Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 1 hour ago, vikib είπε:

      σαν να ειχα δει οτι εχεις

      μπορει να υπαρχει καποιο μικρο θεματακι,κ απλα να ησασταν πιο τυχεροι στο πρωτο

      συζητησε το με τον γιατρο σου,μετα απο δυο βιοχημικες δ ειναι κακο να κανετε καποιους βασικους ελεγχους.εφοσον το θελετε κ εσεις

      ενα σπερμοδιαγραμμα αρχικα. καποιες ορμονικες εσυ

      τα ουτρο ειναι για προγεστερονη.οποτε κ να ειχες θεμα λογικα θα το καλυψαν

      ευχομαι ολα να πανε καλα!

      Δεν θα ηθελα να σκεφτομαι οτι απλα ηταν πιο τυχερο το πρωτο μου παιδακι...προτιμω να σκεφτομαι οτι ειναι τυχαιο γεγονος το 2ο και το 3ο...εννοειται θα κανω εξετασεις και οτι χρειαστει..και ισως παρω και μια 2η γνωμη...

Προεμφυτευτικός έλεγχος (PGT)


Recommended Posts

Καλημέρα κορίτσια και καλή μας εβδομάδα!

Ήρθε και η δικιά μου εβδομάδα για την έναρξη διαδικασίας, της ωοληψίας.Άρχισα τις μενοπουρ ενεσούλες και την άλλη εβδομάδα, θα δώσω τα ωάριάκια μου.

Είμαι 40 χρονών, έχω έναν αποτυχημένο κύκλο, με τρεις εμβρυομεταφορές που είχαμε εγκυμοσύνη, ανέβαινε η χοριακή και μετά πάλι αποβολή.

Την προηγούμενη φορά(πριν 7 μήνες) έδωσα 15 ωάρια, με 6 βλαστοκύστες.Είμαι περίεργη αυτή την φορά, τί θα γίνει.

Κορίτσια, έχει κάνει καμία από εσάς προεμφυτευτικό (PGT) και να είχατε επιτυχία;

Διάβασα ότι με τον τρόπο αυτό, οι πιθανότητες  για γέννηση ενός παιδιού, είναι πολύ υψηλές.

Είχε καμία από εσάς, αποτυχία ή επιτυχία ή πληροφορίες για την μέθοδο αυτή;

Έχω ένα παιδάκι 15 ετών, αλλά μάλλον το σώμα «ξεχνάει» και για αυτό είμαστε σε φάση PGT.

Πάντως όποια από εσάς έχει πληροφορίες ή εμπειρίες, ας τις μοιραστεί μαζί μας, μπας και ηρεμίσω λίγο.

ΕλπΊζω να μην σας έπριξα κορίτσια, σας ευχαριστώ πολύ!

 

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Διαφημίσεις

Καλησπέρα, εύχομαι να πάνε όλα κατ' ευχήν..  δυστυχώς και εγώ δεν έχω κάποια εμπειρία σε αυτό το κομμάτι αλλά ενδιαφέρομαι να μάθω και να ακούσω  από γυναίκες που το έχουν δοκιμάσει. Προσωπικά εχω ενα ιστορικό ,μίας ωοληψίας, 3 εμβρυομεταφορών με 2 εγκυμοσύνες που κατέληξαν σε αποβολή ενώ ακούγαμε καρδούλα, μάλιστα η μία δίδυμη , και με όλες τις εξετάσεις μας εως τώρα καθαρές. Οπότε ο γιατρός μας πρότεινε υστεροσκόπηση, και προεμφυτευτικό έλεγχο.. όποια κοπέλα έχει σχετική εμπειρία ας μας πει 2 λόγια.. εγω δεν ρώτησα ακόμη ούτε το κόστος καθώς προέχει η υστεροσκόπηση και θα δούμε.. 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και από εμένα! Εύχομαι να σου πάνε όλα καλά! Δεν ξέρω να σε βοηθήσω αλλά είναι κάτι που με ενδιαφέρει και εμένα να μάθω από εμπειρίες γιατί μάλλον έτσι θα κινηθούμε και εμείς από Σεπτέμβριο. Καταλαβαίνω ότι ο προεμφυτευτικός δεν έχει νόημα σε όλες τις περιπτώσεις εκτός αν υπάρχουν κάποια γενετικά θέματα και στους δύο γονείς ή επανελειμμενες αποτυχίες εξωσωματικής όπως είπες. Έχουμε ένα κοριτσάκι από εξωσωματική αλλά στην προσπάθειά μας για αδελφάκι έχουμε 4 αποτυχημένες ετ (και από νέα διέγερση) οπότε μέχρι και ο γιατρός ανέφερε για PGT. Και εγώ 40 είμαι.

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πρίν, zouko είπε:

Νομίζω οτι η @happiness79 έχει κάνει PGT και μπορεί να πει κάτι παραπάνω για αυτο το θέμα.

Εχω κάνει εγώ τέτοιο πράγμα??? :lol: Τι είναι το PGT? Δεν έχω ιδέα!

Γράψε λάθος!!! Δεν ήξερα ότι αυτή είναι η ονομασία του προεμφυτευτικού!! Ναι, έχω κάνει! Πώς μπορώ να βοηθήσω? Συγκεκριμένα ο γιατρός μας πρότεινε προεμφυτευτικό ύστερα από την 4η αποτυχημένη ετ, γιατί πιθανολογούσε ότι λόγω της ηλικίας μου λογικά το ποσοστό υγιών εμβρύων θα ήταν μάλλον χαμηλό και για να δούμε πώς κινούμαστε. Και πράγματι, προέκυψε μόλις ένα υγιές έμβρυο στα 5. Μας διαφώτισε αρκετά αυτή η εξέταση. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

11 hours ago, happiness79 said:

Εχω κάνει εγώ τέτοιο πράγμα??? :lol: Τι είναι το PGT? Δεν έχω ιδέα!

Γράψε λάθος!!! Δεν ήξερα ότι αυτή είναι η ονομασία του προεμφυτευτικού!! Ναι, έχω κάνει! Πώς μπορώ να βοηθήσω? Συγκεκριμένα ο γιατρός μας πρότεινε προεμφυτευτικό ύστερα από την 4η αποτυχημένη ετ, γιατί πιθανολογούσε ότι λόγω της ηλικίας μου λογικά το ποσοστό υγιών εμβρύων θα ήταν μάλλον χαμηλό και για να δούμε πώς κινούμαστε. Και πράγματι, προέκυψε μόλις ένα υγιές έμβρυο στα 5. Μας διαφώτισε αρκετά αυτή η εξέταση. 

Preimplantation Genetic Testing έκανες, ναι :lol:

 

 

  • Χαχα 1
Link to comment
Share on other sites

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...