Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 6 λεπτά , Fay_ είπε:

      Ο γιατρός μου κάθε φορά μου λέει η δίδυμη κύηση έχει καφέ και μπορεί να δεις και αίμα και μην κανεις τίποτα κτλ. Γι αυτό δεν θέλω να τον πάρω..

      Ακούγεται να μην ανησυχεί. Αν εσυ όμως ανησυχεις, πηγαινε να σε δει ή ξεκουράσου και παρακολούθησε το. 

      • Ευχαριστώ 1

απιστία


Rina80

Recommended Posts

 Πωσ γινεται ενω κπ αλλοι κανουν τα λαθη..τελικα να ειμαστε εμεισ αυτοι που αισθανομαστε υπευθυνοι...δεν το χω καταλαβει ακομη..

Η ευθυνη βαραινει τον αντρα σου @Rina80..αν τελικα αποφασισεισ πωσ θεσ να το τερματισεισ δεν εισαι εσυ η αιτια..δεν φορτωνεισ εσυ ενα διαζυγιο στο παιδι σου..ασ μην εκανε αυτοσ σχεση..ακομη κ τωρα δεν ειναι ειλικρινησ μαζι σου..

Εσυ ακομη κ τωρα φερεσαι με τον καλυτερο τροπο..γιατι εχεισ συνειδηση..

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δεν ξέρω αν έχει διακοψει την επαφή του κι ούτε έχω το κουράγιο και την πρόθεση να μπω σε διαδικασία να ψάχνω συνέχεια...δε μπορώ να ζήσω έτσι...το θέμα είναι ότι μου ζητάει να δω την αλλαγή του και να ξαναχτίσουμε...να ξαναχτίσω σημαίνει να ξαναεμπιστευτώ...κι εγώ ρε κορίτσια πόνεσα πολύ...δεν μπορώ να ξαναεμπιστευτώ....δεν μπορώ να του ξανααφεθώ....και νομίζω ότι με κανέναν τρόπο δε θα είμαι πια ευτυχισμένη...ούτε μόνη...ούτε μαζί του..ούτε με άλλον...

  • Μου αρέσει 1
  • Λυπημένη/-ος 2
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και απο μένα, η ταπεινή μου άποψη είναι οτι εφόσον άφησε μία φορά χώρο σε κάποια άλλη να "χωθεί" ποιος σου μπορεί να σου εγγυηθεί ότι αυτό δεν θα ξαναγίνει αργότερα στο μέλλον; Ήμουν με έναν τέτοιο άνθρωπο και το μόνο που κατάφερα με το να μένω δίπλα του και να λέω "το μετάνιωσε,θα του δώσω άλλη μια ευκαρία" είναι 5,5 χρόνια στεναχώριας, ζήλειας, κρίσεων πανικού και φυσικά κέρατο με κάθε τρόπο. Δεν λέω οτι ο άντρας σου κάνει το ίδιο αλλά για μένα ένας άνθρωπος που αφήνει "παραθυράκια" ανοιχτά, σημαίνει ότι κάτι έχει τελειώσει μέσα του. Μπορεί επειδή είχες το παιδάκι και η προσοχή σου ήταν εκεί στραμμένη (<----όπως και έπρεπε δηλαδή) να ένιωσε οτι δεν είναι πια το επίκεντρο και να έψαξε αλλού αυτή την προσοχή. Αυτό είναι το πιο αθώο. Όμως,αν λες οτι ήσουν στο νοσοκομείο και μόλις έφευγες έστελνε σε εκείνη, δεν ξέρω, μου φαίνεται κάπως. Χωρισμός δεν σημαίνει απαραίτητα δυστυχία και στεναχώρια για το παιδάκι. Ίσα ίσα που αν χειροτερέψουν τα πράγματα και το παιδάκι είναι σε θέση να καταλαβαίνει τι γίνεται τότε θα δυστυχήσει. Μη φοβηθείς να πάρεις τη ζωή στα χέρια σου! Δεν είσαι μόνη και δεν είσαι η μόνη! Καλή τύχη! Ελπίζω όλα να πάνε καλά..!


OdHZp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Thaliamp είπε:

Εγώ κορίτσι μου δεν μπορώ να σου πω τι θα κάνεις...αλλά θα σου πω τη γνώμη μου....επειδή είμαι παιδί χωρισμένων γονιών ...θυμάμαι από το δημοτικό παρακαλαγα την μάνα μου να χωρίσει!!!Αυτή δεν χώριζε για μας.. .αλλά δεν ήταν ευτυχισμένη ....νόμιζε ότι με αυτό το τρόπο έκανε καλό σε μας!!!!υπήρχε απιστία αλλά υπήρχαν κ άλλοι λόγοι!!!όταν λοιπόν χώρισε τότε ειμασταν καλά!!!γιατί ήταν κ αυτή καλά!!!!Αν πιστεύεις μέσα σου ότι έχει τελειώσει για αυτόν τον ανθρωπο....μην τραβάς παραπάνω τα πράγματα!!!Πιστεύω ότι απλά γίνεται πιο δύσκολο!!!!Η μαμά μου το προσπάθησε αλλά ποτέ δεν ήταν ίδια τα πράγματα!!Αν υπάρχουν ακόμα αισθήματα και πιστεύεις αξίζει μια δεύτερη ευκαιρία δωστή!!!Αλλά όχι να κάτσεις κ να έχεις θυμό νεύρα κλπ.....γιατί αυτό είναι από την αρχή καταδικασμένο!!!!

Αν δεν ήμουν σίγουρη ότι έχω μόνο έναν αδερφό θα νόμιζα ότι είμασταν αδέρφια συμφωνώ κατά γράμμα σε αυτά που λες έχω ζήσει ίδια/καρμπον κατάσταση.....μόνο τότε ηρεμήσαμε πραγματικα....

  • Μου αρέσει 2

G0IYp3.png0Ivbp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, ΒαλεντιναΧρηστος είπε:

Αν δεν ήμουν σίγουρη ότι έχω μόνο έναν αδερφό θα νόμιζα ότι είμασταν αδέρφια συμφωνώ κατά γράμμα σε αυτά που λες έχω ζήσει ίδια/καρμπον κατάσταση.....μόνο τότε ηρεμήσαμε πραγματικα....

Μακάρι να μην τα περνάγαμε σαν παιδιά αυτά!!Αλλά τουλάχιστον τώρα ξέρουμε.....!!!Έτσι είναι κορίτσι μου....κ εμείς το ίδιο τότε μόνο ηρεμήσαμε!!!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

2 ώρες πρίν, Thaliamp είπε:

Μακάρι να μην τα περνάγαμε σαν παιδιά αυτά!!Αλλά τουλάχιστον τώρα ξέρουμε.....!!!Έτσι είναι κορίτσι μου....κ εμείς το ίδιο τότε μόνο ηρεμήσαμε!!!

Ευτυχισμένοι γονείς= ευτυχισμένα παιδιά....με ότι συνεπάγεται αυτό....

  • Μου αρέσει 2

G0IYp3.png0Ivbp2.png

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Rina80 είπε:

Δεν ξέρω αν έχει διακοψει την επαφή του κι ούτε έχω το κουράγιο και την πρόθεση να μπω σε διαδικασία να ψάχνω συνέχεια...δε μπορώ να ζήσω έτσι...το θέμα είναι ότι μου ζητάει να δω την αλλαγή του και να ξαναχτίσουμε...να ξαναχτίσω σημαίνει να ξαναεμπιστευτώ...κι εγώ ρε κορίτσια πόνεσα πολύ...δεν μπορώ να ξαναεμπιστευτώ....δεν μπορώ να του ξανααφεθώ....και νομίζω ότι με κανέναν τρόπο δε θα είμαι πια ευτυχισμένη...ούτε μόνη...ούτε μαζί του..ούτε με άλλον...

Αυτη τη στιγμη μιλαει η απογοητευση απο την προδοσια του..

Αν ειναι να χωρισεισ καντο τωρα που ειναι νωρισ..αν αρχισεισ να το αναβαλεισ θα το αναβαλεισ για μια ζωη..κ θα φυγουν τα καλυτερα σου χρονια...

Βοηθεια εχεισ..στα οοδια σου στεκεσαι..νιωθω πωσ μπορεισ να διεκδικησεισ ξανα την ευτυχια..δεν θα σου αρκουσε μονο το να εισαι μανουλα...

Μασ γραφεισ οσα νπορεισ να γραψεισ..ολα τα υπολοιπα τα γνωριζεισ εσυ...σκεψου εσενα..κ οχι το παιδι..το παιδι θα ειναι καλα αν εισαι κ εσυ καλα..

Ειτε μεινεισ ειτε φυγεισ...διεκδικησε την ευτυχια σου...

 

 

 

 

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites

Όλο το καλοκαίρι διάβασα πολλά βιβλία..ανάμεσα σε αυτά και κάποια ψυχολογίας...περί σχέσεων, απιστίας κλπ...κ τώρα διαβάζω ένα "δεν αρκεί μόνο η αγάπη". Και διαπιστώνω...πώς έχω κουραστεί να ψάχνω τι δε λειτουργεί και δεν έχω κουράγιο να προσπαθήσω...προσπαθούσαμε να καταλάβουμε ο ένας τι έχει ο άλλος στο μυαλό του...άντε κι εγώ το κατάλαβα οπότε θα φροντίσω να λέω ό,τι σκέφτομαι και νιώθω; αυτός; μου είπε χθες να...είδες...αναθεώρησα...έθαψα τον εαυτό μου και την επιθυμία μου για βόλτες στις διακοπές και μέναμε σπιτι επειδή η μικρή ήθελε να παίζει με τα ξαδέρφια της. Αυτό είναι το ζητούμενο; να θάψουμε τον εαυτό μας; Πώς μπορεί οποιοδήποτε θάψιμο να είναι κάλο; Στην προοπτική να γυρίσω σπίτι με πιάνει θλίψη...γιατί δε θα τσακωθώ, αλλά....δεν υπάρχει κ επαφή...ο καθένας μόνος του...κι εγώ βάζω τοίχο...έτσι είναι...αλλά ...έτσι νιώθω...

Link to comment
Share on other sites

Όπως είπαν κ τα κοριτσια, δ μπορουμε να σου δώσουμε εμείς την απαντηση

Αλλα εσύ 

Επειδη σίγουρα βοηθαει να εκφράζεις τις σκέψεις σου, κ σίγουρα αυτό κάνεις κ στο φορουμ, μπορείς να μιλήσεις κ σε ειδικό. Δ θα πρότεινα συγγενή η φιλη, γτ αν αποφασίσεις να συνεχίσεις τον γάμο, μπορεί εσύ να ξεχάσεις τα άσχημα, οι άλλοι ποτέ. Δ θα ήταν κακό να επισκεφθείς έναν σύμβουλο γάμου. Θα μιλήσεις ανοιχτά. Θα πάρεις σωστές συμβουλες

Κ αν αποφασίσεις να συνεχίσετε μαζί, ισως να πάτε κ μαζι

Προσωπικα, αυτό που θα εκανα, θα ήταν να διαχωρίσω τα οποία θέματα έχω, για να τα δω πιο αναλυτικά. Πχ είχατε απομακρυνθεί, φαίνεται να προσπαθεί να αναπληρώσει. Σου αρκεί; μπορείς να ξεπεράσεις τα χρόνια αδιαφορίας; 

Βέβαια να πω, ότι δ μου άρεσε καθόλου αυτό που σχολίασε για τις βόλτες. Ότι έριξε τον εαυτό του, κ έμεινε σπίτι για το παιδι. Αν είναι να το βλέπει σαν θυσία, προσωπικα θα είχα θεμα

Η το θέμα υγείας που λες. Αν δ ειχε πρόβλημα, θα ήταν πιο εύκολο για σένα να φύγεις; 

Για το παιδι μην το σκέφτεσαι, αν εσύ είσαι καλά, θα είναι κ εκεινο. Δ ειναι καλύτερο να μενει σε ένα σπίτι με προβλήματα. Τα παιδιά τα αντιλαμβάνονται ολα. Μετα είναι στο χέρι σας να είστε πολιτισμένοι, κ να βοηθήσετε το παιδι να προσαρμοστεί στα νέα δεδομένα. Παλι, μια επίσκεψη σε παιδοψυχολόγου, αν αποφασίσεις να χωρίσεις, πιστευω θα βοηθήσει. Για το τι θα πείτε, κ πως θα το διαχειριστείτε. 

Οσο για την "απιστία", εγω προσωπικά θα ήθελα να μάθω περισσότερα. Όπως για το σκηνικό στο νοσοκομειο. Αλλα μονο αν μπορείς κ εσύ να το αντεξεις

Ερωτήματα που πρέπει να σκεφτείς κ να απαντήσεις στον εαυτό σου. Οχι σε εμας

Να πω ότι την απιστία την έβαλα σε "" "", γτ δ ξερουμε ακριβώς τι έγινε. Μπορεί από μόνη της να μην είναι αιτία χωρισμού. Η πολλές φορές να μην χρειάζεται απιστία. Αρκεί απλά το να απομακρυνθεις

Οπως εσύ νιώθεις ότι δ θέλεις να γυρίσεις σπίτι, σκέψου ότι κάποτε μπορεί να το νιώθει κ το παιδι σου

20 ώρες πρίν, Rina80 είπε:

Δεν ξέρω αν έχει διακοψει την επαφή του κι ούτε έχω το κουράγιο και την πρόθεση να μπω σε διαδικασία να ψάχνω συνέχεια...δε μπορώ να ζήσω έτσι...το θέμα είναι ότι μου ζητάει να δω την αλλαγή του και να ξαναχτίσουμε...να ξαναχτίσω σημαίνει να ξαναεμπιστευτώ...κι εγώ ρε κορίτσια πόνεσα πολύ...δεν μπορώ να ξαναεμπιστευτώ....δεν μπορώ να του ξανααφεθώ....και νομίζω ότι με κανέναν τρόπο δε θα είμαι πια ευτυχισμένη...ούτε μόνη...ούτε μαζί του..ούτε με άλλον...

Αυτά πρέπει να του τα πεις. Ότι δ σου έχω εμπιστοσύνη πια. Ότι δ μπορω να βασιστώ πάνω σου

Δ ξερεις καν η αλλαγή του θα είναι μόνιμη, η αν δει ότι δ θα χωρίσετε, ξαναγυρίσει στις παλιές του συνηθειες

Αλλα θα ευτυχησεις

Αυτό είναι το μόνο σίγουρο. Όταν τελικά πάρεις την σωστή απόφαση για σας, θα δεις που θα βρεις την ηρεμία σου ξανα

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites

Just now, Rina80 είπε:

Όλο το καλοκαίρι διάβασα πολλά βιβλία..ανάμεσα σε αυτά και κάποια ψυχολογίας...περί σχέσεων, απιστίας κλπ...κ τώρα διαβάζω ένα "δεν αρκεί μόνο η αγάπη". Και διαπιστώνω...πώς έχω κουραστεί να ψάχνω τι δε λειτουργεί και δεν έχω κουράγιο να προσπαθήσω...προσπαθούσαμε να καταλάβουμε ο ένας τι έχει ο άλλος στο μυαλό του...άντε κι εγώ το κατάλαβα οπότε θα φροντίσω να λέω ό,τι σκέφτομαι και νιώθω; αυτός; μου είπε χθες να...είδες...αναθεώρησα...έθαψα τον εαυτό μου και την επιθυμία μου για βόλτες στις διακοπές και μέναμε σπιτι επειδή η μικρή ήθελε να παίζει με τα ξαδέρφια της. Αυτό είναι το ζητούμενο; να θάψουμε τον εαυτό μας; Πώς μπορεί οποιοδήποτε θάψιμο να είναι κάλο; Στην προοπτική να γυρίσω σπίτι με πιάνει θλίψη...γιατί δε θα τσακωθώ, αλλά....δεν υπάρχει κ επαφή...ο καθένας μόνος του...κι εγώ βάζω τοίχο...έτσι είναι...αλλά ...έτσι νιώθω...

Κοριτσι μου εγω από τα λόγια σου καταλαβαίνω πως ξέρεις πολύ καλά τι θέλεις απλά φοβάσαι να κάνεις το βήμα αυτό...γιατι όμως?για να μην είσαι μόνη???ή για να έχει το παιδί σου μια οικογένεια?διότι αυτή τη στιγμή εισαι μόνη μεσα στη σχέση αυτή και μόνο οικογένεια δεν είστε....δεν αξίζει το κόπο να χάνετε τον εαυτο σας τοσο εσύ όσο και ο αντρας σου για κάτι που ουσιαστικά έχει τελειώσει..και στη προκειμένη περίπτωση ειλικρινά δεν αξίζει να κάνεις τοσες θυσίες και να εισαι δυστυχισμένη για να μην τον αφήσεις με το πρόβλημα υγείας του...ετσι και αλλιώς μπορείς να εισαι δίπλα του ακομα και αν ειστε χώρια...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


5 αληθειες για το διαζυγιο εχοντας κ παιδια:

1. Αν εισαι δυστυχισμένη σε ενα γαμο,παραμενοντας για τα παιδια οι τις συνθηκες διαβιωσης, θα το νοιωθουν ολοι κ ειδικα τα παιδια. Θα περνανε τα χρόνια κ στο τελος θα κλαις τα χρονια που εχασες, μη δινοντας την ευτυχια που αξιζες εσυ κ τα παιδια σου. 

2. Ζευγαρια απολυτα ταιριαστα σε πολλα επιπεδα, χωρισαν λογω συναισθηματικης απόστασης. Ναι, χωριζεις κ για αυτο. Δε χρειάζεται να μπει κ τριτο ατομο, ποσο μαλλον ομως οταν μπει κ δε βγαινει κιολας. Ποσο αν βοηθαει κ ο περιγυρος αν επιτρεψετε να ανακατευτει, στο να μη μπορειτε να επικοινωνησετε ωστε να βρειτε μια διοδο. 

3. Θα περασεις δύσκολα. Θα περάσεις πιο δυσκολα αν δεν εχεις υποστήριξη. Και θα χασεις το κουραγιο σου. Θα χασεις την εμπιστοσύνη σου γενικα κ θα σταματησεις να ονειρευεσαι. Θα περασει καιρος κ θελει γερο στομαχι. Μετα ομως... Μετα ομως, επειδη θα εχεις παλεψει κ αντέξει θα δεις οτι ο ηλιος ξεπροβάλλει πιο δυνατος, πιο λαμπερος, κ χαρίζοντας σου πολυτιμα "δωρα". Και τα δωρα θαναι ΑΝΕΚΤΙΜΗΤΑ! 

4. Αυτο που θα κερδισεις μενοντας η φευγοντας θα αξιζει μονο αν εχεις κανει πολυ, παρα πολυ, προσωπικη εργασια με το ποια εισαι κ τι θελεις. Αργουμε λιγο να το βρουμε, αργουμε κ να το δουμε, πολλες φορες καταλαβαίνουμε αλλα, αλλα οταν δεις βαθιά μεσα σου τι πραγματικά θες, πως κ αν γινεται εφικτο, θα ξερεις οτι πηρες κ τη σωστη απόφαση διχως να βασανιζεσαι. 

5. Η ζωη αν ειχε μπρος κ πισω σε κουμπακι οπως το κασετόφωνο θα ταν πιο ευκολη. Δεν έχει όμως. Πατησαμε το κουμπι κ προχωραμε μπροστά. Πολλες φορες σκεφτομαστε να αλλαζαμε πραγματα, χωρις να σκεφτομαστε οτι ΤΩΡΑ μπορούμε να αλλάξουμε αυτα που θα ρθουν. Η ζωη ειναι μικρη γλυκια μου. Διαλεξε ΤΗ ΖΩΗ. Μπορει στην επομενη στροφη να σαι καλά με τον αντρα σου. Μπορει να σαι καλα με καποιον αλλο. Μπορεί να σαι ευτυχισμενη με οποια επιλογη σε γεμιζει εσενα. Σιγουρα με το παιδι σου.. Μη χανεις ουτε εσυ ουτε εκεινος το χρόνο λοιπον αν θέλετε να σωσετε το σπιτι σας. Αν ομως δε γίνεται, μη χανετε το χρονο αν θελετε να σωσετε τους εαυτους σας. Εξαλλου το παιδι σας θα σας έχει παντα γονεις κ ας μην καταληξετε ζευγαρι. 

 

Ειμαι η Μαρεβα, με ενα γλυκα γιο, με εναν εξισου γλυκο συζυγο. Δεύτερο συζυγο. Που λατρευει το παιδι μου απο τον πρωτο μου γαμο σα δικο του. Που το προστατευει, το φροντιζει κ το αγαπαει, το μεγαλωνει με ενσυναισθηση κ ειμαι υπερηφανη που εχει 3 γονεις ο γιος μου σημερα, ευχομαι κ 4 καποια στιγμη, αν φτιαξει ξανα κ ο μπαμπάς τη ζωη του. Ολα τα παραπανω που σου γραψα αποτελουν καθαρα τη δικη μου προσωπικη εμπειρία.ΔΕ ΣΟΥ ΠΡΟΤΕΙΝΩ ΝΑ ΧΩΡΙΣΕΙΣ ΟΥΤΕ ΚΑΙ ΝΑ ΜΕΙΝΕΙΣ, ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΔΙΚΟ ΣΟΥ ΚΟΜΜΑΤΙ ΓΙΑΤΙ ΕΧΥ ΞΕΡΕΙΣ ΤΗ ΣΧΕΣΗ ΣΟΥ.. Δεν πιστευα οτι θα ξαναεβρισκα ποτε την αγαπη κ τη βρηκα στο πολλαπλασιο. Δεν πίστευα οτι θα ξανακανα ονειρα κ τωρα κανω δεκαδες! Δεν πιστευα οτι θα ξεπερνουσα οσα περασα. Και ομως, αγαπησε τον εαυτο σου κ ολα ξεπερνιουνται, κ προχωρας μπροστα. 

  • Μου αρέσει 8
Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, Rina80 είπε:

Όλο το καλοκαίρι διάβασα πολλά βιβλία..ανάμεσα σε αυτά και κάποια ψυχολογίας...περί σχέσεων, απιστίας κλπ...κ τώρα διαβάζω ένα "δεν αρκεί μόνο η αγάπη". Και διαπιστώνω...πώς έχω κουραστεί να ψάχνω τι δε λειτουργεί και δεν έχω κουράγιο να προσπαθήσω...προσπαθούσαμε να καταλάβουμε ο ένας τι έχει ο άλλος στο μυαλό του...άντε κι εγώ το κατάλαβα οπότε θα φροντίσω να λέω ό,τι σκέφτομαι και νιώθω; αυτός; μου είπε χθες να...είδες...αναθεώρησα...έθαψα τον εαυτό μου και την επιθυμία μου για βόλτες στις διακοπές και μέναμε σπιτι επειδή η μικρή ήθελε να παίζει με τα ξαδέρφια της. Αυτό είναι το ζητούμενο; να θάψουμε τον εαυτό μας; Πώς μπορεί οποιοδήποτε θάψιμο να είναι κάλο; Στην προοπτική να γυρίσω σπίτι με πιάνει θλίψη...γιατί δε θα τσακωθώ, αλλά....δεν υπάρχει κ επαφή...ο καθένας μόνος του...κι εγώ βάζω τοίχο...έτσι είναι...αλλά ...έτσι νιώθω...

Καλησπέρα κορίτσι σε διαβάζω αλλά συνήθως δεν απαντάω σε τέτοια θέματα παρά μόνο σε εγκυμοσυνης σε ο,τι έχω εμπειρία..

Παρά ταύτα αποφάσισα να σου πω τη γνώμη μου γιατί διαβάζοντας σε πνίγομαι ως παντρεμένη γυναίκα κ μέλλουσα μανούλα!

Στα έχουν πει ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΆ πολλά κορίτσια μας κ δε θα επαναληφθω σε όσα συμφωνώ!! Θα μείνω μόνο σε 2 σημεία που πρέπει να βάλεις καλά στο μυαλό σου!

1. Και σημαντικότερο το ότι λες πως ένας λόγος που μένεις είναι το παιδί είναι ΠΑΝΤΕΛΩΣ ΛΑΘΟΣ αγαπημένη μου κ μη μπαινεις σε αυτό το λάθος τρυπάκι μόνη σου. Το παιδί θα είναι πολύ καλύτερα με εσένα αν χωρίσεις καθώς θα είσαι ευτυχισμένη κ με τον μπαμπά του καθώς όσο χρόνο τότε θα περνάνε μαζί θα είναι ακόμη πιο εποικοδομητικος καθώς θα λείπει ο ένας στον άλλο. Κ εμένα χώρισαν οι γονείς μου ήμουν 3η δημοτικού κ ΑΓΑΛΙΑΣΕ η ψυχή μου..τώρα κοντεύω 30 κ έχω από πάντα εξαιρετικές σχέσεις κ με τους δύο!! Κ καινούργια αδέρφια κ από τους δύο κ είμαι ευγνώμων!!! Ουσιαστικά όχι στα δεν έχασα την οικογένεια μου αλλά μεγάλωσε κιόλας!!

2. Διαβάζοντας τα μνμτα σου είμαι βέβαιη πως μέσα σου έχεις καταλήξει πολύ καλά στο τι θες κ αυτό είναι ο χωρισμός.

Απλά σε φοβίζει η αλλαγή στη ζωή σου(λογικό αλλά μη ξεχνάς πως συνήθως οι αλλαγές αν κ δύσκολες είναι για καλό..!!)όμως πρέπει να τολμήσεις γιατί το άξιζες κ όπως λένε καλύτερα να μετανιώνουμε για κάτι που έχουμε κανει..στη τελική ρε κοριτσι,ποιος σου είπε ότι θα είναι οριστικό?? Ξέρεις τι σενάρια κάνει η ζωη?? Από το να βρεις το άλλο σου μισό μέχρι κ να υπάρξει επανασύνδεση με τον άντρα σου γτ πραγματικα τότε θα έχει μετανιώσει κ θα το καταλάβεις κ εσύ..ποιος ξέρει? 

Και αγχώνεσαι για το παιδί που παραπάνω σου εξήγησα τη γνώμη μου επ' αυτού..

Εύχομαι ο,τι καλύτερο για εσένα κ την οικογένεια σου!!

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, Mareva είπε:

5 αληθειες για το διαζυγιο εχοντας κ παιδια:

1. Αν εισαι δυστυχισμένη σε ενα γαμο,παραμενοντας για τα παιδια οι τις συνθηκες διαβιωσης, θα το νοιωθουν ολοι κ ειδικα τα παιδια. Θα περνανε τα χρόνια κ στο τελος θα κλαις τα χρονια που εχασες, μη δινοντας την ευτυχια που αξιζες εσυ κ τα παιδια σου. 

2. Ζευγαρια απολυτα ταιριαστα σε πολλα επιπεδα, χωρισαν λογω συναισθηματικης απόστασης. Ναι, χωριζεις κ για αυτο. Δε χρειάζεται να μπει κ τριτο ατομο, ποσο μαλλον ομως οταν μπει κ δε βγαινει κιολας. Ποσο αν βοηθαει κ ο περιγυρος αν επιτρεψετε να ανακατευτει, στο να μη μπορειτε να επικοινωνησετε ωστε να βρειτε μια διοδο. 

3. Θα περασεις δύσκολα. Θα περάσεις πιο δυσκολα αν δεν εχεις υποστήριξη. Και θα χασεις το κουραγιο σου. Θα χασεις την εμπιστοσύνη σου γενικα κ θα σταματησεις να ονειρευεσαι. Θα περασει καιρος κ θελει γερο στομαχι. Μετα ομως... Μετα ομως, επειδη θα εχεις παλεψει κ αντέξει θα δεις οτι ο ηλιος ξεπροβάλλει πιο δυνατος, πιο λαμπερος, κ χαρίζοντας σου πολυτιμα "δωρα". Και τα δωρα θαναι ΑΝΕΚΤΙΜΗΤΑ! 

4. Αυτο που θα κερδισεις μενοντας η φευγοντας θα αξιζει μονο αν εχεις κανει πολυ, παρα πολυ, προσωπικη εργασια με το ποια εισαι κ τι θελεις. Αργουμε λιγο να το βρουμε, αργουμε κ να το δουμε, πολλες φορες καταλαβαίνουμε αλλα, αλλα οταν δεις βαθιά μεσα σου τι πραγματικά θες, πως κ αν γινεται εφικτο, θα ξερεις οτι πηρες κ τη σωστη απόφαση διχως να βασανιζεσαι. 

5. Η ζωη αν ειχε μπρος κ πισω σε κουμπακι οπως το κασετόφωνο θα ταν πιο ευκολη. Δεν έχει όμως. Πατησαμε το κουμπι κ προχωραμε μπροστά. Πολλες φορες σκεφτομαστε να αλλαζαμε πραγματα, χωρις να σκεφτομαστε οτι ΤΩΡΑ μπορούμε να αλλάξουμε αυτα που θα ρθουν. Η ζωη ειναι μικρη γλυκια μου. Διαλεξε ΤΗ ΖΩΗ. Μπορει στην επομενη στροφη να σαι καλά με τον αντρα σου. Μπορει να σαι καλα με καποιον αλλο. Μπορεί να σαι ευτυχισμενη με οποια επιλογη σε γεμιζει εσενα. Σιγουρα με το παιδι σου.. Μη χανεις ουτε εσυ ουτε εκεινος το χρόνο λοιπον αν θέλετε να σωσετε το σπιτι σας. Αν ομως δε γίνεται, μη χανετε το χρονο αν θελετε να σωσετε τους εαυτους σας. Εξαλλου το παιδι σας θα σας έχει παντα γονεις κ ας μην καταληξετε ζευγαρι. 

 

Ειμαι η Μαρεβα, με ενα γλυκα γιο, με εναν εξισου γλυκο συζυγο. Δεύτερο συζυγο. Που λατρευει το παιδι μου απο τον πρωτο μου γαμο σα δικο του. Που το προστατευει, το φροντιζει κ το αγαπαει, το μεγαλωνει με ενσυναισθηση κ ειμαι υπερηφανη που εχει 3 γονεις ο γιος μου σημερα, ευχομαι κ 4 καποια στιγμη, αν φτιαξει ξανα κ ο μπαμπάς τη ζωη του. Ολα τα παραπανω που σου γραψα αποτελουν καθαρα τη δικη μου προσωπικη εμπειρία.ΔΕ ΣΟΥ ΠΡΟΤΕΙΝΩ ΝΑ ΧΩΡΙΣΕΙΣ ΟΥΤΕ ΚΑΙ ΝΑ ΜΕΙΝΕΙΣ, ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΔΙΚΟ ΣΟΥ ΚΟΜΜΑΤΙ ΓΙΑΤΙ ΕΧΥ ΞΕΡΕΙΣ ΤΗ ΣΧΕΣΗ ΣΟΥ.. Δεν πιστευα οτι θα ξαναεβρισκα ποτε την αγαπη κ τη βρηκα στο πολλαπλασιο. Δεν πίστευα οτι θα ξανακανα ονειρα κ τωρα κανω δεκαδες! Δεν πιστευα οτι θα ξεπερνουσα οσα περασα. Και ομως, αγαπησε τον εαυτο σου κ ολα ξεπερνιουνται, κ προχωρας μπροστα. 

Μου θυμισεσ την ιστορια του παππου κ τησ γιαγιασ μου..η γιαγια μου εχασε τον αντρα τησ στο πολεμο κ εμεινε χηρα με ενα μωρο στην κοιλια τησ..μετα απο περιπου 2χρονια παντρευτηκε τον παππου μου..εγω μεγαλη το εμαθα τυχαια απο ενα τηλεφωνημα τησ πρωην πεθερασ τησ γιαγιασ μου.

Ποτε δεν ξεχωρισε ο παππουσ μου τη θεια μου απο τα αλλα του τα παιδια..( εκαναν αλλα 2).την προικισε την εστειλε σε σχολη..την παντρεψε κ το σπιτι ηταν παντα ανοιχτο..την ειχε σαν παιδι του..κ τα παιδια τησ σαν εγγονια πραγματικα..ο ιδιοσ μεχρι τα βαθια γεραματα ποτε δεν αποκαλυψε κατι..

Η γιαγια μου τον σεβοτανε τον τιμησε κ τον αγαπουσε..κ εκεινοσ ωσ την τελευταια ωρα ( πεθανε στα 101) την φωναζε ( στα κρυφα ) ευγενουλα....

Λιωνω για τον ανθρωπο αυτο κ το μεγαλειο του..αν κ θα επρεπε να ειναι αυτονοητο πωσ ενα παιδι μονο να το αγαπασ μπορεισ,αυτο συμβαινει σπανια..ωστοσο υπαρχουν ανθρωποι που τα εχουν σαν δικα τουσ.υποκλινομαι σε τετοιουσ ανθρωπουσ..εγω ηξερα εναν, τον παππου μου, που ηταν καλοσ ανθρωποσ σε ολα του..κ για αυτο εχω  πιστη πωσ υπαρχουν κ αλλοι εκει εξω..

 

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites

On 11/9/2020 at 4:11 ΜΜ, Rina80 είπε:

έθαψα τον εαυτό μου και την επιθυμία μου για βόλτες στις διακοπές και μέναμε σπιτι επειδή η μικρή ήθελε να παίζει με τα ξαδέρφια της. Αυτό είναι το ζητούμενο; να θάψουμε τον εαυτό μας; Πώς μπορεί οποιοδήποτε θάψιμο να είναι κάλο;

Καλώς ήρθες στην γονε'ι'κότητα πες του! άκου ''έθαψα τον εαυτό μου'' επειδή δεν πήγε τις βόλτες του και έμεινε κάπου που το παιδί του θα περνούσε καλά!! Μα θα τρελαθούμε τελείως?Και εσύ θα πρέπει να πεις ευχαριστώ που έκανε το δεδομένο? Αλήθεια τώρα?Για τέτοια θυσία μιλάμε? 

  • Μου αρέσει 2

 
Link to comment
Share on other sites

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...