Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 4 minutes ago, Blue Velvet said:

      Αχ μην κάνεις τεστ τόσο νωρίς,τζάμπα λεφτά ρε συ..Εμένα μέχρι χθες το πρωί έδειχνε αρνητικό,το μεσημέρι έδειξε αχνό θετικο.Περιμενε έξι μέρες τουλάχιστον,γιατί αλλιώς θα σου δείξει αρνητικό και θα στεναχωρεθεις.

      Αυτό βασικά …. 

Μανουλες Σεπτεμβρίου 2023


Recommended Posts


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 121
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

12 ώρες πρίν, tin89 είπε:

Μετά την αυχενική με είδε σε δυο μέρες και συζητήσαμε…το επόμενο ραντεβού μου το έκλεισε μετά από δυο εβδομάδες…εγώ δεν το διατύπωσα σωστά…Καλημέρα…

Μια χαρά!!!! 

Από κράμπες πώς πάτε? Από δυσκοιλιότητα?

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, Rainbow2023 είπε:

Μια χαρά!!!! 

Από κράμπες πώς πάτε? Από δυσκοιλιότητα?

Εγώ δεν έχω τίποτα..προχθές ξεκίνησα βιταμίνες, σίδηρο κλπ…επειδή έχω ακούσει για δυσκοιλιότητα κλπ και φοβάμαι μην με πιάσει τρώω πολλά λαχανικά..δεν είχα πρόβλημα μέχρι τώρα..ίσα ίσα πάω πιο εύκολα τουαλέτα από πριν…το στομάχι με έπιανε πολύ άσχημα τα βραδιά..και καμία αναγούλα πολύ αραιά στη μέρα....κάποιες μέρες όπως σήμερα είμαι πολύ καλά..το πρωί που πήγα για δουλειά ζαλίστηκα παρά πολύ που τρόμαξα ότι δεν θα τη βγάλω…σκοτείνιασαν όλα…γενικά όμως είμαι καλά…😁

Link to comment
Share on other sites

20 ώρες πρίν, Rainbow2023 είπε:

Μια χαρά!!!! 

Από κράμπες πώς πάτε? Από δυσκοιλιότητα?

Καλησπέρα! Εγώ έχω δυσκοιλιότητα εδώ κ 1 μήνα περίπου (τώρα είμαι στις 13 εβδομάδες), και παθαίνω και κολικούς όταν παραγινει το κακό... 😕 Το παλεύω με φυτική ίνα για την ώρα και δεν έχω πάρει κάτι για τη δυσκοιλιότητα, δεν ξέρω τώρα με το σίδηρο πως θα πάει αυτό βέβαια. 

Ναυτίες αυτή την εβδομάδα που είχα φουλ σαν να χαλαρώνουν έχω την αίσθηση σιγά σιγά, ελπίζω να συνεχίσει έτσι! 🤞

Link to comment
Share on other sites

23 ώρες πρίν, tin89 είπε:

Εγώ δεν έχω τίποτα..προχθές ξεκίνησα βιταμίνες, σίδηρο κλπ…επειδή έχω ακούσει για δυσκοιλιότητα κλπ και φοβάμαι μην με πιάσει τρώω πολλά λαχανικά..δεν είχα πρόβλημα μέχρι τώρα..ίσα ίσα πάω πιο εύκολα τουαλέτα από πριν…το στομάχι με έπιανε πολύ άσχημα τα βραδιά..και καμία αναγούλα πολύ αραιά στη μέρα....κάποιες μέρες όπως σήμερα είμαι πολύ καλά..το πρωί που πήγα για δουλειά ζαλίστηκα παρά πολύ που τρόμαξα ότι δεν θα τη βγάλω…σκοτείνιασαν όλα…γενικά όμως είμαι καλά…😁

Καλά κάνεις και τρως λαχανικά. Μόνο προς όφελος είναι. 

Εμένα ο σίδηρος προς το παρόν νομίζω δεν μου προκαλεί δυσκοιλιότητα. Έτσι κι αλλιώς ποτέ δεν ήμουν από αυτούς που θα πήγαινε κάθε μέρα τουαλέτα. 

4 ώρες πρίν, emily91 είπε:

Καλησπέρα! Εγώ έχω δυσκοιλιότητα εδώ κ 1 μήνα περίπου (τώρα είμαι στις 13 εβδομάδες), και παθαίνω και κολικούς όταν παραγινει το κακό... 😕 Το παλεύω με φυτική ίνα για την ώρα και δεν έχω πάρει κάτι για τη δυσκοιλιότητα, δεν ξέρω τώρα με το σίδηρο πως θα πάει αυτό βέβαια. 

Ναυτίες αυτή την εβδομάδα που είχα φουλ σαν να χαλαρώνουν έχω την αίσθηση σιγά σιγά, ελπίζω να συνεχίσει έτσι! 🤞

Να σε ρωτήσω, οι κολικοί που σε πονάνε? Πώς νιώθεις και πού γενικά? 

Από κράμπες έχεις κάτι?

Εγώ μπήκα στο 2ο τρίμηνο και νιώθω μια φορά ανά 2-3 μέρες την μήτρα να συσπάται. Σαν να πετρώνει. Χωρίς πόνο και χωρίς πόνο περιόδου γενικότερα. 

Έτυχε βέβαια 2 φορές που το έπαθα μετά από λίγο να πάω τουαλέτα.Γι αυτό σε ρωτάω πώς νιώθεις την δυσκοιλιότητα. 

Διάβασα και ενημερώθηκα από την γιατρό μου ότι τέτοιες συσπάσεις είναι φυσιολογικές διότι μεγαλώνει πολύ γρήγορα τωρα η μήτρα. Αλλά αναρωτιέμαι εσείς αισθάνεστε κάτι τέτοιο? Επίσης διάβασα ότι η δυσκοιλιότητα, τα αέρια αλλά και β γεμάτη κύστη μπορούν να προκαλέσουν αυτή τη σύσπαση. Φυσιολογικά πράγματα δηλαδή 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...

Καλησπέρα! Τους κολικούς δεν είμαι σίγουρη πως να σου τους περιγράψω, δεν τους αισθάνομαι στη περιοχή της μήτρας, αλλά σαν πόνους απότομους σε διάφορα σημεία στην κοιλιά, πάθαινα και παλαιότερα ανεξαρτήτως εγκυμοσύνης οπότε δε μου είναι ξένη αισθηση. 

Τις συσπάσεις στη μήτρα που περιγράφεις δεν τις νιώθω καθόλου, μόνο στις πολύ αρχές 4η-5η εβδομάδα ένιωθα αυτο που περιγράφεις, σαν να "πετρώνει", τι να πω περίεργα πράγματα κάνει το σώμα μας 😅...

Κραμπες στις ράμπες και στα δάχτυλα των χεριών έχω μια στο τόσο και η γιατρός μου μου έδωσε μαγνήσιο για αυτές, αν δε το έχεις ξεκινήσει ίσως να μιλήσεις μαζί του/της!

 

On 21/3/2023 at 8:21 ΜΜ, Rainbow2023 είπε:

Να σε ρωτήσω, οι κολικοί που σε πονάνε? Πώς νιώθεις και πού γενικά? 

Από κράμπες έχεις κάτι?

Εγώ μπήκα στο 2ο τρίμηνο και νιώθω μια φορά ανά 2-3 μέρες την μήτρα να συσπάται. Σαν να πετρώνει. Χωρίς πόνο και χωρίς πόνο περιόδου γενικότερα. 

Έτυχε βέβαια 2 φορές που το έπαθα μετά από λίγο να πάω τουαλέτα.Γι αυτό σε ρωτάω πώς νιώθεις την δυσκοιλιότητα. 

Διάβασα και ενημερώθηκα από την γιατρό μου ότι τέτοιες συσπάσεις είναι φυσιολογικές διότι μεγαλώνει πολύ γρήγορα τωρα η μήτρα. Αλλά αναρωτιέμαι εσείς αισθάνεστε κάτι τέτοιο? Επίσης διάβασα ότι η δυσκοιλιότητα, τα αέρια αλλά και β γεμάτη κύστη μπορούν να προκαλέσουν αυτή τη σύσπαση. Φυσιολογικά πράγματα δηλαδή 

Καλησπέρα! Τους κολικούς δεν είμαι σίγουρη πως να σου τους περιγράψω, δεν τους αισθάνομαι στη περιοχή της μήτρας, αλλά σαν πόνους απότομους σε διάφορα σημεία στην κοιλιά, σαν σουβλιες. Πάθαινα και παλαιότερα ανεξαρτήτως εγκυμοσύνης οπότε δε μου είναι ξένη αισθηση. Ευτυχώς μέχρι στιγμής κ γω με το σίδηρο δεν έχω δει κάποια επιδείνωση στην όλη κατάσταση, ελπίζω να συνεχίσει έτσι! 🤞

Εγώ πάλι καμία φορά ξυπνάω χωρίς να ξέρω γιατί μέσα στο βράδυ 5 το πρωί και αφού σηκωθώ καταλαβαίνω ότι θέλω να πάω τουαλέτα 😂, δε ξέρω αν έχω κάποια σύσπαση σαν αυτές που αναφέρεις και δε το παίρνω χαμπάρι 😋

Τις συσπάσεις στη μήτρα που περιγράφεις δεν τις νιώθω καθόλου, μόνο στις πολύ αρχές 4η-5η εβδομάδα ένιωθα αυτο που περιγράφεις, σαν να "πετρώνει", τι να πω περίεργα πράγματα κάνει το σώμα μας 😅...

 

Κραμπες στις γάμπες και στα δάχτυλα των χεριών έχω μια στο τόσο και η γιατρός μου μου έδωσε μαγνήσιο για αυτές, αν δε το έχεις ξεκινήσει ίσως να μιλήσεις μαζί του/της!

Link to comment
Share on other sites

Τι κάνετε βρε κορίτσια??? Που χαθήκαμε όλες?? Τι κάνουν τα μωράκια σας? Έχει ξεκινήσει να φαίνεται η κοιλίτσα σας? Εγώ μοιάζω σαν να είμαι 5-6 μηνών!! Λένε ότι στο 2ο φαίνεται από πιο νωρίς η κοιλιά! 


Lilypie Angel and Memorial tickers

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, Katerinakiss είπε:

Τι κάνετε βρε κορίτσια??? Που χαθήκαμε όλες?? Τι κάνουν τα μωράκια σας? Έχει ξεκινήσει να φαίνεται η κοιλίτσα σας? Εγώ μοιάζω σαν να είμαι 5-6 μηνών!! Λένε ότι στο 2ο φαίνεται από πιο νωρίς η κοιλιά! 

Καλημέρα!!!

Πραγματικά χαθήκαμε. 

Πάμε λίγο βρε κορίτσια!!!!!!!

Εμένα φαίνεται αρκετά και προσπαθώ ακόμα να την κρύψω. Δεν το έχουμε πει παρόλο που πλέον διανύω τον 5ο. 

Από συμπτώματα πως πάτε? Εγώ έχω λίγες συσπάσεις Braxton Hicks συνήθως βέβαια όταν αλλάζω θέση κάπως απότομα, όταν κάθομαι ανάσκελα κλπ. Η γιατρός λέει ότι είναι φυσιολογικό λόγω το ότι μεγαλώνει η μήτρα. 

Παίρνω μαγνήσιο και κοιτάμε και τον τράχηλο για δική μου ανακούφιση. 

Με την συχνοουρια επίσης πως την παλεύετε? Αχαχαχα. 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, κορίτσια εγώ είμαι απο τις τελευταίες του Σεπτεμβρίου, εγω πολύ μικρή κοιλίτσα ακόμη, η συχνοουρία έχει αυξηθεί πολύυυυυυ έχω 2 εβδομάδες να δω το μπεμπέ και περιμένω πως και πως την άλλη εβδομάδα!

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, silvy22 είπε:

Καλημέρα, κορίτσια εγώ είμαι απο τις τελευταίες του Σεπτεμβρίου, εγω πολύ μικρή κοιλίτσα ακόμη, η συχνοουρία έχει αυξηθεί πολύυυυυυ έχω 2 εβδομάδες να δω το μπεμπέ και περιμένω πως και πως την άλλη εβδομάδα!

Κάθε πότε πάς γιατρό? 

Εγώ επειδή είχα αγχωθει αρκετά, μέχρι και τέλος Απριλίου, πηγαίνω κάθε εβδομάδα. Έκλεισα και β επιπέδου αρχές Μάη. Αχ. Άγχος πολύ αλλά προσπαθώ να μην το σκέφτομαι! 

Το έχετε ανακοινώσει στους φίλους / συγγενείς σας?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εμείς ναι το έχουμε ανακοινώσει! Εξάλλου η κοιλιά μου φαίνεται! Συχνοουρία έχω κυρίως τη νύχτα, θα σηκωθώ σίγουρα 2-3 φορές! 

Τι μωράκια έχετε? Εγώ αγοράκι για 2η φορά! :D 

  • Μου αρέσει 2

Lilypie Angel and Memorial tickers

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, Rainbow2023 είπε:

Κάθε πότε πάς γιατρό? 

Εγώ επειδή είχα αγχωθει αρκετά, μέχρι και τέλος Απριλίου, πηγαίνω κάθε εβδομάδα. Έκλεισα και β επιπέδου αρχές Μάη. Αχ. Άγχος πολύ αλλά προσπαθώ να μην το σκέφτομαι! 

Το έχετε ανακοινώσει στους φίλους / συγγενείς σας?

στις 2-3 εβδομάδες ειμαι απο εξωσωματική, κάθε εβδομάδα πολύ συχνάς πάς... λόγω άγχους?
εχουμε ενα μηνα διαφορα μάλλον εμενα μου ειπε για Β τέλος Μάιου, αν συναντηθώ με κάποιον του το λέω, στην οικογένεια το είπαμε ναι, αα τη νυχτα μπορεί και 4, έκανα το Nifty βγηκε το φύλλο αλλά θα κάνουμε παρτυ αποκάλυψης φύλλου το πασχα ωσ πότε το ξέρει μόνο η νονά, δεν έχω καθόλου αγωνια χαχα

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, Katerinakiss είπε:

Εμείς ναι το έχουμε ανακοινώσει! Εξάλλου η κοιλιά μου φαίνεται! Συχνοουρία έχω κυρίως τη νύχτα, θα σηκωθώ σίγουρα 2-3 φορές! 

Τι μωράκια έχετε? Εγώ αγοράκι για 2η φορά! :D 

Και εγώ αγοράκι έχω❤️

καλά ναι το βράδυ και εγώ 3 φορές σίγουρα σηκώνομαι. Κι αυτό γιατί πριν κοιμηθώ παίρνω το μαγνήσιο οπότε καταλαβαίνεις με ένα ποτήρι νερό, τι γίνεται μετά χαχα. 

 

3 ώρες πρίν, silvy22 είπε:

στις 2-3 εβδομάδες ειμαι απο εξωσωματική, κάθε εβδομάδα πολύ συχνάς πάς... λόγω άγχους?
εχουμε ενα μηνα διαφορα μάλλον εμενα μου ειπε για Β τέλος Μάιου, αν συναντηθώ με κάποιον του το λέω, στην οικογένεια το είπαμε ναι, αα τη νυχτα μπορεί και 4, έκανα το Nifty βγηκε το φύλλο αλλά θα κάνουμε παρτυ αποκάλυψης φύλλου το πασχα ωσ πότε το ξέρει μόνο η νονά, δεν έχω καθόλου αγωνια χαχα

Ναι ναι από άγχος δικό μου. 

Κανονικά το ραντεβού πλέον είναι 1 φορά το μήνα. Μετά μας φαινόταν πολύς ο χρόνος και το κάναμε 2 φορές τον μήνα. 

Τώρα λόγω κάποιων συμβάντων που με είχαν αγχωσει πάω κάθε βδομάδα. Αλλά αυτό δεν θα συνεχιστεί για πολύ ακόμα. Μαξ 2βδομαδες ακόμα. Μετά θα επανέλθουμε στο 2 φορές τον μήνα. 

Με το καλό να κάνετε το event αποκάλυψης. Έχετε σκεφτεί πως θα το κάνετε? Μπαλόνια/ κομφετι με χρώμα 'η το άλλο που έχω δει στο ινσταγκραμ με έναν καπνό με χρώμα?

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια εγώ μπήκα στη δέκατη έκτη εβδομάδα σήμερα..η κοιλιτσα φαίνεται λίγο..φοράω φαρδιές μπλούζες όμως και δεν αναγνωρίζεται..το ξερουν αρκετοί στη δουλειά υποχρεωτικά και λίγοι συγγενείς και γνωστοί..δεν το λέω άνετα όμως να πω την αλήθεια..έχω ακόμα ανησυχία..στην αυχενική μας είπε αγόρι την Παρασκευή που πήγα κορίτσι..άρα ακόμα unisex το μωράκι…Μ. Πέμπτη πάλι ραντεβού..λίγη συχνοουρία το βράδυ..κατά τ αλλά τίποτα απολύτως..κάτι αναγούλες είχα περιορίστηκαν πολύ και αυτές…Δόξα τον Θεό καλά…

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, Rainbow2023 είπε:

Και εγώ αγοράκι έχω❤️

καλά ναι το βράδυ και εγώ 3 φορές σίγουρα σηκώνομαι. Κι αυτό γιατί πριν κοιμηθώ παίρνω το μαγνήσιο οπότε καταλαβαίνεις με ένα ποτήρι νερό, τι γίνεται μετά χαχα. 

 

Ναι ναι από άγχος δικό μου. 

Κανονικά το ραντεβού πλέον είναι 1 φορά το μήνα. Μετά μας φαινόταν πολύς ο χρόνος και το κάναμε 2 φορές τον μήνα. 

Τώρα λόγω κάποιων συμβάντων που με είχαν αγχωσει πάω κάθε βδομάδα. Αλλά αυτό δεν θα συνεχιστεί για πολύ ακόμα. Μαξ 2βδομαδες ακόμα. Μετά θα επανέλθουμε στο 2 φορές τον μήνα. 

Με το καλό να κάνετε το event αποκάλυψης. Έχετε σκεφτεί πως θα το κάνετε? Μπαλόνια/ κομφετι με χρώμα 'η το άλλο που έχω δει στο ινσταγκραμ με έναν καπνό με χρώμα?

Αυτό με τον καπνό που βγαζει χρώμα !!! 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...