Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 37 λεπτά , Vxatz είπε:

      @Kiddoμεσα στο μυαλό μου είσαι. Προς το παρόν περιμένω τις απαντήσεις από τον έλεγχο του εμβρύου και σε δεύτερο χρόνο θα μιλήσω και με άλλον γιατρό. Μου έχουν πει πολυ καλα λόγια για τον κ. Τσιλιβακο (στην Αθήνα) δεν είναι γυναικολόγος, είναι ερευνητής σε καθεξιν αποβολές και τον έχουν παινέψει. Τον έχεις ακουστά; Στο διαδίκτυο που έψαξα έχει καλό βιογραφικό. 
      Η γνωστή αιματολόγος είναι της Θεσσαλονίκης γιατί είμαι από βόρεια Ελλάδα και δεν έχω την πολυτέλεια δυστυχως να κατεβαίνω Αθήνα. 

      Ναι οκ ξέρω την αιματολόγο.. θα έπαιρνα και άλλη γνώμη σίγουρα! Αλλά δεν μπορώ να βοηθήσω με γιατρούς στη βόρεια Ελλάδα..

      Στο συγκεκριμένο "ερευνητή" δεν είχα την "τύχη" να πάω και ούτε θα πήγαινα προσωπικά!! Παρόλα αυτά τον ξέρω από φίλες μου εδώ μέσα.. Κάνε την έρευνα σου πολύ καλά πριν απευθυνθείς στον όποιο γιατρό.. ακόμα και στα φόρουμ μπορείς να ψάξεις με το όνομα του εκάστοτε γιατρού για τυχόν αναφορές στα ονόματα τους.. όλο και κάτι θα βρεις..!

Μανούλες Μαρτίου 2023!!!


Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλες! Έχω καιρό να γράψω αλλά με τον μικρό μου 19 μηνών δεν είναι και πολύ εύκολο. Την Παρασκευή έκανα αυχενική διαφάνεια, όλα πήγαν καλά ευτυχώς. Ο εμβρυολογος μας είπε ότι μάλλον πάμε για κοριτσάκι τώρα, αλλά δεν το "δένω" ακόμη...θα περιμένω τη Β επιπέδου για να σιγουρευτώ. Όσες περιμενετε κοριτσάκι, σε ποια εβδομάδα σας το είπε ο γιατρός; 13 εβδομάδων ακριβώς είμαι σήμερα. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 892
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλησπέρα σε όλες τις μέλλουσες μανούλες !!! Διάβασα όλων σας τα νεάκια.. Βλεπω πολλά αγόρια στις αυχενικες σας. Φουλ αγορομανες..  Εμείς κάναμε αυχενική πριν 2 εβδομάδες( 12w+3d ) τράχηλος 42,0mm είναι καλό? Δεν θυμάμαι να μου το σχολίασαν...Τώρα το έψαξα που διάβασα τα δικά σας.. Ούτε για προεκλαμψία βλέπω κάτι γραμμένο.. Τρισωμια 21:  1 σε 12446 , - Τρισωμια 18 & Τρισωμια 13:  <1 σε 20000. Αυτά μου είπε ότι είναι καλά κ δεν χρειάζεται να κάνω nipt.. Αλλά τα παρακατω δεν θυμάμαι να μου τα σχολίασε.

-Περιορισμος εμβρυϊκής ανάπτυξης πριν 37 εβδομάδες: 1 σε 502

- Αυτόματος τοκετός πριν 34 εβδομάδες: 1 σε 2966

Βέβαια παίρνω ένα σαλοσπιρ λόγω θρομβοφιλιας.. Ο εμβρυολογος αν και είδε το φύλο δεν θέλαμε να το μάθουμε... Αλλά επειδή είχα κάτι πονακια και φοβήθηκα έχω πάει και δύο φορές στη γιατρό μου μετά την αυχενική...και τις δύο φορές σα να ξεχαστηκε..κ μια φορά είπε να δούμε τον μπέμπη...αλλά μετά το γύρισε ή την μπέμπα... Χαιρέτησε ΤΟΝ... Εγώ ήμουν σίγουρη ότι θα ήταν κορίτσι..αλλά ποτέ δεν ξέρεις..μια φίλη μου μέχρι τον 5ο μήνα αγόρι έλεγαν και τελικά ήταν κορίτσι. Δεν χάνω τις ελπίδες μου εχεχεχ. Και γω πρώτα ο Θεός στο Γενεσις με Πητ 26/03. 

Ακούω και εσάς που ταλαιπωρειστε με αίμα και δικαίως τρομάζετε...και τρέμω στην ιδέα...αλλα το ακούω πολύ σύνηθες...κ τρέχω συνέχεια στη γιατρό μου όταν ποναω..κάθε φορά λέμε σε ένα μήνα κ έχω πάει πόσες φορές.. Επίσης όταν πήγα για αυχενική είχα πάρει 10 κιλά... Για να παρηγορεί όσες λένε ότι πήραν 4 κιλά  :-P Τωρα μπορεί να χω πάρει 12... Αλλά τρώω πολύ... Στεναχωριέμαι λίγο επειδή στον άντρα μου αρέσουν οι πολύ αδύνατες...Αλλά ας πάρουμε γερά μωράκια στα χέρια μας και τα κιλά θα χαθούν...  Έχω και μια απονευρωση ή εξαγωγή να βάλω στο πρόγραμμα και τρέμω μην πονέσω...Διαβασα πως ταλαιπωρηθηκε κ η Μαρία πιο πάνω...Ελπιζω να είσαι καλά Μαράκι...Σας φιλώ όλες...και μια αγκαλιά στην κοπέλα που διάβασα ότι έχασε ξαφνικά τον μπαμπακα της.... Θα σας προσέχει από εκεί ψηλά και θα θέλει να είσαι ήρεμη για το μωράκι σου... :-);-)

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 10 λεπτά , WomensPower είπε:

Καλησπέρα σε όλες τις μέλλουσες μανούλες !!! Διάβασα όλων σας τα νεάκια.. Βλεπω πολλά αγόρια στις αυχενικες σας. Φουλ αγορομανες..  Εμείς κάναμε αυχενική πριν 2 εβδομάδες( 12w+3d ) τράχηλος 42,0mm είναι καλό? Δεν θυμάμαι να μου το σχολίασαν...Τώρα το έψαξα που διάβασα τα δικά σας.. Ούτε για προεκλαμψία βλέπω κάτι γραμμένο.. Τρισωμια 21:  1 σε 12446 , - Τρισωμια 18 & Τρισωμια 13:  <1 σε 20000. Αυτά μου είπε ότι είναι καλά κ δεν χρειάζεται να κάνω nipt.. Αλλά τα παρακατω δεν θυμάμαι να μου τα σχολίασε.

-Περιορισμος εμβρυϊκής ανάπτυξης πριν 37 εβδομάδες: 1 σε 502

- Αυτόματος τοκετός πριν 34 εβδομάδες: 1 σε 2966

Βέβαια παίρνω ένα σαλοσπιρ λόγω θρομβοφιλιας.. Ο εμβρυολογος αν και είδε το φύλο δεν θέλαμε να το μάθουμε... Αλλά επειδή είχα κάτι πονακια και φοβήθηκα έχω πάει και δύο φορές στη γιατρό μου μετά την αυχενική...και τις δύο φορές σα να ξεχαστηκε..κ μια φορά είπε να δούμε τον μπέμπη...αλλά μετά το γύρισε ή την μπέμπα... Χαιρέτησε ΤΟΝ... Εγώ ήμουν σίγουρη ότι θα ήταν κορίτσι..αλλά ποτέ δεν ξέρεις..μια φίλη μου μέχρι τον 5ο μήνα αγόρι έλεγαν και τελικά ήταν κορίτσι. Δεν χάνω τις ελπίδες μου εχεχεχ. Και γω πρώτα ο Θεός στο Γενεσις με Πητ 26/03. 

Ακούω και εσάς που ταλαιπωρειστε με αίμα και δικαίως τρομάζετε...και τρέμω στην ιδέα...αλλα το ακούω πολύ σύνηθες...κ τρέχω συνέχεια στη γιατρό μου όταν ποναω..κάθε φορά λέμε σε ένα μήνα κ έχω πάει πόσες φορές.. Επίσης όταν πήγα για αυχενική είχα πάρει 10 κιλά... Για να παρηγορεί όσες λένε ότι πήραν 4 κιλά  :-P Τωρα μπορεί να χω πάρει 12... Αλλά τρώω πολύ... Στεναχωριέμαι λίγο επειδή στον άντρα μου αρέσουν οι πολύ αδύνατες...Αλλά ας πάρουμε γερά μωράκια στα χέρια μας και τα κιλά θα χαθούν...  Έχω και μια απονευρωση ή εξαγωγή να βάλω στο πρόγραμμα και τρέμω μην πονέσω...Διαβασα πως ταλαιπωρηθηκε κ η Μαρία πιο πάνω...Ελπιζω να είσαι καλά Μαράκι...Σας φιλώ όλες...και μια αγκαλιά στην κοπέλα που διάβασα ότι έχασε ξαφνικά τον μπαμπακα της.... Θα σας προσέχει από εκεί ψηλά και θα θέλει να είσαι ήρεμη για το μωράκι σου... :-);-)

Ο τράχηλος είναι πολύ καλός, μακρύς! Φαντάσου εμένα ήταν 37 στην αυχενική διαφάνεια! Στην προηγούμενη εγκυμοσύνη είχα βάλει πεσσο στην 29η εβδομάδα γιατί στη β επιπέδου είδαμε ότι ήταν οριακά φυσιολογικός και ο γιατρός μου δεν ήθελε να το ρισκάρουμε! Και πολύ καλά έκανε γιατί τελικά ο πεσσος κρατούσε το μωράκι! Όταν μου τον έβγαλε, γέννησα...στις 37+3 εβδομάδες !

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 7 λεπτά , Evoulini24 είπε:

Ο τράχηλος είναι πολύ καλός, μακρύς! Φαντάσου εμένα ήταν 37 στην αυχενική διαφάνεια! Στην προηγούμενη εγκυμοσύνη είχα βάλει πεσσο στην 29η εβδομάδα γιατί στη β επιπέδου είδαμε ότι ήταν οριακά φυσιολογικός και ο γιατρός μου δεν ήθελε να το ρισκάρουμε! Και πολύ καλά έκανε γιατί τελικά ο πεσσος κρατούσε το μωράκι! Όταν μου τον έβγαλε, γέννησα...στις 37+3 εβδομάδες !

Αχ σ ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου!!! Ως πιο έμπειρη τα ξέρεις καλύτερα αυτά...Να χαίρεσαι τον γιο σου &  Εύχομαι ένα γερό μωρό και εφόσον το θες κ συ να ναι μπέμπα ...και να ψωνίζεις μόνο ροζ :-)

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, Evoulini24 είπε:

Καλησπέρα σε όλες! Έχω καιρό να γράψω αλλά με τον μικρό μου 19 μηνών δεν είναι και πολύ εύκολο. Την Παρασκευή έκανα αυχενική διαφάνεια, όλα πήγαν καλά ευτυχώς. Ο εμβρυολογος μας είπε ότι μάλλον πάμε για κοριτσάκι τώρα, αλλά δεν το "δένω" ακόμη...θα περιμένω τη Β επιπέδου για να σιγουρευτώ. Όσες περιμενετε κοριτσάκι, σε ποια εβδομάδα σας το είπε ο γιατρός; 13 εβδομάδων ακριβώς είμαι σήμερα. 

Καλησπέρα. Εμενα από την αυχενική μου το είχαν πει και ειχαν πέσει μέσα.. Με το καλο το μωρακι σας. Και μένα η μικρή μου είναι κοντά 18 μηνών. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

2 ώρες πρίν, Marina21 είπε:

Καλησπέρα. Εμενα από την αυχενική μου το είχαν πει και ειχαν πέσει μέσα.. Με το καλο το μωρακι σας. Και μένα η μικρή μου είναι κοντά 18 μηνών. 

Θα την παλέψουμε λες;; Χαχα

Εμένα θα έχουν 2 χρόνια κι έναν μήνα διαφορά! Ο θεός μαζί μας...

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Evoulini24 είπε:

Θα την παλέψουμε λες;; Χαχα

Εμένα θα έχουν 2 χρόνια κι έναν μήνα διαφορά! Ο θεός μαζί μας...

Πιστεύω πως ναι χαχαχα. Ε κάθε αρχή και δύσκολη, αλλα θα τα καταφέρουμε!!! 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 59 λεπτά , Pozi είπε:

Κορίτσια καλησπέρα! Πως είστε; Σήμερα έκλεισα την β επιπέδου για τις 10 Νοέμβρη στην 22η εβδομάδα. Έχει κλείσει καμία άλλη ραντεβού και αν ναι σε ποια εβδομάδα; 

Εγώ στις 29 Νοεμβρίου...22 εβδομάδων ακριβώς!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Pozi είπε:

Κορίτσια καλησπέρα! Πως είστε; Σήμερα έκλεισα την β επιπέδου για τις 10 Νοέμβρη στην 22η εβδομάδα. Έχει κλείσει καμία άλλη ραντεβού και αν ναι σε ποια εβδομάδα; 

16 Νοεμβρίου εγώ 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


On 27/9/2022 at 1:34 ΜΜ, Leica είπε:

Κορίτσια για το μπούκωμα: έχετε δοκιμάσει πλύσεις με καθαρό ορό; επίσης επιθέματα ευκαλύπτου; εαν είναι συμβατά;

 

Αχ εμένα με πιάνει απελπισία με την ναυτία το στόμαχι τους πόνους στον οισοφάγο....όλα αυτά θα φύγουν ποτέ; έχω βαρεθεί να με βλέπω κίτρινη με κομμένο βλέμμα. Να βγάζω το παιδί στο πάρκο και μετά να είμαι στα πατώματα δυο μέρες....ελπίζω να βελτιωθεί η κατάσταση πριν σαλτάρω.

Το μόνο που με βοηθάει είναι να κοιμάμαι με  2 μαξιλάρια. Ορο έβαλα αλλά δεν έκανε κάτι επιθέματα ευκαλύπτου δεν δοκίμασα η αλήθεια είναι! Ακόμα τακσιπωριεσαι τόσο πολύ;; Τι να πω πραγματικά πολυ μεγάλο ζόρι!

Εγώ στις 10 Οκτωβρίου έχω ραντεβού στον γιατρό, τότε θα μου πει πότε θα κάνω τον β επιπέδου.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Μαρία.Μ said:

Το μόνο που με βοηθάει είναι να κοιμάμαι με  2 μαξιλάρια. Ορο έβαλα αλλά δεν έκανε κάτι επιθέματα ευκαλύπτου δεν δοκίμασα η αλήθεια είναι! Ακόμα τακσιπωριεσαι τόσο πολύ;; Τι να πω πραγματικά πολυ μεγάλο ζόρι!

Εγώ στις 10 Οκτωβρίου έχω ραντεβού στον γιατρό, τότε θα μου πει πότε θα κάνω τον β επιπέδου.

Σήμερα είχα μία καλύτερη μέρα....μακάρι να είναι η αρχή του τέλους...

Δες για τον ευκαλύπτο ναι...τον ορό πρέπει να τον βάζεις ευβλαβικά 2-5 φορές την ήμερα. Επίσης ένας υγραντηρας θα βοηθούσε...κι εγώ με μαξιλάρια κοιμάται σχεδόν καθιστή...λόγω παλινδρόμησης. 

Ουφ κουράγια!

 

Link to comment
Share on other sites

On 27/9/2022 at 9:56 ΜΜ, Marina21 είπε:

Πιστεύω πως ναι χαχαχα. Ε κάθε αρχή και δύσκολη, αλλα θα τα καταφέρουμε!!! 

Καλημέρα!!! Εγώ στις 21 Νοεμβρίου 22w+2d... Απ' ότι κατάλαβα η β'επιπεδου γίνεται από την 20η εβδομάδα κ μετά... Άντε να περάσει ο καιρός να ρθει κ αυτή ημέρα για όλες μας.. Είναι η πρώτη χρονιά που παρακαλαω να έρθει ο χειμώνας :-P

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

16 ώρες πρίν, Leica είπε:

Σήμερα είχα μία καλύτερη μέρα....μακάρι να είναι η αρχή του τέλους...

Δες για τον ευκαλύπτο ναι...τον ορό πρέπει να τον βάζεις ευβλαβικά 2-5 φορές την ήμερα. Επίσης ένας υγραντηρας θα βοηθούσε...κι εγώ με μαξιλάρια κοιμάται σχεδόν καθιστή...λόγω παλινδρόμησης. 

Ουφ κουράγια!

 

Και εμένα μ έπιασαν οι εμετοι τώρα και το αλλεργικό άσθμα, οτι και στην πρώτη εγκυμοσύνη και τις ίδιες εβδομάδες. Με απίστευτο βήχα και εμετό και ακράτεια φυσικά φουλ. Αυτο που λες και με μαξιλάρια. Υπομονη σ ολες κορίτσια μου. 

Link to comment
Share on other sites

On 26/9/2022 at 3:56 ΠΜ, Μαρία.Μ είπε:

Και εγώ εκεί θα πάω! Φαντάζεσαι; Ποτέ δεν ξέρεις! Μέχρι τώρα αν δεν κάνω λάθος όλες αγόρια ναι. Και στην δικιά μου οικογένεια πέρα από ένα κορίτσι όλοι οι άλλοι αγόρια έχουν..  Γερά να είναι τα μωρά μας, αυτό έχει σημασία! Περιμένουμε αύριο τα νέα σας!

Κορίτσια να σας ρωτήσω κάτι άσχετο.. έχει κοντά στον μήνα που έχω απίστευτο μπούκωμα στη μύτη.Μου είχε πει ο γιατρός για ροναλ μόνο για 9 μέρες που βοήθησε πάρα πολύ δεν το συζητώ αλλά τώρα που το σταμάτησα γύρισα πάλι στα ίδια. Πήρα physiomer το οποίο δεν κάνει τίποτα. Σας έχει τύχει εσάς; Είχατε κάτι να σας βοηθάει; Τουλάχιστον το βράδυ γιατί λίγο το μπούκωμα λίγο η αϋπνία έχει αρχίσει να με πιάνει και πονοκέφαλος και είμαι κάθε πρωί στη δουλειά μαύρο χάλι.

Το μπουκωμα δυστυχως πρεπει να κανει τπν κυκλο του. Αυτο που πιανει παντα ειναι το claritine d. Aλλα δεν ξερω αν κανει για εγκυνοσυνη. Αν θελεις ρωτα το γυναικολογο σουμ Εμενα η ΩΡΛ μου ειπε πλυσεις με αλατονερο τωρα που δεν μπορουμε να παρουμε πολλα φαρμακα. Αλλα κοριτσια εγω εχω βρει την υγεια μου με τις halls τις μαυρες. Παλι η ΩΡΛ μου ειχε πει οτι ειναι καλυτερες και απο φαρμακα και οντωα οποτε παει να με τσιμπησει λιγο ο λαιμος ή η μυτη ή το αφτι γλειφω μια τετοια (οσο περισσοτερη ωρα γινεται στο στομα) και μου περναει. 

Υ.Γ. κοριτσακι τελικα το δικο μου! Το επιβεβαιωσαμε!

2 Υ.Γ. Αντε να ειμαστε και στο ιδιο δωματιο να γνωριστουμε και απο κοντα :-P

On 26/9/2022 at 6:56 ΠΜ, Pozi είπε:

Καλημέρα έχω ακριβώς το ίδιο θέμα. Είμαι μπουκωμένη και σκέφτηκα και εγώ για physiomer. Πονοκέφαλο έχει 2 μέρες συνεχόμενες. Θα δοκιμάσω το physiomer να δω αν με βοηθήσει αλλιώς τετάρτη έχω ραντεβού στον γιατρό να δω τι θα μου πει.
Βλέπω όλες αγοράκια περιμένετε ❤️ Εγώ περιμένω κοριτσάκι.  
 

Ειμαστε 2! Θα εχουν πολλουα γαμπρους να διαλεξουν τα κοριτσια μας:-D

 

On 27/9/2022 at 1:34 ΜΜ, Leica είπε:

Κορίτσια για το μπούκωμα: έχετε δοκιμάσει πλύσεις με καθαρό ορό; επίσης επιθέματα ευκαλύπτου; εαν είναι συμβατά;

 

Αχ εμένα με πιάνει απελπισία με την ναυτία το στόμαχι τους πόνους στον οισοφάγο....όλα αυτά θα φύγουν ποτέ; έχω βαρεθεί να με βλέπω κίτρινη με κομμένο βλέμμα. Να βγάζω το παιδί στο πάρκο και μετά να είμαι στα πατώματα δυο μέρες....ελπίζω να βελτιωθεί η κατάσταση πριν σαλτάρω.

Να σου πω. Παιρνεις σιδηρο; Αν ναι ισως σε πειραζει. Εγω δεν ειχα απολυτως τιποτα στο 1ο τριμηνο και στο 2ο που αρχισα τον σιδγρο διαλυθηκα. Τον σταματησα για μια βδομαδα και σταματησαν οι ανακατωσουρες. Βεβαια τωρα αναγκαστικα τον ξαναρχισα αλλα αν αρχισει μαζι και το ανακατεμα θα δουμε μηπως παρω σε αλλη μορφη.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...