Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • Ρώτησα αν θέλει ακινησία μου είπε όχι απλά μια καθημερινότητα χωρίς υπερβολές. Εν τω μεταξύ πρέπει να γυρίσω και στη δουλειά κάποια στιγμή  κ έλεγα Δευτέρα να παω. Λέτε να μην κάνει; Δουλειά γραφείου είναι.
      Επίσης τους λέω για τα (λίγα) καφέ που βλέπω και μου λέει απλά αύξησε την prolutex. Τα utrogestan γιατί δεν μου τα αυξάνουν; 

Τρισωμια 21


Recommended Posts

Just now, νικηαντωνια81 είπε:

Είναι 4 χρόνων και αυτός , ήταν δίδυμα απλά δεν έχω αλλάξει τικερ. 

Κι όμως για μένα το κορίτσι ήταν τα πάντα κι ας είχε το θέμα της. Αυτό το παιδί μας δίδαξε πολλά κ πήραμε αστείρευτη αγάπη. 

Ρε κοριτσι παντα οταν σε διαβαζω σκεφτομαι τι ταλαιπωρία εχεις περασει κ τι δύναμη ψυχης διαθετεις.. Σας ευχομαι ολα τα καλα του κοσμου να ρθουν απο δω κ περα σε ολους στην οικογένεια σου κ το αγγελακι σας να ναι χαμογελαστο εκει ψηλα.. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 44
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Just now, Mareva είπε:

Ρε κοριτσι παντα οταν σε διαβαζω σκεφτομαι τι ταλαιπωρία εχεις περασει κ τι δύναμη ψυχης διαθετεις.. Σας ευχομαι ολα τα καλα του κοσμου να ρθουν απο δω κ περα σε ολους στην οικογένεια σου κ το αγγελακι σας να ναι χαμογελαστο εκει ψηλα.. 

Τι να κάνω αυτά έχει η ζωή. Είναι δύσκολη η άτιμη και γεμάτη ανηφόρες. Κι εμείς πρέπει να στεκόμαστε όρθιοι να τα αντιμετωπίζουμε.

  • Μου αρέσει 3

ugAHp3.png

jfV0p3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, νικηαντωνια81 είπε:

Έτσι ακριβώς!

Ο θεός θα σας στείλει σύντομα ένα γερό μωράκι. Να εχεις πάντα στην καρδιά σου το αγγελούδι σου, μην την ξεχάσεις ποτέ!

Μακάρι κορίτσι μου, σε ευχαριστώ! Ποτέ δεν θα την ξεχάσουμε την ψυχούλα μας.. Δεν γίνεται άλλωστε :cry:

Και σε εσάς εύχομαι ότι καλύτερο μέσα από την καρδιά μου! Έχετε τον  φύλακα αγγελο σας τώρα να σας προσέχει.. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

On 27/9/2020 at 3:05 ΜΜ, Eva n είπε:

Καλησπέρα σας! 
Σας διαβάζω αρκετό καιρό αλλά δίσταζα να γράψω, θέλω όμως να δω αν κάποια κοπέλα με αντίστοιχη εμπειρία με την δίκη μου κατάφερε εν τέλη να έχει μια καλή και τελειομηνη εγκυμοσύνη, ψάχνω ας πούμε μια παρηγοριά...νιώθω ότι εδώ μπορώ να τα πω και να ακούσω μια παρήγορη κουβέντα. 
Είμαι 27 χρόνων και ο σύντροφος μου 31 στην πρώτη μας προσπάθεια για μωράκι τα καταφέραμε με την πρώτη, η εγκυμοσύνη πήγαινε πολύ καλά χωρίς κανένα πρόβλημα και με μόνο σύμπτωμα την έντονη κούραση και υπνηλία, είμαι τυχερή έλεγα...έναν μήνα πριν στην 13η εβδομάδα κάναμε την εξέταση της αυχενικής διαφάνειας με απογοητευτικά αποτελέσματα καθώς το αυχενικό υγρό ήταν αυξημένο και μετά την papp-a τα ποσοστά ήταν 1 στις 10 για τρισωμια 21, προχωρήσαμε απευθείας σε λήψη τροφοβλαστης και εν τέλη το μωράκι μας βρέθηκε με τρισωμια 21...προχωρησαμε σε διακοπή. Έχουμε κάνει καρυοτυπο ζεύγους και σε έναν μήνα περιμένουμε τα αποτελέσματα, μεγάλη αγωνία, φοβάμαι πολύ. Ελπίζω πως ήταν ένα ατυχές γεγονός και πως το επόμενο μωράκι μας θα είναι υγιές...αλλά θα ήθελα να ακούσω αντίστοιχες εμπειριες και αν εν τέλη πήγαν όλα καλά...προσπαθώ να είμαι δυνατή και να μην το σκέφτομαι, στους γύρω μου δείχνω ότι είναι όλα καλά για να μην στεναχωριούνται κ αυτοί αλλά μέσα μου υπάρχει μια μεγάλη λύπη και ένα μεγάλο κενό που εν τέλη δεν θα κρατήσω ποτέ το αγοράκι μας αγκαλιά...και φοβάμαι πολύ για το επόμενο μωράκι μου γιατί θα ήθελα να πάνε όλα καλά..ευχαριστώ πολύ!! 

Αχχχ κορίτσι μου πόσο λυπάμαι κ πόσο σε καταλαβαίνω να ήξερες...Όπως κ αρκετές κοπέλες του φόρουμ... λοιπόν εγώ είχα μια βιοχημική τον Γενάρη του 18... στεναχωρήθηκα αρκετά γιατί προσπαθούσαμε μήνες...οκ λέω κάτι έγινε κ δεν ολοκληρώθηκε η εμφύτευση... Τον Μάρτιο... έμεινα έγκυος...Όλα τέλεια μέχρι την Αυχενική... 1 πιθανότητα στις 72... κάνουμε τροφοβλαστη Δυστυχώς ήταν με τρισωμια 21... Την άλλη μέρα όσο δύσκολο κ να ήταν προχωρήσαμε σε διακοπή... Ένα κενό... Εγώ ράκος από την έλλειψη... Τον πόνο της επιλογής αυτής... Δεν το ξεχνάς πότε...πιστεύω ότι μαθαίνουμε να ζούμε με αυτό στο μυαλό μας...Εγώ κάθε χρόνο την ίδια μέρα το σκέφτομαι στεναχωριέμαι κ ναι πάντα πέφτουν κάποια δάκρυα... Όμως να θυμάσαι πάντα μετά την καταιγίδα βγαίνει το ουράνιο τόξο... ξανά έπιασα ένα χρόνο μετά Μάρτιο του 19... Δηλαδή τώρα ο μπέμπης μας είναι 9 μηνών... Εγώ θα σου πω την δική μου άποψη σχετικά με το πώς το πέρασα εγώ... Επειδή λες ότι δεν δείχνεις τα συναισθήματα σου για να μην στεναχωρηθουν οι γύρω σου...Είναι λάθος...Αυτό έκανα κ εγώ... Για τον άντρα μου...Τους γονείς μου... κοίτα όπως το βιώσαμε εμείς δεν μπορούν να μας καταλάβει κανένας...Ούτε ακόμα κ ο άντρας μας... Εγώ πήγα να πάθω κατάθλιψη  γιατί δεν έκλαψα δεν πενθισα ...Είναι μια απώλεια κ πρέπει να ξεσπάσεις...Αφού το έβλεπα κ το ένιωθα μέσα μου ότι δεν είμαι καλά ψυχολογικά...πήρα την απόφαση κ πήγα σε ψυχολόγο...μπορώ να σου πω ότι με βοήθησε πάρα μα πάρα πολύ κ ξανά στάθηκα στα πόδια μου κ ξεκίνησα πάλι να προχωράω στην ζωή μου... με βοήθησε να το βάλω όλο αυτό το βίωμα σε ένα κουτάκι κ να το φυλάξω  μέσα μου.... Ναι δυστυχώς είναι τυχαίο γεγονός...Όλα θα πάνε καλά θα δεις κ τα αποτελέσματα σας θα είναι σουπερ... με το καλό κορίτσι μου όταν θα είσαι έτοιμη να δεις θετικό τεστ κ όλα θα πάνε τέλεια... σου στέλνω μια μεγάλη αγκαλιά...

  • Μου αρέσει 1
  • Λυπημένη/-ος 1

 Έχω δύο ψυχούλες στον ουρανό 👼👼...κ δύο στην αγκαλιά μου...❤️❤️👫

Link to comment
Share on other sites

Just now, Αννούλαααα είπε:

Αχχχ κορίτσι μου πόσο λυπάμαι κ πόσο σε καταλαβαίνω να ήξερες...Όπως κ αρκετές κοπέλες του φόρουμ... λοιπόν εγώ είχα μια βιοχημική τον Γενάρη του 18... στεναχωρήθηκα αρκετά γιατί προσπαθούσαμε μήνες...οκ λέω κάτι έγινε κ δεν ολοκληρώθηκε η εμφύτευση... Τον Μάρτιο... έμεινα έγκυος...Όλα τέλεια μέχρι την Αυχενική... 1 πιθανότητα στις 72... κάνουμε τροφοβλαστη Δυστυχώς ήταν με τρισωμια 21... Την άλλη μέρα όσο δύσκολο κ να ήταν προχωρήσαμε σε διακοπή... Ένα κενό... Εγώ ράκος από την έλλειψη... Τον πόνο της επιλογής αυτής... Δεν το ξεχνάς πότε...πιστεύω ότι μαθαίνουμε να ζούμε με αυτό στο μυαλό μας...Εγώ κάθε χρόνο την ίδια μέρα το σκέφτομαι στεναχωριέμαι κ ναι πάντα πέφτουν κάποια δάκρυα... Όμως να θυμάσαι πάντα μετά την καταιγίδα βγαίνει το ουράνιο τόξο... ξανά έπιασα ένα χρόνο μετά Μάρτιο του 19... Δηλαδή τώρα ο μπέμπης μας είναι 9 μηνών... Εγώ θα σου πω την δική μου άποψη σχετικά με το πώς το πέρασα εγώ... Επειδή λες ότι δεν δείχνεις τα συναισθήματα σου για να μην στεναχωρηθουν οι γύρω σου...Είναι λάθος...Αυτό έκανα κ εγώ... Για τον άντρα μου...Τους γονείς μου... κοίτα όπως το βιώσαμε εμείς δεν μπορούν να μας καταλάβει κανένας...Ούτε ακόμα κ ο άντρας μας... Εγώ πήγα να πάθω κατάθλιψη  γιατί δεν έκλαψα δεν πενθισα ...Είναι μια απώλεια κ πρέπει να ξεσπάσεις...Αφού το έβλεπα κ το ένιωθα μέσα μου ότι δεν είμαι καλά ψυχολογικά...πήρα την απόφαση κ πήγα σε ψυχολόγο...μπορώ να σου πω ότι με βοήθησε πάρα μα πάρα πολύ κ ξανά στάθηκα στα πόδια μου κ ξεκίνησα πάλι να προχωράω στην ζωή μου... με βοήθησε να το βάλω όλο αυτό το βίωμα σε ένα κουτάκι κ να το φυλάξω  μέσα μου.... Ναι δυστυχώς είναι τυχαίο γεγονός...Όλα θα πάνε καλά θα δεις κ τα αποτελέσματα σας θα είναι σουπερ... με το καλό κορίτσι μου όταν θα είσαι έτοιμη να δεις θετικό τεστ κ όλα θα πάνε τέλεια... σου στέλνω μια μεγάλη αγκαλιά...

Λυπάμαι παρά πολύ! Να σου ζήσει ο μπέμπης και να είναι γέρος και καλότυχος.

Όσο για τους αγγέλους μας είναι στη γωνίτσα τους, εκεί που μόνο σε αυτούς αρμόζει.....

  • Μου αρέσει 1
  • Λυπημένη/-ος 1

ugAHp3.png

jfV0p3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, νικηαντωνια81 είπε:

Λυπάμαι παρά πολύ! Να σου ζήσει ο μπέμπης και να είναι γέρος και καλότυχος.

Όσο για τους αγγέλους μας είναι στη γωνίτσα τους, εκεί που μόνο σε αυτούς αρμόζει.....

Σε ευχαριστώ πολύ κορίτσι μου να είσαι καλά...εύχομαι σε όλες μας υγεία ...να χαιρόμαστε τις οικογένειες μας κ στις κοπέλες που προσπαθούν σύντομα με ένα θετικό τεστ στα χέρια τους...τα αγγελάκια μας είναι όλα μαζί εκεί πάνω κ μας προσέχουν....Έχουμε τον δικό μας άγγελο στον ουρανό...


 Έχω δύο ψυχούλες στον ουρανό 👼👼...κ δύο στην αγκαλιά μου...❤️❤️👫

Link to comment
Share on other sites

On 27/9/2020 at 10:03 ΜΜ, νικηαντωνια81 είπε:

Λυπάμαι πολύ! Γεννησα κι εγω ένα κοριτσάκι με συγγενή ανωμαλία που διαγνώστηκε στη γέννηση και πέθανε πριν ένα χρόνο στα 4 της.

Ειναι πολύ δύσκολο αυτό που σου συνέβη και σίγουρα δεν θα ξεχαστεί ποτέ. Καλή δύναμη σου ευχομαι!

Καλά μου κορίτσια θα μιλήσω κ εγώ για το δικό μου που έκανα διακοπή κύησης μετά την αυχενική.απο τα πολύ σπάνια εκστροφη ουροδόχου κύστης και εξομφαλο.1 στις ,200000 να συμβεί 1 στις 400000 να φτάσει σε γεννά.με στοιχειώνει η απόφαση που πήρα,δεν μπορώ να το ξεχάσω( είχα κ άλλες δύο παλινδρομες αλλά αυτό με πονάει περισσότερο).αν υποθέσουμε ότι έφτανε σε γεννά έπρεπε να κάνει πάρα πολλά χειρουργεία,έπρεπε να μπει η ουροδόχος κύστη μέσα στο σωματακι του(αναπτύχθηκε έξω από αυτό) δεν θα είχε ποτέ δυνατότητα να ουρήσει φυσιολογικά πιθανόν να καταστρέφονταν και τα νεφρά του,έπρεπε να μπει το έντερο μέσα στο κορμάκι του αν δεν είχε καταστραφεί κ αυτό που ήταν έξω διαφορετικά κολοστομία ,επίσης συκώτι κ αυτό να τοποθετηθεί μέσα ήταν αυτά τα όργανα έξω στην ομφαλοκήλη.και πιθανό σενάριο να είχε και δισχιδη ράχη με άλλα θέματα μετά.αν ήταν τόσο "τυχερό"και επιβίωνε σε όλα αυτά τα χειρουργεία( Βοστώνη) δεν θα είχε ποτέ ποιότητα ζωής.δεν ξέρω πραγματικά....δεν μπορούσα να το κάνω αυτό στο παιδί μου.πηρα τις αμαρτίες μου κ ακόμα το αγαπάω κ θα το αγαπάω.

  • Λυπημένη/-ος 6
Link to comment
Share on other sites

Just now, Emilly είπε:

Καλά μου κορίτσια θα μιλήσω κ εγώ για το δικό μου που έκανα διακοπή κύησης μετά την αυχενική.απο τα πολύ σπάνια εκστροφη ουροδόχου κύστης και εξομφαλο.1 στις ,200000 να συμβεί 1 στις 400000 να φτάσει σε γεννά.με στοιχειώνει η απόφαση που πήρα,δεν μπορώ να το ξεχάσω( είχα κ άλλες δύο παλινδρομες αλλά αυτό με πονάει περισσότερο).αν υποθέσουμε ότι έφτανε σε γεννά έπρεπε να κάνει πάρα πολλά χειρουργεία,έπρεπε να μπει η ουροδόχος κύστη μέσα στο σωματακι του(αναπτύχθηκε έξω από αυτό) δεν θα είχε ποτέ δυνατότητα να ουρήσει φυσιολογικά πιθανόν να καταστρέφονταν και τα νεφρά του,έπρεπε να μπει το έντερο μέσα στο κορμάκι του αν δεν είχε καταστραφεί κ αυτό που ήταν έξω διαφορετικά κολοστομία ,επίσης συκώτι κ αυτό να τοποθετηθεί μέσα ήταν αυτά τα όργανα έξω στην ομφαλοκήλη.και πιθανό σενάριο να είχε και δισχιδη ράχη με άλλα θέματα μετά.αν ήταν τόσο "τυχερό"και επιβίωνε σε όλα αυτά τα χειρουργεία( Βοστώνη) δεν θα είχε ποτέ ποιότητα ζωής.δεν ξέρω πραγματικά....δεν μπορούσα να το κάνω αυτό στο παιδί μου.πηρα τις αμαρτίες μου κ ακόμα το αγαπάω κ θα το αγαπάω.

Είναι μεγάλος Σταυρός να μεγαλώνεις παιδί με σύνδρομο κλπ. Εγω δεν γνώριζα τίποτα κατά την εγκυμοσύνη για τα προβλήματα της μικρής. Αν το γνώριζα δεν ξέρω τι απόφαση θα έπαιρνα. Σίγουρα ο περίγυρος δηλ η οικογένεια μου θα με παρότρυνε να κάνω διακοπή. Από την άλλη είχα 2 μωρά μέσα μου και δεν θα ήθελα να ρισκάρω και το υγιές. Πραγματικά θα ήταν τεράστιο δίλημμα. 

Να είσαι καλά και να είναι και το μωρό σου καλά εκεί που είναι.

  • Μου αρέσει 1
  • Λυπημένη/-ος 2

ugAHp3.png

jfV0p3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, νικηαντωνια81 είπε:

Είναι μεγάλος Σταυρός να μεγαλώνεις παιδί με σύνδρομο κλπ. Εγω δεν γνώριζα τίποτα κατά την εγκυμοσύνη για τα προβλήματα της μικρής. Αν το γνώριζα δεν ξέρω τι απόφαση θα έπαιρνα. Σίγουρα ο περίγυρος δηλ η οικογένεια μου θα με παρότρυνε να κάνω διακοπή. Από την άλλη είχα 2 μωρά μέσα μου και δεν θα ήθελα να ρισκάρω και το υγιές. Πραγματικά θα ήταν τεράστιο δίλημμα. 

Να είσαι καλά και να είναι και το μωρό σου καλά εκεί που είναι.

Τι είχε το μωράκι σου;;ςεμενα λέγεται oeis complex εκστροφη της αμαρας.πολυ σπανιο.εχω ευτυχώς ένα παιδάκι

Link to comment
Share on other sites

Just now, Emilly είπε:

Τι είχε το μωράκι σου;;ςεμενα λέγεται oeis complex εκστροφη της αμαρας.πολυ σπανιο.εχω ευτυχώς ένα παιδάκι

Είχα πολλαπλή ατρησία, λάρυγγα, οισοφάγου, ορθού με τραχειοοισοφαγικό σιρίγγιο.


ugAHp3.png

jfV0p3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Just now, νικηαντωνια81 είπε:

Είχα πολλαπλή ατρησία, λάρυγγα, οισοφάγου, ορθού με τραχειοοισοφαγικό σιρίγγιο.

Ανατομικά θέματα κ εσείς.....ήταν να το ζήσεις γλυκειά μου.να χαίρεσαι το αγοράκι σου.χαρες να σου δίνει κ ο Θεός να σου απαλύνει τον πόνο.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Emilly είπε:

Ανατομικά θέματα κ εσείς.....ήταν να το ζήσεις γλυκειά μου.να χαίρεσαι το αγοράκι σου.χαρες να σου δίνει κ ο Θεός να σου απαλύνει τον πόνο.

Δεν με πειράζει , γίναμε θυσία γιαυτο το παιδί. Πήραμε τόσα πολλά που , καναμε ότι ήταν ανθρωπίνως δυνατό κι εμείς σαν γονείς και οι γιατροί του εξωτερικού κυρίως αλλά και της Ελλάδας οσο τους επέτρεπαν οι γνώσεις τους περί αυτού που φεύγοντας το παιδί μου άφησε μια κληρονομιά και 2 γονείς περήφανους με το κεφάλι ψηλά και αστραφτερή συνείδηση. 

Παρόλα αυτά εγώ είμαι μισή. Νιώθω ξεριζωμένη την καρδιά μου κατά το ήμισυ καθότι έχω και το άλλο μου παιδί.

Ευχαριστω τον θεό που με έκανε να το ζήσω όλο αυτό κι ας λένε ότι μήπως τελικά δεν έπρεπε να καταφέρει Ι αναισθησιολόγος στον τοκετό να την διασωληνωσει.

Κι ευχομαι κάποτε να την συναντήσω εκεί ψηλά που είναι εφόσον κανείς μας δεν είναι αιώνιος σ αυτή τη ζωή.

  • Μου αρέσει 4
  • Λυπημένη/-ος 5

ugAHp3.png

jfV0p3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, νικηαντωνια81 είπε:

Δεν με πειράζει , γίναμε θυσία γιαυτο το παιδί. Πήραμε τόσα πολλά που , καναμε ότι ήταν ανθρωπίνως δυνατό κι εμείς σαν γονείς και οι γιατροί του εξωτερικού κυρίως αλλά και της Ελλάδας οσο τους επέτρεπαν οι γνώσεις τους περί αυτού που φεύγοντας το παιδί μου άφησε μια κληρονομιά και 2 γονείς περήφανους με το κεφάλι ψηλά και αστραφτερή συνείδηση. 

Παρόλα αυτά εγώ είμαι μισή. Νιώθω ξεριζωμένη την καρδιά μου κατά το ήμισυ καθότι έχω και το άλλο μου παιδί.

Ευχαριστω τον θεό που με έκανε να το ζήσω όλο αυτό κι ας λένε ότι μήπως τελικά δεν έπρεπε να καταφέρει Ι αναισθησιολόγος στον τοκετό να την διασωληνωσει.

Κι ευχομαι κάποτε να την συναντήσω εκεί ψηλά που είναι εφόσον κανείς μας δεν είναι αιώνιος σ αυτή τη ζωή.

Εγώ ίσως θα υπερέβαιναν εαυτό αν το κρατούσα.εζησα σε νοσοκομεία οχτώ συνεχόμενους μήνες με τον γιο μου όταν ήταν τρία χρονών κινδύνεψε η ζωή του από βαρύ αιματολογικό νόσημα τώρα είναι 9 μισή χρονών το ξεπέρασε αλλά εγώ πέρασα πολύ άγχος κ ακόμα περνάω.δεν έχω άλλα αποθέματα λύπης.δεν θέλω να δω άλλο παιδί μου να υποφέρει.εκανε άπειρες μεταγγίσεις ο γιος μου,μέναμε μήνες νοσοκομείο να μη βλέπουμε ήλιο μαύρα τα χεράκια από αιμοληψιες όταν μπουκωνε ο καθετήρας.αστα να μη τα θυμάμαι.πηρα βαριά απόφαση για το αγγελούδι μου.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Emilly είπε:

Εγώ ίσως θα υπερέβαιναν εαυτό αν το κρατούσα.εζησα σε νοσοκομεία οχτώ συνεχόμενους μήνες με τον γιο μου όταν ήταν τρία χρονών κινδύνεψε η ζωή του από βαρύ αιματολογικό νόσημα τώρα είναι 9 μισή χρονών το ξεπέρασε αλλά εγώ πέρασα πολύ άγχος κ ακόμα περνάω.δεν έχω άλλα αποθέματα λύπης.δεν θέλω να δω άλλο παιδί μου να υποφέρει.εκανε άπειρες μεταγγίσεις ο γιος μου,μέναμε μήνες νοσοκομείο να μη βλέπουμε ήλιο μαύρα τα χεράκια από αιμοληψιες όταν μπουκωνε ο καθετήρας.αστα να μη τα θυμάμαι.πηρα βαριά απόφαση για το αγγελούδι μου.

Σε καταλαβαινω απόλυτα! Κι εμάς το νοσοκομείο και οι μεθ ήταν το 2ο σπίτι μας.

  • Λυπημένη/-ος 1

ugAHp3.png

jfV0p3.png

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, Emilly είπε:

Καλά μου κορίτσια θα μιλήσω κ εγώ για το δικό μου που έκανα διακοπή κύησης μετά την αυχενική.απο τα πολύ σπάνια εκστροφη ουροδόχου κύστης και εξομφαλο.1 στις ,200000 να συμβεί 1 στις 400000 να φτάσει σε γεννά.με στοιχειώνει η απόφαση που πήρα,δεν μπορώ να το ξεχάσω( είχα κ άλλες δύο παλινδρομες αλλά αυτό με πονάει περισσότερο).αν υποθέσουμε ότι έφτανε σε γεννά έπρεπε να κάνει πάρα πολλά χειρουργεία,έπρεπε να μπει η ουροδόχος κύστη μέσα στο σωματακι του(αναπτύχθηκε έξω από αυτό) δεν θα είχε ποτέ δυνατότητα να ουρήσει φυσιολογικά πιθανόν να καταστρέφονταν και τα νεφρά του,έπρεπε να μπει το έντερο μέσα στο κορμάκι του αν δεν είχε καταστραφεί κ αυτό που ήταν έξω διαφορετικά κολοστομία ,επίσης συκώτι κ αυτό να τοποθετηθεί μέσα ήταν αυτά τα όργανα έξω στην ομφαλοκήλη.και πιθανό σενάριο να είχε και δισχιδη ράχη με άλλα θέματα μετά.αν ήταν τόσο "τυχερό"και επιβίωνε σε όλα αυτά τα χειρουργεία( Βοστώνη) δεν θα είχε ποτέ ποιότητα ζωής.δεν ξέρω πραγματικά....δεν μπορούσα να το κάνω αυτό στο παιδί μου.πηρα τις αμαρτίες μου κ ακόμα το αγαπάω κ θα το αγαπάω.

Emilly γειά σου και από μένα! Καταλαβαίνω απόλυτα πως νιώθεις και όλα όσα λες για την απόφαση που πήρες.. Να ξερεις όμως καλή μου ότι από τη στιγμή που σου δόθηκε η πληροφορία έκανες το καλύτερο δυνατό για το παιδί σου!

Άλλο κάποιος να μην το γνωρίζει και να έρχεται στον κόσμο ένα μωράκι με οποιοδήποτε σοβαρό πρόβλημα.. Σε αυτή την περίπτωση θα το λατρευες και θα έκανες τα πάντα γι'αυτό όπως έκανες και για το άλλο σου παιδάκι όταν έπρεπε, και όπως έκανε και η @νικηαντωνια81 που έδωσαν τα πάντα για την κόρη τους γιατί η αγάπη του γονιού για το παιδί του είναι απέραντη και ανεξάντλητη..

Αφού όμως φάνηκε και το έμαθες, έβαλες το δικό του καλό πάνω από όλα με το να μην επιτρέψεις να έρθει στη ζωή και να βασανίζεται τόσο σκληρά.. Αυτό δεν δείχνει ότι δεν το αγάπησες αντιθέτως η αγάπη σου γι' αυτό ειναι που σε έκανε να πάρεις αυτή την απόφαση (αν μπορούμε να το πούμε απόφαση γιατί σε αυτές τις περιπτώσεις δεν τίθεται και πολύ θέμα επιλογής). 

Εγω όταν έμαθα όλα αυτά που θα είχε το μωρό μου αν γεννιόταν έπρεπε να περιμένω περίπου 10 μέρες μέχρι τη διακοπή, πρώτον για να επαληθευθει το αποτέλεσμα και δεύτερον για να γίνουν τα διαδικαστικά με τις επιτροπές κλπ (λόγω προχωρημένης εγκυμοσύνης). Όλες αυτές τις μέρες παρακαλούσα το Θεό να φύγει το μωρό μου ήρεμο και γαλήνιο μέσα στην κοιλίτσα μου στο σπίτι του και να μη χρειαστεί να σταματήσει κανείς την καρδούλα του, πονουσα αφάνταστα σε αυτή τη σκέψη, έπιανα την κοιλιά μου και ενώ ήξερα ότι αυτό είναι το καλύτερο για το κοριτσάκι μου ένιωθα παράλληλα ότι κάπως πρέπει να την προστατέψω από όλο αυτό, έκλαιγα συνέχεια σαν μικρό παιδί και έλεγα πως δεν θα αντέξω να ζω με αυτό το τραύμα μέσα μου!

Σιγά σιγά όσο περνούν οι μέρες, αφού τελείωσαν όλα και έγινε και η κηδεία της μικρής μας σκέφτομαι όλο και πιο πολύ πως αυτό το κοριτσάκι αυτή η ψυχούλα απελευθερωθηκε απο ένα σώμα που θα την ταλαιπωρουσε ίσως για πολλά χρόνια και τώρα είναι ένα αγγελούδι, μια ελεύθερη χαρούμενη ψυχή όπως όλα τα μωράκια και τα παιδάκια που φευγουν νωρίς.. 

Τι να πω κορίτσι μου, υπομονή να κυλήσει ο καιρός και να πάρει μαζί του τον πόνο μας.. Μόνο αυτό! 

πρίν από 11 λεπτά , νικηαντωνια81 είπε:

Δεν με πειράζει , γίναμε θυσία γιαυτο το παιδί. Πήραμε τόσα πολλά που , καναμε ότι ήταν ανθρωπίνως δυνατό κι εμείς σαν γονείς και οι γιατροί του εξωτερικού κυρίως αλλά και της Ελλάδας οσο τους επέτρεπαν οι γνώσεις τους περί αυτού που φεύγοντας το παιδί μου άφησε μια κληρονομιά και 2 γονείς περήφανους με το κεφάλι ψηλά και αστραφτερή συνείδηση. 

Παρόλα αυτά εγώ είμαι μισή. Νιώθω ξεριζωμένη την καρδιά μου κατά το ήμισυ καθότι έχω και το άλλο μου παιδί.

Ευχαριστω τον θεό που με έκανε να το ζήσω όλο αυτό κι ας λένε ότι μήπως τελικά δεν έπρεπε να καταφέρει Ι αναισθησιολόγος στον τοκετό να την διασωληνωσει.

Κι ευχομαι κάποτε να την συναντήσω εκεί ψηλά που είναι εφόσον κανείς μας δεν είναι αιώνιος σ αυτή τη ζωή.

Κοπέλα μου ειλικρινά δεν ξέρω τι να πω για τη δύναμη της ψυχής σας! Μόνο να φανταστώ μπορώ τον ανείπωτο πόνο του να χάνεις το παιδί σου ενώ έχει ήδη ζήσει και διανύσει μια τέτοια πορεία.. Να είσαι σίγουρη ότι η κορούλα σου είναι πια ελεύθερη και απαλλαγμένη από κάθε πόνο γλυκεια μου και όταν έρθει η στιγμή θα τη συναντήσεις ξανά! Έως τότε εκείνη είναι καλά, δεν υπάρχει πιο σίγουρο πράγμα από αυτό!! 

  • Λυπημένη/-ος 5
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...