Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 13 λεπτά , Eflenew είπε:

      @Blue Velvet συμφωνώ με το Σπορακι. Ειναι 1 στα 3,5 ή 1 στα 4 στη δικη σου ηλικια. Θα υο πετυχεις το καλο εμβρυακι ισως ειναι αυτο που ειναι καταψυξη.

       Σε ξενο επιστημονικό άρθρο του 2023 αναφερει: 

      Το ποσοστό ευπλοειδίας (σωστα χρωμοσωμικα) εμβρύων μειώνεται όσο αυξάνεται η ηλικία του ασθενούς, είναι 73% για έμβρυα καλής ποιότητας σε ασθενείς κάτω των 35 ετών, 54% σε ασθενείς μεταξύ 35-36, 37% σε ασθενείς μεταξύ 37-38, 31% σε ασθενείς μεταξύ 39-40, 23% σε ασθενείς μεταξύ 41-42, 5% σε ασθενείς μεταξύ 43-44 και 0 % σε ασθενείς μεταξύ 45-46 ετών. 
       
       

      Καλής ποιότητας θεωρούνται τα έμβρυα ΑΑ μόνο ; 

ΧΑΜΗΛΗ ΑΜΗ


Nanouka8900

Recommended Posts

Καλησπέρα σας γράφω το πρόβλημά μου γιατί δεν βρίσκω συγκεκριμένες απαντήσεις...λόγω δουλειάς με το αγόρι μου τα προηγούμενα 2 χρόνια είχαμε σχέση από απόσταση. εγώ επειδή η δουλειά μου σχετίζεται με παιδιά θέλω να κάνω και γω το δικό μου παιδί. Τα προηγούμενα χρόνια τα 2 δηλαδή είχαμε ελεύθερες επαφές , όπου τελέιωνε μέσα μου κ με βάση την εφαρμογή περίοδος κάποιες ήταν γόνιμες μέρες αλλά δεν έμεινα έγκυος.Άρχισα να σκέφτομαι ότι έχουμε θέματα. Έτσι φέτος  το Σεπτέμβριο όταν πήγα στο γυναικολόγο , ενώ κάναμε το τεστ ΠΑΠ μου γραψε κ ορμονολογικές εξετάσεις .Είμαι 34 χρονών η ΑΜΗ βγήκε 0,96 fsh 5,89 , οιστροδιόλη 2,5

προκαλίνη 21,60. Έκανα και υπέρηχο κάτω κοιλίας βγήκανε όλα καλά! Με ενημέρωσε ως Γενάρη να συνεχίσω τις ελεύθερες επαφές μου (βέβαια πάλι έχουμε χιλιομετρική απόσταση, λόγω δουλειάς) κ αν δεν τα καταφέρω το καλοκαίρι να κανω κατάψυξη ωαρίων..Εγώ πολύ λυπημένη (καθώς κ φέτος μακριά με το αγόρι μου) αλλά όταν άκουσε τα αποτελέσματα μου είπε να το προσπαθήσουμε να έρχεται στις γόνιμες μέρες και άμα γίνει κάτι.

Τον Σεπτέμβριο με βαριά καρδιά πήγα στην τάξη μου ,δεν είχα καθόλου όρεξη και τώρα αναρωτιέμαι πήρα και τα χάπια pregnance careτονΟκτώβριο κ με το clearblue το τεστ ωορρηξίασ (βγηκε μονο τη μια μέρα θετικό) που αυτές τισ μέρες είχαμε επαφές

΄Συγγνώμη για το μεγάλο κείμενο πιστεύετε με αυτές τις τιμές μπορώ να μείνω έγκυος? φυσιολογικα?

έχει πέσει πολύ η ψυχολογία μου ότι τίποτα δεν πάει όπωσ το θέλω κ όλοι εξελίσσονται ενώ εγώ όχι.

Επεξεργάστηκαν by NANA8900
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 34
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

1 ώρα πρίν, NANA8900 είπε:

Καλησπέρα σας γράφω το πρόβλημά μου γιατί δεν βρίσκω συγκεκριμένες απαντήσεις...λόγω δουλειάς με το αγόρι μου τα προηγούμενα 2 χρόνια είχαμε σχέση από απόσταση. εγώ επειδή η δουλειά μου σχετίζεται με παιδιά θέλω να κάνω και γω το δικό μου παιδί. Τα προηγούμενα χρόνια τα 2 δηλαδή είχαμε ελεύθερες επαφές , όπου τελέιωνε μέσα μου κ με βάση την εφαρμογή περίοδος κάποιες ήταν γόνιμες μέρες αλλά δεν έμεινα έγκυος.Άρχισα να σκέφτομαι ότι έχουμε θέματα. Έτσι φέτος  το Σεπτέμβριο όταν πήγα στο γυναικολόγο , ενώ κάναμε το τεστ ΠΑΠ μου γραψε κ ορμονολογικές εξετάσεις .Είμαι 34 χρονών η ΑΜΗ βγήκε 0,96 fsh 5,89 , οιστροδιόλη 2,5

προκαλίνη 21,60. Έκανα και υπέρηχο κάτω κοιλίας βγήκανε όλα καλά! Με ενημέρωσε ως Γενάρη να συνεχίσω τις ελεύθερες επαφές μου (βέβαια πάλι έχουμε χιλιομετρική απόσταση, λόγω δουλειάς) κ αν δεν τα καταφέρω το καλοκαίρι να κανω κατάψυξη ωαρίων..Εγώ πολύ λυπημένη (καθώς κ φέτος μακριά με το αγόρι μου) αλλά όταν άκουσε τα αποτελέσματα μου είπε να το προσπαθήσουμε να έρχεται στις γόνιμες μέρες και άμα γίνει κάτι.

Τον Σεπτέμβριο με βαριά καρδιά πήγα στην τάξη μου ,δεν είχα καθόλου όρεξη και τώρα αναρωτιέμαι πήρα και τα χάπια pregnance careτονΟκτώβριο κ με το clearblue το τεστ ωορρηξίασ (βγηκε μονο τη μια μέρα θετικό) που αυτές τισ μέρες είχαμε επαφές

΄Συγγνώμη για το μεγάλο κείμενο πιστεύετε με αυτές τις τιμές μπορώ να μείνω έγκυος? φυσιολογικα?

έχει πέσει πολύ η ψυχολογία μου ότι τίποτα δεν πάει όπωσ το θέλω κ όλοι εξελίσσονται ενώ εγώ όχι.

Η fsh σου που είναι Κ η πιο σημαντική ορμονη είναι μια χαρά . Εγώ θα σου έλεγα να πάρεις άλλη μάρκα τεστακια από το ίντερνετ κυκλοφορούν κάποια πιο οικονομικά Κ μπορείς να κάνεις πολλά μέσα στην μέρα ώστε να είσαι σίγουρη για την ωορρηξία . Γιατίε ένα τεστ ωορρηξίας την μέρα πολλές φορές πέφτεις έξω. 

Συνέχισε τις βιταμίνες σου πίνε πολύ νερό Κ κάνε εξετάσεις σε ενδοκρινολόγο ορμονικές Κ θυροειδή οπωσδήποτε . Επίσης ελενξε ζάχαρο . Πρόσεξε την διατροφή σου μείωσε δηλαδή επεξεργασμένες τροφές ψωμιά κτλ κάνουν γενικά κακο στην γονιμότητα. 

Αν αυξηθούν λίγο οι επαφές μια χαρά μένεις έγκυος φυσιολογικά απλά γενικά μην καθηστερησεις Κ την κατάψυξη . 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, NANA8900 είπε:

Πίνω πολύ νερό γενικά ..και τις εξετάσεις θυρεοειδή έχω κάνει κ ζάχαρο όλα ήτανε φυσιολογικά! Απλά μεε στενοχώρησε η ΑΜΗ όπως και ο γιατρόσ απόρησε ενώ έχουμε απόσταση πώς θα γίνει το παιδί???ξέρω δεν πρέπει να το σκέφτομαι !!!!!! αυτό το μήνα Οκτώβριο το clearblue μόνο μια μέρα μου βρήκε .εσείς ποιά μου προτείνετε τεστάκια?

 

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρα ειναι οι εξετασεις σου. Παρε πακετο όνομα εταιρείας ωορρηξιας. Και σε ενδιαφερει να δεις μια πολυ σκουρα γραμμη θετικου..εκει δωστου να καταλαβει.

Αν παρ ολα αυτα δε τα καταφερετε, θα σου προτεινα να δεις αλλα πραγματα πριν καταφυγεις στην καταψυξη.

Σπερμοδιαγραμμα και σαλπιγγογραφια ειναι απαραιτητα. Εγω τα εκανα ολα αυτα κ ολα ηταν κομπλε. Μολις ξεμπερδεψα και μου φυγε απο το κεφαλι οτι εχουμε προβλημα, εμεινα εγκυος.

Αυτη τη στιγμη που σου γραφω μου ρουφαει το βυζι μια κουκλαρα 4.5 μηνων!

Ολα καλα θα πανε αρκει να ηρεμησεις! Με το καλο συντομα!

 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Η αμή σου αν είναι σε μέτρηση ng δεν είναι απαγορευτική για φυσική σύλληψη. Εγώ είχα αμη 0,11ng και εκεί που ετοιμαζομουν για εξωσωματική λόγω ηλικίας(40), για να μη χάνω χρόνο, έμεινα με φυσική συλληψη 2 φορές, μια παλινδομη και μια τελειομηνη εγκυομοσυνη σε ένα υγιέστατο κοριτσακι.Απλά κάνε ο,τι σου είπαν και τα κορίτσια παραπανω,είναι όλα σωστα. Εκμεταλευσου κάθε μήνα, χωρίς άγχος, ελέγξτε και το σπέρμα.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Συγχαρητήρια Έλλη μ άρεσε όπως το έγραψες!!! Να την χαίρεστε την μπεμπούλα σας...εγώ θα την έκανα την σαλπιγγογραφία, απλά ο γιατρόσ μ έδωσε ενα διαστημα κ μ είπε κατά τον Φεβρουάριο η σαπιγγογραφία αλλά το αγόρι με τίποτα δεν θέλει με τίποτα να κάνει το σπερμοδιάγραμμα.Είναι και 41 κ αυτός μεγαλούτσικος και μου λέει αν δεν βγει καλό θα μ αφήσεις δηλαδη??? λέω δεν θα γίνει έτσι ..έχει τις ανασφάλειές του..αυτό τον μήνα όταν έκανα το clearblue και βγήκε  θετικό(την 18η μέρα πολύ αργησε) κ την προηγούμενη κ την επόμενη μέρα είχαμε επαφές κ έπινα κιόλασ το pregnance care

Mακάρι να ρθει σύντομα γιατί εγώ το θέλω πολύ! 

ήδη είμαι 34 καταλαβαίνω ότι ο χρόνοσ πια με πιέζει

Kαλησπέρα Έφη ναι σε ng είναι η μέτρηση 0,960 !! πολύ αισιόδοξο το μήνυμά σου!!!μου δώσες λίγη ελπίδα !!!!κ γω 34 κλεισμένα κ το αγόρι μου 41... φέτος δεν τα κάναμε καλά και πάλι είμαστε μακριά με το αγόρι μου!!!! αλλά τον Οκτώβριο πού ηρθε μια βδομάδα έπεσαν κ οι γόνιμες μέρεσ (μια βρηκα βέβαια με το τεστ). με στενοχώρησε πολύ κ ο γιατρός μου και ειδικά με την απόσταση (νιώθω καμιά φορά ότι γίνεται ακόμη πιο δύσκολο) ...αλλά το άγχος και να το σκέφτομαι όλη μέρα δεν είναι κ σωστό γιατί με καταβάλλει!!! βέβαια κ η δουλειά μου δύσκολη γιατί κουράζομαι και ψυχολογικα και συνασιθηματικά. όπως και να χει 

 να την χαίρεστε την μπεμπούλα σασ!!! Μακάρι να μπορέσω κ γω να παίρνω καμία άδεια ώστε να βρισκόμαστε κάθε μήνα

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Να μην αγχώνεται Αν δεν είναι καλό το σπερμοδιαγραμμα υπάρχουν λύσεις για τους άντρες που μπορούν να το βελτιώσουν όπως πχ κάποιες συγκεκριμενες βιταμινες, διατροφή. Εμένα ο δικός μου καπνιστής και λίγο αλκοόλ, χωρίς βιταμίνες και ήταν νορμάλ το σπερμοδιαγραμμα( ετών 42). Αν τα έκοβε αυτά ίσως να ήταν και άριστο. Απλά αν είναι εκεί το πρόβλημα θα πρέπει να εντοπιστεί και να διορθωθεί. 

Link to comment
Share on other sites

Θα το ξανακάνω θέμα τώρα που είμαστε μακριά να πάει να το κάνει !! καλά το κάπνισμα το πάθος του όπως και το αλκοόλ(όχι καθημερινά)

εγώ ούτε καπνίζω (2 τη μερα αν κάνω κιόλας) , ούτε πίνω

Link to comment
Share on other sites

Δως του βιταμίνες, έτσι προληπτικά κι ας είναι άριστο το σπερμα κακό δεν κάνουν μόνο καλο !! Οι ηλικίες σας είναι μια χαρά, το θέμα είναι να μη σας γίνει εμμονή..εγώ δεν είχα όρεξη ούτε να βγω από το σπίτι γιατί σκεφτόμουν την αμή μου και την ηλικία μου και μου είχε στοιχειώσει το μυαλο. Ούτε να παρακολουθήσω συζήτηση με φίλες δεν μπορούσα, οπότε τις απέφευγα. Το κόλπο είναι να μην το αφήσεις να σε καταβάλλει γιατί δεν υπάρχει λόγος , είστε πολύ νέοι και οι 2!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς έτσι και γω λες και με περιγράφεις!!! χθες βγήκα με τις φίλες μου (που χα καιρό να τις δω ) και οι δύο μου είπανε τα χαρμόσυνα ότι περιμένουν παιδί κ ότι παντρεύονται!!ευτυχώς δεν είπα εγώ τίποτα γιατί δεν είχα όρεξη να με λυπηθούν !

αυτό εμμονή να μην μας γίνεται...συμφωνώ να του δώσω βιταμίνες τις pregnance care για αντρες να παρω???

κ από κει και πέρα θα σταματήσω να το σκεφτομαι κ αν δεν γίνει κάτι το καλοκαίρι θα κάνω κατάψυξη ωαρίων

οι βιταμίνες κ γω το πιστεύω μόνο καλό κάνουνε! δεν το χα σκεφτεί για αυτόν μόνο για μένα τις πήρα αυτόν το μήνα αλλα σίγουρα θα τισ συνεχίσω

Ο γυναικολόγος μου είπε του χρόνου ΑΝ ξαναγίνουν οι ορμονολογικές  εξετάσεις μου μπορεί να χουμε άλλη εικόνα να ναι πολύ πιο χαμηλή η αμη για αυτό κ ξεκίνησα από αυτόν τον μήνα επαφές φυσιολογικά μην χάνεται ο χρόνος!

εσύ σε πόσο καιρό είχες μείνει έγκυος π έμαθες την ΑΜΗ σου?? (ακόμη κ με παλίνδρομη κύηση)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Ναι αυτες τις βιταμίνες του έδινα! Έμαθα την αμή μου Σεπτέμβρη του 2021, μετά από 3 μήνες έμεινα έγκυος, απέβαλα και μετά από 3 μηνες πάλι περιπου ξαναεμεινα σε τελειομηνη εγκυμοσυνη. Όσο ήμουν χάλια ψυχολογικά δεν έμεινα έγκυος, έμεινα σε εκδρομή που είχα προσπαθήσει να είμαι πιο cool. 

Το άγχος δε φεύγει με τίποτα βέβαια..αλλά εσύ ακόμα δεν έχεις λόγο να αγχωθεις τόσο πολυ πίστεψε με, αλλά ούτε και να αφήσεις την προσπαθεια..είχα fsh 13,5

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,
κι εγώ 34 και το αγόρι μου 40, εγώ με ΑΜΗ μετρημένη πριν 2 χρόνια 0,5 (δεν την ξαναμέτρησα) και η fsh μου να κυμαίνεται στο 16-26 το τελευταίο 1,5 χρόνο που είναι αρκετάααα υψηλή.
Όταν έμαθα για την ΑΜΗ μου και η fsh τότε στο 13 κι εγώ αγχώθηκα και ψάχτηκα κι έκανα κατάψυξη ωαρίων γιατί τότε μόλις τον είχα γνωρίσει.
Αποφασίσαμε να ξεκινήσουμε ελεύθερες επαφές το καλοκαίρι τώρα και στον 4ο μήνα προσπαθειών έμεινα έγκυος (είχα πάει για τεστ παπ και μου πε ο γιατρός ότι εκείνη την ημέρα ήταν μια καλή μέρα για σύλληψη). Είμαι ακόμα στην αρχή της εγκυμοσύνης.
Κάνουμε λίγη γυμναστική και το αγόρι μου κάνει τον τελευταίο χρόνο κετο διατροφή, εγώ μείωσα ζάχαρη, αλκοόλ και λίγο τους υδατάνθρακες. Δεν καπνίζουμε και οι δυο.
Όπως βλέπεις είχα χειρότερες εξετάσεις από σένα, άρα δεν λέει κάτι αυτό, πάρε κουράγιο από τις ιστορίες μας για να μην το σκέφτεσαι συνέχεια!
Πάρτε βιταμίνες, κάντε διατροφή, γυμναστική και θα έρθει αν έχετε επαφές στις γόνιμες

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

16 ώρες πρίν, Nanouka8900 είπε:

Καλησπέρα σας γράφω το πρόβλημά μου γιατί δεν βρίσκω συγκεκριμένες απαντήσεις...λόγω δουλειάς με το αγόρι μου τα προηγούμενα 2 χρόνια είχαμε σχέση από απόσταση. εγώ επειδή η δουλειά μου σχετίζεται με παιδιά θέλω να κάνω και γω το δικό μου παιδί. Τα προηγούμενα χρόνια τα 2 δηλαδή είχαμε ελεύθερες επαφές , όπου τελέιωνε μέσα μου κ με βάση την εφαρμογή περίοδος κάποιες ήταν γόνιμες μέρες αλλά δεν έμεινα έγκυος.Άρχισα να σκέφτομαι ότι έχουμε θέματα. Έτσι φέτος  το Σεπτέμβριο όταν πήγα στο γυναικολόγο , ενώ κάναμε το τεστ ΠΑΠ μου γραψε κ ορμονολογικές εξετάσεις .Είμαι 34 χρονών η ΑΜΗ βγήκε 0,96 fsh 5,89 , οιστροδιόλη 2,5

προκαλίνη 21,60. Έκανα και υπέρηχο κάτω κοιλίας βγήκανε όλα καλά! Με ενημέρωσε ως Γενάρη να συνεχίσω τις ελεύθερες επαφές μου (βέβαια πάλι έχουμε χιλιομετρική απόσταση, λόγω δουλειάς) κ αν δεν τα καταφέρω το καλοκαίρι να κανω κατάψυξη ωαρίων..Εγώ πολύ λυπημένη (καθώς κ φέτος μακριά με το αγόρι μου) αλλά όταν άκουσε τα αποτελέσματα μου είπε να το προσπαθήσουμε να έρχεται στις γόνιμες μέρες και άμα γίνει κάτι.

Τον Σεπτέμβριο με βαριά καρδιά πήγα στην τάξη μου ,δεν είχα καθόλου όρεξη και τώρα αναρωτιέμαι πήρα και τα χάπια pregnance careτονΟκτώβριο κ με το clearblue το τεστ ωορρηξίασ (βγηκε μονο τη μια μέρα θετικό) που αυτές τισ μέρες είχαμε επαφές

΄Συγγνώμη για το μεγάλο κείμενο πιστεύετε με αυτές τις τιμές μπορώ να μείνω έγκυος? φυσιολογικα?

έχει πέσει πολύ η ψυχολογία μου ότι τίποτα δεν πάει όπωσ το θέλω κ όλοι εξελίσσονται ενώ εγώ όχι.

Καλημέρα! Η αμη είναι ένας αριθμός, δεν δηλώνει κάτι απαραίτητα κι επίσης δεν είναι κι απαγορευτική η δική σου. Η fsh σούπερ. Στην οιστραδιολη που γράφεις 2,5 μάλλον κάτι λάθος έγραψες, ή εννοείς την lh.. Όπως και να έχει, στόχευε στις γόνιμες με τεστ ωορηξιας κι όλα θα πάνε καλά! 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτισια τώρα μπόρεσα να συνδεθώ γιατί ήμουνα στη δουλειά μου!!! απ' οτι διάβασα από τα σχόλια σας στουσ 3 ή 4 μήνες μείνατε εγκυούλες. Στέλνω την ευχή μ και την θετική μου ενέργεια να πάει καλά η εγκυμοσύνη σου και σίγουρα θα ναι τελειόμηνη marmaki!

Όντωσ η Οιστραδιόλη είναι 52,50 και fsh 5,89..To 13 gia thn fsh δεν είναι καλό ε??? 

Θα συνεχίσω τις βιταμίνες pregnance care κ γω και ο φίλος μου όπως μ είπατε και αν δω μεχρι τον Φεβρουάριο ότι δεν γίνεται κάτι θα κάνω σαπλιγγογραφία ...

Οι απαντήσεις σας με ηρέμησαν λίγο.. Θα προσπαθήσω να μην το σκέφτομαι κιόλας....

Από τον άλλο μήνα θα δω πάλι τις γόνιμες μου μέρες ...σ αυτό τον κύκλο δεν νομίζω να μαι έγκυος τόσο σύντομα;;;

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

Εγω εμεινα εγκυος σε 14 μηνες. Και ειμαστε υγιεστατοι. Εγω 36 ο αντρας μου 44.

Καναμε σπερμοδιαγραμμα που ηταν πολυ καλο, σαλπιγγογραφια που ηταν καθαρη κ ηταν απλα θεμα χρονου αν κ ειχαμε επαφες καθε μερα. Το σπερμα συνηθως ειναι το πιο κοινο, απλο και αντιμετωπισιμο προβλημα. Κακως το φοβαται. Να του μιλησεις ξανα

Ολα καλα να πανε ❤️

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...