Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 6 λεπτά , Marlina είπε:

      Έβαλα airbnb και μου βγάζει πάνω από 1000/ μήνα ενώ για ενοίκιο βρήκα και με 750€....

      Υπάρχουν Κ άλλες σελίδες για βραχυχρόνια μίσθωση Κ σε μεσητικα μπορείς να ρωτήσεις. Googlare βραχυχρόνια μίσθωση Κ θα σου βγάλει διάφορα 

Αυχενική διαφάνεια


Recommended Posts

Just now, Nephele78 είπε:

Εγω το εκανα στο γενεσις αθηνων ,παει ιταλια το αιμα ..αν γραψεις prenatal karyo plus θα το δεις στο γκουγλ k to site ειναι prenatalsafekaryo.co .uk 

Το κόστος πόσο ήταν; είδα τιμές και έπαθα σοκ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 32
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Just now, manaoula είπε:

 

Αν επιτρέπεται που κάνατε το νιπτ; σκέφτομαι να το κάνω μάλλον ιδιωτικά.  Ο γιατρός μου ειπεμοτι δεν.χρειαζεται αλλά να σιγουρευτώ. 

εγω το ειχα κανει στο ιασω γυρω στα 540 αν θυμαμαι καλα  . 

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
Just now, VASIOULA είπε:

Θα κάνω αυχενική και παπΑ την άλλη εβδομάδα.Πρέπει να είμαι νηστική; δεν ρώτησα την γιατρό μου

Καλημέρα! Όχι δεν έχει καμία σχέση.. Εμένα μου είχαν πει να φάω και μια μεγάλη σοκολάτα γάλακτος μισή ώρα πριν για να είναι ζωηρό το μπεμπέ και να γίνουν σωστά οι μετρήσεις :grin: Να φας κανονικότατα! Καλά αποτελέσματα να έχεις!! 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εκανα τελικά το nipd και τα αποτελέσματα βγηκαν καλά  ευτυχώς. Τωρα ειμαι καλύτερα, ειχα  άγχος λόγω ηλικίας....άγχος αν θα πετυχει η εξωσωματική ...αγχος αν θα έχει πρόβλημα το μωρό.....να περνάνε οι μήνες για να γεννήσω κορίτσια....θα σκάσω και θα σκάσω και τον άντρα μου στο τέλος!!!!!! 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια! Να ρωτήσω κάτι, είμαι 2 μηνών έγκυος και ο γιατρός μου είπε πως την εξέταση αυχενική διαφάνεια, pap a και μυστικής ινωσης να την κάνω στην 17η έως 20 εβδομάδα. Αλλά παντού στο ίντερνετ γράφει πως την κάνεις στην 11η με 14η εβδομάδα. Τι ισχύει τελικά? Έχω μπερδευτεί πάρα πολύ, βέβαια λέω γιατρός είναι δεν θα κάνει λάθος αλλά και πάλι είναι μεγάλη η απόκλιση των εβδομαδων... 

Just now, Stefania# είπε:

Καλησπέρα κορίτσια! Να ρωτήσω κάτι, είμαι 2 μηνών έγκυος και ο γιατρός μου είπε πως την εξέταση αυχενική διαφάνεια, pap a και μυστικής ινωσης να την κάνω στην 17η έως 20 εβδομάδα. Αλλά παντού στο ίντερνετ γράφει πως την κάνεις στην 11η με 14η εβδομάδα. Τι ισχύει τελικά? Έχω μπερδευτεί πάρα πολύ, βέβαια λέω γιατρός είναι δεν θα κάνει λάθος αλλά και πάλι είναι μεγάλη η απόκλιση των εβδομαδων... 

Κυστικης ινωσης ήθελα να γράψω... 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Stefania# είπε:

Καλησπέρα κορίτσια! Να ρωτήσω κάτι, είμαι 2 μηνών έγκυος και ο γιατρός μου είπε πως την εξέταση αυχενική διαφάνεια, pap a και μυστικής ινωσης να την κάνω στην 17η έως 20 εβδομάδα. Αλλά παντού στο ίντερνετ γράφει πως την κάνεις στην 11η με 14η εβδομάδα. Τι ισχύει τελικά? Έχω μπερδευτεί πάρα πολύ, βέβαια λέω γιατρός είναι δεν θα κάνει λάθος αλλά και πάλι είναι μεγάλη η απόκλιση των εβδομαδων... 

Κυστικης ινωσης ήθελα να γράψω... 

Κορίτσι μου γεια σου! Η αυχενική διαφανεια γίνεται από 11+1 έως 13+6 αυστηρά.. Δεν μπορεί να γίνει αργότερα, τη χάνεις! Κυστικη ινωση κάνεις οπότε θες και πριν καν μεινεις έγκυος.. Ή εσύ ή ο άντρας σου, ενας από τους δύο. Δεν ξέρω για την αυχενική γιατί το είπε αυτό ο γιατρός, κανένας εμβρυολόγος δεν θα δεχτεί να σου την κάνει αν έχεις περάσει τη 14η εβδομάδα.. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Φραουλίνο είπε:

Κορίτσι μου γεια σου! Η αυχενική διαφανεια γίνεται από 11+1 έως 13+6 αυστηρά.. Δεν μπορεί να γίνει αργότερα, τη χάνεις! Κυστικη ινωση κάνεις οπότε θες και πριν καν μεινεις έγκυος.. Ή εσύ ή ο άντρας σου, ενας από τους δύο. Δεν ξέρω για την αυχενική γιατί το είπε αυτό ο γιατρός, κανένας εμβρυολόγος δεν θα δεχτεί να σου την κάνει αν έχεις περάσει τη 14η εβδομάδα.. 

Μα κι εγώ παραξενευτηκα όταν μου το είπε αλλά λέω κάτι θα ξέρει παραπάνω από εμένα.. Θα το κοιτάξω να τον ξαναπάρω τότε να τον ρωτήσω μήπως μπερδεύτηκε, τι να πω... Και να φανταστείς τον εμπιστεύομαι πολύ, θα πήγαινα όντως την 17η όπως μου είπε αλλά γενικά με το ίντερνετ και έτσι που τα ψάχνουμε πλέον, κάτι δεν μου καθότανε σωστό.. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Just now, Stefania# είπε:

Μα κι εγώ παραξενευτηκα όταν μου το είπε αλλά λέω κάτι θα ξέρει παραπάνω από εμένα.. Θα το κοιτάξω να τον ξαναπάρω τότε να τον ρωτήσω μήπως μπερδεύτηκε, τι να πω... Και να φανταστείς τον εμπιστεύομαι πολύ, θα πήγαινα όντως την 17η όπως μου είπε αλλά γενικά με το ίντερνετ και έτσι που τα ψάχνουμε πλέον, κάτι δεν μου καθότανε σωστό.. 

Τον εμβρυολόγο πάρε κατευθείαν, εκείνος θα σε ρωτήσει έτσι και αλλιώς πότε είχες τελευταία περίοδο για να σου κλείσει το ραντεβού οπότε θα είσαι οκ! Μετά ναι εννοείται συζητα το με το γιατρό σου να δεις τι έγινε.. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Φραουλίνο είπε:

Τον εμβρυολόγο πάρε κατευθείαν, εκείνος θα σε ρωτήσει έτσι και αλλιώς πότε είχες τελευταία περίοδο για να σου κλείσει το ραντεβού οπότε θα είσαι οκ! Μετά ναι εννοείται συζητα το με το γιατρό σου να δεις τι έγινε.. 

Έχεις δίκιο! Σε ευχαριστώ πολύ! 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

@Stefania# θα συμφωνήσω με τα κορίτσια παραπάνω.. Η αυχενική γίνεται μέχρι 14η εβδ το πολύ!! Με την πιο κατάλληλη 11η-12η..Κατι λάθος νομίζω ότι θα υπολόγισε. Μπορεί και να μπερδεύτηκε. Κάνε του πάλι μια ερώτηση.. Επισης η αυχενική, το Β επίπεδου και το doppler είναι οι πιο σημαντικές εξετασεις της εγκυμοσύνης και γίνονται από πιστοποιημενο εμβρυολογο και όχι στο ιατρείο απ το γυναικολόγο σου.. Καλό υπόλοιπο εγκυμοσυνης:)

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Επαναφερω το θεμα της αυχενικης γιατι εχω μπερδευτει πολυ... Ειμαι 40 χρονων, εκανα αυχενικη οπου ολα δειξαν μια χαρα και μου εβγαλε καποια πρωτα ποσοστα για down 1/1650. Εκανα και την papp-a και χτες ο γιατρος μου στειλε την τροποποιημενη τελικη εξεταση, καθως και τα αποτελεσματα της papp-a. Στην εξεταση του μικροβιολογικου (της papp-a δηλαδη) το ποσοστο στο down ηταν 1/126!!! Αλλα στην τροποποιημενη του γιατρου δεν ειχε κατεβει απο το 1/1650 και μου πε και ο ιδιος οτι γενικα ηταν καλες οι μετρησεις και δεν το κατεβασε. Αλλα εγω εχω μπερδευτει. Πως γινεται ενα τοσο χαλια αποτελεσμα για down απο το μικροβιολογικο να μην επιρεασει καθολου το τελικο τροποποιημενο συνδιαστικο ποσοστο στην αυχενικη;;; 

Link to comment
Share on other sites

Just now, depifish είπε:

Επαναφερω το θεμα της αυχενικης γιατι εχω μπερδευτει πολυ... Ειμαι 40 χρονων, εκανα αυχενικη οπου ολα δειξαν μια χαρα και μου εβγαλε καποια πρωτα ποσοστα για down 1/1650. Εκανα και την papp-a και χτες ο γιατρος μου στειλε την τροποποιημενη τελικη εξεταση, καθως και τα αποτελεσματα της papp-a. Στην εξεταση του μικροβιολογικου (της papp-a δηλαδη) το ποσοστο στο down ηταν 1/126!!! Αλλα στην τροποποιημενη του γιατρου δεν ειχε κατεβει απο το 1/1650 και μου πε και ο ιδιος οτι γενικα ηταν καλες οι μετρησεις και δεν το κατεβασε. Αλλα εγω εχω μπερδευτει. Πως γινεται ενα τοσο χαλια αποτελεσμα για down απο το μικροβιολογικο να μην επιρεασει καθολου το τελικο τροποποιημενο συνδιαστικο ποσοστο στην αυχενικη;;; 

Καλημέρα. Όταν λέει δεν το κατέβασε; Το πρόγραμμα που έχει η χειροκίνητα; Το papp πόσο σου βγήκε; Συνήθως ρίχνει πολύ το αποτέλεσμα αν είναι κάτω από 0'8-0'5 χωρίς να σημαίνει φυσικά κάτι άσχημο απαραίτητα. Σίγουρα πάντως θα έπρεπε να έχει αλλαγή είτε προς τα πάνω είτε προς τα κάτω το ποσοστό συνυπολογίζοντας τις αιματολογικές. Αλλιώς γιατί τις κάνουμε αν αποφασίζει ο κάθε γιατρός να μη τις λάβει υπόψιν του. Στο αιματολογικό είχαν και τα υπόλοιπα αποτελέσματα; Γιατί μόνο με papp αποτέλεσμα δεν βγαίνει έτσι αυθαίρετα. Αν όχι είναι σα να έχει βγάλει ο καθένας το δικό του αποτέλεσμα που δεν είναι σωστό γιατί βγαίνει συνδιαστικά. Δεν ξέρω εγώ θα μπερδευόμουν εξίσου όσο εσύ. Ο γυναικολόγος σου στα είπε αυτά η ο εμβρυολόγος; 


 Κράτα το

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...