Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • Κορίτσια καλησπέρα! Μετα την παλινδρομη που ειχα βγηκε το αποτελεσμα του καρυοτυπου του εμβρυου και δειχνει οτι χρωμόσωμικα δεν ειχε καποια ανωμαλια, ηταν υγιες και αγορι.. επειδη στειλαμε μονο εμβρυικα στοιχεια ο γιατρός μου υποστηριζει οτι μπορει να ειχε καποιο προβλημα αλλα να μην κατάφεραν να το δουν απο το δείγμα που στειλαμε.. δεν ειχα φυσικη αποβολη, ο σακος μου μεγαλωνε απλως δεν υπηρχε εμβρυακι απο ενα σημειο και μετα,πραγμα που εμενα με ανακουφιζε οτι οντως υπηρχε θεμα με το εμβρυο .. περα απο το βασικο πακετο εξετασεων για θρομβοφιλια που βγηκε καθαρο, τωρα πρεπει να κανω το πακετο "12 παραγοντων" μου ειπε και να μιλησω με αιματολογο που μου συστησε. Στεναχωρηθηκα πολυ.. υπαρχει περίπτωση να ηταν υγιες και απλως να ηταν τυχαιο γεγονος; Φοβαμαι ότι ξεκιναει νεα αγνωστη μαχη πριν τη δεύτερη εξωσωματικη! Και αν βρεθει κατι σε αυτές τις εξετασεις εχω ελπιδες να κρατησω μωρακι; Θα παιρνω απλως αντιπηκτικες;; Ή Είναι πιο περίπλοκο,; Συνεβη σε καμία, αλλα να τα καταφερε τελικα; Ευχαριστώ εκ των προτέρων

      • Δύναμη! 3

Εγκυμοσύνη η όχι ;


Eg93

Recommended Posts

3 ώρες πρίν, Alice20 είπε:

Ξέρω θα γελάσεις αλλά συνέχεια κάτι παθαίνω 😆😆🙈🙈

Προπερσι είχε σπάσει μια κύστη πάνω μου και ειχα φρικτούς πόνους και αργότερα έπρεπε να αντιμετωπίσω διάφορες επιπτώσεις που οφειλοβταν σε αυτό. Όπως σπαστική κολίτιδα, άστατες περιόδους, κολπική ευαισθησία... 

Όταν το έπαθα δεν ήξερα τι ήταν ακριβώς. Αν δεν ξεκινούσε η κολπική  αιμορραγία την επόμενη μέρα του συμβάντος μπορεί και να μην πήγαινα γιατρό. Νόμιζα ότι ήταν κάτι εντερικό μιας και οι πόνοι ήταν διασπαρτοι σε όλη την κοιλιακή χώρα και είχα τάση για εμετό! 

Επίσης όταν πήγα στον γιατρό είχε δει και σε εμένα υγρό πίσω απο την μήτρα και βεβαίως μου χορήγησε αντιβίωση. 

Να ξέρεις ότι ειναι πολυ πιθανόν να ξαναεμφανισεις στον αμέσως επόμενο κύκλο σου και πάλι κύστη λόγω των ορμονών που "χύθηκαν" απο την κύστη στην κοιλιά. Εγώ είχα τον αμέσως επόμενο μήνα ακόμα μια και πήρα αντισυλληπτικά ένα μήνα για να το σταθεροποιήσουμε!

Πωπω ρε κορίτσι μου.. τι τραβάμε τελικά! Εγώ πέρα από καφέ δεν έχω δει αίμα κανονικό. Για αυτό τώρα παίρνω ουτροτζεσταν για να φτιάξει κύκλο για 10 μέρες και μόλις τα σταματήσω να αδιαθετησω για να καθαρίσω. Παράλληλα εννοείται αντιβίωση!! Θα πάω πάλι να με δει σε λίγες μέρες. Με ρώτησε αν πονάω, αλλά ρε συ εγώ δεν νιώθω τίποτα😂 χαλασμένη είμαι??😂 μου λέει σε επαφή μήπως πονεσες κλπ, όχι του λέω τίποτα απολύτως. Μας απαγόρευσε και τις επαφές 😂 Που και που λίγο στην αριστερή μεριά αλλά τίποτα το σημαντικό. Στην αρχή το πήρα λίγο βαριά, πελαγωσα βασικά. Αλλά τώρα εντάξει. Έψαχνα να δω κ κάποια άλλη που να είχε το ίδιο και δεν έβρισκα. Και λέω τι φάση μόνο εγώ τα παθαίνω 🥴 Ε τώρα που σε βρήκα νιώθω ακόμα καλύτερα 😂❤️💪

Μόλις αδιαθετησω θα κάνουμε ορμονικό έλεγχο και ανάλογα με τα αποτελέσματα θα μου παρακολουθεί υπερηχογραφικά την ωορρηξία γιατί μάλλον θα κάνουμε πρόκληση. Να είναι όλα καλά βέβαια, να δούμε❤️

Πάντως ειμαστε πολύπλοκα πλάσματα! Ο άντρας μου τα έχει παίξει😂

πρίν από 26 λεπτά , lilbern είπε:

Καλησπέρα κορίτσια!!! Είστε καλα?

Παρούσααα 😍 Εμένα ήρθε χτες η κυρία στην ώρα της, αλλά αυτό τον μήνα την περίμενα, αφού δεν είχαμε επαφές όταν έπρεπε 😅 Αυτό το μήνα θα πετύχουμε μόνο την ημέρα της ωορρηξίας. Αλλά οκ, θα υπάρχει τουλάχιστον μια μικρή ελπίδα για την επόμενη περίοδο 🥰

Εσύ πως είσαι? Είσαι καλύτερα? 

@KATIA97 και @Alice20 μου τι γίνεται? Έχετε κανένα θετικό σύμπτωμα?

Μαρεσει που σε βλέπω χαλαρή!!!!❤️ πάμε δυνατά στον επόμενο φιλενάδααααα δεν τα παρατάμε είπαμε!! Πέφτουμε κ σηκωνόμαστε πάλι 💪🌈

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 3,4k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

@lilbern εγώ δεν ξέρω αν αυτά που έχω είναι θετικά 😆🙈 ... έχω κάποια πονακια περιόδου αραιά και που και με πονάει αρκετά η ωμοπλάτη. Σήμερα είναι κανονικά να ξεκινήσει αλλά δεν το νιώθω έντονα... αυτό που μου έκανε εντύπωση αυτό τον μηνα ειναι οτι πριν δέκα μέρες ένιωσα ενα δυνατό στιγμιαίο τσίμπημα στην μήτρα... τώρα τι να πω; γενικώς θέλω να σκέφτομαι ότι θα έρθει ώστε να μην απογοητευτω... πάντως έχω πονακια!!

@Marianne98 😆😆😆😆🙈🙈🙈δεν είσαι μόνη σου, αυτό είναι το μόνο σίγουρο... να νιώθεις τυχερή που δεν έχεις πόνους... εύχομαι να είσαι καθαρή όταν ξαναπας ❤️❤️

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια, την γνώμη σας θα ήθελα.

Εκανα σήμερα χοριακή, και βγήκε 50. Τελευταία περίοδος ήταν 3 Σεπτέμβρη με επαφή 16 Σεπτέμβρη, οπότε θεωρητικά, είμαι 19dpo - με ωορηξία (φαντάζομαι, δεν είχα κάνει τέστ) στις 17 Σεπτ (14η ημέρα). Το 50 δεν είναι πολύ χαμηλό ;

Εχει καμία (θετική) εκβαση με τόσο χαμηλή χοριακή σε τόσες μέρες ;

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 2 λεπτά , zouko είπε:

Καλησπέρα κορίτσια, την γνώμη σας θα ήθελα.

Εκανα σήμερα χοριακή, και βγήκε 50. Τελευταία περίοδος ήταν 3 Σεπτέμβρη με επαφή 16 Σεπτέμβρη, οπότε θεωρητικά, είμαι 19dpo - με ωορηξία (φαντάζομαι, δεν είχα κάνει τέστ) στις 17 Σεπτ (14η ημέρα). Το 50 δεν είναι πολύ χαμηλό ;

Εχει καμία (θετική) εκβαση με τόσο χαμηλή χοριακή σε τόσες μέρες ;

Η τελευταία επαφή ήταν 16 Σεπτεμβρίου ? Μετά δεν υπήρχε τίποτα από επαφές ? 

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, linaa said:

Η τελευταία επαφή ήταν 16 Σεπτεμβρίου ? Μετά δεν υπήρχε τίποτα από επαφές ? 

Mετά απο 1 εβδομάδα ήταν η επόμενη επαφή - δυστυχώς, οπότε νομίζω οτι αυτή η επαφή ήταν που έκανε την δουλειά.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, zouko είπε:

Mετά απο 1 εβδομάδα ήταν η επόμενη επαφή - δυστυχώς, οπότε νομίζω οτι αυτή η επαφή ήταν που έκανε την δουλειά.

Αν έχεις γενικά αστατο κύκλο πολύ πιθανό να είχες ωορρηξία μετά από μια εβδομάδα Κ να είσαι απλά στην αρχή. Ποτέ θα επαναλάβεις χοριακη? 

Είναι γενικά συνιθισμενο λάθος να μην υπολογίζει κάνεις  σωστά τις μέρες Κ συνήθως ο κύριος λόγος που καθηστερει μια εγκυμοσύνη με περιορισμένες επαφές 

Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, linaa said:

Αν έχεις γενικά αστατο κύκλο πολύ πιθανό να είχες ωορρηξία μετά από μια εβδομάδα Κ να είσαι απλά στην αρχή. Ποτέ θα επαναλάβεις χοριακη? 

Είναι γενικά συνιθισμενο λάθος να μην υπολογίζει κάνεις  σωστά τις μέρες Κ συνήθως ο κύριος λόγος που καθηστερει μια εγκυμοσύνη με περιορισμένες επαφές 

Δεν έχω , για 3 χρόνια που παρακολουθούσα τις ωορηξίες ,  πάντα είχε 13η ή 14η μέρα, με μόνο 2 εξαιρέσεις.
Να έπιασε απο την επόμενη επαφή. Να ήταν απο αυτή στις 16, μόνο εαν είχα 3-4 μετα ωορηξία , εφόσον λένε οτι το σπέρμα ζει εώς και 5 μέρες. Αλλιώς το νούμερο μου φαίνεται τρομερά χαμηλό.

Δεν ελπίζω, ήταν πολύ καλό για να είναι αληθινό ! Το πρώτο μου παιδάκι το έκανα με εξωσωματική μετά απο 3 χρόνια, και τώρα ήταν ο 1ος μήνας προσπαθειών. Too good to be true !

 

 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 3 λεπτά , zouko είπε:

Δεν έχω , για 3 χρόνια που παρακολουθούσα τις ωορηξίες ,  πάντα είχε 13η ή 14η μέρα, με μόνο 2 εξαιρέσεις.
Να έπιασε απο την επόμενη επαφή. Να ήταν απο αυτή στις 16, μόνο εαν είχα 3-4 μετα ωορηξία , εφόσον λένε οτι το σπέρμα ζει εώς και 5 μέρες. Αλλιώς το νούμερο μου φαίνεται τρομερά χαμηλό.

Δεν ελπίζω, ήταν πολύ καλό για να είναι αληθινό ! Το πρώτο μου παιδάκι το έκανα με εξωσωματική μετά απο 3 χρόνια, και τώρα ήταν ο 1ος μήνας προσπαθειών. Too good to be true !

 

 

Ναι είναι πολύ μικρό αν όντως είναι η ωορρηξία στις 17 ποτέ δεν ξέρεις όμως νομίζω στην επόμενη χοριακη θα δείξει πως θα πάει οπότε δεν πιστεύω να κρατήσει πολύ η αγωνία σου. 

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, linaa said:

Ναι είναι πολύ μικρό αν όντως είναι η ωορρηξία στις 17 ποτέ δεν ξέρεις όμως νομίζω στην επόμενη χοριακη θα δείξει πως θα πάει οπότε δεν πιστεύω να κρατήσει πολύ η αγωνία σου. 

ναι , υπομονή μέχρι την Δευτέρα πρέπει.....

Link to comment
Share on other sites

On 5/10/2023 at 6:26 ΜΜ, Nels είπε:

Σου μίλησε για πολυκυστικες? Έχεις αλλά συμπτώματα που να υποδηλώνουν ότι έχει ΣΠΩ? Πχ εικόνα υπερηχου, εντονη τριχοφυια, υψηλή τεστοστερόνη? Ο κύκλος σου είναι σταθερός?

Καμπύλη αντίστασης στην ινσσουλινη έχεις κάνει? Γιατί και αυτό συνδέεται με ΣΠΩ και εμποδιζει τη σύλληψη και γι'αυτο πολλοί γυναικολόγοι και ενδοκρινολογοι δίνουν αγωγή τύπου glucophage αν υπάρχει τέτοια ένδειξη.

Σου είπε τουλάχιστον να παρακολουθήσετε αυτό το μήνα  την ωορηξια σου υπερηχογραφικα και με ορμονολογικο έλεγχο?

Αν δε σου είπε τίποτα από τα παραπάνω καλό θα ήταν να δεις και άλλο γυναικολόγο ποιο εξειδικευμένο σε θέματα γονιμότητας.

@Nels η εικόνα στον υπέρηχο που κάναμε πριν 1μηνα δείχνει πολυκυστικες! Μέχρι αυτόν όμως δεν είχα ξανά τέτοια εικόνα σε άλλον υπέρηχο. Η περίοδος μου από πάντα της δεν ήταν τρομερά σταθερή. Αλλά πάντα είχα μια πιο μικρή απόκλιση 5-7 ημέρες. Από την αποβολή (10/22) κ μετά μπορεί να κάνει και 50 μέρες να έρθει. 

Δεν Μ έβαλε άλλες ορμονικές μόνο tsh 2.8,fsh 8.0,lh 13.4 kai προλακτινη21.5. Μου είπε ότι είμαι μικρή (33) κ ότι έχω όλο το χρόνο μπροστά μου κ ότι αφού είχα 2 εγκυμοσύνες σημαίνει ότι δεν έχω πρόβλημα. 

Μου είπε να παρακολουθήσω την ωορρηξία με τεστ κ όταν δω ότι ανεβαίνει να πάμε να το τσεκαρουμε κ μαζί. Αυτό. 

Νομίζω ότι θα πάω κ σε κάποιον ακόμα. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


1 ώρα πρίν, Mar-micky είπε:

@Nels η εικόνα στον υπέρηχο που κάναμε πριν 1μηνα δείχνει πολυκυστικες! Μέχρι αυτόν όμως δεν είχα ξανά τέτοια εικόνα σε άλλον υπέρηχο. Η περίοδος μου από πάντα της δεν ήταν τρομερά σταθερή. Αλλά πάντα είχα μια πιο μικρή απόκλιση 5-7 ημέρες. Από την αποβολή (10/22) κ μετά μπορεί να κάνει και 50 μέρες να έρθει. 

Δεν Μ έβαλε άλλες ορμονικές μόνο tsh 2.8,fsh 8.0,lh 13.4 kai προλακτινη21.5. Μου είπε ότι είμαι μικρή (33) κ ότι έχω όλο το χρόνο μπροστά μου κ ότι αφού είχα 2 εγκυμοσύνες σημαίνει ότι δεν έχω πρόβλημα. 

Μου είπε να παρακολουθήσω την ωορρηξία με τεστ κ όταν δω ότι ανεβαίνει να πάμε να το τσεκαρουμε κ μαζί. Αυτό. 

Νομίζω ότι θα πάω κ σε κάποιον ακόμα. 

Λυπάμαι πολύ για τις απώλειες σου, δεν ήξερα το ιστορικο σου. Όντως εφοσον έμεινες έγκυος θα τα ξανακαταφερεις σύντομα εφόσον θα παρακολουθείς την ωορηξια σου. Θα σε συμβούλευα να δεις και έναν ενδροκρινολογο εξειδικευμένο σε θέμα αναπαραγωγής. Η tsh πρέπει ιδανικά να είναι κάτω από 2.5 σε εγκυμοσυνη και το glucophage βελτιώνει την ποιοτητα των ωαριων, οπωσδήποτε να δεις και την καμπύλη αντίστασης στην ινσουλινη. Πιθανόν να σου συστήσει και κάποιο ακόμη συμπλήρωμα, πχ πολυβιταμινη, Q10 κλπ

Δε γνωρίζω που οφείλονται οι αποβολες που είχες, αν είχες κάνει βιοψια και ήταν λόγω χρωμοσωμικων τότε ήταν μάλλον τυχαίο αλλά καλό είναι να κάνετε και έναν καρυοτυπο ζεύγους, είναι εξέταση που γράφεται στον ΕΟΠΠΥ. Αν πάλι έγιναν νωρίς οι αποβολες και δεν προλάβατε να κάνετε βιοψια ωστε να γνωρίζεις τους λόγους τότε σου συστήνω να κλείσεις ραντεβού στο Ελενα στο τμήμα καθεξιν αποβολων, μπορεί να έχει λίγη αναμονή αλλά αξίζει. Η κα Οικονομοπουλου, αιματολογος, που θα σε δει ειναι εξαιρετική και θα σου κάνει όλες τις απαραίτητες εξετασεις, δωρεάν στο νοσοκομειο (ανοσολογικες, θρομβοφιλιας κλπ), οπότε να μην έχεις φάει πριν το ραντεβού ούτε να έχεις πάρει φάρμακα.

Καλη επιτυχία και σύντομα με ένα γερό μωράκι!!

 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

14 ώρες πρίν, Nels είπε:

Λυπάμαι πολύ για τις απώλειες σου, δεν ήξερα το ιστορικο σου. Όντως εφοσον έμεινες έγκυος θα τα ξανακαταφερεις σύντομα εφόσον θα παρακολουθείς την ωορηξια σου. Θα σε συμβούλευα να δεις και έναν ενδροκρινολογο εξειδικευμένο σε θέμα αναπαραγωγής. Η tsh πρέπει ιδανικά να είναι κάτω από 2.5 σε εγκυμοσυνη και το glucophage βελτιώνει την ποιοτητα των ωαριων, οπωσδήποτε να δεις και την καμπύλη αντίστασης στην ινσουλινη. Πιθανόν να σου συστήσει και κάποιο ακόμη συμπλήρωμα, πχ πολυβιταμινη, Q10 κλπ

Δε γνωρίζω που οφείλονται οι αποβολες που είχες, αν είχες κάνει βιοψια και ήταν λόγω χρωμοσωμικων τότε ήταν μάλλον τυχαίο αλλά καλό είναι να κάνετε και έναν καρυοτυπο ζεύγους, είναι εξέταση που γράφεται στον ΕΟΠΠΥ. Αν πάλι έγιναν νωρίς οι αποβολες και δεν προλάβατε να κάνετε βιοψια ωστε να γνωρίζεις τους λόγους τότε σου συστήνω να κλείσεις ραντεβού στο Ελενα στο τμήμα καθεξιν αποβολων, μπορεί να έχει λίγη αναμονή αλλά αξίζει. Η κα Οικονομοπουλου, αιματολογος, που θα σε δει ειναι εξαιρετική και θα σου κάνει όλες τις απαραίτητες εξετασεις, δωρεάν στο νοσοκομειο (ανοσολογικες, θρομβοφιλιας κλπ), οπότε να μην έχεις φάει πριν το ραντεβού ούτε να έχεις πάρει φάρμακα.

Καλη επιτυχία και σύντομα με ένα γερό μωράκι!!

 

Καλημέρα κορίτσια τι κάνετε ; Μια ερώτηση εγώ πχ που έχω TSH 3,68 θα πάω ενδοκρινολόγο να πάρω χάπια ας πούμε μετά από ποσό καιρό θα μπορώ να ξεκινήσω για προσπάθειες ; 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 8 λεπτά , Baby 26 είπε:

Καλημέρα κορίτσια τι κάνετε ; Μια ερώτηση εγώ πχ που έχω TSH 3,68 θα πάω ενδοκρινολόγο να πάρω χάπια ας πούμε μετά από ποσό καιρό θα μπορώ να ξεκινήσω για προσπάθειες ; 

Ναι, λογικά θα σου δώσει Τ4 σε μικρη ποσοτητα καθημερινά. Σε 2-3 βδομάδες θα έχει πέσει η τιμή σου λογικά, εννοείται ότι παραλληλα συνεχίζεις να προσπάθειες σου, δεν είναι υψηλή η τιμή που έχεις για να είναι απαγορευτική. Να ζητήσεις και έναν υπέρηχο και όταν με το καλο μείνεις έγκυος να τσεκάρεις κάθε μήνα την τιμή της TSh γιατί με τις ορμόνες τις εγκυμοσύνης απορυθμιζεται και μπορεί να θέλεις διαφορετική δόση 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 1 λεπτό , Nels είπε:

Ναι, λογικά θα σου δώσει Τ4 σε μικρη ποσοτητα καθημερινά. Σε 2-3 βδομάδες θα έχει πέσει η τιμή σου λογικά, εννοείται ότι παραλληλα συνεχίζεις να προσπάθειες σου, δεν είναι υψηλή η τιμή που έχεις για να είναι απαγορευτική. Να ζητήσεις και έναν υπέρηχο και όταν με το καλο μείνεις έγκυος να τσεκάρεις κάθε μήνα την τιμή της TSh γιατί με τις ορμόνες τις εγκυμοσύνης απορυθμιζεται και μπορεί να θέλεις διαφορετική δόση 

Τέλεια κατάλαβα άρα δεν χρειάζεται να σταματήσω τις προσπάθειες τέλεια ευχαριστώ πολύ 

  • Καλή τύχη! 1
Link to comment
Share on other sites

Να με πάλι .. 4 μήνες ... 3 με clomiphene kai 1 me femara ξεκίνησα τα χάπια femara μετά  έκανα την  ένεση ovitrelle και είχα οωριξία 28 Οκτωβρίου. Ξέρω πως η ένεση δείνει ψεύτικο θετικό τεστ γι'αυτό τον προηγούμενο μήνα το τσέκαρα και 7 μέρες μετά την ένεση φαινόταν θετικό ενώ 9 μέρες μετά έδειχνε αρνιτικο .. επίσης τον προηγούμενο μήνα την πάτησα με τα τεστ  yes or no η γραμμή εξάτμισης ήταν τόσο έντονη (όχι ροζ ) γκρί αλλά δεν ήξερα και την έπαθα νόμιζα ότι είμαι έγκυος .. αυτόν τον μήνα όμως έκανα πρώτο τεστ χθες 11 μέρες μετά την ένεση και 10 μέρες μετά την ωορρηξία και βγήκε άχνη γραμμή λέω μπα σήμερα έκανα θα την βάλω και φωτογραφία..και είναι έτσι και είναι ροζ έπαθα σοκ αλλά μετά από τόσα που έχω πάθει θα περιμένω να έρθει αύριο να ξανά κάνω να δω αν όντως σκουραίνει.. εσείς τι πιστεύετε έτσι όπως το βλέπετε τζάμπα έχω ελπίδα πάλι?

  • Ευχή 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...