Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 6 λεπτά , Blue Velvet είπε:

      Εννοείται πως θα τους παίρνεις τηλέφωνο όταν δεν νιώθεις καλά,δεν χρειάζονται ντροπες!Άντε μερικές εβδομάδες έμειναν και σε λίγο καιρό θα κρατάς τον μπέμπη αγκαλίτσα 🥰 ❤️Μοναδικό συναίσθημα ❤️

      μμμ δεν ξέρω για βδομαδες…. με προβλημάτισαν τα πονάκια αυτά! το μωρο επισης είναι τρομερά υπερκινητικό και δεν μπορώ να καταλάβω αν κάμω συσπάσεις ! 

Σπερματεγχυση εμπειριες


Recommended Posts

12 ώρες πρίν, GiolandaP είπε:

Γεια σας κορίτσια, θα ήθελα να μοιραστώ και γω με τη σειρά μου την κατάσταση στην οποία βρίσκομαι. Μετά από 2 χρόνια που αναζητούσα απάντηση στο γιατί δεν ήρθε το μωρό και στην δίκη μας αγκαλιά, βρήκαμε έναν γιατρό εξειδικευμένο στην υπογονιμότητα ο οποίος μετά από εξετάσεις κατάλαβε ότι μετά την επαφή δεν φτάνουν ποτέ τα σπερματοζωάρια στον τράχηλο της μήτρας. Σημειωτέον, ο άντρας μου είχε καλές εξετάσεις σπέρματος. Έτσι μας πρότεινε την 1η σπερματέγχυση μας, 14 Ιουλίου έγινε η διαδικασία και περίμενα αποτελέσματα στις 28 Ιουλίου. Ωστόσο σήμερα ξαφνικά με επισκέφθηκε η περίοδος (ενώ ξέραμε ακριβή ωορρηξία). Στην αρχή χάρηκα νόμισα είναι αίμα εμφύτευσης μετά όμως είδα κανονική ροή και κατάλαβα ότι κάτι μάλλον πήγε στραβά. Υπάρχει κάποια κοπέλα που πέρασε κάτι αντίστοιχο. Η ψυχολογία μου είναι πλέον στα πατώματα, αν και ήξερα ότι δεν ήταν πολλά υποσχόμενη η μέθοδος. Ελπίζω να μοιραστείτε μαζί μου την γνώμη σας. Σας ευχαριστώ πολύ και εύχομαι σε όλες όσες περνάτε δύσκολα, γρήγορα να αποκτήσετε ένα μωράκι υγείες ☺️

Καλημέρα!!

Είχα κάνει 3 σπερματεγχύσεις. Όλες αποτυχημένες. Ήμουν αρνητική με την ιδέα της εξωσωματικής κ είχαμε αποφασίσει να δοκιμάσουμε αν κ γνωρίζαμε πως έχει πολύ μικρά ποσοστά επιτυχίας. Απο τις εξετάσεις μας δεν είχε βρεθεί κάποιο πρόβλημα. Ανεξήγητη υπογονιμότητα...

Εκ των υστέρων κ έχοντας κάνει μια επιτυχημένη εξωσωματική, το έχω μετανιώσει που έχασα χρόνο με σπερματεγχύσεις. 

Σου εύχομαι να πάνε όλα καλά. 

Μην απογοητεύεσαι!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

On 26/7/2023 at 8:23 ΠΜ, Konisn είπε:

Καλημέρα!!

Είχα κάνει 3 σπερματεγχύσεις. Όλες αποτυχημένες. Ήμουν αρνητική με την ιδέα της εξωσωματικής κ είχαμε αποφασίσει να δοκιμάσουμε αν κ γνωρίζαμε πως έχει πολύ μικρά ποσοστά επιτυχίας. Απο τις εξετάσεις μας δεν είχε βρεθεί κάποιο πρόβλημα. Ανεξήγητη υπογονιμότητα...

Εκ των υστέρων κ έχοντας κάνει μια επιτυχημένη εξωσωματική, το έχω μετανιώσει που έχασα χρόνο με σπερματεγχύσεις. 

Σου εύχομαι να πάνε όλα καλά. 

Μην απογοητεύεσαι!!!

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Η αλήθεια είναι ότι ο γιατρός είπε να προσπαθήσουμε αρχικά με αυτόν τον τρόπο αλλιώς θα στραφούμε στην εξωσωματική. Εν τω μεταξύ, είχα δυο μέρες λίγο αίμα κόκκινο και καφέ και τώρα κόπηκε εντελώς. Αύριο θα πάω για μια χοριακη για παν ενδεχόμενο. Αν και την Τρίτη που έκανα μια (ίσως βιάστηκα) βγήκε 0,66 η τιμή. Ελπίζω μήπως αυτό το αίμα που είδα ήταν αίμα εμφύτευσης και τώρα δείξει κάτι παραπάνω η χοριακή. 

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, GiolandaP είπε:

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Η αλήθεια είναι ότι ο γιατρός είπε να προσπαθήσουμε αρχικά με αυτόν τον τρόπο αλλιώς θα στραφούμε στην εξωσωματική. Εν τω μεταξύ, είχα δυο μέρες λίγο αίμα κόκκινο και καφέ και τώρα κόπηκε εντελώς. Αύριο θα πάω για μια χοριακη για παν ενδεχόμενο. Αν και την Τρίτη που έκανα μια (ίσως βιάστηκα) βγήκε 0,66 η τιμή. Ελπίζω μήπως αυτό το αίμα που είδα ήταν αίμα εμφύτευσης και τώρα δείξει κάτι παραπάνω η χοριακή. 

Στο ευχομαι!!!!!! Να είσαι αισιοδοξη κ ολα θα πανε καλα με τον εναν ή τον αλλον τροπο.

Link to comment
Share on other sites

On 27/7/2023 at 1:22 ΜΜ, GiolandaP είπε:

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Η αλήθεια είναι ότι ο γιατρός είπε να προσπαθήσουμε αρχικά με αυτόν τον τρόπο αλλιώς θα στραφούμε στην εξωσωματική. Εν τω μεταξύ, είχα δυο μέρες λίγο αίμα κόκκινο και καφέ και τώρα κόπηκε εντελώς. Αύριο θα πάω για μια χοριακη για παν ενδεχόμενο. Αν και την Τρίτη που έκανα μια (ίσως βιάστηκα) βγήκε 0,66 η τιμή. Ελπίζω μήπως αυτό το αίμα που είδα ήταν αίμα εμφύτευσης και τώρα δείξει κάτι παραπάνω η χοριακή. 

Καλημέρα σου εύχομαι να πάνε όλα καλά..αρχικα οσο δυσκολο κ να σου φενεται πρεπει να εισαι θετικη σε ιλη αυτη τη διαδικασια που ξεκίνησες. έχω κάνει 2 φορές σπερματεγχυση κ οι 2 αρνητικές ο άντρας μου πολύ αρνητικός να κάνουμε εξωσωματική (Εγώ θα έκανα από την αρχη)Χωρίς κανένα απόλυτος προβλημμα κανένας μας φοβερό σπέρμα κ όλες οι εξετάσεις μας τέλειες.. Τον μίλησε η γιατρός μας κ τελικά το πήρε απόφαση για την εξωσωματικη.το πρόβλημα του ήταν οι ενέσεις που θα έκανα τίποτα άλλο.εχω κάνει την ωοληψια έβγαλα 22 ωοθηλακια κ βάλαμε στην κατάψυξη τα 8 με 6η μέρα βλαστοκυστες τώρα περιμένω να κάνω την εμβρυομεταφορα.πιστη χρειάζεται κ θετική σκέψη..σου εύχομαι να σου πάνε όλα καλά.

Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πρίν, Ρούλα87 είπε:

Καλημέρα σου εύχομαι να πάνε όλα καλά..αρχικα οσο δυσκολο κ να σου φενεται πρεπει να εισαι θετικη σε ιλη αυτη τη διαδικασια που ξεκίνησες. έχω κάνει 2 φορές σπερματεγχυση κ οι 2 αρνητικές ο άντρας μου πολύ αρνητικός να κάνουμε εξωσωματική (Εγώ θα έκανα από την αρχη)Χωρίς κανένα απόλυτος προβλημμα κανένας μας φοβερό σπέρμα κ όλες οι εξετάσεις μας τέλειες.. Τον μίλησε η γιατρός μας κ τελικά το πήρε απόφαση για την εξωσωματικη.το πρόβλημα του ήταν οι ενέσεις που θα έκανα τίποτα άλλο.εχω κάνει την ωοληψια έβγαλα 22 ωοθηλακια κ βάλαμε στην κατάψυξη τα 8 με 6η μέρα βλαστοκυστες τώρα περιμένω να κάνω την εμβρυομεταφορα.πιστη χρειάζεται κ θετική σκέψη..σου εύχομαι να σου πάνε όλα καλά.

Με το καλό όλα να πάνε κατ’ ευχήν 😄 δυστυχώς όχι μόνο δεν πέτυχε η σπερματέγχυση αλλά και εξαιτίας της ovitrelle τώρα αναστατώθηκε ο κύκλος μου, δεν έρχεται η περίοδος. Πιστευω άλλη μια φορά θα προσπαθήσουμε με σπερματέγχυση και μετά θα στραφούμε στην εξωσωματική και εμείς. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 49 λεπτά , GiolandaP είπε:

Με το καλό όλα να πάνε κατ’ ευχήν 😄 δυστυχώς όχι μόνο δεν πέτυχε η σπερματέγχυση αλλά και εξαιτίας της ovitrelle τώρα αναστατώθηκε ο κύκλος μου, δεν έρχεται η περίοδος. Πιστευω άλλη μια φορά θα προσπαθήσουμε με σπερματέγχυση και μετά θα στραφούμε στην εξωσωματική και εμείς. 

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ...δεν είναι κακό να προσπαθήσεις ακόμη μια φορά δεν θα χάσεις τπτ..να ξέρεις όταν μιλήσαμε με την γιατρό για την εξωσωματικη η οποία είναι φανταστική γιατρός κ ανθρώπος οπως ολοι στην κλινικη που παω είπε ότι μετα απο 2 σπερματεγχυσης που εκανα δεν θα σου είναι δύσκολο το κομμάτι της εξωσωματικής.κ έτσι ήταν δεν δυσκολεύτηκα καθόλου.σου εύχομαι μέσα από την καρδιά μου να πάμε Όλα καλά ολοι οι άγιοι να σε προστατεύουν.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 10 λεπτά , Ρούλα87 είπε:

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ...δεν είναι κακό να προσπαθήσεις ακόμη μια φορά δεν θα χάσεις τπτ..να ξέρεις όταν μιλήσαμε με την γιατρό για την εξωσωματικη η οποία είναι φανταστική γιατρός κ ανθρώπος οπως ολοι στην κλινικη που παω είπε ότι μετα απο 2 σπερματεγχυσης που εκανα δεν θα σου είναι δύσκολο το κομμάτι της εξωσωματικής.κ έτσι ήταν δεν δυσκολεύτηκα καθόλου.σου εύχομαι μέσα από την καρδιά μου να πάμε Όλα καλά ολοι οι άγιοι να σε προστατεύουν.

Σε ευχαριστώ παρά πολύ για την θετική σου ενέργεια! Σε παρακαλώ μπορείς να μου στείλεις σε πμ τα στοιχεία της γιατρού σου να την έχω υπόψη μου 😄 η αλήθεια είναι ότι διαβάζοντας καταλαβαίνω ότι αν έγινε η εμφύτευση στις 26 του μήνα (είχα αιματάκι αλλά πολύ λίγο) τότε θα ελπίσω ως την άλλη βδομάδα μήπως γίνει το θαύμα. Αλλιώς ξεκινάμε πάλι δυναμικά! 

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Καλησπέρα σας κορίτσια. Δεν ξέρω άμα γράφω σωστά εδώ σας διαβάζω αρκετό καιρό.. Είμαι 25 χρονών και προσπαθώ με τν άντρα μ 1,5 χρόνια για ένα παιδάκι αλλά τπτ ακόμα..  Έχουμε κάνει όλες τσ εξετάσεις είναι όλες καλές εκτός από τν αμη μου που είναι 1.69 και η fsh 7.0.. ο γιατρός μ είπε να πάμε για σπερματεγχυση αφού σε 4 μήνες κλείνω 2 χρόνια και ακόμα δεν έχει γίνει κάτι.. έχω απογοητευτεί πολύ. Θα πετύχει η σπερματεγχυση; ή μπα. Πόσες πιθανότητες έχω; 😞

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 43 λεπτά , Κατερίνα2323 είπε:

Καλησπέρα σας κορίτσια. Δεν ξέρω άμα γράφω σωστά εδώ σας διαβάζω αρκετό καιρό.. Είμαι 25 χρονών και προσπαθώ με τν άντρα μ 1,5 χρόνια για ένα παιδάκι αλλά τπτ ακόμα..  Έχουμε κάνει όλες τσ εξετάσεις είναι όλες καλές εκτός από τν αμη μου που είναι 1.69 και η fsh 7.0.. ο γιατρός μ είπε να πάμε για σπερματεγχυση αφού σε 4 μήνες κλείνω 2 χρόνια και ακόμα δεν έχει γίνει κάτι.. έχω απογοητευτεί πολύ. Θα πετύχει η σπερματεγχυση; ή μπα. Πόσες πιθανότητες έχω; 😞

Δεν χάνεις τίποτα να προσπαθήσεις μια σπερματενχυση. Εξαρτάτε πάντα την αιτία που είναι κρυμμένη πίσω από την υπογονιμότητα. Συνήθως η σπερματενχυση δεν πετυχαίνει γιατί κρύβονται πίσω αιτίες που δεν φαίνονται με τις πρώτες εξετάσεις. Κ καμιά φορά δεν φαίνονται Κ καθόλου γαυτο Κ το ονομάζουν ανεξήγητη υπογονιμότητα. Δηλαδή δεν προχωράει η διαδικασία για άγνωστους στους γιατρούς λόγους οπότε πας για εξωσωματική σαν να ξεπερνάς δηλαδή ένα βήμα της διαδικασίας πιο γρήγορα. 

Καλό είναι μετά την σπερματενχυση αν δεν πετύχει  μην χάσεις άλλο χρόνο Κ να ξεκινήσεις διαδικασίες για μεγαλητερη έρευνα Κ εξωσωματική αμέσως .

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πάρα πλ που μου απάντησες. Έχω αγχωθεί τόσο πολύ. Και έχω αρχίσει να φοβάμαι ότι δεν θα πετύχει ούτε η σπερματεγχυση ούτε η εξωσωματική.  😞 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


πρίν από 3 λεπτά , Κατερίνα2323 είπε:

Σε ευχαριστώ πάρα πλ που μου απάντησες. Έχω αγχωθεί τόσο πολύ. Και έχω αρχίσει να φοβάμαι ότι δεν θα πετύχει ούτε η σπερματεγχυση ούτε η εξωσωματική.  😞 

Αυτό αποκλείετε.  Σημασία έχει πόσο ενηρωνεσε Κ πόσο ψάχνεσε . Αν ενημερωθείς σωστά Κ μάθεις τι πράγματα Κ ψάχτεις δεν υπάρχει περίπτωση να αποτύχεις . Ψάξε ενημερωσου προετοιμάσουν κατάλληλα Κ θα πετύχεις. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 2 λεπτά , Κατερίνα2323 είπε:

Μακάρι να τα καταφέρω. Παίζει ρόλο η ηλικία μ για τν σπερματεγχυση; ή επειδή έχω χαμηλη αμη δεν θα με βοηθήσει καθόλου; μήπως ξέρεις 😏

Η Αμη δεν παίζει κανένα ρόλο . Η fsh η Ε2 Κ η lh παίζουν τον κύριο ρόλο στο να γίνει μια σωστή ωορηξια. Η ηλικία σου είναι πολύ βοηθητική . Η σπερματενχυση αποτυνχανει για άλλους λόγους όπως είπα. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 12 λεπτά , Κατερίνα2323 είπε:

Σε ευχαριστώ πάρα πλ που μου απάντησες. Έχω αγχωθεί τόσο πολύ. Και έχω αρχίσει να φοβάμαι ότι δεν θα πετύχει ούτε η σπερματεγχυση ούτε η εξωσωματική.  😞 

Ο συζυγος έχει ελέγξει το σπέρμα? Γιατί πολλές φορές ψαχνόμαστε εμείς κ τελικά η αιτία βρίσκεται αλλου.. Από προσωπικη μου εμπειρία το λέω


j7W7p3.png

Link to comment
Share on other sites

Ναι εχει κάνει τς εξετάσεις και είναι πολύ καλό το σπέρμα του 90%. Απλά εγώ έχω χαμηλη αμη έχω πάρει και βιταμίνες 100 ευρώ έκαμε του κουτί για 3μηνεσ τσ έπαιρνα και εδώ και 4 μήνες που τελείωσαν περιμένω χωρισ να γίνει τπτ 

Linaa σε ευχαριστώ πάρα πλ. Μακάρι να γίνει το θαύμα. Τα άλλα από ότι μ είπε ο γιατρός είναι πλ καλά.. τι να πω θα ξεκινήσω βιταμίνες και θα πάω για σπερματεγχυση. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...