Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 1 hour ago, Eflenew είπε:

      Χριστος Ανεστη! Και εγώ λαχανιαζω πολύ εύκολα. Εγώ έχω επαναληπτική χοριακης την Τετάρτη...αν πάνε όλα καλά λογικά θα μου πούνε να κλείσω για τον πρώτο υπέρηχο.

      Δυστυχώς δε γνωρίζω καθόλου πόσο ρίσκο είναι. Οι κοπέλες που έχουν προχωρημένη εγκυμοσύνη ή έχουν ήδη παιδάκι μπορούν να βοηθήσουν...Έχεις αποφασίσει να φύγεις ε? 

      Πως είσαι?? Ελπίζω να μην ξαναειχες το ίδιο...

      μια στο τόσο με πιάνει! δεν είναι συχνό! ήμουν ανάμεσα στην πίεση και το σάκχαρο! εσυ,;

Μανούλες Μαρτίου 2023!!!


Recommended Posts

15 ώρες πρίν, Leica είπε:

Έλα κορίτσι μου! Μπορεί να είναι απλά θέμα ορμονών...αλλάζει συχνά εκεί κάτω η περιοχή στην εγκυμοσύνη. Κανε όμως ένα τηλέφωνο στον γιατρό σου....

Προσωπικά θα με ανησυχούσε πιο πολύ αν είχα πόνους ή συσπάσεις οπότε όλα θα είναι οκ.

WomansPower

Σε ευχαριστώ για την συμπαράσταση!

Ευτυχώς έχει χιούμορ και αν δεν είναι σε φάση υπέρκοπωσης όπως ήταν συχνά μέχρι τα μισά της εγκυμοσύνης μου, παίρνει ένα τάχα επικριτικό ύφος σαν να λέει πάλι μέσα στην ευγένεια είσαι! Η απομακρύνεται φροντίζοντας να μου πετάξει ένα ωραίο δεν σε ξέρω ....χα χα

 

Πάντως όσο ήμουν στο κρεβάτι με ναυτία σαν πρόβατο ήμουν...τώρα μου βγαίνουν τα νεύρα που βελτιώθηκα!

Λογικά θα νιώθει αμήχανα ο δόλιος και προσπαθεί να σε νουθετήσει! 

Σου απάντησα πιο πάνω αλλά για κάποιο λόγο δεν έβγαλε το quote.. :)

Εντάξει είναι πιο κουλ εσένα...ίσως επειδή σε έβλεπε και χάλια να ταλαιπωρείσαι...λέει ας είναι καλά, να έχει ενέργεια και ας είναι αγενής με τον κόσμο :-P

 

1 ώρα πρίν, Μαρία.Μ είπε:

Κορίτσια καλησπέρα μόλις τελείωσα και εγώ με την β επιπέδου. Όλα είναι πολύ καλά, 530 γραμμάρια το βάρος του. Τελικά μου είπαν αγόρι... Πλέον δεν ξέρω πως να νοιώσω ειλικρινά, με έπιασε άγχος μήπως κάτι δεν πάει καλά γιατί σκέφτομαι πως είναι δυνατόν ακριβώς μια βδομάδα πριν να μην είχε δει κάτι ο γιατρός μου;;; Πίστευα θα με ηρεμήσει αυτή η εξέταση αλλά νιώθω πολύ περίεργα. Ίσως φταίει και η κούραση από την δουλειά, τι να πω;

Συγχαρητήρια και σε εσένα για τον μπέμπη...κάτι τέτοια διαβάζω και λέω ευτυχώς δεν το μάθαμε το φύλο..εχεχε.. σημασία έχει το νινι είναι γερό, έχει τέλειο βάρος..τώρα όπως φαίνεται θα κατουράει όρθιο όπως σου είχαν πει και στην αρχή! Εγώ λέω να βασιστείς στον εμβρυολογο...αυτός έχει τρισδιάστατο υπερηχο..τα βλέπει καλύτερα... Είσαι κουρασμένη τώρα.. αύριο θα την έχεις ήδη συνηθίσει ξανά την ιδέα του μπέμπη!

  • Χαχα 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 892
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

17 minutes ago, WomensPower said:

Εντάξει είναι πιο κουλ εσένα...ίσως επειδή σε έβλεπε και χάλια να ταλαιπωρείσαι...λέει ας είναι καλά, να έχει ενέργεια και ας είναι αγενής με τον κόσμο :-P

 

Κοίτα όταν είναι κουρασμένη είναι έτοιμη να με σφάξει χωρίς λόγο....οπότε κι εγώ μαζευόμουν γιατί καταλάβαινα ότι έχουν πάθει τα νεύρα της με το να προσέχει το νήπιο και εμένα 24/7 ειδικά τον Αύγουστο που ήταν υποτίθεται ο μήνας που κάνουμε διακοπές και μαζεύουμε δυνάμεις για την νέα χρονιά....

 

Τώρα που χαλάρωσαμε έχουμε την πολυτέλεια του χιούμορ ;)

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 13 λεπτά , Leica είπε:

Κοίτα όταν είναι κουρασμένη είναι έτοιμη να με σφάξει χωρίς λόγο....οπότε κι εγώ μαζευόμουν γιατί καταλάβαινα ότι έχουν πάθει τα νεύρα της με το να προσέχει το νήπιο και εμένα 24/7 ειδικά τον Αύγουστο που ήταν υποτίθεται ο μήνας που κάνουμε διακοπές και μαζεύουμε δυνάμεις για την νέα χρονιά....

 

Τώρα που χαλάρωσαμε έχουμε την πολυτέλεια του χιούμορ ;)

Καλά εσύ απ' ότι θυμάμαι είχες περάσει δύσκολα με τους εμετούς...θυμάμαι στις αρχές έγραφες πήγαινες σε νοσοκομείο κιόλας....οπότε λίγο χιούμορ σας χρειάζεται τώρα που πέρασαν τα δύσκολα..

Link to comment
Share on other sites

13 minutes ago, WomensPower said:

Καλά εσύ απ' ότι θυμάμαι είχες περάσει δύσκολα με τους εμετούς...θυμάμαι στις αρχές έγραφες πήγαινες σε νοσοκομείο κιόλας....οπότε λίγο χιούμορ σας χρειάζεται τώρα που πέρασαν τα δύσκολα..

Ναι κορίτσι μου....μην σου πω και ψυχοθεραπεία....4 φορές για ορό δεν είναι λίγο. Ακόμα κ τώρα έχω ναυτία αλλά καμία σχέση λειτουργώ...

 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

On 14/11/2022 at 1:01 ΜΜ, Μαρακι27 είπε:

Και εμένα γιατί μου είπε ότι στον 7ο ίσως ανέβει και αν ? Και με αγχωσε..σε έβαλε να ξεκουραστείς κιόλας?

Μου ειπε οχι ορθοστασια. Αλλα περπατημα λιγο να κανω. Βεβαια εγω φοβομουν γιατι ηταν και ο τραχηλοα μικρος οποτε δεν εκανα σχεδον τιποτα. Παντως δε θορυβηθηκε καθολου η γιατρος. Ειπε το παρακοκουθουμε και ολα καλα. Αν μεινει εκει θα πας με καισαρικη προγραμματισμενη αλλα αν δεν κανεος εντονες γυμναστικες και δεν κουραζεσαι με ορθοστασια θα εισαι οκ. Εσενα τι σου ειπε ο γιατρος;

 

On 14/11/2022 at 7:14 ΜΜ, Christina31 είπε:

Γειά σας κορίτσια ελπίζω να είστε καλά! Χαίρομαι για τα καλά σας αποτελέσματα και ανυπομονώ και εγω για τις 29/11.

Κορίτσια επειδή αγχωθηκα λιγάκι ίσως χωρίς λόγω αλλά θέλω να ρωτήσω αν και ντρέπομαι λιγάκι. Επειδή όπως έχω ξανά πει είχα θέμα με τον τράχηλο και με το παραμικρό το μυαλό μου πάει στο κακό. Αν κάποια περνει κολπικά ουτροτζεσταν ήθελα να ρωτήσω. Καθημερινά όταν βάζω τα 2 χάπια γενικά είναι σκληρή η είσοδος άσχετα με υγρά κτλ ενώ τώρα που πηγα να το βάλω μου φάνηκε πολύ μαλακη αν το περιγράφω σωστά. Έχετε εμπειρία; φοβάμαι μην ανοίξει μην μαλακωσει ο τράχηλος που λένε και το πρώτο πράγμα που μου πάει στο μυαλό είναι αυτό.Κατι άλλο δεν έχω πχ συσπάσεις πόνους σήμερα.

Εγω προσωπικη εμπειρια δεν εχω απο τα ουτρο αλλα απο φιλες που επαιρναν ξερω οτι μαζευεται λιγο μεσα στον κολπο αυτο και ισως γι αυτο μαλακωσε και το νιωθεις ετσι. Μια μου ειχε πει δηλαδη οτι χρειαστηκε να κανει σεξ 3-4 φορες για να ξεμπουκωσει και να φυγει οτι ειχε μεινει μεσα. Οποτε νομιζω οτι ειναι φυσιολογικο

 

23 ώρες πρίν, WomensPower είπε:

Συγχαρητήρια για την β'επιπεδου... Ένα μεγάλο βάρος έφυγε... πρωτίστως το νινί είναι καλά..αλλά κ πλέον θα μπορείς να κάνεις αυτά που θες και σε κάνουν να νιώθεις καλύτερα!!!

Εγώ νιώθω φτερουγίσματα...σαν μπουρμπουλιθρες... Αλλά ο άντρας μου δεν καταλαβαίνει.. Καμία φορά το βράδυ θα νιώσω κάτι σαν μπουνιά αλλα κρατάει τόσο λίγο...είναι τοσο ξαφνικό και δεν προλαβαίνει να βάλει το χέρι του στην κοιλίτσα μου.. βέβαια αυτό που κάποια βραδιά νιώθω τις μπουρμπουληθρες συνέχεια και κάποια βραδιά πολύ λίγο με τρομάζει... 

Σχετικά με τη φίλη σου ίσως παίζει και αυτό που λες.  Αλλά από την άλλη κολλητή λες...γιατί να θέλει να ταλαιπωρηθείς με χειρουργείο και ράμματα? Εγώ ξέρω δύο κοπέλες πολύ αδύνατες κ στενές ...κ η μία έκανε δύο γέννες φυσιολογικά 3.500 κιλά ..κ η άλλη ένα μωρό 4 κιλά φυσιολογικά...που δεν πίστευες ότι από κει κάτω θα βγει μωρό...ρωτά και τη γνώμη του άλλου γιατρού... Πάντως δεν θέλω να είμαι απόλυτη αυτό που έχω παρατηρησει από γνωστούς και φίλους..οσες πάνε σε νοσοκομείο και (ξέρω και δύο περιπτώσεις που πήγανε σ αυτό που εφημερεύει με τυχαίο γιατρό λόγω οικονομικών και άλλες δύο σε νοσοκομείο με το γιατρό τους) γεννάνε φυσιολογικά...Ενώ σε κλινική έχω την αίσθηση ότι έχουν το μαχαίρι πιο εύκολο..

Εγώ ήμουν έτσι στο πρώτο τρίμηνο... Και το χειρότερο το έκανα και σε φίλους συγγενείς...και επειδή κανείς δεν ήξερε ότι είμαι έγκυος εκτός από την αδερφή μου όλοι με παρεξηγούσαν...κ η αδερφή μου μου έλεγε ότι είμαι πολύ κάφρος και να χαλαρώσω λίγο... Ευτυχώς τώρα μου έφυγε κατα πολύ! Και εσύ καλά του ειπες του κυρίου...για να χαλαρώσετε πήγατε...όχι να φύγετε με πονοκέφαλο! Η σύντροφός σου ενοχλείται με τέτοιες συμπεριφορές? Ή σου δίνει ελαφρυντικά?  Εμένα ο δικός μου γινόταν Τούρκος και με άγριοκοιτούσε :-P

 

Αληθεια πολυ ενθαρρυντικο αυτο! Εκεινες που ηξεραν οτι ειναι στενες; Τους το ειπε ο γιατρος; Εγω πχ δεν ειμαι στενη απο εξωτερικα. Αλλα αρχιζω να σκεφτομαι οτι θα ειναι χειροτερα τα ραμματα που θα χρειαστουν κατω που ετσι κ αλλιως θα χρειαστουν και οτι με την καισαρικη θα ξεμπερδεψω σε μιση ωριτσα και δε θα ταλαιπωρηθει το μωρο ενω φυσιολογικα θα παρει ωρες κτλ. Δεν ξερω. Ισχυει αυτο που λες παντως για τα νοσοκομεια και τις κλινικες. 

 

1 ώρα πρίν, Μαρία.Μ είπε:

Κορίτσια καλησπέρα μόλις τελείωσα και εγώ με την β επιπέδου. Όλα είναι πολύ καλά, 530 γραμμάρια το βάρος του. Τελικά μου είπαν αγόρι... Πλέον δεν ξέρω πως να νοιώσω ειλικρινά, με έπιασε άγχος μήπως κάτι δεν πάει καλά γιατί σκέφτομαι πως είναι δυνατόν ακριβώς μια βδομάδα πριν να μην είχε δει κάτι ο γιατρός μου;;; Πίστευα θα με ηρεμήσει αυτή η εξέταση αλλά νιώθω πολύ περίεργα. Ίσως φταίει και η κούραση από την δουλειά, τι να πω;

Εμενα μου ειχε πει οτι μπορει πολλες φορες εμφανιζεται αργα το τσουτσουνι. Δεν ειναι κακο. Κι εγω ειχα κανει υπερηχο λιγο πριν τη β και η γιατρος μου ειχε πει οτι ηθελε να με δει μονο για να δει αν εξακολουθει να ειναι κοριτσι ή αν εγινε αγορι. Εντελως φυσιολογικο

 Μην αγχωνεσαι γι αυτο.Σου ειπε κατι αλλο ο γιατρος και σε αγχωσε; Δεν ειπε οτι ολα ειναι καλα; Αν ναι τοτε σιγουρα φταιει η κουραση σου. ♥️

Φατσουλα ειδες;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 29 λεπτά , Viv37 είπε:

Μου ειπε οχι ορθοστασια. Αλλα περπατημα λιγο να κανω. Βεβαια εγω φοβομουν γιατι ηταν και ο τραχηλοα μικρος οποτε δεν εκανα σχεδον τιποτα. Παντως δε θορυβηθηκε καθολου η γιατρος. Ειπε το παρακοκουθουμε και ολα καλα. Αν μεινει εκει θα πας με καισαρικη προγραμματισμενη αλλα αν δεν κανεος εντονες γυμναστικες και δεν κουραζεσαι με ορθοστασια θα εισαι οκ. Εσενα τι σου ειπε ο γιατρος;

 

Εγω προσωπικη εμπειρια δεν εχω απο τα ουτρο αλλα απο φιλες που επαιρναν ξερω οτι μαζευεται λιγο μεσα στον κολπο αυτο και ισως γι αυτο μαλακωσε και το νιωθεις ετσι. Μια μου ειχε πει δηλαδη οτι χρειαστηκε να κανει σεξ 3-4 φορες για να ξεμπουκωσει και να φυγει οτι ειχε μεινει μεσα. Οποτε νομιζω οτι ειναι φυσιολογικο

 

Αληθεια πολυ ενθαρρυντικο αυτο! Εκεινες που ηξεραν οτι ειναι στενες; Τους το ειπε ο γιατρος; Εγω πχ δεν ειμαι στενη απο εξωτερικα. Αλλα αρχιζω να σκεφτομαι οτι θα ειναι χειροτερα τα ραμματα που θα χρειαστουν κατω που ετσι κ αλλιως θα χρειαστουν και οτι με την καισαρικη θα ξεμπερδεψω σε μιση ωριτσα και δε θα ταλαιπωρηθει το μωρο ενω φυσιολογικα θα παρει ωρες κτλ. Δεν ξερω. Ισχυει αυτο που λες παντως για τα νοσοκομεια και τις κλινικες. 

 

Εμενα μου ειχε πει οτι μπορει πολλες φορες εμφανιζεται αργα το τσουτσουνι. Δεν ειναι κακο. Κι εγω ειχα κανει υπερηχο λιγο πριν τη β και η γιατρος μου ειχε πει οτι ηθελε να με δει μονο για να δει αν εξακολουθει να ειναι κοριτσι ή αν εγινε αγορι. Εντελως φυσιολογικο

 Μην αγχωνεσαι γι αυτο.Σου ειπε κατι αλλο ο γιατρος και σε αγχωσε; Δεν ειπε οτι ολα ειναι καλα; Αν ναι τοτε σιγουρα φταιει η κουραση σου. ♥️

Φατσουλα ειδες;

Εξωτερικά σίγουρα στενές ..τώρα δεν θυμάμαι αν τους το είχε πει κ ο γιατρός....πάντως η μία στην πρώτη γέννα είχε σκιστεί παραπάνω ενώ στη δεύτερη γέννα καθόλου... Παρόλαυτα ενώ είχε σκιστεί κ είχε ταλαιπωρηθεί με τον καθετήρα στην πρώτη γέννα...ήθελε τη δεύτερη ξανά με φυσιολογικό... Η κουμπάρα μου επίσης δύο φυσιολογικές και η τρίτη ήταν καισαρική...μου λέει καμία σχέση ο πόνος...αν ήταν πρώτη εγκυμοσύνη η καισαρική θα σκεφτόμουν για δεύτερο... Επίσης η καισαρική είναι χειρουργείο... σίγουρα ρουτίνας..αλλά για ποιο λόγο να μην προσπαθήσουμε να το αποφύγουμε? Η αδερφή μου με δύο καισαρικές που είναι ανθεκτική στον πόνο μου λέει ότι μου εύχεται φυσιολογικά... Σκέφτομαι πριν χρόνια που γεννούσαν φυσιολογικά χωρίς καν  επισκληριδιο δεν σκιζοντουσαν? Πώς το άντεχαν? Και τώρα εμείς με τόσες ανέσεις και επισκληριδιο και παυσιπονες κλπ .. 

Παρολα αυτά με τον έναν ή τον άλλο τρόπο εύχομαι σε όλες μας γερά μωράκια...και κάθε πόνος θα ξεχαστεί...θέλω να πιστεύω :-)

 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

On 13/11/2022 at 11:13 ΜΜ, Maria X. είπε:

@Viv37 αύριο μπαινω στην 25η βδομάδα, είμαι πιο μπροστά από τις περισσότερες, εχω Πητ 6/3. Μάλλον για αυτό νιώθει και ο άντρας μου κινήσεις! Μη φανταστείς...καθεται υπομονετικά με το πάνω στην κοιλιά  και νιώθει 1-2 από τις 5-6 που μπορεί να κάνει το μωρό..χαχα! Υπομονή όλες θα το νιώθετε όλο και περισσότερο! 

Είμαι και εγω 20+5 και ακόμα δν έχω νιώσει κάτι έτσι έντονο να πω .. έχω καταλάβει κάτι μικρούλια όταν τρώω μήλο :) ή όταν γελάω δυνατά αλλά κατά τα αλλα κάθομαι ξαπλωτη με τα χεράκια στην κοιλιά και συγκεντρωνομαι αλλα τπτ πολύ συγκεκριμένο ..μεγαλωνει η κοιλιτσα και κάθε φορά που πάω είναι όλα Καλα αλλα ώρες ώρες ανησυχώ ..μπερδεύομαι και με το έντερο ; Δν ξέρω πραγματικά ..εσείς πως το νιώθετε έως τώρα ; Καλό βράδυ :))

Link to comment
Share on other sites

20 minutes ago, WomensPower said:

Εξωτερικά σίγουρα στενές ..τώρα δεν θυμάμαι αν τους το είχε πει κ ο γιατρός....πάντως η μία στην πρώτη γέννα είχε σκιστεί παραπάνω ενώ στη δεύτερη γέννα καθόλου... Παρόλαυτα ενώ είχε σκιστεί κ είχε ταλαιπωρηθεί με τον καθετήρα στην πρώτη γέννα...ήθελε τη δεύτερη ξανά με φυσιολογικό... Η κουμπάρα μου επίσης δύο φυσιολογικές και η τρίτη ήταν καισαρική...μου λέει καμία σχέση ο πόνος...αν ήταν πρώτη εγκυμοσύνη η καισαρική θα σκεφτόμουν για δεύτερο... Επίσης η καισαρική είναι χειρουργείο... σίγουρα ρουτίνας..αλλά για ποιο λόγο να μην προσπαθήσουμε να το αποφύγουμε? Η αδερφή μου με δύο καισαρικές που είναι ανθεκτική στον πόνο μου λέει ότι μου εύχεται φυσιολογικά... Σκέφτομαι πριν χρόνια που γεννούσαν φυσιολογικά χωρίς καν  επισκληριδιο δεν σκιζοντουσαν? Πώς το άντεχαν? Και τώρα εμείς με τόσες ανέσεις και επισκληριδιο και παυσιπονες κλπ .. 

Παρολα αυτά με τον έναν ή τον άλλο τρόπο εύχομαι σε όλες μας γερά μωράκια...και κάθε πόνος θα ξεχαστεί...θέλω να πιστεύω :-)

 

Κορίτσια η καισαρική για μερικές οδηγεί σε εύκολη ανάρρωσή για άλλες σε πόνο που αργεί να φύγει...

Βέβαια στον φυσικό όντως είναι πολύ πιθανό να σκιστείς από κάτω κι εγώ ταλαιπωρήθηκα με αυτό που μου έκανε τομη ο γιατρός κι έπαθα μόλυνση οπότε ήθελε αντιβίωση... τις πρώτες 15 ήμερες ήμουν περίεργα....ήθελα και μαξιλάρι κουλούρα για να κάθομαι. 

Και τα δυο έχουν τα συν κ τα πλην της. Εμένα ο πρώτος τοκετός μου φάνηκε κάτι εύκολο με την επίσκληρήδιο. Το ωραίο ήταν ότι μετά έφαγα ότι ήθελα έπαιρνα το βρέφος αγκαλιά περπατούσα...νομίζω αν έχω την εγχείρηση δεν θα μπορώ να θηλασω και να δεθω το ίδιο εύκολα με το μωρό.

 

Οπότε για εμένα φυσικό και πάλι φυσικό...

2 hours ago, Μαρία.Μ said:

Κορίτσια καλησπέρα μόλις τελείωσα και εγώ με την β επιπέδου. Όλα είναι πολύ καλά, 530 γραμμάρια το βάρος του. Τελικά μου είπαν αγόρι... Πλέον δεν ξέρω πως να νοιώσω ειλικρινά, με έπιασε άγχος μήπως κάτι δεν πάει καλά γιατί σκέφτομαι πως είναι δυνατόν ακριβώς μια βδομάδα πριν να μην είχε δει κάτι ο γιατρός μου;;; Πίστευα θα με ηρεμήσει αυτή η εξέταση αλλά νιώθω πολύ περίεργα. Ίσως φταίει και η κούραση από την δουλειά, τι να πω;

Σε έχουν λίγο ταλαιπωρήσει με το φύλο του μωρού......αγόρι στην αρχή κορίτσι μετά αγόρι τώρα....είναι πολύ ψυχοφθόρο όλο αυτό....δώσε χρόνο στον εαυτό σου.

Μην βάζεις με το μυαλό σου ακραία σενάρια. Γίνονται συνέχεια λάθη με το φύλο. Είναι πολύ συνηθισμένο...

Αλλά σίγουρα κι εγώ αν μου έλεγαν ότι το παιδί στο οποίο τόσο καιρό μιλάω κι έχω δώσει και όνομα είναι άλλο φύλο θα είχα πάθει ένα σοκ.

Στο τελος θα το κρατήσεις αγκαλιά και θα το ερωτευτείς όπως κι αν έχει :)

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Μαρία.Μ είπε:

Κορίτσια καλησπέρα μόλις τελείωσα και εγώ με την β επιπέδου. Όλα είναι πολύ καλά, 530 γραμμάρια το βάρος του. Τελικά μου είπαν αγόρι... Πλέον δεν ξέρω πως να νοιώσω ειλικρινά, με έπιασε άγχος μήπως κάτι δεν πάει καλά γιατί σκέφτομαι πως είναι δυνατόν ακριβώς μια βδομάδα πριν να μην είχε δει κάτι ο γιατρός μου;;; Πίστευα θα με ηρεμήσει αυτή η εξέταση αλλά νιώθω πολύ περίεργα. Ίσως φταίει και η κούραση από την δουλειά, τι να πω;

Καλησπέρα :) γιατί αγχωθηκες ; Με το θέμα φίλο;

κ εγώ έχω ενα άγχος στην α επιπέδου μου είχαν πει μάλλον αγορι αυτολεξεί ..ήμουν 12η εβδομάδα ..

υστερα 16 η γιατρός μου είπε κορίτσι ! Και παίρνοντας πι εβδομάδες ακόμα κορίτσι μου λέει και είμαι 20+5.. τώρα στις 24 έχω την β επιπέδου λες δλδ να αλλάξει;;;

αλλα είναι γλυκό άγχος γιατί ότι και να είναι Καλα να είναι όλα Παναγίτσα μου !

σου εύχομαι όλα να είναι τέλεια μέχρι το τέλος :))) 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Viv37 είπε:

Μου ειπε οχι ορθοστασια. Αλλα περπατημα λιγο να κανω. Βεβαια εγω φοβομουν γιατι ηταν και ο τραχηλοα μικρος οποτε δεν εκανα σχεδον τιποτα. Παντως δε θορυβηθηκε καθολου η γιατρος. Ειπε το παρακοκουθουμε και ολα καλα. Αν μεινει εκει θα πας με καισαρικη προγραμματισμενη αλλα αν δεν κανεος εντονες γυμναστικες και δεν κουραζεσαι με ορθοστασια θα εισαι οκ. Εσενα τι σου ειπε ο γιατρος;

 

Εγω προσωπικη εμπειρια δεν εχω απο τα ουτρο αλλα απο φιλες που επαιρναν ξερω οτι μαζευεται λιγο μεσα στον κολπο αυτο και ισως γι αυτο μαλακωσε και το νιωθεις ετσι. Μια μου ειχε πει δηλαδη οτι χρειαστηκε να κανει σεξ 3-4 φορες για να ξεμπουκωσει και να φυγει οτι ειχε μεινει μεσα. Οποτε νομιζω οτι ειναι φυσιολογικο

 

Αληθεια πολυ ενθαρρυντικο αυτο! Εκεινες που ηξεραν οτι ειναι στενες; Τους το ειπε ο γιατρος; Εγω πχ δεν ειμαι στενη απο εξωτερικα. Αλλα αρχιζω να σκεφτομαι οτι θα ειναι χειροτερα τα ραμματα που θα χρειαστουν κατω που ετσι κ αλλιως θα χρειαστουν και οτι με την καισαρικη θα ξεμπερδεψω σε μιση ωριτσα και δε θα ταλαιπωρηθει το μωρο ενω φυσιολογικα θα παρει ωρες κτλ. Δεν ξερω. Ισχυει αυτο που λες παντως για τα νοσοκομεια και τις κλινικες. 

 

Εμενα μου ειχε πει οτι μπορει πολλες φορες εμφανιζεται αργα το τσουτσουνι. Δεν ειναι κακο. Κι εγω ειχα κανει υπερηχο λιγο πριν τη β και η γιατρος μου ειχε πει οτι ηθελε να με δει μονο για να δει αν εξακολουθει να ειναι κοριτσι ή αν εγινε αγορι. Εντελως φυσιολογικο

 Μην αγχωνεσαι γι αυτο.Σου ειπε κατι αλλο ο γιατρος και σε αγχωσε; Δεν ειπε οτι ολα ειναι καλα; Αν ναι τοτε σιγουρα φταιει η κουραση σου. ♥️

Φατσουλα ειδες;

@Viv37 εμένα το είδε ότι είναι επιπωματικος και μου είπε μέσα σπίτι ξεκούραση. Όχι ξαπλωμένη εντελώς αλλά πολύ χαλαρά όλα και καθόλου βάρος και ορθοστασία! Και φαγητό όχι κάτι τρελό κατάλαβες, για δουλειές ούτε λόγος! Και έξω να μην βγω να περπατήσω καθόλου για να μην κουραστω! Ήταν και εμένα αισιόδοξος αλλά με προβληματίζει που μου είπε θα ανέβει πολύ μετά ενώ άλλες περιπτώσεις όπως και εσύ καλή ώρα μου λένε ότι σε ένα μήνα το πολύ ανέβηκε .

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


7 ώρες πρίν, WomensPower είπε:

Συχαρητήρια και σε εσένα για τον μπέμπη...κάτι τέτοια διαβάζω και λέω ευτυχώς δεν το μάθαμε το φύλο..εχεχε.. σημασία έχει το νινι είναι γερό, έχει τέλειο βάρος..τώρα όπως φαίνεται θα κατουράει όρθιο όπως σου είχαν πει και στην αρχή! Εγώ λέω να βασιστείς στον εμβρυολογο...αυτός έχει τρισδιάστατο υπερηχο..τα βλέπει καλύτερα... Είσαι κουρασμένη τώρα.. αύριο θα την έχεις ήδη συνηθίσει ξανά την ιδέα του μπέμπη!:-P

Σε ευχαριστώ! Ναι έτσι λέω δεν θα πάρω σοβαρά τον γιατρό μου θα βασιστώ στον εμβρυολογο. Έχω κουραστεί η αλήθεια είναι στην δουλειά γιατί συνέχεια αρρωσταίνουν άτομα και δεν βγαίνει η δουλειά.

7 ώρες πρίν, Viv37 είπε:

Εμενα μου ειχε πει οτι μπορει πολλες φορες εμφανιζεται αργα το τσουτσουνι. Δεν ειναι κακο. Κι εγω ειχα κανει υπερηχο λιγο πριν τη β και η γιατρος μου ειχε πει οτι ηθελε να με δει μονο για να δει αν εξακολουθει να ειναι κοριτσι ή αν εγινε αγορι. Εντελως φυσιολογικο

 Μην αγχωνεσαι γι αυτο.Σου ειπε κατι αλλο ο γιατρος και σε αγχωσε; Δεν ειπε οτι ολα ειναι καλα; Αν ναι τοτε σιγουρα φταιει η κουραση σου. ♥️

Φατσουλα ειδες;

Όλα τα άλλα τα βρήκε φυσιολογικά, ο μπέμπης δεν γυρνούσε κ ήμουν εκεί 2 ώρες σχεδόν, πήγαινα βόλτες έτρωγα γλυκά... Στο τέλος γύρισε λίγο στο πλάι, είχε μονίμως τα χέρια στο πρόσωπο μόνο το στόμα του είδαμε. Εμένα μου βρήκε ένα ινομυωμα μικρό που προς το παρόν δεν ενοχλεί σε κάτι. 

7 ώρες πρίν, Leica είπε:

Σε έχουν λίγο ταλαιπωρήσει με το φύλο του μωρού......αγόρι στην αρχή κορίτσι μετά αγόρι τώρα....είναι πολύ ψυχοφθόρο όλο αυτό....δώσε χρόνο στον εαυτό σου.

Μην βάζεις με το μυαλό σου ακραία σενάρια. Γίνονται συνέχεια λάθη με το φύλο. Είναι πολύ συνηθισμένο...

Αλλά σίγουρα κι εγώ αν μου έλεγαν ότι το παιδί στο οποίο τόσο καιρό μιλάω κι έχω δώσει και όνομα είναι άλλο φύλο θα είχα πάθει ένα σοκ.

Στο τελος θα το κρατήσεις αγκαλιά και θα το ερωτευτείς όπως κι αν έχει :)

Αυτό προσπαθώ να σκέφτομαι κ εγώ,ότι γίνονται λάθη συνέχεια... Ίσως φταίει που έγινε και ένας ντόρος ανάμεσα στους παππούδες (τραγικό) και είχα στεναχωρηθεί. Όλα αυτά έγιναν χωρίς λόγο. Ανυπομονώ πραγματικά, νοιώθω ότι δεν περνάνε οι μέρες να έρθει ο Μάρτιος 

6 ώρες πρίν, marylouu είπε:

Καλησπέρα :) γιατί αγχωθηκες ; Με το θέμα φίλο;

κ εγώ έχω ενα άγχος στην α επιπέδου μου είχαν πει μάλλον αγορι αυτολεξεί ..ήμουν 12η εβδομάδα ..

υστερα 16 η γιατρός μου είπε κορίτσι ! Και παίρνοντας πι εβδομάδες ακόμα κορίτσι μου λέει και είμαι 20+5.. τώρα στις 24 έχω την β επιπέδου λες δλδ να αλλάξει;;;

αλλα είναι γλυκό άγχος γιατί ότι και να είναι Καλα να είναι όλα Παναγίτσα μου !

σου εύχομαι όλα να είναι τέλεια μέχρι το τέλος :))) 

Όχι σίγουρα δεν με νοιάζει το φύλο. εφ όσον είναι όλα καλά.. καταλήγω στο ότι ήμουν πολύ πιεσμένη από διάφορες καταστάσεις, και κάπως απογοητεύτηκα και από τον γιατρό μου γιατί άντε πες το φύλο τον μπέρδεψε, δεν είδε ούτε το ινομυωμα;;; Τέλος πάντων τέλος καλό όλα καλά! Όχι μην το σκέφτεσαι αφού το είδε μια δυο φορές ότι είναι κορίτσι δεν θα στο αλλάξουν! Σε ευχαριστώ πάρα πολύ!! Περιμένουμε και τα δικά σου νέα!

7 ώρες πρίν, marylouu είπε:

Είμαι και εγω 20+5 και ακόμα δν έχω νιώσει κάτι έτσι έντονο να πω .. έχω καταλάβει κάτι μικρούλια όταν τρώω μήλο :) ή όταν γελάω δυνατά αλλά κατά τα αλλα κάθομαι ξαπλωτη με τα χεράκια στην κοιλιά και συγκεντρωνομαι αλλα τπτ πολύ συγκεκριμένο ..μεγαλωνει η κοιλιτσα και κάθε φορά που πάω είναι όλα Καλα αλλα ώρες ώρες ανησυχώ ..μπερδεύομαι και με το έντερο ; Δν ξέρω πραγματικά ..εσείς πως το νιώθετε έως τώρα ; Καλό βράδυ :))

Εγώ σήμερα είμαι 22+6 και το νιώθω πολύ ξεκάθαρα και έντονα σκέψου φαίνεται καί στην κοιλιά μου που κλώτσησε.. όμως θυμάμαι όταν ήμουν στις εβδομάδες σου ήταν πολύ αραιά και ήπια τα χτυπήματα. Μην αγχώνεσαι είναι θέμα ημερών κυριολεκτικά! 

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites

Αχ πόσο σε καταλαβαίνω σε αυτό με την δουλειά .. και εγώ με εμετούς να είμαι σε άθλια κατάσταση και γύρω γύρω να παθαίνουν μια κοβιντ μια γαστρεντερίτιδα μια ίωση στη δουλειά και να πιέζομαι χειρότερα ..

τωρα που είμαι καλύτερα με το θέμα εμετών κάνω αραιά μόνο θα σταματήσω γιατί αρχίζει εορταστικό και δν νομίζω να το παλέψω κάθε μέρα σπαστό συν Κυριακές ..σκέψου το αν έχεις την δυνατότητα να σταματήσεις κ εσυ να ξεκουραστείς και λίγο .Εμένα μου φαίνεται τρελό που θα σταματήσω γτ μια ζωη δουλεύω και τώρα νιώθω πως δν θα περνάει η μέρα αλλά όλοι γύρω μου μου λένε γιατί δν έχεις σταματήσει ήδη και λέω μήπως πρέπει ..μήπως μας αξίζει να ηρεμήσουμε και λίγο .. μωρό έχουμε στην κοιλιτσα ..

σ ευχαριστώ για την απάντηση σου πάντως ! Να είσαι Καλα :)

2 ώρες πρίν, Μαρία.Μ είπε:

Σε ευχαριστώ! Ναι έτσι λέω δεν θα πάρω σοβαρά τον γιατρό μου θα βασιστώ στον εμβρυολογο. Έχω κουραστεί η αλήθεια είναι στην δουλειά γιατί συνέχεια αρρωσταίνουν άτομα και δεν βγαίνει η δουλειά.

Όλα τα άλλα τα βρήκε φυσιολογικά, ο μπέμπης δεν γυρνούσε κ ήμουν εκεί 2 ώρες σχεδόν, πήγαινα βόλτες έτρωγα γλυκά... Στο τέλος γύρισε λίγο στο πλάι, είχε μονίμως τα χέρια στο πρόσωπο μόνο το στόμα του είδαμε. Εμένα μου βρήκε ένα ινομυωμα μικρό που προς το παρόν δεν ενοχλεί σε κάτι. 

Αυτό προσπαθώ να σκέφτομαι κ εγώ,ότι γίνονται λάθη συνέχεια... Ίσως φταίει που έγινε και ένας ντόρος ανάμεσα στους παππούδες (τραγικό) και είχα στεναχωρηθεί. Όλα αυτά έγιναν χωρίς λόγο. Ανυπομονώ πραγματικά, νοιώθω ότι δεν περνάνε οι μέρες να έρθει ο Μάρτιος 

Όχι σίγουρα δεν με νοιάζει το φύλο. εφ όσον είναι όλα καλά.. καταλήγω στο ότι ήμουν πολύ πιεσμένη από διάφορες καταστάσεις, και κάπως απογοητεύτηκα και από τον γιατρό μου γιατί άντε πες το φύλο τον μπέρδεψε, δεν είδε ούτε το ινομυωμα;;; Τέλος πάντων τέλος καλό όλα καλά! Όχι μην το σκέφτεσαι αφού το είδε μια δυο φορές ότι είναι κορίτσι δεν θα στο αλλάξουν! Σε ευχαριστώ πάρα πολύ!! Περιμένουμε και τα δικά σου νέα!

Εγώ σήμερα είμαι 22+6 και το νιώθω πολύ ξεκάθαρα και έντονα σκέψου φαίνεται καί στην κοιλιά μου που κλώτσησε.. όμως θυμάμαι όταν ήμουν στις εβδομάδες σου ήταν πολύ αραιά και ήπια τα χτυπήματα. Μην αγχώνεσαι είναι θέμα ημερών κυριολεκτικά! 

Αχ άντε να δούμε την επόμενη εβδομάδα :)

Link to comment
Share on other sites

Μαρία Μ. μην δίνεις σημασία στους παππούδες και τους αφήνεις να σε στενάχωρουν. Πόσο μου την δίνουν αυτά. Εμάς ευτυχώς δεν τολμάνε να πούνε πολλά πολλά και έχουμε ήσυχο το κεφάλι μας....πάντως να ρωτήσεις τον γιατρό σου ότι χρειάζεται για να νιώθεις ασφαλής και ότι είσαι σε καλά χέρια.

 

Link to comment
Share on other sites

Αχ βρε κορίτσι μου τι πράγμα είναι αυτό με το φύλο έλεος...με έχει πιάσει κι εμένα άγχος μη μου το αλλάξουν στη Β επιπέδου! Από την αυχενική διαφάνεια μου λένε κοριτσάκι, λέτε να πεταχτεί κανένα τσουτσουνι τώρα; Όλη μέρα λέμε η μπουμπού και η μπουμπού! Γερά να είναι εννοείται αλλά δεν ξέρεις τι να πιστέψεις ρε παιδί μου αν στο αλλάζουν συνέχεια...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...