Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr

Μοναξιά ή είναι ιδέα μου:


Emi-ly

Recommended Posts

Δυστυχώς νιώθω τόσο μόνη. Το μωράκι μου είναι 13 μηνών και είναι σκέτη τρέλα , περνάω ευχάριστα τον χρόνο μου μαζί του. Δουλεία δεν πηγαίνω, πάνω που ξεκίνησα κλείσαμε πάλι λόγω της επιδημίας, ο άντρας μου λείπει πολλές ώρες λόγω δουλειάς το ίδιο και οι γονείς μου. Οπότε για παρέα θα ήθελα μια φίλη να συζητήσω και λίγο βρε κορίτσια γιατί ωραία τα τραγουδάκια αλλά ως ένα σημείο... το πρόβλημα είναι ότι από όταν έκανα τον μικρό νιώθω να μην έχω τίποτα κοινό πια με τις φίλες μου και σιγά σιγά αποκόβομαι...

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Emi-ly είπε:

Δυστυχώς νιώθω τόσο μόνη. Το μωράκι μου είναι 13 μηνών και είναι σκέτη τρέλα , περνάω ευχάριστα τον χρόνο μου μαζί του. Δουλεία δεν πηγαίνω, πάνω που ξεκίνησα κλείσαμε πάλι λόγω της επιδημίας, ο άντρας μου λείπει πολλές ώρες λόγω δουλειάς το ίδιο και οι γονείς μου. Οπότε για παρέα θα ήθελα μια φίλη να συζητήσω και λίγο βρε κορίτσια γιατί ωραία τα τραγουδάκια αλλά ως ένα σημείο... το πρόβλημα είναι ότι από όταν έκανα τον μικρό νιώθω να μην έχω τίποτα κοινό πια με τις φίλες μου και σιγά σιγά αποκόβομαι...

Γιατί αποκοβεσαι  από τις φίλες σ??? παιδιά δεν έχουν??? κ αν δεν έχουν σίγουρα έχετε πολλά να πείτε κ εχτος παιδιού.. πρώτα πως τα λεγαται??? τι κάνατε παρέα??? μπορείτε κ τώρα να κάνετε πολλά μαζί ακόμα κ με το παιδί.....βγαίνεις με το παιδί σ??? 

τηλέφωνο τις παίρνεις??? 

πάντως είμαστε κ μεις εδώ μέσα πολλές γυναίκες οπότε μπορείς να μας μιλήσεις για ότι θες κ να αναλύσουμε πολλά πράγματα παρέα....είτε είμαστε ειδη κάποιες μάνες είτε όχι ειτε προσπαθούμε....

Εγώ πχ εχω μια μπουμπού 2 μηνών....σουρλουλου σκετη....την έκανα με μεγάλη δυσκολία μετά από 11 χρόνια....τώρα τα χω ξεχάσει όλα...

τι θέλεις να συζητήσουμε πες μας κ εδώ είμαστε....

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Emi-ly είπε:

Δυστυχώς νιώθω τόσο μόνη. Το μωράκι μου είναι 13 μηνών και είναι σκέτη τρέλα , περνάω ευχάριστα τον χρόνο μου μαζί του. Δουλεία δεν πηγαίνω, πάνω που ξεκίνησα κλείσαμε πάλι λόγω της επιδημίας, ο άντρας μου λείπει πολλές ώρες λόγω δουλειάς το ίδιο και οι γονείς μου. Οπότε για παρέα θα ήθελα μια φίλη να συζητήσω και λίγο βρε κορίτσια γιατί ωραία τα τραγουδάκια αλλά ως ένα σημείο... το πρόβλημα είναι ότι από όταν έκανα τον μικρό νιώθω να μην έχω τίποτα κοινό πια με τις φίλες μου και σιγά σιγά αποκόβομαι...

Welcome to the club!!! Νομίζω όλες το περνάμε λίγο πολύ αυτό το παλούκι.... Το θέμα σου ποιο είναι? Σε αποφεύγουν? Τις αποφεύγεις? Δεν έχεις που να αφήσεις το παιδί και δε θέλουν να βγαίνουν με μωρά??? Έχεις εντοπισει το πρόβλημα??

Πχ και εγώ έχω τεράστιο θέμα από άποψη παρέας... Αν και έχουμε γνωστούς εδώ γύρω... Το πρόβλημα είναι πως αυτές έκαναν πρώτες παιδια και παρότι έχουν βοήθεια από γιαγιάδες, παπουδες κλπ, έχουν ξεκόψει... Οπότε είμαι πάλι μόνη... Απλά κάνω υπομονή απο Σεπτέμβριο που θα ξεκινήσω πάλι δουλεια, μπας και "κολλήσω" με καμία συνάδελφο...

  • Μου αρέσει 1

cO4Yp3.png

Link to comment
Share on other sites

Να σου ζήσει! Υγεία να έχει το παιδάκι. Εγώ μετά το παιδί αισθάνομαι ότι δεν με ενδιαφέρουν πια τα ίδια πράγματα, για παράδειγμα εκεί που θα μιλούσα για νησιά και διακοπές τώρα κοιτάζω τι παιχνίδια να πάρω στον μικρό. όμως σκέφτομαι πως θα γίνω κουραστική αν μιλάω συνεχώς για τέτοια θέματα στις φίλες μου. Μόνο μια φίλη μου έχει και αυτή παιδάκι και η αλήθεια είναι πως με εκείνη νιώθω πιο άνετα. Ίσως ακουστεί άσχημο αλλά από ένα σημείο και μετά μου ακούγονται ανούσια τα όσα συζητούσα με τις φίλες μου πιο παλιά πχ γιατί παρεξηγήθηκες με μια συνάδελφο στη δουλεία και άλλα τέτοια .

anemoni δεν μπορώ να πω πως τις αποφεύγω, αλλά νιώθω πως δεν κολλάμε πλέον. και φυσικά σε πολλά δεν μπορώ να ακολουθήσω πχ για καφέ σε κλειστό χώρο με το μωρό τον χειμώνα ήταν λίγο δύσκολο. Δυστυχώς δεν έχω πού να αφήσω τον μικρό για να πεις ότι θα βγω ένα βράδυ, στην μητέρα μου δεν κοιμάται , ενώ τα πάνε πολύ καλά, θέλει το βράδυ να μένει σπίτι του, Έχει άποψη από μικρός, τι να πω... 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Emi-ly είπε:

Να σου ζήσει! Υγεία να έχει το παιδάκι. Εγώ μετά το παιδί αισθάνομαι ότι δεν με ενδιαφέρουν πια τα ίδια πράγματα, για παράδειγμα εκεί που θα μιλούσα για νησιά και διακοπές τώρα κοιτάζω τι παιχνίδια να πάρω στον μικρό. όμως σκέφτομαι πως θα γίνω κουραστική αν μιλάω συνεχώς για τέτοια θέματα στις φίλες μου. Μόνο μια φίλη μου έχει και αυτή παιδάκι και η αλήθεια είναι πως με εκείνη νιώθω πιο άνετα. Ίσως ακουστεί άσχημο αλλά από ένα σημείο και μετά μου ακούγονται ανούσια τα όσα συζητούσα με τις φίλες μου πιο παλιά πχ γιατί παρεξηγήθηκες με μια συνάδελφο στη δουλεία και άλλα τέτοια .

εμένα οι μισές μ φιλες έχουν παιδιά η άλλες όχι....μπορεί να μην συζητάω μαζί τους κ εγώ για νησιά κ που θα παω(αλλα τις ακούω που θέλουν να πάνε αυτές...κ γω κοιταω παιχνίδια αλλα όταν μ Μίλαν " ξεχνάω για λίγο " ότι έχω παιδί...το χρειάζομαι κ μ αρέσει...καμία μ.φιλη δεν έχασα κ μάλιστα είμαστε ακόμα το ίδιο όπως κ πριν κάνω παιδί....

ίσα ίσα που μ.αρεσουν κιολας τ τύπου κουτσομπολιά " τσακώθηκαν με την συνάδελφο " με κάνει να ξεκουράζομαι από τι πάνες να πάρω τι γάλα να δώσω πόσο να δώσω ποτς να πάει για μπάνιο τι ρούχα να βάλει  να πάει βόλτα Η όχι??? κάνει κρύο βρε κάλτσες κάνει ζέστη βγάλε μπούτια....άκου όλη μέρα ζουζουνια αποροφητηρες κλάματα σεσουάρ κλάνιες δίαριες τσιριδες εμετούς γουλιές..έχει κάτι??? τι έχει κ πως το έχει...βάλε θερμόμετρο ζυγισετο....κτλ κτλ κτλ.. το υπερλατρευω το παιδί μ κ είναι όλη μ Η ζωή...αλλα θέλω κ γω τα δικά μ....ίσα ίσα που τιπιτα απ όλα αυτά που λέγαμε δεν μ φαίνονται " ανούσια " ίσα ίσα με γεμίζουν ενέργεια κ έτσι δεν νιωιω μονη κ ούτε νιώθω ότι άλλαξαν τα πάντα επειδή έκανα παιδί....πιστεύω μπορείς να ισορροπήσει κ στα 2 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Rafaela μου! Με έκανες και γέλασα. Δεν έχεις και άδικο εδώ που τα λέμε.. Σίγουρα δεν πρέπει να ξεχνάμε και τα δικά μας θέλω και να χαλαρώνουμε . Και πάλι όμως νιώθω μια απόσταση. Τι κρίμα που δεν έχω φίλες με παιδιά να βγαίνουμε να παίζουν τα μικρά να τα λέμε και εμείς. Έχω μόνο μια φίλη με παιδάκι αλλά τα λέμε περισσότερο από το τηλέφωνο γιατί έχει και αυτή τα δικά της τρεχάματα . Προσπαθούμε τουλάχιστον να βρεθούμε μια φορά στις δυο βδομάδες.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Emi-ly είπε:

Rafaela μου! Με έκανες και γέλασα. Δεν έχεις και άδικο εδώ που τα λέμε.. Σίγουρα δεν πρέπει να ξεχνάμε και τα δικά μας θέλω και να χαλαρώνουμε . Και πάλι όμως νιώθω μια απόσταση. Τι κρίμα που δεν έχω φίλες με παιδιά να βγαίνουμε να παίζουν τα μικρά να τα λέμε και εμείς. Έχω μόνο μια φίλη με παιδάκι αλλά τα λέμε περισσότερο από το τηλέφωνο γιατί έχει και αυτή τα δικά της τρεχάματα . Προσπαθούμε τουλάχιστον να βρεθούμε μια φορά στις δυο βδομάδες.

κ γω που τις εχω πιο πολυ βγαίνω με τις χωρίς παιδιά πάρα με αυτές....χαχαχαχα ανάποδη εγω...χαίρομαι που σε έκανα να γελάσεις...δεν σκέφτεσαι  μα ξαναγυρίσεις στην δουλεια σ?θα το ήθελες??? 

πάντως κ έχει λ μας εδώ να ξες 

Link to comment
Share on other sites

Ναι ναι ευχαριστώ , ήδη χαίρομαι που το μοιράζομαι με κάποιον που δεν θα με κατακρίνει . Είμαι δασκάλα οπότε δεν ξέρω ακόμα αν θα ανοίξουν τα σχολεία για να πάω για δουλεία αλλά και να ανοίξουν θα είναι για λίγο. όλο το καλοκαίρι θα είναι κάπως έτσι αφού ουσιαστικά θα είμαι σπίτι μόνη μου με τον μικρό να περιμένω τον άντρα μου να έρθει να βγούμε ή έστω να  κάτσουμε μαζί. Οι φίλες σου που δεν έχουν παιδάκια δεν έχουν αλλάξει απέναντί σου; Σου λένε να βγείτε όπως πριν το παιδί;

Link to comment
Share on other sites

Just now, Emi-ly είπε:

Rafaela μου! Με έκανες και γέλασα. Δεν έχεις και άδικο εδώ που τα λέμε.. Σίγουρα δεν πρέπει να ξεχνάμε και τα δικά μας θέλω και να χαλαρώνουμε . Και πάλι όμως νιώθω μια απόσταση. Τι κρίμα που δεν έχω φίλες με παιδιά να βγαίνουμε να παίζουν τα μικρά να τα λέμε και εμείς. Έχω μόνο μια φίλη με παιδάκι αλλά τα λέμε περισσότερο από το τηλέφωνο γιατί έχει και αυτή τα δικά της τρεχάματα . Προσπαθούμε τουλάχιστον να βρεθούμε μια φορά στις δυο βδομάδες.

Κάνε υπομονή κ μόλις αρχίσεις δουλειά θα νιώθεις πολύ καλύτερα γτ θα έχεις κ εσύ κάτι στη καθημερινότητα σου που θα σε κάνει να ξεχνιέται κ να σκέφτεσαι κάτι άλλο εκτός από το σπίτι κ το νινι σου..

Επίσης όσο μεγαλώνει το μωρό κ θα πηγαίνεις σιγά σιγά σε κούνιες ή παιδότοπους ή ακόμη κ βρεφικό σταθμό θα κάνεις νέο κύκλο γνωριμιών με μανουλες κ πολύ πιθανό τότε να βρεις κάποια ή κάποιες που θα ταιριάζετε πολύ κ θα έχετε κοινά ενδιαφέροντα κ ίδια ανάγκη από παρέα!!

Ως τότε όντως είμαστε κ εμείς εδώ :-)

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Just now, Emi-ly είπε:

Renez πράγματι, αυτό έλεγα στον άντρα μου.. Του έλεγα , άντε να πάει ο μικρός παιδικό να κάνουμε και εμείς καινούργιες παρέες. 

Εδώ εγώ το σκέφτομαι που ακόμη δεν έχω γεννήσει!! Από τις παρέες μας 2 ζευγάρια είναι free τελείως ακόμη ούτε γάμο ούτε παιδιά οπότε εκ των πραγμάτων δε θα είναι εύκολο να έχουμε την ίδια επαφή καθώς εκείνοι θέλουν ποτάκια,καφετέριες κτλ κτλ η λατρεμένη μου φίλη που γέννησε πριν ένα μήνα κ κάναμε όνειρα να μεγαλώσουμε τα παιδιά μας μαζί λόγω οικονομικών κ του ιού μετακόμισαν Βέροια στους γονείς της μιλάμε συνέχεια βέβαια αλλά..πάνε τα 5ωρα η μία σπίτι της άλλης να βραδιάζει κ να λέμε "καλέ τι ώρα είναι??" κ η κουμπάρα μου-παιδική μου φίλη έχει ένα παιδάκι ήδη 3χρονων κ σε ένα μήνα γεννάει το δεύτερο..δεν οδηγεί όπως ούτε εγώ κ μένει μακρυά μου..εγώ νότια εκείνη δυτικά..

Όπως καταλαβαίνεις δεν είσαι η μόνη.. θα κάνουμε όμως νέους κύκλους θα δεις :-)

Link to comment
Share on other sites

Πότε με το καλό γεννάς; Αχ και σε αυτό με την οδήγηση πόσο δίκιο έχεις... είναι δεσμευτικό, δεν μπορείς να κινηθείς άνετα, ειδικά με ένα παιδί και όλα όσα πρέπει να κουβαλάς μαζί σου. Πάντως να σου πω την αλήθεια πολλά άτομα σιγά σιγά αποκόπηκαν με το πρόσχημα του να μην μας ενοχλούν γιατί έχουμε το μωρό... Πριν μαζευόμασταν συνεχώς σπίτι μας καθώς όλοι οι άλλοι φίλοι του άντρα μου αλλά και κοινές παρέες είναι ελεύθεροι. Όσο ήταν πολύ μικρό το παιδί τους φωνάζαμε κανονικά μετά κόψαμε και οι δύο πλευρές γιατί το παιδί πλέον είχε συγκεκριμένο πρόγραμμα πχ να κάνει μπάνιο να φάει  να παίξουμε μαζί του 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Emi-ly είπε:

Ναι ναι ευχαριστώ , ήδη χαίρομαι που το μοιράζομαι με κάποιον που δεν θα με κατακρίνει . Είμαι δασκάλα οπότε δεν ξέρω ακόμα αν θα ανοίξουν τα σχολεία για να πάω για δουλεία αλλά και να ανοίξουν θα είναι για λίγο. όλο το καλοκαίρι θα είναι κάπως έτσι αφού ουσιαστικά θα είμαι σπίτι μόνη μου με τον μικρό να περιμένω τον άντρα μου να έρθει να βγούμε ή έστω να  κάτσουμε μαζί. Οι φίλες σου που δεν έχουν παιδάκια δεν έχουν αλλάξει απέναντί σου; Σου λένε να βγείτε όπως πριν το παιδί;

Όχι δεν έχουν αλλάξει ότι λέγαμε λεμε ακομα ( βάζουμε όμως λ το παιδί μέσα σε όλα αυτά κάποιες φορες) ..γοατι δεν βγαίνεις με τον μικρό παρέα...σε ένα πάρκο στην θάλασσα κάπου τλεος πάντως να ξεφεύγεις λίγο...

μ.λενε να βγούμε αλλα όχι συχνά ποια...συνήθως τις παίρνω εγώ...πασαρο την σουρλουλου μ.κ πάω...αχαχχαχαχα

Φυσικά κ δεν υπάρχει περίπτωση να σε κατακρίνουμε.....εδώ είμαστε για να βοηθαει η μια την άλλη...

Link to comment
Share on other sites

Just now, Emi-ly είπε:

Πότε με το καλό γεννάς; Αχ και σε αυτό με την οδήγηση πόσο δίκιο έχεις... είναι δεσμευτικό, δεν μπορείς να κινηθείς άνετα, ειδικά με ένα παιδί και όλα όσα πρέπει να κουβαλάς μαζί σου. Πάντως να σου πω την αλήθεια πολλά άτομα σιγά σιγά αποκόπηκαν με το πρόσχημα του να μην μας ενοχλούν γιατί έχουμε το μωρό... Πριν μαζευόμασταν συνεχώς σπίτι μας καθώς όλοι οι άλλοι φίλοι του άντρα μου αλλά και κοινές παρέες είναι ελεύθεροι. Όσο ήταν πολύ μικρό το παιδί τους φωνάζαμε κανονικά μετά κόψαμε και οι δύο πλευρές γιατί το παιδί πλέον είχε συγκεκριμένο πρόγραμμα πχ να κάνει μπάνιο να φάει  να παίξουμε μαζί του 

Καταλαβαίνω..έτσι μας κόβω κ εμάς..

Τέλη Σεπτέμβρη με αρχές Οκτώβρη τον περιμένω :-) εσενα πόσο είναι το αντράκι σου?

 

Link to comment
Share on other sites

Εμένα είναι 13 μηνών. Άντε με το καλό και σε εσένα κοριτσάκι μου! 

Ραφαέλα μου, δεν νιώθεις ότι σε έχουν στην απέξω αφού πια τις παίρνεις εσύ τηλ για να βγείτε ;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...