Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr

Μανούλες Μαρτίου 2023!!!


Recommended Posts

On 3/10/2022 at 2:02 ΜΜ, marylouu είπε:

Γεια σας κορίτσια .. πως είστε όσες συμπάσχετε με εμετούς ; Εγώ διανύω την 15η εβδομάδα τώρα κ ενώ υπάρχει μια βελτίωση μικρή (βέβαια σταμάτησα και απ τη δουλειά και ξεκουράζομαι ) το στομάχι μου ακόμα με ενοχλεί δλδ δν έχω ηρεμήσει τελείως .. :( δν μπορώ μα ευχαριστηθώ το φαγητό τρώω με φόβο μη τα βγάλω και νερό με το ζόρι γενικά ..με αποτέλεσμα να μη παίρνω και σωστά μαγνήσιο κλπ κάποιες μέρες δν τα παίρνω καν γιατί με πιάνει θλίψη και δεν θέλω τπτ .. πραγματικά μόνο αν φάω γλυκό παγωτο ή φρούτο μου κάθονται Καλα .. κ έχω και όλους να με ρωτάνε γιατί βρε κορίτσι μου σε έχει κρατήσει τόσο ο εμετός ! Και τα νεύρα μου ..

Κορίτσι μου καλησπέρα και από μένα..Είμαι τώρα 15+2 και σκέψου ότι είχα αναγουλες από την 7 εβδομάδα.Οταν ήταν πια ανυπόφορες και σε σημείο να κάνω κάθε μισή ώρα πήρα χάπι το βράδυ.Οταν νοσηλεύτηκα από την αιμορραγία έπαιρνα προγεστερόνη και αυτό μου έφερνε απίστευτη αναγουλα όλη μέρα.Με βοήθησε λίγο οι μικρές μπουκιες φρυγανιά και μια γουλια κόκα κόλα(ξέρω δεν κάνει αλλά κορίτσια μόνο αυτό με ανακούφιζε) η σόδα μου έφερνε καούρες.Σκεψου ότι την προηγούμενη εβδομάδα ήμουν με κόβιντ, ξαπλωμένη και να κάνω εμετούς κάθε μισή ώρα.Σουπες και φρυγανιά με ηρεμούν να νιώθω ξέρεις το στομάχι μου σαν να ηρεμεί από τα ζεστά 

  • Λυπημένη/-ος 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 892
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

πρίν από 9 λεπτά , Tzinger είπε:

Κορίτσι μου καλησπέρα και από μένα..Είμαι τώρα 15+2 και σκέψου ότι είχα αναγουλες από την 7 εβδομάδα.Οταν ήταν πια ανυπόφορες και σε σημείο να κάνω κάθε μισή ώρα πήρα χάπι το βράδυ.Οταν νοσηλεύτηκα από την αιμορραγία έπαιρνα προγεστερόνη και αυτό μου έφερνε απίστευτη αναγουλα όλη μέρα.Με βοήθησε λίγο οι μικρές μπουκιες φρυγανιά και μια γουλια κόκα κόλα(ξέρω δεν κάνει αλλά κορίτσια μόνο αυτό με ανακούφιζε) η σόδα μου έφερνε καούρες.Σκεψου ότι την προηγούμενη εβδομάδα ήμουν με κόβιντ, ξαπλωμένη και να κάνω εμετούς κάθε μισή ώρα.Σουπες και φρυγανιά με ηρεμούν να νιώθω ξέρεις το στομάχι μου σαν να ηρεμεί από τα ζεστά 

Αχ τι ωραια περνάμε όλες :)))

  • Χαχα 2
Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, Tzinger είπε:

Κορίτσι μου καλησπέρα και από μένα..Είμαι τώρα 15+2 και σκέψου ότι είχα αναγουλες από την 7 εβδομάδα.Οταν ήταν πια ανυπόφορες και σε σημείο να κάνω κάθε μισή ώρα πήρα χάπι το βράδυ.Οταν νοσηλεύτηκα από την αιμορραγία έπαιρνα προγεστερόνη και αυτό μου έφερνε απίστευτη αναγουλα όλη μέρα.Με βοήθησε λίγο οι μικρές μπουκιες φρυγανιά και μια γουλια κόκα κόλα(ξέρω δεν κάνει αλλά κορίτσια μόνο αυτό με ανακούφιζε) η σόδα μου έφερνε καούρες.Σκεψου ότι την προηγούμενη εβδομάδα ήμουν με κόβιντ, ξαπλωμένη και να κάνω εμετούς κάθε μισή ώρα.Σουπες και φρυγανιά με ηρεμούν να νιώθω ξέρεις το στομάχι μου σαν να ηρεμεί από τα ζεστά 

Γιατί δεν κάνει η κόκα κόλα καλε; εγω πίνω κανονικά γιατί μου την επιτρέπει και ο γιατρός μου. 

Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, Tzinger said:

Κορίτσι μου καλησπέρα και από μένα..Είμαι τώρα 15+2 και σκέψου ότι είχα αναγουλες από την 7 εβδομάδα.Οταν ήταν πια ανυπόφορες και σε σημείο να κάνω κάθε μισή ώρα πήρα χάπι το βράδυ.Οταν νοσηλεύτηκα από την αιμορραγία έπαιρνα προγεστερόνη και αυτό μου έφερνε απίστευτη αναγουλα όλη μέρα.Με βοήθησε λίγο οι μικρές μπουκιες φρυγανιά και μια γουλια κόκα κόλα(ξέρω δεν κάνει αλλά κορίτσια μόνο αυτό με ανακούφιζε) η σόδα μου έφερνε καούρες.Σκεψου ότι την προηγούμενη εβδομάδα ήμουν με κόβιντ, ξαπλωμένη και να κάνω εμετούς κάθε μισή ώρα.Σουπες και φρυγανιά με ηρεμούν να νιώθω ξέρεις το στομάχι μου σαν να ηρεμεί από τα ζεστά 

Πω πω βρε κορίτσια νόμιζα ότι δεν ήμουνα καλά και σας διαβάζω και παθαίνω σοκ. 
Τωρα που είμαι 17 είμαι πολύ καλύτερα μήπως λεω και εσείς σιγά σιγά να νιώσετε καλύτερα. Θα μου πεις δεν είμαστε όλες ίδιες. Ότι μπορείτε να φάτε να τρώτε να μην αφήνετε στομάχι άδειο ας ειναι και λίγο λίγο. 

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, Marina21 είπε:

Γιατί δεν κάνει η κόκα κόλα καλε; εγω πίνω κανονικά γιατί μου την επιτρέπει και ο γιατρός μου. 

Ξέρεις ανθρακικό, ζάχαρη και τέτοια εν τω μεταξύ προ εγκυμοσύνης ήμουν λάτρης και αυτής και τσιγάρου και τώρα τα έχω κόψει αλλά ρε κορίτσια έστω μια γουλια με ανακουφίζει 

1 hour ago, Pozi είπε:

Πω πω βρε κορίτσια νόμιζα ότι δεν ήμουνα καλά και σας διαβάζω και παθαίνω σοκ. 
Τωρα που είμαι 17 είμαι πολύ καλύτερα μήπως λεω και εσείς σιγά σιγά να νιώσετε καλύτερα. Θα μου πεις δεν είμαστε όλες ίδιες. Ότι μπορείτε να φάτε να τρώτε να μην αφήνετε στομάχι άδειο ας ειναι και λίγο λίγο. 

Για να μην κλαιγομαι κιόλας υπάρχουν μέρες που τρώω κανονικά,απλά κάποια φαγητά μου είναι απωθητικα από τη σκέψη και μόνο για αυτό καταλήγω στα πιο ασφαλή σούπες

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

16 εβδομάδων σήμερα....με νέο σύμπτωμα δυσπεψίας ... ενώ οι ανάγουλες κ το στομάχι κάπως υποχωρούν...

Τρώω κάτι και νιώθω να μην κατεβαίνει σαν να κολλάει στον οισοφάγο μου και να στενεύει το λαιμό μου και έχω ένα αφόρητο αίσθημα πνιγμονής....

 

Πω πω στην προηγούμενη εγκυμοσύνη μου ήμουν περδίκι σε αυτές τις εβδομάδες...με έχει πάρει πολύ από κάτω ψυχολογικά..

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλησπέρα και από εμένα! 14 και 3 σήμερα και δε ξερω τι θα κάνω με έχει πάρει πολύ από κάτω έχω κουραστεί με τους εμετούς και τις αναγουλες όλη την ημέρα. Κάθε μέρα κάνω τουλάχιστον 2 εμετούς. Παίρνω τη βιταμίνη κάνω εμετό. Πεινάω έχω όρεξη κανονικά αλλά όταν φάω μετά τα βγάζω μπορεί κςι μετά από 3 4 ώρες να μη τα έχω χωνέψει καν. Μου έδωσε κάποια φάρμακα τα πήρα 2 3 μέρες δεν είδα διαφορά και επισης τα βγάζω και αυτά με εμετό  

Μπήκαμε στον 4ο ποτέ στο καλό θα σταματήσουν; Δουλεια συνεχίζω κανονικά παρόλο που είμαι χάλια και όλη μα όλη την υπόλοιπη ημέρα κοιμαμαι. Κοιμάμαι 12ωρα γυρνάω από τη δουλεια και κοιμάμαι ως την επόμενη μέρα το πρωί που θα πάω πάλι δουλειά. Έχω βαρεθεί!

 

Εσεις τι κάνετε και σας βοηθά; Αρχικά έπινα σοδες και ξινο νερο με βοηθούσαν με τις αναγουλες αλλά πλέον με τόσους εμετούς δε μπορώ να πιω με πονάει ο οισοφάγος λες και έχω πληγή.

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, Christina31 είπε:

Κορίτσια καλησπέρα και από εμένα! 14 και 3 σήμερα και δε ξερω τι θα κάνω με έχει πάρει πολύ από κάτω έχω κουραστεί με τους εμετούς και τις αναγουλες όλη την ημέρα. Κάθε μέρα κάνω τουλάχιστον 2 εμετούς. Παίρνω τη βιταμίνη κάνω εμετό. Πεινάω έχω όρεξη κανονικά αλλά όταν φάω μετά τα βγάζω μπορεί κςι μετά από 3 4 ώρες να μη τα έχω χωνέψει καν. Μου έδωσε κάποια φάρμακα τα πήρα 2 3 μέρες δεν είδα διαφορά και επισης τα βγάζω και αυτά με εμετό  

Μπήκαμε στον 4ο ποτέ στο καλό θα σταματήσουν; Δουλεια συνεχίζω κανονικά παρόλο που είμαι χάλια και όλη μα όλη την υπόλοιπη ημέρα κοιμαμαι. Κοιμάμαι 12ωρα γυρνάω από τη δουλεια και κοιμάμαι ως την επόμενη μέρα το πρωί που θα πάω πάλι δουλειά. Έχω βαρεθεί!

 

Εσεις τι κάνετε και σας βοηθά; Αρχικά έπινα σοδες και ξινο νερο με βοηθούσαν με τις αναγουλες αλλά πλέον με τόσους εμετούς δε μπορώ να πιω με πονάει ο οισοφάγος λες και έχω πληγή.

Δυστυχώς αλλά στην πρώτη μου εγκυμοσύνη με πήγε μέχρι την ημέρα πριν γεννήσω με κάθε μέρα εμετό και από την αρχή της εγκυμοσύνης. Υπομονη δν μπορουσα να κάνω κάτι άλλο και με έναν βήχα ασταμάτητο και ακράτεια, τα οποία τα έχω και σ αυτή την εγκυμοσυνη. Αλλα δν αφήνω να με παίρνει από κάτω. Κανονικά πάω στην δουλειά μου και μετά βολτουλες. Υπομονη κορίτσια μου. Δόξα τω θεω που ζούμε αυτό το θαύμα γιατί εγώ προσωπικά έχω παιδευτεί πολύ για να φτάσω σ αυτό το σημείο! 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, κορίτσια! 14+1 σήμερα και πήγα στον γιατρό μου να με δει... ευτυχώς όλα είναι καλά μου είπε! Και η αυχενική διαφάνεια και ο υπέρηχος σήμερα όλα μια χαρά!  Βλέπει κι αυτός κοριτσάκι αλλά θα μου το επιβεβαιώσει την επόμενη φορά που θα είμαι 18 εβδομάδων! Γερό να είναι!!

  • Μου αρέσει 7
Link to comment
Share on other sites

21 hours ago, Christina31 said:

Κορίτσια καλησπέρα και από εμένα! 14 και 3 σήμερα και δε ξερω τι θα κάνω με έχει πάρει πολύ από κάτω έχω κουραστεί με τους εμετούς και τις αναγουλες όλη την ημέρα. Κάθε μέρα κάνω τουλάχιστον 2 εμετούς. Παίρνω τη βιταμίνη κάνω εμετό. Πεινάω έχω όρεξη κανονικά αλλά όταν φάω μετά τα βγάζω μπορεί κςι μετά από 3 4 ώρες να μη τα έχω χωνέψει καν. Μου έδωσε κάποια φάρμακα τα πήρα 2 3 μέρες δεν είδα διαφορά και επισης τα βγάζω και αυτά με εμετό  

Μπήκαμε στον 4ο ποτέ στο καλό θα σταματήσουν; Δουλεια συνεχίζω κανονικά παρόλο που είμαι χάλια και όλη μα όλη την υπόλοιπη ημέρα κοιμαμαι. Κοιμάμαι 12ωρα γυρνάω από τη δουλεια και κοιμάμαι ως την επόμενη μέρα το πρωί που θα πάω πάλι δουλειά. Έχω βαρεθεί!

 

Εσεις τι κάνετε και σας βοηθά; Αρχικά έπινα σοδες και ξινο νερο με βοηθούσαν με τις αναγουλες αλλά πλέον με τόσους εμετούς δε μπορώ να πιω με πονάει ο οισοφάγος λες και έχω πληγή.

Χριστίνα είναι θαύμα που μπορείς και εργάζεσαι....μπράβο σου!

Έχεις δοκιμάσει παγωτό βανίλια; μπορεί να βοηθήσει και τον οισοφάγο που είναι ερεθισμένος. Εμένα το παγωτό οι τσίχλες φράουλα και οι καραμέλες μέντας ευκαλύπτου με βοηθάνε να βγάλω την βαριά ναυτία.

Για τα υγρά: νερό γουλίτσες παγωμένο. Κάθε μία ώρα τρεις γουλίτσες.

Σταμάτα την βιταμίνη μήπως βοηθήσει. Εγώ από την αρχή δεν παίρνω όλα με έκαναν χειρότερα. Ο γιατρός μου ήθελε να παίρνω μονό φολικό όταν μπορούσα..

 

Δοκίμασε να τρως μικρή ποσότητα. Και μετά περίμενε να δεις αν θα σε πειράξει. Εμένα με στρώνουν οι τηγανητές πατάτες ιδίως αυτές που κάνω μόνη μου και άκουσον άκουσον τα cheese Burger και η ceasar's από τα goodies. Ανέχομαι αρκετά καλά το τυρί φέτα. Δεν τρώω κάτι άλλο. Είναι τρελό αλλά όλα τα άλλα με κάνουν πολύ χειρότερα ρύζια μακαρόνια πατάτες βραστές φιδές....πρέπει να βρεις τι δεν σε ενοχλεί.

Κανε κουράγιο είναι δύσκολο...θα περάσει..

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


On 5/10/2022 at 1:01 ΜΜ, Leica είπε:

16 εβδομάδων σήμερα....με νέο σύμπτωμα δυσπεψίας ... ενώ οι ανάγουλες κ το στομάχι κάπως υποχωρούν...

Τρώω κάτι και νιώθω να μην κατεβαίνει σαν να κολλάει στον οισοφάγο μου και να στενεύει το λαιμό μου και έχω ένα αφόρητο αίσθημα πνιγμονής....

 

Πω πω στην προηγούμενη εγκυμοσύνη μου ήμουν περδίκι σε αυτές τις εβδομάδες...με έχει πάρει πολύ από κάτω ψυχολογικά..

Κάπως έτσι νιώθω κ εγώ ..ότι κάτι μου στέκεται στο λαιμό.,...

  • Λυπημένη/-ος 1
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια εμένα με βοήθησε το τσάι με τζίντζερ,συνήθως φτιάχνω χαμομήλι η φλαμούρι και βάζω ένα κομμάτι τζιτζερ μέσα .και όπως είπε και μια κοπέλα πριν το παγωτό βανίλια ηρεμεί το στομάχι μου ,δοκίμασα και άλλα όπως μαστίχες Χίου αλλά δεν είδα αποτελεσμα .

Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, geozak said:

Κάπως έτσι νιώθω κ εγώ ..ότι κάτι μου στέκεται στο λαιμό.,...

...πάντως αναγκάζοντάς τον εαυτό μου να πιει περισσότερο νερό είδα ότι βελτιώθηκε αρκετά...οπότε ίσως είναι σύμπτωμα τής αφυδάτωσης.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

On 3/10/2022 at 2:02 ΜΜ, marylouu είπε:

Γεια σας κορίτσια .. πως είστε όσες συμπάσχετε με εμετούς ; Εγώ διανύω την 15η εβδομάδα τώρα κ ενώ υπάρχει μια βελτίωση μικρή (βέβαια σταμάτησα και απ τη δουλειά και ξεκουράζομαι ) το στομάχι μου ακόμα με ενοχλεί δλδ δν έχω ηρεμήσει τελείως .. :( δν μπορώ μα ευχαριστηθώ το φαγητό τρώω με φόβο μη τα βγάλω και νερό με το ζόρι γενικά ..με αποτέλεσμα να μη παίρνω και σωστά μαγνήσιο κλπ κάποιες μέρες δν τα παίρνω καν γιατί με πιάνει θλίψη και δεν θέλω τπτ .. πραγματικά μόνο αν φάω γλυκό παγωτο ή φρούτο μου κάθονται Καλα .. κ έχω και όλους να με ρωτάνε γιατί βρε κορίτσι μου σε έχει κρατήσει τόσο ο εμετός ! Και τα νεύρα μου ..

Ενα θα σου πω. Εχω 2 φιλες που και στις 2 εγκυμοσυνες τους εκαναν εμετο καθε μερα. Ακομα και,τη μερα που πηγαν να γεννησουν. Η μοα ετρωγε ολο το διαστημα μπροκολο ψωμι και τυρι. Καο στο τσακιρ κεφι κανενα κλαμπ σαντουιτς. Μεχρι εκει. Καο εβγαλε 2 παλικαρους σαν τα κρυα τα νερα. Υπομονη (ξερω οτι εχεις βαρεθει να το ακους αλλα επικεντρωσου στο οτι συντομα θα εχεις αγκαλια το νινακι σου και ολα αυτα θα τα ξεχασεις!).

Εγω ειμαι απο τις τυχερες που δεν εκαν εμετο αλλα ανακατωσουρες εχω παρα πολλες. Για ενα 2μηνο ετρωγα μονο ψωμι τυρι και γαλα. Τιποτα αλλο. Τωρα καπως καλυτερα αλλα τουλαχιστον δεν τα βγαζω. Εμενα ο σιδηρος με διαλυει αλλα τι να κανουνε που πρεπει να τον παιρνουμε. 

On 3/10/2022 at 2:56 ΜΜ, marylouu είπε:

Ευχαριστώ πολύ .. 15 μερούλες πήρα μήπως ηρεμήσει η κατάσταση .. δεν γλυτωνουμε δηλαδή ουφφφ.. υπάρχει κάτι που σε βοηθάει βρε κορίτσι μου ; Γιατί εγώ δεν βρίσκω τίποτα και η γιατρός μόνο ένα χάπι μου έδωσε να το παίρνω πρωί βράδυ όταν δν νιώθω Καλα αλλά μου είπε όχι κι συνέχεια ..κ επειδή γύρω γύρω μου λένε να μην παίρνω χάπια κάθομαι και υποφέρω .. τώρα ππυ ξεκουράζομαι δν κάνω ασταμάτητα όλη μέρα αλλά αν φάω κάτι παραπάνω ή κάτι μαγειρευτό που γενικά σχεδόν όλα με αηδιάζουν τα βγάζω .. κουράστηκα πόσο άλλο :((((

Ασε τους γυρω γυρω και ακου το γιατρο σου. Αν παρεις μερικες φορες θα εισαι χαλια δε θα παθεις απολυτως τιποτα ουτε εσυ ουτε το μωρακι σου!

 

On 4/10/2022 at 8:58 ΠΜ, Evoulini24 είπε:

Καλημέρα, σε όλες! Διαβάζω για αναγουλες κλπ... υπομονή πραγματικά! Πολύ δύσκολο! Να σας ρωτήσω... καφεδάκι πίνετε; Εγώ στην πρώτη εγκυμοσύνη δεν έπινα σχεδόν καθόλου, τώρα όμως πίνω έναν την ημέρα (γαλλικό συνήθως) και έχω τύψεις! Επίσης, όταν παιρνετε σίδηρο πόση ώρα πριν και μετά φροντίζετε να είστε νηστικες;

Εγω καφε δεν πινω αλλα και πριν μεινω εγκυος επινα εναν ελαφρυ. Αλλα ειμαστε ελαχιστες αυτες που δεν πινουμε. Μεχρι 200 ml δεν υπαρχει κανενα προβλημα κοριτσακι μου. Οποτε μην εχεις τυψεις. Για να ειναι καλα το μωρο πρεπει να ειναι καλα και η μαμα και η ψυχολογια της μαμας.♥️

Για το σιδηρο που ειπες ή μια ωρα πριν το φαγητο ή 2 ωρες μετα το φαγητο (και μετα περιμενεις αλλη μια ωρα για να φας) και ιδανικα με χυμο πορτοκαλι. Αυτες ηταν οι οδηγιες της γιατρου μου. Εμενα πριν το φαγητο μου εφερνε αναγουλες οποτε πλεον τον παιρνω 2 ωρες μετα το φαγητο. 

On 4/10/2022 at 12:55 ΜΜ, Pozi είπε:

Καλησπέρα! Καφέ δεν μπορούσα ούτε να τον μυριστώ από τις αναγούλες. 
τωρα που κλείνω 17 εβδομάδων μπορώ να πω είμαι καλύτερα παρά μόνο μερικές μέρες μπορεί να με πιάσει και την επόμενη μου περνά. Έχει 2 μέρες που ξεκίνησα και εγώ έναν ελληνικό το πρωί. Τελικά δεν είμαι η μόνη που εχω τύψεις :wink: 

Κορίτσια ήθελα να σας ρωτήσω έχετε πονάκια περιόδου; 
 

Εγω ειμαι η μονη που οταν πινει καφε ο αντρας μου σχεδον βαζω τη μυτη μου μεσα στο φλυτζανι του για να τον μυριζω; :lol:

On 4/10/2022 at 12:55 ΜΜ, Pozi είπε:

Καλησπέρα! Καφέ δεν μπορούσα ούτε να τον μυριστώ από τις αναγούλες. 
τωρα που κλείνω 17 εβδομάδων μπορώ να πω είμαι καλύτερα παρά μόνο μερικές μέρες μπορεί να με πιάσει και την επόμενη μου περνά. Έχει 2 μέρες που ξεκίνησα και εγώ έναν ελληνικό το πρωί. Τελικά δεν είμαι η μόνη που εχω τύψεις :wink: 

Κορίτσια ήθελα να σας ρωτήσω έχετε πονάκια περιόδου; 
 

Αχ κι εγω αυτο ηθελα να ρωτησω! Ολη μερα σημερα ποναει η κοιλια μου. Οχι πολυ αλλα ειναι σαν ελαφρυς πονος περιοδου. Καποιες στιγμες γινεται πιο εντονος. Μηπως μεγαλωνει η μητρα μας γι αυτο; Ειμαι 17+1 κι εγω τωρα. 

 

On 4/10/2022 at 1:20 ΜΜ, Pozi είπε:

Έχει δυο μέρες που με πιάνουν για λίγα λεπτά μια φορά μέσα στην μέρα ελαφριά πονάκια. 
Χθες το βράδυ που ξάπλωσα κάτι ενοιωσα και είμαι σίγουρη ότι δεν ήταν  τα έντερα μου :wub: 

Μήπως ενοιωσε καμία άλλη τίποτα;; 

Εγω σημερα ολη τη μερα! Δε σταματησε καθολου. Και δεν μπορω να μεινω ορθια καθολου! Στα 2 λεπτα νιωθω οτι θα πεσω κατω!

On 4/10/2022 at 2:00 ΜΜ, Pozi είπε:

Ήταν πολύ δύσκολο δεν περιγράφετε. Κεντρική αποκόλληση πλακούντα χωρίς κανένα σημάδι. Τυχαίο γεγονός αυτό μου είπαν. Προληπτικά θα πρέπει να παίρνω μια ασπιρίνη και κάνω αντιπηκτικές από την ημέρα που έμαθα ότι είμαι έγκυος και θα το πάμε ως το τέλος. 
ο γιατρός που με ειχε αναλάβει είπε ότι ήμουνα το δεύτερο περιστατικό στα τόσα χρόνια που δουλεύει. 

Εχω κι εγω μια φιλη που επαθε το ιδιο ακριβως. Μετα ξαναεμεινε εγκυος και τη 2η φορα γεννησε στη 32η και τωρα εχει ενα υπεροχο αγορακι 5 μηνων♥️

 

On 4/10/2022 at 7:57 ΜΜ, marylouu είπε:

Ναιι τώρα μου είπε .. είμαι 15η εβδομάδα ! Για να δούμε ..σε έχει ενοχλήσει εσένα γενικά με στομάχι;

Εμενα ο σιδηρος με ξεκανε! Οταν ρον ξεκινησα αρχισαν οι ανακατωσουρες. Τον σταματησα μια βδομαδα και ζωντανεψα αλλα,δυστυχως επρεπε να τον ξαναρχισω. Τωρα ειναι καλυτερα αλλα τον πινω παντα 2 ωρες μετα το φαγητο. Ποτε πρωι πρωι χωρις να φαω τιποτα.

On 4/10/2022 at 11:23 ΜΜ, marylouu είπε:

Αχ τι ωραια περνάμε όλες :)))

Ποια,ειπε οτι η εγκυμοσυνη ειναι η καλυτερη περιοδος στη ζωη μια γυναικας ηθελα να ξερα! Να τη βρουμε να τη βαλουνε σε μουσειο!!:lol:

 

On 5/10/2022 at 8:02 ΠΜ, Tzinger είπε:

Ξέρεις ανθρακικό, ζάχαρη και τέτοια εν τω μεταξύ προ εγκυμοσύνης ήμουν λάτρης και αυτής και τσιγάρου και τώρα τα έχω κόψει αλλά ρε κορίτσια έστω μια γουλια με ανακουφίζει 

Για να μην κλαιγομαι κιόλας υπάρχουν μέρες που τρώω κανονικά,απλά κάποια φαγητά μου είναι απωθητικα από τη σκέψη και μόνο για αυτό καταλήγω στα πιο ασφαλή σούπες

Εγω με τη λεμοναδα ανακουφιζομαι. Και μια και ειπες για ζαχαρη. Ρε κοριτσια εγω πριν δεν,ετρωγα καθολου ζαχαρη (οχι οτι δεν ηθελα αλλα το εκανα με κοπο τις πρωτες 6 μερες και μετα δεν τη ζητουσε ο οργανισμος μου). Ουτε μπουκια. Ουτε μελι και αλλα γλυκαντικα! Τιποτα ομως. Τωρα αν δε φαω γλυκο μια μερα δεν μπορω!! Τι αμωμαλια ειναι αυτη παλι; Δεν το γλιτωνω το ζαχαρο!

 

4 ώρες πρίν, Sweetie32 είπε:

Κορίτσια εμένα με βοήθησε το τσάι με τζίντζερ,συνήθως φτιάχνω χαμομήλι η φλαμούρι και βάζω ένα κομμάτι τζιτζερ μέσα .και όπως είπε και μια κοπέλα πριν το παγωτό βανίλια ηρεμεί το στομάχι μου ,δοκίμασα και άλλα όπως μαστίχες Χίου αλλά δεν είδα αποτελεσμα .

Η γιατρος μου μου ειπε εμενα απο τσαι μονο του βουνου επιτρεπεται. Το χαμομηλι γενικα προκαλει συσπασεις και δεν το συατηνει. Μην το πινεις παρα πολυ συχνα.

 

2 ώρες πρίν, geozak είπε:

Ξεκινήσατε κρέμες για ραγιάδες??? Τι χρησιμοποιείτε????

Εννοειται!!! Εγω τωρα βαζω της bioaroma μια. Πολυ καλη μου φαινεται. Θα δειξει. Και το bio oil θελω να δοκιμασω καποια στιγμη.

 

 

 

 

Πωπω κοροτσια 1000 συγγνωμη για τη σεντοναρα που εγραψα παλι!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...