Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • Καλησπέρα κορίτσια. Σήμερα έκλεισα 30 εβδομάδες κύησης με τα διδυμακια μου και ο γιατρος μου είπε πως ο τράχηλος κοντυνε αρκετά. Πριν από 2 εβδομάδες ηταν 3,5 και σημερα 2,4. Μου ειπε να σκεφτώ το ενδεχόμενο να πάω Αθήνα. Υπαρχει κάποια κοπέλα που να χρειάστηκε να πάει Αθήνα για το τελευταίο διάστημα? Και τι έκανε με το θέμα της διαμονής? Θα μου νοικιάσουνε διαμέρισμα για 1- 2 μήνες? Γνωρίζει κάποια?

Πρόσφατες εμπειρίες από ΜΗΤΕΡΑ


MinakiG

Recommended Posts

Just now, Sweet_child είπε:

Γέννησα στο Μητέρα και την κόρη μου πριν 5 χρόνια και το γιο μου πριν από 40+ μέρες.

Το φαγητό είναι καλό, δεν έφαγα βέβαια γιουβέτσι, έφαγα μπριζόλα και το μεσημέρι του εξιτηρίου κάτι τέλεια μπιφτέκια με σος μουστάρδας και κάτι σαν πουρέ, ακόμη το θυμόμαστε με τον άντρα μου. Και το πρωινό ήταν καλό.

Το μωρό το παίρνουν εάν θες μόνο για να το αλλάξουν και στο φέρνουν πίσω. 

Όταν καλούσα τις νοσηλεύτριες, έρχονταν γρήγορα. 

Εάν έχεις μητρικό γάλα, δεν δίνουν ξένο στο μωρό και σε βοηθούν με το θηλασμό, βέβαια αυτό είναι και θέμα νοσηλεύτριας.

Συνοδός επιτρέπεται μόνο ένας αυστηρά, ο οποίος μπαινοβγαίνει ελεύθερα στο μαιευτήριο. Εγώ είχα τον σύζυγο σαν συνοδό κι επειδή ήμουν σε δίκλινο το οποίο χρησιμοποιήσαμε σαν μονόκλινο, διανυκτέρευσε μαζί μου και τα δύο βράδια. Φυσικά απαγορεύονταν τα επισκεπτήρια. Το 99% των νοσηλευτών-νοσηλευτριών φορούσαν μάσκα.

Τεστ κορωνοϊού δεν κάναμε πριν από 42 μέρες. 

Για τα τρυπήματα του μωρού, δεν ξέρω αν μπορείς να είσαι μπροστά. Εφόσον είσαι του επαγγέλματος μπορεί να σε αφήσουν, τι να πω. 

Σαν συμβουλή θα σου έλεγα καταρχάς εφόσον θες να θηλάσεις, να μη σκέφτεσαι το ξένο γάλα κι αν για κάποιο λόγο δεν τα καταφέρεις, τότε θα βρεις γάλα, μην αγχώνεσαι. 

Επίσης, είναι πολύ νωρίς ακόμη για να σκέφτεσαι τα του μαιευτηρίου, αυτά θα τα σκεφτείς όταν με το καλό μπεις στο μήνα σου, δεν χρειάζεται να σε απασχολούν από τώρα. Απόλαυσε την εγκυμοσύνη σου, βήμα βήμα τη φορά. Με το καλό!

θα συμφωνήσω με την φιλη μ..όλα τελεια μαζί είμασταν κ γω εκεί γέννησα πριν επίσης 40 μέρες...

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 30
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

13 ώρες πρίν, MinakiG είπε:

Καταρχάς σας ευχαριστώ όλες για τις πληροφορίες σας!!! Rooming in θα εφαρμόσουμε κατά γράμμα γιατί σαν νέα μαμά και control freak ως νοσηλεύτρια το θέλω μαζί μου 24 ώρες το 24ωρο... Θέλω να ξέρω πότε έφαγε και τι και πόσο... Πότε άλλαξε πάνα, πότε πλύθηκε και βασικότερο πότε το τρύπησαν και γιατί και φυσικά μπροστά μου!!  
Μπαίνω στον 4ο στις 18/5 και δεν νομίζω ότι μόλις εχθές έκανα το τεστ!! Μα πότε έγινα 11 εβδομάδων; Οπότε ψάχνω γάλατα... Και συνήθως το πρώτο γάλα που δοκιμάζουμε σπίτι είναι αυτό του μαιευτηρίου.... Θέλω να θηλάσω αποκλειστικά αλλά ένα γάλα πρέπει να υπάρχει στο ντουλάπι για ασφάλεια!
Όσο αναφορά για το φαγητό ρώτησα να ξέρω, μην χρειαστούμε ταπεράκια και delivery!!! 

 

@Polly1 Σε ευχαριστώ , θα το ζητήσω το γουβέτσι!! Φέτος δεν γέννησες εκεί αν επιτρέπεται; Είχαν ακόμα το frisolac;;

Γαλα γιατι να εχεις στο ντουπαλι; Ααααν κι οοοοταν χρειαστει, θα παει ο αντρας σου σε ενα φαρμακειο και θα παρει οτι σου πει ο παιδιατρος που θα εχετε. Εγω ποτε δεν πηρα γαλα και χωρις να ειμαι καν σιγουρη οτι θα θηλασω γιατι το μωρο μπηκε μενν και αντλουσα με θηλαστρο, δεν κατεβαινε τιποτα κλπ, ποσο μαλλον να ειχα προμηθευτει απο πριν. Μην σκοτιζεις το μυαλο σου με τετοιες ανησυχιες απο τωρα, εχεις πολυ δρομο μπροστα σου, πολυ πιο αμεσα θεματα να αντιμετωπισεις και κυριως να απολαυσεις την εγκυμοσυνη σου.. βηματακι βηματακι... οταν ερθει η ωρα κι αν τυχον χρειαστει, το βλεπεις τοτε.

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια, γέννησα στο μητέρα πριν από 5,5 μήνες!

Με τη διαδικασία του τοκετού έμεινα ευχαριστημένη και ιδιαίτερα μου έκανε εντύπωση το πόσο καλή ήταν η αναισθησιολογος. Δεν ξέρω εάν τη ζήτησε ο γυναικολόγος μου ή εάν έτυχε να έχει βάρδια εκείνη τη στιγμή.

Το φαγητό ήταν επίσης πολύ καλό, αν και μετά από διαβήτη κύησης και τρομερή δίαιτα θα μπορούσα να φάω τα παντα!! Αλλά ήταν πράγματι νόστιμο.

Στο τρικλινο που ήμουν, γινόταν Ο χαμός από επισκέψεις, η διπλανή μου είχε 6 δικούς της επισκέπτες και μάλιστα δεν τηρούσαν απόλυτα τις ώρες επισκεπτηρίου. Σκεφτείτε ότι η παραδίπλανη κοπέλα ζήτησε γι'αυτό τον λόγο να φύγει μια μέρα νωρίτερα γιατί φοβόταν μήπως κολλήσει κάτι το μωράκι της κι όντως έφυγε στις 2 μέρες με καισαρική!

Παράλληλα πέτυχα σε περίοδο που γίνονταν εργασίες κι ακριβώς έξω από το παράθυρό μου είχε συνεχώς φασαρία... Πέτυχα στην περίπτωση!!

Εν πάση περιπτωση, εμείς την τρίτη μέρα μπήκαμε στη ΜΕΝΝ οπότε αυτή είναι μια άλλη ιστορια.

Το Μητέρα, δηλαδή, κατά τη γνώμη μου είναι ένα μαιευτήριο το οποίο μπορεί να γίνει καλύτερο εάν τηρηθούν ορισμένοι κανόνες. 

Υ.γ. είχα κι εγώ rooming in αλλά εκ των προτέρων στην ενημέρωση μου είχαν πει ότι αλλαγή πάνας γίνεται από τις μαίες.

  • Λυπημένη/-ος 1
Link to comment
Share on other sites

Τα μπιφτέκια κοτόπουλου τα θυμάμαι κι εγώ, πράγματι πολύ ωραία και αυτά! :)Έχουν γενικά το ίδιο μενού επί πληρωμή στο εστιατόριο τους στο ισόγειο αν θέλει να φάει κάποιος συνοδός ή επισκέπτης.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα! Να σας ρωτήσω τουλάχιστον εσεις που γεννησατε πρόσφατα στο Μητέρα μήπως θα μπορούσατε έστω σε pm να μου στείλετε τον τιμοκαταλογο του μαιευτηρίου; (Αναισθησιολόγος, εξετάσεις μωρού, παιδίατρος, κτλ κτλ) Νομίζω ότι όλα αυτά είναι εξτρα από την τιμή που βρίσκω μέσω internet  για τις τιμές δωματίων είτε με φ.τ. είτε με καισαρική σωστά;;;

Επίσης το μωρό μετά τον τοκετό στο βάζουν στο στήθος για να θηλάσει και να ενεργοποιηθεί η γαλουχία στο πρώτο μισάωρο ή στο φέρνουν μετά από κανένα τρίωρο στο δωμάτιο να παιδευτείς;;


UMMJp2.png
Link to comment
Share on other sites

Just now, Iro20 είπε:

Καλησπέρα! Να σας ρωτήσω τουλάχιστον εσεις που γεννησατε πρόσφατα στο Μητέρα μήπως θα μπορούσατε έστω σε pm να μου στείλετε τον τιμοκαταλογο του μαιευτηρίου; (Αναισθησιολόγος, εξετάσεις μωρού, παιδίατρος, κτλ κτλ) Νομίζω ότι όλα αυτά είναι εξτρα από την τιμή που βρίσκω μέσω internet  για τις τιμές δωματίων είτε με φ.τ. είτε με καισαρική σωστά;;;

Επίσης το μωρό μετά τον τοκετό στο βάζουν στο στήθος για να θηλάσει και να ενεργοποιηθεί η γαλουχία στο πρώτο μισάωρο ή στο φέρνουν μετά από κανένα τρίωρο στο δωμάτιο να παιδευτείς;;

μακάρι να μπορούσα να σε βοηθήσω  για εξετάσεις κτλ που λες ....δεν ξέρω να σ πω όμως για το η δικιά μ κόρη ήταν μενν για 20 μέρες λογο βάρους οπότε καταλαβαίνεις τι πληρώσαμε...ας είναι καλά το παιδάκι μ κ χεστηκα.....όσο για το δωμάτιο εγω γέννησα στηξ απαγόρευση τ κορονοιοου κ ήμουν σε δίκλινο μονη μ κ πλήρωσα 2000 για 2 βράδια....τόσο έκατσα μέσα....ξέρω πμως ότι πάει 2400 το δωμάτιο...δεν Ρωτάς καλητερα κ τον γιατρο σ??? παοζει κ αυτό το ρόλο τ...

αναισθησιολογο δεν πλήρωσα χωρία δεν ξέρω όμως αν το έβαλε ο ντοκ μ στην τιμή τ η στο δωμάτιο....αλλα μάλλον όχι...

Δεν θηλάσα αλλα απ ότι είδα δίνουν τα μωρά ναι.

Επεξεργάστηκαν by Rafaelatarzan
  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Iro20 said:

Καλησπέρα! Να σας ρωτήσω τουλάχιστον εσεις που γεννησατε πρόσφατα στο Μητέρα μήπως θα μπορούσατε έστω σε pm να μου στείλετε τον τιμοκαταλογο του μαιευτηρίου; (Αναισθησιολόγος, εξετάσεις μωρού, παιδίατρος, κτλ κτλ) Νομίζω ότι όλα αυτά είναι εξτρα από την τιμή που βρίσκω μέσω internet  για τις τιμές δωματίων είτε με φ.τ. είτε με καισαρική σωστά;;;

Επίσης το μωρό μετά τον τοκετό στο βάζουν στο στήθος για να θηλάσει και να ενεργοποιηθεί η γαλουχία στο πρώτο μισάωρο ή στο φέρνουν μετά από κανένα τρίωρο στο δωμάτιο να παιδευτείς;;

Γέννησα πριν τρία χρόνια και θα γεννήσω σύντομα το δεύτερο.

Καισαρική 1820 ευρώ συμπεριλαμβανομένου ΦΠΑ για τρία βράδια. Εάν κάτσεις και τέταρτο πέμπτο κλπ αλλα 124 ευρώ κάθε βράδυ. Λέω για τρίκλινο.Για φυσιολογικο είναι λίγο πιο οικονομικό, αν γράψεις τιμοκατάλογος μαιευτήριων 2020 στο Google ,κάπου θα στο βγάλει .

Αναισθησιολογος μέσα στην τιμή εννοείται. Όπως και παιδίατρος. Υπάρχει ένα προαιρετικο πακέτο παιδιατρικών εξετάσεων γύρω στα 300 με 400 ευρώ που το κάνεις αν θες, σου δίνουν κάποια στιγμή ένα σχετικό ενημερωτικό φυλλάδιο, δεν νομίζω ότι το κάνει κανείς, είναι αρκετά ακριβό και δεν αποτελουν τις βασικές εξετάσεις που ούτως η άλλως τις κάνουν. Αν ρωτήσεις έναν εξωτερικό παιδίατρο μάλλον θα σου πει πως δεν αξίζει τον κόπο.

Οπότε εκτός απροόπτου δεν χρεώνεται κάτι έξτρα. Εγώ την πρώτη φορά είχα πληρώσει επιπλέον μόνο 24 ευρώ για μία εξέταση που ζήτησε ο γιατρός μου .

Το μωρο εμένα τότε μου το έδωσαν για θηλασμό σε μια αίθουσα κοντά στα χειρουργεία, γύρω στο μισάωρο μετά τον τοκετό, δηλ στο δίνουν πολύ σύντομα και γενικά βοηθούν στο θηλασμό. Είναι και μία μαία εκει που σε βοηθά να θηλάσεις και σου δίνει κάποιες πρώτες οδηγίες . Πιστεύω πως δεν θα έχει αλλάξει κάτι και τώρα.

Γενικά εγώ είμαι ευχαριστημένη από την πρώτη φορά. Το μόνο θέμα είναι πως αν τύχει ω μη γένοιτο κάτι έκτακτο όπως περιγράφει η φίλη παραπάνω το κόστος πολλαπλασιάζεται. Αν πάνε όλα Κάτε ευχην δεν έχεις απρόβλεπτα με το κόστος .

  • Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, RubberSoul είπε:

Γέννησα πριν τρία χρόνια και θα γεννήσω σύντομα το δεύτερο.

Καισαρική 1820 ευρώ συμπεριλαμβανομένου ΦΠΑ για τρία βράδια. Εάν κάτσεις και τέταρτο πέμπτο κλπ αλλα 124 ευρώ κάθε βράδυ. Λέω για τρίκλινο.Για φυσιολογικο είναι λίγο πιο οικονομικό, αν γράψεις τιμοκατάλογος μαιευτήριων 2020 στο Google ,κάπου θα στο βγάλει .

Αναισθησιολογος μέσα στην τιμή εννοείται. Όπως και παιδίατρος. Υπάρχει ένα προαιρετικο πακέτο παιδιατρικών εξετάσεων γύρω στα 300 με 400 ευρώ που το κάνεις αν θες, σου δίνουν κάποια στιγμή ένα σχετικό ενημερωτικό φυλλάδιο, δεν νομίζω ότι το κάνει κανείς, είναι αρκετά ακριβό και δεν αποτελουν τις βασικές εξετάσεις που ούτως η άλλως τις κάνουν. Αν ρωτήσεις έναν εξωτερικό παιδίατρο μάλλον θα σου πει πως δεν αξίζει τον κόπο.

Οπότε εκτός απροόπτου δεν χρεώνεται κάτι έξτρα. Εγώ την πρώτη φορά είχα πληρώσει επιπλέον μόνο 24 ευρώ για μία εξέταση που ζήτησε ο γιατρός μου .

Το μωρο εμένα τότε μου το έδωσαν για θηλασμό σε μια αίθουσα κοντά στα χειρουργεία, γύρω στο μισάωρο μετά τον τοκετό, δηλ στο δίνουν πολύ σύντομα και γενικά βοηθούν στο θηλασμό. Είναι και μία μαία εκει που σε βοηθά να θηλάσεις και σου δίνει κάποιες πρώτες οδηγίες . Πιστεύω πως δεν θα έχει αλλάξει κάτι και τώρα.

Γενικά εγώ είμαι ευχαριστημένη από την πρώτη φορά. Το μόνο θέμα είναι πως αν τύχει ω μη γένοιτο κάτι έκτακτο όπως περιγράφει η φίλη παραπάνω το κόστος πολλαπλασιάζεται. Αν πάνε όλα Κάτε ευχην δεν έχεις απρόβλεπτα με το κόστος .

Όπως τα περιγράφεις είναι! Δεν έχει αλλάξει κάτι, γέννησα πριν 2,5 μήνες εκει

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Επίσης @Iro20 ,δεν ξέρω για ποτε σε ενδιαφέρει, αυτήν την περίοδο παντως (εδώ και 2-3 εβδομάδες) ζητούν υποχρεωτικά τεστ κορονοϊου για την έγκυο, είτε από εξωτερικό εργαστήριο το πολύ τριήμερο πριν είτε το κανεις εκεί στον προεγχειρητικο, με χρέωση  (120 ευρώ). Αυτό για προγραμματισμένη καισαρική σίγουρα, για φυσιολογικό τοκετό δεν το γνωρίζω.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Η τιμή για τρίκλινο με φυσιολογικό τοκετό για 3 διανυκτερευσεις είναι 1638€ νομίζω.. περιλαμβάνεται ο αναισθησιολογος και οι καθημερινή εξέταση από παιδίατρο. Όπως είπαν και τα κορίτσια, υπάρχουν πακέτα εξετάσεων που υπογράφεις εάν θέλεις να γίνουν.

Όπως ενημερώθηκα εκ των υστέρων, στη ΜΕΝΝ κάνουν υποχρεωτικά σε όλα τα μωράκια όλες αυτές τις εξετάσεις, ακόμη κι αν είχες υπογράψει να μη γίνουν.

Όσον αφορά το θηλασμό, και μένα μου την έδωσαν μισή ωρίτσα περίπου μετά στον όροφο που έγινε ο τοκετός. 

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Να σας γράψω κι εγώ τις εμπειρίες μου λοιπόν, γέννησα την προηγούμενη εβδομάδα. Λοιπόν η κατάσταση μου φάνηκε χειρότερη σε σχέση με πριν τρία χρόνια. Σε κάθε βάρδια υπήρξαν 1-2 κοπέλες πραγματικά φιλότιμες αλλά συνήθως αν χρειαζοσουν βοήθεια, έκαναν πααρα πολύ ώρα να έρθουν. Ειδικά τις νύχτες. Και γενικά δεν βοηθούσαν όσο την άλλην φορά. Την πρώτη νύχτα κάτι πρέπει να είχε γίνει με την αντλία που μου είχαν την επισκληριδιο και ποναγα φρικτά, το λέω εγώ που γενικά είμαι πολύ ανθεκτική στον πόνο. Είχα φτάσει σε σημείο να τις φωνάζω κλαίγοντας να έρθουν και μετά από πέντε τηλεφωνήματα που ήρθαν άκουσα σχόλιο του στυλ 'εγχειρηση κάνατε, τι θέλετε να μην πονάτε;!' :D ο γιατρός μου την άλλη μέρα με μάλωσε που δεν τους την ειπα. Την άλλη μέρα μου έβαλαν παυσίπονο μέσω πεταλούδας κ επειδή είχε σπάσει η φλέβα ούτε που το παρατήρησαν, τις φώναξα εγώ και ήρθαν μετά από κανένα μισάωρο αφού το φάρμακο είχε χυθεί όλο εξω. Γενικά δεν είχαν διάθεση να βοηθήσουν, ούτε με το θηλασμό υπήρχε ουσιαστική βοήθεια, εγώ ήξερα από το πρώτο μου παιδί αλλά η διπλανή μου που δεν ήξερε δεν είδα να την βοηθούν ιδιαίτερα..γενικά πολύ διεκπαιρωτικη κατάσταση και ύφος αφ'υψηλου. Θα περίμενα κάτι καλύτερο όταν πληρώνεις 600 ευρώ το βράδυ, και σε σχέση με τρία χρόνια, η δική μου εμπειρία ήταν χειρότερη. Κριμα! Το μόνο καλό ήταν το φαγητό που πραγματικά ήταν εξαιρετικό (και οι τραπεζοκόμοι ευγενέστατες, νομίζω είναι εξωτερική εταιρεία catering) και ότι δεν είχε επισκεπτήριο και είχαμε την ησυχία μας. Α και οι τραυματιοφορείς στο χειρουργείο και μετά που σε πάνε στο δωμάτιο είναι όλα τα λεφτά, όπως και την πρώτη φορά. Γενικά το προσωπικό στην αίθουσα τοκετών μια χαρά.

On 5/8/2020 at 7:45 PM, Νεκταρινακι said:

Όπως ενημερώθηκα εκ των υστέρων, στη ΜΕΝΝ κάνουν υποχρεωτικά σε όλα τα μωράκια όλες αυτές τις εξετάσεις, ακόμη κι αν είχες υπογράψει να μη γίνουν.

Δεν ξέρω αν ισχύει γιατί εμένα μπήκε μενν το μωρό σχεδόν για 24 ώρες στην απλή παρακολούθηση για ταχυπνοια , όχι στη διασωληνωση κλπ, και δεν μας ζητήθηκε κάτι έξτρα, πέρα από 37 ευρώ που είναι η χρέωση ανά ημέρα στη μενν με ΕΟΠΥΥ. Και μιας παραθέτω τα παράπονά μου, να πω ότι υπέγραψα ότι συναινώ να πιεί το παιδί ξένο γάλα κατόπιν εορτής, αφού ειχε ήδη πιει στη μενν. Όχι ότι δε θα συμφωνούσα βέβαια δεν είχα κι επιλογή, (μου είχε δοθεί και ένα θηλαστρο αλλά πρώτη μέρα πόσο να αντλήσεις) αλλά για το τυπικό θα έπρεπε να ενημερωθώ εξαρχής. Μεγάλο φάουλ και αυτό.

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

Just now, RubberSoul είπε:

Να σας γράψω κι εγώ τις εμπειρίες μου λοιπόν, γέννησα την προηγούμενη εβδομάδα. Λοιπόν η κατάσταση μου φάνηκε χειρότερη σε σχέση με πριν τρία χρόνια. Σε κάθε βάρδια υπήρξαν 1-2 κοπέλες πραγματικά φιλότιμες αλλά συνήθως αν χρειαζοσουν βοήθεια, έκαναν πααρα πολύ ώρα να έρθουν. Ειδικά τις νύχτες. Και γενικά δεν βοηθούσαν όσο την άλλην φορά. Την πρώτη νύχτα κάτι πρέπει να είχε γίνει με την αντλία που μου είχαν την επισκληριδιο και ποναγα φρικτά, το λέω εγώ που γενικά είμαι πολύ ανθεκτική στον πόνο. Είχα φτάσει σε σημείο να τις φωνάζω κλαίγοντας να έρθουν και μετά από πέντε τηλεφωνήματα που ήρθαν άκουσα σχόλιο του στυλ 'εγχειρηση κάνατε, τι θέλετε να μην πονάτε;!' :D ο γιατρός μου την άλλη μέρα με μάλωσε που δεν τους την ειπα. Την άλλη μέρα μου έβαλαν παυσίπονο μέσω πεταλούδας κ επειδή είχε σπάσει η φλέβα ούτε που το παρατήρησαν, τις φώναξα εγώ και ήρθαν μετά από κανένα μισάωρο αφού το φάρμακο είχε χυθεί όλο εξω. Γενικά δεν είχαν διάθεση να βοηθήσουν, ούτε με το θηλασμό υπήρχε ουσιαστική βοήθεια, εγώ ήξερα από το πρώτο μου παιδί αλλά η διπλανή μου που δεν ήξερε δεν είδα να την βοηθούν ιδιαίτερα..γενικά πολύ διεκπαιρωτικη κατάσταση και ύφος αφ'υψηλου. Θα περίμενα κάτι καλύτερο όταν πληρώνεις 600 ευρώ το βράδυ, και σε σχέση με τρία χρόνια, η δική μου εμπειρία ήταν χειρότερη. Κριμα! Το μόνο καλό ήταν το φαγητό που πραγματικά ήταν εξαιρετικό (και οι τραπεζοκόμοι ευγενέστατες, νομίζω είναι εξωτερική εταιρεία catering) και ότι δεν είχε επισκεπτήριο και είχαμε την ησυχία μας. Α και οι τραυματιοφορείς στο χειρουργείο και μετά που σε πάνε στο δωμάτιο είναι όλα τα λεφτά, όπως και την πρώτη φορά. Γενικά το προσωπικό στην αίθουσα τοκετών μια χαρά.

Δεν ξέρω αν ισχύει γιατί εμένα μπήκε μενν το μωρό σχεδόν για 24 ώρες στην απλή παρακολούθηση για ταχυπνοια , όχι στη διασωληνωση κλπ, και δεν μας ζητήθηκε κάτι έξτρα, πέρα από 37 ευρώ που είναι η χρέωση ανά ημέρα στη μενν με ΕΟΠΥΥ. Και μιας παραθέτω τα παράπονά μου, να πω ότι υπέγραψα ότι συναινώ να πιεί το παιδί ξένο γάλα κατόπιν εορτής, αφού ειχε ήδη πιει στη μενν. Όχι ότι δε θα συμφωνούσα βέβαια δεν είχα κι επιλογή, (μου είχε δοθεί και ένα θηλαστρο αλλά πρώτη μέρα πόσο να αντλήσεις) αλλά για το τυπικό θα έπρεπε να ενημερωθώ εξαρχής. Μεγάλο φάουλ και αυτό.

Για τη μενν 1 δε γνωριζω για τις εξετάσεις. Εμείς περάσαμε από 3,2 και τελικά τη χειρότερη 1. Μου είπαν κατηγορηματικά ότι οποιο μωράκι μπαίνει κάνει οοοολες τις εξετάσεις (ζήτησα αρχείο και μου τις έδωσαν και όντως είχε κάνει τα πάντα! Χωρίς φυσικά να ενημερωνόμαστε πριν). Δεν τις πληρώσαμε γιατί καλύπτονται από την ασφάλεια, πληρώσαμε μόνο τη θερμοκοιτίδα, αλλά εκείνοι πήραν όλα τα υπόλοιπα από τις ασφάλειες. 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

γέννησα και τα 3 μου παιδιά εκεί.το τρίτο τον Απρίλιο του 2019.πάνω κάτω στα είπανε τα κορίτσια. εγώ ήμουν σε δίκλινο ήταν σαφώς καλύτερα.να σ πω κάτι για τον ικτερο που ανεβάσει λίγο υψηλό το 3ο μου παιδάκι...να απαιτήσεις αν χρειαστεί να σ φέρουν λάμπα στο δωμάτιο κ αν έχει πολύ πρόβλημα και 2 λάμπες.γινεται να το απαιτήσεις κ όχι να στο πάρουν στην λάμπα...εγώ δεν έδωσα ξένο παρόλο που μου πρότειναν, γάλα είχα απλά είχαμε ασυμβατοτητα ομάδας κ ρεζους κ ήταν πιο δύσκολο. ήθελε απλά χρόνο για να πέσει.επισης δεν ήθελα να δώσω ξένο γιατί τα άλλα 2 μου παιδιά είχαν αλλεργία στην πρωτεΐνη του γάλακτος οπότε ήμουν με αποχή γαλακτοκομικών στο 3ο παιδί από την αρχή...απλά τώρα όσο ήμουν  εκεί πρόσεχα λιγότερο και δυστυχώς έφερναν πολλά με κρέμα γάλακτος, κάτι που δεν ήθελα...τεσπα...βγήκαμε την 5η μέρα κ την επόμενη πήγαμε για αίμα να δουν τιμή για την χολερυθρινη. οι μαιες οκ κάποιες τέλειες κάποιες έτσι κ έτσι...είναι που θα πετύχεις...ειδικά το 3ο 24ωρο που κάνουν κακα συχνά  πολύ τις ψάχνεις...αυτά...αν δεν είχαμε ικτερο θα βγαίναμε στις 2μέρες αντι για 3 βράδια 

  • Ευχαριστώ 1

url%5Dz3q1p3.png 8,5 ο μεγάλος και 4,5 ο μικρός 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...