Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 3 hours ago, Eflenew said:

      Σήμερα είναι 9η ημέρα.. ήταν να κάνω αύριο χοριακη αλλά λόγω Κυριακής θα την κάνω Δευτέρα. Την προηγούμενη Παρασκευή εβαλα 2 βλαστοκυστες. Ξέρεις όμως τι με προβληματίζει? Ότι βγήκε τόσο αχνό 9η ημέρα...δεδομένου ότι κανονικά αύριο θα γινόταν η χοριακη θα έπρεπε να είχε πολύ πιο σκούρη γραμμή. Όχι τόσο αχνη μια μέρα πριν τη χοριακη...

      Δεν είναι καθόλου αχνό …. Είναι μια ωραιότατη γραμμή εγκυμοσύνης … εγώ έκανα σήμερα και είναι αχνη που κε το ζόρι φαίνεται και πέρασαν οι ώρες και φαίνεται ακόμα λίγοτερο σχεδόν καθόλου … με το καλό . Σπυ εύχομαι ολόψυχα μια μεγάλη χοριακη γιατί το αξίζεις και νομίζω ήρθε η ώρα να λάβεις το πολυπόθητο πλασματάκι σου ! 

      2 hours ago, Blue Velvet said:

      Εννοείται πως θα ενημερώσω,αν και δεν βλέπω να προχωράει..Και εγώ πιστεύω πως το τεστ της @Eflenewδεν είναι απλά αχνό και θα δείξει καλή χοριακη🥰

      Άσε τα δεν βλέπω να προχωράει … θέλω αισιοδοξία … ολα καλα θα πάνε ! Εμένα μου έχουν μείνει κατάψυξη 4 βλαστοκυστες εκ των οποίων η μια είναι άριστη όπως αυτή που έβαλα όπως συζητήσαμε εάν δεν έχω επιτυχία τώρα θα έχω την επόμενη ! Αλλά ούτε έτσι θέλω να σκέφτομαι … γιατί να μην προσχωρήσουν βρε κορίτσια μου τα εμβρυακια μας ; Άντε να πάρουμε τα πάνω μας λίγο !! Εύχομαι αύριο μια γερη χοριακη !!!

Μανουλες Σεπτεμβρίου 2023


Recommended Posts

2 ώρες πρίν, Xristina96 είπε:

Κάποιες πονάνε λίγο χαχαχα.

Α πετρώνει το είδατε και στον υπέρηχο; Ναι και εγώ το έχω ακούσει αυτό ότι διαφέρει οι εξωτερικές με τις εσωτερικές μετρήσεις. 

Δεν μου είπε ο γιατρός πόσο ήταν. Είπε είναι τέλειος και τέλος. Στην β επιπέδου θα μου πουν τα πάντα αναλυτικά. 

Έχω αποφασίσει ότι δεν θέλω να ξέρω πολλές λεπτομέρειες. Εννοώ με νούμερα και τέτοια. Ο γυναικολόγος είναι απίστευτος. Τον εμπιστεύομαι με κλειστά τα μάτια. Είναι ειλικρινής σε σημείο ώμος, οπότε εάν κάτι ήταν κακό θα το έλεγε. Ενώ εάν έχω λεπτομέρειες τα ψάχνω όλα στο ίντερνετ. Οπότε έχει σταματήσει να μου λέει χαχαχα

Ααααα και πως είναι η κοιλιά σου; Εμένα γενικά είναι σκληρή. Μόνιμα αλλά είναι σφιχτή. 

Όχι στον υπέρηχο δεν είδαμε κάτι. Απλά το νιώθω. Δεν έχει τύχει να είμαι στην γιατρό και να νιώσω σύσπαση. Οπότε υποθέτω μόνο αν το πετυχαίναμε εκεί η την στιγμή θα το έβλεπε. 

Καλά κάνεις ρε συ. Μπράβο!!! Πολύ καλή επιλογή. Εγώ πάλι θέλω και το εκατοστό να ξέρω. Και εννοείται ότι μπαίνεις στον πειρασμό να ψάξεις κλπ. 

Σε ποιο σημείο την θεωρείς σκληρή την κοιλιά? Σε όλο το εύρος της?  Για περιέγραψε μου λίγο αναλυτικά να καταλάβω τι εννοείς. Μήπως είναι σφιχτή επειδή είσαι λεπτή και ως πρώτη εγκυμοσύνη ακόμα δεν έχει "ξεχειλωσει'" ?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 121
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

πρίν από 56 λεπτά , Rainbow2023 είπε:

Όχι στον υπέρηχο δεν είδαμε κάτι. Απλά το νιώθω. Δεν έχει τύχει να είμαι στην γιατρό και να νιώσω σύσπαση. Οπότε υποθέτω μόνο αν το πετυχαίναμε εκεί η την στιγμή θα το έβλεπε. 

Καλά κάνεις ρε συ. Μπράβο!!! Πολύ καλή επιλογή. Εγώ πάλι θέλω και το εκατοστό να ξέρω. Και εννοείται ότι μπαίνεις στον πειρασμό να ψάξεις κλπ. 

Σε ποιο σημείο την θεωρείς σκληρή την κοιλιά? Σε όλο το εύρος της?  Για περιέγραψε μου λίγο αναλυτικά να καταλάβω τι εννοείς. Μήπως είναι σφιχτή επειδή είσαι λεπτή και ως πρώτη εγκυμοσύνη ακόμα δεν έχει "ξεχειλωσει'" ?

Ααααα κατάλαβα .

Όχι όχι δεν θέλω να ξέρω. Πολύ άγχος και χωρίς λόγο. πιστεύω οι γιατροί ξέρουν καλύτερα. 

Είναι όλη σφιχτή όλη μέρα. Μάλλον αυτό, επειδή είμαι αδύνατη. Δεν σφίγγει και μαλακώνει. Είναι μόνιμα σχεδόν Τσίτσα. Δεν με ενοχλεί κάτι για να ανησυχώ. Μόνο λίγο το έντερο. 

Παίρνεις κάτι για τις συσπάσεις; Ή είναι φυσιολογικό;;

Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πρίν, Xristina96 είπε:

Ααααα κατάλαβα .

Όχι όχι δεν θέλω να ξέρω. Πολύ άγχος και χωρίς λόγο. πιστεύω οι γιατροί ξέρουν καλύτερα. 

Είναι όλη σφιχτή όλη μέρα. Μάλλον αυτό, επειδή είμαι αδύνατη. Δεν σφίγγει και μαλακώνει. Είναι μόνιμα σχεδόν Τσίτσα. Δεν με ενοχλεί κάτι για να ανησυχώ. Μόνο λίγο το έντερο. 

Παίρνεις κάτι για τις συσπάσεις; Ή είναι φυσιολογικό;;

Μου είπε είναι φυσιολογικές διότι μεγαλώνει η μήτρα. Πέραν αυτού εγώ έχω τις συσπάσεις Braxton hicks. Λέγεται ότι όλες οι γυναίκες τις έχουν και ξεκινούν περίπου από την 6 η εβδομάδα. Απλά πολλές γυναίκες τις νιώθουν τέλος δεύτερου με αρχές τρίτου τριμήνου. Δεν οδηγούν σε τοκετό . Εξασκείται η μήτρα απλά. 

Μόνο μαγνήσιο παίρνω. Δεν θέλει να μου δώσει προγεστερόνη 'η άλλα φάρμακα που δίνουν, αφενός μεν γιατί δεν τα χρειάζομαι λέει,  αφετέρου δε, επειδή δεν θέλει να εκθέσει το έμβρυο σε ορμόνες και φάρμακα περιττά. Μετράμε και τον τράχηλο οπότε όλα οκ μέχρι στιγμής. 

Το κακό είναι να έχεις συσπάσεις και να μικραίνει ο τράχηλος. Αυτές όμως οι συσπάσεις δεν είναι οι Braxton hicks. 

Οι συσπάσεις αυτές είναι ακανόνιστες, χωρίς μοτίβο επανάληψης (δηλαδή κάθε δύο λεπτά) . Μπορεί να την νιώθεις την μία και την άλλη μετά από 10 λεπτά και την επόμενη μετά από 20 λεπτά. Δεν πονάνε και με την αλλαγή στάσης φεύγουν. 

Ρώτησα κι άλλον γιατρό σε ένα σάιτ που απαντά σε ερωτήσεις και μου είπε και εκείνος το ίδιο με την γιατρό μου. 

Κοίτα εγώ την κοιλιά μου (εκεί που είναι ο αφαλός) την νιώθω κανονική. απλά όταν ξαπλώνω ανάσκελα νιώθω την μήτρα μου πιο "βαριά". Σαν "πρησμένη". Όχι σκληρή όπως στις συσπάσεις. Διάβασα ότι είναι λογικό γιατί ασκείται πίεση. Μην ξεχνάμε ότι και στις εβδομάδες που είμαστε το μωράκι και η μήτρα μεγαλώνουν συνεχώς. 

Σήμερα ξύπνησα με πόνο στην μέση από το πολύ πλάι που κοιμάμαι. Ελπίζω να μην αρχίζω από τώρα να δυσκολεύομαι να βρω καλή θέση ύπνου. :P

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 29 λεπτά , Rainbow2023 είπε:

Μου είπε είναι φυσιολογικές διότι μεγαλώνει η μήτρα. Πέραν αυτού εγώ έχω τις συσπάσεις Braxton hicks. Λέγεται ότι όλες οι γυναίκες τις έχουν και ξεκινούν περίπου από την 6 η εβδομάδα. Απλά πολλές γυναίκες τις νιώθουν τέλος δεύτερου με αρχές τρίτου τριμήνου. Δεν οδηγούν σε τοκετό . Εξασκείται η μήτρα απλά. 

Μόνο μαγνήσιο παίρνω. Δεν θέλει να μου δώσει προγεστερόνη 'η άλλα φάρμακα που δίνουν, αφενός μεν γιατί δεν τα χρειάζομαι λέει,  αφετέρου δε, επειδή δεν θέλει να εκθέσει το έμβρυο σε ορμόνες και φάρμακα περιττά. Μετράμε και τον τράχηλο οπότε όλα οκ μέχρι στιγμής. 

Το κακό είναι να έχεις συσπάσεις και να μικραίνει ο τράχηλος. Αυτές όμως οι συσπάσεις δεν είναι οι Braxton hicks. 

Οι συσπάσεις αυτές είναι ακανόνιστες, χωρίς μοτίβο επανάληψης (δηλαδή κάθε δύο λεπτά) . Μπορεί να την νιώθεις την μία και την άλλη μετά από 10 λεπτά και την επόμενη μετά από 20 λεπτά. Δεν πονάνε και με την αλλαγή στάσης φεύγουν. 

Ρώτησα κι άλλον γιατρό σε ένα σάιτ που απαντά σε ερωτήσεις και μου είπε και εκείνος το ίδιο με την γιατρό μου. 

Κοίτα εγώ την κοιλιά μου (εκεί που είναι ο αφαλός) την νιώθω κανονική. απλά όταν ξαπλώνω ανάσκελα νιώθω την μήτρα μου πιο "βαριά". Σαν "πρησμένη". Όχι σκληρή όπως στις συσπάσεις. Διάβασα ότι είναι λογικό γιατί ασκείται πίεση. Μην ξεχνάμε ότι και στις εβδομάδες που είμαστε το μωράκι και η μήτρα μεγαλώνουν συνεχώς. 

Σήμερα ξύπνησα με πόνο στην μέση από το πολύ πλάι που κοιμάμαι. Ελπίζω να μην αρχίζω από τώρα να δυσκολεύομαι να βρω καλή θέση ύπνου. :P

Ααα κατάλαβα. Όχι εμένα είναι σφιχτή μόνιμα. Πως είναι όταν γυμνάζεσαι που έχεις δυνατή κοιλιά. Ε ένα τέτοιο πράγμα. Εγώ ήδη δεν βολευομαι με τον ύπνο. Ξυπνάω συνέχεια και για τουαλέτα και γιατι δεν βολευομαι. 

Κορίτσια εσείς διψατε συνέχεια;;

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, Xristina96 είπε:

Ααα κατάλαβα. Όχι εμένα είναι σφιχτή μόνιμα. Πως είναι όταν γυμνάζεσαι που έχεις δυνατή κοιλιά. Ε ένα τέτοιο πράγμα. Εγώ ήδη δεν βολευομαι με τον ύπνο. Ξυπνάω συνέχεια και για τουαλέτα και γιατι δεν βολευομαι. 

Κορίτσια εσείς διψατε συνέχεια;;

Και διψάμε και κατουράμε πολύ :P αχαχαχα. Η συχνοουρια έχει ανάψει κόκκινο. Το βράδυ θα σηκωθώ σίγουρα 3-4 φορές!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

2 ώρες πρίν, Rainbow2023 είπε:

Και διψάμε και κατουράμε πολύ :P αχαχαχα. Η συχνοουρια έχει ανάψει κόκκινο. Το βράδυ θα σηκωθώ σίγουρα 3-4 φορές!!!

Και εγώ. Και θα κάνω ένα λίτρο, απίστευτο. Τώρα νιώθω ότι περνάω την καλύτερη φάση της εγκυμοσύνης. Εάν εξαιρέσουμε βέβαια ότι χάνω το μυαλό μου λιγο. Σαν χαμένη. Ξεχνάω εύκολα. Νευριάζω κλαίω εύκολα. Αλλά δεν πειράζει. ❤️

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, Xristina96 είπε:

Και εγώ. Και θα κάνω ένα λίτρο, απίστευτο. Τώρα νιώθω ότι περνάω την καλύτερη φάση της εγκυμοσύνης. Εάν εξαιρέσουμε βέβαια ότι χάνω το μυαλό μου λιγο. Σαν χαμένη. Ξεχνάω εύκολα. Νευριάζω κλαίω εύκολα. Αλλά δεν πειράζει. ❤️

Είναι μια από τις καλύτερες στιγμές της εγκυμοσύνης αλλά εμένα με τρώει το άγχος. Προσπαθώ να το διαχειριστώ . Να πάω και β επιπέδου να ηρεμήσω!! 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 13 λεπτά , Rainbow2023 είπε:

Είναι μια από τις καλύτερες στιγμές της εγκυμοσύνης αλλά εμένα με τρώει το άγχος. Προσπαθώ να το διαχειριστώ . Να πάω και β επιπέδου να ηρεμήσω!! 

Όλα καλά θα πάνε! 

Προσπάθησε να ηρεμήσεις για να το απολαύσεις περισσότερο! 

  • Ευχή 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Γεια σας βρε κορίτσια! Έχω ποσό καιρό να γράψω! Ειλικρινά δεν προλαβαίνω καθόλου, παρά δώθε της μεγάλης ο μικρός στα φορτε του το σπίτι … βουνό μου φαίνονται ολα που να έρθει και το 3ο 🤪🤪🤪

Εγω έκανα β επιπέδου, ολα τέλεια είπαν, αυτή τη φορά ρωτάω όσα λιγότερα γίνεται έως και καθόλου! Κοριτσάκι ερχεται! Ήταν και ζωηρή ζωηρή και δεν μπορούσαμε να κάνουμε τις μετρήσεις εύκολα και γρήγορα! Πως πατε από διάθεση ; Από αϋπνίες; 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


On 7/5/2023 at 6:00 ΠΜ, Mpoukitsa είπε:

Γεια σας βρε κορίτσια! Έχω ποσό καιρό να γράψω! Ειλικρινά δεν προλαβαίνω καθόλου, παρά δώθε της μεγάλης ο μικρός στα φορτε του το σπίτι … βουνό μου φαίνονται ολα που να έρθει και το 3ο 🤪🤪🤪

Εγω έκανα β επιπέδου, ολα τέλεια είπαν, αυτή τη φορά ρωτάω όσα λιγότερα γίνεται έως και καθόλου! Κοριτσάκι ερχεται! Ήταν και ζωηρή ζωηρή και δεν μπορούσαμε να κάνουμε τις μετρήσεις εύκολα και γρήγορα! Πως πατε από διάθεση ; Από αϋπνίες; 

καλημερα μπουκίτσα! απο διαθεση καλά αυπνίες μου ξεκίνησαν και μενα μόλις μπήκα στην 20η, ελπίζω να ξαναέρθει ο ύπνος μου!!! έκανες Β? εγώ τέλος του μήνα την έχω, είμαι τελευταίες μέρες Σεπτεμβρίου

Link to comment
Share on other sites

21 ώρες πρίν, silvy22 είπε:

καλημερα μπουκίτσα! απο διαθεση καλά αυπνίες μου ξεκίνησαν και μενα μόλις μπήκα στην 20η, ελπίζω να ξαναέρθει ο ύπνος μου!!! έκανες Β? εγώ τέλος του μήνα την έχω, είμαι τελευταίες μέρες Σεπτεμβρίου

Ααχχχχ δεν ξέρω αν επανέρχεται ξανα ο ύπνος για την επόμενη 5αετια 😂😂😂.

Εκανα ναι. Παει κι αυτό το άγχος! Άντε ένα ένα να φεύγουν! Το επόμενο είναι της καμπύλης ! Την απεχθάνομαι την εξέταση αυτή! . Με το καλό κ σύ να την κανεις έχεις λιγάκι ακόμη ! 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Κορίτσια … κάποια που να έκανε την β επιπέδου; Μου είπαν όλα καλά , αλλά είδα στο πόρισμα πως έχω τράχηλο 28mm, και αγχώθηκα αρκετά. Έχω ραντεβού με το γιατρο μου σε 10 μέρες. Κάποια κοπέλα εμπειρία ; 
ευχαριστω …

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 28 λεπτά , Tamina88 είπε:

Κορίτσια … κάποια που να έκανε την β επιπέδου; Μου είπαν όλα καλά , αλλά είδα στο πόρισμα πως έχω τράχηλο 28mm, και αγχώθηκα αρκετά. Έχω ραντεβού με το γιατρο μου σε 10 μέρες. Κάποια κοπέλα εμπειρία ; 
ευχαριστω …

Καλημέρα, εγώ έκανα την προηγούμενη Τετάρτη..είχα 34mm μου είπε μια χαρά…αφού σου είπε όλα καλά, γιατί αγχώθηκες;..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...