Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 4 minutes ago, Blue Velvet said:

      Σε ταλαιπώρησαν πολλές μέρες..φαντάζομαι τον πόνο που πέρασες και ειλικρινά δεν αξίζει σε καμία γυναίκα να το περάσει όλο αυτό.

      Μην κοιτάς τα συμπτώματα,δεν υπάρχει στάνταρ.Μια ερχονται,μια φεύγουν..Ευχομαι μέσα απ' την καρδιά μου να είσαι έγκυος και να μην ταλαιπωρηθείς άλλο❤️  Πότε πας για χοριακη είπαμε?

      Ναι μ είπε μια κοπέλα ουι είναι και τα χάπια που παίρνουμε και ότι ο οργανισμός συνηθίζει … όποτε για αυτό .. καιι φυσικά ότι πάνω από 500 μονάδες υπάρχουν συμπτώματα … όπως και μα έχει σε ευχαριστω βαθιά ! Θα τα λέμε εδώ και μην πτοείσαι …. Ευτυχώς να λες είναι σχετικά χαμηλή η χοριακη και δεν θα καταλάβεις τίποτα μέχρι να πέσει είσαι τυχερή μέσα σε όλο αυτό … και επίσης εψεις μια βλαστοκύστη σα να κρύα τα νερά  χαχαχα

      • Ευχαριστώ 1

Μανουλες Σεπτεμβρίου 2023


Recommended Posts

On 5/4/2023 at 5:30 ΜΜ, tin89 είπε:

Κορίτσια εγώ μπήκα στη δέκατη έκτη εβδομάδα σήμερα..η κοιλιτσα φαίνεται λίγο..φοράω φαρδιές μπλούζες όμως και δεν αναγνωρίζεται..το ξερουν αρκετοί στη δουλειά υποχρεωτικά και λίγοι συγγενείς και γνωστοί..δεν το λέω άνετα όμως να πω την αλήθεια..έχω ακόμα ανησυχία..στην αυχενική μας είπε αγόρι την Παρασκευή που πήγα κορίτσι..άρα ακόμα unisex το μωράκι…Μ. Πέμπτη πάλι ραντεβού..λίγη συχνοουρία το βράδυ..κατά τ αλλά τίποτα απολύτως..κάτι αναγούλες είχα περιορίστηκαν πολύ και αυτές…Δόξα τον Θεό καλά…

Χαχα, λογικά πλέον θα είναι πιο ευδιάκριτα όλα. Αν κάθεται καλά και το μωράκι ελπίζω να σας πει με σιγουριά το φύλο.  

Μας έσωσε ο χειμώνας με τα χοντρά ρούχα και τα φαρδιά, για να μπορέσουμε να κρυφτούμε όσο μπορούσαμε :P

Ε. Σιγά σιγά εμείς θα το πούμε. Ακόμα μόνο οι οικογένειες το ξέρουν και 2 φίλοι. 

βέβαια κάποιοι από την παρέα ρωταγαν την κολλητή μου αν είμαι έγκυος γιατί λέει με είχαν δει μια μέρα και ήμουν πολύ απλή ενώ δεν το συνηθίζω. (φόραγα φόρμα και ήμουν αβαφη - επου εντωμεταξυ τα τελευταία χρόνια με τις μάσκες κλπ βαφομαι μόνο αν βγω βόλτα).  Έλεος:/ 

Ευτυχώς κ εμένα το στομάχι μου είναι καλά. Λίγες καούρες ίσως να έχω τις απογευματινές ώρες αλλά πολύ light. 

Έχετε πάρει κιλά κοροτσια?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 121
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

6 ώρες πρίν, Rainbow2023 είπε:

Χαχα, λογικά πλέον θα είναι πιο ευδιάκριτα όλα. Αν κάθεται καλά και το μωράκι ελπίζω να σας πει με σιγουριά το φύλο.  

Μας έσωσε ο χειμώνας με τα χοντρά ρούχα και τα φαρδιά, για να μπορέσουμε να κρυφτούμε όσο μπορούσαμε :P

Ε. Σιγά σιγά εμείς θα το πούμε. Ακόμα μόνο οι οικογένειες το ξέρουν και 2 φίλοι. 

βέβαια κάποιοι από την παρέα ρωταγαν την κολλητή μου αν είμαι έγκυος γιατί λέει με είχαν δει μια μέρα και ήμουν πολύ απλή ενώ δεν το συνηθίζω. (φόραγα φόρμα και ήμουν αβαφη - επου εντωμεταξυ τα τελευταία χρόνια με τις μάσκες κλπ βαφομαι μόνο αν βγω βόλτα).  Έλεος:/ 

Ευτυχώς κ εμένα το στομάχι μου είναι καλά. Λίγες καούρες ίσως να έχω τις απογευματινές ώρες αλλά πολύ light. 

Έχετε πάρει κιλά κοροτσια?

εγώ επειδή είχα παραπανίσια και λόγω εξωσωματικών επιβαρύνθηκα πολύ, για την ώρα έχω χάσει 4 απο την εμβρυομεταφορα και παραμένω σταθερή, ειχα φτάσει και -5 αλλα απ οταν άρχισα να τρωω κανονικά και να πίνω νερο είμαι σταθερή, ο γιατρός μου κάνει bulling δεν θέλει να πάρω καθόλου...

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, silvy22 είπε:

εγώ επειδή είχα παραπανίσια και λόγω εξωσωματικών επιβαρύνθηκα πολύ, για την ώρα έχω χάσει 4 απο την εμβρυομεταφορα και παραμένω σταθερή, ειχα φτάσει και -5 αλλα απ οταν άρχισα να τρωω κανονικά και να πίνω νερο είμαι σταθερή, ο γιατρός μου κάνει bulling δεν θέλει να πάρω καθόλου...

Είσαι πολλά παραπάνω κιλά από το 'φυσιολογικο' σου?  Δηλαδή δεν έχεις περιθώριο να πάρεις αυτά τα περίπου 10-15 κιλά που λένε ότι είναι οκ να πάρεις? Προς το παρόν εγώ έχω πάρει 2-3.  Το πρώτο τρίμηνο δεν πήρα τίποτα λόγω στομαχιού  τώρα που συνήλθε Προσπαθώ να μην τρώω βλακείες για να μην πάρω πολλά. Για καλή μου τύχη βέβαια δεν πολύ ζητάω κιόλας γλυκά. Κάθε άλλο που το ζάχαρο στην εξέταση που έκανα προ χθες έπεσε και έφτασε 77. (Ήταν 85 νομίζω την τελευταία φορά). Πιο πολύ τα φαγητά θέλω πλέον. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 4 λεπτά , Rainbow2023 είπε:

Είσαι πολλά παραπάνω κιλά από το 'φυσιολογικο' σου?  Δηλαδή δεν έχεις περιθώριο να πάρεις αυτά τα περίπου 10-15 κιλά που λένε ότι είναι οκ να πάρεις? Προς το παρόν εγώ έχω πάρει 2-3.  Το πρώτο τρίμηνο δεν πήρα τίποτα λόγω στομαχιού  τώρα που συνήλθε Προσπαθώ να μην τρώω βλακείες για να μην πάρω πολλά. Για καλή μου τύχη βέβαια δεν πολύ ζητάω κιόλας ας πούμε γλυκά. Κάθε άλλο που το ζάχαρο στην εξέταση που έκανα προ χθες έπεσε και έφτασε 77. (Ήταν 85 νομίζω την τελευταία φορά). Πιο πολύ τα φαγητά θέλω πλέον. 

Έχω bmi σχεδόν 30, ως ποτέ ναι δεν μπορώ να πάρω, με διατροφή είμαι και πριν έτσι ήμουν αλλά η αντισταση στην ινσουλίνη συν ορμόνες μου είχαν διαλύσει το μεταβολισμό , έκανα καμπύλη την προηγούμενη εβδομάδα και ήταν μια χαρά, προληπτικά συνεχίζω τη διατροφή ! Εγω λόγω ενδομητριτιδας παίρνω κάθε μήνα αντιβίωση ως ποτέ τα γλυκα δεν επιτρέπονται λόγω ιστορικό φλεγμονής, όλα θα τα αντέξω δεν ζηλεύω κάτι , τρώω τα 2 ώρα 3 ώρα μου…αρκεί να ειναι καλά το μπεμπέ . Εσυ πολύ καλά τα έχεις πάει μπράβο !

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ 2-3 κιλά έχω πάρει, αλλά τρώω κουταμάρες, στο 1ο μου παιδι δεν πηρα καθόλου κιλά, ετρωγα πολλά λαχανικά και σαλάτες, τώρα δεν μπορώ, βαριέμαι να πλένω μαρούλια :D


Lilypie Angel and Memorial tickers

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

On 7/4/2023 at 5:48 ΜΜ, silvy22 είπε:

Έχω bmi σχεδόν 30, ως ποτέ ναι δεν μπορώ να πάρω, με διατροφή είμαι και πριν έτσι ήμουν αλλά η αντισταση στην ινσουλίνη συν ορμόνες μου είχαν διαλύσει το μεταβολισμό , έκανα καμπύλη την προηγούμενη εβδομάδα και ήταν μια χαρά, προληπτικά συνεχίζω τη διατροφή ! Εγω λόγω ενδομητριτιδας παίρνω κάθε μήνα αντιβίωση ως ποτέ τα γλυκα δεν επιτρέπονται λόγω ιστορικό φλεγμονής, όλα θα τα αντέξω δεν ζηλεύω κάτι , τρώω τα 2 ώρα 3 ώρα μου…αρκεί να ειναι καλά το μπεμπέ . Εσυ πολύ καλά τα έχεις πάει μπράβο !

Όλα καλά θα πάνε!!! 

Υποκατάστατα της ζάχαρης σίγουρα μπορείς να βρεις για να ξεγελάσεις τυχόν λιγούρες μελλοντικά. 

On 7/4/2023 at 6:22 ΜΜ, Katerinakiss είπε:

Κι εγώ 2-3 κιλά έχω πάρει, αλλά τρώω κουταμάρες, στο 1ο μου παιδι δεν πηρα καθόλου κιλά, ετρωγα πολλά λαχανικά και σαλάτες, τώρα δεν μπορώ, βαριέμαι να πλένω μαρούλια :D

Χαχαχαχα, φάε ντοματινια. Εγώ τα έχω πεθάνει αυτό το διάστημα που είναι και γλυκά. 

Μαρούλι έχω καιρό να φάω. Έχω πάρει λάχανο που κρατάει και πιο πολύ από το μαρούλι στο ψυγείο. Αχαχαχα

Αύριο μπαίνω στην 19 εβδομάδα. 

Εσείς πόσο είστε?

Β επιπέδου κλείσατε?

Αχ με αγχώνει πολυυυυ!!!

 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 11 λεπτά , Rainbow2023 είπε:

Όλα καλά θα πάνε!!! 

Υποκατάστατα της ζάχαρης σίγουρα μπορείς να βρεις για να ξεγελάσεις τυχόν λιγούρες μελλοντικά. 

Χαχαχαχα, φάε ντοματινια. Εγώ τα έχω πεθάνει αυτό το διάστημα που είναι και γλυκά. 

Μαρούλι έχω καιρό να φάω. Έχω πάρει λάχανο που κρατάει και πιο πολύ από το μαρούλι στο ψυγείο. Αχαχαχα

Αύριο μπαίνω στην 19 εβδομάδα. 

Εσείς πόσο είστε?

Β επιπέδου κλείσατε?

Αχ με αγχώνει πολυυυυ!!!

 

15w2d Εγω δεν έκλεισα ακόμη σε 1,5 μήνα θα την κάνω σύμφωνα με το χρονοδιάγραμμα, τι βλέπουμε στη Β ; Σαν την Α αλλά περισσότερα ; Εσυ έκλεισες ; 
Ενα άγχος υπάρχει γενικώς …

Link to comment
Share on other sites

21 ώρες πρίν, Rainbow2023 είπε:

Όλα καλά θα πάνε!!! 

Υποκατάστατα της ζάχαρης σίγουρα μπορείς να βρεις για να ξεγελάσεις τυχόν λιγούρες μελλοντικά. 

Χαχαχαχα, φάε ντοματινια. Εγώ τα έχω πεθάνει αυτό το διάστημα που είναι και γλυκά. 

Μαρούλι έχω καιρό να φάω. Έχω πάρει λάχανο που κρατάει και πιο πολύ από το μαρούλι στο ψυγείο. Αχαχαχα

Αύριο μπαίνω στην 19 εβδομάδα. 

Εσείς πόσο είστε?

Β επιπέδου κλείσατε?

Αχ με 

Εγω ειμαι 17+4 θα πάρω την άλλη εβδομάδα να κλείσω ραντεβού για Β επιπέδου, λογικά αρχές με μέσα Μαΐου θα την κάνω. Τα έχετε νιώσει τα μωράκια σας? Εγώ πριν 2-3 μερες τον άκουσα!!! Θα μου πείτε είναι νωρίς... ναι όντως αλλά και τον 1ο μου τον άκουσα 16εβ!!!! 

21 ώρες πρίν, silvy22 είπε:

15w2d Εγω δεν έκλεισα ακόμη σε 1,5 μήνα θα την κάνω σύμφωνα με το χρονοδιάγραμμα, τι βλέπουμε στη Β ; Σαν την Α αλλά περισσότερα ; Εσυ έκλεισες ; 
Ενα άγχος υπάρχει γενικώς …

Στην Β επιπέδου βλέπουμε με λεπτομέρειες όλα τα ζωτικά όργανα του μωρού, όλα τα οστά, μετράμε δαχτυλάκια, και εάν είναι σε καλή θέση, θα μας δώσουν και ώρες φωτογραφίες!!! 

  • Ευχή 1

Lilypie Angel and Memorial tickers

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Katerinakiss είπε:

Εγω ειμαι 17+4 θα πάρω την άλλη εβδομάδα να κλείσω ραντεβού για Β επιπέδου, λογικά αρχές με μέσα Μαΐου θα την κάνω. Τα έχετε νιώσει τα μωράκια σας? Εγώ πριν 2-3 μερες τον άκουσα!!! Θα μου πείτε είναι νωρίς... ναι όντως αλλά και τον 1ο μου τον άκουσα 16εβ!!!! 

Στην Β επιπέδου βλέπουμε με λεπτομέρειες όλα τα ζωτικά όργανα του μωρού, όλα τα οστά, μετράμε δαχτυλάκια, και εάν είναι σε καλή θέση, θα μας δώσουν και ώρες φωτογραφίες!!! 

Αχ ακούγετε τέλειο ! Εμενα με ενοχλεί και το έντερο και δεν ξέρω τι είναι ακριβώς αυτό που θα καταλάβω.! 

Link to comment
Share on other sites

On 10/4/2023 at 8:42 ΠΜ, Katerinakiss είπε:

Εγω ειμαι 17+4 θα πάρω την άλλη εβδομάδα να κλείσω ραντεβού για Β επιπέδου, λογικά αρχές με μέσα Μαΐου θα την κάνω. Τα έχετε νιώσει τα μωράκια σας? Εγώ πριν 2-3 μερες τον άκουσα!!! Θα μου πείτε είναι νωρίς... ναι όντως αλλά και τον 1ο μου τον άκουσα 16εβ!!!! 

Στην Β επιπέδου βλέπουμε με λεπτομέρειες όλα τα ζωτικά όργανα του μωρού, όλα τα οστά, μετράμε δαχτυλάκια, και εάν είναι σε καλή θέση, θα μας δώσουν και ώρες φωτογραφίες!!! 

Εγώ με το που πάτησα την 18 εβδομάδα το καταλαβα ξεκάθαρα! Πλέον είμαι 19η και το νιώθω κάθε μέρα. Την αγαπώ αυτή την αίσθηση. 

Κορίτσια να σας ρωτήσω, έχετε καθόλου πόνους περιόδου? Με έπιασε πριν λίγο για καμιά ώρα αλλά πιο πολύ ήταν να εντοπίζονταν στο πλάι όχι στο κέντρο της μήτρας. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


πρίν από 30 λεπτά , Xristina96 είπε:

Στο πλάι αριστερά; Ίσως είναι το έντερο σου. Πως πας με αυτό το θέμα; 

Μπα δεν ήταν έντερο. Πιο πολύ δηλαδή σαν πόνους περιόδους ήταν. Απλά πιο πλάι. 

Τώρα δόξα το θεό πέρασαν. 

Γενικά έχω ακόμα αέρια αρκετά. Ευτυχώς δεν έχω δυσκοιλιότητα. Οι συσπάσεις συνεχίζονται. Έχω εξοικειωθεί πιο πολύ όμως πλέον με αυτό. Αλλά ακόμα με πανικοβάλλει λίγο όταν το νιώθω. Όχι τόσο όμως όσο πρίν...

Πάω γυναικολόγο κάθε εβδομάδα αυτόν τον μήνα για να είμαι ήρεμη. Μετράμε και τράχηλο και όλα καλά μέχρι στιγμής δόξα το θεό. 

Εσύ πως είσαι? Έκανες β επιπέδου?

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 36 λεπτά , Rainbow2023 είπε:

Μπα δεν ήταν έντερο. Πιο πολύ δηλαδή σαν πόνους περιόδους ήταν. Απλά πιο πλάι. 

Τώρα δόξα το θεό πέρασαν. 

Γενικά έχω ακόμα αέρια αρκετά. Ευτυχώς δεν έχω δυσκοιλιότητα. Οι συσπάσεις συνεχίζονται. Έχω εξοικειωθεί πιο πολύ όμως πλέον με αυτό. Αλλά ακόμα με πανικοβάλλει λίγο όταν το νιώθω. Όχι τόσο όμως όσο πρίν...

Πάω γυναικολόγο κάθε εβδομάδα αυτόν τον μήνα για να είμαι ήρεμη. Μετράμε και τράχηλο και όλα καλά μέχρι στιγμής δόξα το θεό. 

Εσύ πως είσαι? Έκανες β επιπέδου?

Έχεις συσπάσεις εντέρου ή μήτρας, συγνώμη δεν κατάλαβα. Είχα μείνει ότι δεν ήσουν σίγουρη και σου έλεγα ότι ίσως είναι έντερο. Δηλαδή πετρώνει η κοιλιά σου;  Μήπως είσαι αδυνατουλα; Και τα νιώθεις όλα λίγο πιο έντονα; 

Ο τράχηλος σου πόσο είναι; 

Είμαι πολύ καλά. Λίγα θεματακια μόνο με το έντερο. Νιώθω και το μωράκι μου. Όλα πένα. Εσύ; 

Την ερχόμενη Πέμπτη έχω με το καλό. Εσύ ποτέ το έχεις; 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 16 λεπτά , Xristina96 είπε:

Έχεις συσπάσεις εντέρου ή μήτρας, συγνώμη δεν κατάλαβα. Είχα μείνει ότι δεν ήσουν σίγουρη και σου έλεγα ότι ίσως είναι έντερο. Δηλαδή πετρώνει η κοιλιά σου;  Μήπως είσαι αδυνατουλα; Και τα νιώθεις όλα λίγο πιο έντονα; 

Ο τράχηλος σου πόσο είναι; 

Είμαι πολύ καλά. Λίγα θεματακια μόνο με το έντερο. Νιώθω και το μωράκι μου. Όλα πένα. Εσύ; 

Την ερχόμενη Πέμπτη έχω με το καλό. Εσύ ποτέ το έχεις; 

Αυτά που λέγαμε τότε ήταν έντερο. 

Ωστόσο τώρα εχω συσπάσεις μήτρας. Πετρώνει η μήτρα αραιά και πού μέσα στην ημέρα. Δεν πονάω ευτυχώς. Προσπαθώ να ξεχνιέμαι για να μην εστιάζω εκεί. Αλλάζω στάση σώματος και φεύγουν. Επίσης κάνω και ζεστο ντουζ που επίσης χαλαρώνει και όλα καλά. 

Όλο αυτό το διάστημα που τον μετραγαμε με κοιλιακό υπέρηχο ήταν περίπου 4 cm. Χθες έκανα ενδοκολπικο και ήταν 3,5. Μια χαρά μου είπε η γιατρός. Ωστόσο διάβασα ότι τέτοια διαφορά μέτρησης είναι λογική από τον κοιλιακό υπέρηχο στον ενδοκολπικο. 

Εγώ έχω αρχές Μαίου β επιπέδου. Εσείς έχετε μετρήσει αυτές τις βδομάδες τράχηλο? Πόσο είναι?

Είναι τέλειες οι κλωτσιές. :) ΜακΜακαρι να με κλωτσαει συνέχεια. Δεν έχω πρόβλημα. Δεν ξέρω βέβαια μετά αν πονάνε. Αχαχαχ

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 43 λεπτά , Rainbow2023 είπε:

Αυτά που λέγαμε τότε ήταν έντερο. 

Ωστόσο τώρα εχω συσπάσεις μήτρας. Πετρώνει η μήτρα αραιά και πού μέσα στην ημέρα. Δεν πονάω ευτυχώς. Προσπαθώ να ξεχνιέμαι για να μην εστιάζω εκεί. Αλλάζω στάση σώματος και φεύγουν. Επίσης κάνω και ζεστο ντουζ που επίσης χαλαρώνει και όλα καλά. 

Όλο αυτό το διάστημα που τον μετραγαμε με κοιλιακό υπέρηχο ήταν περίπου 4 cm. Χθες έκανα ενδοκολπικο και ήταν 3,5. Μια χαρά μου είπε η γιατρός. Ωστόσο διάβασα ότι τέτοια διαφορά μέτρησης είναι λογική από τον κοιλιακό υπέρηχο στον ενδοκολπικο. 

Εγώ έχω αρχές Μαίου β επιπέδου. Εσείς έχετε μετρήσει αυτές τις βδομάδες τράχηλο? Πόσο είναι?

Είναι τέλειες οι κλωτσιές. :) ΜακΜακαρι να με κλωτσαει συνέχεια. Δεν έχω πρόβλημα. Δεν ξέρω βέβαια μετά αν πονάνε. Αχαχαχ

Κάποιες πονάνε λίγο χαχαχα.

Α πετρώνει το είδατε και στον υπέρηχο; Ναι και εγώ το έχω ακούσει αυτό ότι διαφέρει οι εξωτερικές με τις εσωτερικές μετρήσεις. 

Δεν μου είπε ο γιατρός πόσο ήταν. Είπε είναι τέλειος και τέλος. Στην β επιπέδου θα μου πουν τα πάντα αναλυτικά. 

Έχω αποφασίσει ότι δεν θέλω να ξέρω πολλές λεπτομέρειες. Εννοώ με νούμερα και τέτοια. Ο γυναικολόγος είναι απίστευτος. Τον εμπιστεύομαι με κλειστά τα μάτια. Είναι ειλικρινής σε σημείο ώμος, οπότε εάν κάτι ήταν κακό θα το έλεγε. Ενώ εάν έχω λεπτομέρειες τα ψάχνω όλα στο ίντερνετ. Οπότε έχει σταματήσει να μου λέει χαχαχα

Ααααα και πως είναι η κοιλιά σου; Εμένα γενικά είναι σκληρή. Μόνιμα αλλά είναι σφιχτή. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...