Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 3 ώρες πρίν, Neverstop είπε:

      Καλημέρα!! Το γάλα μου κατέβηκε αφού γέννησα και μετά από λίγες μέρες. 

      Σε ό, τι αφορά τα κιλά.. το τελευταίο δίμηνο πήρα σχεδόν δέκα κιλά,είχα μια απίστευτη όρεξη..τι ενάμισι κιλό ακούω??!!!!! μια χαρά είναι!!!

      βασικα ο άντρας μ μου είπε προχθές να κόψω τις σαβούρες γιατί ψιλό πήρα και λέω ρε λες να είναι πολύ;  (εγώ του εχω πει, όταν με δει και πάρω να μ το πει)  εγώ εχω όρεξη για fast food δε θέλω φαγητό 

ΤΟ ΚΑΦΕ ΤΩΝ ΜΥΣΤΗΡΙΩΝ...


TARA

Recommended Posts

Εχθες το βραδυ ειχα μια κουβεντα με τον αντρα μου η οποια φυσικα και δεν κατεληξε πουθενα γιατι -εγω προσωπικα- δεν ειχα απαντησεις να δωσω.. Η συζητηση ξεκινησε ως εξης: Απο που ηρθαμε, που ημασταν πριν απο εδω. Συνεχιστηκε στο επιπεδο που ειμαστε τωρα και τι κανουμε και τι αξια εχουν ολα αυτα που κανουμε ή που δεν κανουμε και τελος που παμε μετα απο εδω? Υπαρχει κολαση ή παραδεισος? Νιωθουμε οταν μας τρωνε τα σκουληκια? (ΠΟΛΥ ΜΑΚΑΒΡΙΑ ΑΥΤΗ Η ΣΚΕΨΗ ΚΑΙ ΖΗΤΩ ΣΥΓΓΝΩΜΗ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΠΑΥΕΙ ΝΑ ΜΕ ΑΠΑΣΧΟΛΕΙ). Κι αλλα πολλα που ετσι και το συζηταγαμε παραπανω δεν ξερω που θα εβγαινε.. (Ηδη νιωθω ενα ψυχοπλακωμα που το σκεφτομαι.. :roll: )

Oλους μας τρομάζει ο θάνατος και το άγνωστο, και όλοι έχουμε υπαρξιακές αναζητήσεις. Εγώ πιστεύω πως ζει η ψυχή σ΄ένα άλλο περιβάλλον. Ο παράδεισος είναι η επικοινωνία με άλλες ψυχές και η ευφορία που θα νιώθουμε, ενώ η κόλαση είναι το απόλυτο τίποτα, η απόλυτη μοναξιά και δυστυχία. Ετσι περιέγραψαν αυτές τις δύο ψυχικές καταστάσεις ο γέροντας Παϊσιος, ο Πορφύριος, ο Ιάκωβος κ.ά.


age.png age.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 3k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

μονο που δεν εχει γυρισει κανεις απο εκει για να μας πει ακριβως!

εγω παλι πιστευω οτι ολα ειναι ΕΔΩ ,αυτο που ζουμε τωρα,χθες ,αυριο...

εδω πρεπει να ζουμε ομορφα και γαληνια !και να προσπαθουμε να γινομαστε καλυτεροι για τα παιδια μας και τους αλλους

τι να το κανω αν βλεπω τα ραδικια αναποδα?:rolleyes:


1958530te2chmztha.gif
Link to comment
Share on other sites

Kανείς δεν έχει γυρίσει σαφώς, αλλά όταν ακούς κάποια πράγματα από ανθρώπους που θαυματουργούσαν το κάθε δευτερόλεπτο της ζωής τους, πώς να μην τα πιστέψεις?

Τέλος πάντων, αυτό ήταν μια παρένθεση αναφορικά με όσα έγραψε η Φαίη, είναι άλλο θέμα, οπότε ας γυρίσουμε στα δικά μας!

Σχετικά με τη βασκανία πάντως, δε μου έχει συμβεί να σπάσει κάτι, αν και το έχω ακούσει από άλλους, αλλά έχω δει ανθρώπους να αρρωσταίνουν σε χρόνο ρεκόρ, και να γίνονται καλά επίσης το ίδιο γρήγορα, μετά από την ευχή...


age.png age.png

Link to comment
Share on other sites

Ναι βρε Tara μου, απλα το εγραψα επειδη θεωρω πως και ο θανατος ειναι μυστηριο!Πολυ παρηγορα τα λογια του Παϊσιου! Sorry για το off topic.

Koufetaki δεν ξερω τι θα κανω! Μαλλον πρεπει να αρχισω να διαβαζω πολλα βιβλια..


Οταν φτανει ο κομπος στο χτενι, δεν φταιει το χτενι... Εσυ εισαι αχτενιστη!

gM4vp2.png

Link to comment
Share on other sites

Kανείς δεν έχει γυρίσει σαφώς, αλλά όταν ακούς κάποια πράγματα από ανθρώπους που θαυματουργούσαν το κάθε δευτερόλεπτο της ζωής τους, πώς να μην τα πιστέψεις?

QUOTE]

Κοπελια ποσο με καταλαβαινεις. Δεν ειμαι ουτε πουριτανη ουτε πορρωμενη με την θρησκεια, ειμαι πεποισμενη απλως για καποια πραγματα. Μεχρι που περασα την εφηβεια ημουν στον κοσμο μου στο θεμα της θρησκειας, φαντασου οτι ντρεπομουν να παω εκκλησια για να μην με κραξουν φιλοι, ηρθαν καποια πραγματα στη ζωη μου, εψαξα και ολα αυτα που εμαθα με καναν να βλεπω τα πραγματα με τον τροπο αυτο. Πιστευω στον Θεο και στη θρησκεια μας που ειναι ζωντανη, υπαρχουν καποια προβληματα αλλα δημιουργουνται απο τους ανθρωπους (π.χ. παπαδες που εκμεταλλευονται το λειτουργημα, μοναχοι που δεν επιλεγουν συνειδητα τον ασκητισμο κ.α.) δεν μπορω να τους κρινω, .αλλα εχω αποψη.


BdN1p3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

φαιη μου το δυσκολο στην ολη υποθεση ειναι το οτι πρεπει να 'διαλεξουν'μονα τους τα παιδια το τι θα πιστευουν.η δουλεια μας δηλαδη ειναι στο να διευρυνουμε τον οριζοντα της σκεψης τους και αυτο ειναι το ζορικο.οταν ανοιγουμε κουβεντα με τον μεγαλο του λεω παντα οτι ''εγω πιστευω.....''και πολλες φορες εχουμε ερθει σε συκρουση διαφορετικων αποψεων αυτο παλι ειναι ωραιο!


921477wc2fyvv2y2.gif

Link to comment
Share on other sites

Σωστο κουφετακι! Απλα εγω δεν εχω αποψη.. Με τρομαζε παντα αυτο το θεμα και προτιμουσα να μην το σκεφτομαι καν.!

Tara και gogga συμφωνω στα περι θρησκειας! Ειδικα σε ο,τι αφορα τον Παϊσιο.. Οποτε διαβαζω λογια του ανατριχιαζω ολοκληρη!

Τωρα να επανελθω λιγακι στο θεμα με τα βλαστοκυτταρα! Οντως θυμιζει λιγο τον Φρανκεσταϊν :lol: :lol: .. Μπορει να γινει ομως στην πραγματικοτητα? Απ' οσα δειχνει το βιντεακι το δαχτυλο ειναι ξανα... κανονικο! Ενω στη φωτο φαινεται πως το εχει πετσοκοψει.. Τι να πεις! Αν δεν κανω λαθος μιλαμε για τα ιδια αυτα βλαστοκυτταρα που μας προτεινουν καποιες εταιρειες να μαζεψουμε κατα τη διαρκεια του τοκετου?


Οταν φτανει ο κομπος στο χτενι, δεν φταιει το χτενι... Εσυ εισαι αχτενιστη!

gM4vp2.png

Link to comment
Share on other sites

H Mυστηκή Αγιά Σοφία

Τούρκοι δύτες και σπηλαιολόγοι μπήκαν στα έγκατα της Αγίας Σοφίας, κινηματογραφώντας μυστικά αιώνων.

agia-sofia-ditis.jpg?w=452&h=302

Εντυπωσιακές σκηνές με δύτες και σπηλαιολόγους να βρίσκονται στο εσωτερικό της Αγίας Σοφίας και να εισέρχονται στα έγκατά της, μπορεί κανείς να αντικρύσει σε τουρκικό ντοκιμαντέρ του οποίου τα γυρίσματα μόλις ολοκληρώθηκαν.

«Τα υπόγεια μέρη της Αγίας Σοφίας είναι ακόμη πιο συναρπαστικά από το επίγειο κομμάτι της», είπε εντυπωσιασμένος στην εφημερίδα «Χουριέτ» ο Τούρκος σκηνοθέτης Γκιοκσέλ Γκιουένσεϊ που πραγματοποίησε ένα ταξίδι διαφορετικό από τα άλλα. Ένα ταξίδι στις υπόγειες στοές και στέρνες της Αγίας Σοφίας που είναι δαιδαλώδεις και ανεξερεύνητες.

Κρύβουν ακόμη μεγάλες εκπλήξεις, όπως έδειξε η τυχαία ανεύρεση, κατά τη διάρκεια του εγχειρήματος, θαλάμου με δύο τάφους μεγάλης σημασίας για τους ορθόδοξους χριστιανούς: ο ένας εικάζεται ότι είναι του 15ου αιώνα και ανήκει στον Πατριάρχη Αθανάσιο, ο άλλος είναι ακόμη παλιότερος, κατά δύο αιώνες, και θεωρείται ότι ανήκει στον αγιοποιηθέντα παίδα Αντινέγενο.

contentsegment_11931217w800_h_r0_p0_s1_v1jpg.jpg?w=246&h=319

«Ξέραμε ότι υπήρχαν και τους ψάχναμε, αλλά δεν τους βρίσκαμε», είπε ο Γκιουένσεϊ.

Βραβευμένος ήδη το 1992 για το ντοκιμαντέρ του με τίτλο «Αγία Σοφία»- είχε προβληθεί στα φεστιβάλ του Σαν Σεμπάστιαν, του Τάμπερε της Φινλανδίας και της Άγκυρας- ο Τούρκος σκηνοθέτης αποφάσισε να μη σταματήσει εκεί: «Ήθελα να αποκαλύψω τις στοές και τις στέρνες.

Αργότερα, σε τρίτο ντοκιμαντέρ, θα επιχειρήσω να ερευνήσω τους θαλάμους κάτω από την αψίδα. Λένε ότι ο ένας συνδέεται με το ανάκτορο του Τοπ Καπί με στοά. Αλλά αυτό δεν έχει ερευνηθεί ακόμα».

Είναι η πρώτη φορά που κατεβαίνει άνθρωπος στις συγκεκριμένες στοές. Την κάθοδο επιχείρησαν, μέσα από στόμιο μικρής διαμέτρου, ένας κάμεραμαν και ένας δύτης-φωτογράφος.

Το άνοιγμα ήταν τόσο στενό που δεν μπορούσε να περάσει ο σωλήνας του δύτη και χρειάστηκε αργότερα να του παρέχουν οξυγόνο από μεγάλη απόσταση. «Είναι σαν να βυθίζεσαι στην Ιστορία», είπε συγκινημένος ο δύτης Οζάν Τσοκντεγιέρ, που διήνυσε 283 μέτρα μέσα σε στοές.

Όταν κατέβηκε σε βάθος 12 μέτρων, αντίκρυσε δύο μεγάλα ρόπαλα σε πολύ καλή κατάσταση, αλλά μόλις τα άγγιξε έγιναν σκόνη.

Το ίδιο συνέβη με ένα δοχείο. Γι΄ αυτό και προτίμησε, όταν επεσήμανε και έναν σκελετό ζώου, να μην τον πειράξει για να μην του κάνει ζημιά. «Σε ένα σημείο βρήκαμε και μία αλυσίδα την οποία ακολουθήσαμε και οδηγούσε σε έναν τοίχο με δύο κρίκους. Εκεί πρέπει να φυλάκιζαν τους ανεπιθύμητους», είπε.

Την παρακινδυνευμένη κάθοδο επέτρεψε- αλλά μόνο για οκτώ ώρες- και επέβλεψε προσωπικά ο αρχαιολόγος Χαλούκ Τουρσούν, πρόεδρος του Ιδρύματος Μουσείου Αγίας Σοφίας.

Στο παρελθόν έχουν γίνει σκέψεις εξερεύνησης των υπόγειων στοών ακόμη και από ξένους αρχαιολόγους, κανείς όμως δεν παίρνει αυτό το ρίσκο λόγω της πιθανότητας υπόσκαψης των θεμελίων της Αγίας Σοφίας.

Το 50λεπτο ντοκιμαντέρ του Γκιοκσέλ Γκιουένσεϊ θα συμμετάσχει το φθινόπωρο σε διεθνή κινηματογραφικά φεστιβάλ.

Νερό που δεν στερεύει ποτέ

Κάτω από την Αγία Σοφία υπάρχουν δύο στοές με νερό που οπωσδήποτε συνδέονται με το Βυζαντινό Υδραγωγείο, το οποίο βρίσκεται κοντά στον ναό. Το 1945 είχε γίνει μια προσπάθεια να αντληθεί το νερό, αλλά αυτό δεν στέρευε ποτέ, γεγονός που υποχρέωσε τη διακοπή των εργασιών.

Οι δύτες πιστεύουν, από αυτά που αντίκρυσαν, ότι επαλήθευσαν κάποιες εικασίες: ότι η Αγία Σοφία συνδεόταν υπόγεια με το παλάτι του Κωνσταντίνου του Πορφυρογέννητου και βέβαια με το Βυζαντινό Υδραγωγείο.

Θρύλοι αναφέρουν ότι οι Οθωμανοί επεξέτειναν τις στοές ώστε να μπορούν μέσω αυτών να πηγαίνουν οι Σουλτάνοι στην Αγία Σοφία, που είχαν μετατρέψει σε τζαμί, για να προσευχηθούν.

Κάποιοι ακόμη πιο ευφάνταστοι πιστεύουν ότι οι στοές μπορεί να οδηγούν ακόμη και στα Πριγκιπόνησα, κάτι που θα σήμαινε ότι περνούν κάτω από τη Θάλασσα του Μαρμαρά!

Στον χρόνο

360: Εγκαίνια της Μεγάλης Εκκλησίας επί βασιλείας του Κωνσταντίου Β΄ 404: Ο ναός καταστρέφεται από πυρκαγιά κατά τη διάρκεια της Στάσης που ακολούθησε την καθαίρεση του πατριάρχη Ιωάννου Χρυσοστόμου 415: Εγκαίνια της Αγίας Σοφίας από τον Θεοδόσιο Β΄ 532: Ο ναός καίγεται κατά τη διάρκεια της Στάσης του Νίκα

537: Εγκαίνια της καινούργιας τρουλαίας βασιλικής του Ιουστινιανού Α΄ 1204: Ο μητροπολιτικός ναός λεηλατείται από τους σταυροφόρους. 1453: Άλωση της Κωνσταντινούπολης από τους Οθωμανούς.

Η Αγία Σοφία μετατρέπεται σε τζαμί από τον σουλτάνο Μωάμεθ Β΄ 1717: Το μεγαλύτερο μέρος των σωζόμενων ψηφιδωτών στο εσωτερικό της Αγίας Σοφίας καλύπτεται.

1931: Το Αμερικανικό Βυζαντινό Ινστιτούτο αρχίζει συστηματικές εργασίες αποκάλυψης και αποκατάστασης των ψηφιδωτών 1934-1935: Το Αγία Σοφία τζαμί μετατρέπεται σε μουσείο.

Πηγή ‘Ρομφέα’


age.png age.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Μιας και ταρα εθιξε το θεμα της Αγιας Σοφιας, Κοριτσια πιστευεται στην "Μεγαλη Ιδεα; Εμεις που εχουμε αγαπη στο προσωπο του Παϊσιου πιστευω πως ναι. Καποια στιγμη αυτα τα χωματα θα γινουν παλι δικα μας και θα μπουμε στην Αγια Σοφια. Ξερεται οτι μια πυλη δεν εχουν καταφερει οι Τουρκοι να την ανοιξουν και λενε οτι θα ανοιξη οταν θα παει ο εξαδακτυλος βασιλειας;


BdN1p3.png
Link to comment
Share on other sites

Eχω διαβάσει αυτα που είπε ο Παϊσιος για την Κωνσταντινούπολη και ξέρω και τον θρύλο. Πιστεύω πως οι προφητείες του θα βγουν αληθινές, και το στηρίζω στο ότι είχε προειπεί για την κατάρρευση της Σοβιετικής Ενωσης, και το είχε κάνει επί Μπρέζνιεφ, οταν η χώρα ηταν κυρίαρχη στον πλανήτη μαζί με τις ΗΠΑ! Ποιος θα μπορούσε να πιστέψει τότε ότι θα διαλυόταν αυτό το κράτος?

http://paterpaisios.blogspot.com/


age.png age.png

Link to comment
Share on other sites

Πιστευεται οτι ο καιρος εχει "φτασει";

Σας παραθετω ενα κειμενο που εχει ενδιαφερον.

Γύρω στα 1875 όταν η Παναγία εμφανιζόταν στο χωριό Αρμένιο, πρώην Γκερλί, που βρίσκεται κοντά στα όρια του νομού Λαρίσης με το νομό Μαγνησίας, πληροφόρησε τους χωρικούς μέσω κάποιου απλοϊκού τσοπάνη, για ένα θαμμένο αγιάσμα που υπήρχε στην περιοχή. Αυτό πράγματι βρέθηκε, και χτίστηκε και ναός της Ζωοδόχου Πηγής. Είπε επίσης ότι θαμμένη στη γη παραμένει μία εικόνα της, που είναι η πρώτη από τις τρεις που ζωγράφησε ο Ευαγγελιστής Λουκάς, ζώσης της Θεοτόκου. Όμως δεν επέτρεψε η Παναγία όταν σκάβανε, να πεί ο τσοπάνης, ονόματι Ιωάννης Αγριτζόμπανος, το μέρος που βρίσκεται η εικόνα στους εργάτες για να την αποκαλύψουν. Του είπε όμως, ότι θα βρεθεί η εικόνα μετά τον μεγάλο Πόλεμο, όταν η Κωνσταντινούπολη γίνει κονιορτός (σκόνη), και μείνει το 1/3 της ανθρωπότητας. Μάλιστα αυτός ο Ιωάννης είπε ότι ο πόλεμος θα γίνει όταν ανοίξει η Αυλώνα. Η Αυλώνα, στη Βόρειο Ήπειρο, άνοιξε σε πρώτη φάση το 1991 με την πτώση του καθεστώτος του Εμβέρ Χότζα. Ήταν λιμάνι χωρίς δρόμο. Αλλά τώρα η παρα - Εγνατία που ξεκινάει από εκεί (Δυρράχιο), και φτάνει μέχρι το Μπουργκάς της Βουλγαρίας τελειώνει, ίσως είναι ζήτημα ελάχιστων χρόνων ή μηνών, το ίδιο και η δική μας Εγνατία!


BdN1p3.png
Link to comment
Share on other sites

Αθήνα-Θεία λειτουργία στην Αγία Σοφία στην Κωνσταντινούπολη, οργανώνει ο Κρις Σπύρου

Την πρόθεσή του να οργανώσει στις 17 Σεπτεμβρίου 2010 θεία λειτουργία στο ναό της Αγίας Σοφίας στην Κωνσταντινούπολη, ανακοίνωσε ο ελληνοαμερικανός Κρις Σπύρου, πρόεδρος της "Παγκόσμιας Ενορίας της Αγίας Σοφίας", σε συνέντευξη Τύπου που παραχώρησε σήμερα στο κτίριο του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου στην Αθήνα.

Στο προσκύνημα, εκτός από μέλη της "Παγκόσμιας Ενορίας της Αγίας Σοφίας", θα συμμετάσχουν εκπρόσωποι του Αμερικανικού και του Ευρωπαϊκού Συμβουλίου για την Αποκατάσταση του ιστορικού ναού.

Ο Κρις Σπύρου, δημοσιοποίησε την επιστολή που έχει στείλει προς τον Τούρκο πρωθυπουργό, Ταγίπ Ερντογάν, με την οποία τον ενημερώνει για την κίνηση αυτή και τον καλεί να συμμετάσχει σε αυτό το "ιστορικό", όπως το χαρακτηρίζει, "παγκόσμιο προσκύνημα και προσευχή στην Αγία Σοφία μετά από 556 χρόνια",

"Πεποίθησή μας είναι, κύριε πρωθυπουργέ, ότι το παγκόσμιο προσκύνημα και η λειτουργία στον ιερό ναό της Αγίας Σοφίας θα αποτελέσει το έναυσμα για μία παγκόσμια συνάντηση κορυφής για την ειρήνη και τη συνύπαρξη", τονίζει, μεταξύ άλλων, στην επιστολή του ο κ. Σπύρου.

Την επιστολή του αυτή προς τον πρωθυπουργό της Τουρκίας, ο κ. Σπύρου την έχει κοινοποιήσει στο γενικό γραμματέα των Ηνωμένων Εθνών, Μπαν Κι Μουν, την υπουργό Εξωτερικών των ΗΠΑ, Χίλαρι Κλίντον, τον πρόεδρο της Ευρωπαϊκής Επιτροπής, Ζοζέ Μανουέλ Μπαρόζο, τον πρόεδρο της Επιτροπής Υπουργών του Ευρωπαϊκού Συμβουλίου, Σάμουελ Μπόγκαρ και τους πρέσβεις της Τουρκίας στην Ουάσιγκτον και στην Αθήνα.

ΠΗΓΗ http://omogeneia.ana-mpa.gr/press.php?id=7313


1958530te2chmztha.gif
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...