Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 6 λεπτά , Fay_ είπε:

      Ο γιατρός μου κάθε φορά μου λέει η δίδυμη κύηση έχει καφέ και μπορεί να δεις και αίμα και μην κανεις τίποτα κτλ. Γι αυτό δεν θέλω να τον πάρω..

      Ακούγεται να μην ανησυχεί. Αν εσυ όμως ανησυχεις, πηγαινε να σε δει ή ξεκουράσου και παρακολούθησε το. 

      • Ευχαριστώ 1

Σπερματογραφημα


Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλες σας. Είμαι καινούργια στο φόρουμ. Με τον άντρα μου είμαστε μαζί 10 χρόνια και παντρεμένοι από τον Ιούνιο του 2019. Μπήκαμε στην διαδικασία να προσπαθήσουμε για παιδάκι αλλά κάθε προσπάθεια έπεφτε στο κενό. Προχτές πήγε ο άντρας μου και έκανε σπερματογραφημα, αύριο έχει ραντεβού με ανδρολογο-ουρολογο, αν και οι εξετάσεις δείχνουν κακά αποτελέσματα.

Αριθμός σπερματοζωαρίων: 400.000

Ολ.αριθ. σπερματοζωαρίων: 1.960.000

Ταχεία κίνηση προς τα εμπρος: 1η ώρα : 7%, 2η ώρα : 4%, 3η ώρα: 2%

νωθρή κίνηση προς τα εμπρός: 1η ωρα: 5%, 2η ώρα:5%, 3η ώρα :7%Α

Ακίνητα1η ώρα: 65%,2η ώρα : 71%, 3 ώρα : 73%

Όπως καταλαβαίνετε έχω πεθάνει από την στεναχώρια μου. Δεν ξέρω πως να τον διαχειριστώ. Πιστεύετε με θεραπεία μπορούμε να ελπίζουμε για φυσιολογική σύλληψη;

Εγώ είμαι 30 και ο άντρας μου 35

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Sweeties είπε:

Καλησπέρα σε όλες σας. Είμαι καινούργια στο φόρουμ. Με τον άντρα μου είμαστε μαζί 10 χρόνια και παντρεμένοι από τον Ιούνιο του 2019. Μπήκαμε στην διαδικασία να προσπαθήσουμε για παιδάκι αλλά κάθε προσπάθεια έπεφτε στο κενό. Προχτές πήγε ο άντρας μου και έκανε σπερματογραφημα, αύριο έχει ραντεβού με ανδρολογο-ουρολογο, αν και οι εξετάσεις δείχνουν κακά αποτελέσματα.

Αριθμός σπερματοζωαρίων: 400.000

Ολ.αριθ. σπερματοζωαρίων: 1.960.000

Ταχεία κίνηση προς τα εμπρος: 1η ώρα : 7%, 2η ώρα : 4%, 3η ώρα: 2%

νωθρή κίνηση προς τα εμπρός: 1η ωρα: 5%, 2η ώρα:5%, 3η ώρα :7%Α

Ακίνητα1η ώρα: 65%,2η ώρα : 71%, 3 ώρα : 73%

Όπως καταλαβαίνετε έχω πεθάνει από την στεναχώρια μου. Δεν ξέρω πως να τον διαχειριστώ. Πιστεύετε με θεραπεία μπορούμε να ελπίζουμε για φυσιολογική σύλληψη;

Εγώ είμαι 30 και ο άντρας μου 35

εξαρτατε απο την αιτια . σιγουρα θελει επαναληψη σε τρεις μηνες . οι αιτιες μπορει να ειναι διαφορες απο μικροβιο ορμονολογικο φαρμακα καποια ασθενεια κιρσοκυλη μπορει κ να ειναι κ οργανικο. παντως οπως κ να εχει ητε η συλληψη γινει φυσιολογικα ητε μετα απο εξωσωματικη το θεμα ειναι να μην ταλαιπωρηθητε κ να αποκτησετε γρηγορα παιδακι.

Link to comment
Share on other sites

Just now, linaa είπε:

εξαρτατε απο την αιτια . σιγουρα θελει επαναληψη σε τρεις μηνες . οι αιτιες μπορει να ειναι διαφορες απο μικροβιο ορμονολογικο φαρμακα καποια ασθενεια κιρσοκυλη μπορει κ να ειναι κ οργανικο. παντως οπως κ να εχει ητε η συλληψη γινει φυσιολογικα ητε μετα απο εξωσωματικη το θεμα ειναι να μην ταλαιπωρηθητε κ να αποκτησετε γρηγορα παιδακι.

Σε ευχαριστώ παρα πολύ για την απάντηση σου. Σίγουρα αύριο μετά την επίσκεψη στον γιατρό θα έχουμε μια πιο συνολική εικόνα. Σαν πρώτη επαφή με τα αποτελέσματα η αλήθεια είναι ότι στεναχωρήθηκαμε και οι δύο πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Sweeties είπε:

Σε ευχαριστώ παρα πολύ για την απάντηση σου. Σίγουρα αύριο μετά την επίσκεψη στον γιατρό θα έχουμε μια πιο συνολική εικόνα. Σαν πρώτη επαφή με τα αποτελέσματα η αλήθεια είναι ότι στεναχωρήθηκαμε και οι δύο πολύ.

λογικο αλλα να εισαι αισιοδοξη ! για τα περισσοτερα υπαρχει λυση! να πανε ολα καλα ενημερωσε τι θα σας πει ο γιατρος

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, Sweeties είπε:

Καλησπέρα σε όλες σας. Είμαι καινούργια στο φόρουμ. Με τον άντρα μου είμαστε μαζί 10 χρόνια και παντρεμένοι από τον Ιούνιο του 2019. Μπήκαμε στην διαδικασία να προσπαθήσουμε για παιδάκι αλλά κάθε προσπάθεια έπεφτε στο κενό. Προχτές πήγε ο άντρας μου και έκανε σπερματογραφημα, αύριο έχει ραντεβού με ανδρολογο-ουρολογο, αν και οι εξετάσεις δείχνουν κακά αποτελέσματα.

Αριθμός σπερματοζωαρίων: 400.000

Ολ.αριθ. σπερματοζωαρίων: 1.960.000

Ταχεία κίνηση προς τα εμπρος: 1η ώρα : 7%, 2η ώρα : 4%, 3η ώρα: 2%

νωθρή κίνηση προς τα εμπρός: 1η ωρα: 5%, 2η ώρα:5%, 3η ώρα :7%Α

Ακίνητα1η ώρα: 65%,2η ώρα : 71%, 3 ώρα : 73%

Όπως καταλαβαίνετε έχω πεθάνει από την στεναχώρια μου. Δεν ξέρω πως να τον διαχειριστώ. Πιστεύετε με θεραπεία μπορούμε να ελπίζουμε για φυσιολογική σύλληψη;

Εγώ είμαι 30 και ο άντρας μου 35

Καλησπέρα, καλά κάνατε κ ξεκινήσατε εξετάσεις...κ μένα έχει θέμα, βρήκαμε όμως ότι μάλλον φταίει ένα μεταλλαγμένο γονίδιο της κυστικής ινώσης..όλες οι άλλες εξετάσεις είναι καλές...με.βιταμινες κάπως έφτιαξε αλλά όχι θεαματικά.....προσπαθήστε το με ο,τι σας πουν, σε κάποιες περιπτώσεις η θεραπεία βοηθάει...


T4Rzp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

4 ώρες πρίν, Sweeties είπε:

Καλησπέρα σε όλες σας. Είμαι καινούργια στο φόρουμ. Με τον άντρα μου είμαστε μαζί 10 χρόνια και παντρεμένοι από τον Ιούνιο του 2019. Μπήκαμε στην διαδικασία να προσπαθήσουμε για παιδάκι αλλά κάθε προσπάθεια έπεφτε στο κενό. Προχτές πήγε ο άντρας μου και έκανε σπερματογραφημα, αύριο έχει ραντεβού με ανδρολογο-ουρολογο, αν και οι εξετάσεις δείχνουν κακά αποτελέσματα.

Αριθμός σπερματοζωαρίων: 400.000

Ολ.αριθ. σπερματοζωαρίων: 1.960.000

Ταχεία κίνηση προς τα εμπρος: 1η ώρα : 7%, 2η ώρα : 4%, 3η ώρα: 2%

νωθρή κίνηση προς τα εμπρός: 1η ωρα: 5%, 2η ώρα:5%, 3η ώρα :7%Α

Ακίνητα1η ώρα: 65%,2η ώρα : 71%, 3 ώρα : 73%

Όπως καταλαβαίνετε έχω πεθάνει από την στεναχώρια μου. Δεν ξέρω πως να τον διαχειριστώ. Πιστεύετε με θεραπεία μπορούμε να ελπίζουμε για φυσιολογική σύλληψη;

Εγώ είμαι 30 και ο άντρας μου 35

Θα σας δώσουν εξετάσεις να κάνετε. Δες να έχει κ εξετασεις τεστοστερόνης ώστε να την ελέγξετε.μπορει να είναι κάτι αυτοανοσο κ με σωστή θεραπεία θα βελτιωθεί αρκετά. Αυτό έγινε στην δική μας περιπτωση γι'αυτό το αναφέρω.ο άνδρας από θυρεοειδή είναι οκ; Κ γενικώς ορμονικά;να δείτε κ αυτά.αν όλα στις εξετάσεις (ουρολογικες ορμονικές κτλ)βγουν οκ λογικά θα σας προτείνουν επέμβαση κυρσοκοιλης. Σε άλλους έχει κάνει θαύματα σε άλλους πάλι καμία διαφορά. Να ψαχτειτε αρκετά πριν αποφασίσετε την επέμβαση αλλά γενικώς μην καθηστερειτε κ αναβαλετε.  Θέλει μεθοδικες κινησεις κ αποφασιστικότητα κ όλα θα γίνουν. 

 

Διάβασε κ αυτό το τοπικ αν θες


AuQnp2.png

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πάρα πολύ για τις απαντήσεις σας. Σήμερα που θα παμε στον ανδρολογο θα έχουμε πιο ολοκληρωμένη οπτική στο θέμα. Ακόμα είμαστε και οι δύο λίγο παγωμένοι. Σκεφτόμαστε τόσα πολλά. Δεν ξέρω αν αξίζει να περιμένουμε, αν θα βοηθήσει η οποιαδήποτε θεραπεία. Όταν θέλεις ένα παιδάκι οι έξι μήνες που σου λένε να κάνεις υπομονή σου φαίνονται αιώνας. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Sweeties είπε:

Σας ευχαριστώ πάρα πολύ για τις απαντήσεις σας. Σήμερα που θα παμε στον ανδρολογο θα έχουμε πιο ολοκληρωμένη οπτική στο θέμα. Ακόμα είμαστε και οι δύο λίγο παγωμένοι. Σκεφτόμαστε τόσα πολλά. Δεν ξέρω αν αξίζει να περιμένουμε, αν θα βοηθήσει η οποιαδήποτε θεραπεία. Όταν θέλεις ένα παιδάκι οι έξι μήνες που σου λένε να κάνεις υπομονή σου φαίνονται αιώνας. 

Κορίτσι μου καλημέρα 

Μη χάνεις τις ελπίδες σου 

Κ εμείς περίπου το ίδιο 

Και κακό σπέρμα και εγώ χαμηλή αμη 

Αλλά δε το βάζουμε κάτω 

Το πιστεύουμε ότι θα γίνουμε γονείς και θα γίνουμε 

Έτσι κ εσύ πρέπει να λες στον εαυτό σου και στον άντρα σου 

Γιατί το άγχος κάνει κακο και σε μας αλλά και σε εκείνους

Σε λίγες καιρό θα μιλάμε σε διαφορετικό επίπεδο , θα δείς

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Ellidr είπε:

Κορίτσι μου καλημέρα 

Μη χάνεις τις ελπίδες σου 

Κ εμείς περίπου το ίδιο 

Και κακό σπέρμα και εγώ χαμηλή αμη 

Αλλά δε το βάζουμε κάτω 

Το πιστεύουμε ότι θα γίνουμε γονείς και θα γίνουμε 

Έτσι κ εσύ πρέπει να λες στον εαυτό σου και στον άντρα σου 

Γιατί το άγχος κάνει κακο και σε μας αλλά και σε εκείνους

Σε λίγες καιρό θα μιλάμε σε διαφορετικό επίπεδο , θα δείς

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ. Και εμείς θέλουμε πολύ ένα παιδάκι στην ζωή μας και εύχομαι πραγματικά κάποια στιγμή να έρθει. εγώ προς το παρόν δεν έχω κάνει εξετάσεις. Από βδομάδα θα μιλήσω με τον γυναικολόγο μου να μας κατευθύνει. Ελπίζω να είναι σε εμένα τουλάχιστον όλα καλά ώστε να εστιάσουμε στον άντρα μου και να βρούμε λύση σιγά σιγά. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Sweeties είπε:

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ. Και εμείς θέλουμε πολύ ένα παιδάκι στην ζωή μας και εύχομαι πραγματικά κάποια στιγμή να έρθει. εγώ προς το παρόν δεν έχω κάνει εξετάσεις. Από βδομάδα θα μιλήσω με τον γυναικολόγο μου να μας κατευθύνει. Ελπίζω να είναι σε εμένα τουλάχιστον όλα καλά ώστε να εστιάσουμε στον άντρα μου και να βρούμε λύση σιγά σιγά. 

Να πας και να κάνεις όλες τις εξετάσεις για τι εγώ δε τις έκανα όλες από την αρχή και προσπαθούμε πάνω από ένα χρόνο και τίποτα 

Βέβαια είναι 38 χρόνων 

Οπότε τώρα θα κάνω και σαλπιγγογραφια 

Που είναι πολύ σημαντική και κατά τη γνώμη μου θα έπρεπε να την κάνω από την αρχή

Τέλος πάντων , ότι σου πει ο γιατρός σου

Αν σε σένα όλα είναι καλά 

Μπορεί και να έρθει πιο γρήγορα η εγκυμοσύνη

Και να βοηθήσει ο ουρολόγος τον άντρα σου με κάποια θεραπεία.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Just now, Sweeties είπε:

Σας ευχαριστώ πάρα πολύ για τις απαντήσεις σας. Σήμερα που θα παμε στον ανδρολογο θα έχουμε πιο ολοκληρωμένη οπτική στο θέμα. Ακόμα είμαστε και οι δύο λίγο παγωμένοι. Σκεφτόμαστε τόσα πολλά. Δεν ξέρω αν αξίζει να περιμένουμε, αν θα βοηθήσει η οποιαδήποτε θεραπεία. Όταν θέλεις ένα παιδάκι οι έξι μήνες που σου λένε να κάνεις υπομονή σου φαίνονται αιώνας. 

είσαι μικρή. ο χρόνος είναι με το μέρος σου. ούτως η άλλως ο παράγοντας σπέρμα πρέπει να βελτιωθεί στο μάξιμουμ ακόμα κ σε εξωσωματική να πάτε.συνήθως αν δεν γίνει η επέμβαση κιρσοκυλης θέλει τουλάχιστον μια τρίμηνη θεραπεία με βιταμίνες ,κόψιμο καπνίσματος,αλκοόλ, γυμναστική,καλή διατροφή κ καλή διάθεση κ θέληση από τον σύζυγο κ εσένα.(αν δεν συντρέχει κ κάτι άλλο συγκεκριμένο). να του πεις οτι δυστυχώς στις μέρες μας το σπέρμα είναι σύνηθες να μην είναι πάντα καλό είναι σημεία των καιρών δεν χρειάζεται να το παίρνει προσωπικά. μην φοβάσαι όλα καλά θα πάνε. μπορεί να ζοριστείτε λίγο παραπάνω από το μέσο ζευγάρι αλλά παιδάκι θα κάνετε. εμείς ξεκινήσαμε με δικά μου προβλήματα κ όταν ήρθε κ το σπέρμα πάθαμε σοκ. τώρα όμως είμαι ήδη 13w. μετά από 11 χρόνια σχέσης κ 5,5 χρόνια γάμου. με εξωσωματική βέβαια αλλά πολύ γρήγορα από την στιγμή που ξεκινήσαμε τις προσπάθειες. εσείς μπορεί να μην χρειαστεί καν να μπείτε σε αυτήν την διαδικασία

Link to comment
Share on other sites

Just now, Mighty είπε:

είσαι μικρή. ο χρόνος είναι με το μέρος σου. ούτως η άλλως ο παράγοντας σπέρμα πρέπει να βελτιωθεί στο μάξιμουμ ακόμα κ σε εξωσωματική να πάτε.συνήθως αν δεν γίνει η επέμβαση κιρσοκυλης θέλει τουλάχιστον μια τρίμηνη θεραπεία με βιταμίνες ,κόψιμο καπνίσματος,αλκοόλ, γυμναστική,καλή διατροφή κ καλή διάθεση κ θέληση από τον σύζυγο κ εσένα.(αν δεν συντρέχει κ κάτι άλλο συγκεκριμένο). να του πεις οτι δυστυχώς στις μέρες μας το σπέρμα είναι σύνηθες να μην είναι πάντα καλό είναι σημεία των καιρών δεν χρειάζεται να το παίρνει προσωπικά. μην φοβάσαι όλα καλά θα πάνε. μπορεί να ζοριστείτε λίγο παραπάνω από το μέσο ζευγάρι αλλά παιδάκι θα κάνετε. εμείς ξεκινήσαμε με δικά μου προβλήματα κ όταν ήρθε κ το σπέρμα πάθαμε σοκ. τώρα όμως είμαι ήδη 13w. μετά από 11 χρόνια σχέσης κ 5,5 χρόνια γάμου. με εξωσωματική βέβαια αλλά πολύ γρήγορα από την στιγμή που ξεκινήσαμε τις προσπάθειες. εσείς μπορεί να μην χρειαστεί καν να μπείτε σε αυτήν την διαδικασία

Καλημέρα! εύχομαι μια εύκολη και τελειομηνη εγκυμοσύνη. Ο άντρας μου γενικά δεν καπνοζει, δεν πίνει. έχει μόνο πάρα πάνω κιλά που ήδη έχει αρχίσει και το δουλεύει. εύχομαι με απλές αλλαγές να φτιάξουν οι τιμές. Βέβαια δεν ξέρω αν έχω την υπομονή να περιμένω μήνες. Πραγματικά σκεφτόμαι μήπως τελικά η εξωσωματική είναι η λύση. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Sweeties είπε:

Καλημέρα! εύχομαι μια εύκολη και τελειομηνη εγκυμοσύνη. Ο άντρας μου γενικά δεν καπνοζει, δεν πίνει. έχει μόνο πάρα πάνω κιλά που ήδη έχει αρχίσει και το δουλεύει. εύχομαι με απλές αλλαγές να φτιάξουν οι τιμές. Βέβαια δεν ξέρω αν έχω την υπομονή να περιμένω μήνες. Πραγματικά σκεφτόμαι μήπως τελικά η εξωσωματική είναι η λύση. 

Θα σας κατευθύνουν κ οι γιατροί για το τι πρέπει να γίνει. Στην ηλικία σας αν δεν είστε ατυχοι θα πιάσετε με την πρώτη απόπειρα εξωσωματικής. Αλλά προσπαθείστε πριν μπείτε στην διαδικασία να βελτιώσετε τις τιμές στο μάξιμουμ. Ξες σημασία έχει να είναι κ τελειομηνη η εγκυμοσύνη οπότε το σπέρμα πρέπει να είναι όσο το δυνατόν καλύτερο για να πάρετε τα καλύτερα εμβρια. Όπως είπα να είστε αποφασιστικοί αλλά όχι βιαστικοι 


AuQnp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Mighty86 είπε:

Θα σας κατευθύνουν κ οι γιατροί για το τι πρέπει να γίνει. Στην ηλικία σας αν δεν είστε ατυχοι θα πιάσετε με την πρώτη απόπειρα εξωσωματικής. Αλλά προσπαθείστε πριν μπείτε στην διαδικασία να βελτιώσετε τις τιμές στο μάξιμουμ. Ξες σημασία έχει να είναι κ τελειομηνη η εγκυμοσύνη οπότε το σπέρμα πρέπει να είναι όσο το δυνατόν καλύτερο για να πάρετε τα καλύτερα εμβρια. Όπως είπα να είστε αποφασιστικοί αλλά όχι βιαστικοι 

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ για τα σχολια σου. Ελπίζω να πάρουμε τις σωστές αποφάσεις, με την καθοδήγηση πάντα κάποιου έμπειρου. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια μου. Σήμερα πήγαμε σε ουρολόγο-ανδρολογο και μας έκανε υπέρηχο που δεν έδειξε κιρσοκήλη. Μας έγραψε εξετάσεις Προλακτίνη, FSH, LH, τεστοστερόνη, θυροειδή και ένα ακόμη σπερματογραφημα. Γενικά μας έκοψε λίγο τα φτερα. Μας είπε ότι οι τιμές είναι εξαιρετικά χαμηλές. Στην ερώτηση μου αν υπάρχει περίπτωση να φτάσουν σε σημείο ώστε να καταφέρουμε φυσιολογική σύλληψη, συγκρατημένα μου είπε ότι το θεωρεί δύσκολο αλλά πρώτα πρέπει να έχουμε όλα τα αποτελέσματα των εξετάσεων στα χέρια μας για να δούμε που οφείλονται οι χαμηλές τιμές. Ο άντρας μου δυστυχώς το έχει πάρει λιγάκι βαριά. 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...