Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 1 hour ago, LeneL είπε:

      Φυσικά και μπορεί να ρωτήσει για την καταγωγή. Εμένα μου είχε πει από μόνος του ο γιατρός μου, ότι στις Ελληνίδες δίνουν Ελληνίδες δοτριες και για λόγους χαρακτηριστικών. Αυτό ήταν η πολιτική του κέντρου που ήμουν, αλλά εννοείται ότι μπορεί να το ρωτήσει αν ισχύει και στα άλλα κέντρα. Ας κάνει μια ερώτηση, γιατί άκουσα κάτι περίεργα πρόσφατα, αν υπάρχει περίπτωση να την αντιστοιχισουν με συγκεκριμένη δότρια και δεν ανταποκριθεί στη διέγερση η δότρια, να μην πάρουν κανένα ωάριο, τι γίνεται τότε; Επίσης να ρωτήσει τι ισχύει με το μητρώο δοτριων και πόσα παιδιά μπορεί να δώσει η κάθε μία. Μόλις της το αναλύσουν θα της έρθει σίγουρα να της διευκρινίσουν διάφορα πράγματα!

      Σε ευχαριστώ παρα πολύ!! Ασε έχει πελαγώσει…

Μανούλες Νοεμβρίου 2021


Recommended Posts

Εμένα κορίτσια ο γυναικολόγος μου είναι αυτός που άρχισε να λύνει το ακατανόητο παζλ με το βάρος μου και την περίοδο μου που ανέλπιστα ήρθε πριν μερικά χρόνια. Είχα δώσει άπειρα χρήματα σε κορυφαίους ενδοκρινολόγους και το αποτέλεσμα ήταν να σηκώσουν όλοι τα χέρια ψηλά. Όταν μάλιστα του πήγα εξετάσεις που μου είχαν γράψει και τα αποτελέσματα έμεινε άφωνος. Και εκείνος άρχισε να ψάχνει και να συνδέει το προηγούμενο ιστορικό με την τωρινή εικόνα και με βοήθησε πάρα πολύ. Καταρχάς έφτιαξε τον κύκλο μου που ήταν πολύ μικρός και χωρίς ωορρηξία και σταδιακά άρχισα να χάνω βάρος χωρίς να αλλάξω τίποτα γιατί έτσι κι αλλιώς η διατροφή μου ήταν σούπερ.Και σε λίγους μήνες ήρθε και το μωρό δλδ δεν έχω λόγια για τον άνθρωπο αυτό. Και τώρα μου είπε πως δεν θέλει να πιεστω με τη διατροφή γιατί ξέρει πόσο στρατιωτάκι είμαι το μόνο που τον ενδιαφέρει είναι το μωρό και να τσεκαρουμε κάθε μήνα που βρισκόμαστε από εξετάσεις κλπ.

@Troia κι εγώ είχα διαβάσει ένα σωρό άλλα δεν υπήρχε περίπτωση να μην τον πάρω τηλέφωνο, δεν θα ηρεμουσα διαφορετικά!Και επειδή μένω εκτός Αθήνας ήθελα να είμαι σίγουρη. Είναι και το πρώτο μου οπότε καταλαβαίνεις!! Βέβαια μετά την αυχενική και τα συνδυασμένα αποτελέσματα έχω ησυχάσει πάρα πολύ και άρχισα επιτέλους να το απολαμβάνω!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 852
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

2 hours ago, Troia said:

Σας ευχαριστώ όλες πολύ για την υποδοχή!

Να πω κι εγώ τι παίρνω από συμπληρώματα: Μόνο 1 filicine την ημέρα και βιτ D. με οδηγία του ενδοκρινολόγου μου μετά από μέτρηση (ο γυναικολόγος μου δυστυχώς παραβλέπει ένα τόσο σοβαρό θέμα). Όμως ο ενδοκρινολόγος μου που με είδε προχθές, μου έγραψε εξετάσεις για αρκετές βιταμίνες, ανάμεσα σε αυτές και η D και το ασβέστιο, οπότε αναλόγως θα αποφανθεί αν θα χρειαστεί να πάρω. Αναφορικά με το μαγνήσιο, ο δικός μου γυναικολόγος μου είχε πει ότι σύμφωνα με μελέτες, μόνο αν το πάρεις ενδοφλεβίως γίνεται καλή απορρόφηση, διαφορετικά δεν υπάρχει νόημα...

Και ένα διατροφικό tip για το ασβέστιο (ϊσως το έχει ξαναγράψει και άλλη κοπέλα, δεν ξέρω). Εκτός από τα γαλακτοκομικά, πλούσια σε ασβέστιο είναι και τα χόρτα, ειδικά το kale, αλλά και άλλα πράσινα λαχανικά, τα οποία τα θέλουμε και για το φυλικό οξύ.

Τα καφέ δεν μας ανησυχούν, ούτε τα ροζ.

Καθώς μεγαλώνει η μήτρα μας, σπάνε κάποια αγγειάκια και μπορεί να δούμε ροζ βλέννες. Αυτό είναι απόλυτα φυσιολογικό, το είδα κι εγώ κι επειδή είχα διαβάσει σχετικά, δεν πήρα καν το γιατρό τηλέφωνο. Όταν του το είπα, επιβεβαίωσε αυτό που έγραψα παραπάνω. Αν τώρα το αίμα αργήσει να βγει από τον κόλπο, οξειδώνεται και γίνεται καφέ.

Ούτε σε εμένα έδωσε καλλιέργεια κολπικού. Είχα όμως κάνει 2 μήνες πριν μείνω έγκυος. Γενική ούρων, αίματος και προγεννητικό μου έδωσε όμως.

Τροια μου καλώς μας ήρθες !!!! Ποσό χαίρομαι που από το topic της εξωσωματικής συναντηθήκαμε ξανά εδώ !!! Με το καλό να έρθει το μωράκι σου κορίτσι μου!!! Ποσών εβδομάδων είσαι ; Ποτέ έχεις πιθανή ημερομηνία τοκετού ;

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 2 λεπτά , VASSSO80 είπε:

Τροια μου καλώς μας ήρθες !!!! Ποσό χαίρομαι που από το topic της εξωσωματικής συναντηθήκαμε ξανά εδώ !!! Με το καλό να έρθει το μωράκι σου κορίτσι μου!!! Ποσών εβδομάδων είσαι ; Ποτέ έχεις πιθανή ημερομηνία τοκετού ;

Γεια σου Βάσω μου, ναι συναντιόμαστε κι εδώ εμείς. Τώρα είμαι στη 12η εβδομάδα και έχω ΠΗΤ γύρω στις 15/11. Εσύ;

Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, Troia said:

Γεια σου Βάσω μου, ναι συναντιόμαστε κι εδώ εμείς. Τώρα είμαι στη 12η εβδομάδα και έχω ΠΗΤ γύρω στις 15/11. Εσύ;

Τώρα διάβασα ότι έκανες και την αυχενική. Μπράβο κορίτσι μου. Χαίρομαι τόσο πολύ για σένα και το μωράκι σου ! Εγώ είμαι 11 + 2 με ΠΗΤ 24/11. Ανυπομονώ κι εγώ να κάνω την αυχενική ώστε να γίνει ένα βηματάκι ακόμα. Λογικά την επόμενη εβδομάδα θα την κλείσω. Καλώς βρεθήκαμε λοιπόν. Φιλια

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 6 λεπτά , VASSSO80 είπε:

Τώρα διάβασα ότι έκανες και την αυχενική. Μπράβο κορίτσι μου. Χαίρομαι τόσο πολύ για σένα και το μωράκι σου ! Εγώ είμαι 11 + 2 με ΠΗΤ 24/11. Ανυπομονώ κι εγώ να κάνω την αυχενική ώστε να γίνει ένα βηματάκι ακόμα. Λογικά την επόμενη εβδομάδα θα την κλείσω. Καλώς βρεθήκαμε λοιπόν. Φιλια

Ναι, καλώς βρεθήκαμε κι εδώ! Με το καλό και η αυχενική σου! Έχουμε και περίπου την ίδια ηλικία εμείς.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

5 ώρες πρίν, Troia είπε:

Σας ευχαριστώ όλες πολύ για την υποδοχή!

Να πω κι εγώ τι παίρνω από συμπληρώματα: Μόνο 1 filicine την ημέρα και βιτ D. με οδηγία του ενδοκρινολόγου μου μετά από μέτρηση (ο γυναικολόγος μου δυστυχώς παραβλέπει ένα τόσο σοβαρό θέμα). Όμως ο ενδοκρινολόγος μου που με είδε προχθές, μου έγραψε εξετάσεις για αρκετές βιταμίνες, ανάμεσα σε αυτές και η D και το ασβέστιο, οπότε αναλόγως θα αποφανθεί αν θα χρειαστεί να πάρω. Αναφορικά με το μαγνήσιο, ο δικός μου γυναικολόγος μου είχε πει ότι σύμφωνα με μελέτες, μόνο αν το πάρεις ενδοφλεβίως γίνεται καλή απορρόφηση, διαφορετικά δεν υπάρχει νόημα...

Και ένα διατροφικό tip για το ασβέστιο (ϊσως το έχει ξαναγράψει και άλλη κοπέλα, δεν ξέρω). Εκτός από τα γαλακτοκομικά, πλούσια σε ασβέστιο είναι και τα χόρτα, ειδικά το kale, αλλά και άλλα πράσινα λαχανικά, τα οποία τα θέλουμε και για το φυλικό οξύ.

Τα καφέ δεν μας ανησυχούν, ούτε τα ροζ.

Καθώς μεγαλώνει η μήτρα μας, σπάνε κάποια αγγειάκια και μπορεί να δούμε ροζ βλέννες. Αυτό είναι απόλυτα φυσιολογικό, το είδα κι εγώ κι επειδή είχα διαβάσει σχετικά, δεν πήρα καν το γιατρό τηλέφωνο. Όταν του το είπα, επιβεβαίωσε αυτό που έγραψα παραπάνω. Αν τώρα το αίμα αργήσει να βγει από τον κόλπο, οξειδώνεται και γίνεται καφέ.

Ούτε σε εμένα έδωσε καλλιέργεια κολπικού. Είχα όμως κάνει 2 μήνες πριν μείνω έγκυος. Γενική ούρων, αίματος και προγεννητικό μου έδωσε όμως.

Καλωσόρισες!! Με το καλο το μωρακι σου!

Η βιτ d ποσο βγηκε και σου εδωσες συμπλήρωμα; Εγω ειχα ανεπαρκεια 2 μηνες πριν μεινω εγκυος , επαιρνα εκεινο το διάστημα και με το που εμαθα οτι ειμαι, τη σταμάτησα (ουσιαστικα 10 μερες πριν το μαθω επαιρνα 2 σταγονες πλεον, μονο για συντήρηση) στις εξετασεις που εκανα στην 9η βδ ειχε ανεβει στο 32. Επάρκεια μεν αλλά οριακά. Και θα ηθελα να συνεχισω εστω τις 2 σταγόνες για συντήρηση...


yplDp3.png

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, Farmakotriftena είπε:

Καλωσόρισες!! Με το καλο το μωρακι σου!

Η βιτ d ποσο βγηκε και σου εδωσες συμπλήρωμα; Εγω ειχα ανεπαρκεια 2 μηνες πριν μεινω εγκυος , επαιρνα εκεινο το διάστημα και με το που εμαθα οτι ειμαι, τη σταμάτησα (ουσιαστικα 10 μερες πριν το μαθω επαιρνα 2 σταγονες πλεον, μονο για συντήρηση) στις εξετασεις που εκανα στην 9η βδ ειχε ανεβει στο 32. Επάρκεια μεν αλλά οριακά. Και θα ηθελα να συνεχισω εστω τις 2 σταγόνες για συντήρηση...

Εμένα μου έδωσε μετά την αυχενική βιταμίνη D3 παρόλο που δεν έκανα καμία εξέταση ,πίνω 16 σταγόνες κάθε μέρα .

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, Farmakotriftena είπε:

Καλωσόρισες!! Με το καλο το μωρακι σου!

Η βιτ d ποσο βγηκε και σου εδωσες συμπλήρωμα; Εγω ειχα ανεπαρκεια 2 μηνες πριν μεινω εγκυος , επαιρνα εκεινο το διάστημα και με το που εμαθα οτι ειμαι, τη σταμάτησα (ουσιαστικα 10 μερες πριν το μαθω επαιρνα 2 σταγονες πλεον, μονο για συντήρηση) στις εξετασεις που εκανα στην 9η βδ ειχε ανεβει στο 32. Επάρκεια μεν αλλά οριακά. Και θα ηθελα να συνεχισω εστω τις 2 σταγόνες για συντήρηση...

Εγώ πάντως κορίτσι μου έπαιρνα βιτ D πριν μείνω εγκυος μου την έχει δώσει ο ενδοκρινολόγος κ συνέχισα να την παίρνω κανονικά κ όταν έμαθα για την εγκυμοσυνη. Κ μάλιστα να φανταστείς στην αρχή που έμαθα ότι είμαι εγκυος είχα κάνει εξέταση για D κ είχα 42,5 κ όταν έκανα πάλι στην 9η βδομάδα είχα 32 . Ενώ έπαιρνα κανονικά την βιταμίνη κ συνεχίζω να την παίρνω κ θα την παίρνω σε όλη την εγκυμοσυνη.

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, Sweetheart12 είπε:

Εγώ πάντως κορίτσι μου έπαιρνα βιτ D πριν μείνω εγκυος μου την έχει δώσει ο ενδοκρινολόγος κ συνέχισα να την παίρνω κανονικά κ όταν έμαθα για την εγκυμοσυνη. Κ μάλιστα να φανταστείς στην αρχή που έμαθα ότι είμαι εγκυος είχα κάνει εξέταση για D κ είχα 42,5 κ όταν έκανα πάλι στην 9η βδομάδα είχα 32 . Ενώ έπαιρνα κανονικά την βιταμίνη κ συνεχίζω να την παίρνω κ θα την παίρνω σε όλη την εγκυμοσυνη.

Παιρνεις σταγονες η χαπι;

Θα του το πω την Τετάρτη που θα παω εστω να παιρνω 2 στογονες για συντήρηση.

6 ώρες πρίν, βιολετα3 είπε:

Εμένα μου έδωσε μετά την αυχενική βιταμίνη D3 παρόλο που δεν έκανα καμία εξέταση ,πίνω 16 σταγόνες κάθε μέρα .

Αληθεια; τοσες πολλες; χωρις να δει αν εχεις ανεπαρκεια η έλλειψη; καποια στιγμη πρεπει να τις ελαττωσεις γιατι οι σταγονες ειναι δυνατες. Μετα να παιρνεις απλα για συντήρηση. 

Εγω που ειχα ανεπαρκεια επαιρνα για 2 μηνες 10 στογονες και μετα για λιγο καιρο 5 και στο τελος 2 μονο.


yplDp3.png

Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πρίν, Farmakotriftena είπε:

Παιρνεις σταγονες η χαπι;

Θα του το πω την Τετάρτη που θα παω εστω να παιρνω 2 στογονες για συντήρηση.

Αληθεια; τοσες πολλες; χωρις να δει αν εχεις ανεπαρκεια η έλλειψη; καποια στιγμη πρεπει να τις ελαττωσεις γιατι οι σταγονες ειναι δυνατες. Μετα να παιρνεις απλα για συντήρηση. 

Εγω που ειχα ανεπαρκεια επαιρνα για 2 μηνες 10 στογονες και μετα για λιγο καιρο 5 και στο τελος 2 μονο.

Καλημέρα τι να πω δεν ξέρω στην αρχή μου είχε γράψει σε χάπι το οποίο ήταν 4000 μονάδες ,επειδή όμως είναι μεγάλο και έχω θέμα στο να καταπίνω φάρμακα ,πήρα τ σταγόνες τ D3 fix αυτές που δίνουν και στα μωρά που η μία σταγόνα είναι 200 μονάδες ,και μου είπε να πάρω 16 ,τι να πω δεν ξέρω 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


17 ώρες πρίν, Farmakotriftena είπε:

Καλωσόρισες!! Με το καλο το μωρακι σου!

Η βιτ d ποσο βγηκε και σου εδωσες συμπλήρωμα; Εγω ειχα ανεπαρκεια 2 μηνες πριν μεινω εγκυος , επαιρνα εκεινο το διάστημα και με το που εμαθα οτι ειμαι, τη σταμάτησα (ουσιαστικα 10 μερες πριν το μαθω επαιρνα 2 σταγονες πλεον, μονο για συντήρηση) στις εξετασεις που εκανα στην 9η βδ ειχε ανεβει στο 32. Επάρκεια μεν αλλά οριακά. Και θα ηθελα να συνεχισω εστω τις 2 σταγόνες για συντήρηση...

Καλημέρα,

Για τη βιτ. D παίρνω συμπλήρωμα εδώ και κάποια χρόνια, αλλά μόνο τους χειμερινούς μήνες, σύμφωνα με τη μέτρηση που κάνω 1 φορά το χρόνο. Τελευταία φορά τη μέτρησα το Σεπτέμβριο και ήταν 22,46. Ο ενδοκρινολόγος μου είπε να πάρω για 3 μήνες D3 των 2000 non stop και στη συνέχεια να τη μειώσω σε 3 φορές την εβδομάδα. Τώρα μου έγραψε πάλι κάποιες εξετάσεις, ανάμεσα στις οποίες είναι και η D3, οπότε αναλόγως μπορεί να μου αναπροσαρμόσει τη δόση.

Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πρίν, Farmakotriftena είπε:

Παιρνεις σταγονες η χαπι;

Θα του το πω την Τετάρτη που θα παω εστω να παιρνω 2 στογονες για συντήρηση.

Αληθεια; τοσες πολλες; χωρις να δει αν εχεις ανεπαρκεια η έλλειψη; καποια στιγμη πρεπει να τις ελαττωσεις γιατι οι σταγονες ειναι δυνατες. Μετα να παιρνεις απλα για συντήρηση. 

Εγω που ειχα ανεπαρκεια επαιρνα για 2 μηνες 10 στογονες και μετα για λιγο καιρο 5 και στο τελος 2 μονο.

Παίρνω τις lecalcif 25000 IU μια φορά τη βδομάδα τώρα στην εγκυμοσυνη,πριν έπαιρνα ανά 15 μέρες  κ είναι σε μορφή λαδιού. Αυτές γράφονται δν ανήκουν στα παραφαρμακα  Κ ξεμπερδευω Γτ δν τα παίρνω κάθε μέρα. Τις έπαιρνα από παλιά κ αυτές παίρνω κ τώρα. Κ ο γιατρος μου κ η αιματολόγος που πήγα είναι σύμφωνοι στο να τις παίρνω. 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Sweetheart12 είπε:

Παίρνω τις lecalcif 25000 IU μια φορά τη βδομάδα τώρα στην εγκυμοσυνη,πριν έπαιρνα ανά 15 μέρες  κ είναι σε μορφή λαδιού. Αυτές γράφονται δν ανήκουν στα παραφαρμακα  Κ ξεμπερδευω Γτ δν τα παίρνω κάθε μέρα. Τις έπαιρνα από παλιά κ αυτές παίρνω κ τώρα. Κ ο γιατρος μου κ η αιματολόγος που πήγα είναι σύμφωνοι στο να τις παίρνω. 

Ναι σωστα και κανουν πραγματικα δουλειά. Τα χάπια δεν κανουν πολλα.

@Troia καταλαβα!! Ελπίζω να ανεβει!! Αν δεις οτι δεν ανεβαινει δοκιμασε λάδι. Εγω λογω μακροχρόνιου θηλασμου επαιρνα για χρονια και τελικα παρ'ολα αυτα ημουν με ανεπάρκεια. Με τις σταγονες μεσα σε 2 μηνες εφτιαξε. Εγω επαιρνα deltius 10.000.


yplDp3.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 3 λεπτά , Farmakotriftena είπε:

 

@Troia καταλαβα!! Ελπίζω να ανεβει!! Αν δεις οτι δεν ανεβαινει δοκιμασε λάδι. Εγω λογω μακροχρόνιου θηλασμου επαιρνα για χρονια και τελικα παρ'ολα αυτα ημουν με ανεπάρκεια. Με τις σταγονες μεσα σε 2 μηνες εφτιαξε. Εγω επαιρνα deltius 10.000.

Σε ευχαριστώ πολύ! Θα το έχω υπόψη!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...