Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 6 λεπτά , Fay_ είπε:

      Ο γιατρός μου κάθε φορά μου λέει η δίδυμη κύηση έχει καφέ και μπορεί να δεις και αίμα και μην κανεις τίποτα κτλ. Γι αυτό δεν θέλω να τον πάρω..

      Ακούγεται να μην ανησυχεί. Αν εσυ όμως ανησυχεις, πηγαινε να σε δει ή ξεκουράσου και παρακολούθησε το. 

Τρισωμια 21


Recommended Posts


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 44
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Just now, Φραουλίνο είπε:

Emilly γειά σου και από μένα! Καταλαβαίνω απόλυτα πως νιώθεις και όλα όσα λες για την απόφαση που πήρες.. Να ξερεις όμως καλή μου ότι από τη στιγμή που σου δόθηκε η πληροφορία έκανες το καλύτερο δυνατό για το παιδί σου!

Άλλο κάποιος να μην το γνωρίζει και να έρχεται στον κόσμο ένα μωράκι με οποιοδήποτε σοβαρό πρόβλημα.. Σε αυτή την περίπτωση θα το λατρευες και θα έκανες τα πάντα γι'αυτό όπως έκανες και για το άλλο σου παιδάκι όταν έπρεπε, και όπως έκανε και η @νικηαντωνια81 που έδωσαν τα πάντα για την κόρη τους γιατί η αγάπη του γονιού για το παιδί του είναι απέραντη και ανεξάντλητη..

Αφού όμως φάνηκε και το έμαθες, έβαλες το δικό του καλό πάνω από όλα με το να μην επιτρέψεις να έρθει στη ζωή και να βασανίζεται τόσο σκληρά.. Αυτό δεν δείχνει ότι δεν το αγάπησες αντιθέτως η αγάπη σου γι' αυτό ειναι που σε έκανε να πάρεις αυτή την απόφαση (αν μπορούμε να το πούμε απόφαση γιατί σε αυτές τις περιπτώσεις δεν τίθεται και πολύ θέμα επιλογής). 

Εγω όταν έμαθα όλα αυτά που θα είχε το μωρό μου αν γεννιόταν έπρεπε να περιμένω περίπου 10 μέρες μέχρι τη διακοπή, πρώτον για να επαληθευθει το αποτέλεσμα και δεύτερον για να γίνουν τα διαδικαστικά με τις επιτροπές κλπ (λόγω προχωρημένης εγκυμοσύνης). Όλες αυτές τις μέρες παρακαλούσα το Θεό να φύγει το μωρό μου ήρεμο και γαλήνιο μέσα στην κοιλίτσα μου στο σπίτι του και να μη χρειαστεί να σταματήσει κανείς την καρδούλα του, πονουσα αφάνταστα σε αυτή τη σκέψη, έπιανα την κοιλιά μου και ενώ ήξερα ότι αυτό είναι το καλύτερο για το κοριτσάκι μου ένιωθα παράλληλα ότι κάπως πρέπει να την προστατέψω από όλο αυτό, έκλαιγα συνέχεια σαν μικρό παιδί και έλεγα πως δεν θα αντέξω να ζω με αυτό το τραύμα μέσα μου!

Σιγά σιγά όσο περνούν οι μέρες, αφού τελείωσαν όλα και έγινε και η κηδεία της μικρής μας σκέφτομαι όλο και πιο πολύ πως αυτό το κοριτσάκι αυτή η ψυχούλα απελευθερωθηκε απο ένα σώμα που θα την ταλαιπωρουσε ίσως για πολλά χρόνια και τώρα είναι ένα αγγελούδι, μια ελεύθερη χαρούμενη ψυχή όπως όλα τα μωράκια και τα παιδάκια που φευγουν νωρίς.. 

Τι να πω κορίτσι μου, υπομονή να κυλήσει ο καιρός και να πάρει μαζί του τον πόνο μας.. Μόνο αυτό! 

Κοπέλα μου ειλικρινά δεν ξέρω τι να πω για τη δύναμη της ψυχής σας! Μόνο να φανταστώ μπορώ τον ανείπωτο πόνο του να χάνεις το παιδί σου ενώ έχει ήδη ζήσει και διανύσει μια τέτοια πορεία.. Να είσαι σίγουρη ότι η κορούλα σου είναι πια ελεύθερη και απαλλαγμένη από κάθε πόνο γλυκεια μου και όταν έρθει η στιγμή θα τη συναντήσεις ξανά! Έως τότε εκείνη είναι καλά, δεν υπάρχει πιο σίγουρο πράγμα από αυτό!! 

Πολύ άδικο γλυκειά μου.

  • Λυπημένη/-ος 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, νικηαντωνια81 είπε:

Μακάρι η ζωή να μην ήταν τόσο σκληρή.

Γλυκειά μου μόλις είδα τι ειχε το παιδάκι σου.μαλλον την ίδια βαρύτητα.είχε το δικό μου.εγινε λάθος στην τέταρτη εβδομάδα εγκυμοσύνης,έλλειψη φολικού ευθύνεται για την δική μου περιπτωση.ανωμαλίες νευρικού σωλήνα.χαλαει το εμβρυακι είτε από την μέση κ πάνω είτε από την μέση κ κάτω.εμενα από την μέση κ κάτω ενώ καρδούλα εγκέφαλος ήταν καλά από την μέση κ κάτω δεν έκλεισε το κοιλιακό τοίχωμα...δεν σταμάτησα να μαθαίνω για το πρόβλημα που είχε.αν κ δεν το έζησα.ηθελα να ξέρω τι έπαθε το μικρό μου.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Emilly είπε:

Γλυκειά μου μόλις είδα τι ειχε το παιδάκι σου.μαλλον την ίδια βαρύτητα.είχε το δικό μου.εγινε λάθος στην τέταρτη εβδομάδα εγκυμοσύνης,έλλειψη φολικού ευθύνεται για την δική μου περιπτωση.ανωμαλίες νευρικού σωλήνα.χαλαει το εμβρυακι είτε από την μέση κ πάνω είτε από την μέση κ κάτω.εμενα από την μέση κ κάτω ενώ καρδούλα εγκέφαλος ήταν καλά από την μέση κ κάτω δεν έκλεισε το κοιλιακό τοίχωμα...δεν σταμάτησα να μαθαίνω για το πρόβλημα που είχε.αν κ δεν το έζησα.ηθελα να ξέρω τι έπαθε το μικρό μου.

Έλλειψη φυλλικού;;; Στο είπε με σιγουριά αυτό ο γιατρός;


ugAHp3.png

jfV0p3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, νικηαντωνια81 είπε:

Έλλειψη φυλλικού;;; Στο είπε με σιγουριά αυτό ο γιατρός;

Κανένας δεν θα πει 100 τα εκατό.αλλα μου είπαν ότι η έλλειψη φολικού ευθύνεται για ανωμαλίες νευρικού σωλήνα όπως η δισχιδη ράχη κ το δικό μου τα είχε όλα.κ φυσικά εννοείται είχα έλλειψη φολικού δεν έπαιρνα πριν την εγκυμοσύνη,ξεκίνησα για δεύτερο παιδί στα 37 και το έπιασα κατευθείαν,ήμουν πλήρως αβιταμινωμενη,φαντάσου Ιανουάριο που πήγα αιματολογο για διερεύνηση είχα σχετικά χαμηλό φολικό με τρία χρόνια που ήδη παίρνω.αρα τότε θα ήταν πάτος.κσι θυμάμαι με το που μου είπε η γιατρός είμαι έγκυος(ούτε φαντάστηκα ότι ήμουν απλά πήγα γιατί είχα κάτι αιματακια,μια με την ωορηξια κ μια με την εμφύτευση,) και πάω κατευθείαν φαρμακείο για φολικό.αλλα η ζημιά είχε ήδη γίνει.σε αυτές τις ανωμαλίες μου είπε γιατρός που ήταν Αμερική πολύ καλός ευθύνεται έλλειψη φολικού,,,,υπάρχουν κ ενδείξεις ότι πολύ ζεστό μπάνιο στην εγκυμοσύνη....αλλά έχω δει για το συγκεκριμένο σύνδρομο δεν υπάρχει συγκεκριμένο πόρισμα και είναι πολύ σπάνιο άρα ούτε κληρονομικότητα,,τρισωμια 13 η 18μπορεί να συνυπάρχει αλλά δεν το ελενξα.τα περισσότερα που είδα 4 όλα κι όλα στο ίντερνετ παιδάκια δεν είχαν χρωμοσωμιακες ανωμαλίες.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Emilly είπε:

Κανένας δεν θα πει 100 τα εκατό.αλλα μου είπαν ότι η έλλειψη φολικού ευθύνεται για ανωμαλίες νευρικού σωλήνα όπως η δισχιδη ράχη κ το δικό μου τα είχε όλα.κ φυσικά εννοείται είχα έλλειψη φολικού δεν έπαιρνα πριν την εγκυμοσύνη,ξεκίνησα για δεύτερο παιδί στα 37 και το έπιασα κατευθείαν,ήμουν πλήρως αβιταμινωμενη,φαντάσου Ιανουάριο που πήγα αιματολογο για διερεύνηση είχα σχετικά χαμηλό φολικό με τρία χρόνια που ήδη παίρνω.αρα τότε θα ήταν πάτος.κσι θυμάμαι με το που μου είπε η γιατρός είμαι έγκυος(ούτε φαντάστηκα ότι ήμουν απλά πήγα γιατί είχα κάτι αιματακια,μια με την ωορηξια κ μια με την εμφύτευση,) και πάω κατευθείαν φαρμακείο για φολικό.αλλα η ζημιά είχε ήδη γίνει.

Κατάλαβα.....

Ίσως ήταν να γίνει κιόλας.


ugAHp3.png

jfV0p3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, νικηαντωνια81 είπε:

Κατάλαβα.....

Ίσως ήταν να γίνει κιόλας.

Αρνητικό τζόκερ κορίτσι μου.οτι πιο κουλό σε εμένα ήρθε.κριμα γυναίκες που τα θέλουν τόσο να συμβαίνουν αυτά.και όταν πήγαινα για αυχενική έλεγα επειδή το ένιωθα αν είναι κοριτσάκι θα πήγαινα αμέσως να της πάρω μια κουκλίτσα.φυτεψα μια τριανταφυλιτσα γιαυτην.μια σταλιά ήταν κ την θρηνω την μικρούλα μου.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Emilly είπε:

Αρνητικό τζόκερ κορίτσι μου.οτι πιο κουλό σε εμένα ήρθε.κριμα γυναίκες που τα θέλουν τόσο να συμβαίνουν αυτά.και όταν πήγαινα για αυχενική έλεγα επειδή το ένιωθα αν είναι κοριτσάκι θα πήγαινα αμέσως να της πάρω μια κουκλίτσα.φυτεψα μια τριανταφυλιτσα γιαυτην.μια σταλιά ήταν κ την θρηνω την μικρούλα μου.

Πολύ επίπονο! 

Τα τυχερά είναι αυτά δυστυχώς.

  • Λυπημένη/-ος 1

ugAHp3.png

jfV0p3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Καλησπέρα και πάλι...σας ευχαριστώ τόσο πολύ για τα λόγια δύναμης και αντίστοιχα λυπάμαι παρά πολύ για αυτά που όλες σας έχετε περάσει!! Ο πόνος είναι μεγάλος και το κενό που προκαλείται και που νιώθουμε δεν γεμίζει εύκολα...ακόμα κάθε πρωί που ξυπνάω και περπατάω να πάω στην δουλειά μου, μετράω τις μέρες και λέω τόσων εβδομάδων θα ήμουν τώρα...σκέφτομαι όλα τα σχέδια που είχα κάνει και λυπάμαι παρά πολύ που δεν θα υλοποιηθούν τώρα, αλλά η ζωή είναι μπροστά και έτσι θέλω να σκέφτομαι! Δυστυχώς έγινε και δυστυχώς το ζήσαμε αλλά κάποια στιγμή εύχομαι όλες να κρατάμε ένα γερό μωράκι και να του δώσουμε όλη μας την αγάπη...εύχομαι να ήταν απλά μια μπόρα και μετά από αυτό το ουράνιο τόξο να βγει για όλες μας...η ζωή είναι γεμάτη χρώματα, είδαμε το μαύρο και σιγά σιγά περιμένω η παλέτα να αρχίσει να γίνεται πιο φωτεινή...σας χιλιοευχαριστω, σας στέλνω μια τεράστια αγκαλιά και πολύ δύναμη σε όλες σας!! Εύχομαι να τα ξαναπούμε σε κάποιο πιο χαρούμενο γεγονός. ❤️❤️❤️

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites

Just now, Eva n είπε:

Καλησπέρα και πάλι...σας ευχαριστώ τόσο πολύ για τα λόγια δύναμης και αντίστοιχα λυπάμαι παρά πολύ για αυτά που όλες σας έχετε περάσει!! Ο πόνος είναι μεγάλος και το κενό που προκαλείται και που νιώθουμε δεν γεμίζει εύκολα...ακόμα κάθε πρωί που ξυπνάω και περπατάω να πάω στην δουλειά μου, μετράω τις μέρες και λέω τόσων εβδομάδων θα ήμουν τώρα...σκέφτομαι όλα τα σχέδια που είχα κάνει και λυπάμαι παρά πολύ που δεν θα υλοποιηθούν τώρα, αλλά η ζωή είναι μπροστά και έτσι θέλω να σκέφτομαι! Δυστυχώς έγινε και δυστυχώς το ζήσαμε αλλά κάποια στιγμή εύχομαι όλες να κρατάμε ένα γερό μωράκι και να του δώσουμε όλη μας την αγάπη...εύχομαι να ήταν απλά μια μπόρα και μετά από αυτό το ουράνιο τόξο να βγει για όλες μας...η ζωή είναι γεμάτη χρώματα, είδαμε το μαύρο και σιγά σιγά περιμένω η παλέτα να αρχίσει να γίνεται πιο φωτεινή...σας χιλιοευχαριστω, σας στέλνω μια τεράστια αγκαλιά και πολύ δύναμη σε όλες σας!! Εύχομαι να τα ξαναπούμε σε κάποιο πιο χαρούμενο γεγονός. ❤️❤️❤️

Εύα μου γλυκιά όλα αυτά που σκέφτεσαι είναι απολύτως φυσιολογικά και το ότι μετράς πόσων εβδομάδων θα ήσουν και όλα! Να μην τα καταπιέζεις, να αφήνεις τον εαυτό σου να νιώθει και να σκέφτεται ότι του βγαίνει χωρίς πίεση και κριτική.. Ο πόνος σιγά σιγά θα αρχίσει να μαλακώνει και οι σκέψεις να ξεθωριαζουν κορίτσι μου! Δεν θα ξεχάσουμε ποτέ αυτό που συνέβη αλλά θα το ξεπεράσουμε και κάποια στιγμή η ανάμνηση του δεν θα φέρνει μαζί της αυτή την έντονη πίκρα και το σφίξιμο που φέρνει τώρα.. Πρέπει να κάνουμε υπομονή αλλά είναι σίγουρο αυτό που σου λέω!! 

Η ζωή θα ξαναγεμισει χρώματα και χαίρομαι πολύ που μιλάς με αισιοδοξία γιατί έτσι είμαι και εγώ και μόνο έτσι βρίσκεις τη δύναμη να προχωρήσεις και να δεις ξανά φως.. 

Δεν ξέρω αν βγήκαν τα αποτελέσματα σας αλλά ήθελα να γράψω έτσι για λίγη ενθάρρυνση και εγώ για να σου πω ότι τα δικά μας βγήκαν προχθές και είναι μια χαρά ο καρυοτυπος μας!! Ήταν ένα τραγικό τυχαίο γεγονός που δυστυχώς εξελίχθηκε πολύ περισσότερο από όσο έπρεπε και το μωρακι μας θα γεννιόταν με πολλά προβλήματα αντί να είναι μια αποβολή πρώτου τριμήνου ή μια παλινδρομη όπως η πλειονότητα των εμβρύων που έχουν το ίδιο πρόβλημα.. Προχωράμε λοιπόν πιο ήρεμοι καθώς στην περίπτωση μας κατά 90% θα ήταν ένας από τους δύο μας φορέας και τουλάχιστον σταθήκαμε σε αυτό τυχεροί μέσα στην τόση ατυχία.. Ήρθε και ένα αναπάντεχο καλό νέο μέσα στα απανωτά χαστούκια που έχουμε φάει εδώ και τόσο καιρό.. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


On 10/10/2020 at 5:03 ΠΜ, Φραουλίνο είπε:

Εύα μου γλυκιά όλα αυτά που σκέφτεσαι είναι απολύτως φυσιολογικά και το ότι μετράς πόσων εβδομάδων θα ήσουν και όλα! Να μην τα καταπιέζεις, να αφήνεις τον εαυτό σου να νιώθει και να σκέφτεται ότι του βγαίνει χωρίς πίεση και κριτική.. Ο πόνος σιγά σιγά θα αρχίσει να μαλακώνει και οι σκέψεις να ξεθωριαζουν κορίτσι μου! Δεν θα ξεχάσουμε ποτέ αυτό που συνέβη αλλά θα το ξεπεράσουμε και κάποια στιγμή η ανάμνηση του δεν θα φέρνει μαζί της αυτή την έντονη πίκρα και το σφίξιμο που φέρνει τώρα.. Πρέπει να κάνουμε υπομονή αλλά είναι σίγουρο αυτό που σου λέω!! 

Η ζωή θα ξαναγεμισει χρώματα και χαίρομαι πολύ που μιλάς με αισιοδοξία γιατί έτσι είμαι και εγώ και μόνο έτσι βρίσκεις τη δύναμη να προχωρήσεις και να δεις ξανά φως.. 

Δεν ξέρω αν βγήκαν τα αποτελέσματα σας αλλά ήθελα να γράψω έτσι για λίγη ενθάρρυνση και εγώ για να σου πω ότι τα δικά μας βγήκαν προχθές και είναι μια χαρά ο καρυοτυπος μας!! Ήταν ένα τραγικό τυχαίο γεγονός που δυστυχώς εξελίχθηκε πολύ περισσότερο από όσο έπρεπε και το μωρακι μας θα γεννιόταν με πολλά προβλήματα αντί να είναι μια αποβολή πρώτου τριμήνου ή μια παλινδρομη όπως η πλειονότητα των εμβρύων που έχουν το ίδιο πρόβλημα.. Προχωράμε λοιπόν πιο ήρεμοι καθώς στην περίπτωση μας κατά 90% θα ήταν ένας από τους δύο μας φορέας και τουλάχιστον σταθήκαμε σε αυτό τυχεροί μέσα στην τόση ατυχία.. Ήρθε και ένα αναπάντεχο καλό νέο μέσα στα απανωτά χαστούκια που έχουμε φάει εδώ και τόσο καιρό.. 

Μόνο με αισιοδοξία και δύναμη μπορεί να αντιμετωπιστεί όλο αυτό που νιώθω και που νιώθουμε!!! Τα αποτελέσματα μας τέλος του μήνα θα βγούνε και περιμένουμε με αγωνία..ο άντρας μου επιμένει πως ήταν ένα ατυχές γεγονός και δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα, εγώ θέλω να πάρω τις εξετάσεις στα χέρια μου για να το πω αυτό με σιγουριά...και μετά μόλις περάσει και το χρονικό περιθώριο που μας έδωσε ο γιατρός να αρχίσουμε πάλι τις προσπάθειες. Εσας πότε σας είπε οτι μπορείτε να προσπαθήσετε πάλι;; Εμεις μετά από 3 περιοδους. Το θελουμε πολύ!! Εύχομαι να ακούς από εδώ και πέρα μόνο καλά νέα και να πάνε όλα όπως θέλετε ❤️

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

15 ώρες πρίν, Eva n είπε:

Μόνο με αισιοδοξία και δύναμη μπορεί να αντιμετωπιστεί όλο αυτό που νιώθω και που νιώθουμε!!! Τα αποτελέσματα μας τέλος του μήνα θα βγούνε και περιμένουμε με αγωνία..ο άντρας μου επιμένει πως ήταν ένα ατυχές γεγονός και δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα, εγώ θέλω να πάρω τις εξετάσεις στα χέρια μου για να το πω αυτό με σιγουριά...και μετά μόλις περάσει και το χρονικό περιθώριο που μας έδωσε ο γιατρός να αρχίσουμε πάλι τις προσπάθειες. Εσας πότε σας είπε οτι μπορείτε να προσπαθήσετε πάλι;; Εμεις μετά από 3 περιοδους. Το θελουμε πολύ!! Εύχομαι να ακούς από εδώ και πέρα μόνο καλά νέα και να πάνε όλα όπως θέλετε ❤️

Σε ευχαριστώ πολύ πολύ!!! :) Εμάς μας είπε να πάμε να με δει μετά την πρώτη περίοδο, την οποία περιμένω από μέρα σε μέρα καθώς τώρα έκλεισα μήνα από τη διακοπή, και αν δεν υπάρχει κάποιο θέμα μπορούμε να αρχίσουμε. 

Ατυχές γεγονός θα ήταν κορίτσι μου! Πολλοί με ένα περιστατικό τρισωμιας 21 δεν το ψάχνουν καν γιατί θεωρείται αρκετά συχνη χρωμοσωμικη ανωμαλία και δεν δείχνει κάτι παραπάνω.. Εσείς φαντάζομαι το ψαξατε για να είστε απόλυτα σίγουροι και καλά κάνατε φυσικά, ούτε εγώ θα μπορούσα να το αφήσω έτσι, αλλά γενικά δεν συστήνεται απαραίτητα.. Σας είπαν να το ψάξετε περαιτέρω για κάποιον άλλο λόγο; Είσαι φοβισμένη και είναι απόλυτα λογικό αλλά θα δεις ότι όλα θα πάνε καλά!! :wub:

Link to comment
Share on other sites

On 1/10/2020 at 6:26 ΜΜ, νικηαντωνια81 είπε:

Μακάρι η ζωή να μην ήταν τόσο σκληρή.

Για σένα τι να πω...σαν χτες θυμάμαι την κύηση και τη γέννα σου και το μετά...εύχομαι πάντα να είναι καλά το παιδάκι σου,να σας προσέχει ο άγγελος σας εκεί πάνω και να χαρίσει στον αδερφό της αδερφάκι..

On 10/10/2020 at 2:08 ΠΜ, Eva n είπε:

Καλησπέρα και πάλι...σας ευχαριστώ τόσο πολύ για τα λόγια δύναμης και αντίστοιχα λυπάμαι παρά πολύ για αυτά που όλες σας έχετε περάσει!! Ο πόνος είναι μεγάλος και το κενό που προκαλείται και που νιώθουμε δεν γεμίζει εύκολα...ακόμα κάθε πρωί που ξυπνάω και περπατάω να πάω στην δουλειά μου, μετράω τις μέρες και λέω τόσων εβδομάδων θα ήμουν τώρα...σκέφτομαι όλα τα σχέδια που είχα κάνει και λυπάμαι παρά πολύ που δεν θα υλοποιηθούν τώρα, αλλά η ζωή είναι μπροστά και έτσι θέλω να σκέφτομαι! Δυστυχώς έγινε και δυστυχώς το ζήσαμε αλλά κάποια στιγμή εύχομαι όλες να κρατάμε ένα γερό μωράκι και να του δώσουμε όλη μας την αγάπη...εύχομαι να ήταν απλά μια μπόρα και μετά από αυτό το ουράνιο τόξο να βγει για όλες μας...η ζωή είναι γεμάτη χρώματα, είδαμε το μαύρο και σιγά σιγά περιμένω η παλέτα να αρχίσει να γίνεται πιο φωτεινή...σας χιλιοευχαριστω, σας στέλνω μια τεράστια αγκαλιά και πολύ δύναμη σε όλες σας!! Εύχομαι να τα ξαναπούμε σε κάποιο πιο χαρούμενο γεγονός. ❤️❤️❤️

Αν θες μια συμβουλή από κάποια που έζησα 3 αποβολές πριν την κόρη της και τρεις μετά...ένα είναι το μυστικό...μην κοιτάς ακόμα πίσω..θα έρθει η ώρα όταν ο πονος θα μουδιάσει...μη σκέφτεσαι πόσο μηνών θα ήσουν αν θα είχες γεννήσει κτλ..κι αν έρχονται στο νου σου αυτά θα σκέφτεσαι τα άλλα...τα ονείρεμα..που θα είσαι του χρόνου τέτοια μέρα..ποτέ θα είναι η ημερομηνία των γενεθλίων του παιδιού σου μελλοντικά..μην κοιτάς πίσω θα σε πνίξει ο ίδιος σου ο πονος...

 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, island1 είπε:

Για σένα τι να πω...σαν χτες θυμάμαι την κύηση και τη γέννα σου και το μετά...εύχομαι πάντα να είναι καλά το παιδάκι σου,να σας προσέχει ο άγγελος σας εκεί πάνω και να χαρίσει στον αδερφό της αδερφάκι..

Αν θες μια συμβουλή από κάποια που έζησα 3 αποβολές πριν την κόρη της και τρεις μετά...ένα είναι το μυστικό...μην κοιτάς ακόμα πίσω..θα έρθει η ώρα όταν ο πονος θα μουδιάσει...μη σκέφτεσαι πόσο μηνών θα ήσουν αν θα είχες γεννήσει κτλ..κι αν έρχονται στο νου σου αυτά θα σκέφτεσαι τα άλλα...τα ονείρεμα..που θα είσαι του χρόνου τέτοια μέρα..ποτέ θα είναι η ημερομηνία των γενεθλίων του παιδιού σου μελλοντικά..μην κοιτάς πίσω θα σε πνίξει ο ίδιος σου ο πονος...

 

Τι να πεις τίποτα. Υγεία μόνο !


ugAHp3.png

jfV0p3.png

Link to comment
Share on other sites

On 12/10/2020 at 4:23 ΜΜ, Φραουλίνο είπε:

Σε ευχαριστώ πολύ πολύ!!! :) Εμάς μας είπε να πάμε να με δει μετά την πρώτη περίοδο, την οποία περιμένω από μέρα σε μέρα καθώς τώρα έκλεισα μήνα από τη διακοπή, και αν δεν υπάρχει κάποιο θέμα μπορούμε να αρχίσουμε. 

Ατυχές γεγονός θα ήταν κορίτσι μου! Πολλοί με ένα περιστατικό τρισωμιας 21 δεν το ψάχνουν καν γιατί θεωρείται αρκετά συχνη χρωμοσωμικη ανωμαλία και δεν δείχνει κάτι παραπάνω.. Εσείς φαντάζομαι το ψαξατε για να είστε απόλυτα σίγουροι και καλά κάνατε φυσικά, ούτε εγώ θα μπορούσα να το αφήσω έτσι, αλλά γενικά δεν συστήνεται απαραίτητα.. Σας είπαν να το ψάξετε περαιτέρω για κάποιον άλλο λόγο; Είσαι φοβισμένη και είναι απόλυτα λογικό αλλά θα δεις ότι όλα θα πάνε καλά!! :wub:

Γεια σου Φραουλινο! Σε εμάς ο γιατρός συνέστησε να περιμένουμε πρώτα να μου έρθει περίοδος 3 φορές και μετά να προσπαθήσουμε πάλι αν το θελουμε. Περιμένω κι εγώ όπου να’ναι να έρθει σιγά σιγά ελπίζω να μην καθυστερήσει και σε λίγες μέρες θα πάω στον γιατρό να με δει! Δεν υπήρχε κάποιος ιδιαίτερος λόγος ανησυχίας και π γιατρός μας και ο γιατρός που έκανε την αυχενική και την λήψη τροφοβλαστης θεωρούν ότι ήταν ένα ατυχές γεγονός αλλά για ασφάλεια και σιγουριά μας συνέστησε να κάνουμε τον καρυοτυπο για να είμαστε σίγουροι ότι δεν υπάρχει κάποιο πρόβλημα και να συνεχίσουμε κανονικά! Περιμένω τα αποτελέσματα μας με αγωνία σε μια εβδομάδα θα βγουν πιστεύω! Μακάρι να είναι όλα καλά!! ❤️

On 12/10/2020 at 7:42 ΜΜ, island1 είπε:

Για σένα τι να πω...σαν χτες θυμάμαι την κύηση και τη γέννα σου και το μετά...εύχομαι πάντα να είναι καλά το παιδάκι σου,να σας προσέχει ο άγγελος σας εκεί πάνω και να χαρίσει στον αδερφό της αδερφάκι..

Αν θες μια συμβουλή από κάποια που έζησα 3 αποβολές πριν την κόρη της και τρεις μετά...ένα είναι το μυστικό...μην κοιτάς ακόμα πίσω..θα έρθει η ώρα όταν ο πονος θα μουδιάσει...μη σκέφτεσαι πόσο μηνών θα ήσουν αν θα είχες γεννήσει κτλ..κι αν έρχονται στο νου σου αυτά θα σκέφτεσαι τα άλλα...τα ονείρεμα..που θα είσαι του χρόνου τέτοια μέρα..ποτέ θα είναι η ημερομηνία των γενεθλίων του παιδιού σου μελλοντικά..μην κοιτάς πίσω θα σε πνίξει ο ίδιος σου ο πονος...

 

Καλησπέρα island! Εννοείται προσπαθώ όσο μπορώ να σκέφτομαι θετικά και δεν το αφήνω να με πάρει από κάτω. Η ζωή προχωράει και μαζί της και εμείς. Εννοείται σκέφτομαι πως στο επόμενο παιδάκι μας όλα θα πάνε καλά και θα είμαστε ευτυχισμένοι και ο τωρινός πόνος θα έχει μικρύνει πλέον!! Ευχαριστώ παρά πολύ!! 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...