Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr

Μανουλες Σεπτεμβρίου 2023


Recommended Posts

2 ώρες πρίν, Rainbow2023 είπε:

Με το καλό εύχομαι να έρθει το μωράκι σου.  Όλες περιμένουμε την αυχενική είναι η αλήθεια για να χαρούμε έστω και λίγο. Είναι αυτό το άχαρο συναίσθημα της προσμονής. 

Στην παλλινδρομη ποσών εβδομάδων ήσουν?

Λυπάμαι πολύ για τις απώλειες σου. Είναι πολύ δύσκολο. Το ξέρω από μια φίλη μου που διέκοψε την κύηση στις 21 εβδομάδες λόγω προβλημάτων.  Εύχομαι αυτή τη φορά με τις κατάλληλες συμβουλές από τους γιατρούς να κρατήσεις το ουράνιο τόξο σου. 

Τι μικρόβιο ήταν το πρώτο? Πώς το κόλλησες?

7 είχαμε ακούσει καρδιά, την επόμενη δλδ την 8 ξαναακούσαμε αλλά είχε μείνει ακόμα στην 7…ε, στην ένατη είχε πια σταματήσει..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 121
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

6 ώρες πρίν, Rainbow2023 είπε:

Με το καλό εύχομαι να έρθει το μωράκι σου.  Όλες περιμένουμε την αυχενική είναι η αλήθεια για να χαρούμε έστω και λίγο. Είναι αυτό το άχαρο συναίσθημα της προσμονής. 

Στην παλλινδρομη ποσών εβδομάδων ήσουν?

Λυπάμαι πολύ για τις απώλειες σου. Είναι πολύ δύσκολο. Το ξέρω από μια φίλη μου που διέκοψε την κύηση στις 21 εβδομάδες λόγω προβλημάτων.  Εύχομαι αυτή τη φορά με τις κατάλληλες συμβουλές από τους γιατρούς να κρατήσεις το ουράνιο τόξο σου. 

Τι μικρόβιο ήταν το πρώτο? Πώς το κόλλησες?

Μακάρι να πάνε όλα καλά για όλες μας! Δεν μάθαμε ποτέ από πού προήλθε και τι ήταν γιατί πλέον είμαι σε θέση να πω ότι υπάρχουν πολλοί γιατροί που παρουσιάζονται ως 'επιστημονες' και τελικά δεν είναι ..Σημασία έχει από αυτές τις καταστάσεις να μαθαίνουμε και να γινόμαστε καλύτερες για τις ψυχούλες που θα φέρουμε στον κόσμο! 

Link to comment
Share on other sites

On 27/1/2023 at 6:12 ΜΜ, Katerinakiss είπε:

καλησπέρα!! Κι εγώ περιμένω πρώτα ο Θεός, το 2ο παιδάκι μου το Σεπτεμβριο. Είμαι 7 εβδομάδων, εχθες ακούσαμε καρδούλα, αν δεν κάνω λάθος είχε 133 παλμούς.  Με το καλό τα μωράκια μας!!! Πάντα θα υπάρχει άγχος, προσπάθησε να το απολαύσεις γιατί οι στιγμές είναι μοναδικές! 

 

Link to comment
Share on other sites

On 14/2/2023 at 2:30 ΜΜ, RENA 851 είπε:

Μακάρι να πάνε όλα καλά για όλες μας! Δεν μάθαμε ποτέ από πού προήλθε και τι ήταν γιατί πλέον είμαι σε θέση να πω ότι υπάρχουν πολλοί γιατροί που παρουσιάζονται ως 'επιστημονες' και τελικά δεν είναι ..Σημασία έχει από αυτές τις καταστάσεις να μαθαίνουμε και να γινόμαστε καλύτερες για τις ψυχούλες που θα φέρουμε στον κόσμο! 

Εμείς απόλυτο δίκιο. Κάθε δυσκολία που έρχεται, σε αλλάζει, ωριμάζεις και γίνεσαι καλύτερος άνθρωπος και κατεπεκταση μελλοντικός γονιός. 

 

Εγώ Παρασκευή θα πάω στην γυναικολόγο να κάνουμε καλλιέργεια κολπικού υγρού. Την άλλη Πέμπτη η αυχενική. Πολύ άγχος!!!!!

On 14/2/2023 at 10:53 ΠΜ, tin89 είπε:

7 είχαμε ακούσει καρδιά, την επόμενη δλδ την 8 ξαναακούσαμε αλλά είχε μείνει ακόμα στην 7…ε, στην ένατη είχε πια σταματήσει..

Λυπάμαι πολύ!

Αυτή τη φορά θα είναι η καλύτερη! 

Σου εύχομαι τα καλύτερα. Να ξέρεις ότι όλες έτσι σκεφτόμαστε. Αν δεν κάνουμε αυχενική να δούμε πως πάει δεν μπορούμε να χαρούμε και να σιγουρευτούμε ότι όλα πάνε καλά. 

Link to comment
Share on other sites

Μου φαίνονται οι μέρες ατέλειωτες…μέχρι να φτάσει (ελπίζω) η 13 η εβδομάδα…και η Παρασκευή κάθε φορά για να το βλέπουμε…εύχομαι σε όλες μόνο καλές ειδήσεις…❣️

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλά αποτελέσματα σε όσες κοντεύει η μέρα για την αυχενική.. Αλήθεια κορίτσια πως σας κάνουν καλλιέργεια κολπικού υγρού τώρα που είστε σε εγκυμοσύνη? Γιατί έχουν ακούσει πολλά τα αυτιά μου ..

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

17 ώρες πρίν, RENA 851 είπε:

Καλά αποτελέσματα σε όσες κοντεύει η μέρα για την αυχενική.. Αλήθεια κορίτσια πως σας κάνουν καλλιέργεια κολπικού υγρού τώρα που είστε σε εγκυμοσύνη? Γιατί έχουν ακούσει πολλά τα αυτιά μου ..

Χωρίς να είμαι σίγουρη γιατί δεν έχω ξανά κάνει μόνο καλλιέργεια κολπικού υγρού (μόνο τέστ Παπ έχω κάνει), λογικά θα είναι περίπου το ίδιο. Με κάποιο ειδικό εργαλείο θα σου παίρνουν δείγμα από τον τράχηλο για να πάει για καλλιέργεια. 

Θα σας πω με σιγουριά σε λίγο που θα πάω!

On 15/2/2023 at 8:42 ΜΜ, tin89 είπε:

Μου φαίνονται οι μέρες ατέλειωτες…μέχρι να φτάσει (ελπίζω) η 13 η εβδομάδα…και η Παρασκευή κάθε φορά για να το βλέπουμε…εύχομαι σε όλες μόνο καλές ειδήσεις…❣️

Υπέρηχο κάνεις κάθε εβδομάδα από δική σου επιλογή? Συγγνώμη που ρωτάω, σας παίρνει κάθε εβδομάδα επίσκεψη?

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν update...

 

Έβαλε κολποδιαστολεα και με διάφορες μπατονετες πήρε δείγμα. Συνολικά πήρε δείγμα από 3-4 διαφορετικά σημεία δεν ρωτησα αν όλα αυτά ήταν εντός τραχήλου 'η και από τον κόλπο. Είδα απλά που είχε σε σακουλάκια όλα τα δείγματα που πήρε. 

Μου είπε πάντως ότι καλλιέργεια πρέπει να γίνεται στο 1ο τρίμηνο της εγκυμοσύνης και προς τα τέλη του 3ου τριμήνου όταν πλησιάζει η γέννα. 

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, Rainbow2023 είπε:

Χωρίς να είμαι σίγουρη γιατί δεν έχω ξανά κάνει μόνο καλλιέργεια κολπικού υγρού (μόνο τέστ Παπ έχω κάνει), λογικά θα είναι περίπου το ίδιο. Με κάποιο ειδικό εργαλείο θα σου παίρνουν δείγμα από τον τράχηλο για να πάει για καλλιέργεια. 

Θα σας πω με σιγουριά σε λίγο που θα πάω!

Υπέρηχο κάνεις κάθε εβδομάδα από δική σου επιλογή? Συγγνώμη που ρωτάω, σας παίρνει κάθε εβδομάδα επίσκεψη?

Γύρισα από γιατρό…8+4 με έβγαλε σήμερα..πάω λόγω ιστορικού…αυτός μ το πρότεινε για να μην έχω άγχος…το σύστημα εκεί είναι ότι όσες φορές κ να πας εντός του μήνα πληρώνεις 50€…είτε πας μια είτε πας 4 φορές…

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, tin89 είπε:

Γύρισα από γιατρό…8+4 με έβγαλε σήμερα..πάω λόγω ιστορικού…αυτός μ το πρότεινε για να μην έχω άγχος…το σύστημα εκεί είναι ότι όσες φορές κ να πας εντός του μήνα πληρώνεις 50€…είτε πας μια είτε πας 4 φορές…

8+4.. 🥰 Καλή συνέχεια!!

Μπράβο στον γιατρό σου! Εμένα με βλέπει 2 φορές τον μήνα και πληρώνω συνολικά 80 ευρώ... 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


22 ώρες πρίν, tin89 είπε:

Γύρισα από γιατρό…8+4 με έβγαλε σήμερα..πάω λόγω ιστορικού…αυτός μ το πρότεινε για να μην έχω άγχος…το σύστημα εκεί είναι ότι όσες φορές κ να πας εντός του μήνα πληρώνεις 50€…είτε πας μια είτε πας 4 φορές…

Κ εγώ 2 φορές τον μήνα πάω και δίνω 40 €. 

20 ώρες πρίν, Orchid88 είπε:

8+4.. 🥰 Καλή συνέχεια!!

Μπράβο στον γιατρό σου! Εμένα με βλέπει 2 φορές τον μήνα και πληρώνω συνολικά 80 ευρώ... 

80€/μήνα πάντως μου φαίνονται πολλά. Με τόσα άλλα έξοδα που έχουμε στην εγκυμοσύνη. 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια ! Καλως ήρθατε όλες ! Θα πω, να αφήσετε ότι άσχημο συνεβη πίσω, και ολα να πάνε τέλεια αυτή τη φορά !!! 
 

εγω σε ανάμενα κάρβουνα , όλες οι αιματολογικές είναι χάλια, τα μισά δείχνουν θρομβώσεις, τα αλλά μισά προεκλαμψία ! Ολα χάλια ! 
περναω κρύωμα, και ελπίζουμε ολα να είναι λόγω αυτού. Τέλη του μήνα θα επαναλάβω ξανά τις αιματολογικές να δούμε τι γίνεται! Και έχει ο θεός !

Παρασκευή πάω για αυχενική θα είμαι ακριβώς 12εβδομαδων. 

  • Μου αρέσει 1
  • Μπερδεμένη/-ος 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 21 λεπτά , Mpoukitsa είπε:

Καλησπέρα κορίτσια ! Καλως ήρθατε όλες ! Θα πω, να αφήσετε ότι άσχημο συνεβη πίσω, και ολα να πάνε τέλεια αυτή τη φορά !!! 
 

εγω σε ανάμενα κάρβουνα , όλες οι αιματολογικές είναι χάλια, τα μισά δείχνουν θρομβώσεις, τα αλλά μισά προεκλαμψία ! Ολα χάλια ! 
περναω κρύωμα, και ελπίζουμε ολα να είναι λόγω αυτού. Τέλη του μήνα θα επαναλάβω ξανά τις αιματολογικές να δούμε τι γίνεται! Και έχει ο θεός !

Παρασκευή πάω για αυχενική θα είμαι ακριβώς 12εβδομαδων. 

 

Τι εξετάσεις έκανες που λες ότι δείχνουν θρομβώσεις?

Μήπως εννοείς ότι απλά έκανες εξετάσεις θρομβοφιλιας?

Όπως και για την προεκλαμψία? 

Επειδή ξέρω ότι στην αυχενική σου βγαίνουν ποσοστά για την προεκλαμψία και αφού δεν την έχεις κάνει ακόμα προβληματιστηκα. 

Κ εγώ αυτή τη βδομάδα έχω αυχενική. Άντε να δούμε!!!!!!!!! 

Link to comment
Share on other sites

21 ώρες πρίν, Rainbow2023 είπε:

 

Τι εξετάσεις έκανες που λες ότι δείχνουν θρομβώσεις?

Μήπως εννοείς ότι απλά έκανες εξετάσεις θρομβοφιλιας?

Όπως και για την προεκλαμψία? 

Επειδή ξέρω ότι στην αυχενική σου βγαίνουν ποσοστά για την προεκλαμψία και αφού δεν την έχεις κάνει ακόμα προβληματιστηκα. 

Κ εγώ αυτή τη βδομάδα έχω αυχενική. Άντε να δούμε!!!!!!!!! 

Είναι τόσες πολλές με ξεσκόνισα νομίζω! Για τις θρομβώσεις μου έκανε κάποιες αιματολογικές όχι το μεγάλο πακέτο της θρόμβο φιλίας, μέχρι κ τριπλεξ ποδιών με έβαλε να κάνω γιατί είδε τις φλέβες μου πεταγμένες ! Και ούρων επίσης, ολα βρε παιδί μου κάτι δείχνουν!
οξονη δείχνει ίχνη λεύκωμα δείχνει ίχνη πρωτεΐνη δείχνει ίχνη πππφφφφ με έχει πιάσει πανικός ! 
κανω υπομονή να περάσει το κρύωμα γιατί ολα μπορεί να έχουν επηρεάσει τα αποτελέσματα ! Ο γιατρός είναι καθυσηχαστικος μεν αλλά Ότο διαβάζω στο Ίντερνετ 😱😱😱😱😱 τι να πω !

μου είχε πει να πάρω και Σαλοσπίρ, αλλά δεν μπορώ γιατί έχω τα υπαττικα ανεβασμένα και δεν κάνει. Έτσι πρέπει να περιμένω την αυχενική να δω τι θα δριξει και εκεί  

Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πρίν, Mpoukitsa είπε:

Είναι τόσες πολλές με ξεσκόνισα νομίζω! Για τις θρομβώσεις μου έκανε κάποιες αιματολογικές όχι το μεγάλο πακέτο της θρόμβο φιλίας, μέχρι κ τριπλεξ ποδιών με έβαλε να κάνω γιατί είδε τις φλέβες μου πεταγμένες ! Και ούρων επίσης, ολα βρε παιδί μου κάτι δείχνουν!
οξονη δείχνει ίχνη λεύκωμα δείχνει ίχνη πρωτεΐνη δείχνει ίχνη πππφφφφ με έχει πιάσει πανικός ! 
κανω υπομονή να περάσει το κρύωμα γιατί ολα μπορεί να έχουν επηρεάσει τα αποτελέσματα ! Ο γιατρός είναι καθυσηχαστικος μεν αλλά Ότο διαβάζω στο Ίντερνετ 😱😱😱😱😱 τι να πω !

μου είχε πει να πάρω και Σαλοσπίρ, αλλά δεν μπορώ γιατί έχω τα υπαττικα ανεβασμένα και δεν κάνει. Έτσι πρέπει να περιμένω την αυχενική να δω τι θα δριξει και εκεί  

Όλα καλά θα πάνε.καλλιεργεια ούρων έκανες? Μπορεί τελικά όλα αυτά όντως να είναι από την ίωση που πέρασες. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...