Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr

Μοναξιά ή είναι ιδέα μου:


Emi-ly

Recommended Posts

Just now, Emi-ly είπε:

Εμένα είναι 13 μηνών. Άντε με το καλό και σε εσένα κοριτσάκι μου! 

Ραφαέλα μου, δεν νιώθεις ότι σε έχουν στην απέξω αφού πια τις παίρνεις εσύ τηλ για να βγείτε ;

Όχι καθόλου....ίσα ίσα που μετά τα έκτροπα  τους την επόμενη μέρα έρχονται σπίτι η με παίρνουν τηλ κ μ κάνουν αναμετάδοση...αχαχχαχαχα ( καμία φορά μ την κάνουν σαν να ειμαι εκεί που με παίρνουν με βίντεο.. )   " στην απ εξω" γενικά είναι ολες οι μανάδες με φιλες ελεύθερες....το θέμα είναι πως το βλέπεις εσύ κ τι κάνεις γιαυτο...

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Emi-ly είπε:

Εμένα είναι 13 μηνών. Άντε με το καλό και σε εσένα κοριτσάκι μου! 

Ραφαέλα μου, δεν νιώθεις ότι σε έχουν στην απέξω αφού πια τις παίρνεις εσύ τηλ για να βγείτε ;

ετσι vιωθεις τωρα γιατι ειvαι αρχη μωρε ακομα θα βρειτε παλι κοιvα εvδιαφεροvτα! εγω το ειχα παθει αυτο οταv ειχα πρωτογvωρισει τοv αvτρα μου κ οι φιλες μου ηταv ολες ελευθερες! αυτες θελαv ποτακια μεχρι το πρωι κ φλερτ με οτι κυκλοφορει που vα αvτεξω εγω vα ακολουθησω δεv τηv παλευα ειχα αρχισει vα σοβαρευω εγω χα χαχα  ! σιγα σιγα ομως βρηκαμε παλι κοιvο σημειο γιατι ετσι καλλιως οι φιλες ειvαι φιλες παvτα θα εχουμε κατι vα πουμε. τωρα με το παιδι ψαχvω vα βρω φιλες χωρις παιδι χα χα χα γιατι εχω πειξει με τα μωρουδιακα vα ξελαμπηκαρω κ λιγο οι περισσοτερες εχουμε πια παιδια κ ολο τετοια λεμε φρικη χα χα χα 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Emi-ly είπε:

Εννοείς να μην το υπεραναλύω ίσως τόσο πολύ;

δεν είναι κακο που το αναλύεις...αυτό νιώθεις αυτό λες κ καλά κανεις....προσπαθήστε από κοινού με τις ελεύθερες φιλες σ να βρείτε ετσι κάτι μικρό για αρχή για να νιώθεις κ συ καλητερα....

ωχ ξύπνησε ο κοκοβιος μ..παμε να παλέψουμε με το γάλα τώρα...αχαχχαχαχαχαχα επιστρέφω μετά 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια μου δίνετε πολύ κουράγιο, αλήθεια... Ο μικρός μου είναι αρκετά ζωηρός και περπατάει από 10 μηνών με αποτέλεσμα να δυσκολεύομαι να τον πάρω για καφέ αν δεν είναι και ο άντρας μου. Αλλος ένας λόγος που έχω κάπως αποκοπεί. Επίσης σε φιλικά σπίτια δεν θέλω να πηγαίνω γιατί ντρέπομαι μην κάνει καμια ζημία ο μικρός αφού πειράζει τα πάντα. 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Emi-ly είπε:

Κορίτσια μου δίνετε πολύ κουράγιο, αλήθεια... Ο μικρός μου είναι αρκετά ζωηρός και περπατάει από 10 μηνών με αποτέλεσμα να δυσκολεύομαι να τον πάρω για καφέ αν δεν είναι και ο άντρας μου. Αλλος ένας λόγος που έχω κάπως αποκοπεί. Επίσης σε φιλικά σπίτια δεν θέλω να πηγαίνω γιατί ντρέπομαι μην κάνει καμια ζημία ο μικρός αφού πειράζει τα πάντα. 

γεvικα vαι ειvαι δυσκολο vα περvεις το μωρο μαζι γιατι κουβεvτα δεv θα καvεις θα κυvηγας το μωρο. Εμεις αυτο που καvουμε με τις φιλες μου επειδη μεvουμε κ ψιλομακρια οταv κοιμουvται τα μωρα μας καvουμε ομαδικη κληση με Duo κ μιλαμε ολες μαζι. Κ οι ελευθερες ερχοvται ωρες υπvου του μπεμπη για καvεvα καφε η ωρες που ειvαι κ ο αvτρας μου εκει κ τοv μαζευει. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Emi-ly είπε:

Να σου ζήσει! Υγεία να έχει το παιδάκι. Εγώ μετά το παιδί αισθάνομαι ότι δεν με ενδιαφέρουν πια τα ίδια πράγματα, για παράδειγμα εκεί που θα μιλούσα για νησιά και διακοπές τώρα κοιτάζω τι παιχνίδια να πάρω στον μικρό. όμως σκέφτομαι πως θα γίνω κουραστική αν μιλάω συνεχώς για τέτοια θέματα στις φίλες μου. Μόνο μια φίλη μου έχει και αυτή παιδάκι και η αλήθεια είναι πως με εκείνη νιώθω πιο άνετα. Ίσως ακουστεί άσχημο αλλά από ένα σημείο και μετά μου ακούγονται ανούσια τα όσα συζητούσα με τις φίλες μου πιο παλιά πχ γιατί παρεξηγήθηκες με μια συνάδελφο στη δουλεία και άλλα τέτοια .

anemoni δεν μπορώ να πω πως τις αποφεύγω, αλλά νιώθω πως δεν κολλάμε πλέον. και φυσικά σε πολλά δεν μπορώ να ακολουθήσω πχ για καφέ σε κλειστό χώρο με το μωρό τον χειμώνα ήταν λίγο δύσκολο. Δυστυχώς δεν έχω πού να αφήσω τον μικρό για να πεις ότι θα βγω ένα βράδυ, στην μητέρα μου δεν κοιμάται , ενώ τα πάνε πολύ καλά, θέλει το βράδυ να μένει σπίτι του, Έχει άποψη από μικρός, τι να πω... 

Εμένα πχ δεν μου αρέσει όταν βγαίνω έξω να μιλάω συνεχεια για το παιδί... Αντίθετα με κουράζει... Ήταν ο λόγος που ξεκοψα από "φίλη" η οποία δεν μίλαγε για τίποτα άλλο παρά μόνο για το παιδί της... 

Άρα πλέον δεν έχετε τίποτα κοινό όπως το θέτεις... Η λύση είναι μία!!! Το μωρό στο καρότσι και αλωνισε όλα τα πάρκα και τις παιδικές χαρές της γειτονιάς!!! Θα κάνεις φιλίες με πολλές μαμάδες!!!! :)

  • Μου αρέσει 2

cO4Yp3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα @Emi-ly εγώ εχω έναν μπεμπακο 5 μηνών με τις φίλες μου δεν έχω αποκοπεί γιατί οι περισσότερες έχουν παιδιά πλεον αλλά και μεμεαυτες αυτες που δεν έχουν έχουμε καταφέρει να κρατήσουμε μια ισορροπία. Αρχικά θα σου πω την αποψη μου από τη μεριά της φιλης εμένα η κολλητή μου έμεινε έγκυος και παντρεύτηκε οταν ήταν 18,  όταν γέννησε λοιπον απομακρύνθηκε πολύ από τη παρέα μας και αυτό με πίκρανε πολύ και εμένα και τις φίλες μας. Εγώ την έπιασα και ευθέως τη ρώτησα αν υπήρχε παρεξηγηση ή οτιδήποτε άλλο και απλά μου είπε ότι απομακρύνθηκε γιατί ασχολιόταν όλο με το μωρό και φοβοταν ότι δε θα θέλουμε να βγαίνουμε μαζί της γιατί δε μπορούσε να ακολουθεί. Από τότε γυρίσαμε ότι πάρκο και παιδότοπο με εξωτερικό χώρο βρίσκαμε και όποτε μπορούσε να της κρατήσει καποιος το μωρό έστω για μια ώρα πηγαίναμε για ένα ποτακι κάπου κοντά στο σπίτι της για να μπορεί να γυρίσει γρήγορα αν κάτι χρειαζόταν το μωρο. Περα από αυτό κάναμε συζητήσεις επί συζητήσεων για πάνες,γάλατα και ότι αφορούσε το μωρό γενικα και ήταν η μονη με μωρό εκεινη την περιοδο. Επίσης όμως συζητουσαμε  και για διακοπές,γκομενικα,ταξίδια,μοδα και ότι βλακεία μπορείς να φανταστείς. Σορρυ για το κατεβατό στα λέω αυτά γαιτι καταλαβαίνω ότι το μωρο είναι όλος ο κοσμος σου και εμένα είναι ο μπέμπης μου αλλά πρέπει να σκεφτείς ότι οι φίλες σου που δεν έχουν ακόμα παιδιά αυτά που εσύ θεωρείς ανούσια ή πλεον δε σε ενδιαφέρουν είναι ακόμα σε αυτό το στάδιο η ζωη τους και τους αφορά. Πρέπει να βρεθεί μια χρυσή τομή. 

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites

Εγω αυτο που θα παρατηρησω ειναι οτι οσα κοριτσια αφηγειστε τη διατηρηση των φιλιων με κοπελες χωρις παιδια, αναφερεστε σε φιλες που αν κ δεν εχουν παιδι οι ιδιες, ειναι ανοιχτες και κατανοουν τη ζωη σας με το παιδακι. Δεν συμεριφερονται σαν να το αγνοουν. Οπως γραφετε, βρισκονται μαζι σας σε παρκα η οταν κοιμαται το μωρο η με video call κλπ. με λιγα λογια ειναι διατεθιμενες να προσαρμοζονται για να διατηρηθει η σχεση σας. Δυστυχως ομως δεν ειναι ολες οι φιλες ετσι, υπαρχουν κι αυτες που δεν μπορουν να διαχειριστουν το παιδι της αλλης, λογω ζηλιας, λογω βαρεμαρας, λογω αρνησης, λογω του οτινοι ιδιες θα θελαν παιδι μα δεν εχουν, λογω του οτι δεν την παλευουν με τα παιδια, λογω του οτι δεν μπορουν καν να αντιληφθουν αυτη την συνθηκη, λογω χιλιων δυο πραγματων... Νομιζω η εμιλυ αναφερεται σε τετοιου ειδους φιλες, που καλως η κακως υφιστανται κ δυστυχως υπο αυτες τις συνθηκες ειναι δυσκολο να διατηρηθει η σχεση. Εσεις που εχετε τοσο ανιδιοτελεις, δεκτικες κι ανοιχτομυαλες φιλες, ειστε πολυ τυχερες, δυστυχως ομως δεν ειναι ολων μας οι φιλες ετσι.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια σας ευχαριστώ όλες που μου απαντάτε και μου κρατάτε παρέα. θα συμφωνήσω με την Pagotoula. Σας δίνω χαρακτηριστικό παράδειγμα, σήμερα περιμέναμε τους κουμπάρους μας σπίτι από τις 7, έχει πάει 8 και τέταρτο δεν έχουν έρθει ακόμα... Θα έρθουν όταν θα πρέπει να ταίσω και να κοιμίσω τον μικρό προφανώς, κάτι που κάνω κατά τις 9 και με παίρνει ως τις 10 παρά. αυτό σημαίνει ότι ουσιαστικά δεν θα τους δω θα κάτσει ο άντρας μου μαζί τους και εγώ στο δωμάτιο με τον μικρό. Να σημειώσω ότι τους εξηγήσαμε τους λόγους που θέλουμε να έρθουν νωρίς .

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Just now, Emi-ly είπε:

Κορίτσια σας ευχαριστώ όλες που μου απαντάτε και μου κρατάτε παρέα. θα συμφωνήσω με την Pagotoula. Σας δίνω χαρακτηριστικό παράδειγμα, σήμερα περιμέναμε τους κουμπάρους μας σπίτι από τις 7, έχει πάει 8 και τέταρτο δεν έχουν έρθει ακόμα... Θα έρθουν όταν θα πρέπει να ταίσω και να κοιμίσω τον μικρό προφανώς, κάτι που κάνω κατά τις 9 και με παίρνει ως τις 10 παρά. αυτό σημαίνει ότι ουσιαστικά δεν θα τους δω θα κάτσει ο άντρας μου μαζί τους και εγώ στο δωμάτιο με τον μικρό. Να σημειώσω ότι τους εξηγήσαμε τους λόγους που θέλουμε να έρθουν νωρίς .

Σε καταλαβαινω γιατι κατι παρομοια εχω εισπραξει κ εγω..εμενα παλι η κουμπαρα μου με παιρνει τηλ κ μου μιλαει λες κ δεν υπαρχει μωρο, ουτε ρωταει πως ειναι, ουτε τιποτα...κ οταν της αναφερω εγω κατι, ειναι σε φαση ελα μωρε πως κανεις ετσι..; ηταν το παιδι στη μενν, ειχα τον πονο μου κ ημουν χαλια κ αυτη μου λεγε μες στην απαθεια δεν ειναι τιποτα... εε τωρα τι να πω κ γω... οσο κ να θελω να χω καλες σχεσεις κ να βλεπομαστε κ να.μιλαμε, πως να το επιδιωκω υπο αυτες τις συνθηκες κ.εισπραττοντας αυτη την.συμπεριφορα...;; παγωνω κ γω..

Link to comment
Share on other sites

Just now, Pagotoula είπε:

Σε καταλαβαινω γιατι κατι παρομοια εχω εισπραξει κ εγω..εμενα παλι η κουμπαρα μου με παιρνει τηλ κ μου μιλαει λες κ δεν υπαρχει μωρο, ουτε ρωταει πως ειναι, ουτε τιποτα...κ οταν της αναφερω εγω κατι, ειναι σε φαση ελα μωρε πως κανεις ετσι..; ηταν το παιδι στη μενν, ειχα τον πονο μου κ ημουν χαλια κ αυτη μου λεγε μες στην απαθεια δεν ειναι τιποτα... εε τωρα τι να πω κ γω... οσο κ να θελω να χω καλες σχεσεις κ να βλεπομαστε κ να.μιλαμε, πως να το επιδιωκω υπο αυτες τις συνθηκες κ.εισπραττοντας αυτη την.συμπεριφορα...;; παγωνω κ γω..

Εγώ πάλι πιστεύω πως καμία φορά και εμείς οι νέες μαμάδες υπερβάλλουμε σε καποια πραγματα... Πχ όταν μπήκε το παιδάκι μιας φίλης με ίκτερο στην μενν, αυτή έκλαιγε με μαυρο δάκρυ... Εκεί προφανώς και της είπα ότι δεν είναι τίποτα και πως κακώς φέρνει τον κακό χαμό για το τίποτα, αφού όλα σχεδόν τα μωράκια κάνουν ίκτερο.... Και η κόρη μου ανέβασε και όλα καλά...Δεν ξέρω τι είχε το δικό σου παιδάκι, αλλά αδυνατω να πιστέψω πως ήταν κάτι σοβαρό για την υγεία του και ήταν τόσο αναίσθητη, ενώ είστε και κουμπάρες... Ίσως εσύ να το έβλεπες έτσι λόγω ορμονών... Όπως και να χει ελπίζω όλα να είναι καλά!!! :)

Γενικά πάντως θεωρώ πως φταίμε και εμείς σε μεγάλο βαθμό... Όταν πχ λέμε "για εμένα πλέον υπάρχει η οικογένεια μου και τίποτα άλλο" ή πως "όλα είναι ανούσια, μόνο ενδιαφέρον το παιδί μου" ή έχουμε την απαίτηση να πηγαίνουν μόνο με τα νερά μας και με το πρόγραμμα μας, προφανώς και ο άλλος θα ξενερωσει και θα απομακρυνθεί. Πχ και σε εμας έρχονται φίλοι στο σπίτι από όταν ήταν ημερών η μικρή, αλλά ποτέ δεν με ενόχλησε η ώρα... Κι ας κάνω μια ώρα να την κοιμησω... Απλά τους ζητούσα να καθίσουν και πιο αργά για να μπορέσω να πω κι εγώ 2 κουβέντες μαζί τους "σαν άνθρωπος"...  Αν πάλι ένιωθα πως δεν με βόλευε αυτό που βόλευε εκείνους, απλά έλεγα ένα "δυστυχώς δεν μπορούμε σήμερα ίσως κάποια άλλη φορά" και τελείωνε η ιστορία... Τώρα που μεγάλωσε δεν με πολυνοιαζει γιατί ξέρω πως με κόσμο στο σπίτι απλά δεν θα κοιμηθεί νωρίς... Απλά θα πέσει ξερή μόλις φύγουν και θα κοιμηθούμε σερί μέχρι το πρωί!!! Απλά θεωρώ πως δεν πρέπει κι εμείς να είμαστε απόλυτοι... Ένα παιδί κάναμε (ή περισσότερα), δεν αλλάξαμε τον κόσμο, οπότε δε γίνεται να έχουμε την απαίτηση και από αυτόν να αλλάξει για εμάς!!!! :)

  • Μου αρέσει 3

cO4Yp3.png

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια πραγματικά προσπαθώ να μην αφήνω το γεγονός ότι έχω παιδί να μου αλλάζει τις συνήθειες που είχα με τους φίλους μου, είναι σαν να έγινε αυτόματα και από τις δύο πλευρές κάτι και να υπήρξε ένα κενό ας το πω στην επικοινωνία. Η μόνη φορά σε όλο το χρόνο με το μωρό που έκανα focus στην οικογένειά μου και δεν με ένοιαζε κανείς άλλος ήταν πέρσι το καλοκαίρι που ο άντρας μου είχε σοβαρότατο πρόβλημα με τη δουλειά του. Σε γενικές γραμμές πάντα ασχολιόμουν πολύ με τα θέλω και τους προβληματισμούς των φίλων μου. 

Link to comment
Share on other sites

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...