Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 6 λεπτά , Blue Velvet είπε:

      Εννοείται πως θα τους παίρνεις τηλέφωνο όταν δεν νιώθεις καλά,δεν χρειάζονται ντροπες!Άντε μερικές εβδομάδες έμειναν και σε λίγο καιρό θα κρατάς τον μπέμπη αγκαλίτσα 🥰 ❤️Μοναδικό συναίσθημα ❤️

      μμμ δεν ξέρω για βδομαδες…. με προβλημάτισαν τα πονάκια αυτά! το μωρο επισης είναι τρομερά υπερκινητικό και δεν μπορώ να καταλάβω αν κάμω συσπάσεις ! 

Εγκυμοσύνη


Recommended Posts

Καλησπέρα κορίτσια. 

Έχω μείνει άναυδη με αυτό που μου συνέβη σήμερα και ήθελα να ρωτήσω γνώμες ή παρόμοιες εμπειρίες.

Περιμένω να αδιαθετησω σε 7 μέρες. Έχω δύο μέρες τώρα πολύ ζαλάδα, τάση για εμετό και πόνους περιόδου. Ο άντρας λέει δεν κάνεις ένα τεστ;;και κάνω.. δύο . Ένα predictor early και ένα ψηφιακό .. και τα δύο μπαμ θετικά.

Εν τω μεταξύ δεν προσπαθούμε καθόλου για δεύτερο παιδάκι.

Και τώρα μέχρι να πάω στο γιατρό την 6 εβδομάδα έχω αγχωθει παρά πολύ. Πώς γίνεται να βγεί τόσο νωρίς θετικό; Και πως γίνεται να έχω τόσα συμπτώματα τόσο νωρίς; 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δεν κάνεις μια χοριακη για σίγουρα? Αυτό που μπορώ να σκεφτώ είναι είτε ότι έκανες πολύ νωρίς ωορρηξία αυτό το μήνα και για αυτό 7 μέρες πριν την καθυστέρηση βγήκε τόσο έντονη η γραμμή είτε είχες μείνει τον προηγούμενο μήνα έγκυος κ η τελευταία σου "περίοδος" ήταν ψευτοπεριοδος. Αν η χοριακη σου είναι πχ 40000 είσαι έγκυος απ' τον προηγούμενο μήνα.. Ένα τελευταίο σενάριο είναι η δίδυμη κύηση!

Τι να πω.. Με το καλό σου εύχομαι... Βέβαια ξέρω ότι είναι λίγο δύσκολο όταν γίνεται απρογραμμάτιστα.. Η δεύτερη μου κύηση έτσι προήλθε! 

Το πρώτο σου παιδάκι πόσο είναι?

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Θα πάω να κάνω χοριακη σήμερα να δω τι γίνεται.Ελπίζω απλά να έκανα νωρίς ωορρηξία. Για δίδυμη ούτε να το σκέφτομαι δεν θέλω. Το πρώτο μου παιδακι είναι σχεδόν 5 χρονών και γενικά είχα πολλές δυσκολίες μέχρι να γίνει 4. Δεν έχουμε σωστή βοήθεια και έτσι αρκεστηκαμε στο ένα. 

έχω φάει μια φρίκη η αλήθεια είναι αλλά πιστεύω θα τα καταφέρουμε πάλι ❤️

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

Όλα καλά θα πάνε. Πάντα το πρώτο παιδί είναι πιο δύσκολο γιατί όλα είναι πρωτόγνωρα. Στα επόμενα παιδιά είναι πιο εύκολα τα πράγματα γιατί είσαι προετοιμασμένος. Είναι κ σε ηλικία το παιδί σου πιο μεγάλη κ ίσως να μην αναπτύξει ζήλια προς το μικρότερο μέλος.

Αυτή τουλάχιστον είναι η εμπειρία μου. Έχω 3 παιδιά. Το δεύτερο το έκανα όταν η κόρη μου ήταν 2,5 χρονών. Ήταν δύσκολα στην αρχή, υπήρχε ζήλια, τώρα βέβαια είναι πολύ δεμένα! Το τρίτο μου το παιδάκι το έκανα τώρα τον Ιανουάριο όταν η κόρη μου η μεγάλη ήταν 7 και ο μεσαίος μου 4,5. Κ μπορώ να πω ότι όλα πάνε πολύ καλά. Ψυχολογικά είμαι σούπερ γιατί τα μεγάλα την λατρεύουν την μπεμπουλα!

Link to comment
Share on other sites

Αχ μακάρι γιατί είμαι σε άσχημη φάση σήμερα. Όλη μέρα κλαίω. Δεν το έχω πει πουθενά εννοείται μόνο στον άντρα μου. Έχω δική μου  επιχείρηση δεν έχω βοήθεια ουσιαστική από κάπου και δεν ξέρω τι να κάνω.  Εδώ το πρώτο και δυνοπάθησα μερχρι  να μεγαλώσει λιγο. Εκεί που άρχισα να 'ανεβάζω' την επιχείρηση μου....

Ειλικρινά ξέρω ότι είναι αμαρτία  αλλά σκέφτομαι όλες τις εναλλακτικές.

 

 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 32 λεπτά , Kiari είπε:

Αχ μακάρι γιατί είμαι σε άσχημη φάση σήμερα. Όλη μέρα κλαίω. Δεν το έχω πει πουθενά εννοείται μόνο στον άντρα μου. Έχω δική μου  επιχείρηση δεν έχω βοήθεια ουσιαστική από κάπου και δεν ξέρω τι να κάνω.  Εδώ το πρώτο και δυνοπάθησα μερχρι  να μεγαλώσει λιγο. Εκεί που άρχισα να 'ανεβάζω' την επιχείρηση μου....

Ειλικρινά ξέρω ότι είναι αμαρτία  αλλά σκέφτομαι όλες τις εναλλακτικές.

 

 

 

 

 

Σε καταλαβαίνω, δεν είναι εύκολο όταν μπαίνεις σε μια σειρά να έρχονται τα πάνω κάτω.. Αλλά επειδή το βίωσα το απρόσμενο κ την άρνηση θα σου πω ότι πλέον δεν το μετανιώνω στιγμή. Χαίρομαι που ήρθε απρόσμενα κ τώρα έχουν παρεούλα το ένα το άλλο..

Κ δεν θα σου κρύψω ότι στην εγκυμοσύνη δεν είχα θετικά συναισθήματα.. Σκεφτόμουν μέχρι κ την 23 εβδομάδα που ήταν μη βιώσιμο ότι κ να απεβαλα δεν θα με πείραζε.. Τώρα πλέον που το σκέφτομαι έχω τύψεις γιατί τον υπερλατρευω.. Απ' τη στιγμή που γεννήθηκε έφυγαν με μιας όλα τα αρνητικά συναισθήματα.

Ακόμα κ στην τρίτη κύηση που την επεδίωξα δεν ένιωθα κάποιο συναίσθημα για το μωρό.. Είχα τα άλλα δύο στη ζωή μου που τα βλέπω κ τα αγκαλιάζω κ τα υπεραγαπαω... Όμως με το που γέννας ένα μαγικό κουμπάκι πατιέται που έρχεται η αγάπη κ δεν μπορείς να σκεφτείς τη ζωή σου χωρίς αυτό... Το ίδιο βιώνω κ με την μπέμπα τώρα. Η αγάπη μου έχει τριπλασιαστεί κ στα 3.. Κ δεν μπορώ να φανταστώ αλλιώς την ζωή μου!!

Φαντάζομαι ότι τώρα που έχεις κ δικιά σου επιχείρηση έχεις αγχωθει αλλά αν δεν το έχεις κάνει μπορείς να ψάξεις μέση προγράμματος να πάρεις κάποιο άτομο ώστε να σε διευκολύνει στη δουλειά που στην ουσία θα πληρώνεται μέσω ΕΣΠΑ.. Κ το 9μηνο που έκανε η κυβέρνηση είναι πολύ θετικό για τους ελεύθερους επαγγελματίες.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Σ'ευχαριστω παρά πολύ. Με έκανες με τα λόγια να νιώσω καλύτερα. Αλήθεια. 

Από τη μια πελαγωνω από την άλλη έχω τύψεις που δεν θέλω άλλο παιδί μετά στεναχωριέμαι μήπως δεν μπορέσω τους παρέχω τα απαραίτητα. Ένας αχταρμάς το κεφάλι μου. Είμαι σε σοκ υποθέτω ακόμη.

Ναι αυτό θα κάνω θα το ψάξω για το άτομο. Και εννοείται πως το 9μηνο είναι πολύ μεγάλη βοήθεια. Δεν το συζητώ.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Kiari είπε:

Σ'ευχαριστω παρά πολύ. Με έκανες με τα λόγια να νιώσω καλύτερα. Αλήθεια. 

Από τη μια πελαγωνω από την άλλη έχω τύψεις που δεν θέλω άλλο παιδί μετά στεναχωριέμαι μήπως δεν μπορέσω τους παρέχω τα απαραίτητα. Ένας αχταρμάς το κεφάλι μου. Είμαι σε σοκ υποθέτω ακόμη.

Ναι αυτό θα κάνω θα το ψάξω για το άτομο. Και εννοείται πως το 9μηνο είναι πολύ μεγάλη βοήθεια. Δεν το συζητώ.

 

 

Όλα θα πάνε καλά, είμαι σίγουρη για αυτό!!! Κάθε αρχή κ δύσκολη αλλά αργότερα θα γίνουν όλα!!!! Βήμα βήμα την φορά..

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Αν και ακόμη είναι πολύ νωρίς μου είπε ο γιατρός να πούμε οτιδήποτε εγώ εχω μερικές αμφιβολίες να πω την αλήθεια. Τι εννοώ;

Την Δευτέρα 22/4 το απόγευμα έκανα ένα ψηφιακο cleablue και βγήκε (+ 1-2 ) Αυτά τα τεστ δεν ανιχνεύουν από 25 χοριακη και πάνω;; Την Τετάρτη 24/4 που έκανα χοριακη το μεσημέρι ήταν 29. Δεν είναι πολύ μικρή η αύξηση αυτή; 

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πρίν, Kiari είπε:

Καλησπέρα. Αν και ακόμη είναι πολύ νωρίς μου είπε ο γιατρός να πούμε οτιδήποτε εγώ εχω μερικές αμφιβολίες να πω την αλήθεια. Τι εννοώ;

Την Δευτέρα 22/4 το απόγευμα έκανα ένα ψηφιακο cleablue και βγήκε (+ 1-2 ) Αυτά τα τεστ δεν ανιχνεύουν από 25 χοριακη και πάνω;; Την Τετάρτη 24/4 που έκανα χοριακη το μεσημέρι ήταν 29. Δεν είναι πολύ μικρή η αύξηση αυτή; 

Η αλήθεια είναι ότι δεν ξέρω από ποια τιμή κ μετά βγαίνει το τεστ θετικό.. Πάντως αν θες κάνε κ αύριο το μεσημέρι ένα τεστ να δεις αν θα διπλασιαστεί.. Κ καλύτερα στο ίδιο μικροβιολογικό!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλησπέρα και πάλι. Σήμερα έκανα χοριακη μετά από μια βδομάδα στην 30 μέρα του κύκλου και βγήκε 219. Είχα κάνει και την 24 και είχε βγει 28. Ο γυναικολόγος μου είπε ότι αυξάνεται αργά και ίσως δεν προχωρήσει. Εμένα μου φαίνεται ότι διπλασιάζεται κάθε δύο μέρες. Δεν ξέρω. Εσείς τι λέτε;

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 38 λεπτά , Kiari είπε:

Καλησπέρα και πάλι. Σήμερα έκανα χοριακη μετά από μια βδομάδα στην 30 μέρα του κύκλου και βγήκε 219. Είχα κάνει και την 24 και είχε βγει 28. Ο γυναικολόγος μου είπε ότι αυξάνεται αργά και ίσως δεν προχωρήσει. Εμένα μου φαίνεται ότι διπλασιάζεται κάθε δύο μέρες. Δεν ξέρω. Εσείς τι λέτε;

Ίσως περίμενε τις πρώτες μέρες να τριπλασιαστεί για να είναι πιο σίγουρος αλλά δεν σημαίνει ακόμα τίποτα διπλασιάζεται οπότε κάνεις υπομονή 

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, Kiari είπε:

Καλησπέρα και πάλι. Σήμερα έκανα χοριακη μετά από μια βδομάδα στην 30 μέρα του κύκλου και βγήκε 219. Είχα κάνει και την 24 και είχε βγει 28. Ο γυναικολόγος μου είπε ότι αυξάνεται αργά και ίσως δεν προχωρήσει. Εμένα μου φαίνεται ότι διπλασιάζεται κάθε δύο μέρες. Δεν ξέρω. Εσείς τι λέτε;

Εμένα μου φαίνεται ότι διπλασιάζεται. Είσαι ακριβώς στον διπλασιασμό. Νομίζω ότι υπάρχουν κ περιπτώσεις που ανέβαινε λίγο πιο αργά αλλά εν τέλει όλα πήγαν καλά με την κύηση. Παρόλα αυτά επειδή είναι αρχή ακόμα όλα είναι πιθανά..

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια..κ εγώ είμαι σε αγωνία..πρώτη φορά έγκυος..τη τρίτη 28 μερα του κύκλου μου έκανα β χοριακη κ βγήκε 35 μετά από 3 μέρες Παρασκευή 71 κ σήμερα 199..ο γιατρός Μ θα με δει κολπικά σε 9μερες..δε μπορώ να περιμένω μέχρι τότε λέω να πάω πάλι σε 2 μέρες να επαναλαβω β χοριακη..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...