Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 34 λεπτά , η ζωή είναι όμορφη είπε:

      Ξανά ήρθε σήμερα η καφέ μας 😅 αυτό το παιδί θα μασ βγάλει την πίστη είμαι σίγουρος 😅😅 η γιατρός λέει ότι είναι λογικό κάποιο θα απορροφηθεί μέσα στην μήτρα και κάποιο θα βγει αφού μασ βγει πρώτα η πίστη και 2,3 αυτοάνοσα 😅😅 

      Μην αγχώνεσαι. Εγω μέχρι και την 8η βδομάδα είχα σχεδον κάθε μέρα καφέ αλλά είναι όλα καλά μέχρι τώρα, δόξα τω Θεω. Είναι λογικό μου έλεγε ο γιατρός λόγω της πίεσης που ασκείται στη μήτρα. 

Ιντερνετικοί γονείς εν δράση!!!


Recommended Posts

Για τα έξοδα φόρτισης της προπληρωμένης.

Για τις ονλάιν συναλλαγές μου άνοιξα λογαριασμό στην ΤΡΑΠΕΖΑ ΠΕΙΡΑΙΩΣ (τυχαίο γεγονός, απλά και μόνο επειδή με εξυπηρετεί και γιατί έχει ονλάιν κατάθεση) και έκδωσα ηλεκτρονικά την προπληρωμένη πιστωτική κάρτα.

Εδώ και κάμποσο καιρό, η τράπεζα χρεώνει ένα πάγιο ποσό (2 ευρώ) για κάθε φόρτιση της κάρτας μου ανεξαρτήτως ποσού. Παλιά το πήγαινε αναλογικά με το ύψος του μεταφερόμενου ποσού.

Αν κάποια έχει την τακτική να βάζει ένα μεγάλο ποσό και να το χρησιμοποιεί σε ένα χ βάθος χρόνου, πάει καλά, δεν είναι μεγάλο το κόστος. Δεν το κάνω αυτό, αφενός γιατί δεν έχω μεγάλο ποσό να βάλω :rolleyes::rolleyes:, αφετέρου γιατί ΑΝ έχω και φορτίσω την κάρτα, φοβάμαι ότι θα ξεφύγω.

Πρόσφατα είχα σχετική συζήτηση με την Ελενούφι και μου είπε ότι εκείνη δεν πληρώνει κόστος φόρτισης, γιατί χρησιμοποιεί ΒΙΖΑ ΕΛΕΚΤΡΟΝ.

Ομολογώ ότι δεν πολυκατάλαβα το όλο σχήμα που χρησιμοποιεί:oops:

Κάτι πάντως από αυτά που μου είπε, κόλλησε στα όποια υπολλείμματα φαιάς ουσίας έχουν απομείνει στον ταπεινό μου εγκέφαλο.

Την Δευτέρα πήγα να καταθέσω χρήματα, με σκοπό να φορτίσω την προπληρωμένη μου.

Τότε λοιπόν, παρατήρησα ότι η κάρτα με την οποία κάνω την ονλάιν κατάθεση είναι ΒΙΖΑ (η προπληρωμένη μου είναι ΜΑΣΤΕΡ).

:idea::idea::idea::idea::idea: Καταχώρησα το νούμερο αυτό στο ΑΜΑΖΟΝ και έκανα την αγορά μου με αυτή την κάρτα.

Η αγορά μου έφυγε σήμερα, χωρίς κανένα πρόβλημα και χωρίς κόστος φόρτισης.

Μένει να δω αν χρεώνει κάτι η Τράπεζα για την ΒΙΖΑ ΕΛΕΚΤΡΟΝ.

Αν τελικά το κόστος είναι μηδενικό, θα σωθώ από κάμποσα δίευρα φόρτισης.

ΤΗΑΝΚ ΥΟU ΕΛΕΝΟΥΦΙ !!!!!!!!!!!!!!!

Kαι εγώ τη χρεωστική VISA της Πειραιώς χρησιμοποιώ σε "περίεργα" site, αλλά ωσ επί το πλείστον δουλεύω mastercard πιστωτική μιας και μπορώ να την ελέγχω καθημερινά στη δουλειά.

Έχω παρατηρήσει πάντως ότι όταν ψωνίζω από αμερική (iherb, etsy), μου χρεώνει κάτι ψιλά για κάθε συναλλαγή (μάλλον επειδή ψωνίζω σε $), αλλά από ελληνικά site δεμου χρεώνει τίποτα...


line_flow_blue_beg_minie_time_1279771200_text_d4ef20f6f5f3f4dfeae920e5dfede1e9.gif
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 12,7k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

H υπόθεση σου αυτή είναι πολύ παραλογη! Γιατί η Next πληρώνει φόρους και δασμούς μέσα στην ευρώπη; Και άλλες κοπέλες πήραν απο next και δεν τράβηξαν ότι εσύ. Δεν είναι παράλογο όλο αυτό; Τι γίνεται ρε παιδιά; Εκτός κι αν πληρώνεις το λάθος κάποιου υπαλήλου τους...όμως σ'αυτές τις εταιρίες όλα γίνονται αυτόματα. Γιατί να περάσει απο τελωνείο πακέτο ευρωπαϊκής χώρας ...Δεν καταλαβαίνω!!!! Γιατί δεν στέλνουν και αυτοί συστημένο δέμα και μπερδεύουν εταιρίες κούριερ!!

Πιστεύω ότι τα άτομα που παρέλαβαν τελικά πρέπει να ήτανε μικρού ποσού η παραγγελία και έτσι να μην πέρασε τελωνείο όπως με τα δέματα απο Αμερική. Εγω ας πούμε παρέλαβα σήμερα κάτι παπούτσακια που μάλλον δεν ήτανε διαθεσημα να φύγουν με την υπόλοιπη παραγγελία και ήρθαν μόνα τους, χωρίς να κολλήσουν πουθενά.

Link to comment
Share on other sites

εφιαλτης καταντησε...σημερα με καλεσαν κ εμενα απο τη DHL να μου πουν οτι το δεμα χρειαζεται εκτελωνισμο και μου εστειλαν με μειλ υπευθυνη δηλωση εκτελωνισμου. αφου τους ειπα οτι εχει συζητηθει εδω, οτι δηλ προκειται για δεμα που ερχεται απο την αγγλια κ δεν θα επρεπε να εκτελωνιστει, μου ειπαν οτι δεν θα χρεωθω κατι, και οτι το λαθος ειναι της εταιρειας που το εστειλε κ οχι δικο τους και οτι δεν εχουν καμια ευθυνη για την καθυστερηση της παραδοσης (επομενη παρασκευη)..τι να κανω οεοοοο?συμπληρωνω την εξουσιοδοτηση???πουθετα στην ιδια την εξουσιοδοτηση δεν αναγραφεται (φυσικα) οτι δεν θα χρεωθω τα εξοδα...εσεις τι κανατε?σας ζητηθηκε κατι παρομοιο????

που μπλεξαμε??

Εμένα τελικά μόνο μου ζήτησαν το αφμ μου (τηλεφωνικος), αλλα όχι να συμπληρωσω η να υπογράψω κατι και με ενοιμερωσε ότι θα παραλάβω Πέμπτη η Παρασκευή.

Link to comment
Share on other sites

.... ή ειμαι αμαζον πχ που χει τωρα μια σουπερ προσφορα που δε θελω να τη χασω.....

Οπως και νά'χει, εχεις δεν εχεις λεφτα, την χτυπας την προσφορα.

Εν συνεχεια μεχρι να σου ετοιμασουν την παραγγελια κανεις μεταφορα χρηματων στην καρτα σου. Ακομα και αν το ξεχασεις ή δεν προλαβεις θα σου ερθει μηνυμα απο αμαζον οτι υπαρχει καποιο προβλημα με την καρτα σου και το τακτοποιεις.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά Help!

Πάλι εγώ με τον καημό μου! Θελω να πάρω ένα ζευγάρι παπούτσια απο Αμερική. Απλά τα παπούτσια επειδή είναι δύσκολη υπόθεση απο μόνα τους για το αν σου κάνουν στο τέλος ή όχι κοίταξα το size charts της εταιρεία. Εγώ ξέρω πως φοράω 37 πάντα ή 4 αγγλικό (όταν αγοράζω κανένα παπούτσι ειδικά απο Next στην Αγγλία παίρνω 4) κάνω λοιπόν και το test που προτείνουν να κάνεις νε το χαρτί και το πόδι μου (απο φτέρνα σε μύτη) βγαίνει 24 εκ. (δηλαδή 38-39) πράγμα αδύνατο!!! Πως είναι δυνατόν να ισχεύει αυτός ο πίνακας; Κάνω κάτι λάθος;

http://www.infinityshoes.com/index.php?main_page=page&id=4

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Παιδιά Help!

Πάλι εγώ με τον καημό μου! Θελω να πάρω ένα ζευγάρι παπούτσια απο Αμερική. Απλά τα παπούτσια επειδή είναι δύσκολη υπόθεση απο μόνα τους για το αν σου κάνουν στο τέλος ή όχι κοίταξα το size charts της εταιρεία. Εγώ ξέρω πως φοράω 37 πάντα ή 4 αγγλικό (όταν αγοράζω κανένα παπούτσι ειδικά απο Next στην Αγγλία παίρνω 4) κάνω λοιπόν και το test που προτείνουν να κάνεις νε το χαρτί και το πόδι μου (απο φτέρνα σε μύτη) βγαίνει 24 εκ. (δηλαδή 38-39) πράγμα αδύνατο!!! Πως είναι δυνατόν να ισχεύει αυτός ο πίνακας; Κάνω κάτι λάθος;

http://www.infinityshoes.com/index.php?main_page=page&id=4

Mήπως το size chart είναι σε αμερικάνικα νούμερα, αφού ούτως ή άλλως το κατάστημα είναι στην αμερική? Διαφέρουν κατά ένα νούμερο, νομίζω, απ τα αγγλικά. Εγώ φοράω 5 uk αλλά 6 us.

Link to comment
Share on other sites

Οπως και νά'χει, εχεις δεν εχεις λεφτα, την χτυπας την προσφορα.

Εν συνεχεια μεχρι να σου ετοιμασουν την παραγγελια κανεις μεταφορα χρηματων στην καρτα σου. Ακομα και αν το ξεχασεις ή δεν προλαβεις θα σου ερθει μηνυμα απο αμαζον οτι υπαρχει καποιο προβλημα με την καρτα σου και το τακτοποιεις.

Αυτό δεν ισχύει και το έχω ξαναπεί. Όταν δεν έχεις χρήματα αρκετά για την παραγγελία, το άμαζον βγάζει πρόβλημα με την κάρτα και δεν προχωράει την παραγγελία. Και επίσης τα χρήματα δεσμεύονται αμέσως μόλις έρθει επιβεβαίωση παραγγελίας.


YqE6p2.png

IqItp3.png
 
 
Link to comment
Share on other sites

Αυτό δεν ισχύει και το έχω ξαναπεί. Όταν δεν έχεις χρήματα αρκετά για την παραγγελία, το άμαζον βγάζει πρόβλημα με την κάρτα και δεν προχωράει την παραγγελία. Και επίσης τα χρήματα δεσμεύονται αμέσως μόλις έρθει επιβεβαίωση παραγγελίας.

Ραβτάκι, μια χαρά τις κάνω κ εγώ τις παραγγελίες μου έτσι.

Την κάνω την παραγγελία κ χωρίς χρήματα στην κάρτα μου (γιουρομπανκ) κ επειδή δεν είναι αμεσα να φύγουν ντισπατσ παω την επομένη κ την φορτίζω κ ουτε γάτα ουτε ζημιά.

Επισης το έχω κάνει κ ήταν άμεσα να φύγει η παραγγελία μου παρολα αυτα μου εστειλαν μύνημα οτι θελουν να χρεώσουν την κάρτα κ δεν μπορουν κτλπ κ ξανα εκανα το ίδιο , εβαλα χρήματα την επομένη κ ολα μια χαρά πάλι.

Ειχα μιλήσει μαζι τους μια φορά που ειχε κολλησει η κάρτα μου κ μου ειχαν πει οτι αφηνουν περιθώριο εως 5 μέρες να μενει χωρίς πληρωμή μετά ακυρώνουν εκεινοι την παραγγελία.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό δεν ισχύει και το έχω ξαναπεί. Όταν δεν έχεις χρήματα αρκετά για την παραγγελία, το άμαζον βγάζει πρόβλημα με την κάρτα και δεν προχωράει την παραγγελία. Και επίσης τα χρήματα δεσμεύονται αμέσως μόλις έρθει επιβεβαίωση παραγγελίας.

RavT μολις το τακτοποιησεις προχωραει την παραγγελια κανονικα.

Προχτες παρηγγειλα μωρομαμαντηλα και δεν ειχα υπολοιπο η καρτα. Ξεχασα να βαλω χρηματα και 2 μερες που θα εφευγε η παραγγελια μου, μου ηρθε το εξης μηνυμα:

Regarding Order 203-1044443-0@@@@ from Amazon.co.uk

"3 of Pampers Sensitive Baby Wipes - 9 x Packs of 56 (504 Wipes)

Greetings from Amazon.co.uk,

Your credit card payment for the above transaction could not be completed.

A card provider will often decline an attempt to charge a payment card.

Valid payment information must be received within 8 days, otherwise your order will be cancelled.

Once you have confirmed @@@@@@(τα στοιχεια της καρτας), please follow the link below to resubmit your payment. "

Μηπως παιζει ρολο ομως που η καρτα μου ειναι Αγγλικη? Δεν πιστευω. Θα το δοκιμασω και με Ελληνικη.

Edit ακυρο. Τωρα ειδα αυτο που εγραψε το συμπαθες μαλακιο. :D

Αφου το ξερει και το Καλαμαρακι ισχυει προφανως με ολες τις καρτες.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εμένα πάντως μια φορά που δεν επαρκούσε το υπόλοιπο απλά δεν έγινε ποτέ confirm order...

Εμένα με αφήνει όμως....δηλαδή να έχω πχ 3ευρω στην κάρτα κ εχω παραγγείλει ρολοι για φιλο αξιας 600ευρώ...κ φόρτισα την καρτα την επόμενη μέρα.

RavT μολις το τακτοποιησεις προχωραει την παραγγελια κανονικα.

Προχτες παρηγγειλα μωρομαμαντηλα και δεν ειχα υπολοιπο η καρτα. Ξεχασα να βαλω χρηματα και 2 μερες που θα εφευγε η παραγγελια μου, μου ηρθε το εξης μηνυμα:

Regarding Order 203-1044443-0@@@@ from Amazon.co.uk

"3 of Pampers Sensitive Baby Wipes - 9 x Packs of 56 (504 Wipes)

Greetings from Amazon.co.uk,

Your credit card payment for the above transaction could not be completed.

A card provider will often decline an attempt to charge a payment card.

Valid payment information must be received within 8 days, otherwise your order will be cancelled.

Once you have confirmed @@@@@@(τα στοιχεια της καρτας), please follow the link below to resubmit your payment. "

Μηπως παιζει ρολο ομως που η καρτα μου ειναι Αγγλικη? Δεν πιστευω. Θα το δοκιμασω και με Ελληνικη.

Edit ακυρο. Τωρα ειδα αυτο που εγραψε το συμπαθες μαλακιο. :D

Αφου το ξερει και το Καλαμαρακι ισχυει προφανως με ολες τις καρτες.

Γιες ντιαρ!!

την καλημέρα μου! :D:D

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!

Και εμένα το ίδιο!

Είχα παραγγείλει μπότες και είχα λεφτά μέσα αλλά ήταν δεσμευμένα (το γνωστό που κάνουν το αμαζον και το τζιβάρι) και δε το ήξερα...έκανε κανονικά τη παραγγελία απλά δε γινόταν dispached για 2-3 μέρες και δεν ήξερα το λόγο.

Ώσπου μου έστειλα μηνυμα από το αμαζον ότι κάποιο πρόβλημα έχει η κάρτα μου, μίλησα με την γιουρομπανκ και τότε κατάλαβα ότι δεν επαρκούσε το υπόλοιπο, έβαλα χρήματα και την άλλη μέρα έφυγε η παραγγελία μου!

Αλλά πρέπει να μου έστειλε και 3 μηνύματα το αμαζον μέχρι να το κανονίσω.....

Πάντως τη παραγγελία μου δε την ακύρωσε!

Link to comment
Share on other sites

Καλά αυτό με το ΑΜΑΖΟΝ, μπορώ να σας πω και σκοινί κορδόνι το έχω κάνει.

Είναι ίσως το μόνο ονλάιν κατάστημα που το επιτρέπει.

Εννοείται ότι δεν θα κάνει ντισπατς αν δεν έχει τα χρήματα βεβαια.


BOftp3.png PzWNp3.png

 

Link to comment
Share on other sites

Καλά αυτό με το ΑΜΑΖΟΝ, μπορώ να σας πω και σκοινί κορδόνι το έχω κάνει.

Είναι ίσως το μόνο ονλάιν κατάστημα που το επιτρέπει.

Εννοείται ότι δεν θα κάνει ντισπατς αν δεν έχει τα χρήματα βεβαια.

me too!! :mrgreen::mrgreen:

Link to comment
Share on other sites

Επειδή τα κοιτάω κι εγώ για τη μικρή το συγκεκριμένο λέει : 18 μηνών μέχρι 3 χρόνων.

mariakriti,το συγκεκριμενο της little tikes λεει 18 μηνων μεχρι 3 χρονων...Παρολαυτα εγω το χρησιμοποιησα απο 12 μηνων στην μικρη μου ανετα και χωρις προβληματα μιας και εχει ζωνακια για να δενεται το παιδι απο ωμους και μεση.Ηδη τωρα το χρησιμοποιουμε που η κορη μου γινεται 2 ετων και ειμαι σιγουρη οτι θα μας βγαλει και το επομενο καλοκαιρι.Η συναρμολογηση του δεν ειναι κατι το δυσκολο,αν ακολουθησει κανεις τις οδηγιες μπορει να τα καταφερει μια χαρα.

Τελοσπαντων εμεις αλλα και η κορη μου ειμαστε σουπερ ευχαριστημενοι και εχουμε και το καλαθακι πισω ωστε να βαζουμε και καμια σακουλα απο μαναβικο,φουρνο οταν παμε στην γειτονια και εννοειται τα παιχνιδια οταν παμε παρκο!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...