Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 9 ώρες πρίν, Faith22 είπε:

      😳Πόσο λυπάμαι.Εσύ από τι έχασες το μωράκι σου?Η ξαδέρφη μου θρόμβωση στον ομφάλιο λώρο περιμένουμε κ τα αποτελέσματα της νεκροψίας βέβαια αλλά μάλλον αυτό ήταν.

      Ακριβώς αυτό που είπες,θύμωσε η μαία κ ο γιατρός,μου έστειλε να με μαλώσει.

      Α να σου πω... καλύτερα μου φαίνεται που δεν θα μπεις στο χώρο των χοριακων,πολύ αγχωτικό κομμάτι κ αυτό.

      Και εγώ κάποια θρόμβωση έπαθα και δεν αιματονωταν καλά το μωρό στη δεξιά πλευρά. Μέχρι τότε είχα κάνει β επιπέδου και ντοπλερ και κανένας γιατρός δεν είχε δει τίποτα (πχ είχε ένα νεφρό). Επίσης έκανα αντιπηκτικες τις οποίες είχα σταματήσει στο ενδιάμεσο για κανένα δίμηνο. Η ξαδέρφη σου έκανε; Η γενετιστρια μου είπε ότι και όλο το διάστημα να έκανα, αν ήταν να το παθω, θα το πάθαινα. Ήταν η πρώτη εξωσωματική και είχα θετικό τεστ. Έχουν περάσει 2 χρόνια και σε όλες τις επόμενες προσπαθεις, τίποτα!ας ελπίσουμε να συμβεί μες το 24!! Με το καλό τα διδυμακια σου!!γερά και καλότυχα να είναι ❤️❤️

Μανούλες Μαρτίου 2023!!!


Recommended Posts

On 9/10/2022 at 10:40 ΜΜ, Tzinger είπε:

Καλησπέρα κορίτσια....Ήμουν ξάπλα για ένα μήνα ακριβώς,τώρα βέβαια μη φανταστείς ότι κάνω τίποτα το τρελό απλά από εκεί που ήμουν κρεβάτι-τουαλετα πάω στο τσακιρ κέφι και ως το μπαλκόνι.Φοβαμαι ακόμη.Σκεψου μου είπε η γιατρός ότι μπορώ να μαγειρευω ως εκεί βέβαια και ακόμη φοβάμαι να κάτσω όρθια πολύ ώρα.Μου έχουν φέρει λάδι από ένα μοναστήρι και βάζω από αυτό μέχρι στιγμής.Οσον αφορά τώρα την διατροφή θα πάω την τρίτη στην ενδοκρινολογο..Θα μου δώσει λογικά διατροφή και θα την ακολουθήσω.Θα σας πω τα νεότερα όταν πάω.Επισης κορίτσι μου εγώ σκεψου μπορεί να περνούσε μια δυο και να μην είχα φάει γλυκό ούτε ζάχαρη ουτε καν καραμέλα και ανέβηκε η τιμή.Η γιατρός είπε ότι δεν παίζει ρόλο ούτε τα κιλά,ούτε αν πρόσεχα ή όχι.Ειχα απλά την προδιάθεση.

Αληθεια; Νομιζα οτι ηταν αποκλειστικα θεμα διατροφης! 

 

On 10/10/2022 at 6:28 ΠΜ, Leica είπε:

Τι κάνετε κορίτσια μου; εγώ χθες είχα την πρώτη μου καλή μέρα...σχεδόν 17 εβδομάδων πια. Αχ είχα συμπτώματα αλλά ήταν πολύ ελαφριά πήγαμε τον μικρό στον παιδότοπο κι όλο μου έλεγε μαμά κοιτά και μαμά κοίτα! Γελούσα και χόρευα στο αμάξι ήταν τόσο καλή μέρα!

Εντωμεταξυ με ρωτάει ο γιατρός αν θέλω να κάνω το nipt και δεν το παίρνω απόφαση...μου φαίνεται μεγάλο στρες να περιμένω για δυο ολόκληρες εβδομάδες και μετά να βγει τίποτα και να πρέπει να κάνω αμνιοπαρακέντηση για να ηρεμήσω. Καλή βγήκε βέβαια η αυχενική αλλά όχι και όπως στο πρωτο μου παιδί που ήμουν 36 ενώ τώρα είμαι 39. Δεν μπορώ να πάρω μία απόφαση...

Μου ζήτησαν να κάνω και την καμπύλη ζάχαρου γιατί στην πρώτη εγκυμοσύνη είχα διαβήτη κύησης..αλλά τους είπα ότι οι ναυτίες δεν θα με αφήσουν να κατεβάσω το γλυκό. Οπότε είπαμε να κάνω ένα ζάχαρο νηστείας κ να το αφήσουμε για αργότερα.

Αχ με έχει πιάσει ανυπομονησία να γνωρίσω αυτόν τον μπέμπη που τόσο με έχει ταλαιπωρήσει....θέλω να πάνε όλα καλά...ο μικρός μου κάθε μέρα μου λέει να χαϊδέψει τον αδερφό του και τυλίγει τα χεράκια του γύρω από την κοιλιά μου και όλο λέει πότε θα μεγαλώσεις νινι πότε θα σε πάρω αγκαλιά; είσαι άδεφούλης μου....και λιώνουμε εμείς οι γονείς...

Τι γλυκο το αγορακι σου!!!! Τρελαινομαι!! Θελεις να μας πεις τι ποσοστα σου εδωσε και θελει να κανεις νιπτ;  Εμενα πχ που ηταν το ποσοστο μου 1/7000 μου ειπε δε οτο χρειαζεται να κανω νιπτ γιατι οι πιθανοτητες ειναι παρα πολυ μικρες. Οχι ανυπαρκτες αλλα τωρα 1/7000 παρα ειναι λιγες θεωρει. Επισης αν εσυ το κανεις τελικα μπορεις να κανεις το μεγαλο πακετο με ακριβεια 99% οποτε η αμνιοπαρακεντηση θα ειναι εντελως αχρειαστη! Ειναι ουσιαστικα το ιδιο πραγμα απλως με το νιπτ δεν υπαρχει κινδυνος αποβολης οπως με αμνιο!

Να ρωτησω και κατι. Την καμπυλη ζαχαρου σε ποια βδομαδα την κανουμε; Εγω ειμαι 18+4 τωρα και δε μου εχει πει κατι η γιατρος μου ακομα. Πρεπει να φανει στις αιματολογικες κατι ή την κανουμε σε συγκεκριμενη βδομαδα;

On 10/10/2022 at 9:58 ΠΜ, Evoulini24 είπε:

Αχου μωρέ τι καλός ο μικρός σας!! Πόσο είναι; Εμάς δεν ξέρω αν έχει καταλάβει τι παίζει, είναι 20 μηνών ! Του λέμε βέβαια ότι μέσα στην κοιλίτσα είναι το μωράκι και γελάει! Άσε κι εγώ σκέφτομαι την καμπύλη σακχάρου με τρόμο .. δύο φορές την έκανα στην πρώτη μου εγκυμοσύνη γιατί την πρώτη φορά έκανα εμετό δεν άντεξα....

Σε ενα κεντρο στη Θεσσαλονικη ανακατευουν εκεινο που πρεπει να πιεις με χυμο πορτοκαλι και πσες δεν αντεχουν πανε εκει καο δεν εχουν κανενα προβλημα. Δες αν εχει κανενα τετοιο στη δικη σου περιοχη!

 

On 10/10/2022 at 9:58 ΠΜ, Evoulini24 είπε:

Αχου μωρέ τι καλός ο μικρός σας!! Πόσο είναι; Εμάς δεν ξέρω αν έχει καταλάβει τι παίζει, είναι 20 μηνών ! Του λέμε βέβαια ότι μέσα στην κοιλίτσα είναι το μωράκι και γελάει! Άσε κι εγώ σκέφτομαι την καμπύλη σακχάρου με τρόμο .. δύο φορές την έκανα στην πρώτη μου εγκυμοσύνη γιατί την πρώτη φορά έκανα εμετό δεν άντεξα....

Αλλο γλυκουλινι απο εκει! Μα ειναι υπεροχα αυτα τα μικρουλια! Αλλα να σε ρωτησω κατι ρε κοριτσι μου; Πώς τα καταφερνετε και εσυ και η @Leica εγκυουλες με μικρα παιδακια!; πχ αγκαλια δεν μπορειτε να τα παρετε. Οταν ανακατευεστε ολη μερα τι κανετε; Βουνο μου φαινεται!!!

 

On 10/10/2022 at 4:55 ΜΜ, marylouu είπε:

Καλησπέρα :) σήμερα πήρα την simulcium !

δν την ήξερα θα ψάξω Ίντερνετ να δω κριτικές ! 
λπν κορίτσια σήμερα μας είπε πως έχουμε Κοριτσάκι :’’’) μου έκανε εντύπωση γτ στις αρχές ήταν σίγουρη πως είχαμε αγοράκι και επίσης στην α’ επιπέδου μ είπε ο γιατρός που εκανα την αυχενικη πως μάλλον είναι αγοράκι !! 

Είχα έναν κρυφό πόθο για κορίτσι πάντα αλλά ότι και να ήταν γερο να είναι Παναγία μου ! Και η αλήθεια είναι πως με τόση ταλαιπωρία πίστευα πως έχω αγορι κ εγώ τλκ ! 
έχει τύχει σε καμία να της πουν περίπου άλλο στην αρχή και άλλο 16 εβδομάδα ;; 
Καλό απόγευμα :)

Να κ αλλο κοριτσακι στην παρεα μας! Πληθαινουμε σιγα σιγα! Σε 2 φιλες μου ετυχε αυτο! Τους ειχαν πει αγορακια και ηταν κοριτσια τελικα. Ο γιατρος τους ειπε οτι μαλλον ηταν πρησμενα τα χειλακια κατω και φαινονταν σαν τσσουτσουνι αλλα μετα ξεπρηστηκαν καο φανηκε οτι ηταν κοριτσακια!. Κι εμενα μου ειχε πει ατην αυχενικη μη βαφεις ροζ το δωματιο γιατι μεχτι τη 16η βδομαδα μπορει να αλλαξει!

 

On 12/10/2022 at 8:37 ΠΜ, geozak είπε:

Καλημέρα...πολύ στενοχωρημένη σήμερα.ο γιατρός μου ήθελε από καιρό να κάνω καμπύλη αν κ δεν έχω δείγμα ότι κάτι δεν πάει καλά ούτε κληρονομικότητα ούτε περιττά κιλά..μόνο ηλικια.ζακχαρο καλό κ γλυκοζυλιωμενη καλή.. είμαι 18w κ 6d σήμερα κ πήρα χθες την καμπύλη....οι τιμές χάλια..... περιμένω οδηγίες..... δεν αντέχω άλλο....αυτό σημαίνει άλλα 4 τρυπήματα την ημέρα για μέτρηση.... φοβάμαι πολύ 

Τι έγινε τελικά..τι σου είπε ο γιατρός διότι έχω κ εγώ θέμα 

Κοριτσακι μου δεν ειναι τιποτα το τρυπημα. Θα τα καταφερεις! Οι προλπυτεξ μας ηταν πολυ χειροτερες και δεν πονουσαν καν! Πιο ζορικη μου φαινεται η διατροφη αλλα με το που γεννησεις θα σου στειλουμε μια τουρτα να τη φας ολοκληρη να βγαλεος το αχτι σου♥️♥️♥️ 

On 12/10/2022 at 4:33 ΜΜ, Marina21 είπε:

Καλησπέρα κοριτσια μου, τι κανετε;εμεις σημερα θα παμε γιατρό. Να δουμε... Αυχενική μου είπαν αγορακι, τώρα θα είναι το ίδιο; τα έχετε ακούσει τα μωράκια σας; 

Εγω νιωθω κατι σαν μπουρμπουληθρες.  Εχει πολυ πλακα!Αραια και που βεβαια μη φανταστεις! Οι περισσοτερες φιλες μου παντως μου ελεγαν οτι μετα τον 6ο τα ενιωθαν. Ειδικα σε πρωτη εγκυμοσυνη! Οποτε οι μπουρμπουληθρες μου μπορει να ειναι και εντερο αλλα δε νομοζω γιατι ειναι κατι που δεν σζω ξανανιωσει

 

On 12/10/2022 at 6:00 ΜΜ, Tzinger είπε:

Καλησπέρα...πήγα χτες στην γιατρό για το ζάχαρο και μου εδωσε μια διατροφή και να μετράω το ζάχαρο για αρχή δύο φορές την εβδομάδα μια το πρωί νηστική και μια φορά μια ώρα μετά το φαγητό και μετα βλέπουμε.. Εννοείται πως κάθε μέρα μετράω και την πίεση.Οσον αφορά τη διατροφή κομμένη, ζάχαρη, άσπρο αλεύρι και γενικά μακαρόνια, ρύζι ολα ολικής.Εσενα τι σου είπε;

Ωχ! Υπομονη! Παντως εμενα μου εοχαν κοψει στο 1ο τριμηνο τη γλουτενη οποτε αναγκαστικα δεν ετρωγα ουτς ζαχαρη γιατι τα περοσσοστερα γλυκα εχουν γλουτενη, ουτε αλευρι εννοειται και ενιωθα πολυ καλα! Ουτε ανακατωσουρες, φουλ ενεργεια και ουτε που καταλαβαινα εγκυμοσυνη! Με το που την ξαναξεκινησα αρχισαν ολα τα συμπτωματα. Οποτε ευχομαι κ εσυ να νιωθεις καλα χωρις ολα αυτα. Στερηση βεβαια αλλα τουλαχιστον να μην εχεις και συμπρωματα να σε βασανιζουν!

Σου εκοψε και καποια φρουτα που εχουν πιο πολλη φρουκτοζη (πχ μπανανα);

21 ώρες πρίν, Tzinger είπε:

Κορίτσι μου και εγω έχω καμία βδομάδα το πολύ που κάνω διατροφή.Πειναω να πω την αλήθεια αλλα όπως λες με το τρύπημα κάπως δεν το έχω βρει ακόμη.Γενικα ακόμη δεν είμαι καλά ψυχολογικά δηλαδή βλέπω άλλες έγκυες και ειλικρινά τις χαίρομαι.Για να καταλάβεις αντί να κοιτάω να αγοράσω κανενα ρούχο για μένα χειμωνιάτικο κοιτάω πιτζάμες γιατί νιώθω ότι δεν θα βγω ποτέ από το σπίτι.Τις αντιπηκτικες γιατί τις κάνεις;

 

Για να μην πεινας πρεπει να αυξησεις την πρωτεινη που τρως, τα λαχανικα και το λαδακι. Οι υδατανθρακες που εκοψες δε συμβαλουν ιδιαιτερα στη μειωση της πεινας. Βαζε λιγο περοσσπτερο λαδι και τρωγε πιο μεγαλη ποσοτητα κρεατακι και λαχανικα♥️

  • Μου αρέσει 2
  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 892
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

18 ώρες πρίν, Leica είπε:

Κορίτσια με τον διαβήτη...από την εμπειρία μου θα σας πω ότι οι μετρήσεις με βοηθούσαν πάρα πολύ. Έκανα πολλές μέσα στη μέρα μετά από κάθε γεύμα μικρό ή μεγάλο. Είχα ανακαλύψει ότι μπορούσα να τρώω ένα μικρό παγωτό ή γλυκό μέσα στη μέρα χωρίς μεγάλες διακυμάνσεις στο ζάχαρο. Οι πατάτες το ρύζι και τα μακαρόνια ακόμα και τα ολικής έστελναν πολύ ψηλά το ζάχαρο. Όχι όμως τα γλυκά...όσο περίεργο κι αν ακούγεται. Κι εγώ πεινούσα κατά καιρούς αλλά το έριχνα στην σαλάτα κι έτρωγα και τυρί πολύ που δεν με ανέβαζε. Γενικά με το να μετράω κάθε τρεις και λίγο κατάλαβα ότι αλλά πράγματα ενοχλούν τον ένα οργανισμό κι αλλά τον άλλο. Είχα πληθώρα επιλογών και το μωράκι ήταν μία χαρά! Η διατροφολόγος μου μου έδωσε και συγχαρητήρια γιατί από ένα σημείο και μετά είχα μάθει πώς να κρατάω πολύ χαμηλά τις τιμές μου. Φαίνεται βουνό στην αρχή αλλά δεν είναι και τόσο τρομερό πιστέψτε με.

Αχ,έχεις απόλυτο δίκιο...Τα ίδια κ εγώ στην πρώτη εγκυμοσύνη...Εμένα τώρα το νηστείας είναι εντάξει, αλλά μέτρησα μια ώρα μετά το φαγητό μακαρόνια κ είχα 142.Μαλλον κάνω διαβήτη...Ποτέ σου είπε ο γιατρός να κάνεις καμπύλη;Ξέρεις αν κάνουν νωρίτερα στην δεύτερη κύηση με προηγούμενο διαβήτη;

On 12/10/2022 at 5:57 ΜΜ, Leica είπε:

Αγοράκι μου είπαν...

Νομίζω είναι λογικό να θέλουμε ένα κι ένα :)

Εγώ ναι...νομίζω...σαν μικρό σπουργίτι που με χτυπάει από μέσα αλλά δεν είμαι απόλυτα σίγουρη.

Με το καλό!!!!

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Christine. S said:

Αχ,έχεις απόλυτο δίκιο...Τα ίδια κ εγώ στην πρώτη εγκυμοσύνη...Εμένα τώρα το νηστείας είναι εντάξει, αλλά μέτρησα μια ώρα μετά το φαγητό μακαρόνια κ είχα 142.Μαλλον κάνω διαβήτη...Ποτέ σου είπε ο γιατρός να κάνεις καμπύλη;Ξέρεις αν κάνουν νωρίτερα στην δεύτερη κύηση με προηγούμενο διαβήτη;

Με το καλό!!!!

Σε ευχαριστώ Χριστίνα! Κι εσύ με το καλό να το δεχθείς!

Μου είπαν να κάνω καμπύλη αλλά τους είπα αποκλείεται. Ακόμα υποφέρω από ναυτία και τρώω ελάχιστα. Τα γλυκά είναι εκτός συζήτησής. Το νηστείας μου ήταν λίγο τσιμπημένο κι εμένα. Μου είπαν να αρχίσω μετρήσεις αλλά λέει δεν μπορούν να μου γράψουν κάτι. Γιατί όμως δεν μπορούν; οι ταινίες είναι ακριβές οπότε στο επόμενό ραντεβού θα επιμείνω να μου γράψουν τις ταινίες μέτρησης.

Γενικά είμαι κυρίως στο κρεβάτι χάλια ακόμα και δεν έχω κουράγιο για μετρήσεις. Δεν με πιέζουν κι αυτοί. Μου είπαν ότι στο επόμενό ραντεβού αν ακόμα είμαι άσχημα μπορώ να κάνω μετρήσεις επι δυο εβδομάδες τρεις φορές την μέρα. Αντί για την καμπύλη. 

Από εκεί θα καταλάβουμε αν έχω διαβήτη πάλι. Οπότε γενικά η καμπύλη στην δεύτερη κύηση γυναίκας που είχε ήδη στην πρώτη γίνεται πιο νωρίς από την 24 η εβδομάδα απλά σε εμένα λόγω τής κατάστασης μου θα το καθυστερήσουμε λίγο.

Viv37 από όσο γνωρίζω γύρω στην 24η εβδομάδα κάνουν καμπύλη εκτός εάν από την μέτρηση του ζάχαρου νηστείας σου δουν αυξημένη τιμή όπως έγινε στην πρώτη εγκυμοσύνη μου οπότε το πιάσαμε νωρίς.

Πώς τα καταφέρνω με ναυτία και νήπιο;

Αχ με μία κοπέλα να έρχεται λίγες ώρες την μέρα και με τεράστια βοήθεια από την σύντροφό μου...

Αναγκαστικά κάποιες φορές σφίγγω στομάχι και φροντίζω ή σηκώνω το νήπιό μου....δεν γίνεται κι αλλιώς..

 

Viv37 για τρισωμία 21-> 1/2063

τρισωμία 18-> 1/5184

τρισωμία 13-> 1/16222

Στο πρώτο μου παιδάκι είχα δυο φορές καλύτερές τιμές...

Πάντως είμαι επιφυλακτική για το nipt

Διότι 99% ακρίβεια σημαίνει ότι στα 100 άτομα ένα θα πάρει ψευδώς θετικό αποτέλεσμά...έχω διαβάσει πολλές τέτοιες ιστορίες και δεν είμαι σε θέση να διαχειριστώ το στρες..

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας και απο μένα!!! 

Είπα και εγώ να σας πω την αγωνία μου γιατί νιώθω ότι θα σκάσω σε λίγο και δεν ξέρω τι να σκεφτώ! Είμαι έγκυος στην 17 εβδομάδα και 1 ημέρα με εξωσωματική και προεμφυτευτικό έλεγχο, μετά απο δυο παλίνδρομες με φυσικό τρόπο στην 8η και την 6η εβδομάδα. Τώρα βέβαια, έχει γίνει και η αυχενική και όλα ήταν υπέροχα,  το ίδιο και οι εξετάσεις κλπ. Επόμενο ραντεβού στις 04/11. Τελευταία φορά είδαμε το μωρό στις 04/10. Απο συμπτώματα τίποτα! Ενώ (και λόγω των άπειρων φαρμάκων)  μέχρι το πρώτο τρίμηνο είχα τις ζαλάδες μου, τις αναγούλες μου κλπ. Πλέον όλα έχουν ηρεμήσει. Δεν νιώθω τίποτα. Λες και δεν είμαι έγκυος.  Νιώθω ότι αυτή η 4/11 είναι αιώνες μακριά. Είναι που δεν νιώθω και το μωρό ακόμα και αναρωτιέμαι κάθε μέρα, είνια καλά; Δεν είναι; Στη πρώτη εγκυμοσύνη είχε σταματήσει η καρδούλα του (δεν είχα πάρει χαμπάρι τίποτα) και ο τότε γυναικολόγος μου μου είπε οτι ήταν λόγω χρωμοσωμικών ανωμαλιών (έκανα απόξεση). Στη δεύτερη δεν μεγάλωνε σύμφωνα με την ηλικία κύησης (απέβαλα). Ε τώρα το μυαλό μου βάζει τα πάντα. Φοβάμαι που δεν νιώθω κάτι, φοβάμαι που δεν ξέρω αν είναι φυσιολογικό όλο αυτο. Συγνώμη για την αγωνία που σας μεταφέρω και το άγχος. Απλά δεν ξέρω τι να σκεφτώ! 

Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, elen_92 said:

Καλημέρα σας και απο μένα!!! 

Είπα και εγώ να σας πω την αγωνία μου γιατί νιώθω ότι θα σκάσω σε λίγο και δεν ξέρω τι να σκεφτώ! Είμαι έγκυος στην 17 εβδομάδα και 1 ημέρα με εξωσωματική και προεμφυτευτικό έλεγχο, μετά απο δυο παλίνδρομες με φυσικό τρόπο στην 8η και την 6η εβδομάδα. Τώρα βέβαια, έχει γίνει και η αυχενική και όλα ήταν υπέροχα,  το ίδιο και οι εξετάσεις κλπ. Επόμενο ραντεβού στις 04/11. Τελευταία φορά είδαμε το μωρό στις 04/10. Απο συμπτώματα τίποτα! Ενώ (και λόγω των άπειρων φαρμάκων)  μέχρι το πρώτο τρίμηνο είχα τις ζαλάδες μου, τις αναγούλες μου κλπ. Πλέον όλα έχουν ηρεμήσει. Δεν νιώθω τίποτα. Λες και δεν είμαι έγκυος.  Νιώθω ότι αυτή η 4/11 είναι αιώνες μακριά. Είναι που δεν νιώθω και το μωρό ακόμα και αναρωτιέμαι κάθε μέρα, είνια καλά; Δεν είναι; Στη πρώτη εγκυμοσύνη είχε σταματήσει η καρδούλα του (δεν είχα πάρει χαμπάρι τίποτα) και ο τότε γυναικολόγος μου μου είπε οτι ήταν λόγω χρωμοσωμικών ανωμαλιών (έκανα απόξεση). Στη δεύτερη δεν μεγάλωνε σύμφωνα με την ηλικία κύησης (απέβαλα). Ε τώρα το μυαλό μου βάζει τα πάντα. Φοβάμαι που δεν νιώθω κάτι, φοβάμαι που δεν ξέρω αν είναι φυσιολογικό όλο αυτο. Συγνώμη για την αγωνία που σας μεταφέρω και το άγχος. Απλά δεν ξέρω τι να σκεφτώ! 

Κορίτσι μου καλώς ήρθες! 

Ηρέμησε...στις εβδομάδες που είσαι η πιθανότητα μίας υγιούς εγκυμοσύνης είναι πολύ υψηλή.

Λόγω του ιστορικού σου ζήτα από τον γιατρό σου να σε δει νωρίτερα....τουλάχιστον μέχρι να ακούσεις το μωρό.

Τώρα αν θέλεις εντελώς δωρεάν πήγαινέ σε ένα νοσοκομείο που εφημέρευει πες τους ότι ανησυχείς γιατί άκουγες κάθε μέρα το μωρό κι έχει μερικές μέρες που δεν ακούς και ζήτα υπέρηχο.

Είναι λογικό το άγχος σου όλες λίγο ή πολύ το έχουμε...πόσο μάλιστα εσύ που είχες τόσο ατυχείς εμπειρίες..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

4 ώρες πρίν, elen_92 είπε:

Καλημέρα σας και απο μένα!!! 

Είπα και εγώ να σας πω την αγωνία μου γιατί νιώθω ότι θα σκάσω σε λίγο και δεν ξέρω τι να σκεφτώ! Είμαι έγκυος στην 17 εβδομάδα και 1 ημέρα με εξωσωματική και προεμφυτευτικό έλεγχο, μετά απο δυο παλίνδρομες με φυσικό τρόπο στην 8η και την 6η εβδομάδα. Τώρα βέβαια, έχει γίνει και η αυχενική και όλα ήταν υπέροχα,  το ίδιο και οι εξετάσεις κλπ. Επόμενο ραντεβού στις 04/11. Τελευταία φορά είδαμε το μωρό στις 04/10. Απο συμπτώματα τίποτα! Ενώ (και λόγω των άπειρων φαρμάκων)  μέχρι το πρώτο τρίμηνο είχα τις ζαλάδες μου, τις αναγούλες μου κλπ. Πλέον όλα έχουν ηρεμήσει. Δεν νιώθω τίποτα. Λες και δεν είμαι έγκυος.  Νιώθω ότι αυτή η 4/11 είναι αιώνες μακριά. Είναι που δεν νιώθω και το μωρό ακόμα και αναρωτιέμαι κάθε μέρα, είνια καλά; Δεν είναι; Στη πρώτη εγκυμοσύνη είχε σταματήσει η καρδούλα του (δεν είχα πάρει χαμπάρι τίποτα) και ο τότε γυναικολόγος μου μου είπε οτι ήταν λόγω χρωμοσωμικών ανωμαλιών (έκανα απόξεση). Στη δεύτερη δεν μεγάλωνε σύμφωνα με την ηλικία κύησης (απέβαλα). Ε τώρα το μυαλό μου βάζει τα πάντα. Φοβάμαι που δεν νιώθω κάτι, φοβάμαι που δεν ξέρω αν είναι φυσιολογικό όλο αυτο. Συγνώμη για την αγωνία που σας μεταφέρω και το άγχος. Απλά δεν ξέρω τι να σκεφτώ! 

Καλησπέρα!!!! Να μην σκεφτεσαι τίποτα αρνητικό. Αυτή η εγκυμοσύνη ήρθε για να μείνει και ολα πανε τελεια!!! Πίστη να έχεις και ολα γίνονται. Υπομονη και σε λίγες ημέρες θα δείτε το μωρακι σας. 

Link to comment
Share on other sites

20 ώρες πρίν, Christine. S είπε:

Αχ,έχεις απόλυτο δίκιο...Τα ίδια κ εγώ στην πρώτη εγκυμοσύνη...Εμένα τώρα το νηστείας είναι εντάξει, αλλά μέτρησα μια ώρα μετά το φαγητό μακαρόνια κ είχα 142.Μαλλον κάνω διαβήτη...Ποτέ σου είπε ο γιατρός να κάνεις καμπύλη;Ξέρεις αν κάνουν νωρίτερα στην δεύτερη κύηση με προηγούμενο διαβήτη;

Με το καλό!!!!

Ευτυχώς εγώ έχω καλή εγκυμοσύνη...δεν ανακατευομαι! Έτσι ήμουν και στο πρώτο μας παιδάκ! Τωρα όσον αφορά στις αγκαλιές με πολλή προσοχή...τον παίρνω αγκαλιά μόνο όταν κάθομαι στον καναπέ κλπ ή αν αναγκαστώ πχ για να τον βάλω στο κάθισμα...

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

23 ώρες πρίν, Christine. S είπε:

Αχ,έχεις απόλυτο δίκιο...Τα ίδια κ εγώ στην πρώτη εγκυμοσύνη...Εμένα τώρα το νηστείας είναι εντάξει, αλλά μέτρησα μια ώρα μετά το φαγητό μακαρόνια κ είχα 142.Μαλλον κάνω διαβήτη...Ποτέ σου είπε ο γιατρός να κάνεις καμπύλη;Ξέρεις αν κάνουν νωρίτερα στην δεύτερη κύηση με προηγούμενο διαβήτη;

Με το καλό!!!!

 

On 16/10/2022 at 5:52 ΜΜ, Viv37 είπε:

Αληθεια; Νομιζα οτι ηταν αποκλειστικα θεμα διατροφης! 

 

Τι γλυκο το αγορακι σου!!!! Τρελαινομαι!! Θελεις να μας πεις τι ποσοστα σου εδωσε και θελει να κανεις νιπτ;  Εμενα πχ που ηταν το ποσοστο μου 1/7000 μου ειπε δε οτο χρειαζεται να κανω νιπτ γιατι οι πιθανοτητες ειναι παρα πολυ μικρες. Οχι ανυπαρκτες αλλα τωρα 1/7000 παρα ειναι λιγες θεωρει. Επισης αν εσυ το κανεις τελικα μπορεις να κανεις το μεγαλο πακετο με ακριβεια 99% οποτε η αμνιοπαρακεντηση θα ειναι εντελως αχρειαστη! Ειναι ουσιαστικα το ιδιο πραγμα απλως με το νιπτ δεν υπαρχει κινδυνος αποβολης οπως με αμνιο!

Να ρωτησω και κατι. Την καμπυλη ζαχαρου σε ποια βδομαδα την κανουμε; Εγω ειμαι 18+4 τωρα και δε μου εχει πει κατι η γιατρος μου ακομα. Πρεπει να φανει στις αιματολογικες κατι ή την κανουμε σε συγκεκριμενη βδομαδα;

Σε ενα κεντρο στη Θεσσαλονικη ανακατευουν εκεινο που πρεπει να πιεις με χυμο πορτοκαλι και πσες δεν αντεχουν πανε εκει καο δεν εχουν κανενα προβλημα. Δες αν εχει κανενα τετοιο στη δικη σου περιοχη!

 

Αλλο γλυκουλινι απο εκει! Μα ειναι υπεροχα αυτα τα μικρουλια! Αλλα να σε ρωτησω κατι ρε κοριτσι μου; Πώς τα καταφερνετε και εσυ και η @Leica εγκυουλες με μικρα παιδακια!; πχ αγκαλια δεν μπορειτε να τα παρετε. Οταν ανακατευεστε ολη μερα τι κανετε; Βουνο μου φαινεται!!!

 

Να κ αλλο κοριτσακι στην παρεα μας! Πληθαινουμε σιγα σιγα! Σε 2 φιλες μου ετυχε αυτο! Τους ειχαν πει αγορακια και ηταν κοριτσια τελικα. Ο γιατρος τους ειπε οτι μαλλον ηταν πρησμενα τα χειλακια κατω και φαινονταν σαν τσσουτσουνι αλλα μετα ξεπρηστηκαν καο φανηκε οτι ηταν κοριτσακια!. Κι εμενα μου ειχε πει ατην αυχενικη μη βαφεις ροζ το δωματιο γιατι μεχτι τη 16η βδομαδα μπορει να αλλαξει!

 

Κοριτσακι μου δεν ειναι τιποτα το τρυπημα. Θα τα καταφερεις! Οι προλπυτεξ μας ηταν πολυ χειροτερες και δεν πονουσαν καν! Πιο ζορικη μου φαινεται η διατροφη αλλα με το που γεννησεις θα σου στειλουμε μια τουρτα να τη φας ολοκληρη να βγαλεος το αχτι σου♥️♥️♥️ 

Εγω νιωθω κατι σαν μπουρμπουληθρες.  Εχει πολυ πλακα!Αραια και που βεβαια μη φανταστεις! Οι περισσοτερες φιλες μου παντως μου ελεγαν οτι μετα τον 6ο τα ενιωθαν. Ειδικα σε πρωτη εγκυμοσυνη! Οποτε οι μπουρμπουληθρες μου μπορει να ειναι και εντερο αλλα δε νομοζω γιατι ειναι κατι που δεν σζω ξανανιωσει

 

Ωχ! Υπομονη! Παντως εμενα μου εοχαν κοψει στο 1ο τριμηνο τη γλουτενη οποτε αναγκαστικα δεν ετρωγα ουτς ζαχαρη γιατι τα περοσσοστερα γλυκα εχουν γλουτενη, ουτε αλευρι εννοειται και ενιωθα πολυ καλα! Ουτε ανακατωσουρες, φουλ ενεργεια και ουτε που καταλαβαινα εγκυμοσυνη! Με το που την ξαναξεκινησα αρχισαν ολα τα συμπτωματα. Οποτε ευχομαι κ εσυ να νιωθεις καλα χωρις ολα αυτα. Στερηση βεβαια αλλα τουλαχιστον να μην εχεις και συμπρωματα να σε βασανιζουν!

Σου εκοψε και καποια φρουτα που εχουν πιο πολλη φρουκτοζη (πχ μπανανα);

Για να μην πεινας πρεπει να αυξησεις την πρωτεινη που τρως, τα λαχανικα και το λαδακι. Οι υδατανθρακες που εκοψες δε συμβαλουν ιδιαιτερα στη μειωση της πεινας. Βαζε λιγο περοσσπτερο λαδι και τρωγε πιο μεγαλη ποσοτητα κρεατακι και λαχανικα♥️

Δν ξέρω αν απανταω εδώ σωστά αλλά δν έβρισκα πουθενά το παράθεση haha!

Ναι και εμείς ημασταν σχεδόν σίγουροι πως έχουμε αγορι και τώρα πάθαμε ένα μικρό σοκ Αλλά και χαρήκαμε ! Κ φοβάμαι μην ξανά αλλάξει :&& τι ωραια :))) εγώ έχω 4 ημέρες που έχω μια μικρή καλυτέρευση θα έλεγα βέβαια χθες το βράδυ εκανα έναν μικρό :/ μάλλον απ την κούραση και σήμερα το μεσημέρι έφαγα όπως πάντα λίγο γτ κάπως μου έρχεται το πολυ .. μετά γλυκα όμως στρώνουν όλα ένα πράγμα κ δν είναι καλό !

οσον αφορά που είδα ρώτησες πιο πάνω για καμπύλη ζαχαρου εμένα η δίκη μου γιατρός με είχε βάλει να κάνω στις αρχές μια και ξανά εκανα τώρα κοντά όταν μπηκα στο 2ο τρίμηνο και λογικά θα κάνουμε και πιο μετά .. έχω ακούσει αλλες κάνουν μόνο μια ! Μάλλον κάθε γιατρός το κάνει αλλιώς ..και εσυ κοριτσάκι δλδ Ε :))) είσαι καθόλου καλύτερα ;;

9 ώρες πρίν, elen_92 είπε:

Καλημέρα σας και απο μένα!!! 

Είπα και εγώ να σας πω την αγωνία μου γιατί νιώθω ότι θα σκάσω σε λίγο και δεν ξέρω τι να σκεφτώ! Είμαι έγκυος στην 17 εβδομάδα και 1 ημέρα με εξωσωματική και προεμφυτευτικό έλεγχο, μετά απο δυο παλίνδρομες με φυσικό τρόπο στην 8η και την 6η εβδομάδα. Τώρα βέβαια, έχει γίνει και η αυχενική και όλα ήταν υπέροχα,  το ίδιο και οι εξετάσεις κλπ. Επόμενο ραντεβού στις 04/11. Τελευταία φορά είδαμε το μωρό στις 04/10. Απο συμπτώματα τίποτα! Ενώ (και λόγω των άπειρων φαρμάκων)  μέχρι το πρώτο τρίμηνο είχα τις ζαλάδες μου, τις αναγούλες μου κλπ. Πλέον όλα έχουν ηρεμήσει. Δεν νιώθω τίποτα. Λες και δεν είμαι έγκυος.  Νιώθω ότι αυτή η 4/11 είναι αιώνες μακριά. Είναι που δεν νιώθω και το μωρό ακόμα και αναρωτιέμαι κάθε μέρα, είνια καλά; Δεν είναι; Στη πρώτη εγκυμοσύνη είχε σταματήσει η καρδούλα του (δεν είχα πάρει χαμπάρι τίποτα) και ο τότε γυναικολόγος μου μου είπε οτι ήταν λόγω χρωμοσωμικών ανωμαλιών (έκανα απόξεση). Στη δεύτερη δεν μεγάλωνε σύμφωνα με την ηλικία κύησης (απέβαλα). Ε τώρα το μυαλό μου βάζει τα πάντα. Φοβάμαι που δεν νιώθω κάτι, φοβάμαι που δεν ξέρω αν είναι φυσιολογικό όλο αυτο. Συγνώμη για την αγωνία που σας μεταφέρω και το άγχος. Απλά δεν ξέρω τι να σκεφτώ! 

Καλησπέρα :) σε καταλαβαίνω και είναι λογικό να έχεις τις ανησυχίες σου ! Είμαι σίγουρη πως αν το εκφράσεις στον γιατρό σου θα σε δεχτεί και πιο νωρίς απλά να το ακούσεις μόνο .αλλιώς μπορείς να πας και στο νοσοκομείο νομίζω :)) όλα τέλεια θα είναι ! Δν σημαίνει ότι επειδή δν το ακούς κάτι συμβαίνει ..και εγώ 17η εβδομάδα είμαι κ δν το έχω ακούσει ακόμα όμως όλα είναι εντάξει ! Αν έχεις κοριτσάκι μου έχουν πει πως αργεί λίγο να το ακούσεις το κοριτσάκι ειδικά αν είναι το πρώτο μας !

σου εύχομαι με το καλό το παιδάκι σου και όλα να πάνε κατ ευχήν :))) 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Γενικά το πρώτο ειδικά παιδί αργείς πολύ να το ακούσεις. Εγώ τον μικρό μου τον άκουσα 22η εβδομάδα....

Τώρα νομίζω ότι κάτι ακούω αλλά δεν παίρνω και όρκο.

Επίσης αυτό με τα συμπτώματα κορίτσια είναι μύθος. Έχω διαβάσει πολλές ιστορίες που παρά την ατυχή εξέλιξή εξακολουθούσαν....

Κι εγώ στο πρώτο είχα αγωνία γιατί είχα μία αποβολή πριν και ζήταγα πιο συχνά υπέρηχο...ο γιατρός το δεχόταν με κατανόηση...

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

On 17/10/2022 at 9:57 ΠΜ, elen_92 είπε:

Καλημέρα σας και απο μένα!!! 

Είπα και εγώ να σας πω την αγωνία μου γιατί νιώθω ότι θα σκάσω σε λίγο και δεν ξέρω τι να σκεφτώ! Είμαι έγκυος στην 17 εβδομάδα και 1 ημέρα με εξωσωματική και προεμφυτευτικό έλεγχο, μετά απο δυο παλίνδρομες με φυσικό τρόπο στην 8η και την 6η εβδομάδα. Τώρα βέβαια, έχει γίνει και η αυχενική και όλα ήταν υπέροχα,  το ίδιο και οι εξετάσεις κλπ. Επόμενο ραντεβού στις 04/11. Τελευταία φορά είδαμε το μωρό στις 04/10. Απο συμπτώματα τίποτα! Ενώ (και λόγω των άπειρων φαρμάκων)  μέχρι το πρώτο τρίμηνο είχα τις ζαλάδες μου, τις αναγούλες μου κλπ. Πλέον όλα έχουν ηρεμήσει. Δεν νιώθω τίποτα. Λες και δεν είμαι έγκυος.  Νιώθω ότι αυτή η 4/11 είναι αιώνες μακριά. Είναι που δεν νιώθω και το μωρό ακόμα και αναρωτιέμαι κάθε μέρα, είνια καλά; Δεν είναι; Στη πρώτη εγκυμοσύνη είχε σταματήσει η καρδούλα του (δεν είχα πάρει χαμπάρι τίποτα) και ο τότε γυναικολόγος μου μου είπε οτι ήταν λόγω χρωμοσωμικών ανωμαλιών (έκανα απόξεση). Στη δεύτερη δεν μεγάλωνε σύμφωνα με την ηλικία κύησης (απέβαλα). Ε τώρα το μυαλό μου βάζει τα πάντα. Φοβάμαι που δεν νιώθω κάτι, φοβάμαι που δεν ξέρω αν είναι φυσιολογικό όλο αυτο. Συγνώμη για την αγωνία που σας μεταφέρω και το άγχος. Απλά δεν ξέρω τι να σκεφτώ! 

Καλώς ήρθες κορίτσι μου...Εγώ θα σου ευχηθώ μια τελειομηνη εγκυμοσύνη γιατί το άγχος είναι όντως ένας παράγοντας που δεν λειτουργεί υπέρ μας..Μπορεί να μην είχα προηγούμενες εμπειρίες αλλά η αιμορραγία με έκανε να δω πως μάλλον τα πράγματα δεν είναι πάντα ρόδινα.Εω ζήτησα από τη γιατρό να με βλέπει πιο συχνά γιατί αγχώνομαι.Οσο είχα αναγουλες και εμετούς έλεγα στον εαυτό μου πάμε καλά αφού έχεις συμπτώματα.Οσο περνάει ο καιρός και μου φεύγουν ανησυχώ αλλά θα συμφωνήσω με μια κοπέλα που σου είπε αυτό το μωράκι ήρθε για να μείνει.Πρεπει να αρχίσουμε να το ζούμε όλο αυτό (βάζω και εμένα μέσα).Έχω να γελάσω πολύ καιρό μια η αιμορραγία,μια η πιεση,μια το ζάχαρο,μια το σκυλάκι μου που πέθανε όλα αυτά με έκαναν χάλια.Σου εύχομαι τα καλύτερα 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


22 ώρες πρίν, Leica είπε:

Κορίτσι μου καλώς ήρθες! 

Ηρέμησε...στις εβδομάδες που είσαι η πιθανότητα μίας υγιούς εγκυμοσύνης είναι πολύ υψηλή.

Λόγω του ιστορικού σου ζήτα από τον γιατρό σου να σε δει νωρίτερα....τουλάχιστον μέχρι να ακούσεις το μωρό.

Τώρα αν θέλεις εντελώς δωρεάν πήγαινέ σε ένα νοσοκομείο που εφημέρευει πες τους ότι ανησυχείς γιατί άκουγες κάθε μέρα το μωρό κι έχει μερικές μέρες που δεν ακούς και ζήτα υπέρηχο.

Είναι λογικό το άγχος σου όλες λίγο ή πολύ το έχουμε...πόσο μάλιστα εσύ που είχες τόσο ατυχείς εμπειρίες..

 Καλημέραα κορίτσι μου! Έχεις τόσο δίκιο, να σου πω την αλήθεια χθες επειδή δεν άντεξα, πήρα τηλ. την γυναικολόγο μου απλά για να της πω την φοβία μου και με καθησύχασε πλήρως και μου είπε να πάω και σήμερα απλά για να ακούσουμε καρδούλα και να φύγω. Δεν μπορείς να φανταστείς πόσο πολύ με ξε άγχωσε η ιδέα ότι σήμερα θα πάμε. Εύχομαι να πάνε όλα καλά. 

1 ώρα πρίν, Tzinger είπε:

Καλώς ήρθες κορίτσι μου...Εγώ θα σου ευχηθώ μια τελειομηνη εγκυμοσύνη γιατί το άγχος είναι όντως ένας παράγοντας που δεν λειτουργεί υπέρ μας..Μπορεί να μην είχα προηγούμενες εμπειρίες αλλά η αιμορραγία με έκανε να δω πως μάλλον τα πράγματα δεν είναι πάντα ρόδινα.Εω ζήτησα από τη γιατρό να με βλέπει πιο συχνά γιατί αγχώνομαι.Οσο είχα αναγουλες και εμετούς έλεγα στον εαυτό μου πάμε καλά αφού έχεις συμπτώματα.Οσο περνάει ο καιρός και μου φεύγουν ανησυχώ αλλά θα συμφωνήσω με μια κοπέλα που σου είπε αυτό το μωράκι ήρθε για να μείνει.Πρεπει να αρχίσουμε να το ζούμε όλο αυτό (βάζω και εμένα μέσα).Έχω να γελάσω πολύ καιρό μια η αιμορραγία,μια η πιεση,μια το ζάχαρο,μια το σκυλάκι μου που πέθανε όλα αυτά με έκαναν χάλια.Σου εύχομαι τα καλύτερα 

Έχεις απόλυτο δίκιο και πραγματικά καταλαβαίνω απόλυτα το συναίσθημα του να υπάρχει πάντα σχεδόν κάτι που σε κρατάει σε αγωνία και δεν σε αφήνει να το χαρείς.  Εγώ δεν θυμάμαι μέρα απο τότε που έμαθα ότι ειμαι έγκυος που το "απόλαυσα" χωρίς να επακολουθήσει μια αρνητική σκέψη. Πρέπει κάπως να γίνει μηχανικά. Να απωθούμε όσο γίνεται το άγχος και τις σκέψεις αλλά κάτι τέτοιες στιγμές το θεωρώ πολύ δύσκολο. Σ ' ευχαριστώ πάρα πολύ για την στήριξη και εύχομαι πραγματικά σε όλες μας να πάνε όλα καλά! 

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, elen_92 είπε:

 Καλημέραα κορίτσι μου! Έχεις τόσο δίκιο, να σου πω την αλήθεια χθες επειδή δεν άντεξα, πήρα τηλ. την γυναικολόγο μου απλά για να της πω την φοβία μου και με καθησύχασε πλήρως και μου είπε να πάω και σήμερα απλά για να ακούσουμε καρδούλα και να φύγω. Δεν μπορείς να φανταστείς πόσο πολύ με ξε άγχωσε η ιδέα ότι σήμερα θα πάμε. Εύχομαι να πάνε όλα καλά. 

Έχεις απόλυτο δίκιο και πραγματικά καταλαβαίνω απόλυτα το συναίσθημα του να υπάρχει πάντα σχεδόν κάτι που σε κρατάει σε αγωνία και δεν σε αφήνει να το χαρείς.  Εγώ δεν θυμάμαι μέρα απο τότε που έμαθα ότι ειμαι έγκυος που το "απόλαυσα" χωρίς να επακολουθήσει μια αρνητική σκέψη. Πρέπει κάπως να γίνει μηχανικά. Να απωθούμε όσο γίνεται το άγχος και τις σκέψεις αλλά κάτι τέτοιες στιγμές το θεωρώ πολύ δύσκολο. Σ ' ευχαριστώ πάρα πολύ για την στήριξη και εύχομαι πραγματικά σε όλες μας να πάνε όλα καλά! 

Μέρα με τη μέρα λέω στον εαυτό μου σήμερα να κάνουμε ένα βήμα παραπάνω από χτες είτε κυριολεκτικά είτε μεταφορικά.Θα σου πω ένα περιστατικό είχα να βγω στο μπαλκόνι του σπιτιού μου πάνω από ενάμιση μήνα όταν βγήκα και εκατσα για λίγο είδα τους δικούς μου ανθρώπους να χαμογελάνε γιατί έκανα κάτι διαφορετικό βγήκα από τη φωλιά μου.Πιστεψε στο μωράκι σου και όλα θα πάνε καλά...

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

On 16/10/2022 at 8:42 ΜΜ, Leica είπε:

Σε ευχαριστώ Χριστίνα! Κι εσύ με το καλό να το δεχθείς!

Μου είπαν να κάνω καμπύλη αλλά τους είπα αποκλείεται. Ακόμα υποφέρω από ναυτία και τρώω ελάχιστα. Τα γλυκά είναι εκτός συζήτησής. Το νηστείας μου ήταν λίγο τσιμπημένο κι εμένα. Μου είπαν να αρχίσω μετρήσεις αλλά λέει δεν μπορούν να μου γράψουν κάτι. Γιατί όμως δεν μπορούν; οι ταινίες είναι ακριβές οπότε στο επόμενό ραντεβού θα επιμείνω να μου γράψουν τις ταινίες μέτρησης.

Γενικά είμαι κυρίως στο κρεβάτι χάλια ακόμα και δεν έχω κουράγιο για μετρήσεις. Δεν με πιέζουν κι αυτοί. Μου είπαν ότι στο επόμενό ραντεβού αν ακόμα είμαι άσχημα μπορώ να κάνω μετρήσεις επι δυο εβδομάδες τρεις φορές την μέρα. Αντί για την καμπύλη. 

Από εκεί θα καταλάβουμε αν έχω διαβήτη πάλι. Οπότε γενικά η καμπύλη στην δεύτερη κύηση γυναίκας που είχε ήδη στην πρώτη γίνεται πιο νωρίς από την 24 η εβδομάδα απλά σε εμένα λόγω τής κατάστασης μου θα το καθυστερήσουμε λίγο.

Viv37 από όσο γνωρίζω γύρω στην 24η εβδομάδα κάνουν καμπύλη εκτός εάν από την μέτρηση του ζάχαρου νηστείας σου δουν αυξημένη τιμή όπως έγινε στην πρώτη εγκυμοσύνη μου οπότε το πιάσαμε νωρίς.

Πώς τα καταφέρνω με ναυτία και νήπιο;

Αχ με μία κοπέλα να έρχεται λίγες ώρες την μέρα και με τεράστια βοήθεια από την σύντροφό μου...

Αναγκαστικά κάποιες φορές σφίγγω στομάχι και φροντίζω ή σηκώνω το νήπιό μου....δεν γίνεται κι αλλιώς..

 

Viv37 για τρισωμία 21-> 1/2063

τρισωμία 18-> 1/5184

τρισωμία 13-> 1/16222

Στο πρώτο μου παιδάκι είχα δυο φορές καλύτερές τιμές...

Πάντως είμαι επιφυλακτική για το nipt

Διότι 99% ακρίβεια σημαίνει ότι στα 100 άτομα ένα θα πάρει ψευδώς θετικό αποτέλεσμά...έχω διαβάσει πολλές τέτοιες ιστορίες και δεν είμαι σε θέση να διαχειριστώ το στρες..

Αχ,ρε κορίτσι, υπομονή...Τι να πω με τη ναυτία...Εγώ είμαι καλύτερα αλλά δεν μου έχει φύγει κ τελείως,υπάρχουν μέρες που με ενοχλεί αρκετά....Σήμερα,μίλησα με τον γιατρό κ του είπα ότι έχω βρει δύο μετρήσεις τσιμπημενες( 142) κ ότι το νηστείας είναι εντάξει πάντα κ πως άλλες μετρήσεις μετά το φαγητό είναι οκ,κ μου είπε ότι δεν χρειάζεται να κάνω καμπύλη ακόμα,απλά να περιορίσω λίγο τους υδατάνθρακες κ να μετριέμαι μια στο τόσο κ ξαναμιλαμε.....Σήμερα,έκανα δοκιμή με burger k στο πρώτο δάχτυλο βγήκε 152 κ στο άλλο 137...Άντε βγάλε ακρη...Μάλλον δε θα ξαναφαω burger...Όσο για τις μετρήσεις στα συνδρομα κ εγώ δύο χρόνια πριν είχα τελείως διαφορετικά νουμερα κ πολύ καλύτερα...Παίζει η ηλικία ρόλο μάλλον...

20 ώρες πρίν, marylouu είπε:

 

Δν ξέρω αν απανταω εδώ σωστά αλλά δν έβρισκα πουθενά το παράθεση haha!

Ναι και εμείς ημασταν σχεδόν σίγουροι πως έχουμε αγορι και τώρα πάθαμε ένα μικρό σοκ Αλλά και χαρήκαμε ! Κ φοβάμαι μην ξανά αλλάξει :&& τι ωραια :))) εγώ έχω 4 ημέρες που έχω μια μικρή καλυτέρευση θα έλεγα βέβαια χθες το βράδυ εκανα έναν μικρό :/ μάλλον απ την κούραση και σήμερα το μεσημέρι έφαγα όπως πάντα λίγο γτ κάπως μου έρχεται το πολυ .. μετά γλυκα όμως στρώνουν όλα ένα πράγμα κ δν είναι καλό !

οσον αφορά που είδα ρώτησες πιο πάνω για καμπύλη ζαχαρου εμένα η δίκη μου γιατρός με είχε βάλει να κάνω στις αρχές μια και ξανά εκανα τώρα κοντά όταν μπηκα στο 2ο τρίμηνο και λογικά θα κάνουμε και πιο μετά .. έχω ακούσει αλλες κάνουν μόνο μια ! Μάλλον κάθε γιατρός το κάνει αλλιώς ..και εσυ κοριτσάκι δλδ Ε :))) είσαι καθόλου καλύτερα ;;

Καλησπέρα :) σε καταλαβαίνω και είναι λογικό να έχεις τις ανησυχίες σου ! Είμαι σίγουρη πως αν το εκφράσεις στον γιατρό σου θα σε δεχτεί και πιο νωρίς απλά να το ακούσεις μόνο .αλλιώς μπορείς να πας και στο νοσοκομείο νομίζω :)) όλα τέλεια θα είναι ! Δν σημαίνει ότι επειδή δν το ακούς κάτι συμβαίνει ..και εγώ 17η εβδομάδα είμαι κ δν το έχω ακούσει ακόμα όμως όλα είναι εντάξει ! Αν έχεις κοριτσάκι μου έχουν πει πως αργεί λίγο να το ακούσεις το κοριτσάκι ειδικά αν είναι το πρώτο μας !

σου εύχομαι με το καλό το παιδάκι σου και όλα να πάνε κατ ευχήν :))) 

Καλά έχεις κάνει ήδη δύο καμπύλες ζαχάρου;;;;;Το πρώτο παιδάκι περιμένεις ή το δεύτερο(σορυ,δεν θυμάμαι) κ σε βάζει τόσες καμπύλες;Εμένα παρότι είχαζάχαρο στην πρώτη μου είπε όχι ακόμα καμπύλη.....

5 ώρες πρίν, Tzinger είπε:

Καλώς ήρθες κορίτσι μου...Εγώ θα σου ευχηθώ μια τελειομηνη εγκυμοσύνη γιατί το άγχος είναι όντως ένας παράγοντας που δεν λειτουργεί υπέρ μας..Μπορεί να μην είχα προηγούμενες εμπειρίες αλλά η αιμορραγία με έκανε να δω πως μάλλον τα πράγματα δεν είναι πάντα ρόδινα.Εω ζήτησα από τη γιατρό να με βλέπει πιο συχνά γιατί αγχώνομαι.Οσο είχα αναγουλες και εμετούς έλεγα στον εαυτό μου πάμε καλά αφού έχεις συμπτώματα.Οσο περνάει ο καιρός και μου φεύγουν ανησυχώ αλλά θα συμφωνήσω με μια κοπέλα που σου είπε αυτό το μωράκι ήρθε για να μείνει.Πρεπει να αρχίσουμε να το ζούμε όλο αυτό (βάζω και εμένα μέσα).Έχω να γελάσω πολύ καιρό μια η αιμορραγία,μια η πιεση,μια το ζάχαρο,μια το σκυλάκι μου που πέθανε όλα αυτά με έκαναν χάλια.Σου εύχομαι τα καλύτερα 

Αχ, υπομονη...Η καθεμία περνάει τα δικά της...Κ εμένα μου έτυχαν αρκετά από την αρχή της εγκυμοσύνης όχι σοβαρά (ουρολοίμωξη,ομφαλιτιδα στο τσακ την πρόλαβα, δόντι, κολικός νεφρού με άμμο που ποτέ δεν ειχα,ένα θέμα με τα κολπικά υγρά κ τις καλλιέργειες...άστα..)αλλά.οσο να ναι χαλάνε τη διάθεση...θα πάρεις άλλο σκυλάκι ή δεν θέλεις;

 

3 ώρες πρίν, elen_92 είπε:

 Καλημέραα κορίτσι μου! Έχεις τόσο δίκιο, να σου πω την αλήθεια χθες επειδή δεν άντεξα, πήρα τηλ. την γυναικολόγο μου απλά για να της πω την φοβία μου και με καθησύχασε πλήρως και μου είπε να πάω και σήμερα απλά για να ακούσουμε καρδούλα και να φύγω. Δεν μπορείς να φανταστείς πόσο πολύ με ξε άγχωσε η ιδέα ότι σήμερα θα πάμε. Εύχομαι να πάνε όλα καλά. 

Έχεις απόλυτο δίκιο και πραγματικά καταλαβαίνω απόλυτα το συναίσθημα του να υπάρχει πάντα σχεδόν κάτι που σε κρατάει σε αγωνία και δεν σε αφήνει να το χαρείς.  Εγώ δεν θυμάμαι μέρα απο τότε που έμαθα ότι ειμαι έγκυος που το "απόλαυσα" χωρίς να επακολουθήσει μια αρνητική σκέψη. Πρέπει κάπως να γίνει μηχανικά. Να απωθούμε όσο γίνεται το άγχος και τις σκέψεις αλλά κάτι τέτοιες στιγμές το θεωρώ πολύ δύσκολο. Σ ' ευχαριστώ πάρα πολύ για την στήριξη και εύχομαι πραγματικά σε όλες μας να πάνε όλα καλά! 

Έχεις απόλυτο δίκιο για το άγχος....Κ εγώ έτσι ξεκίνησα με αρνητικές σκέψεις που η μία διαδεχόταν την άλλη βασικά ακόμα τη διαδέχεται...Να πάνε όλα καλά σε όλες !!!

 

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πρίν, Christine. S είπε:

Αχ,ρε κορίτσι, υπομονή...Τι να πω με τη ναυτία...Εγώ είμαι καλύτερα αλλά δεν μου έχει φύγει κ τελείως,υπάρχουν μέρες που με ενοχλεί αρκετά....Σήμερα,μίλησα με τον γιατρό κ του είπα ότι έχω βρει δύο μετρήσεις τσιμπημενες( 142) κ ότι το νηστείας είναι εντάξει πάντα κ πως άλλες μετρήσεις μετά το φαγητό είναι οκ,κ μου είπε ότι δεν χρειάζεται να κάνω καμπύλη ακόμα,απλά να περιορίσω λίγο τους υδατάνθρακες κ να μετριέμαι μια στο τόσο κ ξαναμιλαμε.....Σήμερα,έκανα δοκιμή με burger k στο πρώτο δάχτυλο βγήκε 152 κ στο άλλο 137...Άντε βγάλε ακρη...Μάλλον δε θα ξαναφαω burger...Όσο για τις μετρήσεις στα συνδρομα κ εγώ δύο χρόνια πριν είχα τελείως διαφορετικά νουμερα κ πολύ καλύτερα...Παίζει η ηλικία ρόλο μάλλον...

Καλά έχεις κάνει ήδη δύο καμπύλες ζαχάρου;;;;;Το πρώτο παιδάκι περιμένεις ή το δεύτερο(σορυ,δεν θυμάμαι) κ σε βάζει τόσες καμπύλες;Εμένα παρότι είχαζάχαρο στην πρώτη μου είπε όχι ακόμα καμπύλη.....

Αχ, υπομονη...Η καθεμία περνάει τα δικά της...Κ εμένα μου έτυχαν αρκετά από την αρχή της εγκυμοσύνης όχι σοβαρά (ουρολοίμωξη,ομφαλιτιδα στο τσακ την πρόλαβα, δόντι, κολικός νεφρού με άμμο που ποτέ δεν ειχα,ένα θέμα με τα κολπικά υγρά κ τις καλλιέργειες...άστα..)αλλά.οσο να ναι χαλάνε τη διάθεση...θα πάρεις άλλο σκυλάκι ή δεν θέλεις;

 

Έχεις απόλυτο δίκιο για το άγχος....Κ εγώ έτσι ξεκίνησα με αρνητικές σκέψεις που η μία διαδεχόταν την άλλη βασικά ακόμα τη διαδέχεται...Να πάνε όλα καλά σε όλες !!!

 

Ναιιι εκανα μια στην αρχή σχεδόν και εκανα και μια τώρα που μπηκα δεύτερο τρίμηνο ! Και μου είπε μάλιστα αυτός που πήγα και την εκανα ότι πολλές κάνουν και 3 και 4.. τι να πω ! Εμένα μ είχε βγει στο όριο για να έχω ..δν είχα δλδ Αλλά ήμουν στο όριο :/ πρώτο παιδάκι ..

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

13 hours ago, elen_92 said:

 Καλημέραα κορίτσι μου! Έχεις τόσο δίκιο, να σου πω την αλήθεια χθες επειδή δεν άντεξα, πήρα τηλ. την γυναικολόγο μου απλά για να της πω την φοβία μου και με καθησύχασε πλήρως και μου είπε να πάω και σήμερα απλά για να ακούσουμε καρδούλα και να φύγω. Δεν μπορείς να φανταστείς πόσο πολύ με ξε άγχωσε η ιδέα ότι σήμερα θα πάμε. Εύχομαι να πάνε όλα καλά. 

Έχεις απόλυτο δίκιο και πραγματικά καταλαβαίνω απόλυτα το συναίσθημα του να υπάρχει πάντα σχεδόν κάτι που σε κρατάει σε αγωνία και δεν σε αφήνει να το χαρείς.  Εγώ δεν θυμάμαι μέρα απο τότε που έμαθα ότι ειμαι έγκυος που το "απόλαυσα" χωρίς να επακολουθήσει μια αρνητική σκέψη. Πρέπει κάπως να γίνει μηχανικά. Να απωθούμε όσο γίνεται το άγχος και τις σκέψεις αλλά κάτι τέτοιες στιγμές το θεωρώ πολύ δύσκολο. Σ ' ευχαριστώ πάρα πολύ για την στήριξη και εύχομαι πραγματικά σε όλες μας να πάνε όλα καλά! 

Μπράβο! Χαίρομαι τόσο που φρόντισες τον εαυτό σου....έχω κι εγώ άγχος γενικά σαν χαρακτήρας...αλλά νομίζω όσες κάνουμε εξωσωματική είμαστε πιο προσγειωμένές όσον αφορά τα δεκάδες πράγματα που μπορεί να πάνε στραβά σε μία εγκυμοσύνη. Κι αυτό γιατί έχουμε συνήθως κάποια αποβολή ή βιοχημική στο ιστορικό μας...Στο πρώτο μου παιδί είχα την ψευδαίσθηση ότι θα περάσει κάποτε το άγχος. Στην αρχή έλεγα άντε να φύγω από το πρώτο τρίμηνο. Μετά έλεγα άντε να πιάσω 24 εβδομάδες που είναι βιώσιμο δυνητικά το έμβρυο εκτός σου. Μετά έλεγα μεταξύ σοβαρού κι αστείου στον γιατρό μου άντε να το βγάλουμε λίγο πιο νωρίς μην μείνει παραπάνω και πάει κάτι στραβά...μετά έλεγα άντε να γεννήσω να είναι ανεξάρτητο από εμένα. Όταν γέννησα πήγαινα συνέχεια να δω αν αναπνέει.... μετα έλεγα άντε να γίνει λίγο παιδάκι όχι εύθραυστο μωρό...άστα να πανε δηλαδή. Πλέον έχω αποδεχθεί ότι από την στιγμή που γίνεσαι γονιός ποτέ δεν ησυχάζεις. Από την στιγμή τής σύλληψής του. Δεν είσαι ποτέ ο ίδιος. Πλέον το έχω αποδεχθεί... και ξέρω ότι αν είναι να πάει καλά θα πάει και το αντίστροφο. Γενικά εμείς απλά να περιμένουμε με ελπίδα μπορούμε και να είμαστε όσο πιο προσεκτικοί γίνεται...

 

9 hours ago, Christine. S said:

Αχ,ρε κορίτσι, υπομονή...Τι να πω με τη ναυτία...Εγώ είμαι καλύτερα αλλά δεν μου έχει φύγει κ τελείως,υπάρχουν μέρες που με ενοχλεί αρκετά....Σήμερα,μίλησα με τον γιατρό κ του είπα ότι έχω βρει δύο μετρήσεις τσιμπημενες( 142) κ ότι το νηστείας είναι εντάξει πάντα κ πως άλλες μετρήσεις μετά το φαγητό είναι οκ,κ μου είπε ότι δεν χρειάζεται να κάνω καμπύλη ακόμα,απλά να περιορίσω λίγο τους υδατάνθρακες κ να μετριέμαι μια στο τόσο κ ξαναμιλαμε.....Σήμερα,έκανα δοκιμή με burger k στο πρώτο δάχτυλο βγήκε 152 κ στο άλλο 137...Άντε βγάλε ακρη...Μάλλον δε θα ξαναφαω burger...Όσο για τις μετρήσεις στα συνδρομα κ εγώ δύο χρόνια πριν είχα τελείως διαφορετικά νουμερα κ πολύ καλύτερα...Παίζει η ηλικία ρόλο μάλλον...

Καλά έχεις κάνει ήδη δύο καμπύλες ζαχάρου;;;;;Το πρώτο παιδάκι περιμένεις ή το δεύτερο(σορυ,δεν θυμάμαι) κ σε βάζει τόσες καμπύλες;Εμένα παρότι είχαζάχαρο στην πρώτη μου είπε όχι ακόμα καμπύλη.....

Αχ, υπομονη...Η καθεμία περνάει τα δικά της...Κ εμένα μου έτυχαν αρκετά από την αρχή της εγκυμοσύνης όχι σοβαρά (ουρολοίμωξη,ομφαλιτιδα στο τσακ την πρόλαβα, δόντι, κολικός νεφρού με άμμο που ποτέ δεν ειχα,ένα θέμα με τα κολπικά υγρά κ τις καλλιέργειες...άστα..)αλλά.οσο να ναι χαλάνε τη διάθεση...θα πάρεις άλλο σκυλάκι ή δεν θέλεις;

 

Έχεις απόλυτο δίκιο για το άγχος....Κ εγώ έτσι ξεκίνησα με αρνητικές σκέψεις που η μία διαδεχόταν την άλλη βασικά ακόμα τη διαδέχεται...Να πάνε όλα καλά σε όλες !!!

 

Κι εγώ είμαι με τις μέρες μου...κάποιες είναι καλύτερες από τις άλλες...

Κι εμένα μου έβγαιναν αλλιώτικες οι μετρήσεις είτε στο άλλο δάχτυλο είτε στο αμέσως επόμενό λεπτό. Πάντως όταν κάτι περνούσε το όριο...το περνούσε όπως και να έχει.

Ένα κόλπο που ίσως δουλέψει και για εσένα: φάε το μισό burger και σαλάτα. Μετά από δυο ώρες φάε το άλλο μισό και σαλάτα. Κανε και μέτρηση να δεις πώς θα πάει..

Εύχομαι κορίτσι μου να μην σου τύχουν άλλα περίεργα από εδώ και στο εξής....σε καμία μας...

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...