Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 13 λεπτά , Eflenew είπε:

      @Blue Velvet συμφωνώ με το Σπορακι. Ειναι 1 στα 3,5 ή 1 στα 4 στη δικη σου ηλικια. Θα υο πετυχεις το καλο εμβρυακι ισως ειναι αυτο που ειναι καταψυξη.

       Σε ξενο επιστημονικό άρθρο του 2023 αναφερει: 

      Το ποσοστό ευπλοειδίας (σωστα χρωμοσωμικα) εμβρύων μειώνεται όσο αυξάνεται η ηλικία του ασθενούς, είναι 73% για έμβρυα καλής ποιότητας σε ασθενείς κάτω των 35 ετών, 54% σε ασθενείς μεταξύ 35-36, 37% σε ασθενείς μεταξύ 37-38, 31% σε ασθενείς μεταξύ 39-40, 23% σε ασθενείς μεταξύ 41-42, 5% σε ασθενείς μεταξύ 43-44 και 0 % σε ασθενείς μεταξύ 45-46 ετών. 
       
       

      Καλής ποιότητας θεωρούνται τα έμβρυα ΑΑ μόνο ; 

ΧΑΜΗΛΗ ΑΜΗ


Nanouka8900

Recommended Posts

23 ώρες πρίν, Nanouka8900 είπε:

Καλησπέρα κορίτισια τώρα μπόρεσα να συνδεθώ γιατί ήμουνα στη δουλειά μου!!! απ' οτι διάβασα από τα σχόλια σας στουσ 3 ή 4 μήνες μείνατε εγκυούλες. Στέλνω την ευχή μ και την θετική μου ενέργεια να πάει καλά η εγκυμοσύνη σου και σίγουρα θα ναι τελειόμηνη marmaki!

Όντωσ η Οιστραδιόλη είναι 52,50 και fsh 5,89..To 13 gia thn fsh δεν είναι καλό ε??? 

Θα συνεχίσω τις βιταμίνες pregnance care κ γω και ο φίλος μου όπως μ είπατε και αν δω μεχρι τον Φεβρουάριο ότι δεν γίνεται κάτι θα κάνω σαπλιγγογραφία ...

Οι απαντήσεις σας με ηρέμησαν λίγο.. Θα προσπαθήσω να μην το σκέφτομαι κιόλας....

Από τον άλλο μήνα θα δω πάλι τις γόνιμες μου μέρες ...σ αυτό τον κύκλο δεν νομίζω να μαι έγκυος τόσο σύντομα;;;

ΑΜΗ  δεν είχα κάνει αλλά όντως η fsh μου στα 30 και μετά από δύο παλινδρομες που ψαχτηκα ήταν 11,5. Η δικιά σου είναι σουπερ.  Παρόλα αυτά και με αυτήν την fsh κατάφερα και εκανα δύο παιδάκια. Το πρώτο προσπαθουσαμε 10μηνες κ το δευτερο ήρθε αναπάντεχα όταν ήταν ο πρώτος μου 5 μηνων κ θήλαζα. Η αμη δείχνει το απόθεμα των ωαρίων,η fsh δείχνει την ποιότητα τους,ένα καλό ωάριο χρειάζεσαι.  Σύντομα εγκυουλα θα ευχηθώ.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 34
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Ευχαριστώ για τις ευχές σου!! Μακάρι το 5,85 να με σώσει! Η ευχή μ είναι να γίνει φέτος άμα γίνεται ! Αυτό το μήνα δεν πιστεύω να έμεινα έγκυος θα ξαναπαραγγείλω βιταμίνες pregnance care και τεστ ωορρηξιας και θα δω τα αποτελέσματα μου

Link to comment
Share on other sites

Το 11,85 γιατί δεν είναι καλό; Εγώ είχα προβληματιστεί γιατί τον Αύγουστο αν και είχαμε ελεύθερες επαφές 13,16,17η κ 18η ημέρα ( χωρίς τεστ ωορρηξιας πήγαινα βέβαια τότε ) αδιαθέτησα κανονικά 22 Αυγούστου , αλλά είχα όλα τα συμπτώματα εγκυμοσύνης πολύ πρησμένο στήθος, έτρωγα πολύ μέχρι έκανα και β χωριακη αλλά ήτανε μηδενική. Έτσι θορυβήθηκα ότι κάτι πρόβλημα υπάρχει κ πήγα κ έκανα όλες τις ορμονολογικές ενώ ο γιατρός μ λέγε άσε τον χρόνο

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 7 λεπτά , Nanouka8900 είπε:

Το 11,85 γιατί δεν είναι καλό; Εγώ είχα προβληματιστεί γιατί τον Αύγουστο αν και είχαμε ελεύθερες επαφές 13,16,17η κ 18η ημέρα ( χωρίς τεστ ωορρηξιας πήγαινα βέβαια τότε ) αδιαθέτησα κανονικά 22 Αυγούστου , αλλά είχα όλα τα συμπτώματα εγκυμοσύνης πολύ πρησμένο στήθος, έτρωγα πολύ μέχρι έκανα και β χωριακη αλλά ήτανε μηδενική. Έτσι θορυβήθηκα ότι κάτι πρόβλημα υπάρχει κ πήγα κ έκανα όλες τις ορμονολογικές ενώ ο γιατρός μ λέγε άσε τον χρόνο

Η fsh δείχνει την ποιότητα του ωαρίου σε κάθε κύκλο. Σε κάθε κύκλο διαφέρει. Όμως όταν μια γυναίκα έχει μια φορά μια fsh κοντά στο όριο που είναι το 12 ή Κ μεγαλητερη  σημαίνει ότι ο οργανισμός πλέον όταν επιλέγει ωάριο για να γίνει η ωορρηξία δεν βρίσκει πια τόσο ποιοτικά ωάρια έχει αρχίσει να βρίσκει Κ κακής ποιότητας . Όσο μεγαλώνει δηλαδή μια γυναίκα εκτός του ότι λιγοστεύουν τα ωάρια πλέον μένουν Κ τα πιο σκάρτα γιατί ο οργανισμός . Δηλαδή τα αφήνει ο οργανισμός σαν τελευταια επιλογη . Γιαυτο προς την εμμηνόπαυση είναι λιγότερα τα υγιή ωάρια χωρίς να σημαίνει βέβαια ότι δεν υπάρχουν κάποια που έχουν περισσέψει Κ θα πετύχει μια γυναίκα υγιή εγκυμοσύνη . 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 29 λεπτά , Nanouka8900 είπε:

Αυτό το μήνα να χω μείνει έγκυος με τεστ ωορρηξίας και τα pregnancy care  δύσκολο ε πιστεύετε;

Αν είχες επαφές φυσικά Κ μπορείς να έμενες έγκυος .. οι εξετάσεις σου δεν λένε ότι δεν μπορείς να μείνεις έγκυος.  

Οι εξετάσεις σου απλά λένε ότι πρέπει να βιαστεις 

Link to comment
Share on other sites

On 16/10/2023 at 9:44 ΜΜ, Nanouka8900 είπε:

Συγχαρητήρια Έλλη μ άρεσε όπως το έγραψες!!! Να την χαίρεστε την μπεμπούλα σας...εγώ θα την έκανα την σαλπιγγογραφία, απλά ο γιατρόσ μ έδωσε ενα διαστημα κ μ είπε κατά τον Φεβρουάριο η σαπιγγογραφία αλλά το αγόρι με τίποτα δεν θέλει με τίποτα να κάνει το σπερμοδιάγραμμα.Είναι και 41 κ αυτός μεγαλούτσικος και μου λέει αν δεν βγει καλό θα μ αφήσεις δηλαδη??? λέω δεν θα γίνει έτσι ..έχει τις ανασφάλειές του..αυτό τον μήνα όταν έκανα το clearblue και βγήκε  θετικό(την 18η μέρα πολύ αργησε) κ την προηγούμενη κ την επόμενη μέρα είχαμε επαφές κ έπινα κιόλασ το pregnance care

Mακάρι να ρθει σύντομα γιατί εγώ το θέλω πολύ! 

ήδη είμαι 34 καταλαβαίνω ότι ο χρόνοσ πια με πιέζει

Kαλησπέρα Έφη ναι σε ng είναι η μέτρηση 0,960 !! πολύ αισιόδοξο το μήνυμά σου!!!μου δώσες λίγη ελπίδα !!!!κ γω 34 κλεισμένα κ το αγόρι μου 41... φέτος δεν τα κάναμε καλά και πάλι είμαστε μακριά με το αγόρι μου!!!! αλλά τον Οκτώβριο πού ηρθε μια βδομάδα έπεσαν κ οι γόνιμες μέρεσ (μια βρηκα βέβαια με το τεστ). με στενοχώρησε πολύ κ ο γιατρός μου και ειδικά με την απόσταση (νιώθω καμιά φορά ότι γίνεται ακόμη πιο δύσκολο) ...αλλά το άγχος και να το σκέφτομαι όλη μέρα δεν είναι κ σωστό γιατί με καταβάλλει!!! βέβαια κ η δουλειά μου δύσκολη γιατί κουράζομαι και ψυχολογικα και συνασιθηματικά. όπως και να χει 

 να την χαίρεστε την μπεμπούλα σασ!!! Μακάρι να μπορέσω κ γω να παίρνω καμία άδεια ώστε να βρισκόμαστε κάθε μήνα

Κορίτσι μου μην απελπίζεται αν έχεις διαβάσει τη δική μου ιστορία θα πρέπει να είσαι αισιόδοξη κ θετική κ όλα θα γίνουν...

Μια βιοχημική μια πάλινδρομη πολύποδες ενδομητρίου κ μετά διάγνωση πρόωρης ωοθυκηκης ανεπάρκειας...

Στα 33 μου,μου είπαν ότι σε ένα χρόνο το πολύ σύμφωνα με την αμη μου(0.10)μπαίνω εμμηνόπαυση εγώ είχα κ fsh 22 κ αυτό το μήνα που έμεινα φυσιολογικά έγκυος αφού είχα κάνει όλη τη χαρτογρα για εξωσωματική...

Αυτή τη στιγμή το λουλουδάκι μου είναι 3 ων μηνων..μην απελπίζεσαι κ μην αφήνεις κανέναν να σου κόψει τα φτερά...όταν θέλουμε κάτι παααααρα πολύ στο τέλος το καταφέρνουμε!

Σου εύχομαι τα καλύτερα μέσα από την καρδιά μου!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 38 λεπτά , linaa είπε:

Είχα επαφές όλες τις γόνιμες μέρες από την 13 η μέρα ως την 18 περίπου .  Σε κύκλο 32 ημερών.Την 18η την βρήκε το τεστ βέβαια 

πρίν από 18 λεπτά , Ninarelita είπε:

Ευχαριστώ που μ κάνετε να αισθανθώ καλύτερα! Και παρόλο τις εξετάσεις φυσιολογικά ήρθε το κοριτσάκι σας; Έτσι αρκεί να το θελουμε και θα συμβεί !! Κ οι γιατροί τα λένε ορθά κοφτά κ μένα deadline ως Δεκέμβριο μ έχουν δώσει 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 1 λεπτό , Nanouka8900 είπε:
πρίν από 42 λεπτά , linaa είπε:

Είχα επαφές όλες τις γόνιμες μέρες από την 13 η μέρα ως την 18 περίπου .  Σε κύκλο 32 ημερών.Την 18η την βρήκε το τεστ βέβαια 

Εντάξει αν είχες ακόμα 2 επαφές θα ήταν καλητερα . Αλλά πάλι έχεις κάποιες πιθανότητες Κ τώρα . 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


2 επαφές ποτέ εννοείτε δηλαδή; Γιατί το τεστ 1 μέρα έβγαλε γόνιμη! Δεν ειμαι σίγουρη αν τα εχω καταλάβει καλά για τις γόνιμες μέρες

Just now, Nanouka8900 είπε:

2 επαφές ποτέ εννοείτε δηλαδή; Γιατί το τεστ 1 μέρα έβγαλε γόνιμη! Δεν ειμαι σίγουρη αν τα εχω καταλάβει καλά για τις γόνιμες μέρες

Επίσης είχα χαρεί που ένιωθα το αριστερό μου στήθος πρησμένο αλλά σήμερα φλατ είναι όποτε συνήλθα κ τ βγάλα από τ μυαλό μου

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 4 λεπτά , Nanouka8900 είπε:

2 επαφές ποτέ εννοείτε δηλαδή; Γιατί το τεστ 1 μέρα έβγαλε γόνιμη! Δεν ειμαι σίγουρη αν τα εχω καταλάβει καλά για τις γόνιμες μέρες

Επίσης είχα χαρεί που ένιωθα το αριστερό μου στήθος πρησμένο αλλά σήμερα φλατ είναι όποτε συνήλθα κ τ βγάλα από τ μυαλό μου

Όταν βγει θετικό το τεστ η ωορρηξία θα γίνει ή την ίδια μέρα ή την επόμενη ή την παρεπόμενη 

Οπότε πρέπει να έχεις τουλάχιστον δύο μέρες επαφές από το θετικό τεστ ακόμα 

Link to comment
Share on other sites

Την 18 η μέρα που το κάνα το τεστ  βγήκε το χαμογελάκι ( εγώ είχα ξεκινήσει από 12η μέρα τα τεστ ωορρηξιας ) την 19η μέρα βγήκε αρνητικό 

δεν ξέρω τί λάθος κάνω..

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, Nanouka8900 είπε:

Την 18 η μέρα που το κάνα το τεστ  βγήκε το χαμογελάκι ( εγώ είχα ξεκινήσει από 12η μέρα τα τεστ ωορρηξιας ) την 19η μέρα βγήκε αρνητικό 

δεν ξέρω τί λάθος κάνω..

Δεν κάνεις κάτι λάθος 

1 ώρα πρίν, Nanouka8900 είπε:

Την 18 η μέρα που το κάνα το τεστ  βγήκε το χαμογελάκι ( εγώ είχα ξεκινήσει από 12η μέρα τα τεστ ωορρηξιας ) την 19η μέρα βγήκε αρνητικό 

δεν ξέρω τί λάθος κάνω..

Το τεστ ωορηξιας δεν δείχνει ακριβώς την μέρα που γίνετε η ωορρηξία δειχνει με απόκλιση 48 ωρών . Δηλαδή έπρεπε να έχεις επαφές Κ την επόμενη μέρα Κ την μεθεπονη. Το τεστ βγαίνει μια μέρα θετικό μετά πέφτει η ορμόνη Κ σημαίνει ότι τις επόμενες ώρες Κ μέρες θα γίνει η ωορρηξία . 

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, Nanouka8900 είπε:

Ευχαριστώ που μ κάνετε να αισθανθώ καλύτερα! Και παρόλο τις εξετάσεις φυσιολογικά ήρθε το κοριτσάκι σας; Έτσι αρκεί να το θελουμε και θα συμβεί !! Κ οι γιατροί τα λένε ορθά κοφτά κ μένα deadline ως Δεκέμβριο μ έχουν δώσει 

Ναι ήρθε φυσιολογικά μου είπε να προσπαθήσουμε 3 μήνες κ μετά θα ξεκινούσε αρχικά με σπερματεγχυση αλλά στο 2 μήνα ήρθε το θαύματακια για αυτό σου λέω μην απελπίζεσαι...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...