Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 2 λεπτά , Fay_ είπε:

      Μέτρησες ποτε προγεστερονη μαζί με τις χοριακες; Εγω σήμερα που πήγα για χοριακη μέτρησα και προγεστερονη (από μόνη μου χωρίς να μου το ζητήσουν). Τώρα ήρθε το αποτέλεσμα και είναι μόνο 12, με το κατώτερο φυσιολογικό στο πρώτο τρίμηνο να ξεκινά από 3. Πολύ χαμηλή είναι και αγχώθηκα πάλι. Να τους το αναφέρω ότι έκανα την εξέταση; 

      Εννοείτε ότι πρέπει να τους το πεις ότι έκανες την εξέταση Κ το αποτέλεσμα. Γενικά κορίτσι μου μην ντρέπεσε τους γιατρούς εσύ πρέπει να τους τρέχεις για να σε προσέξουν . Αν δεν μιλάς δεν δίνουν σημασία. Πάντως μην ανχωνεσε συμβαίνει πολλές φορές να είναι χαμηλή η προγεστερόνη στις εξωσωματικές γιατί ο οργανισμός δεν προλαβαίνει να παράξει την δική του επειδή γίνετε με τεχνητό τρόπο Κ η απορρόφηση των φαρμάκων δεν είναι πάντα επιτυχημένη γρήγορα από όλους τους οργανισμούς.

Αυχενική διαφάνεια


Recommended Posts


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 32
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Just now, manaoula είπε:

Καλησπέρα!

Έχω να κάνω την Τρίτη αυχενική διαφάνεια.  Πως γίνεται η εξέταση αυτή; έχει κάνει κάποια κοπέλα σε δημόσιο νοσοκομείο να μου πει τη διαδικασία;

ενας υπερηχος ειναι. θα δωσεις κ αιμα για το papa-a. 10-15 λεπτα υπερηχος . 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Γειά σου κοπέλα μου. Εμένα ενώ η αυχενική ήταν πολύ καλή και όλες οι μετρήσεις, δεν βγήκε καλό το papp a 1/195 για σύνδρομο down. Έτσι ο γιατρός με παρέπεμψε για μη επεμβατικο έλεγχο. Ευτηχως βγήκαν όλα καλά. Εγώ είμαι 37.τωρα τι να σου πω άμα θέλεις να το κάνεις για πιο σίγουρα καντο. Είναι σαν την αυχενική αλλά πιο ακριβής. Ειδικά για το σύνδρομο down αγγίζει το 99%απ ότι είδα στο χαρτί. Ο γιατρός σου τι λέει; 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, katetsouka είπε:

Κορίτσια έκανα αυχενική και ο γιατρός μας είπε 1,9 ότι είναι οκ και το pappa καλό

Να κάνω τον μη επεμβατικό έλεγχο γιατί είμαι 42;έχει καμιά σας εμπειρία;

ναι τον κανεις οπωσδηποτε τον μη επεμβατικο . κ εγω με τελεια αυχενικη τον εκανα για σιγουρια λογο ηλικιας 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κάναμε σήμερα υπέρηχο και είμαι 9 εβδομάδων . μου είπε δεν χρειαζεται αλλη χοριακή αλλά εγώ κάνω από αγχος. Εχω αυχενική διαφάνεια για μετά τις γιορτές ελπίζω όλα να είναι καλά γιατί ακούω συνέχεια ιστορίες για χρωμοσωμικά προβλήματα και έχω φρικάρει. Δεν φτάνει ο covid (που κάνω τεστ κάθε εβδομάδα)

  • Μπερδεμένη/-ος 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, VASIOULA είπε:

Κάναμε σήμερα υπέρηχο και είμαι 9 εβδομάδων . μου είπε δεν χρειαζεται αλλη χοριακή αλλά εγώ κάνω από αγχος. Εχω αυχενική διαφάνεια για μετά τις γιορτές ελπίζω όλα να είναι καλά γιατί ακούω συνέχεια ιστορίες για χρωμοσωμικά προβλήματα και έχω φρικάρει. Δεν φτάνει ο covid (που κάνω τεστ κάθε εβδομάδα)

η χοριακη αυτες τις εβδομαδες αρχιζει κ πεφτει οποτε τι νοημα εχει να κανεις? αν εισαι ανχωμενη φροντισε να εισαι καλα ενημερωμενη γιατι ασκοπες κινησεις θα σε οδηγησουν σε λαθος συμπερασματα. 

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites

On 26/12/2020 at 9:31 ΜΜ, katetsouka είπε:

Κορίτσια έκανα αυχενική και ο γιατρός μας είπε 1,9 ότι είναι οκ και το pappa καλό

Να κάνω τον μη επεμβατικό έλεγχο γιατί είμαι 42;έχει καμιά σας εμπειρία;

1,90 ειχα..δε μου ειχε πει καποιος οτι ειναι κακο..και στο αλλο μωρο (διδυμα) ειχα 2,40 και 42 ετων και εγω.εκανα το νιπτ απο μονη μου λογω ηλικιας να «ησυχασω»

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Nephele78 είπε:

1,90 ειχα..δε μου ειχε πει καποιος οτι ειναι κακο..και στο αλλο μωρο (διδυμα) ειχα 2,40 και 42 ετων και εγω.εκανα το νιπτ απο μονη μου λογω ηλικιας να «ησυχασω»

Εγώ είμαι 24-25. Στα δύο πρώτα παιδιά μου η αυχενική βγήκε γύρω στο 1,5 με 1,6 (μια χαρά δηλαδή). Τώρα στο τρίτο βγήκε 2,7!! Η papp-a βγήκε 1/4000 περίπου και κατώτερο όριο είχα 1/900. Ο γιατρός είπε ότι είναι καλα. Αλλά με τρώει. Συζητάμε με το σύζυγό μου για αμνιοπαρακέντηση. Ο γιατρός λέει ότι δε χρειάζεται, αλλά άμα θέλω να την κάνω. 

Επειδή το νιπτ δε με έπαιρνε οικονομικα να το κάνω, έχετε κάποια εμπειρία με αμνιοπαρακέντηση να μού πείτε πώς είναι και τα σχετικά; 

Όταν ξαναπάω στο γιατρό θα το συζητήσουμε 

Link to comment
Share on other sites

Just now, ΧρυσαΜ είπε:

Εγώ είμαι 24-25. Στα δύο πρώτα παιδιά μου η αυχενική βγήκε γύρω στο 1,5 με 1,6 (μια χαρά δηλαδή). Τώρα στο τρίτο βγήκε 2,7!! Η papp-a βγήκε 1/4000 περίπου και κατώτερο όριο είχα 1/900. Ο γιατρός είπε ότι είναι καλα. Αλλά με τρώει. Συζητάμε με το σύζυγό μου για αμνιοπαρακέντηση. Ο γιατρός λέει ότι δε χρειάζεται, αλλά άμα θέλω να την κάνω. 

Επειδή το νιπτ δε με έπαιρνε οικονομικα να το κάνω, έχετε κάποια εμπειρία με αμνιοπαρακέντηση να μού πείτε πώς είναι και τα σχετικά; 

Όταν ξαναπάω στο γιατρό θα το συζητήσουμε 

Νομίζω ότι η αμνιοπαρακεντηση με το Νιπτ είναι κοντά στη τιμή. Δεν έχει διαφορά. Η αμνιοπαρακεντηση με καρυοτυπο είναι πιο ακριβή. Η νιπτ είναι μη επεμβατικη αλλά δεν ελέγχει όλα τα σύνδρομα. Η αμνιοπαρακεντηση είναι επεμβατικη υπάρχει ένα ποσοστό νομίζω 1%αποβολης αλλά ελέγχει γύρω στα 400 σύνδρομα. Μετά θέλει ξεκούραση και αντιβίωση για 3 μέρες. 

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Συμφωνω με το γιατρο σου!! Η αμνιο εχει κινδυνο 1% αποβολής κ ειναι επεμβατικη..γιατι να μπεις στην διαδικασια αυτη;;!! κ νομιζω κοστιζει πολυ πιο ακριβα απο το νιπτ ... μια χαρα βγηκανε οι εξετασεις σου πραγματικα δε θα ανησυχούσα για το 2,7 ...θα εκανα το νιπτ κανει 500€... νομιζω η αμνιο κανει 1500€ Κατι τετοιο ειχα διαβασει εκτος αν το 1500 αντιστοιχει σε διδυμη κυηση κ τα μπερδεψα...

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

23 ώρες πρίν, Nephele78 είπε:

Συμφωνω με το γιατρο σου!! Η αμνιο εχει κινδυνο 1% αποβολής κ ειναι επεμβατικη..γιατι να μπεις στην διαδικασια αυτη;;!! κ νομιζω κοστιζει πολυ πιο ακριβα απο το νιπτ ... μια χαρα βγηκανε οι εξετασεις σου πραγματικα δε θα ανησυχούσα για το 2,7 ...θα εκανα το νιπτ κανει 500€... νομιζω η αμνιο κανει 1500€ Κατι τετοιο ειχα διαβασει εκτος αν το 1500 αντιστοιχει σε διδυμη κυηση κ τα μπερδεψα...

Καλησπέρα! Η αμνιο πλέον έχει κίνδυνο 1 στα 1000 το 1% είναι πιο παλιό ποσοστό και κάνει μαζί με καρυότυπο γύρω στα 600€..Μαλλον για διδυμακια θα είναι αυτή η τιμή ναι ή για ακόμα πιο λεπτομερή ανάλυση.. 

23 ώρες πρίν, valentina23 είπε:

Νομίζω ότι η αμνιοπαρακεντηση με το Νιπτ είναι κοντά στη τιμή. Δεν έχει διαφορά. Η αμνιοπαρακεντηση με καρυοτυπο είναι πιο ακριβή. Η νιπτ είναι μη επεμβατικη αλλά δεν ελέγχει όλα τα σύνδρομα. Η αμνιοπαρακεντηση είναι επεμβατικη υπάρχει ένα ποσοστό νομίζω 1%αποβολης αλλά ελέγχει γύρω στα 400 σύνδρομα. Μετά θέλει ξεκούραση και αντιβίωση για 3 μέρες. 

Κορίτσι μου όπως είπα και από πάνω δεν ισχύει πλέον το 1% αλλά σε όλα τα άλλα που είπες είσαι πολύ σωστή! 512 ανιχνεύει ο μοριακός καρυότυπος.. 

On 28/12/2020 at 9:35 ΜΜ, ΧρυσαΜ είπε:

Εγώ είμαι 24-25. Στα δύο πρώτα παιδιά μου η αυχενική βγήκε γύρω στο 1,5 με 1,6 (μια χαρά δηλαδή). Τώρα στο τρίτο βγήκε 2,7!! Η papp-a βγήκε 1/4000 περίπου και κατώτερο όριο είχα 1/900. Ο γιατρός είπε ότι είναι καλα. Αλλά με τρώει. Συζητάμε με το σύζυγό μου για αμνιοπαρακέντηση. Ο γιατρός λέει ότι δε χρειάζεται, αλλά άμα θέλω να την κάνω. 

Επειδή το νιπτ δε με έπαιρνε οικονομικα να το κάνω, έχετε κάποια εμπειρία με αμνιοπαρακέντηση να μού πείτε πώς είναι και τα σχετικά; 

Όταν ξαναπάω στο γιατρό θα το συζητήσουμε 

Η αμνιοπαρακέντηση με μοριακό καρυότυπο, που αν μπεις στη διαδικασία του τσιμπηματος αυτό αξίζει να κάνεις, έχει την ίδια πάνω κάτω τιμή με τη νιπτ.. Είναι διαγνωστική και όχι πιθανότητες όπως η νιπτ και ανιχνεύει όπως πολύ σωστά σου είπαν πολύ περισσότερα πράγματα.. Εγώ από τη δική μου εμπειρία θα σου πω μόνο ότι σαν εξέταση δεν έχει τίποτα για να φοβάσαι, είναι γρήγορη και ανώδυνη.. Το μόνο αρνητικό της είναι το μικρό ποσοστό αποβολής που αν στην κάνει καλός πεπειραμένος γιατρός το ποσοστό αυτό εκμηδενίζεται.. Σκέψου το και συζήτησε το με το γιατρό σου! Για να σου λέει ότι δεν χρειάζεται πιθανόν να έχει δίκιο, έτσι και αλλιώς θα δείτε και πολύ περισσότερα στη β επιπέδου αν αντέχεις να περιμένεις.. Πάνω από όλα ότι θα σε κάνει να είσαι ήρεμη και να απολαύσεις την υπόλοιπη εγκυμοσύνη σου! 

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

On 28/12/2020 at 6:03 ΜΜ, Nephele78 είπε:

1,90 ειχα..δε μου ειχε πει καποιος οτι ειναι κακο..και στο αλλο μωρο (διδυμα) ειχα 2,40 και 42 ετων και εγω.εκανα το νιπτ απο μονη μου λογω ηλικιας να «ησυχασω»

 

On 26/12/2020 at 10:31 ΜΜ, linaa είπε:

ναι τον κανεις οπωσδηποτε τον μη επεμβατικο . κ εγω με τελεια αυχενικη τον εκανα για σιγουρια λογο ηλικιας 

Αν επιτρέπεται που κάνατε το νιπτ; σκέφτομαι να το κάνω μάλλον ιδιωτικά.  Ο γιατρός μου ειπεμοτι δεν.χρειαζεται αλλά να σιγουρευτώ. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, manaoula είπε:

 

Αν επιτρέπεται που κάνατε το νιπτ; σκέφτομαι να το κάνω μάλλον ιδιωτικά.  Ο γιατρός μου ειπεμοτι δεν.χρειαζεται αλλά να σιγουρευτώ. 

Εγω το εκανα στο γενεσις αθηνων ,παει ιταλια το αιμα ..αν γραψεις prenatal karyo plus θα το δεις στο γκουγλ k to site ειναι prenatalsafekaryo.co .uk 

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...