Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr

Recommended Posts

Καλησπέρα σας. 

Έχει 2 μέρες που το παιδί μας 34 μηνών ξυπνάει μεταξύ 3 κ 5 τα ξημερώματα. Κλαίει ελαφρως και ύστερα Γκρινιάζει χωρίς να λέει κάτι ή ακόμα και να δείξει τι τον ενοχλεί - αν τον ενοχλεί με κοφτές ανάσες πάλι έτοιμος να κλάψει. Χτυπιέται στο κρεβάτι και ειδικά εάν πάω εγώ στο δωμάτιο να δω τι συμβαίνει (η μητέρα είναι ήδη εκεί) και δεν ξέρουμε τι να κάνουμε. 

Τι μπορεί να είναι; 

Κοιμόταν με την μητέρα του και πάντα όταν ξυπναγε (δηλαδή κάθε μέρα) ερχόταν στο δωμάτιό μας. 

Αυτή τη στιγμή 03:37 προσπαθεί να τ ο καθυσυχασει. 

Πολλές φορές επίσης τιναζεται στον υπνο του... 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

3 ώρες πρίν, Βασίλης. Κ είπε:

Καλησπέρα σας. 

Έχει 2 μέρες που το παιδί μας 34 μηνών ξυπνάει μεταξύ 3 κ 5 τα ξημερώματα. Κλαίει ελαφρως και ύστερα Γκρινιάζει χωρίς να λέει κάτι ή ακόμα και να δείξει τι τον ενοχλεί - αν τον ενοχλεί με κοφτές ανάσες πάλι έτοιμος να κλάψει. Χτυπιέται στο κρεβάτι και ειδικά εάν πάω εγώ στο δωμάτιο να δω τι συμβαίνει (η μητέρα είναι ήδη εκεί) και δεν ξέρουμε τι να κάνουμε. 

Τι μπορεί να είναι; 

Κοιμόταν με την μητέρα του και πάντα όταν ξυπναγε (δηλαδή κάθε μέρα) ερχόταν στο δωμάτιό μας. 

Αυτή τη στιγμή 03:37 προσπαθεί να τ ο καθυσυχασει. 

Πολλές φορές επίσης τιναζεται στον υπνο του... 

 

 

Καλημέρα! Κοιμόταν μαζί με τη μαμά του και εδώ και δύο μέρες κοιμάται μόνος στο δωμάτιο του ; Αν ναι, δεν έχει προσαρμοστεί ακόμα και φοβάται... 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, Βασίλης. Κ είπε:

Καλησπέρα σας. 

Έχει 2 μέρες που το παιδί μας 34 μηνών ξυπνάει μεταξύ 3 κ 5 τα ξημερώματα. Κλαίει ελαφρως και ύστερα Γκρινιάζει χωρίς να λέει κάτι ή ακόμα και να δείξει τι τον ενοχλεί - αν τον ενοχλεί με κοφτές ανάσες πάλι έτοιμος να κλάψει. Χτυπιέται στο κρεβάτι και ειδικά εάν πάω εγώ στο δωμάτιο να δω τι συμβαίνει (η μητέρα είναι ήδη εκεί) και δεν ξέρουμε τι να κάνουμε. 

Τι μπορεί να είναι; 

Κοιμόταν με την μητέρα του και πάντα όταν ξυπναγε (δηλαδή κάθε μέρα) ερχόταν στο δωμάτιό μας. 

Αυτή τη στιγμή 03:37 προσπαθεί να τ ο καθυσυχασει. 

Πολλές φορές επίσης τιναζεται στον υπνο του... 

 

 

Η ανηψια μου που ειναι 2 χρονων περασε φαση περιπου 10 μερες που ξυπνουσε 1-2 και εμενε σερι ξυπνια μεχρι τις 5-6. Εκλαιγε ηθελε αγκαλιες κτλ. Ισως ειναι καποια φοβια που εχει πιασει το παιδι, καποιο ονειρο, καποια αλλαγη συνηθειας ή καταστασης.

Υπομονη και κουραγιο.

 

Link to comment
Share on other sites

20 ώρες πρίν, Βασίλης. Κ είπε:

Καλησπέρα σας. 

Έχει 2 μέρες που το παιδί μας 34 μηνών ξυπνάει μεταξύ 3 κ 5 τα ξημερώματα. Κλαίει ελαφρως και ύστερα Γκρινιάζει χωρίς να λέει κάτι ή ακόμα και να δείξει τι τον ενοχλεί - αν τον ενοχλεί με κοφτές ανάσες πάλι έτοιμος να κλάψει. Χτυπιέται στο κρεβάτι και ειδικά εάν πάω εγώ στο δωμάτιο να δω τι συμβαίνει (η μητέρα είναι ήδη εκεί) και δεν ξέρουμε τι να κάνουμε. 

Τι μπορεί να είναι; 

Κοιμόταν με την μητέρα του και πάντα όταν ξυπναγε (δηλαδή κάθε μέρα) ερχόταν στο δωμάτιό μας. 

Αυτή τη στιγμή 03:37 προσπαθεί να τ ο καθυσυχασει. 

Πολλές φορές επίσης τιναζεται στον υπνο του... 

 

 

Εμένα 26 μηνών, περνούσε φάση με τον υπνο, δεν ήθελε να κοιμηθεί τουλάχιστον για μια εβδομάδα και χτυπιοταν όπως λέτε . Εμένα δεν έμπαινε καν στη διαδικασία να κοιμηθεί , έκλαιγε ασταμάτητα και στο τέλος κοιμόταν τελικά από εξαντληση. Πριν από αυτό είχε συναχωθει. Τώρα είμαστε καλύτερα αλλά άλλαξε πολλές συνήθειες ύπνου. Έκοψε τον μεσημεριανό ύπνο και τη κοιμηζουμε πλέον στο σαλόνι. Κατέληξα ότι είναι απλώς φάση. Υποχώρησε από μόνο του σε λίγες μέρες αλλά είναι πολύ πρόσφατο οπότε δεν επαναπαυομαι ότι δε θα ξανασυμβεί. Sleep regression λέγεται και το περνάνε τα παιδάκια και στα 2 και στα 3 χρόνια. Αν δεν άλλαξε κάτι στις συνήθειες του παιδιού ή να έχει κάποιο ιατρικό θέμα να πονάει κάπου, δείτε μήπως είναι αυτό και κάνετε υπομονή και δώστε παρηγοριά στο παιδί , παραμένοντας ψύχραιμοι. Σας καταλαβαίνω γιατί πέρασα παροιμία φάση πρόσφατα, είναι πολύ ψυχοφθόρο

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

On 3/3/2022 at 3:38 ΠΜ, Βασίλης. Κ είπε:

Καλησπέρα σας. 

Έχει 2 μέρες που το παιδί μας 34 μηνών ξυπνάει μεταξύ 3 κ 5 τα ξημερώματα. Κλαίει ελαφρως και ύστερα Γκρινιάζει χωρίς να λέει κάτι ή ακόμα και να δείξει τι τον ενοχλεί - αν τον ενοχλεί με κοφτές ανάσες πάλι έτοιμος να κλάψει. Χτυπιέται στο κρεβάτι και ειδικά εάν πάω εγώ στο δωμάτιο να δω τι συμβαίνει (η μητέρα είναι ήδη εκεί) και δεν ξέρουμε τι να κάνουμε. 

Τι μπορεί να είναι; 

Κοιμόταν με την μητέρα του και πάντα όταν ξυπναγε (δηλαδή κάθε μέρα) ερχόταν στο δωμάτιό μας. 

Αυτή τη στιγμή 03:37 προσπαθεί να τ ο καθυσυχασει. 

Πολλές φορές επίσης τιναζεται στον υπνο του... 

 

 

Καλημέρα,ο γιος μου ,30μηνων ,που από 5 μηνών κοιμόταν μόνος του στο δωμάτιο του κ σερί 12ωρα,ξεκίνησε αυτό που λες,να ξυπνάει 2 και τρεις φορές μέσα στο βράδυ κ να ζητάει μαμα και μπαμπά. Τα ψάξαμε όλα,από τυχόν εφιάλτες,άλλο φωτάκι νυκτός,πιο ποιοτικες δραστηριότητες μέσα στην μέρα,να τον κουράζουμε περισσότερο,κόψαμε την λίγη τιβι που εβλεπε και και και.. απευθύνθηκα και σε παιδοψυχολογο για συμβουλευτικη. Είναι η ηλικία που αναπτυξιακά τα περισσοτερα παιδάκια περνάνε αυτήν την φάση. Αναγνωρίζουν τα συναισθήματα τους ,που τώρα τους πλημμυρίζουν,επεξεργάζονται πιο έντονα τα ερεθίσματα μέσα στην μέρα με αποτέλεσμα να υπερλειτουργει το μυαλουδακι τους κ να τους βγαίνει στον ύπνο. Γενικά ,θα σου πω υπομονή και ότι είναι φάση κ θα περάσει. Είναι για γερά νεύρα το ξέρω αλλά θα πρέπει να είστε δίπλα στο παιδί,να το καθησυχαζετε,με τρυφερότητα κ ψυχραιμία. Για μένα ,σίγουρα μετράει κ η δικιά σας ψυχολογία. Εμένα με είχε καταβάλλει το άγχος(οκ κ η κούραση) και αυτό περνούσε και στο παιδί. 

Μετά την παιδοψυχολογο και όταν με διαβεβαίωσε ότι αυτό είναι φυσιολογικό και κάποια στιγμή θα επανέλθει ο ύπνος του,χαλαρωσαμε κ πάει κάπως καλύτερα. Αυτό έχει κάνα μηνα που συμβαίνει. Πλέον πάει ευχάριστα για ύπνο(πριν χτυπιοταν κ τον νανουριζε ο σύζυγος) και έχουμε συνήθως ένα ξύπνημα μέσα στο βράδυ,αλλά ήρεμα ξανά κοιμάται. Χθες δεν ξύπνησε καθόλου.

Εύχομαι σύντομα να επανέλθει η οικογενειακή σας γαλήνη ,γιατί ξέρω πόσο δύσκολο είναι,και καλή δύναμη μέχρι τότε.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

το ιδιο θεμα ! κ μεις,... απογνωση, κουραση, ξενυχτια... 40 μηνων πλεον το αγορακι μας. το ψαξαμε πολυ... ειναι φαση η οποια φυσικα και θα περασει. αρχιζουν οι φοβιες, οι εφιαλτες... ολα αυτα. αυτο που λετε οτι χτυπιεται και δεν επικοινωνει και αδυνατειτε να το παρηγορησετε παιζει να ειναι νυχτερινοι τρομοι. το περασαμε ΚΑΙ αυτο. διαβαστε λιγο στο ιντερνετ,.. αν ειναι αυτο τοτε δε μπορειτε να κανετε τιποτα, ειστε κοντα του να σιγουρευτειτε οτι δε θα χτυπησει κ περιμενετε να περασει το επεισοδιο... το σιγουρο ειναι οτι ειναι μια αναπτυξιακη φάση η οποια θα περασει. ναι. θελει πολυ γερα νευρα, ειναι ψυχοφθορο και κουραστικο... αλλα δεν υπαρχει κατι που μπορει να γινει περα απο ... υπομονη μεχρι να περασει η μπορα

On 4/3/2022 at 10:37 ΠΜ, MumMaria είπε:

Καλημέρα,ο γιος μου ,30μηνων ,που από 5 μηνών κοιμόταν μόνος του στο δωμάτιο του κ σερί 12ωρα,ξεκίνησε αυτό που λες,να ξυπνάει 2 και τρεις φορές μέσα στο βράδυ κ να ζητάει μαμα και μπαμπά. Τα ψάξαμε όλα,από τυχόν εφιάλτες,άλλο φωτάκι νυκτός,πιο ποιοτικες δραστηριότητες μέσα στην μέρα,να τον κουράζουμε περισσότερο,κόψαμε την λίγη τιβι που εβλεπε και και και.. απευθύνθηκα και σε παιδοψυχολογο για συμβουλευτικη. Είναι η ηλικία που αναπτυξιακά τα περισσοτερα παιδάκια περνάνε αυτήν την φάση. Αναγνωρίζουν τα συναισθήματα τους ,που τώρα τους πλημμυρίζουν,επεξεργάζονται πιο έντονα τα ερεθίσματα μέσα στην μέρα με αποτέλεσμα να υπερλειτουργει το μυαλουδακι τους κ να τους βγαίνει στον ύπνο. Γενικά ,θα σου πω υπομονή και ότι είναι φάση κ θα περάσει. Είναι για γερά νεύρα το ξέρω αλλά θα πρέπει να είστε δίπλα στο παιδί,να το καθησυχαζετε,με τρυφερότητα κ ψυχραιμία. Για μένα ,σίγουρα μετράει κ η δικιά σας ψυχολογία. Εμένα με είχε καταβάλλει το άγχος(οκ κ η κούραση) και αυτό περνούσε και στο παιδί. 

Μετά την παιδοψυχολογο και όταν με διαβεβαίωσε ότι αυτό είναι φυσιολογικό και κάποια στιγμή θα επανέλθει ο ύπνος του,χαλαρωσαμε κ πάει κάπως καλύτερα. Αυτό έχει κάνα μηνα που συμβαίνει. Πλέον πάει ευχάριστα για ύπνο(πριν χτυπιοταν κ τον νανουριζε ο σύζυγος) και έχουμε συνήθως ένα ξύπνημα μέσα στο βράδυ,αλλά ήρεμα ξανά κοιμάται. Χθες δεν ξύπνησε καθόλου.

Εύχομαι σύντομα να επανέλθει η οικογενειακή σας γαλήνη ,γιατί ξέρω πόσο δύσκολο είναι,και καλή δύναμη μέχρι τότε.

ακριβως τα ιδια ! πηγαμε κ εμεις σε συμβουλευτικη.. οταν μας ειπανε οτι ειναι μια φαση που θα περασει και οτι δεν εχει τιποτα αφυσικο το μικρό τοτε χαλαρωσαμε εμεις κ κατα προεκταση κ ο γιος μας. πλεον περασε και σε εμας η ... σκληροπυρινικη φάση -ελπιζω για παντα- κ ειμαστε στο ένα ξυπνημα το βραδυ το οποιο "νιαουριζει" λιγο μονο, μολις παω στο δωματιο του και τον χαιδεψω σταματαει κ ξανακοιμαται αμεσως. λιγα δευτερολεπτα υποθεση και ουτε κλαμματα ουτε φωνες ουτε υστερίες. (κοιμαται στο δωματιο του μονος απο 8 μηνων).

  • Μου αρέσει 2
  • Ευχαριστώ 1

g1Knp1.png
 
E09Up1.png
 
Link to comment
Share on other sites

On 3/3/2022 at 3:38 ΠΜ, Βασίλης. Κ είπε:

Καλησπέρα σας. 

Έχει 2 μέρες που το παιδί μας 34 μηνών ξυπνάει μεταξύ 3 κ 5 τα ξημερώματα. Κλαίει ελαφρως και ύστερα Γκρινιάζει χωρίς να λέει κάτι ή ακόμα και να δείξει τι τον ενοχλεί - αν τον ενοχλεί με κοφτές ανάσες πάλι έτοιμος να κλάψει. Χτυπιέται στο κρεβάτι και ειδικά εάν πάω εγώ στο δωμάτιο να δω τι συμβαίνει (η μητέρα είναι ήδη εκεί) και δεν ξέρουμε τι να κάνουμε. 

Τι μπορεί να είναι; 

Κοιμόταν με την μητέρα του και πάντα όταν ξυπναγε (δηλαδή κάθε μέρα) ερχόταν στο δωμάτιό μας. 

Αυτή τη στιγμή 03:37 προσπαθεί να τ ο καθυσυχασει. 

Πολλές φορές επίσης τιναζεται στον υπνο του... 

 

 

Σαν νυχτερινός τρόμος ακούγετε το έχουμε περάσει κ εμείς περίπου 2.5 χρονων . Δεν είναι τίποτα. Επίσης τωρα ξεκινάνε κ θυμούνται κ ονειρα. Τιποτα το αφήνεις να κλάψει λιγο χωρίς να πολυμιλας γιατί εκείνη την ώρα το αποσυντονιζεις . Επίσης δεν χρειαζετε να μαζεύεστε κ οι δυο στο δωματιο γιατί δημιουργεί πρόσθετο άγχος κ εκνευρισμό. Απόλυτα φυσιολογικό ειναι . 

Link to comment
Share on other sites

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...