Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 2 λεπτά , Fay_ είπε:

      Μέτρησες ποτε προγεστερονη μαζί με τις χοριακες; Εγω σήμερα που πήγα για χοριακη μέτρησα και προγεστερονη (από μόνη μου χωρίς να μου το ζητήσουν). Τώρα ήρθε το αποτέλεσμα και είναι μόνο 12, με το κατώτερο φυσιολογικό στο πρώτο τρίμηνο να ξεκινά από 3. Πολύ χαμηλή είναι και αγχώθηκα πάλι. Να τους το αναφέρω ότι έκανα την εξέταση; 

      Εννοείτε ότι πρέπει να τους το πεις ότι έκανες την εξέταση Κ το αποτέλεσμα. Γενικά κορίτσι μου μην ντρέπεσε τους γιατρούς εσύ πρέπει να τους τρέχεις για να σε προσέξουν . Αν δεν μιλάς δεν δίνουν σημασία. Πάντως μην ανχωνεσε συμβαίνει πολλές φορές να είναι χαμηλή η προγεστερόνη στις εξωσωματικές γιατί ο οργανισμός δεν προλαβαίνει να παράξει την δική του επειδή γίνετε με τεχνητό τρόπο Κ η απορρόφηση των φαρμάκων δεν είναι πάντα επιτυχημένη γρήγορα από όλους τους οργανισμούς.

Μανουλες Σεπτεμβρίου 2023


Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλες! 

δείτε και αυτό το θέμα 

μιας και θέλουμε την άποψή σας! 

ευχαριστούμε θερμά! 


Ακολουθήστε μας και στο Instagram!

follow_cafe.jpgfollow_insta.png

 💗LIFE, needs to be full of FUN. Η ζωή πρέπει να είναι γεμάτη από χαρά.💗

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 121
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

On 4/3/2023 at 8:54 ΠΜ, Rainbow2023 είπε:

Καλημέρα! Μπράβο τέλεια!!!!  Οι αιματολογικές βγήκαν? Όλα καλά μ

Όλα καλά και με τις αιματολογικές..βελτιώθηκαν ακόμη περισσότερο τα αποτελέσμα ❣️

Link to comment
Share on other sites

On 4/3/2023 at 8:54 ΠΜ, Rainbow2023 είπε:

Καλημέρα! Μπράβο τέλεια!!!!  Οι αιματολογικές βγήκαν? Όλα καλά μ

 

Καλά αποτελέσματα ν έχεις!!!!!

 

Ο καιρός περνάει πολύ γρήγορα!!! Με το καλό η αυχενική :) καλκαλα αποτελέσματα σε όλες!!

Πώς πήγαν οι αιματολογικές κορίτσι μου?

Καλησπέρα κορίτσια ! 

τι ωραία που ολα κυλάνε σωστά ! Πολύ χαρούμενη είμαι !!! 
και οι δικές μου αιματολογικές βγήκαν πολύ καλές, στο Papp-a , αύριο θα κάνω επαναληπτικές για το συκώτι κ ούρων ! Μακάρι να βγουν και εκεί εντάξει να μην τρέχω !!!!

 

περναει ο καιρός και νιώθω όλο και καλύτερα, χωρίς ζαλάδες τόση νύστα κτλ , έχει μείνει μόνο η εξάντληση αλλά οκ, θα το παλέψουμε ! Είναι κ η καθημερινότητα με το μωρό στην τσίτα , πέρα δώθε της μεγάλης μετά που χρόνος για ηρεμία ;!;! 😊😊😊

Link to comment
Share on other sites

23 ώρες πρίν, Orchid88 είπε:

Όλα καλά και με τις αιματολογικές..βελτιώθηκαν ακόμη περισσότερο τα αποτελέσμα ❣️

 

πρίν από 35 λεπτά , Mpoukitsa είπε:

Καλησπέρα κορίτσια ! 

τι ωραία που ολα κυλάνε σωστά ! Πολύ χαρούμενη είμαι !!! 
και οι δικές μου αιματολογικές βγήκαν πολύ καλές, στο Papp-a , αύριο θα κάνω επαναληπτικές για το συκώτι κ ούρων ! Μακάρι να βγουν και εκεί εντάξει να μην τρέχω. 

Μπράβο βρε κορίτσια!!!!! 

Πάντα ευχάριστα εύχομαι να έχουμε και με το καλό να πάνε όλα. 

Και εγώ ευτυχώς ηρέμησα από ανακατοσουρες και εμετούς. Εννοείται ότι αν φάω κάτι βαρύ (έστω και μια τυρόπιτα με φύλλο) θα με ενοχλήσει το στομάχι μου. Αλλά το καλό είναι ότι σπάνια τα ζητάω. 

Καλά αποτελέσματα εύχομαι και με τις λοιπές εξετάσεις . 

 

ΤΙ μήκος ενδοτραχηλου σας μέτρησε στην αυχενική βρε κορίτσια?

Link to comment
Share on other sites

18 ώρες πρίν, Rainbow2023 είπε:

 

Μπράβο βρε κορίτσια!!!!! 

Πάντα ευχάριστα εύχομαι να έχουμε και με το καλό να πάνε όλα. 

Και εγώ ευτυχώς ηρέμησα από ανακατοσουρες και εμετούς. Εννοείται ότι αν φάω κάτι βαρύ (έστω και μια τυρόπιτα με φύλλο) θα με ενοχλήσει το στομάχι μου. Αλλά το καλό είναι ότι σπάνια τα ζητάω. 

Καλά αποτελέσματα εύχομαι και με τις λοιπές εξετάσεις . 

 

ΤΙ μήκος ενδοτραχηλου σας μέτρησε στην αυχενική βρε κορίτσια?

Μακάρι μετά από εσένα να ηρεμήσουμε όλες σιγά, σιγά..αυτές οι ανακατωσούρες με έχουν τσακίσει. Την τελευταία βδομάδα με έχει πιάσει έντονα το στομάχι μου.. βέβαια πόσα να αντέξει και αυτό φυλλικό, σίδηρο, μαγνήσιο, ασβέστιο + d3, προγεστερόνη, σαλοσπίρ και innohep.. 6 χάπια, 1 αναβράζον, 1 υπόθετο και 1 ένεση... Έλεος!!!

Ο τράχηλος μου ευτυχώς είναι 38mm και κλειστός. Εσένα πόσο σου τον μέτρησε; 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 53 λεπτά , Orchid88 είπε:

Μακάρι μετά από εσένα να ηρεμήσουμε όλες σιγά, σιγά..αυτές οι ανακατωσούρες με έχουν τσακίσει. Την τελευταία βδομάδα με έχει πιάσει έντονα το στομάχι μου.. βέβαια πόσα να αντέξει και αυτό φυλλικό, σίδηρο, μαγνήσιο, ασβέστιο + d3, προγεστερόνη, σαλοσπίρ και innohep.. 6 χάπια, 1 αναβράζον, 1 υπόθετο και 1 ένεση... Έλεος!!!

Ο τράχηλος μου ευτυχώς είναι 38mm και κλειστός. Εσένα πόσο σου τον μέτρησε; 

Πω πω πραγματικά πόσα να αντέξει κ αυτό το στομάχι. 

Εμένα με βοηθανδ πολύ οι φρυγανιές με κρέμα τυρί, 'η τα μακαρόνια. Αλλά φουσκώνω πολυυυυ εύκολα ρε γαμωτο. Καμία ώρα μετά το φαί είμαι του θανατά. Και δεν τρώω πολύ. Σκέψου δεν έχω πάρει γραμμάριο ακόμα. 

Τώρα σιγά σιγά πίνω και νερό. Έχω φτάσει στο 1,5 λίτρο σίγουρα την ημέρα. Εκεί που ήμουν πριν λίγες εβδομάδες μισό λίτρο την ημέρα. 

Εγώ παίρνω προς το παρόν φυλλικό, σίδηρο, Τ4 και κάνω ενέσεις innohep. Αύριο θα πάω για εξέταση D και λογικά θα ξεκινήσω κ συμπλήρωμα. Από εβδομάδα θα ξεκινήσω μαγνήσιο. 

Μου το μέτρησε 3,1. Δεν μου είπε κάτι για ανοιχτό κλειστό αλλά αν ήταν κάτι κακό είτε ο εμβρυολογος είτε η γυναικολόγος μου θα μου το έλεγαν. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κορίτσια! Και η δική μας αυχενική ήταν τέλεια! Αναμένουμε και τις αιματολογικες! Σας είπαν φύλλο? Εγω δεν ήθελα να μάθω, δεν είχα πρόβλημα δλδ και να μην μας τκ έλεγε, αλλά επέμεναν όλοι οι αλλοι :D 

Συγχαρητήρια σε ολες για τα αποτελέσματα! Εγω ειμαι 13 εβδομάδων! Αρα έχω κλείσει το 1ο τρίμηνο σωστά?

  • Δύναμη! 1
  • Λουλούδια 1

Lilypie Angel and Memorial tickers

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Katerinakiss είπε:

Γεια σας κορίτσια! Και η δική μας αυχενική ήταν τέλεια! Αναμένουμε και τις αιματολογικες! Σας είπαν φύλλο? Εγω δεν ήθελα να μάθω, δεν είχα πρόβλημα δλδ και να μην μας τκ έλεγε, αλλά επέμεναν όλοι οι αλλοι :D 

Συγχαρητήρια σε ολες για τα αποτελέσματα! Εγω ειμαι 13 εβδομάδων! Αρα έχω κλείσει το 1ο τρίμηνο σωστά?

Η 13 εβδομάδα είναι η τελευταία εβδομάδα του 3ου μήνα. Άρα στις 14 +1 εβδομάδες θα είσαι 3 μήνες και 1 ημέρα. 

Και εγώ 14 +2 είμαι. 

Με το καλό τα αποτελέσματα σου!!!!!!!

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια.

Με το καλό να έρθουν τα μωράκια σας. Είμαι μανούλα σένα μωράκι 10 μηνών και έγκυος περίπου τριών μηνών στο δεύτερο. Ήθελα να ρωτήσω με τα άσχημα συμπτώματα πως την παλεύετε; Εμένα είναι τόσο άσχημα που κάθε πρωί που ξυπνάω λέω πως θα βγει κι αυτή η μέρα. Έτσι ήταν και η πρώτη μου εγκυμοσύνη και κράτησε έξι μήνες, απλά τότε δεν είχα και ένα μωράκι και μπορούσα να ξεκουράζομαι όσο θέλω. Νιώθω τύψεις για το μικράκι μου που δεν μπορώ να παίξουμε ή να πάμε βόλτες όπως πριν μείνω έγκυος. Ευτυχώς έχω άπειρη βοήθεια από τον άντρα μου και τη μητέρα μου αλλά η ψυχολογία δεν φτιάχνει.

Κακό είναι ότι τα συμπτώματα κρατάνε 24 ώρες και δεν σταματάνε ποτέ.😭

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Γεια σας κορίτσια!!! Κουράγιο σε εσάς που έχετε ακόμα ζαλάδες και εμετούς... δεν μπορώ να φανταστώ πως περνάτε... εγω από τις λίγες ανακατοσουρες που είχα, τώρα είμαι πολύ καλά! Μονο φούσκωμα έχω σχεδόν οοολη μέρα! 

Εμένα μου πρότεινε ο γιατρός μου να κάνω τη μη επεμβατικη μέθοδο Ariosa  που στέλνουν αίμα στο εξωτερικό για ανίχνευση τρισωμιων. Μου το πρότεινε λόγω ηλικίας, αφού η αυχενική και οι εξετάσεις αίματος ήταν άριστες. Παλιά αντί για αυτό έκαναν αμνιοπαρακέντηση. Εχει κάνει κάποια άλλη κοπέλα το ίδιο?


Lilypie Angel and Memorial tickers

Link to comment
Share on other sites

On 13/3/2023 at 6:11 ΜΜ, Happymom2 είπε:

Καλησπέρα κορίτσια.

Με το καλό να έρθουν τα μωράκια σας. Είμαι μανούλα σένα μωράκι 10 μηνών και έγκυος περίπου τριών μηνών στο δεύτερο. Ήθελα να ρωτήσω με τα άσχημα συμπτώματα πως την παλεύετε; Εμένα είναι τόσο άσχημα που κάθε πρωί που ξυπνάω λέω πως θα βγει κι αυτή η μέρα. Έτσι ήταν και η πρώτη μου εγκυμοσύνη και κράτησε έξι μήνες, απλά τότε δεν είχα και ένα μωράκι και μπορούσα να ξεκουράζομαι όσο θέλω. Νιώθω τύψεις για το μικράκι μου που δεν μπορώ να παίξουμε ή να πάμε βόλτες όπως πριν μείνω έγκυος. Ευτυχώς έχω άπειρη βοήθεια από τον άντρα μου και τη μητέρα μου αλλά η ψυχολογία δεν φτιάχνει.

Κακό είναι ότι τα συμπτώματα κρατάνε 24 ώρες και δεν σταματάνε ποτέ.😭

Καλώς ήρθες! Μην νιώθεις τύψεις. Δεν κάνεις κάτι σκοπίμως. Ίσα ίσα που ετοιμάζεται ένα μικρό αδερφάκι να έρθει στον κόσμο. Είναι λογικό κάποιες από εμάς να "ταλαιπωρηθουμε" στην αρχή αλλά να σκέφτεσαι θετικά. Μια αγκαλιά της μαμάς ιδίως σε τέτοιες ηλικίες που ακόμα είναι μικρό το μωρό, τους αρκεί. Μια αγκαλιά στο κρεβάτι (για να μην κουράζεσαι) είναι ο,τι πρέπει! Με το καλό και το δεύτερο μωράκι σου. 

Ποσών εβδομάδων είσαι.?

πρίν από 47 λεπτά , Katerinakiss είπε:

Γεια σας κορίτσια!!! Κουράγιο σε εσάς που έχετε ακόμα ζαλάδες και εμετούς... δεν μπορώ να φανταστώ πως περνάτε... εγω από τις λίγες ανακατοσουρες που είχα, τώρα είμαι πολύ καλά! Μονο φούσκωμα έχω σχεδόν οοολη μέρα! 

Εμένα μου πρότεινε ο γιατρός μου να κάνω τη μη επεμβατικη μέθοδο Ariosa  που στέλνουν αίμα στο εξωτερικό για ανίχνευση τρισωμιων. Μου το πρότεινε λόγω ηλικίας, αφού η αυχενική και οι εξετάσεις αίματος ήταν άριστες. Παλιά αντί για αυτό έκαναν αμνιοπαρακέντηση. Εχει κάνει κάποια άλλη κοπέλα το ίδιο?

Κι εγώ από τους εμετούς, τώρα έχω καούρες συνήθως το απόγευμα και όπως το λες φούσκωμα. 

Σε ποια εβδομάδα είσαι? Είναι και αυτή η εξέταση με λήψη αίματος? Είναι σαν το ΝΙΠΤ? Προσωπικά δεν έχω εμπειρία για να σου πω. Αλλά εύχομαι ο,τι αποφασίσεις να είναι το καλύτερο με τα καλύτερα αποτελέσματα. 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλες! Είμαι και γω μέλλουσα μαμά Σεπτεμβρίου, 12+5 σήμερα! 17/03 καναμε την αυχενική και παρότι η αυχενική ήταν στα ανώτερα φυσιολογικά (2.4) με τις αιματολογικές η πιθανότητα για τρισωμια 21 βγήκε 1/8000 περίπου. Η γιατρός μου λέει ότι το αποτέλεσμα είναι πολύ καλό και ηρεμήσαμε ευτυχώς! 

Όλο αυτό το διάστημα ταλαιπωρούμαι έντονα με ναυτίες όμως... Απ'ότι είδα και άλλες έχουν αντίστοιχο θέμα, πως το παλεύετε βρε κορίτσια!? Μου έχει δώσει και αγωγή η γιατρός μου, παιρνω nuperal, όμως και πάλι έχω συμπτώματα... 😓 Ευτυχώς τώρα που κλείνει το πρώτο τρίμηνο είμαι καλύτερα σε σχέση με το δεύτερο μήνα της εγκυμοσύνης, όμως και πάλι φοβάμαι ότι δε θα περάσει τελείως και θα συνεχίσω να έχω θέματα. 

Ελπίζω να έχετε όλες καλό υπόλοιπο και ομαλή εγκυμοσύνη από δω και στο εξης! ❤️

 🤞

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια έκανα κι εγώ την αυχενική την Τετάρτη και όλα καλά…από συμπτώματα έχω μόνο το στομάχι μου..ειδικά από το μεσημέρι και μετά…αύριο επιστρέφω κ στη δουλειά μετά από 40 μέρες..Σε δυο εβδομάδες έχω ξανά  γιατρό τώρα..μ φαίνεται ένας αιώνας…εσείς μετά την αυχενική πότε έχετε ραντεβού;…

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, emily91 είπε:

Καλησπέρα σε όλες! Είμαι και γω μέλλουσα μαμά Σεπτεμβρίου, 12+5 σήμερα! 17/03 καναμε την αυχενική και παρότι η αυχενική ήταν στα ανώτερα φυσιολογικά (2.4) με τις αιματολογικές η πιθανότητα για τρισωμια 21 βγήκε 1/8000 περίπου. Η γιατρός μου λέει ότι το αποτέλεσμα είναι πολύ καλό και ηρεμήσαμε ευτυχώς! 

Όλο αυτό το διάστημα ταλαιπωρούμαι έντονα με ναυτίες όμως... Απ'ότι είδα και άλλες έχουν αντίστοιχο θέμα, πως το παλεύετε βρε κορίτσια!? Μου έχει δώσει και αγωγή η γιατρός μου, παιρνω nuperal, όμως και πάλι έχω συμπτώματα... 😓 Ευτυχώς τώρα που κλείνει το πρώτο τρίμηνο είμαι καλύτερα σε σχέση με το δεύτερο μήνα της εγκυμοσύνης, όμως και πάλι φοβάμαι ότι δε θα περάσει τελείως και θα συνεχίσω να έχω θέματα. 

Ελπίζω να έχετε όλες καλό υπόλοιπο και ομαλή εγκυμοσύνη από δω και στο εξης! ❤️

 🤞

Καλώς ήρθες και με το καλό το μωράκι σου. 

Κ εγώ είχα αυχενική 2,4. Από τον υπέρηχο για σύνδρομο down έδινε πιθανότητες 1/6500 (περίπου) και μετά την λήψη αίματος τροποιηθηκαν σε 1/15.500 (λόγω ηλικίας αυτό ήταν το 'ταβανι' που μπορούσα να φτάσω) 

Αφού είμαστε κάτω από 2,5 είμαστε μια χαρά. Επειδή έχω διαβάσει πολλά άρθρα και σχόλια κοριτσιών αλλά και με την γιατρό που έχουμε μιλήσει, κάποιες γυναίκες έχουν τέλεια αυχενική , ξέρω γω 1.5. και οι αιματολογικές τους είναι κακές και τα ποσοστά αυξάνονται πολύ μετά. 

Οπότε θέλω να πω. Ότι αφού η αυχενική είναι κάτω του 2,5 και οι αιματολογικές είναι μια χαρά τότε μπορούμε να πάρουμε την πρώτη μας ανάσα. 

Εγώ είχα εμετούς μέχρι και την πρώτη ημέρα της 13 εβδομάδας. Μετά ηρέμησε το στομάχι. Δεν πήρα κάτι από φάρμακα. Τώρα έχω καούρες. Χαχα. 

Με βοηθαγαν πολύ οι φρυγανιές με τυρί και τα μακαρόνια. 

3 ώρες πρίν, tin89 είπε:

Κορίτσια έκανα κι εγώ την αυχενική την Τετάρτη και όλα καλά…από συμπτώματα έχω μόνο το στομάχι μου..ειδικά από το μεσημέρι και μετά…αύριο επιστρέφω κ στη δουλειά μετά από 40 μέρες..Σε δυο εβδομάδες έχω ξανά  γιατρό τώρα..μ φαίνεται ένας αιώνας…εσείς μετά την αυχενική πότε έχετε ραντεβού;…

Εγώ μετά την αυχενική, πήγα στην γιατρό μου μετά από 3-4 ημέρες για να συζητήσουμε τα αποτελέσματα και επειδή πριν είχα πάει την 10η εβδομάδα ήταν η ώρα να πάω έτσι κι αλλιώς. Αλλά από ότι έχω καταλάβει πάντα μετά την αυχενική κανονίζει ραντεβού για να συζητήσει με το ζευγάρι. 

Αν ο γυναικολόγος σου είναι και εμβρυολογος οπότε σου έκανε αυτος την αυχενική τότε ίσως να το βρήκε περιττό να σε ξανά δει τόσο σύντομα. 

 

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...