Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 4 λεπτά , Nels είπε:

      Ο ενδοκρινολογος έδωσε και στον άντρα μου Q10, ίδια δόση, 400mg/μέρα, της Smile πήραμε και εμείς που είναι σχετικά οικονομικές. Επίσης στην ποιότητα των ωαρίων, σίγουρα σε περίπτωση πολυκυστικων αλλά και χωρίς όπως εγώ, βοηθάει μικρή δόση τύπου glucophage, και ο γυναικολόγος και ο ενδοκρινολογος μου τα σύστησαν, τα έκοψα όταν έμεινα έγκυος γιατί δεν είχα θέμα με το σακχαρο αλλά ο γυναικολόγος μου είχε πει ότι μπορούσα και να τα συνεχίσω.

      Από βιταμίνες μετά τις ακριβές για κάποιο διάστημα έψαξα για πιο οικονομική λύση και πήρα και εγώ τις wellwoman γιατί δεν έχουν ιώδιο που λόγω θυροειδη δεν κάνει και έχουν σχεδόν τα ίδια συστατικά με τις fertilimax κλπ

      Αχ ρε γμτ μόλις παρήγγειλα το q10 solgar(30mg 90καψουλες.) Σκέφτηκα να παίρνω μια ινοφερτ,ένα q10 και ένα μολερς τη μέρα και ο άντρας μου τα ίδια,απλά αντί για ινοφερτ,τις wellman. Για κάποιο λόγο αγχώθηκα τώρα,λες να έκανα βλακεία που παρήγγειλα αυτές τις βιταμίνες? Και σχετικά με το ιώδιο,οι ινοφερτ δεν έχουν μέσα απ' όσο είδα,βέβαια δεν έχω κάποιο θέμα με θυροειδή,παίζει ρόλο?

      Μόλις μίλησα με το γιατρό μου και μου είπε πως οι ινοφερτ είναι για γυναίκες με πολυκυστικες,όχι για μένα δλδ,αλλα.εφοσον τις παρήγγειλα να τις πάρω,δεν κάνουν κακό,απλά δεν θα δω και κάποια βελτίωση.Καλα τα κατάφερα πάλι,μπράβο μου 🤣 Το q10 όμως είπε ότι είναι καλό. Το φιλισιν θα το σταματήσω μόλις ξεκίνησω τις ινοφερτ,ακόμα και αν έχουν λίγο φυλλικό μέσα.Γενικα δεν έκανα και πολύ  καλες επιλογές δυστυχώς...

Future gossips και όχι μόνο!!!!


Future

Recommended Posts

Palm συμφωνω σε ολα οσα λες για τον υπνο. Και γενικως δηλαδη. γι αυτο και συνεχιζω να παιρνω τον μικρο οταν θελει. Και να μην τα αφηνω να πολυκλαινε, κ ας σκεφτομαι πολλες φορες στη μερα μηπως τα εχω σκ@τομαθει:rolleyes: Αφου ομως το εκανες ελπιζω να δεις βελιτιωση με τη μικρη. Και μη νιωθεις ενοχες, εκανες αυτο που θεωρουσες καλυτερο.

Η προσεγγιση του "τα μωρα ειναι ανθρωποι της νυχτας ποια ειναι?"


SV6vp3.png

LWoFp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 4,9k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

H προσέγγιση του Τα Μωρά είναι άνθρωποι της Νύχτας είναι να παρουσιάσει τις πιο δημοφιλείς μεθόδους του να μάθετε να κοιμίζετε τα παιδια σας, να μιλήσει για τον υπνο του μωρού μόνο του και τον υπνο μαζί με τους γονείς ή την μαμά, και να αποδείξει τελικά οτι όλη αυτή η κουλτούρα του να κοιμάται το μωρό σε δικό του δωμάτιο και με απαίτηση να κοιμάται σερί για 10ωρα έχει προκύψει τα τελευταία χρόνια λόγω των κοινωνικών συνθηκών, και δεν ειναι η βιολογική ανάγκη των μωρών αυτή. Οι κοινωνικές συνθήκες έβγαλαν την γυναίκα από το σπίτι και την έκαναν εργαζόμενη και φυσικά μια εργαζομενη μητέρα και νοικοκυρά έχει ανάγκη ύπνου...ετσι γεννήθηκαν αυτές οι πρακτικές. Μιλάει για το παρελθόν, για πολιτισμούς που ακόμα και σημερα ευνοούν τον κοινό ύπνο μωρου-μητέρας. Αναλύει τις μεθόδους εκμάθησης του υπνου όπως ισχύουν και μιλάει για την αποτελεσματικότητα τους αλλά και την υπαρξη ή μη επιστημονικών δεδομένων για το αν όλες αυτές οι μέθοδοι έχουν ή όχι αντικτυπο στην ψυχοσύνθεση του μωρού και αν τελικά παίρνει το μηνυμα που θέλουμε ή αν παίρνει κάποιο εντελώς αντίθετο. Γενικά απενοχοποιεί τον κοινό ύπνο μωρού-γονιών.

Και ειναι αυτό που μου ταιριάζει...κι ας μην συμφωνεί η μαμά μου που μας παρατηρεί. Και επαναλαμβάνω, πιστεύω οτι το να την στείλω στο νησί το καλοκαίρι θα της κάνει καλό, θα είναι με τα ξαδέρφια της, στην φύση, στην θάλασσα...εγώ θα ανεβοκατεβαίνω...και αυτός είναι ο ΜΟΝΟΣ λογος που επιμένω να μάθει να κοιμάται χωρίς την μαμά. Ειδάλλως...θα την άφηνα κορίτσια να κοιμάται όσο θέλει μαζί μου, όποτε θέλει. Σάμπως δεν θα πάει κάποτε στο κρεβάτι της και στο δωμάτιό της; Σάμπτως δεν θα έρθει η ώρα που θα κλεινει απο μόνη της την πόρτα και θα μας λέει "ΜΗν ενοχλείτε" ή "Πρώτα να χτυπάτε για να μπείτε"...και δεν ειναι πολύ μακριά η ώρα αυτή...τα χρόνια περνάνε πιο γρήγορα απο όσο νομίζουμε. Δείτε εμείς...γνωριστήκαμε ενώ προσπαθούσαμε να κάνουμε παιδάκι...κοιτάξτε πόσα χρόνια έχουν περάσει...σαν νερό. Τότε μας φαινόνταν αιώνας, τώρα έιναι σαν χθες που ξεκινησα τις σπερματεγχύσεις, που μπήκα στο φόρουμ, που βρήκα την Future...και όλες εσάς.


A5K6p3.png
Link to comment
Share on other sites

Gemini, άλλες φορές ξυπνάνε άλλες όχι! Συνήθως η μικρή που κάνει τα πόδια της σαν ελαττήριο και τινάζεται πάνω στα κάγκελα της κούνιας, μπορεί να ξυπνήσει τον πατέρα της αλλά όχι την αδελφή της που κοιμάται δίπλα!!!:shock:...Και εγω απορώ! Άλλες φορές, το πάτωμα που είναι ξυπνάει, αρκεί ένα τρίξιμο για να πεταχτεί εκεί πάνω...το ίδιο παιδάκι που δενην φασαριόζα αδελφή της... Τι να σου πω...δεν το έχω καταλάβει ακόμα πώς λειτουργούν...ας μάθουν όμως να συνυπάρχουν!;)

palmoma...αχ κορίτσι μου τι τραβάς! Μάλλον το έχω ξεχάσει το βιβλίο γιατί το διάβαζα όσο ήμουν έγκυος και όταν ήταν 3 μηνών το έπιασα άλλη μία φορά στα χέρια μου:oops::oops:...σαφώς το ξέρεις απέξω! ΜΠΡΑΒΟ σου όμως που θα επιβάλεις την τακτική των καλοκαιρινών διακοπών! Είμαι σίγουρη ότι θα στρώσει και το Σεπτέμβριο θα έχεις μία μπουμπούκα που θα κοιμάται σαν πουλάκι! Και πόοοοσο δίκιο έχεις! Θα μάθουν δε θα μάθουν; Πόσες φορές θα μας κλείνουν την πόρτα και θα έχουν κολλήσει απέξω αμέτρητα απαγορεύεται η είσοδος και άλλα παρόμοια;; Και τότε θα δείξουμε ανωτερότητα και θα αναπολούμε τις ημέρες που δεν ξεκόλλαγαν απ΄την αγκαλιά μας...αχ και βαχ..τι ωραία που θα περνάμε!

Οι δικές μου, μπορεί με τον ύπνο να τα πάνε καλά, αλλά μη νομίζεται ότι τελειώνει εδώ το σενάριο...τι γίνεται με το φαγητό; ΕΛΕΟΣ! Ειδικά τα λαχανικά τους...με τίποτα! Χθες ξεκίνησα και ζουμάκι από κοτόπουλο αλλά δεν έπιασε. Τώρα λέω να κάνω μία ανάπαυλα για 3 μέρες, μόνο γάλα και να ξαναπροσπαθήσω πιο μετά. Τα φρούτα η μικρή τα τρώει μια χαρά σχεδόν, η μεγάλη θα φάει τη μισή ποσότητα...και την απογευματινή κρέμα δημητριακών...εντάξη τη συνηθίσαμε...ΤΙ ΘΑ ΚΑΝΩ ΜΕ ΤΑ ΛΑΧΑΝΙΚΑ;;;:rolleyes:

Και όσο σκέφτομαι ότι θα επιστρέψω στη δουλειά και θα πρέπει η μάνα μου τα ταίσει που αγχώνεται με το παραμικρό...υστερικά θα τα κάνω τα παιδάκια μου!!!!!!...αχ και βαχ για άλλη μία φορά...


C9cYp2.png[/url]

5oQRp2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα και καλη εβδομαδα!!

παλμομα μ αρεσε και αυτη η προσεγγιση και γενικα νομιζω πρεπει να ειμαστε καπως χαλαροι με τα παιδια όσο κ αν εμεις θελουμε να ειμαστε σε προγραμμα για να ξερουμε τι μας γινεται...τα γραφω βασικα για να τα ακουω εγω:tongue:

τωρα πως ειστε? εφυγε η μικρη?

τρινιτι μην παιδευεσαι με το φαγητο. περνάνε φάσεις. θα ερθει η ωρα τους και θα φανε. μπορει να ειναι λιτοδιαιτες, μελλοντικα μοντελα ενα πραγμα!! αν ειστε οκ με καμπυλες κτλ φυσικα κ αφου κανεις την πρσπαθεια σου βεβαια

εμας η καθημερινοτητα μας περιλαμβανει και ενα τυπου μπανιο στη θαλασσα. ειναι κρυα βεβαια ακομα, πότε θελουν να μπουν πότε οχι, μετα τα κυνηγαμε εξω σαν τρελοι. Και ωρες ωρες σκεφτομαι οτι αυτο που ζω τωρα που ειμαι συνεχεια κουρασμενη, στο ποδι, ατιμελητη, κτλ κτλ δε φανταζομουν ποτέ οτι θα το ζησω!!!:shock:


SV6vp3.png

LWoFp3.png

Link to comment
Share on other sites

Τι κάνετε κοριτσούδια μου; Εμείς είμαστε καλά. Διανύω την 2η νύχτα χωρίς την μικρούλα μας που την αφήσαμε στο νησί...και είναι κάπως...δεν το συζητώ. Αλλά ένα θα σας πω...Ναι μου λείπει, Ναι μου φαίνεται περίεργο...αλλά προς το παρόν παιδιά...μ'αρέσει και με χαλαρώνει. Εφτασα στο γραφείο στην ώρα μου για πρώτη φορά μετά απο μηνες, γύρισα από το γραφείο και ξάπλωσα στον καναπέ και έκανα ταβανοθεραπεία για λίγη ώρα (!!!!!!), εκανα δουλειές το απόγευμα χωρίς να έχω κάτι να με τραβάει ή να βγάζει πίσω μου ό,τι ειχα κάνει, και....πήγα για πιτσα και μπύρα χαλαρη και ωραία...

Εντάξει το Σάββατο πάλι μαζι θα ειμαστε για 1 εβδομάδα διακοπές. Αλλά περνάει καλά τώρα με τα ξαδερφια της και κάνει βόλτες, μπάνια, παίζει και αναπνέει καθαρό αέρα...

Και κοιμάται μια χαρά να σας πω...αποκοιμιέται αγκαλιά...αλλά και στην κούνια αν την αφήσεις και της πεις.."Νανι τώρα είναι νύχτα"...μπορεί να γκρινιάξει λίγο αλλά κοιμάται. Συνήθως σερί...αλλά μπορεί να ξυπνήσει, να κλάψει λίγο, της ξαναλέω τα ίδια και κοιμάται. Τώρα που δεν ειμαι εκεί η μαμά μου την κοιμίζει αγκαλιά και την βάζει κοιμισμένη (νομίζω) στην κούνια. Χθες κοιμήθηκε σερί (την κουράζει και το μπάνιο). Σήμερα δεν ξέρω τι θα κάνει...αλλά έχουν βρει έναν ρυθμό χωρίς εμένα. Και μου αρέσει που μπορεί να είναι ανεξάρτητη...απο εμένα. Ο μόνος τρόπος για να περνάει καλά.

Εσείς; Τα νέα σας; Geminaki για λίγες ώρες χθες ήμουν Πάτρα και σε σκεφτόμουν...


A5K6p3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Palm γράφω απο κίν. Βρε έπρεπε να έστελνες ένα μνμ μπας και τα λέγαμε απο κοντά. Αν ξανά περάσεις να σου στείλω το τηλ μου σε μνμ να βρεθούμε και με τη μικρή!!

Χαίρομαι που είστε όλοι καλα. Κ η μικρή κ εσυ. ( για τους μπαμπάδες δε μας νοιάζει, χιχιχι) το καταλαβαίνω οτι σου λείπει, αλλα κ η ξεκούραση για μας ειναι πολυ σημαντική κ ίσως κ αυτό ακόμα περνάει κ στα παιδιά..


SV6vp3.png

LWoFp3.png

Link to comment
Share on other sites

Geminaki μου δεν ειμασταν για να μείνουμε ούτε για καφέ. Κατ'αρχάς δεν είχαμε την μικρή, την είχαμε αφήσει στο νησί, και κατά δεύτερον βρεθήκαμε Πατρα γιατί κάναμε λάθος στην έξοδο από την γέφυρα και αντί να πάμε προς Αθήνα πηγαίναμε προς Πύργο..και αναγκαστήκαμε να βγούμε Πάτρα για να γλυτώσουμε.

Ο άντρας μου έχει σπουδάσει εκεί και ευτυχώς ξέρει να κυκλοφορήσει και φύγαμε γρήγορα...αλλά σε σκέφτηκα.

Βρε παιδιάαααααα μας λείπετε όλες εσείς που δεν δίνετε σημεία ζωής. FUTURAKI........


A5K6p3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Κοριτσάκια μου που είστε; Κάνετε διακοπούλες; Χαθήκατε όλες; Θα το κλείσουμε για κανένα μήνα το μαγαζάκι...;

Ελπίζω να είστε όλες καλά. Εμείς είμαστε καλά. Η μικρή παραθερίζει στα νησιά και εγώ ανεβοκατεβαίνω...αύριο φεύγω το απόγευμα πάλι για να περάσω μαζί της το ΠΣΚ και θα επιστρέψω Κυριακή...θα μείνω 1 1/2 εβδομάδα και στις 15/08 βουρ πάλι κάτω.

Ειμαστε πολύ καλά. Εχει μεγαλώσει, έχει αλλάξει, έχει γίνει ένα μικρό ταλιμπανάκι...και περνάει όμορφα.

Εσείς;


A5K6p3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • 2 εβδομάδες μετά...

Καλησπέρα!!

καλα να περασετε palmomaki στο νησι!! εχω καιρο να γραψω γιατι γενικα γινεται Ο χαμός!! για να δουμε απο σεπτεμβρη τι θα γινει...

φιλια σε ολες και χρονια πολλά αυριο με υγεια!


SV6vp3.png

LWoFp3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

επιτέλους γράφω......κάθε μέρα στο μυαλό του το είχα και αυτό και ποτέ δεν το έκανα...

καλό μήνα, καλό φθινόπωρο και καλά κρασιά! (άσχετο)

τι να πρωτογραψω δεν ξέρω..με λίγα λόγια το καλοκαίρι που πέρασε δεν κάναμε τίποτα..πέραν απο κάποιες μέρες στο χωριό που ούτε και εκει ξεκουράστηκα δεν άλλαξε κάτι στην καθημερινότητά μας.. ονειρευόμουν λίγες μέρες διακοπές με τον άντρα μου αλλά λόγω λεφτών δεν πήγαμε πουθενά

στη θάλασσα δεν τόλμησα να πάω με τα τέκνα λόγω κούρασης και υπερκινητικότητας και των δυο και έτσι κύλησε και έφυγε και δεν ακούμπησε το καλοκαιράκι...

σε 11 μέρες κλείνουμε χρόνο..απίστευτο μου φαίνεται. δεν περπατάνε ακόμη αλλα στέκονται και κάνουν βήματα και τα δυο..τα βράδυα μας εξακολουθούν να πάνε χάλια..2 φορές ξυπνάει το καθένα για φαγητό..συνήθισα βέβαια και το πήρα απόφαση πως δεν πρόκειται να κοιμηθώ μέχρι να γίνουν 4? 5? 6? ξέρω και γω...βαρέθηκα να το συζητάω και να ψάχνω για λύσεις περισσότερου ύπνου το βραδυ αλλά δεν πιάνει τίποτα οποτε περιμένω να το κόψουν μόνα τους

αυτά. γράψτε νέα. palmoma την πήρες τη μικ΄ρη απ το νησί? πως περάσατε? με τη δουλειά πως πάς?

gemini εσυ τι κάνεις? τα αντράκια σου? δουλειά ξεκίνησες?

triniti οι μικρές σου? θα μεγάλωσαν τωρα..πόσο είναι? πως τα πάς?


ty11p2.png
Link to comment
Share on other sites

Όχι ειναι η απάντηση...δεν την πήρα ακόμα από το νησί. Και είναι το δυσκολότερο κομμάτι που ζω. Όταν έφυγα μόνο που δεν έκλαιγα κι αυτό επειδή δεν ήμουν μόνη...αν ήμουν μόνη στο αυτοκίνητο θα τα είχα μπήξει τα κλάματα. Ξέρω οτι κάνω το καλύτερο για εκείνην, κάνει βόλτες, μπάνια στην θάλασσα, βλέπει ζωάκια να περνούν δίπλα της (και όχι μόνο στα βιβλία), παίρνει άερα κι οξυγόνο...αλλά εγώ...ζορίζομαι....πολύ!

Αν σας πω οτι σκέφτομαι σοβαρά Πέμπτη απόγευμα να φύγω και να γυρίσω πάλι Κυριακή; Όλος μου ο μισθός θα πάει στα πέρα δώθε...

Η δουλειά πάει κατά διαόλου...θα μας απολύσουν όλους σιγά σιγά το βλέπω να έρχεται. Έχει πέσει στα πατώματα η δουλειά, έχουν απολυθεί πολλοί και βλέπω την σειρά μας να έρχεται. Το μόνο που με σώζει είναι μια νέα εγκυμοσύνη αλλά δεν το βλέπω να έρχεται...θα μου πεις και τι κάνεις για να έρθει; Όχι πολλά πράγματα είναι η αλήθεια :oops:...ο σύζυγος δεν θέλει να το σκέφτεται καν για 2η εξωσωματική, εγώ φοβάμαι οτι χωρίς εξωσωματική δεν θα γίνει τίποτα...δεν ειμαι πια και παιδούλα...και ο χρόνος μετρά αντίστροφα...αλλά δεν ειμαι αχάριστη. Και με την Αγγελινα μου να μείνω μια χαρά θα είμαι.

Εμείς τρέχουμε, ψιλοκολυμπάμε (δεν βγαίνουμε από την θάλασσα), τρώμε τα πάντα, ψιλομιλάμε και γενικά κάθε μέρα κάνουμε και κάτι νέο...και πραγματικά την χαζεύω σαν κουκουβάγια....αυτα τα νέα μας. Για να σας δω τώρα πότε θα απαντήσετε με τα δικά σας;


A5K6p3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...