Ευχαριστώ πάρα πολύ!!!!! Να σαι καλά... Κορίτσια έχουν δυσκολέψει πολύ τα πράγματα με το οικονομικό και αυτά τα χρήματα είναι μια ανάσα... 

9 ώρες πρίν, Γλυκερια123 είπε:

Εκτος απ ολα αυτα ειναι και το συμπληρωματικο επιδομα του οαεδ που το παιρνεις αφου παρεις πρωτα το κυοφοριας-λοχειας 

Άρα τώρα θα πρέπει να κάνω τα χαρτιά μου για το μητροτητας;; 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Linaki.24 είπε:

Ευχαριστώ πάρα πολύ!!!!! Να σαι καλά... Κορίτσια έχουν δυσκολέψει πολύ τα πράγματα με το οικονομικό και αυτά τα χρήματα είναι μια ανάσα... 

Άρα τώρα θα πρέπει να κάνω τα χαρτιά μου για το μητροτητας;; 

Συμφωνω..το καλυτερο θα ηταν να πας στο ικα..απ την πρωτη μερα που ξεκινανε οι 56 μερες πριν τον τοκετο (την πητ) πας στο ικα και και κανεις τα χαρτια για να παρεις το επιδομα κυοφοριας..μετα την πητ πας παλι στο ικα και κανεις τα χαρτια για το επιδομα τοκετου....αφου παρεις κι αυτο κι εχεις το χαρτι κι απ τα δυο αυτα επιδοματα πας στον οαεδ και κανεις χαρτια για το συμπληρωμαρικο επιδομα του οαεδ.. 

Γενικα θα τρεχεις και θα φτιαχνεις χαρτια οπως καταλαβαινεις...γιατι και για να φτιαξεις αυτα θα σου ζητησουν χιλια δυο χαρτια

  • Μου αρέσει 1

url=https://lilypie.com]wfMmp3.png[/url]

Link to comment
Share on other sites

17 ώρες πρίν, Γλυκερια123 είπε:

Συμφωνω..το καλυτερο θα ηταν να πας στο ικα..απ την πρωτη μερα που ξεκινανε οι 56 μερες πριν τον τοκετο (την πητ) πας στο ικα και και κανεις τα χαρτια για να παρεις το επιδομα κυοφοριας..μετα την πητ πας παλι στο ικα και κανεις τα χαρτια για το επιδομα τοκετου....αφου παρεις κι αυτο κι εχεις το χαρτι κι απ τα δυο αυτα επιδοματα πας στον οαεδ και κανεις χαρτια για το συμπληρωμαρικο επιδομα του οαεδ.. 

Γενικα θα τρεχεις και θα φτιαχνεις χαρτια οπως καταλαβαινεις...γιατι και για να φτιαξεις αυτα θα σου ζητησουν χιλια δυο χαρτια

Μάλιστα... Ευχαριστώ πάρα πολύ για την απάντηση σου!!! ❤️❤️

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • 7 months later...

Καλησπέρα σε όλες! Διανύω τον 7ο μήνα της εγκυμοσύνης μου και, αν όλα πάνε καλα, η μικρούλα θα έρθει μέσα Σεπτέμβρη περίπου. Ήθελα να ρωτήσω σχετικά με τα επιδόματα του ΙΚΑ κ τα απαιτουμενα δικαιολογητικά, αν μπορείτε να με διαφωτίσετε. Καραρχας, το ΙΚΑ εξακολουθεί κ προκαταβαλει το επίδομα κυοφοριας 56 ημέρες πριν την Πητ, έτσι δεν είναι; δεν έχει αλλάξει κάτι; Σε ο, τι αφορά τα δικαιολογητικά, δουλεύω ως καθηγήτρια σε φροντιστήριο μέσης εκπαίδευσης κ σήμερα πήρα την απόλυση. Αυτό σημαίνει ότι θα είμαι στον Οαεδ, όταν έρθει η μικρή. Πέρα λοιπόν από την βεβαίωση του γιατρού μου,  χρειάζεται να προσκόμισω κάποιο άλλο έγγραφο στο ΙΚΑ; Σας ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων κ με το καλό να κρατήσουμε στην αγκαλιά μας τα μωράκια μας! 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 41 λεπτά , Kate83 είπε:

Καλησπέρα σε όλες! Διανύω τον 7ο μήνα της εγκυμοσύνης μου και, αν όλα πάνε καλα, η μικρούλα θα έρθει μέσα Σεπτέμβρη περίπου. Ήθελα να ρωτήσω σχετικά με τα επιδόματα του ΙΚΑ κ τα απαιτουμενα δικαιολογητικά, αν μπορείτε να με διαφωτίσετε. Καραρχας, το ΙΚΑ εξακολουθεί κ προκαταβαλει το επίδομα κυοφοριας 56 ημέρες πριν την Πητ, έτσι δεν είναι; δεν έχει αλλάξει κάτι; Σε ο, τι αφορά τα δικαιολογητικά, δουλεύω ως καθηγήτρια σε φροντιστήριο μέσης εκπαίδευσης κ σήμερα πήρα την απόλυση. Αυτό σημαίνει ότι θα είμαι στον Οαεδ, όταν έρθει η μικρή. Πέρα λοιπόν από την βεβαίωση του γιατρού μου,  χρειάζεται να προσκόμισω κάποιο άλλο έγγραφο στο ΙΚΑ; Σας ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων κ με το καλό να κρατήσουμε στην αγκαλιά μας τα μωράκια μας! 

Είμαι ακριβώς στην ίδια κατάσταση με εσένα. Στο πρώτο παιδί γεννησα τέλος Νοεμβρίου οποτε είχε γίνει η πρόσληψη και πήρα τα πάντα από το ΙΚΑ και από τον ΟΑΕΔ. Τώρα που γεννάω αρχες Οκτώβρη και θα είμαι ακόμα στο ταμείο ανεργίας όταν καταβάλεται το επίδομα γεννας και λοχείας από το ΙΚΑ το δικαιούμαι; Δεν έχω ιδέα. Δεν υπάρχει άλλη κοπέλα ρε κορίτσια που να το έχει περάσει αυτό να μας διαφωτίσει; 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.

Θα ήθελα να ρωτήσω κι εγώ κάτι μήπως κάποια κοπέλα ξέρει να μου απαντήσει. Με ενδιαφέρει η περίπτωση που η μαμά είναι αυτοαπασχολούμενη (κατηγορία μη μισθωτοί στον Έφκα) και ο μπαμπάς δουλεύει στο δημόσιο. 

Η μαμά δικαιούται από χρήματα 150 ευρώ x 4 μήνες και μείωση 50% για 1 χρόνο στα χρήματα που δίνει στον Έφκα κάθε μήνα; Ενώ συνεχίζει να εργάζεται κανονικά, σωστά; 

Ο μπαμπάς 9 μήνες άδεια με αποδοχές;

Από την πολιτεία τα 2.000 ευρώ με την προϋπόθεση ότι το ετήσιο οικογενειακό εισόδημα είναι κάτω από 40.000 ευρώ τον χρόνο; 

Το επίδομα παιδιού είδα πως έχει χαμηλότερα εισοδηματικά κριτήρια. Για να το πάρεις ενώ έχεις μόνο 1 παιδάκι θα πρέπει το ετήσιο οικογενειακό εισόδημα να είναι κάτω από 26.250 ευρώ. 

Είναι σωστά τα παραπάνω; Υπάρχει κάτι ακόμα; 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων. 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια, σήμερα πήρα το ένταλμα πληρωμής για άδεια ασθενειας που έχω πάρει για Ιούνιο και Ιουλίου. Ήθελα να ρωτήσω τι αναλογία θα υπάρχει στον μισθό μου και στο επίδομα της ασθενειας. Πόση απώλεια θα έχω δλδ στα χρήματα αν πούμε ότι ο μισθός είναι στα 650€.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...