Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 4 minutes ago, Blue Velvet said:

      Αχ μην κάνεις τεστ τόσο νωρίς,τζάμπα λεφτά ρε συ..Εμένα μέχρι χθες το πρωί έδειχνε αρνητικό,το μεσημέρι έδειξε αχνό θετικο.Περιμενε έξι μέρες τουλάχιστον,γιατί αλλιώς θα σου δείξει αρνητικό και θα στεναχωρεθεις.

      Αυτό βασικά …. 

Πρόσφατες εμπειρίες από ΜΗΤΕΡΑ


MinakiG

Recommended Posts


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 30
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλησπέρα! Γέννησα πριν 2 μήνες εκει σε 3κλινο. Γενικά καλά.Σε ειδικές γραμμές πρέπει να ζητάς αυτο που θες(πχ βοηθεια στον θηλασμο) και να μην τα θεωρείς αυτονόητα. Γενικά μην ντρέπεσαι να μιλάς και να απαιτείς! Πληρώνεις! Τις νύχτες οι μαιες δεν έρχονται αμέσως, είναι όμως ευγενικές τουλάχιστον αυτές που είδα εγώ.Παίζει ρόλο και το κύρος του γιατρού. Το επισκεπτήριο ήταν χαλαρό ενώ δεν έπρεπε αν και τώρα μ αυρα που γίνονται δεν περνάει κουνούπι από ο τι μαθαίνω. Με το καλο

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Πριν 3 χρόνια, το φαγητό ήταν σούπερ. Νομίζω εκεί έφαγα το καλύτερο γιουβέτσι της ζωής μου :D. Τωρα δεν ξέρω. Γενικά πάντως τότε ήταν πολύ καλή εμπειρία, είχα πολύ βοήθεια και από τις μαίες, δεν έμεινε κανείς μαζί μου μόνο ο άντρας μου ερχόταν κάποιες ώρες αλλά οποτε καλούσα τις κοπέλες έρχονταν αμεσως σχεδόν πάντα. Και είχα κάνει και καισαρική κιόλας.

Ξένο γάλα είχαν το frisolac. Γενικά σε παρετρεπαν να θηλάσεις ομως , έχει την πιστοποίηση baby friendly που σημαίνει ότι υποστηρίζουν το θηλασμό. Για αυτό και όλα τα δωμάτια είναι rooming in πλέον, δηλ το μωρό είναι συνέχεια μαζί σου απλά έχεις τη δυνατότητα να στο κρατήσουν κάποιες ώρες για να κοιμηθείς κλπ. Αν κλαίει γιατι πεινάει στο φέρνουν ξανά να το ταισεις

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

5 ώρες πρίν, RubberSoul είπε:

έχει την πιστοποίηση baby friendly που σημαίνει ότι υποστηρίζουν το θηλασμό. Για αυτό και όλα τα δωμάτια είναι rooming in πλέον, δηλ το μωρό είναι συνέχεια μαζί σου απλά έχεις τη δυνατότητα να στο κρατήσουν κάποιες ώρες για να κοιμηθείς κλπ. Αν κλαίει γιατι πεινάει στο φέρνουν ξανά να το ταισεις

Για αυτό και μόνο που περιγράφεις, θα έπρεπε να έχει χάσει την πιστοποίηση. Το rooming in σημαίνει το μωρό συνέχεια με τη μαμά. Το να το παίρνουν για να κοιμηθείς κλπ κλπ κλπ δεν είναι rooming in. Είναι ότι γινόταν πριν, απλά για διαφήμιση και προσέλκυση πελατών, κοτσαραμε ένα rooming in και όλα καλά!!! :)

  • Μου αρέσει 1

cO4Yp3.png

Link to comment
Share on other sites

13 ώρες πρίν, MinakiG είπε:

Κόριτσια το φαγητό πως ηταν? Τι μαρκα ξενο γαλα ειχαν?

Το φαγητό ήταν τελειο!! Το γιουβέτσι όπως σου έχουν ξαναγράψει ήταν πράγματι για Βραβείο!! Χαχαχα!!

1 hour ago, anemoni1989 είπε:

Για αυτό και μόνο που περιγράφεις, θα έπρεπε να έχει χάσει την πιστοποίηση. Το rooming in σημαίνει το μωρό συνέχεια με τη μαμά. Το να το παίρνουν για να κοιμηθείς κλπ κλπ κλπ δεν είναι rooming in. Είναι ότι γινόταν πριν, απλά για διαφήμιση και προσέλκυση πελατών, κοτσαραμε ένα rooming in και όλα καλά!!! :)

Είναι στην δικαιοδοσία της μαμάς το αν θα το δώσει για να κοιμηθεί ή Όχι!! Εκείνη αποφασίζει Όχι το μαιευτήριο! Εγω δεν το έδινα για να κοιμηθώ!! Το είχα μαζί μου και για την ακρίβεια πανω μου και κοιμόμασταν μαζί! Η διπλανή μου το αλλαζε κιολας Η ίδια και το έδινε μόνο για εξέταση!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Polly1 είπε:

Το φαγητό ήταν τελειο!! Το γιουβέτσι όπως σου έχουν ξαναγράψει ήταν πράγματι για Βραβείο!! Χαχαχα!!

Είναι στην δικαιοδοσία της μαμάς το αν θα το δώσει για να κοιμηθεί ή Όχι!! Εκείνη αποφασίζει Όχι το μαιευτήριο! Εγω δεν το έδινα για να κοιμηθώ!! Το είχα μαζί μου και για την ακρίβεια πανω μου και κοιμόμασταν μαζί! Η διπλανή μου το αλλαζε κιολας Η ίδια και το έδινε μόνο για εξέταση!

Δεν το λέω για εσένα κορίτσι μου!! Για το νοσοκομείο το λέω!!!! Αυτό που περιγράφεις ΔΕΝ είναι rooming in και ΔΕΝ θα έπρεπε να το κάνουν, από τη στιγμή που φέρουν αυτό τον τιτλο. Αλλά στην Ελλάδα όλα γίνονται!!! :)

Αυτό!! Κατά τα άλλα να σου ζήσει!!!

  • Μου αρέσει 1

cO4Yp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, anemoni1989 είπε:

Δεν το λέω για εσένα κορίτσι μου!! Για το νοσοκομείο το λέω!!!! Αυτό που περιγράφεις ΔΕΝ είναι rooming in και ΔΕΝ θα έπρεπε να το κάνουν, από τη στιγμή που φέρουν αυτό τον τιτλο. Αλλά στην Ελλάδα όλα γίνονται!!! :)

Αυτό!! Κατά τα άλλα να σου ζήσει!!!

Απλά λέω ότι το rooming in προσφέρεται και επιλέγει η μητέρα σε ποιο επίπεδο θελει να το φτάσει! Τι είναι rooming in για να δω αν εννοούμε το ιδιο;

Link to comment
Share on other sites

Just now, Polly1 είπε:

Απλά λέω ότι το rooming in προσφέρεται και επιλέγει η μητέρα σε ποιο επίπεδο θελει να το φτάσει! Τι είναι rooming in για να δω αν εννοούμε το ιδιο;

Όταν λέμε rooming in, εννοούμε το μωρό να είναι στο δωμάτιο 24 ώρες το 24ωρο και να φεύγει από τη μητέρα μόνο για εξετάσεις και για να το πλύνουν. Οτιδήποτε άλλο δεν είναι rooming in... 


cO4Yp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Just now, anemoni1989 είπε:

Όταν λέμε rooming in, εννοούμε το μωρό να είναι στο δωμάτιο 24 ώρες το 24ωρο και να φεύγει από τη μητέρα μόνο για εξετάσεις και για να το πλύνουν. Οτιδήποτε άλλο δεν είναι rooming in... 

Ακριβώς αυτο!! Μπορείς να το έχεις στο Μητέρα. Και απέχει πολύ από το να στο φέρνουν μόνο στα γεύματα.Ειναι ιδανικό αν είσαι και μονη σου στο δωμάτιο. Εγω φοβόμουν να το έχω στο επισκεπτήριο που ακομη επιτρέπονταν μεχρι 2 ατομα.Ειχα βάλει κουρτίνα να μη βλέπω και να μη μας βλέπουν!! Αν η μητέρα νιώθει καλά είναι πολύ ομορφο να έχεις το μωρο μαζί σου από την αρχη.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Καταρχάς σας ευχαριστώ όλες για τις πληροφορίες σας!!! Rooming in θα εφαρμόσουμε κατά γράμμα γιατί σαν νέα μαμά και control freak ως νοσηλεύτρια το θέλω μαζί μου 24 ώρες το 24ωρο... Θέλω να ξέρω πότε έφαγε και τι και πόσο... Πότε άλλαξε πάνα, πότε πλύθηκε και βασικότερο πότε το τρύπησαν και γιατί και φυσικά μπροστά μου!!  
Μπαίνω στον 4ο στις 18/5 και δεν νομίζω ότι μόλις εχθές έκανα το τεστ!! Μα πότε έγινα 11 εβδομάδων; Οπότε ψάχνω γάλατα... Και συνήθως το πρώτο γάλα που δοκιμάζουμε σπίτι είναι αυτό του μαιευτηρίου.... Θέλω να θηλάσω αποκλειστικά αλλά ένα γάλα πρέπει να υπάρχει στο ντουλάπι για ασφάλεια!
Όσο αναφορά για το φαγητό ρώτησα να ξέρω, μην χρειαστούμε ταπεράκια και delivery!!! 

On 4/17/2020 at 7:44 PM, Polly1 said:

Καλησπέρα! Γέννησα πριν 2 μήνες εκει σε 3κλινο. Γενικά καλά.Σε ειδικές γραμμές πρέπει να ζητάς αυτο που θες(πχ βοηθεια στον θηλασμο) και να μην τα θεωρείς αυτονόητα. Γενικά μην ντρέπεσαι να μιλάς και να απαιτείς! Πληρώνεις! Τις νύχτες οι μαιες δεν έρχονται αμέσως, είναι όμως ευγενικές τουλάχιστον αυτές που είδα εγώ.Παίζει ρόλο και το κύρος του γιατρού. Το επισκεπτήριο ήταν χαλαρό ενώ δεν έπρεπε αν και τώρα μ αυρα που γίνονται δεν περνάει κουνούπι από ο τι μαθαίνω. Με το καλο

 

6 hours ago, Polly1 said:

Το φαγητό ήταν τελειο!! Το γιουβέτσι όπως σου έχουν ξαναγράψει ήταν πράγματι για Βραβείο!! Χαχαχα!!

Είναι στην δικαιοδοσία της μαμάς το αν θα το δώσει για να κοιμηθεί ή Όχι!! Εκείνη αποφασίζει Όχι το μαιευτήριο! Εγω δεν το έδινα για να κοιμηθώ!! Το είχα μαζί μου και για την ακρίβεια πανω μου και κοιμόμασταν μαζί! Η διπλανή μου το αλλαζε κιολας Η ίδια και το έδινε μόνο για εξέταση!

@Polly1 Σε ευχαριστώ , θα το ζητήσω το γουβέτσι!! Φέτος δεν γέννησες εκεί αν επιτρέπεται; Είχαν ακόμα το frisolac;;


4DTxp3.png 47gQp3.png
 
Link to comment
Share on other sites

Πριν 2,5 μήνες!! Αχ, δεν ξέρω από γάλατα γιατι έδινα δικό μου και λόγω καισαρικης πρώτη μερα με είχαν μόνο με 1 τσάι!! Τη 2η φιδε και Το γιουβέτσι ήρθε την 3η μερα!!Αλλα το ευχαριστήθηκα!! Χαχα!!

Just now, MinakiG είπε:

Καταρχάς σας ευχαριστώ όλες για τις πληροφορίες σας!!! Rooming in θα εφαρμόσουμε κατά γράμμα γιατί σαν νέα μαμά και control freak ως νοσηλεύτρια το θέλω μαζί μου 24 ώρες το 24ωρο... Θέλω να ξέρω πότε έφαγε και τι και πόσο... Πότε άλλαξε πάνα, πότε πλύθηκε και βασικότερο πότε το τρύπησαν και γιατί και φυσικά μπροστά μου!!  
Μπαίνω στον 4ο στις 18/5 και δεν νομίζω ότι μόλις εχθές έκανα το τεστ!! Μα πότε έγινα 11 εβδομάδων; Οπότε ψάχνω γάλατα... Και συνήθως το πρώτο γάλα που δοκιμάζουμε σπίτι είναι αυτό του μαιευτηρίου.... Θέλω να θηλάσω αποκλειστικά αλλά ένα γάλα πρέπει να υπάρχει στο ντουλάπι για ασφάλεια!
Όσο αναφορά για το φαγητό ρώτησα να ξέρω, μην χρειαστούμε ταπεράκια και delivery!!! 

 

@Polly1 Σε ευχαριστώ , θα το ζητήσω το γουβέτσι!! Φέτος δεν γέννησες εκεί αν επιτρέπεται; Είχαν ακόμα το frisolac;;

Δεν ξέρω αν μπορείς να είσαι παρούσα τη στιγμή που το τρυπάνε δηλαδή κατά την εξέταση.Αν το καταφέρεις πες το μας να το ξέρουμε ότι γίνεται!! Σου εύχομαι να θηλάζεις αποκλειστικά!Να ενημερωθείς και να επιμείνεις!! Οι μαιες δεν είναι απαραίτητο να ξερουν

Link to comment
Share on other sites

12 hours ago, anemoni1989 said:

Για αυτό και μόνο που περιγράφεις, θα έπρεπε να έχει χάσει την πιστοποίηση. Το rooming in σημαίνει το μωρό συνέχεια με τη μαμά. Το να το παίρνουν για να κοιμηθείς κλπ κλπ κλπ δεν είναι rooming in. Είναι ότι γινόταν πριν, απλά για διαφήμιση και προσέλκυση πελατών, κοτσαραμε ένα rooming in και όλα καλά!!! 

Είναι rooming in, το έπαιρναν μόνο αν ήθελες και αν ήταν χορτατο και δεν έκλαιγε και όχι για να κοιμηθείς κανένα δεκαωρο..αν έκλαιγε στο έφερναν αμέσως. Επειδή είχα δει και τη φιλοσοφία που είχαν τα ιδιωτικά μαιευτήρια παλαιότερα, καμία σχέση. Η μόνη διαφορά με το δημόσιο είναι ότι έκαναν τις αλλαγές στην πάνα ,που από ότι είπε μια κοπελα αν ήθελες τις έκανες κι εσυ. Και στο δημόσιο αν είσαι με καισαρικη στο κάνουν μπάνιο στο αλλάζουν από ότι ξέρω δεν σε αφήνουν έτσι εντελώς αβοήθητη.Και για ξένο γάλα έπρεπε να υπογράψεις σχετικό χαρτί για να πιει το παιδί ενώ παλιότερα δεν ίσχυε, σε άλλο ιδιωτικού μαιευτήριο που είχα επισκεφθεί το 2011. 

 

Επίσης προς ενημέρωση των ενδιαφερομένων ζητούν υποχρεωτικά τεστ κορονοϊου για την έγκυο , ανεξαρτήτως συμπτωμάτων, που το επιβαρύνεται κιόλας η ίδια. Το δέχονται είτε από εξωτερικό εργαστήριο το πολύ τριήμερο πριν την εισαγωγή είτε κατά τον προγεννητικό ελεγχο στο ίδιο το μαιευτήριο.Αυτο πρόσφατο μετά τα γεγονότα του Περιστερίου. Από μια σύντομη έρευνα το ζητούν και άλλα ιδιωτικα, κάποια μάλιστα και για το συνοδό, για να το κάνεις δωρεάν πχ σε κέντρα υγείας πρέπει να έχεις συμπτώματα και στα δημόσια μαιευτήρια πάλι το κάνουν αν δουν συμπτώματα όχι καθολικά, οπότε για γέννα αυτή τη στιγμή σε ιδιωτικό το πληρώνεις από την τσέπη σου. Είναι πολύ σωστό που το ζητούν προληπτικά αλλά θα έπρεπε να υπάρχει μια πρόβλεψη να καλύπτεται το κόστος κιόλας (είτε από τον ΕΟΠΥΥ πιο σωστά είτε το μαιευτήριο να ζητάει το minimum κόστος)

 

Link to comment
Share on other sites

Γέννησα στο Μητέρα και την κόρη μου πριν 5 χρόνια και το γιο μου πριν από 40+ μέρες.

Το φαγητό είναι καλό, δεν έφαγα βέβαια γιουβέτσι, έφαγα μπριζόλα και το μεσημέρι του εξιτηρίου κάτι τέλεια μπιφτέκια με σος μουστάρδας και κάτι σαν πουρέ, ακόμη το θυμόμαστε με τον άντρα μου. Και το πρωινό ήταν καλό.

Το μωρό το παίρνουν εάν θες μόνο για να το αλλάξουν και στο φέρνουν πίσω. 

Όταν καλούσα τις νοσηλεύτριες, έρχονταν γρήγορα. 

Εάν έχεις μητρικό γάλα, δεν δίνουν ξένο στο μωρό και σε βοηθούν με το θηλασμό, βέβαια αυτό είναι και θέμα νοσηλεύτριας.

Συνοδός επιτρέπεται μόνο ένας αυστηρά, ο οποίος μπαινοβγαίνει ελεύθερα στο μαιευτήριο. Εγώ είχα τον σύζυγο σαν συνοδό κι επειδή ήμουν σε δίκλινο το οποίο χρησιμοποιήσαμε σαν μονόκλινο, διανυκτέρευσε μαζί μου και τα δύο βράδια. Φυσικά απαγορεύονταν τα επισκεπτήρια. Το 99% των νοσηλευτών-νοσηλευτριών φορούσαν μάσκα.

Τεστ κορωνοϊού δεν κάναμε πριν από 42 μέρες. 

Για τα τρυπήματα του μωρού, δεν ξέρω αν μπορείς να είσαι μπροστά. Εφόσον είσαι του επαγγέλματος μπορεί να σε αφήσουν, τι να πω. 

Σαν συμβουλή θα σου έλεγα καταρχάς εφόσον θες να θηλάσεις, να μη σκέφτεσαι το ξένο γάλα κι αν για κάποιο λόγο δεν τα καταφέρεις, τότε θα βρεις γάλα, μην αγχώνεσαι. 

Επίσης, είναι πολύ νωρίς ακόμη για να σκέφτεσαι τα του μαιευτηρίου, αυτά θα τα σκεφτείς όταν με το καλό μπεις στο μήνα σου, δεν χρειάζεται να σε απασχολούν από τώρα. Απόλαυσε την εγκυμοσύνη σου, βήμα βήμα τη φορά. Με το καλό!

  • Μου αρέσει 2

kUuJp3.pnghOAep3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...