Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 7 λεπτά , Eflenew είπε:

      Δε κατάλαβα πως υπολόγισε τις  βδομάδες....πως υπολογίζονται??? Η γιατρός τι σας είπε?πόσες μέρες να μείνει σπίτι??? Ότι πει η γιατρός!!!!! Αααα 30/5 ξανά!!!! Αντε με το καλό!!! Τι ωραία!!! Εσύ μπορείς να πάρεις ηρεμιστικά τυχερέ...εμείς απαγορεύεται 😄😄

      Από ότι κατάλαβα το πρόβλημα είναι η οδηγηση που ειναι 1 πήγαινε 1 έλα και έχει λακουβες. Όλη η Ελλάδα μια λακουβα!!!

      Ευτυχώς!!! Στις ηλεκτρονικές αγορές μπορείς να το κάνεις. Λογικό να μην ξέρεις ποιες να πάρεις...προσπαθείς για το καλύτερο...πόσα να γνωρίζουμε πχια!😁

      Ζαλίστηκα με τόσες βιταμίνες! Ο γιατρός εξ αρχής μου είχε προτείνει κάποιες,αλλά είναι πανάκριβες,οπότε κοιτούσα κάτι πιο οικονομικό και εξίσου καλό,αλλά δεν βρήκα κάτι.Ε λέω δεν θα κάτσω να σκάσω κιολας,στην τελική την κόρη μου την έκανα χωρίς να πάρω καμιά πανάκριβη βιταμίνη,παρά μόνο φιλισιν και μολερς.Ε τώρα απλά θα προσθέσω q10 και τέλος 🙂 

      • Ευχή 1

Recommended Posts


Διαφημίσεις

1 ώρα πρίν, Euakiii είπε:

Κορίτσια μουυυυ Υπάρχει κάποια κοπέλα που να απέβαλε και να ξανά έκανε προσπάθεια να ξανά μείνει έγκυος και όλα να πάνε καλά ; 
α ναι μετά από ποσό καιρό μείνατε έγκυος ; 

Σε ποια εβδομαδα σου συνεβει; Παντως πολλα κοριτσια είχαν ατυχείς εγκυμοσύνες και ολα πηγαν καλα την επόμενη φορα!


wRSzp2.pngUIzHp2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!

Καταρχήν, λυπάμαι γι' αυτό που σου συνέβη! Εγώ πέρασα μια αποβολή πριν έναν χρόνο ακριβώς. Αφήσαμε το καλοκαίρι να περάσει και από Σεπτέμβρη ξεκινήσαμε τις προσπάθειες. Οκτώβρη ήμουν έγκυος ξανά. Να ξέρεις πως σημαντικό ρόλο παίζει και η ψυχολογία σου. Αν δεν αισθάνεσαι έτοιμη άφησε ένα εύλογο διάστημα μέχρι να το αισθανθεις. Επίσης, και οι γιατροί σου λένε να περιμένεις 2-3 μήνες. Εγώ να σου πω ήθελα να ξεκινήσω αμέσως για "να μην χάσω χρόνο". Πραγμα που φυσικά δεν έκανα, πρώτον γιατί άφησα τον εαυτό μου να το ξεπεράσει και δεύτερον, γιατί μου το σύστησαν οι γιατροί. Νομίζω ότι έκανα καλά γιατί χαλάρωσα. Βοήθησε και το γεγονός ότι ήταν καλοκαίρι και ότι είχα πολύ στήριξη!!!

Εύχομαι να σου πάνε όλα καλά!!!


Lilypie - (I2vc)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέραααα Εύα!Καταρχην να πω ότι λυπάμαι για την απώλεια!Ξερω πως είναι όπως και πολλές άλλες γυναίκες!Εγω  είχα μια παλινδρομη κύηση στις 8 Γενάρη λόγω θρομβοφιλίας που δεν γνώριζα και τώρα διανυω τον 3ο μήνα εγκυμοσύνης!Κοιτα να χαλαρώσεις και να μην το αφήσεις να σε πάρει από κάτω!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

1 ώρα πρίν, Καντι είπε:

Σε ποια εβδομαδα σου συνεβει; Παντως πολλα κοριτσια είχαν ατυχείς εγκυμοσύνες και ολα πηγαν καλα την επόμενη φορα!

Στις 7 εβδομάδες :( 

1 hour ago, V_baby είπε:

Καλησπέρα!

Καταρχήν, λυπάμαι γι' αυτό που σου συνέβη! Εγώ πέρασα μια αποβολή πριν έναν χρόνο ακριβώς. Αφήσαμε το καλοκαίρι να περάσει και από Σεπτέμβρη ξεκινήσαμε τις προσπάθειες. Οκτώβρη ήμουν έγκυος ξανά. Να ξέρεις πως σημαντικό ρόλο παίζει και η ψυχολογία σου. Αν δεν αισθάνεσαι έτοιμη άφησε ένα εύλογο διάστημα μέχρι να το αισθανθεις. Επίσης, και οι γιατροί σου λένε να περιμένεις 2-3 μήνες. Εγώ να σου πω ήθελα να ξεκινήσω αμέσως για "να μην χάσω χρόνο". Πραγμα που φυσικά δεν έκανα, πρώτον γιατί άφησα τον εαυτό μου να το ξεπεράσει και δεύτερον, γιατί μου το σύστησαν οι γιατροί. Νομίζω ότι έκανα καλά γιατί χαλάρωσα. Βοήθησε και το γεγονός ότι ήταν καλοκαίρι και ότι είχα πολύ στήριξη!!!

Εύχομαι να σου πάνε όλα καλά!!!

Και εγώ έτσι νομίζω πως θα το κάνω, θα αφήσω να περάσει το καλοκαίρι και ότι θέλει η φύση και ο Θεός .. πολύ δύσκολο πάντως όλο αυτό να το διαχειριστείς .. 

σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου και εύχομαι και σε εσένα να σου έρχονται όλα δεξιά !!!

2 ώρες πρίν, matoula123456 είπε:

Γεια σου! Αυτόματη αποβολή είχες ή παλινδρομη κύηση?

Παλινδρομη είχα .. και σκέψου πως είχα δίδυμα αλλά ο πρώτος γιατρός δεν το είχε πάρει καααν χαμπάρι και το έμαθα τελευταία στιγμή πως είχα δυο σάκους αντί για έναν ! 

πρίν από 48 λεπτά , Athina28 είπε:

Καλησπέραααα Εύα!Καταρχην να πω ότι λυπάμαι για την απώλεια!Ξερω πως είναι όπως και πολλές άλλες γυναίκες!Εγω  είχα μια παλινδρομη κύηση στις 8 Γενάρη λόγω θρομβοφιλίας που δεν γνώριζα και τώρα διανυω τον 3ο μήνα εγκυμοσύνης!Κοιτα να χαλαρώσεις και να μην το αφήσεις να σε πάρει από κάτω!

Σου εύχομαι ειλικρινά τα καλύτερα ❤️❤️ 
Να σε ρωτήσω κάτι ; Έπιασες με την πρώτη ή με δυσκολία ; 
αν μπορούσα να ξανά μείνω έγκυος ΧΘΕΣ θα το εκανα .. πφφ 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

Λυπάμαι πολύ κοριτσι μου για την απώλεια σου. Δεν είσαι η μόνη και δεν είσαι μόνη. Πολλές το περάσαμε δυστυχώς. Εμαθες τον λογο; Εγώ έχασα ένα κοριτσάκι λίγο πριν κάνω την Αυχενική διαφάνεια. Στην 12η εβδομάδα έκανα αποξεση. Μετα ήθελα να μείνω έγκυος αμέσως γιατί έτσι ένιωθα πως θα αναπλήρωνα το κενό που ένιωθα. Όμως ο γιατρός μου είπε να περιμένω 3 μήνες. Μετα με έπιασε μια άρνηση και είχα εντελώς άλλη ψυχολογία. Όταν χαλάρωσα έμεινα έγκυος και πάλι. Ένα χρόνο και ένα μήνα μετά την αποξεση κράταγα και πάλι θετικό τεστ. Τώρα κρατάω την 2 μηνών κόρη μου και σου στέλνω όλες μου τις ευχές για μια τελειομηνη εγκυμοσύνη την επόμενη φορά. Θα έρθει, μην σε ανησυχεί αυτό.

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

Είχα και εγώ μια παλινδρομη στις 8 εβδομάδες. Πριν από 3 εβδομάδες περίπου έκανα αποξεση. Πρόσφατη έρευνα λέει ότι αν μείνεις έγκυος στους 3 έως 6 μήνες μετά την παλινδρομη είναι πιο πιθανό να οδηγηθείς σε επιτυχημένη εγκυμοσύνη. Αν όμως η εγκυμοσύνη επιτευχθεί στους πρώτους 3 μήνες δείχνει πως οδηγεί πιο συχνότερα πάλι σε παλινδρομη. Αυτά τα λένε έρευνες και βέβαια δεν είναι κανόνας. Οι περισσότεροι γιατροί συνιστούν προσπαθειες μετά τους 3 μήνες ώστε να προλάβει να ανασυσταθεί το ενδομήτριο το οποίο με την αποξεση λεπταίνει. Ειμαι και εγώ σε φάση που θέλω να ξαναπροσπαθήσω αλλά θα αφήσω τον χρόνο να περάσει δηλ τους 3 μήνες. Ακόμη δεν μου ήρθε και περίοδος οπότε περιμενουμε! Πόσο χρονών είσαι Ευακι? Έχεις αλλά παιδάκια ?

Link to comment
Share on other sites

Just now, Euakiii είπε:

Στις 7 εβδομάδες :( 

Και εγώ έτσι νομίζω πως θα το κάνω, θα αφήσω να περάσει το καλοκαίρι και ότι θέλει η φύση και ο Θεός .. πολύ δύσκολο πάντως όλο αυτό να το διαχειριστείς .. 

σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου και εύχομαι και σε εσένα να σου έρχονται όλα δεξιά !!!

Παλινδρομη είχα .. και σκέψου πως είχα δίδυμα αλλά ο πρώτος γιατρός δεν το είχε πάρει καααν χαμπάρι και το έμαθα τελευταία στιγμή πως είχα δυο σάκους αντί για έναν ! 

Σου εύχομαι ειλικρινά τα καλύτερα ❤️❤️ 
Να σε ρωτήσω κάτι ; Έπιασες με την πρώτη ή με δυσκολία ; 
αν μπορούσα να ξανά μείνω έγκυος ΧΘΕΣ θα το εκανα .. πφφ 

Γλυκό μου κοριτσάκι!Ειλικρινα μην στεναχωριέσαι!Λενε πως εάν μείνεις μια φορά έγκυος μπορείς να το ξανακάνεις!Να σου πω ότι έχω είχα δει καρδούλα στην 6η βδομάδα και πήγα μετά από 2 βδομαδες στην 8η δηλαδή και ξαφνικά το κυτταρακι δεν είχε καρδούλα!Αυτο που πρέπει να κανεις τώρα είναι να χαλαρώσεις και μόλις νιώσεις ξανά έτοιμη να αρχίσεις τις προσπάθειες!Ή αν σε αγχώνει τόσο κάνε έναν προγεννητικό έλεγχο που να περιλαμβάνει και την θρομβοφιλια για κάθε απόκλιση μην ξανασυμβεί!Δεν το σχεδίασαν με με τον άντρα μου γιατί Φοβόμουνα παρά πολύ μην ξανασυμβεί κάτι παρόμοιο!και ξαφνικά την Μεγάλη Τρίτη ανακοινώνω στον άντρα μου ότι έχω καθυστέρηση!Ετρεξε πήγε πήρε τεστακι και μου ανακοίνωσε ο ίδιος ότι είναι θετικό!Φοβομουν να αντικρίσω το αποτέλεσμα!Ολα στο μυαλό είναι!Αφησε το πίσω σου και μόλις ο γιατρός σε αφήσει ξαναπροσπάθησε χωρίς να έχεις τίποτα άλλο στο μυαλό σου!

Εύχομαι όλα να πάνε καλά και να γίνεις γρήγορα μανούλα!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Athina28 είπε:

Γλυκό μου κοριτσάκι!Ειλικρινα μην στεναχωριέσαι!Λενε πως εάν μείνεις μια φορά έγκυος μπορείς να το ξανακάνεις!Να σου πω ότι έχω είχα δει καρδούλα στην 6η βδομάδα και πήγα μετά από 2 βδομαδες στην 8η δηλαδή και ξαφνικά το κυτταρακι δεν είχε καρδούλα!Αυτο που πρέπει να κανεις τώρα είναι να χαλαρώσεις και μόλις νιώσεις ξανά έτοιμη να αρχίσεις τις προσπάθειες!Ή αν σε αγχώνει τόσο κάνε έναν προγεννητικό έλεγχο που να περιλαμβάνει και την θρομβοφιλια για κάθε απόκλιση μην ξανασυμβεί!Δεν το σχεδίασαν με με τον άντρα μου γιατί Φοβόμουνα παρά πολύ μην ξανασυμβεί κάτι παρόμοιο!και ξαφνικά την Μεγάλη Τρίτη ανακοινώνω στον άντρα μου ότι έχω καθυστέρηση!Ετρεξε πήγε πήρε τεστακι και μου ανακοίνωσε ο ίδιος ότι είναι θετικό!Φοβομουν να αντικρίσω το αποτέλεσμα!Ολα στο μυαλό είναι!Αφησε το πίσω σου και μόλις ο γιατρός σε αφήσει ξαναπροσπάθησε χωρίς να έχεις τίποτα άλλο στο μυαλό σου!

Εύχομαι όλα να πάνε καλά και να γίνεις γρήγορα μανούλα!

Πω πω να ξέρεις ανατρίχιασα με την ιστορία σου ❤️ Πάντα τέτοιες χαρές να έχετε στο σπίτι σας ❤️ 
Είχα ακούσει κ εγώ την καρδούλα του , είχε δει ο γιατρός και τις βαλβίδες τις καρδούλας του και ήταν καλά .. αλλά μετά από 3 μέρες έγινε το κακό .. 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Just now, Euakiii είπε:

Στις 7 εβδομάδες :( 

Και εγώ έτσι νομίζω πως θα το κάνω, θα αφήσω να περάσει το καλοκαίρι και ότι θέλει η φύση και ο Θεός .. πολύ δύσκολο πάντως όλο αυτό να το διαχειριστείς .. 

σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου και εύχομαι και σε εσένα να σου έρχονται όλα δεξιά !!!

Παλινδρομη είχα .. και σκέψου πως είχα δίδυμα αλλά ο πρώτος γιατρός δεν το είχε πάρει καααν χαμπάρι και το έμαθα τελευταία στιγμή πως είχα δυο σάκους αντί για έναν ! 

Σου εύχομαι ειλικρινά τα καλύτερα ❤️❤️ 
Να σε ρωτήσω κάτι ; Έπιασες με την πρώτη ή με δυσκολία ; 
αν μπορούσα να ξανά μείνω έγκυος ΧΘΕΣ θα το εκανα .. πφφ 

Κοριτσάκι μου λυπάμαι για την εξέλιξη Αυτή! Είχα κι εγώ πέρσι παλινδρομη στις 5,5 εβδομάδες. Ο γιατρός μου είπε να περιμένω 3 μήνες, όταν πήγα για επανεξέταση μετά την απόξεση μου πε να ξεκινησω μετα απο 2 μηνες. Ετσι, ξεκινηδα και στον 2ο μηνα προσπαθειων ξαναπετυχα εγκυμοσυνη και ηδη εχω στην αγκαλια το  3 μηνων παιδι μου.Ειναι τυχαίο γεγονός να ξέρεις που συμβαίνει στο 33% των κυησεων!! Και το ποσοστό ανεβαίνει αν σκεφτείς ότι πολλές γυναίκες δεν καταλαβαίνουν καν ότι έχουν αποβολή και νομίζουν πως απλα έχουν μια βαριά περίοδο! Σου εύχομαι καλή ανάρρωση και με το καλό οι νέες σου προσπάθειες!!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, matoula123456 είπε:

Είχα και εγώ μια παλινδρομη στις 8 εβδομάδες. Πριν από 3 εβδομάδες περίπου έκανα αποξεση. Πρόσφατη έρευνα λέει ότι αν μείνεις έγκυος στους 3 έως 6 μήνες μετά την παλινδρομη είναι πιο πιθανό να οδηγηθείς σε επιτυχημένη εγκυμοσύνη. Αν όμως η εγκυμοσύνη επιτευχθεί στους πρώτους 3 μήνες δείχνει πως οδηγεί πιο συχνότερα πάλι σε παλινδρομη. Αυτά τα λένε έρευνες και βέβαια δεν είναι κανόνας. Οι περισσότεροι γιατροί συνιστούν προσπαθειες μετά τους 3 μήνες ώστε να προλάβει να ανασυσταθεί το ενδομήτριο το οποίο με την αποξεση λεπταίνει. Ειμαι και εγώ σε φάση που θέλω να ξαναπροσπαθήσω αλλά θα αφήσω τον χρόνο να περάσει δηλ τους 3 μήνες. Ακόμη δεν μου ήρθε και περίοδος οπότε περιμενουμε! Πόσο χρονών είσαι Ευακι? Έχεις αλλά παιδάκια ?

Ποσό άσχημο συναίσθημα .. Εμένα ο γιατρός μου έδωσε χάπια για να γλυτωσω την απόξεση .. τα ξεκίνησα χθες και σήμερα μου ηρθε κανονικά περίοδος και από βδομάδα θα πάω από εκεί να με δει για να βεβαιωθούμε πως είμαι καθαρή ... 

Δεν έχω αλλά παιδακια και είμαι 24 χρονων .. 

εσυ ; ❤️

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! Εγώ μια είχα παλινδρομη και έκανα απόξεση στις 10 εβδομαδες. Ο γιατρος είπε να αφήσω τρεις μηνες να περάσουν οποτε και πρόσεχα. Όμως η κόρη μου ήρθε θεόσταλτη ενώ φυλαγομασταν ένα μήνα μετά  την απόξεση. Είναι ένα αριστούργημα. Αφού έγινε 10 μηνών έμεινα ξανά έγκυος και είχα πάλι παλινδρομη και απόξεση. Δεν άφησα όμως καιρό να περάσει. Μετά από έναν μήνα έμεινα πάλι στον γιο μου ( αυτή τη φορά το προσπαθήσαμε). Σε λίγες μέρες πάμε για β επιπέδου. Έχω μπει στον 6ο μήνα κι εύχομαι να πάνε όλα καλα. Καινουριες έρευνες λένε πως είναι καλυτερα να μην περιμένεις πολύ μετά την απόξεση. Πάντα υπάρχει ένα ποσοστό αποβολης βέβαια έτσι κι αλλιώς. Πάντα ευχόμαστε και προσευχόμαστε να πάνε όλα καλά όπως και να έχει και οποτε κι αν έρθει ένα παιδί!

Link to comment
Share on other sites

Just now, Euakiii είπε:

Ποσό άσχημο συναίσθημα .. Εμένα ο γιατρός μου έδωσε χάπια για να γλυτωσω την απόξεση .. τα ξεκίνησα χθες και σήμερα μου ηρθε κανονικά περίοδος και από βδομάδα θα πάω από εκεί να με δει για να βεβαιωθούμε πως είμαι καθαρή ... 

Δεν έχω αλλά παιδακια και είμαι 24 χρονων .. 

εσυ ; ❤️

εισαι μικρουλα μηv αvχωvεσε κ εγω με παλλιvδρομη ξεκιvησα στις 6 εβδομαδες κ μετα με τηv πρωτη προσπαθεια ξαvαεμειvα εγκυος κ πηγαv ολα καλα . Οπως βλεπεις οι περισσοτερες το εχουv περασει . 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Euakiii είπε:

Ποσό άσχημο συναίσθημα .. Εμένα ο γιατρός μου έδωσε χάπια για να γλυτωσω την απόξεση .. τα ξεκίνησα χθες και σήμερα μου ηρθε κανονικά περίοδος και από βδομάδα θα πάω από εκεί να με δει για να βεβαιωθούμε πως είμαι καθαρή ... 

Δεν έχω αλλά παιδακια και είμαι 24 χρονων .. 

εσυ ; ❤️

Εφόσον δεν έκανες απόξεση μπορείς να ξεκινήσεις άμεσα τις νέες προσπάθειες. Θα σου πω ότι μου είχαν πει κι εμενα μετά την πρώτη αποβολή: δεν φαντάζεσαι ποσο κοινό είναι!!! Πάρε τα πάνω σου και ξεκινα όταν νιώσεις έτοιμη! 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...