Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 38 λεπτά , Blue Velvet είπε:

      Έχεις δίκιο,ίσως γι αυτό έβγαιναν τα τεστ αχνά θετικά.Ειναι πολύ ψυχοφθόρο,δεν ξέρω πως να νιώσω..Δεν ξερω καν γιατί πχ μια χοριακη είναι χαμηλή ενώ είναι εντός ορίων,τι είναι αυτό που την καθορίζει?Προσπαθώ να το πιστέψω και να πάω την Κυριακή με θετικές σκέψεις,αν και προς το παρόν τρέμω απ' το άγχος 

      Μπράβο κοριτσάκι μου! Είσαι και επίσημα έγκυος!! Χορταστικους διπλασιασμους εύχομαι!!

      Μη συγκρίνεις, κάθε κύημα είναι διαφορετικό ακόμα και στην ίδια γυναίκα!! Πολλοί μπορεί να είναι οι παράγοντες, για αυτό άλλωστε δίνουν τόσο μεγάλο εύρος φυσιολογικών τιμών στην εξέταση της χοριακής! Για την ώρα είναι πολύ καλή η τιμή της και να θυμάσαι ότι θέλουμε αύξηση τουλάχιστον 60% σε 72 ώρες..!

      Να σου πάνε όλα κατ'ευχήν γλυκιά μου!!🙏🙏🙏

1η προσπάθεια !


Recommended Posts

Χρόνια πολλά σε ολους! Υγεια και γαλήνη και οτι επιθυμει ο καθένας έυχομαι!

Μόλις τελειώσαμε απο τον έλεγχο και η αλήθεια είναι οτι ήταν κάπως σας σκωτσέζικο ντους.

Οι ορμονες καλές η Σαλπιγγογραφία καλή ( εκκρεμεί Υστεροσκοπηση ) και εκει έρχονται τα αποτελέσματα του συζυγου ...

Αζωοσπερμία , αφού ξεπεράσμα το πρώτο σοκ μέρες που ήταν αποφασίσαμε να μην πτοηθούμε . Ο γιατρός μας καθυσυχασε ότι υπάρχουν πολλές περιπτωσεις που έιχαν επιτυχίες στην κλινική τους και μας πρότεινε μικρο βιοψια ορχεως πριν την ωοληψία εφόσον πρωτα κάνει κάποιες επιπλεον εξετάσεις ο συζυγος οι οποιες θα αποκλεισουν οτι η αζωοσπερμια οφειλετε σε γενετικό πρόβλημα οποτε και δεν θα βρεθούν σπερματοζωαρια κατα την εγχειρηση του συζυγου.

Η αληθεια ειναι οτι δεν ηταν οτι καλυτερο αυτο αλλα με οτι έχουμε μπροστα θα πορεφτούμε και ελπίζουμε να πάνε ολα καλα.

Τώρα αυτο που σκεφτομαι ειναι εάν θα περιμενουμε να τελειωσει η καραντίνα ή εαν θα προχωρήσουμε τωρα άμεσα. Εάν προχωρήσουμε τωρα ισως ν αμην προλάβουμε την επιτροπη και να χρειαστει να αγορασουμε τα φάρμακα. Είμαστε ακομα σε σκεψη !

Και πολύ πολυ αγχωμένοι ...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Διαφημίσεις

Όλα μοιαζουν τόσο περίεργα!

Δεν φανταζομουνα ποτέ ότι ειναι τόσο δυσκολο να αποκτήσεις αυτό που τοσο θέλεις τωρα ! Ναι τωρα γιατι τοσο καιρο δεν φανταζόσουν

Η πρώτη επισκεψη στο γιατρό ήταν αναγνωριστική και ειχε μια ελπιδα μηπως ακουσεις κατι διαφορετικο απο το οτι πρπει να κανεις ενα σωρο εξετασεις και αλλες εξετασεις

Και μετα πρεπει να κανεις μια προσπάθεια υποβοηθούμενη και μεχρι χτες δεν ηξερες καν τι και που !
Η αληθεια ειναι οτι δεν ξεκινάω με πολύ καλή ψυχολογία γιατί παλευω ακόμα με το γιατί σε μένα οσο εγωιστικο και αν ακουγεται αυτο , μου συμβαινει ..

Ευχομαι σε ολους καλη επιτυχία σε οποια και προσπάθεια και αν βρισκονται με το λιγοτερο ψυχικό κόστος

Διαβασα πολλες δημοσιευσεις οποτε εγω που θα ξεκινήσω την πρώτη προσπάθεια μαλλον εχω πολύ δρόμο !!:sad:

  • Λυπημένη/-ος 1
Link to comment
Share on other sites

Καλή επιτυχία κορίτσι μου. Εύχομαι όλα να πάνε καλά. Κάνε ότι μπορείς για να είσαι ευτυχισμένη και για να είστε ευτυχισμενοι σαν ζευγάρι ανεξαρτήτως παιδιού και να δεις που στο τέλος θα σας έρθει. Υπάρχουν λύσεις και για εσας. Να μας ενημερώσεις!

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

Με το καλό η προσπάθεια σου,να σκέφτεσαι θετικά! Ο καθένας μας διανύει μια πορεία και το ταξίδι είναι τις περισσότερες φορές δύσκολο αλλά μαγικό.

Προσωπικά,όταν είχαν εξαντληθεί όλα τα περιθώρια για φυσιολογική σύλληψη και η εξωσωματική ήταν μονόδρομος,λυτρώθηκα.

Link to comment
Share on other sites

Just now, pelagia 88 είπε:

Όλα μοιαζουν τόσο περίεργα!

Δεν φανταζομουνα ποτέ ότι ειναι τόσο δυσκολο να αποκτήσεις αυτό που τοσο θέλεις τωρα ! Ναι τωρα γιατι τοσο καιρο δεν φανταζόσουν

Η πρώτη επισκεψη στο γιατρό ήταν αναγνωριστική και ειχε μια ελπιδα μηπως ακουσεις κατι διαφορετικο απο το οτι πρπει να κανεις ενα σωρο εξετασεις και αλλες εξετασεις

Και μετα πρεπει να κανεις μια προσπάθεια υποβοηθούμενη και μεχρι χτες δεν ηξερες καν τι και που !
Η αληθεια ειναι οτι δεν ξεκινάω με πολύ καλή ψυχολογία γιατί παλευω ακόμα με το γιατί σε μένα οσο εγωιστικο και αν ακουγεται αυτο , μου συμβαινει ..

Ευχομαι σε ολους καλη επιτυχία σε οποια και προσπάθεια και αν βρισκονται με το λιγοτερο ψυχικό κόστος

Διαβασα πολλες δημοσιευσεις οποτε εγω που θα ξεκινήσω την πρώτη προσπάθεια μαλλον εχω πολύ δρόμο !!:sad:

Μα με το που ξεκινας εσυ πτοησε; Μια χαρα θα πατε κοριτσι μου ,  να σκεφτεσαι οτι βρηκατε το προβλημα και ξερετε πως θα βαδισετε απο δω και περα,δεν ειναι τοσο τραγική ως διαδικασια μην αγχωνεστε .. σταθερα και μεθοδικα βηματα,καλη επιλογή γιατρου και εμβρυολογικου και ολα θα πανε μια χαρα !!θα δεις! Για οτι θελεις και εχεις αποριες ελα στο καφε εξωσωματικης να τα λεμε..

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σας ευχαριστώ πολύ κορίτσια για υποστήριξη σάς...λέμε με τον άντρα μου να ξεκινήσουμε την διαδικασία όσο ποιο σύντομα μπορούμε, γιατί αναμονή είναι μαρτύριο

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα κοριτσια!!! Εγω προσφατα ξεκινησα με τον αντρα μου και ειμαι μεσα στο αγχος...λετε να ειμαστε τυχερες και να μη χρειαστουμε πολλες προσπαθειες γι αυτο που τοσο επιθυμουμε;

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Καλησπέρα κορίτσια.. επιτέλους άνοιξαν κλινικές...από Δευτέρα ξεκιναω βραχύ πρωτόκολλο (2μερα περιόδου). ελπίζω όλα θα πάνε καλά. Άντρας μου θα κάνει  βιοψία όρχεων μέρα που θα γίνει ωοληψια.Γιατρος  μας είπε ότι έτσι είναι καλύτερα... γιατί σπέρματοζωαρια μπορεί να μην είναι κατάλληλα για να γίνει κατάψυξη τους..

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

On 1/6/2020 at 2:03 ΠΜ, pelagia 88 είπε:

Σας ευχαριστώ πολύ κορίτσια για υποστήριξη σάς...λέμε με τον άντρα μου να ξεκινήσουμε την διαδικασία όσο ποιο σύντομα μπορούμε, γιατί αναμονή είναι μαρτύριο

 

12 ώρες πρίν, pelagia 88 είπε:

Καλησπέρα κορίτσια.. επιτέλους άνοιξαν κλινικές...από Δευτέρα ξεκιναω βραχύ πρωτόκολλο (2μερα περιόδου). ελπίζω όλα θα πάνε καλά. Άντρας μου θα κάνει  βιοψία όρχεων μέρα που θα γίνει ωοληψια.Γιατρος  μας είπε ότι έτσι είναι καλύτερα... γιατί σπέρματοζωαρια μπορεί να μην είναι κατάλληλα για να γίνει κατάψυξη τους..

 Καλημερα κορίτσι μου ... Αλήθεια ;; υπάρχουν σπερματοζωάρια που δεν μπορούν να καταψιχθούν? γιατί και εμείς το ίδιο πρόβλημα έχουμε... αλλά πρώτα έκανε βιοψια ο σύζυγός και τώρα περιμένω να αρχίσω εγώ. Σιγά σιγά γιατί εντοπίσαμε 2 Κύστες στις ωοθήκες... πω πω αγχώθηκα τώρα

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, No Name είπε:

 

 Καλημερα κορίτσι μου ... Αλήθεια ;; υπάρχουν σπερματοζωάρια που δεν μπορούν να καταψιχθούν? γιατί και εμείς το ίδιο πρόβλημα έχουμε... αλλά πρώτα έκανε βιοψια ο σύζυγός και τώρα περιμένω να αρχίσω εγώ. Σιγά σιγά γιατί εντοπίσαμε 2 Κύστες στις ωοθήκες... πω πω αγχώθηκα τώρα

Μήν αγχώνεσαι... απλά επειδή άντρας μου είχε κάποιο τραυματισμό όταν ήταν παιδί.... αζοοσπερμια προέρχεται από εκεί.σε δική μας περίπτωση ήταν το καλύτερο... αλλά συνήθως βιοψία γίνεται πριν να ξεκινήσει η διαδικασία εξωσωματικής.αν δεν σου είπαν τίποτα τότε είναι όλα καλά...

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • 3 εβδομάδες μετά...

Καλησπερα στο φορουμ..πολυ χρησιμες πληροφοριες..

 

φρεσκοπαντρεμενη εχω χασει τη γη κατω απο τα ποδια μου...διαγνωστηκαμε με αποφρακτικη αζωοσπερμια..fsh χαμηλη..μας ειπε οτι υπαρχουν σπερματοζωαρια στους ορχις!!

πηραμε 1 μηνα αντιβιωση και τιποτα...

 

θελω τη βοηθεια σας!!

 

1) διαβαζω οτι γινονται εγχειρησεις.. εχει καποια παρομοια εμπειρια???που πρεπει να απευθυνθουμε?στειλτε μ ονοματα..

δουλευω πολυ και θα  ηθελα να αποφυγω την εξωσωματικη σε 1 φαση..

 

2) θα επισκεφτουμε ουρολογους στη Θεσσαλονικη..στειλτε μ ονοματα!

 

3) οτι συμβουλες εχετε για το θεμα..θα ηταν πολυ χρησιμες!!!

 

σας ευχαριστω και ευχομαι σε ολες καλοτυχια πραγματικα!!

Link to comment
Share on other sites

Just now, Κάτια4love είπε:

Καλησπερα στο φορουμ..πολυ χρησιμες πληροφοριες..

 

φρεσκοπαντρεμενη εχω χασει τη γη κατω απο τα ποδια μου...διαγνωστηκαμε με αποφρακτικη αζωοσπερμια..fsh χαμηλη..μας ειπε οτι υπαρχουν σπερματοζωαρια στους ορχις!!

πηραμε 1 μηνα αντιβιωση και τιποτα...

 

θελω τη βοηθεια σας!!

 

1) διαβαζω οτι γινονται εγχειρησεις.. εχει καποια παρομοια εμπειρια???που πρεπει να απευθυνθουμε?στειλτε μ ονοματα..

δουλευω πολυ και θα  ηθελα να αποφυγω την εξωσωματικη σε 1 φαση..

 

2) θα επισκεφτουμε ουρολογους στη Θεσσαλονικη..στειλτε μ ονοματα!

 

3) οτι συμβουλες εχετε για το θεμα..θα ηταν πολυ χρησιμες!!!

 

σας ευχαριστω και ευχομαι σε ολες καλοτυχια πραγματικα!!

Αν υπάρχουν σπερματοζωάρια στους όρχεις η βιοψία ορχεων και η εξωσωματική θεωρω οτι ειναι η πρώτη και πιο ασφαλής λύση. Το να μπει σ ενα κανονικο χειρουργείο ο σύζυγος με αβέβαιο αποτέλεσμα που θα φανεί μετα απο εξάμηνο - χρόνο , για μενα ειναι χάσιμο χρόνου και νομιζω οτι πάλι στην εξωσωματική θα καταλήξετε. Δεν εχω ακουσει τόσα χρόνια να θεραπεύεται κάποιος και να συλλαμβάνει φυσιολογικά. Μονο να υπάρχει βελτίωση για να πετύχει η εξωσωματική.

 Οι ουρολόγοι θα σας που χειρουργείο και οι γυναικολόγοι εξωσωματική.

 Σε γενικές γραμμές οταν υπάρχουν δυνατά ωάρια μπορει να βοηθήσουν το σπερμα να δουλέψει. Οι δικες σου ορμόνες  πως ειναι; Και ποσο καιρό προσπαθείτε φυσιολογικά και στοχευμένα;

  • Μου αρέσει 1

wRSzp2.pngUIzHp2.png

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντηση...

Η αληθεια είναι οτι θα ήθελα να ξέρω σε ποιο σημείο είναι η απόφραξη, υποψιάζομαι ότι ίσως είναι ανατομικό, καθότι έχουμε απορρίψει όλες τις άλλες αιτίες(μόλυνση,κρυοψυχρία κτλ) και θα ήθελα να ξέρω εαν θεραπεύεται. Και ο άντρας νου ειναι θετικός σε επέμβαση.

Εχω επηρεαστεί από τον περιγυρώ μου για την εξωσωματική καθότι έιχαν πολλές γνωστές μου ατυχίες, βέβαια καμμία δεν είχε τη δική μας περίπτωση. Και εγώ σαν άτομο δουλεύω πολύ και είμαι βιαστική και γρήγορη στη καθημερινότητα.

¨οσον αφορά εμένα είναι όλα φυσιολογικά, δεν είχα ποτέ κανένα θέμα. Έκανα και ορμονικές και ΑΜΗ και έχω απόλυτα σταθερό κύκλο.

Αμέσως μετά το γάμο μας αρχίσαμε προσπάθειες, περίπου 10 μήνες!!!

 

Ευχαριστώ πραγματικά για την απάντηση.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

σε 3μερες θα ξέρω αν έγινε θαύμα η όχι.

Αυτή αναμονή είναι βάσανο.

On 20/6/2020 at 9:04 ΜΜ, pelagia 88 είπε:

Καλησπέρα κορίτσια.. επιτέλους άνοιξαν κλινικές...από Δευτέρα ξεκιναω βραχύ πρωτόκολλο (2μερα περιόδου). ελπίζω όλα θα πάνε καλά. Άντρας μου θα κάνει  βιοψία όρχεων μέρα που θα γίνει ωοληψια.Γιατρος  μας είπε ότι έτσι είναι καλύτερα... γιατί σπέρματοζωαρια μπορεί να μην είναι κατάλληλα για να γίνει κατάψυξη τους..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...