Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • Κορίτσια μου καλησπέρα! Έχω καιρό να μπω στο φόρουμ, χαιρετώ τα νέα κορίτσια και εύχομαι τα καλύτερα σε όλες! Είμαι σε προετοιμασία για εμβρυομεταφορα κατεξυγμενων βλαστοκυστεων. Εχω πολλές γνώσεις όσο αφορά το κομμάτι της ωοληψιας, στην εμβρυομεταφορα ειδικά κατεψυγμένων, έχω πολλές απορίες. Για παράδειγμα 2η ημέρα του κύκλου έκανα οιστραδιολη και είναι 67.Θεωρειται υψηλή? Να ακυρώσω τη διαδικασία? Έκανα και υπέρηχο και δεν υπάρχει κύστη. Γενικά δεν έχω καταλάβει τι θέλει προσοχή στην εμβρυομεταφορα. Είναι η τελευταία μου προσπάθεια και δε θέλω να πάω με ο, τι να ναι συνθήκες. 

Ενδομητριωση


Τζι να

Recommended Posts

Καλησπέρα σας, πριν κάτι μέρες σε μια σχετικά τυπική επισκεψη στον γυναικολόγο για να τον ενημερώσω τους τελευταίους μήνες πως έχω απίστευτα δυνατούς πόνους πριν και κατά την διάρκεια της περιόδου μέσω υπερηχου μου είπε πως έχω ενδομητριωση και στις δυο ωοθήκες μου και μάλιστα στο στάδιο 4 και πως άμεσα πρέπει να κάνω χειρουργείο...η αλήθεια είναι πως με αναστάτωσε πολυ όλο αυτό...το χειρουργείο δεν με τρομάζει ιδιαίτερα μιας και από όσο έχω ψάξει ειναι αρκετά τυπική διαδικασία.. αυτό που φοβάμαι είναι το μετά, μου ανέφερε για κάποιες ενέσεις όπου σταματάνε την περίοδο..φοβάμαι τι παρενέργειες μπορεί να έχουν σωματικά και ψυχολογικά στην υγεία μου καθώς και μετά από όλα αυτά εάν θα μπορέσω ποτε να μείνω έγκυος.. εάν γνωρίζει κάποια ή έχει σχετική εμπειρία με κάτι παρόμοιο θα ήμουν απίστευτα ευγνώμων..ευχαριστώ πολύ!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα!εχω κάνει χειρουργείο για ενδομητριωση βαριάς μορφής κ διακοπή περιόδου για 6 μήνες. Η κουμπαρα μου είχε κανεις για 3. Είναι ανάλογα τι θα δουν στην λαμπαροσκοπηση κ ο κάθε γιατρός θα κρίνει ποσό θα διακοπεί η περίοδος. 

Η διακοπή περιόδου είναι σαν να περνάς κλιμακτήριο. Πρέπει να προσεχείς λίγο την διατροφη σου σε ότι έχει να κάνει με αλάτια γιατί θα έχεις πρηξίματα κ κατακράτηση υγρών οποτε καλό θα ήταν να κόψεις το αλάτι. Θα έχεις εξάψεις κυρίως..εγώ τις αντιμετώπιζα με βιταμινες που είναι για εμμηνόπαυση κ κάπως με βοηθούσαν. Είχα κάνει δυο τρίμηνες ενέσεις. Μετά το πέρας του 6 μηνός έκανε άλλο ένα δίμηνο για να επανέλθει ο οργανισμός κ να έρθει περίοδος.

Τωρα για την εγκυμοσύνη δεν μπορώ να σου πω γιατί εγώ παιδεύομαι με εξωσωματικές γτ άργησα να την πάρω χαμπάρι κ λειτουργεί μόνο η μια ωοθηκη μου.

Ποσο χρόνων είσαι;; Ότι άλλο θες ρωτας


xuBjp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, nadiaki165 είπε:

Καλησπέρα!εχω κάνει χειρουργείο για ενδομητριωση βαριάς μορφής κ διακοπή περιόδου για 6 μήνες. Η κουμπαρα μου είχε κανεις για 3. Είναι ανάλογα τι θα δουν στην λαμπαροσκοπηση κ ο κάθε γιατρός θα κρίνει ποσό θα διακοπεί η περίοδος. 

Η διακοπή περιόδου είναι σαν να περνάς κλιμακτήριο. Πρέπει να προσεχείς λίγο την διατροφη σου σε ότι έχει να κάνει με αλάτια γιατί θα έχεις πρηξίματα κ κατακράτηση υγρών οποτε καλό θα ήταν να κόψεις το αλάτι. Θα έχεις εξάψεις κυρίως..εγώ τις αντιμετώπιζα με βιταμινες που είναι για εμμηνόπαυση κ κάπως με βοηθούσαν. Είχα κάνει δυο τρίμηνες ενέσεις. Μετά το πέρας του 6 μηνός έκανε άλλο ένα δίμηνο για να επανέλθει ο οργανισμός κ να έρθει περίοδος.

Τωρα για την εγκυμοσύνη δεν μπορώ να σου πω γιατί εγώ παιδεύομαι με εξωσωματικές γτ άργησα να την πάρω χαμπάρι κ λειτουργεί μόνο η μια ωοθηκη μου.

Ποσο χρόνων είσαι;; Ότι άλλο θες ρωτας

 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Τζι να είπε:

Καλησπέρα σας, πριν κάτι μέρες σε μια σχετικά τυπική επισκεψη στον γυναικολόγο για να τον ενημερώσω τους τελευταίους μήνες πως έχω απίστευτα δυνατούς πόνους πριν και κατά την διάρκεια της περιόδου μέσω υπερηχου μου είπε πως έχω ενδομητριωση και στις δυο ωοθήκες μου και μάλιστα στο στάδιο 4 και πως άμεσα πρέπει να κάνω χειρουργείο...η αλήθεια είναι πως με αναστάτωσε πολυ όλο αυτό...το χειρουργείο δεν με τρομάζει ιδιαίτερα μιας και από όσο έχω ψάξει ειναι αρκετά τυπική διαδικασία.. αυτό που φοβάμαι είναι το μετά, μου ανέφερε για κάποιες ενέσεις όπου σταματάνε την περίοδο..φοβάμαι τι παρενέργειες μπορεί να έχουν σωματικά και ψυχολογικά στην υγεία μου καθώς και μετά από όλα αυτά εάν θα μπορέσω ποτε να μείνω έγκυος.. εάν γνωρίζει κάποια ή έχει σχετική εμπειρία με κάτι παρόμοιο θα ήμουν απίστευτα ευγνώμων..ευχαριστώ πολύ!!

Περαστικά σου και γρήγορα να τελειώσει το θέμα να είσαι οκ για εγκυμοσύνη. Ένα πράγμα μόνο, επειδή είναι ωοθήκες,σε παρακαλώ παααρα πολύ και το λέω με πολύ έγνοια, ψάξε βρες τους καλύτερους λαπαροσκόπους για ωοθήκες. Δεν είναι τυπική διαδικασία δεν είναι ένας απλός καθαρισμός δεν είναι κάτι που αν κόψουν κάτι παραπάνω δεν έγινε και τίποτα. Είναι ωοθήκες θέλουν μεγάλη προσοχή βρες άνθρωπο με πείρα είτε σε ιδιωτικό είτε σε δημόσιο. 

  • Μου αρέσει 1

 Κράτα το

Link to comment
Share on other sites

Just now, Τζι να είπε:

Καλησπέρα σας, πριν κάτι μέρες σε μια σχετικά τυπική επισκεψη στον γυναικολόγο για να τον ενημερώσω τους τελευταίους μήνες πως έχω απίστευτα δυνατούς πόνους πριν και κατά την διάρκεια της περιόδου μέσω υπερηχου μου είπε πως έχω ενδομητριωση και στις δυο ωοθήκες μου και μάλιστα στο στάδιο 4 και πως άμεσα πρέπει να κάνω χειρουργείο...η αλήθεια είναι πως με αναστάτωσε πολυ όλο αυτό...το χειρουργείο δεν με τρομάζει ιδιαίτερα μιας και από όσο έχω ψάξει ειναι αρκετά τυπική διαδικασία.. αυτό που φοβάμαι είναι το μετά, μου ανέφερε για κάποιες ενέσεις όπου σταματάνε την περίοδο..φοβάμαι τι παρενέργειες μπορεί να έχουν σωματικά και ψυχολογικά στην υγεία μου καθώς και μετά από όλα αυτά εάν θα μπορέσω ποτε να μείνω έγκυος.. εάν γνωρίζει κάποια ή έχει σχετική εμπειρία με κάτι παρόμοιο θα ήμουν απίστευτα ευγνώμων..ευχαριστώ πολύ!!

Εχω κανει δυο φορές λαπαροσκόπηση την πρώτη ήμουν μικρή και δεν ενδιαφερομουν  να κανω παιδια οποτε άρχισα τα αντισυλληπτικά ως πιο ήπιο τροπο για τεχνητή περιοδο. Τα πήρα για έξι χρόνια μεχρι που αποφάσισα οτι θελω παιδια.

 Δεν προέκυψαν , μπηκα σε διαδικασίες εξωσωματικής δεν πετύχαιναν ξαναέκανα λαπαροσκόπηση γιατι ξαναβγήκε η ενδομητριωση εκανα 4 μηνες διακοπή περιοδου και στο καπάκι διέγερση για εξωσωματική.πηγε πολυ καλα η διέγερση αλλα δεν πέτυχε και ειμαι εγκυος μετα απο τρία χρόνια απο το τελευταίο χειρουργείο. Δεν συνδέω τις  αποτυχιες με τα χειρουργεία. 

  • Ευχαριστώ 1

wRSzp2.pngUIzHp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, λουκουμαδακι είπε:

Περαστικά σου και γρήγορα να τελειώσει το θέμα να είσαι οκ για εγκυμοσύνη. Ένα πράγμα μόνο, επειδή είναι ωοθήκες,σε παρακαλώ παααρα πολύ και το λέω με πολύ έγνοια, ψάξε βρες τους καλύτερους λαπαροσκόπους για ωοθήκες. Δεν είναι τυπική διαδικασία δεν είναι ένας απλός καθαρισμός δεν είναι κάτι που αν κόψουν κάτι παραπάνω δεν έγινε και τίποτα. Είναι ωοθήκες θέλουν μεγάλη προσοχή βρες άνθρωπο με πείρα είτε σε ιδιωτικό είτε σε δημόσιο. 

 

Ευχαριστώ πάρα πολύ, η αλήθεια είναι πως θα παω στην σουηδια όπου ζουν μόνιμα οι γονείς μου για να πάρω μια δεύτερη γνώμη και κατ επέκταση να κάνω εκεί το χειρουργείο..

Just now, nadiaki165 είπε:

Καλησπέρα!εχω κάνει χειρουργείο για ενδομητριωση βαριάς μορφής κ διακοπή περιόδου για 6 μήνες. Η κουμπαρα μου είχε κανεις για 3. Είναι ανάλογα τι θα δουν στην λαμπαροσκοπηση κ ο κάθε γιατρός θα κρίνει ποσό θα διακοπεί η περίοδος. 

Η διακοπή περιόδου είναι σαν να περνάς κλιμακτήριο. Πρέπει να προσεχείς λίγο την διατροφη σου σε ότι έχει να κάνει με αλάτια γιατί θα έχεις πρηξίματα κ κατακράτηση υγρών οποτε καλό θα ήταν να κόψεις το αλάτι. Θα έχεις εξάψεις κυρίως..εγώ τις αντιμετώπιζα με βιταμινες που είναι για εμμηνόπαυση κ κάπως με βοηθούσαν. Είχα κάνει δυο τρίμηνες ενέσεις. Μετά το πέρας του 6 μηνός έκανε άλλο ένα δίμηνο για να επανέλθει ο οργανισμός κ να έρθει περίοδος.

Τωρα για την εγκυμοσύνη δεν μπορώ να σου πω γιατί εγώ παιδεύομαι με εξωσωματικές γτ άργησα να την πάρω χαμπάρι κ λειτουργεί μόνο η μια ωοθηκη μου.

Ποσο χρόνων είσαι;; Ότι άλλο θες ρωτας

 

Ευχαριστώ πάρα πολύ για την απαντηση, ειμαι σχεδιν 24..το μόνο που θέλω να μάθω κυριως ειναι τι επιπτώσεις έχουν σωματικά τα εμβολια αυτά...με αγχώνει λιγο αυτή η διαδικασία 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Τζι να είπε:

 

Ευχαριστώ πάρα πολύ, η αλήθεια είναι πως θα παω στην σουηδια όπου ζουν μόνιμα οι γονείς μου για να πάρω μια δεύτερη γνώμη και κατ επέκταση να κάνω εκεί το χειρουργείο..

 

Ευχαριστώ πάρα πολύ για την απαντηση, ειμαι σχεδιν 24..το μόνο που θέλω να μάθω κυριως ειναι τι επιπτώσεις έχουν σωματικά τα εμβολια αυτά...με αγχώνει λιγο αυτή η διαδικασία 

Σωματικά σου έγραψα...θα έχεις πρηξίματα....σαν να περιμένεις περίοδο κ να μην έρχεται. Εγώ εκείνη την περίοδο έκανα διατροφη που με βοήθησε πολύ κ γυμναστική. Κ θα έχεις κ εξάψεις...βέβαια ανάλογα ποσό καιρό θα σου κόψει την περίοδο κ ποσο αντίδραση θα έχει σε σένα. Επίσης είσαι πολύ μικρή οποτε καλύτερα τώρα παρά στα 32 που το έκανα εγώ.

κ έχει δίκιο κ η @λουκουμαδακι να πας να πάρεις μια δεύτερη γνώμη και να το ψάξεις πριν πας για χειρουργείο. Δεν έχουν όλοι ειδίκευση σε λαμπαροσκοπηση κ σε ενδομητριωση.

και πρόσεξε να γίνει με λαμπαροσκοπηση όχι με ανοιχτό χειρουργείο!δεν υπάρχει λόγος να σε κόψουν η επιστήμη έχει προχωρήσει!

και κάτι ακόμα...δεν μπορεί να ξέρει σε τι στάδιο είσαι αν δεν γίνει η λαμπαροσκοπηση..


xuBjp3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Κοριτσια θα ηθελα να σας ρωτησω κ εγω με την σειρά μου επειδή εχω κατι πόνους σαν περιόδου από την ωορηξια κ μετα κ τσιμπήματα στην ωοθηκη για σχεδόν μέχρι να ερθει η περίοδος κ κεχρί να τελειώσει οχι της ίδιας έντασης κάθε μηνα οι γιατροί επειδή άλλαξα είδη 4 δεν βρίσκουν κατι εκτός από το ουρεοπλασμα που παίρνω αντιβιωσεις κ δεν φευγει δεν βρίσκουν καποια αλλη αιτία κ μου λενε μηπως ειναι ενδομητριωση κ να παμε λαπαροσκοπικά για να δουμε τι ειναι εσεις που έχετε ενδομητριωση τι συμπτώματα είχατε ; Βοηθήστε με να καταλάβω 
 


HPbOp2.png
Link to comment
Share on other sites

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...