Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 3 ώρες πρίν, Neverstop είπε:

      Καλημέρα!! Το γάλα μου κατέβηκε αφού γέννησα και μετά από λίγες μέρες. 

      Σε ό, τι αφορά τα κιλά.. το τελευταίο δίμηνο πήρα σχεδόν δέκα κιλά,είχα μια απίστευτη όρεξη..τι ενάμισι κιλό ακούω??!!!!! μια χαρά είναι!!!

      βασικα ο άντρας μ μου είπε προχθές να κόψω τις σαβούρες γιατί ψιλό πήρα και λέω ρε λες να είναι πολύ;  (εγώ του εχω πει, όταν με δει και πάρω να μ το πει)  εγώ εχω όρεξη για fast food δε θέλω φαγητό 

ΤΟ ΚΑΦΕ ΤΩΝ ΜΥΣΤΗΡΙΩΝ...


TARA

Recommended Posts

Οσον αφορα τη γλωσσοφαγια λενε οτι αν εχεις μυρμύγκια, ή δεις αλλο σιχαμενο εντομο ή ερπετο στο σπιτι σου καθως και αμα προεξεχει απο ντουλαπα, συρταρι κομματι υφασματος απο ρουχα κ.α. σε γλωσσοτρωνε. Εχω ριζες απο μικρα Ασια και εκει τα εξεταζαν ολα. Γι'αυτο εχει κανει και θραυση η Μαρα με τις μαγισες της Σμυρνης.


BdN1p3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 3k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

το Ματι προσωπικα δεν το πιστευω,και ποτε στα παιδια μου δεν εβαλα ματακια και χαντρες και τιποτα δεν επαθαν!

αντιθετα το πιστευε πολυ ο πατερας μου και θυμαμαι που μας ελεγε οτι ''το ματι και πετρα σκιζει''

το πιστευει και ο καπταιν ο οποιος ξερει να ξεματιαζει και να αυτοξεματιαζεται:shock:

Δε μου αρέσουν τα ματάκια και οι χάντρες, παρά την αντίθετη γνώμη του άντρα μου, ο οποίος ματιάζεται εύκολα και ξεματιάζει όμως! Κι εγώ ξεματιάζω, και το θέμα είναι ότι πιάνει, και σε περιπτώσεις που επιμένει, η συνυφάδα μου είναι κορυφαία ξεματιάστρα! Νομίζω πως είναι ελαφράς μορφής μαγεία. Εχω δει άπειρα περιστατικά, και σίγουρα κάτι υπάρχει.


age.png age.png

Link to comment
Share on other sites

Gogga δεν το ειχα ξανακουσει αυτο που λες! Παντως εγω ως επι το πλειστον μενω σε μονοκατοικια τοσα χρονια (εκτος απο ενα διαστημα που ειχαμε νοικιασει διαμερισμα σε 2ο οροφο) και ειναι αρκετα πιο ευκολο να μπει μυρμηγκι ή εντομο μεσα στο σπιτι. Ακομα και τωρα που μενουμε -παλι- σε μονοκατοικια, παρ' ολο που καναμε απολυμανση εχουμε αρκετα ζωυφια! Αν ισχυει οποτε αυτο που λες.. η γλωσσοφαγια παει "στεφανι"!

Τara μου εχω αρκετα χρονια να ερθω σε επαφη με τα αγγλικα! Αν ειχε υποτιτλους (εστω και στα Αγγλικα) θα καταλαβαινα σιγουρα περισσοτερα! Αυτο που "επιασα" ηταν πως ο κυριος ειχε σοβαρο τραυμα στο δαχτυλο, αλλα βουτωντας το δαχτυλο του σε αυτη τη σκονη καταφερε να το επαναφερει? Τι σκονη ηταν αυτη?


Οταν φτανει ο κομπος στο χτενι, δεν φταιει το χτενι... Εσυ εισαι αχτενιστη!

gM4vp2.png

Link to comment
Share on other sites

Δε μου αρέσουν τα ματάκια και οι χάντρες, παρά την αντίθετη γνώμη του άντρα μου, ο οποίος ματιάζεται εύκολα και ξεματιάζει όμως! Κι εγώ ξεματιάζω, και το θέμα είναι ότι πιάνει, και σε περιπτώσεις που επιμένει, η συνυφάδα μου είναι κορυφαία ξεματιάστρα! Νομίζω πως είναι ελαφράς μορφής μαγεία. Εχω δει άπειρα περιστατικά, και σίγουρα κάτι υπάρχει.

Συμφωνω TARA. Ενας πνευματικος οταν γεννησε μια φιλη μου της ειχε πει να μην βαλει ματακι στο μωρο γιατι ετσι προκαλει το ματιασμα, αλλα αν ηθελε να εβαζε ενα φυλαχτο. Αντιθετα αν σαραντησει καλο ειναι να βαζουμε λιγο αγιασμο στο κεφαλακι των μωρων μας αλλα και να ριχνουμε και στο σπιτι οταν εχουμε επισκεψεις απο ανθρωπους που μελετανε για αρρωστειες,χωρισμους και τα λοιπα καθως επισης και οταν ειναι ανθρωποι μουρμουριδες ή προκαλουνε αναστατωση στο σπιτι.


BdN1p3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Gogga δεν το ειχα ξανακουσει αυτο που λες! Παντως εγω ως επι το πλειστον μενω σε μονοκατοικια τοσα χρονια (εκτος απο ενα διαστημα που ειχαμε νοικιασει διαμερισμα σε 2ο οροφο) και ειναι αρκετα πιο ευκολο να μπει μυρμηγκι ή εντομο μεσα στο σπιτι. Ακομα και τωρα που μενουμε -παλι- σε μονοκατοικια, παρ' ολο που καναμε απολυμανση εχουμε αρκετα ζωυφια! Αν ισχυει οποτε αυτο που λες.. η γλωσσοφαγια παει "στεφανι"!

Τara μου εχω αρκετα χρονια να ερθω σε επαφη με τα αγγλικα! Αν ειχε υποτιτλους (εστω και στα Αγγλικα) θα καταλαβαινα σιγουρα περισσοτερα! Αυτο που "επιασα" ηταν πως ο κυριος ειχε σοβαρο τραυμα στο δαχτυλο, αλλα βουτωντας το δαχτυλο του σε αυτη τη σκονη καταφερε να το επαναφερει? Τι σκονη ηταν αυτη?

Πριν παντρευτω με τον αντρα μου μεναμε μαζι, απο εκεινο το διαστημα εχω δει 3 φορες σαρανταποδαρουσα στο σπιτι (την μια φορα ο αντρας μου δυσκολευτηκε πολυ να την σκοτωσει γιατι ηταν πολυ μεγαλη) οπου και τις 3 φορες καναμε γλεντια...τρικουβερτα. Τελευταια φορα οταν ειχα το μωρο στην καλαθουνα ο μικρος ειχε πεταξει την κουνουπιερα στον υπνο του, ξυπνησα και το ματι μου πηγε κατευθειαν σε μια μεγαλη μαυρη αραχνη διπλα στον τοιχο στο υψος της καλαθουνας. Ο αντρας μου που εμενε επαρχεια μεχρι που πηγε φανταρος, τα επαιξε οταν τον ξυπνησα να την σκοτωσει και μου ειπε οτι δεν ειχε δει ποτε τετοια αραχνη και απο εκει που δεν εδινε σημασια τωρα πλεον εχει πειστει. Οπως λεει και ο αγαπημενος μου ΠΑΙΣΙΟΣ το ..."ταγκαλακι" βρισκει παντα τροπους να μας αναστατωνει και να μας χαλαει τη διαθεση...


BdN1p3.png
Link to comment
Share on other sites

Καλα.. Ο,τι μαμουνι θες εχω δει! Σαρανταποδαρουσα, κατσαριδα, αραχνη, μυρμηγκι κι αλλα πολλα! Κι οχι απλα μια φορα και δυο.. Αστα να πανε!


Οταν φτανει ο κομπος στο χτενι, δεν φταιει το χτενι... Εσυ εισαι αχτενιστη!

gM4vp2.png

Link to comment
Share on other sites

εγω το ματι κοριτσια το πιστευω και πολυ μαλιστα!μια γειτονισσα οταν εκανα το καινουργιο σπιτι μου ηρθε για καφε αρκετες φορες μου εδωσε τις ευχες τις να το χαιρομαστε και ολα αυτα που λενε μπαινοντας σε ενα καινουργιο σπιτι,μου εφερε και δωρο.ολα καλα!ομως καθε φορα που εφευγε εγω ειχα ατυχηματα με ποτηρια.σας μιλαω εφτασαν σε σημειο δυο ποτηρια μεσα στο νεροχυτη και κανενας διπλα να ακους τσακ...σπαγαν απο μονα τους!η μητερα μου τελικα μου ειπε οτι το κακο ξεσπαει εκει,αν δεν το βλεπατε δεν θα το πιστευατε εγω το εζησα και φυσικα δεν την ξαναβαλα μεσα στο σπιτι μου!............και σταματησαν να σπανε απο μονα τους τα ποτηρια.


921477wc2fyvv2y2.gif

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εχθες το βραδυ ειχα μια κουβεντα με τον αντρα μου η οποια φυσικα και δεν κατεληξε πουθενα γιατι -εγω προσωπικα- δεν ειχα απαντησεις να δωσω.. Η συζητηση ξεκινησε ως εξης: Απο που ηρθαμε, που ημασταν πριν απο εδω. Συνεχιστηκε στο επιπεδο που ειμαστε τωρα και τι κανουμε και τι αξια εχουν ολα αυτα που κανουμε ή που δεν κανουμε και τελος που παμε μετα απο εδω? Υπαρχει κολαση ή παραδεισος? Νιωθουμε οταν μας τρωνε τα σκουληκια? (ΠΟΛΥ ΜΑΚΑΒΡΙΑ ΑΥΤΗ Η ΣΚΕΨΗ ΚΑΙ ΖΗΤΩ ΣΥΓΓΝΩΜΗ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΠΑΥΕΙ ΝΑ ΜΕ ΑΠΑΣΧΟΛΕΙ). Κι αλλα πολλα που ετσι και το συζηταγαμε παραπανω δεν ξερω που θα εβγαινε.. (Ηδη νιωθω ενα ψυχοπλακωμα που το σκεφτομαι.. :roll: )


Οταν φτανει ο κομπος στο χτενι, δεν φταιει το χτενι... Εσυ εισαι αχτενιστη!

gM4vp2.png

Link to comment
Share on other sites

Λιγο καιρο αφοτου γεννησα ακουσα ενα θορυβο σαν κατι να σπαει πηγα στην κουζινα (δεν ηταν κανενας) και ειδα το γυαλινο καπακι απο το καντιλη κομματια και τη πλακακια γεματα λαδι. Την αλλη μερα πηγα νοσοκομειο γιατι ειχα πονο και μου ειπαν χολη, που ευτυχως διαψευστηκαν και γλυτωσα το χειρουργειο. και το να χυθει λαδι ειναι γρουσουζια και γλωσσοφαγια


BdN1p3.png
Link to comment
Share on other sites

Λιγο καιρο αφοτου γεννησα ακουσα ενα θορυβο σαν κατι να σπαει πηγα στην κουζινα (δεν ηταν κανενας) και ειδα το γυαλινο καπακι απο το καντιλη κομματια και τη πλακακια γεματα λαδι. Την αλλη μερα πηγα νοσοκομειο γιατι ειχα πονο και μου ειπαν χολη, που ευτυχως διαψευστηκαν και γλυτωσα το χειρουργειο. και το να χυθει λαδι ειναι γρουσουζια και γλωσσοφαγια

Κι εγω το εχω παθει αυτο! Πηγα να αναψω το καντηλακι και την ωρα που ημουν ετοιμη να το σκεπασω, το εσπρωξα καταλαθος και επεσε! Τα λαδια χυθηκαν παντου, ενας χαμος εγινε στην κουζινα.. Την επομενη μερα πηγα στο γυναικολογο και μου ειπε πως το μωρο μου ειχε σταματησει να αναπτυσσεται και επρεπε να κανω αποξεση.. (Αυτο εγινε πριν μεινω εγκυος στη Μαρια μου). :roll:


Οταν φτανει ο κομπος στο χτενι, δεν φταιει το χτενι... Εσυ εισαι αχτενιστη!

gM4vp2.png

Link to comment
Share on other sites

Εχθες το βραδυ ειχα μια κουβεντα με τον αντρα μου η οποια φυσικα και δεν κατεληξε πουθενα γιατι -εγω προσωπικα- δεν ειχα απαντησεις να δωσω.. Η συζητηση ξεκινησε ως εξης: Απο που ηρθαμε, που ημασταν πριν απο εδω. Συνεχιστηκε στο επιπεδο που ειμαστε τωρα και τι κανουμε και τι αξια εχουν ολα αυτα που κανουμε ή που δεν κανουμε και τελος που παμε μετα απο εδω? Υπαρχει κολαση ή παραδεισος? Νιωθουμε οταν μας τρωνε τα σκουληκια? (ΠΟΛΥ ΜΑΚΑΒΡΙΑ ΑΥΤΗ Η ΣΚΕΨΗ ΚΑΙ ΖΗΤΩ ΣΥΓΓΝΩΜΗ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΠΑΥΕΙ ΝΑ ΜΕ ΑΠΑΣΧΟΛΕΙ). Κι αλλα πολλα που ετσι και το συζηταγαμε παραπανω δεν ξερω που θα εβγαινε.. (Ηδη νιωθω ενα ψυχοπλακωμα που το σκεφτομαι.. :roll: )

περιμενε να μεγαλωσει το μωρακι σου να μπει στην εφηβια και να σου κανει τετοιες ερωτησεις......εκει να δεις ακρη που θα βγαζετε.το ζω!:P


921477wc2fyvv2y2.gif

Link to comment
Share on other sites

Αναγεννητική Ιατρική

Regenerative medicine

Η Αναγεννητική Ιατρική διερευνά τη δυνατότητα αποκατάστασης της λειτουργίας των οργάνων και των ιστών με τη βοήθεια των βλαστικών κυττάρων.

Πίνακας περιεχομένων

[εμφάνιση]

  • <LI style="DISPLAY: none" class=toclevel-1 sizset="13" sizcache="1">
1 Ετυμολογία <LI style="DISPLAY: none" class=toclevel-1 sizset="14" sizcache="1">2 Εισαγωγή <LI style="DISPLAY: none" class=toclevel-1 sizset="15" sizcache="1">3 Εσωτερική Αρθρογραφία <LI style="DISPLAY: none" class=toclevel-1 sizset="16" sizcache="1">4 Βιβλιογραφία
5 Ιστογραφία

επεξεργασία Ετυμολογία

Η ονομασία " Αναγεννητική Ιατρική" σχετίζεται ετυμολογικά με την λέξη "αναγέννηση ".

επεξεργασία Εισαγωγή

Μέχρι πρόσφατα, η μεταμόσχευση οργάνων ήταν η μοναδική λύση για την αντιμετώπιση κάποιων σοβαρών προβλημάτων που σχετίζονταν με βλάβες στα ανθρώπινα όργανα ή τους ιστούς.

Σήμερα, το ενδιαφέρον στρέφεται στην αναγέννηση τους. Αυτό γίνεται με την καθοδήγηση αδιαφοροποίητων εμβρυακών ή ενηλίκων κυττάρων σε διαφοροποίηση ώστε να εξελιχθούν σε εξιδεικευμένα κύτταρα όπως π.χ. του ήπατος, της καρδιάς ή του αίματος, τα οποία μπορούν να αναγεννήσουν το κατεστραμμένο όργανο.

Τα βλαστικά κύτταρα ομοιάζουν με ένα κενό μικροτσίπ, το οποίο, αν προγραμματιστεί, μπορεί να χρησιμοποιηθεί για διάφορες λειτουργίες. Κάτω από τις κατάλληλες συνθήκες, τις οποίες ερευνούν εντατικά οι επιστήμονες, τα βλαστικά κύτταρα μπορούν να εξελιχθούν σε ειδικευμένους ιστούς και όργανα, που θα μπορούν να αντικαθιστούν ή να θεραπεύουν τους κατεστραμμένους.

Επί του παρόντος, η μόνη συνηθισμένη εφαρμοσμένη ιατρική πρακτική που κάνει χρήση βλαστικών κυττάρων είναι για τη μεταμόσχευση μυελού των οστών.

Με την αναγέννηση των οργάνων και τις θεραπευτικές της δυνατότητες μπορεί να αυξηθεί το προσδόκιμο ηλικίας αλλά και η ποιότητα ζωής μέσα στα επόμενα έτη. ΄

Το βίντεο αυτό που είδατε, βασίζεται στην αρχή της αναγεννητικής ιατρικής. Με βλαστικά κύτταρα από τον ίδιο τον ασθενή, δημιούργησαν ένα δάχτυλο που είχε κοπεί! Δε θυμίζει λίγο Frankenstein?


age.png age.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...