Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 43 λεπτά , Angot είπε:

      @Blue Velvet τελικά είναι σάκχαρο αυτό που μ πιάνει! το νιώθω πάλι τώρα και μέτρησα πίεση και εχω 10,1 με 6,3 ! φυσιολογική για τα δεδομένα μ

      Και τι σου είπε ο γιατρός? Πρέπει να αλλάξεις κάτι στη διατροφή σου? Φάε κάτι αλμυρό τώρα πάντως για να σου ανέβει λίγο η πίεση

Υδροσαλπιγγα


Vivivi

Recommended Posts

Έχω 2 παλινδρόμες κυησεις στο ιστορικό μου.Η μια στην 8 βδομαδα η άλλη στην 6.Δηλαδη δημιουργείται σάκος αλλά δε βλέπουμε έμβρυο και μετά αποβάλλω φυσιολογικά χωρίς απόξεση.Η ηλικία είναι 42.Πριν δύο χρόνια είχα κάνει σαλπιγγογραφια και είχαν βρεθεί συμφησεις στις σάλπιγγες αλλά παρόλα αυτά έμεινα έγκυος με φυσικό τρόπο 2 φορές αλλά παλινδρόμηση.Υπαρχει περίπτωση αιτία να είναι καποια υδροσαλπιγγα η οποία δεν είχε φανεί τότε και να δημιουργήθηκε μέσα σε αυτά τα 2 χρόνια;πρέπει λέτε να ξανακάνω σαλπιγγογραφια γιατί τώρα λόγω της τελευταίας αποβολής ετοιμάζομαι για εμβρυομεταφορα σε ένα μήνα.Το ρωτάω γιατί ο γιατρός αποδίδει όλα αυτά σε χρωμοσομικες ανωμαλίες αλλά εγώ έχω αυτή την ανησυχία.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

3 ώρες πρίν, Vivivi είπε:

Έχω 2 παλινδρόμες κυησεις στο ιστορικό μου.Η μια στην 8 βδομαδα η άλλη στην 6.Δηλαδη δημιουργείται σάκος αλλά δε βλέπουμε έμβρυο και μετά αποβάλλω φυσιολογικά χωρίς απόξεση.Η ηλικία είναι 42.Πριν δύο χρόνια είχα κάνει σαλπιγγογραφια και είχαν βρεθεί συμφησεις στις σάλπιγγες αλλά παρόλα αυτά έμεινα έγκυος με φυσικό τρόπο 2 φορές αλλά παλινδρόμηση.Υπαρχει περίπτωση αιτία να είναι καποια υδροσαλπιγγα η οποία δεν είχε φανεί τότε και να δημιουργήθηκε μέσα σε αυτά τα 2 χρόνια;πρέπει λέτε να ξανακάνω σαλπιγγογραφια γιατί τώρα λόγω της τελευταίας αποβολής ετοιμάζομαι για εμβρυομεταφορα σε ένα μήνα.Το ρωτάω γιατί ο γιατρός αποδίδει όλα αυτά σε χρωμοσομικες ανωμαλίες αλλά εγώ έχω αυτή την ανησυχία.

Για τους γιατρούς είναι το μόνο εύκολο να το ρίχνουν εκεί... Αν το αντέχει η τσέπη σας κάνε μια διαγνωστική λαπαροσκοπηση να δείτε και τις σάλπιγγες και να είσαι σίγουρη. Σου είχαν πει πως υπάρχει ενδεχόμενο υδροσαλπιγγας ή μόνη το λες? Επίσης από τη στιγμή που κάτι φάνηκε στη σαλπιγγογραφια δεν σου σύστησαν λαπαροσκοπηση? 

Link to comment
Share on other sites

Λαπαροσκόπηση δεν έχω κουράγιο να κάνω εννοώ όχι αποψης τσέπης αλλά από άποψη ταλαιπωρίας.υστεροσκοπηση είχα κάνει και έκανα αμάν να συνέλθω.Επισης τη λαπαροσκόπηση τη φοβάμαι λίγο διότι μερικοί γιατροί σε ανοίγουν και βγάζουν τις σάλπιγγες χωρίς καν να σε ρωτήσουν,σου λένε ήταν κατεστραμμένες και τις βγάλαμε.Εχει γίνει σε φίλη μου αυτό.Για υδροσαλπιγγα πριν 2 χρόνια κάποιος γιατρός είχε δει κάτι πολύ μικρό σαν υγρό αλλά ο ακτινολόγος επέμενε ότι είναι συμφησεις.Μετα έκανα και μαγνητική κάτω κοιλίας και δεν βρέθηκε κάτι σε υγρό στις σάλπιγγες αλλά και πάλι υπάρχει αυτή η υποψία.τι να πω.Μπρος γκρεμός και πίσω ρέμα.Ευτυχως που πετυχαίνω φυσική σύλληψη τουλάχιστον είναι μια παρηγοριά.

Ετοιμάζομαι για εμβρυομεταφορα και λέω μήπως να ξανακάνω σαλπιγγογραφια αλλά τότε πονούσα φρικτά ,με είχε πιέσει πολύ ο ακτινολόγος ,μάλιστα είχε σπάσει και ένα αγγείο από την πίεση τι να πω

Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πρίν, Vivivi είπε:

Λαπαροσκόπηση δεν έχω κουράγιο να κάνω εννοώ όχι αποψης τσέπης αλλά από άποψη ταλαιπωρίας.υστεροσκοπηση είχα κάνει και έκανα αμάν να συνέλθω.Επισης τη λαπαροσκόπηση τη φοβάμαι λίγο διότι μερικοί γιατροί σε ανοίγουν και βγάζουν τις σάλπιγγες χωρίς καν να σε ρωτήσουν,σου λένε ήταν κατεστραμμένες και τις βγάλαμε.Εχει γίνει σε φίλη μου αυτό.Για υδροσαλπιγγα πριν 2 χρόνια κάποιος γιατρός είχε δει κάτι πολύ μικρό σαν υγρό αλλά ο ακτινολόγος επέμενε ότι είναι συμφησεις.Μετα έκανα και μαγνητική κάτω κοιλίας και δεν βρέθηκε κάτι σε υγρό στις σάλπιγγες αλλά και πάλι υπάρχει αυτή η υποψία.τι να πω.Μπρος γκρεμός και πίσω ρέμα.Ευτυχως που πετυχαίνω φυσική σύλληψη τουλάχιστον είναι μια παρηγοριά.

Ετοιμάζομαι για εμβρυομεταφορα και λέω μήπως να ξανακάνω σαλπιγγογραφια αλλά τότε πονούσα φρικτά ,με είχε πιέσει πολύ ο ακτινολόγος ,μάλιστα είχε σπάσει και ένα αγγείο από την πίεση τι να πω

Κατάλαβα... Στη θέση σου δεν θα πήγαινα με αμφιβολίες στη μεταφορά, αυτό τονίζω. Καλή επιτυχία και να μην χρειαστεί τίποτα! 

Link to comment
Share on other sites

https://parents.org.gr/forum/topic/3706-ydrosalpigges/ 
https://parents.org.gr/forum/tags/υδροσάλπιγγα/

Γειά σας δείτε και στους παραπάνω συνδέσμους! 

Για ενημερωτικά θέματα προτιμάτε πάντα το φορουμ του parents καθώς αυτό περιέχει τις περισσότερες ιατρικές πληροφορίες! 


Ακολουθήστε μας και στο Instagram!

follow_cafe.jpgfollow_insta.png

 💗LIFE, needs to be full of FUN. Η ζωή πρέπει να είναι γεμάτη από χαρά.💗

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...